)let. Het vuur hield daarop spoedig op en de vijand schoon goen lust meer in aanvallen te hebben. Om balfzes embarkeerdo de colonne weer op de .scheepjes en kwam omstreeks 7 uren in de garnizoenen terug. De flinke houding van don troep, Europeanen en inlanders, die onder alle moeilijke omstan digheden geen woord van vermoeienis uitten, verdient allen lof; ieder, die dorgolyko tochten heeft meJegemaakt, weet wat zoo'n dag is. Du controleur Van Hille maakte den tocht mede. Van de bovolking6patrouilles uit Langsar was nog geen bericht ontvangen. Zoodra dezo berichten te Seroeway worden ontvangen, rukken Hadji Mustapha on de T ami angers onder Nja Moed, Datoe Panglima Besar en andere hoofden uit, om Radja Silang en zijn aanhangers te pakken, of althans zoo op te jagen, dat zij nergens rustig het hoofd kunnen nederleggen. De weg van Seroeway naar Kwala Sim pang vordert goed; halfweg ongeveer is de 2de luit. Timmer met 26 bajonetteD gelegerd, om het werk te beschermen. Door den Goavtrneur-Genoraal van Ked.-lndic zpn do volgeodo beschikkingen gecomen: Civiel Departement, Verte end: Eon jaar ver lof naar Europa wogoue lungdorigeu (lionet, aan dou voorzitter van do landraden te Mnaacaer, Maros Pangkadjtao, Segeri en TJamba (Ceiebce en ondcr- hoorigbcdcn) Mr. P, H. Fromberg. Jlenoomd: Tot voorzitter van de landraden to Makaaaer, Maroa, Pangkadjono, Soger! on TJamba (Celebes en onderboorighodonj de vooizitier van den landraad te Blitar (Kediric) Mr. A. W. A. Van der Mey; to Blitar (Kcdiriej de ambtenaar op vrachtgeld Mr. T. Gatsomdeu, laatstelijk snnstitaut- officier van Jnetitie bij doD Baad van justitie te Soerabaia; tot lid in don Baad van justitie te Boe abaia, do benoomde substituut-officier van jus titie by den llaad van justitie to Padang Mr. H. G. Nede.burgh; to Somarang de ambtenaar op nou-aotivitoit Mr. H. W. Diephnis. laatst voorzitter van de landraden te loerworedjo on Koetor&djo (Bagelen); tot boekhouder tovorm kaeeier bjj bet vendu-kantoor to Batavia, de secretaris on boekhouder by dat kantoor M. J. Meetor; tot adepirant- ingeuieur by den Waterstaat en 'slaDds Burgerlijke Openbare Werken Jhr. F. L. C. Van Doorn, daartoe gesteld er beschikking van don gouverneur-generaal van Nederlandech-Indië. G o 8 t o 1 d Ter beschikking van den dirocteur van BinoenJandeob Bestuur, om werkzaam to worden gesteld b*j het Binneulandseh Bestuur, de ambte naren voor don burgerlijken dionst F. W. -Tonquièie, A. G. H. Vau SIuijs eu II. J. Krugers. Bij het Biunenlaudscb Bestnar op Java cn Madocra Geplaatst. In deooutröle-afdeelingBanjoemas, de controleur 2de kl. B. Behagen van ftoeloom de oontrole-afdeeliog K&rangkobar, de controlour 2de kl. J. E. Bjjlo; in do coutrdle afdecling Soiiuodaug en gesteld ter besch.kkiug van den assistent-resident aldaar, do adspiraut-controlenr A. F. Volders. B o 1 a s t Met hot bestuur der coatróle-afdeeling Parigi (S^ekapocraj de adspirant-controleur A. Bobultz. Ontslagen: Uit zjjno betrekking de geschorste oommios 8de kl. bij den post- en telograufdionsi 1'. O. I'aulus. Aangewezen: Als tgdelyk vorvanger bij do ontstentenis of verhindering van den president der Javascbe Bank do hoor H J. J. Hepp, oudsto direc teur, en in het geval dat do oudste directeur do heer H. J. J. Hopp, voornoemd, verhinderd is ala tfld-ltjk vorvanger van don president op to treden do htoi H. P. J. Van den Berg. diroctour- core larie. O n t 1 a g o u Eervol uit lauds dienst, do ge wezen klerken: op bot bureau vau tien res dent van Boerakarta J. G. F. Hooff; op het residentie kantoor te Bezoeki A. W. Domiogo eu op het bureau van den nssibteuirresident van Bitoebondo (Bezooki) D. H. Lindeman; uit 'slands dienst de gowozen Jato klerk op het assistont-resldentiekantoor te BftDgkrlan (Madoera) D. C. R. Seket. Gestold: Ter boschikking van ilen algcmeenen secretarie do ambtenaar op wachtgeld W. P. D. Do Wolff van Wosterrode, laatst secretaris van de residentie Pekalonga:.; tor beschikking v.m den directeur vau fluanciün om by diens <n pirtoment te worden werkzaam gecteld do ambtenaar voor den burgerlijken dioBSt 8. O. Knapport. Departement van Oorlog. O u t si a g e n: Eervol uit 's lands dienst wegens liobamelyke ODgoschiktheid voor ▼erdoreu dienst, de gewezen burgerlek ecbruver Ede kl. by do militaire adm. N. F. Ochler. Geplaatst: By aankomst to Atjoh ter beschik king van don gowost. intendant do kapitein-kwartieriu. van dotaobo ring uit Nederland terugverwacht. J. O. Palm. Ingctrokkon: Do overplaatsmg Daar Atjeh ter boschikking van do gowest. intendant van den kapi- tein-kwe.rtierm.-admiDistratear vanbotmilit hospitaal to Bemaraug, N. A. Do Voogt; de ovorplaateing naar Bomaraug als ndministratour van het mil.t. hospitaal van den leten luit.-kwartiorm. to Malaug, M. II Hrooucnburg. Overgeplaatst: By bot detacbomont genie- troopon to Eota Bad Ja do lste luit. der gtnio to Malaug. 8. Ruzette; by het corps genietroepen te Malaug do 2de luit. dor gonie te Bandjorm&siD, L. H. Van 'tBantby do 18do compagnie (lste borgbatteryj aldaar de kapitein by bot lioofdbnroau dor artillerie te Batavia, B. p. Hollandby bot hoofdbureau dor art. aldaar do lsto luit. by de 18do oompagnio (IbIo bergbattory) te Batavia, E. Laukhout. V erloend: Een maaDd verlof naar Malang we gens particuliere belangen aan dtn kapitein der inf O. W. 11. Stom. V o r 1 o e n dEen maand verlof wogone ziekte naar Djokdjakarta aan den offlo. van gez. 2dokl. H. Huizinga. Geplaatst: By aankomst by het lste bat. te BaDjoo Biroe de 2do lnit. der inf. bestemd voor den dionst hier to lande G. J. H. Van Bteijn van Heusbroek. Overgeplaatst. By bet 9do bat. te Batavia de 2do luit. by de troepenmacht te Atjoh J H. C Van Dompeoler; by hot garniz. bat. der 2dè milit! afd. op Java to Kedong Echo do kapt. by bet r. h. lste bat. te Soerabaia L. T. H. Granen. Verleend: Eou oenjarig verlof naar Enropa wegens laugdurigeu dionst aan dtn kapitein dor inf. O. A. Poulue en don kapitein der artillerie J. G. Van Kooten; oen tweejarig verlof naar Enrooe wegens ziekto aan den leten luitenant der inf. B O. Eerkkamp. Outelagen: Eervol nit Hr. Me. militairen dionst mot ingang van 81 December 1808 do off. van goz. 2de kl. G. Slotemaker. Vorlougd: Mot eon maand bot tot herstel van gezondLoid verleend verlof naar PoUntoongan aan deu letou luit. der artillerio, A. P. A. Loyeen Dillié. i/3pcrtenjnt van Marine. Vorgunning ver leend: Om wegens langdurig vorblyf in dezo gewesten naar Nederland terug to keoren aa i den officier van administratie 2do kL J. Van Rno van Alkemade van Hr. Ms. wachtschip „Gedoh." Gremengrt Nieuws. Het volgend staaltje kwam ons hedsn ter ooren omtrent hetgeen werd onder vonden als men „werkloozen" aan werk wil helpen. Er moest nameiyk eene aan een Leld- chen ingezetene toebehoorende.'schuit gelost worden, waarmede nogal eenige tyd gemoeid 20u gaan. Zus personen, die niets te doen had dun, werden daartoe opgezocht en gevonden. V.< i z(i ter bestemder plaatse kwamen, wt»rü h-'ii 16 cents arbeidsloon per uur ge boden, maar zy verklaarden het voor niet minder dan 22 cents te willen doen. Het onbehoorlijke en onbillijke van dien eisch werd hun onder het oog gebracht en zij maakten alle zes.rechtsomkeert. Een hunner beweerde zelfs nog dat de werkgever kon „stikken". Zyn dat nu de „werkloozen", waarvoor men zich zoo interesseert? De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde heden J. H.v. B., schilder aldaar, die in de magazijnen van Drabbe en Lampe in de Spuistraat met opzet eene ruit insloeg, tot 2 maanden gevangenisstraf; voorts J. N. en M. O., opperlieden te Leiden, wegens diefstal met braak en inklimming te Zoeter- woude, tot 3 maanden. Vrijdagmiddag gingen de löjarige zoon en de 14-jarige dochter van H. Van der Weide, te Gi66endam, met eene prikslee op weg met een pakje voor hunne zuster, die aan den Graafstroom dient. Niet ver van Wijngaarden vond men eenigen tyd daarna de prikslee met het pakje op het ijs staan. Het vermoeden, dat beiden verdronken wareD, heeft zich bevestigd. Zaterdag-ochtend zijn de lyken gevonden en huiswaarts gebracht. Het bericht, dat M. Kingma 2 men schen het leven zou hebben gered, gelyk dat gemeld werd, is onjuist. Vóór hy eene ernstige poging tot redding kon doen, zakte hij door het ijs en moest op zelfbehoud bedacht zijn. De heer Hollander en echtgenoote, die te Grouw dicht by Kingma's woning door hot ys zakten, zyn door drie arbeiders by de water leiding met levensgevaar gered. Er zyn pogin gen aangewend om hunne edele daad waardig te beloonon. De Parysche bommenwerper Vail- lant heeft Zaterdag-avond het vereischte stuk onderteekend, waarby hy verklaart in appèl te komen tegen het vonnis dor jury. Donderdag a. s. zal het hof van cassatie de zaak behandelen. Twee socialistische afgevaardigden Rouanet en Viviani hebben gisteren president Carnot oen adres overhandigd, waarby gratie voor Vaillant werd gevraagd. Het adres was slechts door eenige socialistische Kamerleden onder- teekend. Het document werd overeenkomstig het gebruik door den president ongeopend verzonden aan den minister van justitie, met verzoek om advies. Te Lyon hielden 800 socialisten eene bij eenkomst welke begon met de benoeming van Vaillant tot eere-voorzitter en eindigde met een protest togen het doodvonnis. De politie maakte een einde aan de rumoerige bycenkomst en noodzaakte Vaillant's vrienden de zaal to ontruimen. Volgens en ander bericht van den 13den uit Parys hadden reeds 80 afgevaardigden hot verzoekschrift om gratie voor Vaillant onder teekend. Vaillant heeft Zaterdag een bezoek van zyne vriendin en dochter ontvangen. Voor zyne dochter zou, volgens do „Köln. Zeit.", de hertogin van Uzés zorgen. De gematigde bladen en ook de „Autorité" en de „Paris" zeggen, dat de begenadiging van Vaillant een slag in het aangozicht zou zyn der jury, die hare plicht zeker niet zonder zelfoverwinning heeft gedaan. Hot is den president der republiek haast onraogelyk in dit geval genade te oefenen, omdat het algemeen den indruk zou maken, dat hy uit vrees had gehandeld on inderdaad in een land, waar de doodstraf nog bestaat en vetl wordt toegepast, zou het vreemd zyn, wanneer oen misdadiger, die koelbloedig een groot aantal zyner medemenschen had willen vermoorden, het leven werd geschonken. Het gemeentebestuur van Ber lijn heeft in de vorige week het toevluchtsoord voor dakloozen, dat tot dusver alleen voor nachtverbiyt diende, ook by dag opengesteld, en wel als verwarmingslokaal. Een vergiftigde hond. Inde jongste terechtzitting werd by de rechtbank te Heerenveen de volgende zaak behandeld Albert Drenth te Oudehorne, ging op 18 Nov. des vorigen jaars op de jacht, Zyn hond kreeg des morgens eenige aardappelen en snuffelde, eer D. geweer en weitasch greep, nog oven rond. 't Duurde niet laug of de hond werd erg benauwd en blies weldra den laatston adem uit. Het was een echte jachthond, welke by 't volgend seizoen licht 60 of 60 gld. waarde had. Binnen een kwartier was Drenth weer thuis en verhaalde zyn vrouw het ongeval. „Heb je hem doodgeschoten", vroeg ze. N6en", ant woordde hy, „maar hy is vergiftigd." Wie had dat gedaan Dadeiyk viel beider gedachten op den arbeider K., een 19 jarigen jongeling, en dat deze daardoor wraak genomen had over eene bekeuring wegens een jacht delict, hem door Drenth bezorgd. De hond werd be graven, doch de ryks-veldwachter Scheide mans, met do zaak in kennis gesteld, deed een onderzoek, en wist er spoedig uit te krygen, dat K. by den apotheker Zwart te Gorredyk kraanoog of braaknoot (strychine) had gekocht voor zyn vader, die dat voor eene koe moest gebruiken, zooals hy mededeelde. De veearts Plet to Heerenveen onderzocht don hond on constateerde vergiftiging. De maagwand was erg ontstoken. Toon Scheidemans voor de rechtbank het proces-verbaal bevostigde, riep K. met een vloek uit: „wat kan die kerel liegen 1" en later zeide hy„Scheidemans legt een valschen eed af, dat durf ik zeggen". De president antwoordde hierop: „Ik zou myn mond maar een beetje snoeren", waarop de beklaagde te kennen gaf: „Dan heb ik hier niets te maken". De officier van justitie oor deelde dat haat en wraak de oorzaken der vergiftiging waren en dat beklaagde zich ter terechtzitting verregaand brutaal heeft gedra gen. Hy meende dat beklaagde eene flinke les moet hebben en stelde daarom aan de rechtbank voor hem tot 4 maanden gevange nisstraf te veroor deel en. Te Bal Saint Lambert in België kwamen in de laastste dagen vele cholera- achtigo gevallen voor, waarvan twee met doodelyken afloop. Uit de by het Engelsche parle ment overgelegde jaariyksche'statistiok blykt, dat er iu 1893 31 personen te Londen den hongerdood zyn gestorven, de meesten in Westminster. Onder dit cyfer zyn acht kinderen begrepen. Lange procesduur. In eene taliyk bezochte vergadering te 's Gravenhage van de Orde der advocaten by den Hoogen Raad der Nederlanden werd Zaterdag de vraag behandeld, hoe verbetering ware te brengen in den langen duur der processen tengevolge van de weinige gelegen heid die tot pleiten gegeven wordt by de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage. Er is toch voor de pleidooien 6lechts één dag in de week beschikbaar en op dien dag kan dan slechts gepleit worden in éenezaak. Dit heeft tengevolge dat, wanneer Dinsdag e. k. dag van pleidooi in eene zaak gevraagd worden zal, die dag zal moeten bepaald worden in September en de zaak mitsdien al dien tyd hangende zal biyven. De deken, mr. Vlielander Hein, had een onderhoud gehad met den president der rechtbank, waarin deze er op had gewezen, dat de rechtbank overstelpt was met werk en, samengesteld gelyk zy nu is, onmogelyk meerderen tyd beschikbaar kon stellen. De president had zich daarom reeds gewend tot den minister met dringend verzoek om meer personeel en betere en meerdere localiteit. Terwyi de vergadering de gegrondheid der klachten omtrent het gering aantal rechters en de onvoldoende boschikbare localiteit vol mondig erkende, deed mr. J. M. v. Stipriaan Luisciu8, die deze zaak geëntameerd had, het voorstel dat de Orde zich in dien geest zoude wenden met een adres tot de regeering ten einde langs dien weg herstel van het be doelde euvel te erlangen. De deken gaf echter in overweging, dat eorst hy zelf in een persooniyk onderhoud zich namens de Orde tot den minister zoude wenden, en dienovereenkomstig werd besloten. „Indaging." Op den namiddag werd Vrydag jl. te 's-Gravenhage, zooals reeds is gemeld, aan hot huis van bewaring aangeplakt het bevelschrift en de daarop gegronde indaging, dien dag op Jast van den auditeur militair te 's-Gravenhage door don deurwaarder by de rechtbank aldaar, Van Batenburg, in tegenwoordigheid van den provoostgeweldige uitgebracht, en voor het stadhuis, na trom-elag, voorgelezen. Daaruit blijkt dat Hugo Karei Van Dieponbrugge, lste luitenant, niet is opgeroepen, gelyk eerst be richt werd, om binnen 2 x 24 uren zich aan te melden, doch dat by werd gedagvaard om voor den krygsraad te verschynen op 27 Februari e. k., des voormiddags te 10 uren, ten einde aan te hooren zoodanigen eisch en conclusie, als de auditeur tegen hem zal willen doen en nemen. Men verneemt dat gelyk bevelschrift en dag vaarding te Leiden door dien deurwaarder is uitgereikt aan do laatste verbiyfplaats van den voortvluchtigen officier. Sedert 1870 is te's-Gra venhage geen indaging by troin-slag geschied. Viermaal moet, ingevolge de voorschriften der militaire rechtspleging, zoo noodig, op deze wyze worden ingedaagd, telkenmale met ver loop van minstens zes weken. Nader meldt men nog uit Den Haag: Aan het Huis van Bewaring is aangeplakt het bevelschrift, waarby de lste luitenant, plaatseiyk adjudant H. K. Van Diepenbrugge namens den auditeur militair als voortvluchtig wordt ingedaagd, om tegen 27 Februari e. k. des voormiddags 10 uren voor den krygsraad te verschynen. Dit bevelschrift werd Vrydag ook door den deurwaarder voorgelezen. Van D. was sedert lang als deserteur ver volgd, doch nu eerst is hy als voortvluchtig ingedaagd. De hoornblazer J. F., die terecht heeft ge staan wegens beleediging van Van D., op klachte van dezen, is, op vrye voeten gesteld, doch thans gedetacheerd naar het depot van discipline, wegens zyne medeplichtigheid in de bekende sergeant6-quaestie. Onze generaals. By den aanvang van dit jaar bedroeg het aantal generaals, zoowel gepensionneerde als actief dienende, volgens eano opgave in de „Utr. Crt.": Van het leger hier te lande: Luit-gen. 21, waarvan te 's-Gravenhage 19. Gen.-maj. 63, 45. Tezamen 84, 64. Van het leger in O.-Indië: Luit-gen. 6, waarvan te 's-Gravenhage 5. Gem-maj. 19, io. Tezamen 26, w 9 15. Dit laatste getal is met 1 verminderd door het overlyden van den luit-gen. Bouwmeester. In het geheel bezitten wy dus, is deze opgave juist, thans 109 generaals, waarvan 78, zegge acht en zeventig, in Den Haag zyn gevestigd. IN eer bosch. De berichtgevers in zake Neerbosch zyn in den laatsten tyd niet erg gelukkig. Pas is de mededeeling der „Middelb. Ct." tegengesproken of de „Amst." komt de onjuistheid van het bericht der „Maasbode", als zou de heer Van 't Linden hout zich naar het buitenland hebben verwyderd, aantoonen. Iemand, die vanwege de „Amst." Neerbosch bezocht, ontving van den heer Van't Linden- hout zelf, na de mededeeling van de reden van het bezoek ten antwoord„U ziet het, dan moet er heel wat gebeuren." Het comité, dat zich te Apeldoorn heeft gevormd met het doel den heer Van Deth flnantiëel te steunen in zyn streven naar zuivering van Neerbosch, ontvangt van ver schillende plaatsen in ons land biyken van sympathie. Ook stoffeiyke blyken van in stemming blyven niet achterwege; zoo ontving het comité, behalve van verschillende personen te Apeldoorn, ook bydragen van elders, 0. a. f 25 van de heoren S. en K. te Amsterdam en een postwissel groot f 2 van N. N. te Sliedrecht. BUITENLAND. Frankrijk. Te Parys is Zaterdag jl. overleden "William H. Waddington, die van 1883 tot korten tyd geleden gezant van Frankryk was te Londen. De heer Waddington was een der meest be kende Fransche staatslieden. In 1873 was hy gedurende korten tyd minister van onderwys. In 1877 nam hy de portefeuille van buiten- landsche zaken op zich en in 1879 trad hy op als minister president. Waddington was in 1826 te Saint Remy geboren, maar zyn vader was een Engelsch- man en dit, zegt de „Figaro", was de reden dat gedurende zyn gezantschap te Londen hem meermalen het verwyt werd gedaan, dat hy de Fransche belangen tegenover de Engelsche niet byzonder krachtig voorstond. De prefectuur van politie te Parys heeft hare vervolgingen begonnen tegen de vreemde liügen, die in Frankryk een beroep uitoefenen en zich niet overeenkomstig de wet van 8 Augustus 1891 hebben doen inschryven. Er zyn 62 processen-verbaal opgemaakt en reeds 6 vreemdelingen tot een boete van 50 fr. veroordeeld. Den 12den Januari bedroeg het aantal vreem delingen, die een beroep uitoefenen en zich hadden doen inschryven 89825. Een lid der Fransche Kamer, de heer Gauthier de Clagny, heeft een wetsvoorstel ingediend, waarin straf wordt bedreigd tegen het wegbiyven van den stembus. De kiezer, die zich daaraan schuldig maakt, wordt den eerston keer gestraft door openbare aanplakking van zyn naam aan het stadhuis, een soort van tepronkstelling dus. Den tweeden keer volgt eene kleine boete door den kanton rechter op te leggen. Den derden keer ver oordeeling door den rechter tot een boete gelykstaande met het dubbel der directe be lastingen die de overtreder te betalen heeft en schorsing van zyn kiesbevoegdheid gedu rende 2 jaren. Eindeiyk levenslange onbe voegdheid na een vierde verzuim. Uitzon dering wordt gemaakt wegens verhindering door ziekte, lichaamsgebrek of eischen van hot beroep. De „Figaro" neemt een loopje met dit wets voorstel en weet eene veel betere manier om de kiezers trouw bun plicht te doen vervullen Als voor leden van de stembureelen uitslui tend jonge, mooie vrouwen werden gekozen, zouden de kiezers wel beter opkomen! Dui tschland. Do ongunstige ontvangst, welke zyn tabaks belasting-voorstellen in den Ryksdag ten deel is gevallen, schynt den minister van financiën Miquel zeer ontstemd te hebben. Tenminste by het Vrydag gehouden feestmaal van den Duitschen handelsdag kwam het tusschen den minister en een der leden der handelsver- eeniging tot een vry scherp conflict. De koopman Michel uit Mainz stelde namelyk een dronk in op de aanwezige ministers. De spreker prees zeer den minister van handel, maar liet zich zeer ongunstig uit over de belasting-plannen van den minister van financiën. De heer Miqu9l werd zeer boos en verzocht van dergelyke aanvallen verschoond te blyven. Wat wil men dan? vroeg de minister. De meerdere uitgaven, welke door de aanneming der legerwet zyn veroorzaakt, moeten toch gedokt worden. Waarom dan zooveel beweging gemaakt, wanneer hy voorstellen indient, waardoor het tekort kan worden gedekt? Na dit antwoord verbet de heer Miquel de zaal. De andere ministers bleven echter nog eenigen tyd by het feestmaal. België. In de Nieuwjaarszitting der Koninklyke Academie van België werd onder de leden, welke zy in 1893 verloor, onze landgenoot de Loidsche archacoloog Leemans, herdacht. Sedert Leopold Von Ranke (in 1886) overleed, stond Leemans aan het hoofd van al de buitenlandsche leden. Reeds den 11 Jan. 1847 benoemd, behoorde hy niet minder dan 45 jaar aan België's geleerdste lichaam. Thans is van de Hollandsche leden de eerste: mr. Joan Bohl. Deze Amsterdamscbe advocaat, werd 9 Mei 1881 gekozen als opvolger van prof. Vreede en is de eenige zyner land- genooten, die in de Academie redevoeringen hield, welke op last der Academie onder haar werken opgenomen werden. Een eigenaardig geval doet zich thans voor. Onder haar vyftig buitenlandsche leden telt de Academie drie juristen, die tevens naam verwierven als litteratoren. Dit jaar voor het eerst volgt dit driemanschap onmiddellyk op elkander. De 18de zetel wordt ingenomen door Bohl; de 19de door Canovas del Castillo, her- haaldeiyk „premier" van Spanje; de 20ste door Gladstone. Behalve Bohl zyn nog Holland^ sche leden der Academie: Beets, die 4 Mei 1885, en dr. Jan Te Winkel, die 5 Mei 1890 gekozen werd. Rusland. Naar men te St.-Petersburg verneemt, werd de nieuwjaarsreceptie (op 14 Januari) afge- zegd, omdat de Czarina in lichten graad de influenza heeft. De mededeeling der „Kölnische Zeitung," dat professor Bergmann, die tot een consult betreffende de ziekte van generaal Gourko naar Warschau is ontboden, den generaal een teen heeft afgezet, is onjuist. Omtrent de ongesteldheid verschilt de meening van dr. Bergmann geheel met die der acht Russische geneesheeren, die by den ïyder zyn geroepen. De Russische genees heeren, spraken van eene beroerte en dr. Bergmann beschouwt de ongesteldheid al e van jichtachtigen aard. Volgens Bergmann's oordeel zal de generaal den aanval dezer ziekte wel te boven komen. De czaar heeft zyn slot Livadia in de Krim ter beschikking van generaal Gourko gesteld. Zoodra de toestand van den generaal dit toe» laat, zal hy naar dit slot worden overgebracht. Uit Sebastopol wordt het overlyden ge meld van generaal Von MaltzefF, den ryksten grondbezitter van Rusland. Hy was eigenaar van 29 mynen, waarin 65,000 werklieden arbeiden. De procureur-generaal Pobedonostzeff is, onder behoud van zyne ambten, tot staats secretaris des keizers benoemd. Het ontslag van den minister van justitie Mana6sein is goedgekeurd. De minister van staat Murawjeff is aan het hoofd geplaatst) van het ministerie van justitie. De procureur-generaal Pobedonostzeff is van alle raadgevers van den czaar de bekwaamste, vasthoudendste en verstziende. Men heeft hem wel eens den eeüigen waren staatsman in Rusland genoemd. Probedonostzoff heeft zich als procureur der Heilige Synode berucht gemaakt om zyno vervolgingen van Israëlieten, Lutheranen, Stundisten en alle sekten en gezindten, die afwyken van de Grieksche kerkleer. Oostenrjjk-Hong.-Monarclne. Uit Weenen wordt het bericht bevestigd, dat de Duitsche gezant te Weenen, prins Reusz, zyn ontslag heeft genomen. Naar het heet, heeft de gezant besloten den post, dien hy reeds sedert vele jaren tot groote tevredenheid der Oostenryksche rogee ring vervulde, te verlaten wegens den ongun- stigen toestand zyner gezondheid, maar van andere zyde wordt beweerd dat het ontslag te wyten is aan verschil van meening tus schen den gezant en kanselier Caprivi. Hoe dit zy, in elk geval wordt verzekerd dat prins Reusz reeds spoedig Weenen zal verlaten. Als opvolgers van den gezant, wiens ver trek te Weenen algemeen wordt betreurd, worden reeds genoemd graaf Eulenburg, d« Pruisische gezant te München en de vertegen woordiger van het Duitsche ryk te Constan» tinopel, prins Radolin. Zukl-Afrika. Te Londen zyn uit Kaapstad nog nadere berichten ontvangen betreffende het lot, dat kapitein Wilson en zyne soldaten in Mata belen-land heeft getroffen, welke den onder gang van dit detachement schynen te be vestigen. Eenige reizigers, uit Fort Tuli komende, zyn te Buluwayo aangekomen en brachten daar de tyding, dat zy op hunne reis eene afdeeling gewapende Matabelen hadden ont moet. Een hunner droeg een geweer van hetzelfde model, als de geworen, waarmede Wilson's manschappen waren gewapend. Deze mededoeling wordt beschouwd als eene beves tiging van het eerste bericht, door inlanders gebracht, dat het geheele detachement door Lobengula's lyfwacht is afgemaakt. Uit Buluwayo wordt verder bericht, dat nog een ander aldaar aangekomen inboorling als ooggetuige, den dood van majoor Wilson en zyn volgelingen bevestigd heeft. Die inboor ling deelde het volgende mede: De Matabelen trokken zich na don eersten aanval terug, maar hernieuwden den stryd, toen zy be merkten hoe gering het aantal van Wilson's volgelingen was. Zy drongen Wilson's kamp binnen, doodden alle Engelschen en plunder den de lijken. Behalve Wilson zyn gesneuveld 5 kapiteins, 2 luitenants, 4 sergeanten, 2 korporaals en 20 soldaten. Volgens eene opgave van het ministerie van oorlog bestond Wilson's detachement uit 30 man, met inbegrip van 7 officieren. Intusschen hebben de heeren Loch, gou verneur der Kaapkolonie, Cecil Rhodes, presi dent van het Kabinet en de heer Hofmeyer te Kaapstad eene conferentie gehouden, ten einde te spreken over hetgeen na Lobengula's onderworping, welke met het oog op Engeland's groote koloniale macht, natuuriyk slechts eene quaestie van tyd is, met Matabelen-land moet worden gedaan. De conferentie heeft drie dagen geduurd en eindigde met het besluit om een voorloopige regeering in het veroverde land in te stellen, in afwachting van het einde der onderhandelingen tusschen de regeeringen te Londen en te Kaapstad over het lot van Matabel en-land. Brazilië. Biykens de laatste berichten, welke de „New-York Herald" uit Rio de-Janeiro ont-

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2