N°. 10397. Zaterdag 13 Januari. A0. 1894. geze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Zaterdag-avond en Zondag Een uitstekende maatregel LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 moandon. Franco por post Afzjndoriyke Nommero f 1.10. ï.io. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTEKN: Van 1-6 rogels f 1.05. Iedere rogol moer f 0.17J. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. kan nu iedereen het „Leidsch Dagblad" lezen, i/e loopers krijgen namelijk een getal Dag- b'aJon mede, die zjj Zaterdag avond - en ge woonlijk ziln het dan twee of drie bladen - thuis bezorgen tegen betaling van 81/ Cent bj) ieder, die daartoe zijn verlangen te kennen geeft. lo. voor Sociëteiten of ttolfiehulien, die door druk bezoek gaarne een tweede exemplaar verlangen; 2o. voor sa men lezers, die voor den Zondag hun eigen Dagblad willen hebben en behouden; 3o. voor hen, die op gewone avonden geen •yd tot lezen hebben, maar Zaterdag avond en Zondag des te meer; 4o. voor de dienstboden of andere werk zoekende personen om de kleine adver- ientiëa in te zien. Enz., Enz. Men vrage bij de loopors aan of geve naam en woonplaats op aan het Bureel: Doeza- straat 1. Belanghebbenden buiten Leiden kunnen zich tot de in hunne gemeenten gevestigde Agenten wenden. Leiden, 12 Januari. Omtrent de in de gemeenteraadszitting van gisternamiddag behandelde wijziging der onder wijsverordeningen moet nog worden raedege ieeld dat, alvorens de heer Dekhuyzen zijn later weer ingetrokken amendement deed om boven da ƒ1000, naar het oordeel van B. en Wa., nog een paar verhoogingen toe te ken nen, eerst in stemming was gekomen het voorstel der plaatselijke schoolcommissie: „do tweede onderwijzers en onderwijzeressen ge nieten eene bezoldiging van 800, welke telkens na twee dienstjaren als zoodanig verhoogd wordt met 100, voor de onderwijzers tot een maximum van 1000, voor de onder wijzeressen tot een maximum van ƒ900." Dit voorstel werd aangenomen met 19 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Zillosen, Van Hoeken, Juta, De Sturler en Dekhuyzen. B. en Ws. hadden eeist voorgesteld dat de tweede onderwijzers en onderwijzeressen eene bezoldiging zouden genieten van ƒ750, welke telkens na één dienstjaar als zoodanig zou verhoogd worden met 50, voor de onder wijzers tot oen maximum van 1000 en voor de onderwijzeressen tot een maximum van 900, doch de heor Dekhuyzen ver klaarde namens de overige leden van het Dag. Bestuur, dat het zich met het minimum van ƒ800 kon vereenigen. Vóór het met 16 tegen 7 stemmen ver worpen amendement van don heer Van Hamel, dat „de onderwijzers en onderwijzeressen, die belast zijn met het onderwijs in vak> (vrye- en orde-oefeningen) daarvoor eene traktements- verhooging van 25 zouden ontvangen", stemden de hoeren Hasselbach, Zillesen, Du Rieu, Zaayer, Fockema Andre®, Le Poole en Van Hamel. Zonder hoofdelijke stemming word goed gekeurd dat de tweede en derde onderwijzers en onderwijzeressen, die belast zyn met het onderwijs in teekenen, gymnastiek en hand werken voor meisjes, indien zy eene byzondere akte van bevoegdheid voor de vakken 5 ens bezitten, eene traktementsverhooging van ƒ50 ▼oor elke akte ontvangen; indien zy de be voegdheid voor k en voor t bezitten, voor olke aanteekening of akte eene traktements verhooging van 25. Het voorstel der schoolcommissie dat elke kweekeling in hot bezit der akte, bedoeld in arL 56a (adspirant-onderwyzers) aan een dor openbare scholen verbonden, jaarlyks eene toe lage van 100ƒ200 ontvangt, werd ver worpen met 14 tegen 10 stemmen. Dit bedrag was door B. en Ws. voorgesteld op 100—ƒ150. Het geheele artikel 9 met de daarin ge brachte en vermelde wijzigingen, werd daarna mei algemeene stommen goedgekeurd. Het oude art. 10 bleef geheel onveranderd •n werd zonder stemming aangenomen. Het nieuwe art. 11, als overgangsbepaling, luidende: „De onderwijzers en onderwijze ressen, die krachtens vroegere verordeningen of besluiten eene hoogere jaarwedde hebben dan hun by deze verordening wordt toege kend, of eene persoonlyke toelage, blyven in het genot daarvan," werd eveneens unaniem goedgekeurd. Do verordening in haar goheel werd ten «lotto aangenomen met algemeene etemmen. In de volgende vergadering voortzetting van het ander gedeelte er van, wat betreft ae inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen. De heer Yorstor van Wulverhorst had in- tusschen de vergadering verlaten. Vervolgens kwamen aan de orde de overige punten der agenda: 2°. Staat van af- on overeohryring op de begrootiDg van 1894 ad ƒ100 Telephonieohe verbinding van de woningen der Opperbrandmoestera (i van 1H94J. 8°. Verzoek van het Beatnnr dor Dobbel Quartet- Vereeniging, om vrijeiolling van de betaling van Zaalhuur. (2). 4°. Vooratol tot het verleenen van afaohryving of terugbetaling van Plaataelyke Directe Belasting, dienst 1893 (6). 6°. Bozwaareohriften tfgen het Kohier der Plaateelyke Directe Be aeting, dienst 1893. (349 van 1893). Gunstig werd beschikt op punt 2, nadat onder de telephonische aansluiting ook waren begrepen geworden de beide machinisten en de stoker van de stoomspuit, zoodat de koeten zullen bedragen ƒ130 in plaats van 100. Op punt 3 werd afwijzend beschikt met algemeene stemmen op 2 na, nl. de heeren Van Hamel en Zillesen. De hoer Van Hamel bad gezegd het met in stryd met de Armenwet te achten indien de Stadszaal gratis voor het doel werd afgestaan. Punt 4 word goedgekeurd, nadat ten ge volge eener opmerking van den heerDrucker daarin eene kleine verandering was gebracht. Punt 5 werd, met het oog op het gevor derde uur, aangehouden tot de volgende ver gadering, waarna de zitting te vyf uren werd gesloten. Met de heeren Siegenbeek van Heukelom en Van der Breggen was ook met kennis geving afwezig de beer Kaiser. Mededeeling was gedaan dat 0. m. waren ingekomen: Een adres van directeuren der Nederl. Maat- schappy tor bevordering vaD Nyverheid in zake de verbetering der inrichtingen van ver warming enz. door vermeerderd gasgebruik. Een voorstel van Commissarissen der Stede- ïyke Gasfabriek tot uitbreiding van bet be dryfskapitaal met 30,000 voor vergrooting van den steenkolen voorraad, met het oog op evontueelo werkstakingen. Een adres van de besturen van verschillende vereenigingen in zake de tariefsverlaging van de huur van de Gehoorzaal, met memorie van toelichting. Een adres van L. Van Oeveren c. 8. in zake de bestendiging van de toelagen voor de aanteekeningenTeekenen on Gymnastiek by de aanhangige wyzigmg der schoolver ordeningen. Eon verzoek van P. J. Huibers, om terug betaling van schoolgeld Middelbaar Onderwy's, over het late kwartaal 1893/1894. Nog word medegedeelddat aan den eervol ontslagen stads-werkman W. Van Tongeren, ean pensioen is toegekend ad 333.33 's jaars zynde 2/3 gedeelte van zyne bezoldiging ad f 500 's jaars en zulks ten gevolge van be komen ziekte ten gevolge van de uitoefening zyner functie, mot ingang van 1 Januari jl By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is dr. P. Zeeman, te Leiden, tot wederopzegging, toegelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Ryks universiteit alhier, om onderwys te geren in de natuurkunde. Ten raadhuize te 's-Gravenhago werd gisteren aanbesteed de levering van: lo. gegoten yzeren straat kolken, in drie perceelen. Minste inschry ver was1ste perceel de Ned. Stoombootmaatschappij, te Rotterdam voor 2820; 2de perceel de Kon. Ned. Grof- amedery te Leiden voor 1869; 3de perceel dezelfde voor ƒ1549.50. 2o. houtwaren gedurende het jaar 1894, in vier perceelen. Minste inscbry ver was de heer P. J. Van Hoeken to Leidenhet 1ste perceel voor ƒ4088.42; het 2de perceel voor 3454.05; het 3de perceel voor 933.20. Minste ïnsciiry ver van het 3de perceel wa6 de heer L. A. Vreeburg te 's-Gravenhage voor 1537.76. Vanwege H. M. de Koningin is eene gift van 1000 ingekomen voor de Neder- landsche Gustaaf Adolf vereeniging. In de Donderdag te Oegstgeeet gehouden vergadering van kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente zyn herkozen de heeren E. Groen en J. v. d. Berg, die perodiek moesten af treden, respectievelijk tot president-kerkvoogd en lot secretaris. Beide heeren hebben hunne benoeming aangenomen. Tot onderwijzer aan de christelyke school te Oude-Wetering is beDoemd de heer J. Prangers, onderwijzer aan eene zelfde school to s-Gravenzande, die deze benoeming heeft aangenomen. Lotelingen uit de gemeente Wou brugge, van do lichting dezes jaars, die voor eene j inlijving by de zeemilitie wenschen in aan- merklng te komen, behooren zich daartoe 1 vóór den lsten Februari a. s. ter gemeente secretarie aldaar aan te melden. Men achryft ons uit KoudekerkWoens dag avond werd te Koudekerk het 20 jarig bestaan der Zangschool in het gebouw der Op. School gevierd. Vele belangstellenden en vrienden van kindergezang waren verschenen, zoodat de beschikbare, flinke ruimte geheel bezet was. Onderscheiden kleine zangstukjes, benevens „de Kerstcantante" van C. Van Rennes en de kleine operette „Sneeuwwitje" werden ten gehoore gebracht. Zoowel de uitvoering der liedjes als die der twee grootere stukken was verdleiisteiyk. De meesten der kleine solo-zangers en zangeressen kweten zich uitstekend van hunne taak. Gedurende den geheelen avond (die niemand lang zal govallen zyn) kon men bemerken, dat de leiding der School aan Ijverige en bekwame banden is toevertrouwd. Ter afwisseling werd zeer correct een „quatre-mains" door den heer De M. en mej. T. uitgevoerd. Resumeerende kunnen we zeggen, dat 't bestuur der School met voldoening op deze feestviering kan terug zien en dat de Zangschool nog een lang leven mag toegewonscht worden. Namens H. M. de Koningin ontving de vereeniging „Ziekenhulp" te Delft van H. M. de Koningin-Regentes eene gift van ƒ150. Het stoffeiyk overschot van wyien den hoer Jan Ter Gouw zal morgen, Zaterdag, te halféén op het Oude Kerkhof te Hilversum ter aarde worden besteld. Op uitdrukkeiyk verlangen van den overledene zal dit geschieden in allen eenvoud on zonder eenig uiteriyk vertoon. Over de ziekte en den dood van den beer Tor Gouw meldt men uit Hilversum nog hot volgende Zaterdag 30 December is de beer Ter Gouw nog met zyn zoor», hoofd eener school te Hilversum, te Amsterdam geweest. Hy was toen heel wel; ook de beide volgende dagen, doch na Nieuwjaar pakte eene ongesteldheid hem zóó aan, dat eene langzame verzwakking het einde deed voorzien. Zacht en kalm, zonder eenige pyn, is hy ontslapen. Men meldt uit DelftBy gelegenheid van zyn 25 jarig jubileum als lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, ontving de heer J. M. De Kuiper, president der Kamer, van zyne medeleuen en den secretaris een fraai tegelscnildery, vooratellende een bekend stadsgezicht (het Gemeenlandshuis met Prin senhof en de Oude Kerk) naar eene schildery van Springer, vervaardigd in de fabriek van de heeren Joost 't Hooft Labouchère. Gisteren waren verschillende leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal de gasten aan tafel van den minister van Buiten- landsche Zaken. De Rotterdam8che gemeenteraad kwam gisternamiddag wederom byeen ter behandeling van eene reeks voorstellen, welke meeren deels by acclamatie werden aangenomen. Boaloten werd tot verkoop, aankoop, over nemingen van diverse perceelen grond en straten en tot het toestaan van ƒ3000 voor het maken van eene voetbrug en plantsoen- aanleg in eene nieuwe wyk in bet Noord- Oosten der stad by de Spiegelnisserkade. Gelden werden toegestaan voor herstellingen aan de Veemarkt en het maken van bewaar plaatsen voor reserve brandslangen ten behoeve der Ru broekstraat, benevens voor den riool zinker in de Schie. Aan het afdeelingsbestuur der „Nederl. Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde" werd eene toelage van ƒ300 verleend voor do in Mol in Den Doele te houden tentoon stelling. Aan de orde was ook het belangryke voor stel tot het bouwen van een kaaimuur langs een gedeelte der Rynhaven en tot voortzetting van den aanleg van straten in hare omgeving, een en ander geraamd op circa 9 ton gouds. Het maken van den kaaimuur werd goed gekeurd, maar het plan voor den stratenaanleg aangehouden. Ook werd aangehouden het voor stel om de pacht van het overzetveer op Katen- drecht weder voor 3 jaren te verlengen. De gemeenteraad van Amsterdam ver wierp met 13 tegen 11 stemmen art. 3 der bepalingen omtrent het minimum-loon en den maximum-arbeidstyd, waarin de aannemer verplicht wordt by werkstaking door over macht of nalatigheid de helft van het dag loon te betalen. De Raad keurde unaniem goed een werktyd van 11 uren per etmaal, zoomede de bepalingen van loon voor over werk, op Zondag en voor stukwerk. Artikel 11 (uitsluiting van werklieden, die niet een jaar binnen Amsterdam wonen) werd lang durig besproken en verworpen met 24 tegen 5 stemmen. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is voor het tydvak van heden tot en met 31 Dec. 1894 benoemd tot assistent voor de pathologische anatomie aan de Ryk8-univereiteit te Groningen A. Kappers. By beschikking van denzelfdeu ministerie, met ingang van den dag waarop zy hare be trekking zal aanvaarden, benoemd tot onder wijzeres by de leerschool verbonden aan de Rykskweek8chool voor onderwyzers te Maas tricht, mej. E. L. Albers, te Nymegon. De luit. ter zee 2de kl. J. H. Ketjen, wordt mot den 20sten dezer geplaatst aan boord Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Biykens by het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. fregat „Atjeh", onder bevel van den kapitein ter zee L. M. L. De Haan, op de terugreis uit Oost Indiö, in den morgen van den llden dezer Dunge- ness gepasseerd. Hot stoomschip „Veendam", arriveerdo 11 Januari van Nieuw-York to Rotterdam; de „Bellerophon" van Amsterdam via Liver pool naar Java, passeerde 10 Jan. Gibral tar; de „Burgemeester Den Tex" vertrok 10 Jan. van Batavia naar Amsterdam de „Edam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 10 Jan. Lizard; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Jan. van Aden; de „Prinses Sophie" arriveerdo 10 Jan. van Amsterdam te Batavia; de „Obdam" vertrok 10 Jan. van Nieuw-York naar Rotter dam; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 11 Jan. Perim; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia ver trok 11 Jan. van Suez; de „Voorwaarts", van Singapore naar Amsterdam, passeerde 10 Jan. Gibraltar. By koninkiyk besluit is de commies der telegraphie lste kl. J. S. Mars eervol uit 's Ryks dienst ontslagen. De majoor P. Vinkhuyzen, van het lste reg. inf., op zyne aanvrage, op pensioen ge steld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ2025 's jaars. Aan den reserve-officier van gezondheid 2do kl. dr. C. A. J. Krol, van het personeel van don geneeskundigen dienst der landmacht, een eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking tot de landmacht. Aan den lsten luit. A. J. M. A. Gerlach, van het rog. gren. en jagers, op het daartoe door hom gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienet verleend. lo. Aan den off. van gez. 2de kl. op nonact. dr. J. Kuiper, van het personeel van den ge- neesk. dienst dor landmacht, op hot daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend2o. die off. van gez. benoemd tot reserve-off. van gez. 2do kl. by de landmacht. Gemengd Nieuws. Aan de telephoon is aangeslo- ten onder No. 218de Leidsche Melkinrichting. By het Kantongerecht to Loiden zyn gedurende het jaar 1893 vervolgd 1313 strafbare feiten, welke tot voroofdeeiing aan leiding hebben gegeven, en wel, 621 krachtens het Wetboek van Strafrecht, 95 krachtens de Wet op de Jacht en Visschery, 81 krachtens andere WetteD, 6 krachtons maatregelen van inwendig Bestuur, 149 krachtens Provinciale Reglementen, 65 krachten Keuren van Water schappen en 296 Krachtens plaatselyke Ver ordeningen. Verder zyn door den kantonrechter ge durende 1893 namens den rechter-commissaris voor strafzaken voorhoord 123 personen en beéedigd 6 deskundigen. Woensdagnamiddag had op het Brasemermeer een ongeluk plaats, dat Dood lottige gevolgen had kunnen bobben, torwyi het thans betrekkelijk goed afliep. De ysschuit „Wintervreugd" van den heer E. J. Rodewyk, bestuurd door diens zoon en bevracht met een zestal personen, waarby twee meisjes, schoot onder het zeilen eensklaps op een wak door het ys, waardoor allen onder de schuit of onder het ys te water geraakten. Het is voornameiyk aan do tegenwooraigheid vaD geest van den bestuurder, die zich zelf op het zeil wist te werken, te danken, dat alle drenkelingen levend boven gekomen zyn. Naar men zegt, bezeilde deze zware schuit een gedeelte van het meer, hetwelk nog niet was onderzocht, en voor de vertrouwbaarheid waarvan niet kon worden ingestaan. De inge zetenen zyn er nu gelukkig met een koud bad en den traditioneelen schrik afgekomen. De uitslag van de hardrydery op de korte baan, uitgeschreven door de IJsclub „Bevordering van Ijsvermaak zy ons doel" te Roelof-Arendsveen, op Donderdag, is als volgt: Er waren 19 deelnemers, waaronder velen van elders Aalsmeer, Leiden, Ryndyk, Haarlemmermeer, enz. De lste prys (ƒ15) werd gewonnen door G. Post van Haarlemmermeer. De premie ad ƒ10 door J. Me3ker van Warmond, terwyi de beloofde gratificatie van 2.50, na een hardnekkigen stryd tegen Lemmerzaal to Oude-Wetering, behaald werd door H. Dissel dorp van Rypwetering. Jammor, dat by dit feest de muziek ontbrak; daardoor, en wel licht ook door het vele water op de ysvlakte, was de belangstelling niet zoo byster groot, als dit by dergeiyke wedstrijden gewoonte is, te meer wyi het weder prachtig was. Velen namen eene kykplaats in de herbergzaal van Berepoot, waar zy tevens hunne dorstige magen konden besproeien, en hunnen danslust botvieren. Woensdag-avond werd door de stoomtram, welke te 7 uren van Haarlem komt, op de hoogte van de Lisserbrug, onder de gemeente Lisse, een man aangereden. Ernstig aan het hoofd gekwetst, werd hy dadeiyk per brancard naar een der genees kundigen gebracht en verbonden. Misbruik van storken drank sohynt aan het geval niet vreemd te zyn. De gekwetste was zekere Frans Smit, wonende te Amsterdam, doch meestal zwervende. Nog denzolfden avond werd hy naar het ziekenhuis te Leidon vervoerd. De commissaris van politiete Gouda bericht dat de heer D. C. De Jong, waarschyniyk by Duinkerken moet zyn ver dronken en dat door de familie eene promie van 100 op het vinden van het lyk is gesteld, waarvan telegraphisch bericht wordt verzocht aan gonoemden commissaris. De krygsraad, onder voorzitter schap van kolonel Römer, commandant van het 3de reg. huzaren, heeft tot 4 maanden gevangenisstraf wegens mishandeling veroor deeld een korporaal der grenadiers, die den burger M. met zyne sabel eenige zware schedel- wonden toebracht toen deze aan den Zuidwal to 's-Gravenhage het huis was binnengekomen, waar do jonge vrouw woonde, die hy onder hield. De verdediging van den korporaal, dat by tot zelfverdediging en tot bescherming van haar, die hy voorgaf zyne zuster te zyn, zyn wapen had gebruikt omdat hy in don binnen geslopen burger een inbreker dacht to zien, werd niet aangenomen. Er heeft zich te Rotterdam uit de burgery eene commissie gevormd mot den burgemeester als voorzittor en waarvan leden zyn de heeren P. R. Mees, L. Sanson, dr. W. B. Van Staveren, J. Drost en A. E. Kraemer, leden van don gemeenteraad, benevens de heeren mrs. Driebeek en Bichon van Ussel- monde en de heer Meerkamp Van Embden, die in samenwerking met do onlangs tot stand gekomen commissie uit de werkliedenvereeni- gingen pogingen zullen aanwenden om iets tegen de werkloosheid te doen. Het plan be slaat allereerst een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar den aard on de oorzaak van veler gebrek aan werk, om dan later na te gaan wat kan worden gedaan om den nood te lenigen. Te dien einde heeft men zich in verschillende subcommissies verdeeld, waar voor de ongeveer 600 personen die zich als werkloos hebben opgegeven, zullen moeten verschynen. Een candidaat aan de universi- teit te Amsterdam stond de vorige week voor het kantongerecht te Haarlem terecht ter zake dat hy in do gemeente Beverwyk op den 25sten October 11., in het stations- koffiehuis, zonder dat hy de bevoegdheid had tot het uitoefenon der tandhoelkunst, onder voorgeven van geëxamineerd te zyn, den mond van een kiespUnlyder op de wyze van een tandheelkundige heeft onderzocht, in eeno holle kies eenig vocht heoft gespoten, er op heeft aangedrongen die kie* te trekken, en nadat dit was geweigerd, op do vraag „wat hy schuldig was" heeft geantwoord „een gulden" en deze geldsom als loon voor zyne bemoeiingen heeft aangenomen, een en anoer buiten noodzaak. De kantonrechter heeft hom gisteren des wege veroordeeld tot eene boete van ƒ5, sub8< 3 dagen hechtenis en in de kosten. Woensdag is te Heorenveen het zomerhuisje in den tain van den ond-burge- meoster jhr. mr. Van Beyma Tboe Kingma, te Heerenveen, in brand gestoken en afgebrand. De politie heeft een der daders opgespoord. De sneltrein van Parys, welke om 11.27 te Amsterdam aankomt, ondervond gistoravond geruimen tyd vertraging. By het station Eeckeren, even voorby Antwerpen, was een trein van de Central Beige gederail leerd, tengevolge waarvan de weg versperd was. Het duurde een paar uur, eer men de lyn weer vry haduit Rozondaal was in tusschen reeds een extra-trein naar Amster dam vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1