Uit Den Haag meldt men: Tegen i vijf personen is, naar men verneemt, proces verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van valsche (nagedrukte) toegangsbiljetten voor In t „Casino". Een honderdtal dier biljetten hadd. n zij doen vervaardigen, doch reeds bij de eersten word de nadruk door de directie van het l „Casino" bemerkt. j Do or de Haagsche politie is j proces-verbaal opgemaakt togen den metselaar, j die Dinsdag een dokter op brutale wijze te lijf ging en mishandelde, i G i 81 e r-a v o n d werd de hulp der brandweer te Amsterdam ingeroepen voor een scheepsbrand. Het bleek, dat het stoomschip „Jason", liggende aan de Handelskade en 16 i dezer aldaar aaugokomen van Java, assiatentie noodig had, omdat er brand was in de lading I tabak. Reeds onderweg in de Middellandsche Zee, c had de bemanning een brand te blusschen, vermoedelijk ontstaan door zelfontbranding van de tabak, van welk artikel, behalve vele andere stukgoederen, 5871 pakken in de „Jason" waren geladen. Dit was ook de reden, waarom het schip 3 dagen ter reede van Tunis heeft gelegen. Nadat het vuur, dat gisteravond opnieuw uitsloeg, met veel moeite en met behulp van de „Jan Van der Heijden" was gebluscbt, werd de lading onder toezicht en bewaking van de brandweer verder gelost. De brand is werkelijk van zeer ernstigen aard geweest. De schade aan schip en lading kan op ruim f 100,000 worden geschat. De Amsterdam8che gemeenteraad jn Engeland. - Dinsdag 24 Jan. zal te Huil van stapel loopen het nieuwe stoomschip „Amsterdam", dat dienst zal doen op de lijn Hoek van Holland Harwich. De naam is eene kloine hulde aan de hoofd stad van ons land en de directie der Great Eastern Railway heeft dan ook al de leden van den Amsterdamschen gemeenteraad uit- genoodigd deze plechtigheid met hunne tegen woordigheid te vereeren. Een tiental leden van den Raad zullen aan deze uitnoodiging gehoor geven en Maandag avond de reis naar Engeland aanvaarden. Het laat zich begrijpen, dat de ontvangst en het onthaal niets te wenschen zullen overlaten. Er hoeft te Huil een groot officiéél diner plaats. Donderdag wordt de terugreis weer onder nomen. Gisteren deed de arrond.-recht- Dank te 's-Bosch o. m. uitspraak in zake G. J. Sch vroeger burgemeester te Drunen, thans wonende te Vucht; zy sprak den bekl. vry van het hem ten laste gelegde, als zyndo niet rechtsgeldig bewezen, dat bekl. tydens by de geschenken ontving, wist dat deze moesten dienon om zyn invloed te verkrijgen voor vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein. De opvoering van het sensatie- drama: „De geheimen van de weesiDricbting Meerbosch" enz. is nu ook door den burge meester van Arnhem verboden. Te 's-Bosch zyn in hechtenis genomen de wed. Van Haaren, geb. Van Stoenhoven, en haar kostganger, een gepens. O. I. militair, beiden verdacht van brand stichting. Te Gronsveld (L.) is gisteren eon arbeider, werkzaam in eene mergelgroeve, onder instortenden mergel geraakt en leven loos daaronder uitgehaald. Hy was gehuwd en vader van 4 kinderen. In het kapitaal tot oprichting der niouwe Maatschappij „Plantentuin" te Arnhem is niet voldoende deolgenomen. Do deelneming is alsnog opengesteld tot 25 Jan. a. s. Is de inschrijving dan nog niet voldoende, dan is, aldus meldt de „Arnh. Ct." de Pantentuin onherroepelijk voor Arnhem verloren en zal ook do Arnhemsche Orkestvereoniging in hare tegenwoordige kracht haar einde spoedig zien. De lGjarige zoon dor weduwe M. Do Jong te Kortezwaag (Pr) zou voor op een voortrtydonden melkwagen springen. De sprong was mis, LJJ viel on geraakte met het hoofd onder do wielen, zoodat hij op de plaats dood bloef. Men schrijft uit Don Bosch aan dc „Tel": J3y nader onderzoek is my go- bleken, dat by do koude dagen van voor 14 dagen vyf militairen (het eerste gerucht sprak van dertig) in het hospitaal zyn opgenomon, wier ooren in meerdere of mindere mate be vroren waren. Kort daarop werden alle vyf als geheel hersteld ontslagen. Door den kolonel commandant zyn aanstonds maatregelen genomen, om den dienst der militairen te vermakkelyken. Herhaling van hot gebeurde is dus, zelfs wanneer opnieuw zulk een strenge vorst voor eenige dagen mocht invallen, niet te vreezen. Voor eenige maanden is te Enschedee by de firma Ter Kuile en Morsman eene werkstaking uitgebroken, welke nog voortduurt. Naar aanleiding daarvan hebben nu alle overige fabrikanten in hunne fabrieken aan gekondigd, dat, als de werkstaking by de firm. Ter Kuile en Morsman niet vóór 6 Mei geëindigd was, zy hunne fabrieken slechts vier dagen in de week zouden laten loopon, en duurde de werkstaking dan nog voort, na 8 Mei de fabriek, althans voorloopig, te zullen sluiten. Zoo althans wordt meegedeeld in een mani fest, dat de werkstakers hebben openbaar gemaakt. Ook is te dezer zake aan de Nederlandsche regeering een adres varzonden, waarin de tusschenkomst der Regeering wordt inge roepen, mede op grond, dat de werkstakers „al het mogeiyke hebben gedaan, m to ©ene minnelyko schikking te komen." Vaillant. - Hetberoepvan Yail- lant is gisteren, geiyk was bepaald, niet in behandeling gekomen. Op verzoek van Vail- lants verdedigers, de advocaten Devin en Boivin-Champeaux, die meer tyd verlangden tot bestudeering van het dossier, heeft het hof van cassatie eenige dagen uitstel verleend. Vermoedelijk zal do zaak nu morgen, Zaterdag, worden behandeld, of, indien de advocaten dan nog niet gereed zyn, in de volgende week. Eene dynamietontploffing heeft groote schade aangericht aan boord van de „Equateur", van de „Mossageries Martimes." De boot was Woensdagmiddag omstreeks 12 uren van Pauillac naar Bordeaux vertrokken langs zy voor een stoomboot van de „Compagnie Gironde et Garonne", waarop de passagiers en de goederen werden overgeladen. Tegen twee uren, toen men bezig was kisten uit het ruim te lossen, deed eene geweldige ontploffing het schip trillen. De schok was zóó hevig, dat dikko glasplaten aan het andere eindo van het schip verbryzeld werdenbinnen in de boot werd eene groote verwoesting aangericht. Van de matrozen, die bezig waren met lossen, werden twee op de plaats gedood, van een derde werd het gelaat geheel misvormd, terwyi twee anderen minder ernstige verwondingen bekwamen. De oorzaak kan niet anders dan eene ont ploffing van dynamiet zyn, maar hoe dat onder de lading is gekomen, is een raadsel. De ont ploffing 8chynt gebeurd te z(jn op hetoogen- blik, dat men een kist met struisveeren han teerde, want de geheele omgeving was bezaaid met dergelijke veoren. De politie heeft dadelijk een ernstig onderzoek ingesteld naar de be- dryvors van het schelmstuk. Volgens een schryven aan de „Temps" van zyn correspondent te Bordeaux, zouden be voegde personen niet vreemd zijn aan het denkbeeld dat de dynamietontploffing niet te wyton zou zyn aan een aanslag van anar chisten, maar aan de poging van een ver zender om het schip in de lueht te laten springen, ten einde de som te innen waarvoor zyne goederen boven hunne waarde verzekerd zouden zyn. De berichtgever van de „Dóbats" echter blyft aan een anarchistiechen aanslag gelooven, en weet mede te deelen dat de kist, welke ontploft zou zyn, te Lissabon vermoedeiyk door anarchisten aan-boord is gebracht. Hiermede is in stryd de verzekering in den „Temps," dat het ruim, waarin de bedoelde kist geborgen was, da laatste 14 dagen na het vertrek van Bahia of Pernarn- bucco niet is geopend. De instructie wordt zeer bemooilykt door de geweldige verwoesting ouder de goederen. Als niet oen gelukkig toeval de passagiers aan de andore zyde van de boot bad doen ontschepen, zouden stellig ook onder dezen slachtoffers gevallen zyn. De „Figaro" bo vat den volgenden brief „Mynheer. Ik ben werkman. Ik heb zooveel gewerkt als ik kon en myn vrouw heeft ook haar best gedaan. Ik heb nooit iemand iets gevraagd, hoewel wy 't soms hard hebben gehad. „Thans ben ik ziek. Ik ga sterven en ik laat myn brave, eeriyke vrouw en een arme kleine van tien jaren na. Ik lees, dat een ryko dame zich het kind van Vaillant heeft aange trokken en zeg lot my zei ven, dat ik geen geluk heb gehad en wel wat dom ben geweest. Het spyt my thans, geen Kamer door een bom te hebben laten springenmyn kind had dan de ellende niet ie vreezen, welke het misschien wacht, en ik getroost kunnen sterven. „Ik schryf u dit, omdat my dit verlicht en dan, wie weet, of er misschien geen andere groote dames zyn, die zich eeriyke lieden aantrekken. „Ontvang, enz. Durand (Pierre)." In aansluiting op het bovenstaande kan worden gemeld dat intusscben Vaillants doch tertje, dat, volgens andero geruchten, ont voerd zou wezen, aan de zorg is toevertrouwd van Heitz, een van Vaillants vrienden. Alle andere aanbiedingen, welke betreffende de verzorging van het meisje zyn gedaan, werden van de hand gewezen, behoudens de geldeiyke bydragen, welke zyn toegezegd. Dit besluit werd genomen in een soort van familieraad, welke gisteren in de gevangenis, tusschen Vaillant en zyne vriendin Marchall werd ge houden. Wie had ooit durven denken dat we in de Stadszaal nog eens een paarden spel zouden te zien krygen! De buiten aan bet gebouw aangebrachte attributen toch wfjzen op de bestemming eener hoogere, ver hevener kunst, waarvoor het zou zyn opgericht. Maar uit de opkomst gisteravond, toen het circus-gezelschap van den heer Robinson zyne eerste voorstelling gaf, bleek dat ook andero kunsten, met name die van de paardendres- suur en wat daarmede in verband staat, er welkom zyn. Een circus in de Stadszaal, echt Ameri- kaanschl Daar waar Woensdag avond de diri geerstok het bevel voerde, hoorde men gister avond het klappen der chambrière. De meta morphose is brillant, de concertzaal een gezellige circus geworden. Het eerste programma was uitstekend en werd keurig afgewerkt. Wy zyn menigen avond in een der eerste circussen geweest dat wy minder voldaan waren, dan toen wy gisteravond de Stadszaal verlieten. „Atlas", de Kuhrlandsche raphengst, in vryheid gedresseerd en voorgesteld door den directeur, is zeer goed; zonder zweep of karwats te zien, doorloopt de hengat alle figuren, zoowel in stap als in draf en galop; ook het apporteeren deed hy zeer vast. „Emir", Anglo-Araber raphengst, gereden door miss Ernestine, ging best. De schoolpaarden muntten vooral uit door zeer hooge en ruime gangen: jammer dat „Emir" een weinig te hoog met het hoofd loopt, doch dit komt by meerdere dressuur wel byhy gaat nog niet lang onder dameszadel, naar wy vernamen. Van de werkzaamheden der drie Gebr. Gelli en van den heer Petras, zoomede van de kunstverrichtingen van Mile. Virginie als „Flora" te paard, kunnen we in éón woord niets dan „goed" zeggen; maar de parfoscerit op het ongezadelde paard door miss Ernestine was èlles wat men verlangen kan. Daverend waren dan ook de toejuichingen, welke vooral haar ten deel vielen. In de tweede afdeeling kregen we na „Carabach", die met zyne amazone mile. Rosita mooie sprongen deed over brandende hekken, August de Domme te zien met zyne (fijn gedresseerde) kat Max. Geeft by eiken avond die komische entrée, dan schudden de menschen ook eiken avond van het lachen. Na August kwam „Merkuur", Russische schimraelhengst, een mooi model uit de Orloff8che stoetory, in de hoogeschool be reden door den directeur. Wat ons by diens paard opviel, was de correcte hoofd- en hals stelling en hot „aan het bit" gaan, dat by do meeste schoolpaarden veel te wenschen overlaatook by dezen hengst troffen ons de hooge ruime gangen. De drie Chineezen zyn onbetaalbaar; men begrypt niet dat de menschen zoo enorm vlug zich kunnen bowegon, evenmin hoe de contorsionist do heer Forelli zich zoo in aller lei kronkelende vormen kon buigen. De beide nommers na hen gaven ons de heeren Blumonfeld en Goudsmid als jockeys te zienvan don eerste zouden we niets be hoeven te zeggen, daar menigeen zyne mooie sprongen indertijd by Carré bewonderen kon, ware het niet dat naar onze bescheiden meening zijne sprongen nü nog eleganter en vaster waren dan toen, hetgeen voortspruit uit zyne volle kracht, waarop hy nu staat. Mr. Goudsmid gaf hem echter niet6 toe: de sprong op do groote „chec" uit het zand staande te paard was keurig. Beiden zetten in het slotnummer de kroon op hun werk door het te zamen springen op één paard. De hoer Robinson raag trotsch zyn op zyne artibten, ovenals op zyne paarden. Verder kon worden opgemerkt, zeker zelfs tot veler genoegen, dat de heer Robinson z(jn publiek niet vergast op het springen door hoepeltjes en over linten, iets wat hetgioote publiek tamelyk vervelend begint te vinden. Ieder, die gaarne een goeden .circus wil zien, verzuimd niet er heen te gaan. Nog slechts vier avonden na dien van heden kan de heer Robinson over de zaal beschikken. Ook aan de kinderen is gedacht, daar Zaterdag middag eene voorstelling tegen half entrée zal worden gegeven. Onvermeld mogen we evenmin laten do de fraaiheid van de meeste kostumes, waarin de verschillende personen optreden. Dit kan zeker ook als een bewijs der degeiykheid van het gezelschap worden aangemerkt. Het ongeluk van de „Amsterdam." Betreffende het In ons vorig nummer mede- gedeeldo ongeluk, dat de stoomboot „Amster dam" is overkomen, meldt de „Standard" nog de volgende byzonderhoden. De „Amsterdam" welko den 16den Jan. van Rotterdam te Nieuw-York aankwam, ontmoette den 14den een visschersvaartuig, varende onder Araerikaansche vlag, dat in groot gevaar verkeerde. De bemanning, ten getale van 14, was vastgebonden aan de maston en werkte tevens met alle krachten aan de pompen. De gezagvoerder seiüde, dat het vaartuig op het punt stond te zinken en verzocht dringend om hulp. Hot ongeluk ge beurde in vollo zee, op 43° 21' noordorbreedte en 58° 18' westerlengte. Op het oogenblik dat de noodsignalen van den Amerikaanschen schoener „Maggie Well" werdon opgemerkt, woei een zware storm met af en toe sneeuw vlagen. Men zag duideiyk dat de schoener werkelyk in zinkenden staat verkeerde en snelle hulp dus noodig was. Onmiddellyk bood de eerste officier van de „Amsterdam" met zes matrozen aan in eene sloep nog een poging te wagen. Do sloep stak in zee, maar juist op het oogenblik, dat de redders het vaartuig hadden bereikt, kwam weer een zware golf opzetten, welke de boot deed kantelen. Drie der Nederlandsche matrozen verzonken onmiddellyk in de diepte, maar de vier overigen klampten zich vast aan de gekantelde boot en wisten zich zoodoende nog eenigen tyd boven water te houden. De gezagvoerder van de „Amsterdam" stoomde onmiddellyk op om de matrozen te redden. Weldra bereikte hy de boot, maar drie der matrozen waren toen reeds dermate verstyfd door de koude, datzy niet meer in staat waren de touwen te grypen, welke hun werden toegeworpen. De vierde matroos, die zich nog kon roeren, greep een der touwen en werd nog behouden aan boord van de „Amsterdam" gehescben. De drie ande ren kwamen om, zonder dat zy geholpen konden worden. Onmiddellyk verklaarde zich eene andere ploeg matrozen van de „Amsterdam" bereid om eene tweede sloep te bemannen en nog eene laatste poging tot redding van hunne makkers en de schipbreukelingen te beproeven, maar dit was onmogelyk. De storm, welke reeds sedert eenigen tyd had geheerscht, nam steeds toe en de zee werd zóó onstuimig, dat de gezagvoerder onverantwoordeiyk zou gehandeld hebben, indien hy nog meerdere menschenlevens in de waagschaal had gesteld. Niettemin bleef de „Amsterdam" zoo lang mogelyk in de onmiddelyke nabyheid van het zinkende schip, ten einde zoo mogelyk nog hulp te kunnen bieden, maar de storm, nu en dan met sneeuwbuien gepaard, ont trok het wrak weldra aan het gezicht. De „Amsterdam" bleef nog gedurende zes uren bygedraaid liggen, in de hoop de be manning van de „Maggie Well" aan boord te kunnen nemen. Maar toen de sneeuwstorm eindelyk bedaarde, was van den schoener niets meer te zien, en er bestaat geen twyfel of het schip is met man en muis in de diepie verdwenen. Gedurende twee uren werd nog gezocht naar hot vaartuig, evenwel zonder gevolg. Toen eerst zette de „Amsterdam" de reis naar Nieuw-York voort. De kloeke mannen, die by hunne edele poging tot redding der schipbreuxelingen het leven verloren zyn de eerste officier J. Meyer, de bootsman Reguard, de timmerman A. Ouduin, de tusschendek-wachtmeester A. Bos, de kwartiermeester F. Eichhom en de matroos A. Van Vliet. Hun namen zullen steeds met eere genoemd worden als bewijzen van plichts betrachting en menschliovendheid. Dat ook de bemanning onzer handelsmarine in geen opzicht voor die van andere landen behoeft onder te doen, blykt weer uit de houding van den gezagvoerder en de matrozen der Ned. Amerikaansche Stoom vaartmaat- schappy by doze droevige zeeramp. BÜ1TENLAJN O. Franltrfik. Nu ook de Senaat het Fransche conversie- ontwerp heeft aangenomen, is in het „Journal Officiol" gisteren de wet afgekondigd. De inwisseling der stukken in Frankryk moet geschieden van 21 tot 28 Januari. Er is sprake van, zegt de „Figaro," dat de koningin-regentes van Spanje in het voor jaar incognito een bezoek aan Parys komt brengen met den jeugdigen koning Alfonso XUI, „el nino," zooals hy in Spanje genoemd wordt. De eerste byeenkomst van het gezond- heidkundig Congres te Parys is tot 7 Februari uitgesteld. Duicscliland. Zoolang Von Bismarck aan het hoofd der zaken in Duitschland stond, duldde hy naast zich geeno andere macht en wie niet gedwee hem volgde, werd, meer of minder onzacht, verwijderd. Ook dit is anders geworden. Naast, of zooals velen zeggon, tegenover den ryks- kansolier Von Caprivi laat de Pruisische mi- minister van financiën Miquel zich gelden. Uit hun-ne houding in het Parlement wil men bet bespeuren. Toen Caprivi m den Ryksdag do handelstractaten verdedigde, moest hy Miquels ondersteuning ontberen en Caprivi zweeg toen het ontwerp eener tabaksbelasting hevig werd aangevallen. Het is waar, dat ook Miquel zich om het lot van zyn ontwerp weinig scheen te bekommeren. Terwyi de ministeriëele bladen zich over de Pruisische troonrede gunstig uitlaten en haar objectief en gematigd noemen, vinden de bladen der oppositie er grond in voor pessimistische beschouwingen en zien er eene aankondiging in van een tydperk van reactie. Daarom, zeg gen zy, wordt de finantiëele toestand met do zwartste kleuren geschilderd. Ook wordt opgemerkt, dat van de lang beloofde hervor mingen geheel wordt gezwegen. In het Heerenhuis hiold gisteren de conservatieve leider Von Manteuffel de aan gekondigde interpellatie over de agrarische quaestie. De minister van landbouw Von Heyden, verklaarde in zyn antwoord, dat het onder zoek in zake den zilveren standaard niet uit een theoretisch oogpunt gehouden wordt, maar eene ernstige poging is om tot practische voorstellen te geraken, om te trachten de waarde van het zilver te doen stygen en do schommelingen in den prys van het zilver te doen verminderen. Er wordt onderzocht of Duitschiand alleen dat door wetgevingkan bereiken, dan wel of eene internationale over eenkomst daartoe noodig en mogelyk is. Deze verklaring bevredigde alle conserva tieve sprekers ten zeerstein politieke kringen baart zy groot opzien. Graaf Mirbach, de leider der agrariërs, be tuigde zyne ingenomenheid over het voornemen der regeering en verklaarde zynerzyds, uit naam der conservatieve party, dat de conser vatieven voor het handelstractaat met Rusland zouden stemmen, indien de munt-quaestie in hun geest werd geregeld. Dr. Koch, lid van het Heerenhuis en presi dent der Ryk6bank, waarschuwde evenwel tegen elke bestryding van'den gouden stan daard en tegen gevaarlyke experimenten, waarby hy op de jongste gebeurtenissen in Amerika wees. Zonder internationale overeen komst is, zeide hy, eene verandering volstrekt niet mogelyk, en daartoe zyn de mogendheden nu minder bereid dan vroeger, omdat het invoeren van eene vaste verhouding tusschen goud en zilver onmogelyk is geworden. De heer Koch bracht daarby in herinnering, wat de Nederlandsche minister Pierson onlangs daaromtrent verklaard heeft. Do president der Ryksbank verklaarde zich alzoo ten stelligste voor de handhaving van den gouden standaard. Dit is dus wel een bewys, dat onder de toongevende mannen, die in deze zaak invloed oefenen, allesbehalve overeen stemming betreffende de beoogde muntregeling bestaat. De bereidwilligheid, welke de regeering be toont ten opzichte van de regeling der munt- quaestie, heeft te Berlyn in politieke kringen eenige bevreemding gewekt. By den Duits hen Bondsraad is een wets ontwerp ingediend tot invoering van oen stelsel van beroep in strafzaken en tot het geven van schadeloosstelling aan personen, die onrechtvaardig veroordeeld zyn. Verder wordt voorgesteld, de rechtspraak by verstek uit te breiden en de tegenwoordige wyzevan eedsaflegging van getuigen te herzien. Ook worden bepalingen gemaakt tot het bespoedigen van de behandeling van nog andere gevallen. De Pruisische begrooting raamt de gewone inkomsten op 1,879,449,391 Mark, dat is 43,936,131 M. meer dan in het vorige jaar; de gewone uitgaven op 1,891,612,410 Mark, of 47,509,155 M. meer dan verleden jaar; de buitengewone uitgaven bedragen 5,803,698 M. en overtreffen die van het vorige jaar met 8,826,976 Mark. De uitgaven bedragen dus te zamen 1,949,649,391; het tekort is alzoo 70,200,000 Mark, d. i. 12,400,000 M. meer, dat door eene leening moet worden gedekt. Pruisens bydrage in de Ryksuitgaven is 37,058,915 moer dan verleden jaar. België. De raad van bestuur der Brusselsche uni versiteit heeft eergisteren eene motie aange nomen, strekkende om de studenten (naar het schynt eene kleine 150) door den rector of den prorector te doen vermanen, wegens het onderteekenen van protesten en afkeuringen betreffende de verdaging van den cursus van Elisée Reclus en hen uit te noodigen, hunne ondertoekening te herroepen. Mochten zy weigeren, dan zouden zy van de universiteit worden verwyderd. De ouders zullen worden verzocht tot het werk der bevrediging mede te werken. By de discussie bleek men niet gebeel eensgezind. De voorzitter, de heer Graux, gaf te kennen, dat er buiten de universiteit een brandpunt van agitatie bestond, van waar een noodlottige invloed op de studenten werd uitgeoefend. Volgens de „Indépendance" heeft de heer R9clus zyn ontslag genomen als „docteur agrógé" der universiteit in een brief, waarin hy de „onverdraagzaamheid" van den raad van beheer [tegenover het anarchisme] betreurt. Italië. Het is de regeering van Italiö nog niet ge lukt de rust in Massa Carrara geheel te her stellen. Deze beweging heeft niet een socia listisch, maar een republikeinscb-anarcbistisch karakter. De bittere nood dor plattelands bevolking was de oorzaak der ongeregeldheden op Sicilië, maar zulk een nood heerscht in Toscane niet. Toch is ook hier do toestand ernstig, daar zoowel in Carrara als in de naby gelegen fabrieksdistricten een groote arbeidersbevolking is, die zich licht zou kunnen laten medeslepen. In die districten zyn inder- tyd door den Rus Bakunin nihilistische clubs gesticht, die een soort terrorisme op de be volking uitoefenden en naar men zegt, nog bestaan. De correspondent van de „Indep. Beige" te Romo verzekert, dat door den minis lerraad nog niet officieel het plan in overweging is genomen om der Kamer voor den heer Crispi eene onbeperkte olmacht voor zes maanden te vragen, tot uitvoering zyner finantiëele hervormingsplannen, maar toch acht hy het waarschynlijk, dat wel een dergeiyk voorstel zal worden gedaan. Het heet althans, dat de heer Crispi weigert, zonder eene dergelyke volmacht, het hervormingswerk te beginnen. Zeer waarschljniyk luidt deze mededeeling niet. Trouwens de correspondent voegt er zelf by, dat de Kamer niet licht eene derge lyke macht zou verlesnen aan den heer Crispi, die dan natuurlyk geheel als dictator zou kunnen optreden. De „Banca Generale" te Rome heeft wegens het opvragen van talryke deposito's zich genoodzaakt gezien surséance van betaling aan te vragen, welke baai' door de rechtbank gedurende zes maanden werd verleend. Deze bank werd opgericht in 1872 met een kapitaal van 50,000,000 lire, verdoold in 100,000 aandeelen van 500 lire. De hoofdzetel was gevostigd te Rome, maar te Milaan en Genua bestonden filialen. De filiaal te Genua heeft ook de betalingen gestaakt. Naar men beweert, zal de bank weldra hare operaties kunnen hervatten, daar z[J blykens de balans 25,000,000 lire meer te innen heeft dan zy sohuldig is. Noord-Amerika, Men zegt, dat koniDgin Liliuokalani te Honolulu erg ziek is. Zy heeft eene hart kwaal. Bezoekers worden niet tot haar toe gelaten. Strenge rust alleen kan haar nog redden, maar men vreest zeer. Aanslagen tegen haar leven ondernomen, zegt men, hebben haar gestel veel kwaad gedaan. Maar anderen bewereD, dat dit alles niet waar is en slechts wordt uitgestrooid om de voor- loopige regeering in stand te houden. Telegrammen. WASHINGTON, 18 Januari. De minister van financiën, Carlisle, is van meening, dat, te oordeelen naar de ingekomen inschry vingen op de uit te geven 60 millioen dollars 6 pCts. staatsobligaties, het totaal der inschryvingen ongeveer 200,000,000 dollars zal bedragen. De gemiddelde koers, tegen welken is geschreven, zal volgens den minister waarschyniyk hoog genoeg zyn om de werkelyke rente der obligaties tot 2'/j pCt te doen dalen. De sub-commissie der commissie voor rechts zaken in het Huis van Afgevaardigden, aan welke het onderzoek van het voorstel van den minister Carlisle was opgedragen, is tot de slotsom gekomen, dat de voorgenomen

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2