10403. Zaterdag SO Januari. 1894, feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 Januari. Voor Leiden per 3 Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DEZER COURANT: maanden f 1.10. i.4o. - 0.05. PRUS DER AD VERTENTIEN Van 1 6 rogels 1.05. Iedere rogol meer 0.17 J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Offioicelo Keunisgevingen. ökwkwet. Barsemeo-tor en Wethonders der (tomoenbj Leiden broDKen bë deze 'er «kemeeno kennu. dat door MARIA JAOOBA VERSTEEO, bnisT. vanJAOOBÜS STOEKE, wonendo albier, een verzookaohrift ia in- «odiund 'om vor«nnning voor -'en kleinhandel in bterken drank in hot perceol St.-Jorieattog No 27. Bnrfomeeater en Wothoudora voornoemd, Leden &E KANTEB, Burgemeester. 18 Jan. 189». E. EIST, Secretarie. Nogmaals onze Stailszaal. Door don hoer B. M. Duyser, pachter van het buffet der Gehoorzaal, werd andermaal een verzoek ingediend om vermindering van pacht of wel om als pachter te worden ont- Blagen, mita hetgeen door hem in de zaal is aangebracht ten behoeve van de exploitatie tegen den kos enden prUs door den nieuwen pachter worde overgenomen. By bun rapport van 29 Juni 'Ji. werd door B. en Ws. op een vroeger ingediend verzoek om vermindering van pacht afwijzend ge adviseerd, terwijl tevens daarbij werd voor gesteld het tarief van verhuring der lokalen belangrijk te verlagen. Nadat de pachter bij nader adres, op grond van do voorgestelde verlaging van het tarief zijn verzoek om ver mindering van pacht had ingetrokken, met bereidverklaring om over eene eventueele pacht on bloc dor Golioorzaal in onderhande ling te treden, werd het voorstel van B. en "Ws. tot wijziging van het tarief in de Raads zitting van 13 Juli jl. in behandeling genomen. Ten gevolge van do aanneming van do motie van den heer Was werd evenwel de verdere behandeling van do zaak uitgesteld. In de Raadszitting van 21 September jl word daarop een nador voorstel van hel Collego van B. en Ws. van 7 September in behandeling genomen. Dit voorstel strekte lo. om te be8luiton dat niet verder m onder handeling zal worden getreden ovor eene verpachting van do Gehoorzaal en bloc en 2o. de voorwaarden van verhuring te wijzigen. Na uitvoerige discussie word daarop hot beginsel van eone verlaging van het tarief in stemming gebracht en verworpen met 12 tegen 11 stemmen. Omtrent de quaestio van eene verpachting van de Gehoorzaal en bloc werd evenwel alstoen geene beslissing genomen. B. en Ws. blijven van oordeel dat van zoo danige verpachting, althans zoolang het tegen woordig pachtcoutract geldt, d. i. tot 30 April 1897, geen sprake mag wezen en dat daar omtrent eerst eene beslissing zal moeten worden genomen tegen den tyd dat het pachtcontract eindigt. Do onder de tegen woordige wijzo van verpachting opgedane ondervinding kan dan mede tot richtsnoer strekken b(j do behandeling van de vraag of al of niet tot een gewijzigd stelsel van ver- pachtmg zal worden overgegaan. Wat nu aangaat het verzoek van don pachter om vermindering van pacht, blijven B. en Ws. hunne vroeger medegedeelde .zienswijze toe gedaan, dat daaraan geen gunstig gevolg kan worden gegevon. Evenmin zouden z(j wonsclien te voldoen aan het verzoek van den pachter om ontslagen to woraeu van de pacht, met de bepaling dat de nieuwe pachter vorplicht wordt hetgeen door den adressant in de zaal ia aangebracht ten behoeve van de exploitatie, tegen den kostende prijs over te nemen, met andere wooiden, dat bem daarvoor eeno be hoorlijke schadevergoeding wordt toegekend. Al mogo de exploitatie, zeggen B. en Ws niet die voordeolen opleveren waarop do pachter b'J do inscbruving meende te mogen rekenen, de nadoelige gevolgen van die misrekening moeten, huns inziens, komen voor rekening van den pachter en zijne borgen. Eene andere vraag blijft of inderdaad het tariof van verhuring niet op een te hoog bedrag is vastgesteld, ten gevolge waarvan de exploi tatie minder voordeel oplevert, ook wat de opbrengst van bet buffet betreft, dan by de openstelling van de nieuwe zaal werd verwacht. B. en Ws. zyn sedert de behandeling van hunne vorige voorstellen meer en meer ver sterkt in hunno overtuiging dat met eeno wyziging en wel met eene belangryko veria ging van het tarief van verhuring niet langer mag worden gedraald. Deze zienswyze wordt dan ook door velen gedeeld, zooals blykt uit het in de Raadszitting van 11 Januari jl. ingekomen en in handen van B en Ws. gesteld adres van de besturen van tien vereenigingen, hier ter stede, waarby op eene herziening van het tarief met klem van redenen wordt aangedrongen, welk adres met de Memorie van Toelichting door ons in hun geheel zyn medegedeeld. Het zal, zeggen B. en Ws., voorzeker geen verwondering baren dat zy thans advieeeren «m aan dat verzoek een gunstig gevolg to geven en alzoo tot tariefsverlaging over te ga*n Het komt hun voor, dat alleen by aanne ming van eene belangryke verlaging van den huurprys een vermeerderd gebruik van de Gehoorzaal is te verwachten, hetgeen ten goede moet komen in de eerste plaats aan het publiek, dat voor veractiillende doeleinden van de zaal gebruik maakt of zoude verlangen gebruik te maken, vervolgens aan de gemeente kas, met het oog op hot vermeerderd aantal verhuringen, en eindeiyk aan den pachter, voor wien daardoor het opbrengen van de jaarlyksche pachtsom minder bezwarend zal worden. De Gehoorzaal zal in óón woord aan hare bestemming by i-en verlaagd tarief, om ge bruikt te worden door een zoo ruim mogelyk aantal kringen van ingezetenen, meer en meer gaan beantwoorden. 's Raads guüstige beslissing van 12 October jl. op hei verzoek van het bestuur der Afdee- ling Leiden van de Maatseh'appy tot bevor dering der TuoiiKunst om vermindering van zaalhuur voor do repetition dor zangvereeni- ging, geeft B. en "Ws. aanleiding om thans tot wyziging van het tarief te adviseeren. Zy geven op grond van een en ander in overweging te besluiten: lo. dat omtrent eene verpachting van de Gehoorzaal en bloc eerst eene beslissing zal worden genomen tegen den tyd dat de tegen woordige pachttermyn van de bediening van hot buffet afloopt; 2o. afwyzend te besemkken op het verzoek van den pachter van het buffet om vermin dering van pacht of om van de pacht te worden ontslagen met schadevergoeding voor hetgeen door hem in de zaal is aangebracht ten behoeve van de exploitatie; 3o. de voorwaarden van verhuring der Ge hoorzaal te wyzigen overeenkomstig het voor stel van B. en Ws. van 7 September 1393. Wat hot cyter der voorgestelde verlaging betreft,, jwordt door hen nog medegedeeld dat do meerderheid van hun College biyft by haar gevoelen dat de verlaging behoort bepaald te worden op 40 percent van het bestaand tarief en e/enzeer de Voorzitter zyn voorstel hand haaft ora het tarief met 50 percent te ver lagen. Ten slotte wordt voorgesteld in de bepaling omtrent het gebruik van de zaal door vereeni gingen ook voor de repetition voor do in de zaal te houden uitvoering, in plaats van de woorden: „kunnen deze mede den avond te voren voor do repotitio gebruiken" te lozen: „kunnen deze mede voor de generale avond- repetitie gebruiken." Het komt toch voor dat de repetitiën niet den avond voor de -uitvoering gehouden wor den, maar wel eens twee of drie dagen te voren. In de Raadszitting van 11 Januari jl. werd in handen van B. en Ws gesteld oen schrijven van het Centraal-Comité tot bevordering van de aansluiting van Nederland by de Midden- Europeesche tydregeling, waarby werd ver zocht instemming te betuigen met de in de Tweede Kamer der Staten Generaal door de heeren Boelaerts van Bloklaud en zes andere leden der Tweede Kamer ingediende motie, luidende: „De Kamer van oordeel dat eene wettolyke voorziening tot aansluiting van Nederland by den Midden-Europeeschen tyd wenschelyk is, gaat over tot de orde van den dag." Zooals bekend is werd deze aangelegenheid in 1892 meermalen in den gemeenteraad bo handeld. Vooreerst werd de gewyzigde tydregeling by de spoorwegen door den heer De Gocje ter sprake gebracht in de zitting van 17 Maart van genoemd jaar, torwyi daarop ln de zitting van 31 Maart d. a. v. op voorstel van den Voorzitter werd besloten een adres in te dienen aac de Regeering of de Tweede Kamer of aan beiden betrekkeiyk de nieuwe tydregeling, waarin zoude worden verzocht dat de Regeering het daarheen leide dat Nederland zich voege by die staten, welke den Midden-Europeeschen tyd hebben aangenomen en niet den Green- wichtyd. Bi) hun rapport van 7 April 1892 werd daarop mededeeling gedaan van het door B. tn Ws. aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ingediend adres, en van het van de Regeoring ontvangen antwoord, en voorgesteld geene verandering te brengen in de regeling van de stadsklokken in verband met den op 1 Mei 1892 in te voeren gewyzigden spoor- wegtyd (Greenwichtyd), welk voorstel in de Raadszitting van 21 April d. a. v. werd aangenomen. Uit een en ander blykt dat de Gemeenteraad in 1892 overtuigd was van de wenschelykheid aat Nederland worde aangesloten aan den Midden-Europeeschen tyd, terwyi ook het College van B. en Wb. diezelfde overtuiging nog steeds is toegedaan en het in allo op zichten raadzaam zoude achten, vooreerst dat de thans bestaande dubbele tydrekening worde opgeheven en dat eene enkele tydrekening worde verkregen en wel door aansluiting van Nederland aan den Midden Europeeschen tyd, waardoor wy denzelfden tyd zullen hebben als geheel Dmtschland. B. en Ws. vereenigen zich geheel mot de daarvoor o. a. door den heer Beelaerts van Blokland in de zitting van de Tweede Kamer van 20 December jl. en in de talryke daaromtrent uitgegeven stukken aangevoerde gronden. B. qii Ws. achten het van groot belang dat ook de Gemeentebesturen zich daarom trent uitspreken en geven don gemeenteraad mitsdien in overweging hot navolgend adres in te dienen aan de Tweode Kamer der Staten- Generaal: „De Gemeenteraad van Leiden heeft met belangstelling kennis genomen van de door den heer Boelaerts van Blokland en zes andere leden van Uwe VergaderiDg in de zitting van 20 December jl. ingediende motie, luidende: „Do Kamer van oordeel dat eene wet Lel yke voorziening tot aansluiting van Nederland by den Midden-Europeeschen t(jd wenschelyk is, gaat over tot de orde van den dag." De Gemeenteraad vereenigt zich ten volle met do gronden aangevoerd voor de invoering van eene enkele tydrekening door aansluiting aan den Midden Europeeschen tyd en geeft Uwe Vergadering daarom beleefdeiyk in over weging de motie aan te nemen. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den heer P. Jt Huibors deelen B. en Ws. mede dat de zoon van adressant, eerst sedert 1 December jl. de Hoogere Burger school voor Jongens bezpe^t en adressant dientengevolge heeft ontvangen een aanslag biljet ter betaling van schoolgeld, on wel over een vol jaar. B. en Ws. geven daarom in overweging aan adressant vrystelling of terugbetaling te verleenen van de betaling van schoolgeld voor zyn zoon, sedert 1 December jl., leerling der Hoogere Burgerschool voor Jongens over het eerste kwartaal van den cursus 1893/94. Tegen het verzoek van den heer J. A. Frank, koffiehuishouder alhier, om continuatie van de huur van den kelder onder de woning van den concierge van het Raadhuis, voor den tyd van twee jaren, bestaan by B. en Ws geene bedenkingen, zoodat zy den gemeenteraad voorstellen den kelder weaerom aan adressant in huur af te staan, thans voor den tyd van twee jaren, ingaande 1 Maart a. s. voor de som van 50 per jaar en verder onder de bestaande voorwaarden. Zooals bekend is, geeft de „Dubbel Quaitet-vereeniging" a. s. Woensdag 24 Jan. eene uitvoering in de Stadszaal, ten voordeele van „Kindervoeding Zy, dio eene uitvoering van genoemde Veroeniging hebben bygewoond, behoeven niot aangemoedigd te worden, om zich alsdan naar de Stadszaal te begeven. ZIJ tveten over welke krachten deze Vereeni- ging te beschikken heelt en dat hare uit voeringen aan alle billyke ei6chen, welke men der zangkunst stollen wil, voldoen. Daarom noodigen wfl ook ieder, die nog geen kennis maakte met de Dubbel-Quartet vereeniging, uit vooral deze uitvoering even eens by te wonen. Het programma belooft veel, zeer veel. Enkele nummers zyn verrassend schoon en zullen niet nalaten indruk op de toehoorders te maken. Ook „De Rattenvanger van Hameln" (een prachtig werkje van don componist S. Van Milligen) zal door de leerlingen der „Burger zangschool" onder leiding van den heer C. B. Duyster Jr. andermaal worden uitgevoerd, en zeker zullen velen gaarne wenschen dit werkje nogmaals to hooren. Door a. 8. Woensdag-avond naar de Stads zaal te gaan, doet men wel, want niet alleen geeft de te betalen geringe pntróe-prys een genotvollen avond, maar men helpt eene goede zaak steunen, daar 't saldo der opbrengst ten goede komt aan de Vereeniging: „Kinder voeding." Ieder die eenig gevoel heeft voor het leed der kleiDen, zal dus niet nalaten wèltedoen. Men stoune daarom de „Dubbel-Quartet- vereeniging" in haar streven om een fliDk saldo in de kas voor „Kindervoeding" te storten, door eene talryke opkomst! Men schryft ons uit Zoeterwoude: In het vorige jaar werd door eenige mannelyke lidmaten der Hervormde kerk alhier aan het classicaal bestuur een adres gericht om de gemeente los te maken van den ring Alfen aan de Ryn om de 2 moderne predikanten in dien ring, die van Boskoop en Oudshoorn, te weren. Op dit adres is afwyzend beschikt. Het verzoek om deze gemeente by den ring Leiden te voegen, werd dus niet toegestaan. Bovenbedoelde moderne predikanten treden hier echter niet meer op en hebben een gift aan de armen geschonken. Het eerste „Casino", Woensdag-avond te 's-Gravenhage in de groote balzaal en neven salons, alle rykelyk met bloomen en planten gedecoreerd, gegeven, werd bezocht door de meeste hoofden van vreemde gezantschappen aldaarde ministers van buitenlandsche zaken en koloniënvele personen uit de hofkringen, te zamen door 155 gasten. De party, besloten met een souper, duurde tot 4 uren namiddernacht. Do nieuwoptredende buitengewoon gezant en gevolmachtigde minister van Portugal by het Nederlandsche Hof, graaf De Thovar, heeft gisternamiddag aan H. M. de Koningin- Regentes zyne geloofsbrieven aangeboden. In eene livrei-koets van het Hof door den kamerheer ceremoniemeester van zyn hotel, „den Ouden Doelen", afgehaald, werd de diplomaat met dezelfde staatsie van het Paleis derwaarts teruggeleid. Aan den heer K. Kater, voorzitter van „Patrimonium", zal door de leden der ver schillende afdeelingen een keurig geteekende gedenkplaat worden aangeboden by gelegenheid van zyn ÖOsten verjaardag. Uit den staat van het Fonds tot verbe tering der schraalste predikants-tractementen in de Ned.-Herv. kerk over het jaar 1892 blykt, dat de ontvangsten bedroegen de som van 13,958.50s, terwyi de uitgaven/" 13,858.26 waren, zoodat er een batig slot is van 100.245. Het kapitaal bedraagt thans/" 148,000 inschry- ving op het 2'/2 pCt. Grootboek der W. S. De ontvangsten voor het studiefonds der Ned.-Horv. kerk bedroegen in het jaar 1892 de som van 1276.09s. Do uitgaven bedroegen 1254.25, zoodat er een saldo is van 21.84s, Aan zes leerlingen van een gymnasium werd een beurs toegekend van 50 en aan twee studenten in de godgeleerdheid eene van75. Naar wy vernemen, zal de Nederlandsche afdeeliDg op de tentoonstelling te Antwerpen hoogst belangryke inzendingen bevatten. Vele toezoggiugen voor koloniale producten werden door de commissie ontvangen van onze grootste cultuur maatschappyen. De Belgische hoofd commissie heeft dan ook de toezegging van ruimte voor de Nederlandsche afdejling reeds tweemalen moeten uitbreiden. De boekhandel zal eene omvangryko gezameniyke inzendHig maken. Verscheidene bekende Nederlandsche takken van industrie zullen op flinke schaal vertegenwoordigd worden. Bouwkundige teeke- ningen, papier, steeudruk, tapüten, glas, aarde werk, rytuigen, zilveren werken, landbouw producten, cacao, voortbrengselen der distil leerderijen, ja zelfs de levensverzekering, allen zullen den goeden naam van ons land hoog houden. Gisteren overleed te Utrecht dr. A. W Alings, oud-hoofddirecteur van het Instituut voor Doofstommen te Groningen. Op de meest eervollu wyze uit deze betrekking ontslagen, vestigde hy zyne woonplaats te Utrecht, waar hy vele vrienden uit Groningen terugvond en waar hy slechts korten tyd de zoo welver diende rust mocht smaken. Bezat do heer Alings een uitstekenden naam in de wetenschappeiyke wereld, zóó zelfs dat hem een professoraat aan de Groningsche hoogeschool werd aangeboden, toen hy zyne betrekking als leeraar aan het gymnasium reeds lang had nedergolegd, hy bedankte voor die eorvollo onderscheiding, omdat hy zyn leven wilde wyden aan het onderwys en de vormiDg van de zoo ongelukkige doof stommen. Aan do Tweede Kamer zyn adressen verzonden, instemming betuigende met de motie van de heeron Beelaerts van Blokland c.6., tot wctteiyke invoering van den Midden- Europeeschcn tyd, door den gemeenteraad van Zuidbrook, de gemeentebesturen van Lichten voorde, Hetrde en Utingeradeol on door een honderdtal ingezetenen van Erischedee. Het stoomschip „Spaurndam", van Rot terdam naar Nieuw York, vertrok 18 Jan. des voormiddags van Boulogne-sur Mer en passeerde 's namiddags Bovezier. Gemengd Nieuws. De aanvoer op de heden alhier gehouden wekelyksche veemarkt was weer belangryk grooter dan de beide vorige weken, tydens de scheepvaart door het fjs gestremd was. Thans waren opnieuw zes stoom booten van verder af het vee komen vermeerderen, dat door bewoners van de omliggende gemeenten was aangebracht. Eene zaak, welke in de residentie nogal de aandacht trok met het oog op de bekendheid van den persoon, E. J. G. O., sigaren handelaar aldaar, werd gisteren voor de arrond.- rechtbank te 's Gravenhage behandeld. Een zeer talryk publiek was dan ook tegen woordig, maar verdween al spoedig weer voor een gedeelte toen bleek dat er alloon cyfers, cyfers en nog eens cyfers waren om de nieuwsgierigheid te bevredigen enal de kasboeken van 1888 tot 1893 zouden worden voorgelezen. In 't kort komt de zaak hierop neer. O., aanvankeiyk werkzaam als depothouder van de firma H. te Delft, wenschte eigen zaken te gaan doen en nam den heer C. K., te 's-Hage, in den arm om hem finantiëel daarin te helpen. Er werd eene Commanditaire Vennootschap aangegaan voor 5 jaren, onder gewone bepalingen omtrent winstverdeeling en boekhouding. In het eersto jaar zou, volgens beklaagde met verlies gewerkt zyn, terwyi over de jaren 1889 tot en met 1892 eene winst werd ge maakt van 4765.785, waarvan, volgens de gemaakte bepalingen, aan den mede-vennoot K- 7e of f 1787.16 zou toekomen. Dit bedrag nu scheen niet overeenkomstig do gemaakte winst, een onderzoek volgde, er rezen vermoedens dat de boeken en balansen vervalscht waren, eene inhechtenisneming volgde en thans had O. zich te verantwoorden op de aanklacht: zyn commanditairen vennoot te hebben benadeeld door balansen temaken, welke een lager bedrag aangeven dan zy moesten aangoven, in alle geval eene onware voorstelling van zyne zaken gegeven te hebben tegenover zyn vennoot. In werkelykheid was er dan ook eene zeer eigenaardige boekhouding op na gehouden. Vooral het kasboek zag er allerzondelingst uit, volgens beklaagde ten gevolge van zyne vochtige woning; hot zat vol vlekken en plek ken, waardoor de controle nu juist niet ge- makkeiyker werd. Opmerkelyk was het ook dat alleen het kasboek geleden had. Uitvoerig werden de vervalschingen aange toond, waarna hot getuigenverhoor plaats had. De behandeling is gisteren nog niet afge- loopen, maar werd geschorst tot hedennamid- dag to één uur. Naar wy vernemen, heeft zich te 's Gravenhage eene vennootschap gevormd, welke by den gemeenteraad concessie zal aanvragen voor den aanleg en de exploitatie van paardentramlynen door die stad in de Richtingen welke door de behoeften van het verkeer worden vereischt, zonder dat daarin door de Haagsche Tramwegmaatschappy wordt voorzien. Hel waarborgkapitaal voor de nieuwe vennootschap moet reeds gestort zyn. (D.) Gisteren dood de rechtbank te Amsterdam uitspraak in do zaak van J. C. Koswee, diamantslijper, en J. Kraan, meubel maker, beschuldigd op don 7den October 11. den diamantslyper Isaac Van Cleef op de Nieuwmarkt zoolang gestompt on getrapt te hebben, tot de ongelukkige onder de mishan delingen was bezweken. De rechtbank achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen, en veroordeelde beide beklaagden wegens zware mishandeling met doodeiyken afloop tol eeno gevangenisstraf van 5 jaren. Voorts werd de ontslagen deurwaarder der Ryks- en gemeentebelastingen, K. D. Leer, te Amsterdam, wegens verduistering van gelden, hem door ingezetenen dier gemeente verstrekt ler voldoening van belasting, welke sommen hy ten eigen bate had besteed tot een totaal van ongeveer ƒ1400, voroordeeld tot eene gevangenisstraf van 8 maanden, terwyi de duur der preventieve hechlenis in mindering zal worden gebracht. Het O. M. had anderhalf jaar gevorderd. Gi6tormorgen vertrokken van Utrecht onder commando van de 1ste luits. J. S. Bax en O. Lank hout, twee afdeelingen genie-troepen ter sterkte van 14 onderofficieren en minderen ten einde transporten dynamiet te geleideD, respectievelyk naar de forten Steurgat en Westervoort, welk dynamiet moet dienen by eventueele ys-opruiming op de rivieren, terwyi een ander detachement onder bevel van don 2de luit. W. Sturms naar Weesp vertrok, sterk 24 onderolficieren en minderen, tot het houden van eene oefening met het inlaten en uitnemen van schotbalken aldaar. De te Amersfoort door den notaris A. N. J. Vos aldaar geveilde Amersfoortsche Beiersch bierbrouwerij „de Phoenix" met by- beboorend terrein is verkocht voor f 82000. De brouwery zelf werd gekocht door den heer J. F. Steenmetser, stoom houtzager en houthandelaar te Hoogland, voor ƒ76000.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1