Herhaaldelijk is het voorge komen dat jeugdige veroordeelden, wier op- 91 zending naar een Rijks opvoedingsgesticht was 0 bevolen, geruimen tijd moesten wachten, ei alvorens voor hen in een der beide bestaande 7 gestichten plaats openkwam. 'r'hans deelt de „Arnh. Crt." mede, dat 0. a. g; eerst gisteren 3 jongens, die in Juni 1892 door p de rechtbank te Arnhem werden veroordeeld - tot opzending, naar den Kruisberg werden vervoerd, daar er vroeger geen plaats voor Vi hen was. Het proces-Vaillant. Eene bijzonder talrijke volksmenigte woonde gis* teren te Parijs het proces tegen den anarchist Vaillant bi). Er waren natuurlijk de noodige voorzorgsmaatregelen genomen, ten einde te voorkomen dat personen, die daartoe niet gerechtigd waren, in de zaal doordrongen. CHet openbaar ministerie werd waargenomen door den procureur-generaal Bertrand, terwijl de advocaat Labori als verdediger van Vaillant optrad. or Bij het vei hoor, dat hij onderging, toonde Vaillant groote onverschilligheid. Met vaste u stem beantwoordde hy alle vragen, welke de voorzitter der jury, do heer Caze, hem deed. go Uitvoerig herhaalde hy de reeds bekende byzonderheden over den aanslag, hoe hy do bom vervaardigde, zich eene plaats in de Kamer wist te verschaffen en den aanslag 9B pleegde Vaillant bevestigde dat het zyn doel m was geweest de ministers te treffen. Vandaar dat hy de bom naar het midden der zaal had geworpen. Na het verhoor las Vaillant een uitvoerig stuk voor, waarin hy zyne grieven tegen do tegenwoordige sociale toestanden ontwikkelde. Alleen ontevredenheid met de bestaande maat- schappeiyke toestanden en het streven om daarin verbetering te brengen, hadden hem tot den aanslag geleid. Met een protest tegen het vonnis, dat de rechters zouden uitspreken ,ai en waaraan hy geen waarde hechtte, eindigde FS Vaillant zijne verdediging. ar Na do voorlezing van dit zonderlinge stuk, dat doorspekt was met allerlei diepzinnige sociale beschouwingen, kwam het getuigen 161 verhoor aan do ordo. Tot do getuigen bo er hoorden ook de heer Girard, de chef van hel 03 stedeiyk laboratorium, die rapport uitbracht over den inhoud der bom, benevens de afge- 7aardigde De la Ferronnays, die door don m aanslag gewond werd. Daarna werd de zitting geschorst. By do hervatting verkreeg de procureur-generaal het "k woord voor hot requisitoir. De heer Bertrand 0 betoogde dat Vaillant op eigen hand, en zon- ,n der medeplichtigon, had gehandeld, tenzy - 1 voegde, hfj er by op aanstoken van moreele medeplichtigen. Van Vaillants beroep of zyn 1 streven om de verdrukten te helpen, wilde ,u de procureur-generaal natuuriyk niets weten. De heer Bertrand noemde Vaillant een dwaas, iri in de war gebracht door ydelbeid en lust a( om van zich te doen spreken en eischte de doodstraf voor den man, die in een land, waar het algemeen stemrecht geldt, een aan- )t slag tegen de nationale vergadering beproeft. „Ik heb myn plicht gedaan, myne hoeren" naldus eindigde de procureur-generaal zyn 1( requisitoir „doet gy nu don uwe." Ijg De advocaat Labori pleitte verzachtende omstandigheden, op grond dat Vaillant moest a beschouwd worden als het slachtoffer van 2< politieke dryvers, die hem het hoofd op hol rjj hadden gebracht. Vandaar dat de heer Labori r8 het doodvonnis te streng achtte en een beroep deed op don moed der jury-leden om den eisch van den procureur-generaal te verwerpen De leden der jury lieten zich echter niet door het betoog van den advocaat overtuigen en veroordeelden, overeenkomstig den eisch )0 van den procureur-generaal, den anarchist ter dood. q Te Londen brak een brand uit, waarby twee menschen het leven verloren, n door eene onbekende oorzaak, in een particulier ,eJ huis in de Sheppardstreet. Toen de brand weer aankwam, deelde men haar mede dat er menschen waren in huis. Nadat do brand gebluscht was, bleek dit waarheid te zyn, daar men, helaas, de ïyken van een echtpaar vond, die beiden gestikt waren. Gemeenteraad van Leiden. Vervolg der zitting. Een amendement van den heer Dekhuyzen namens B. en Ws., om boven de f 1000 nog een paar verhoogingen toe te kennen, naar N het oordeel van B. 011 Ws werd te plotseling vl ingediend geacht, waardoor de finantiöele ge volgen niet voldoende konden worden over- wogen. ai Het amendement, waarvan de Voorzitter b zeido dat hy vooraf niets wist, werd inge p trokken. Misschien zal hot later door den heer Dekhuyzen opnieuw worden ingediend. Hot gemeenschappelyk voorstel (van B. en Ws. on de schoolcommissie) omtrent de jaar wedden van de derde onderwyzers en onder - wyzeressen gaf tot weinig debat aanleiding en word zonder hoofdelyke stemming goed- gekourd. Duseen bezoldiging van 500, welke telkens 11a óén dienstjaar als zoodanig met ƒ60 verhoogd wordt tot een maximum van ƒ600. Het verkregen van den hoofdonderwyzers- rang geeft aanspraak op eene traktements- verbooging van 100. De bezoldiging van de tweede en derde onderwyzers en onderwyzeressen, die de be voegdheid moeten bezitten de Fransche taal te onderwyzen, wordt met ƒ100, van die welke bovendien bevoegd moeten zyn Engelsch Hoogduitsch of een dezer twee talen te wijzen met 200, voor die welke de be voegdheid moeten hebben de wiskunde te onderwyzen met f 50 verhoogd. Aan derde onderwyzers en onderwyzeressen kan, indien zy niet in het bezit zyn van den hoofdonderwyzersrang en den leeftyd van dertig jaren bereikt hebben, zoodra zy tien jaren in dienst der gemeente of elders zyn werkzaam geweest, door den gemeenteraad, op voorstel van B. en Ws. eene verhooging van f 50 worden toegestaan en andermaal op 35-jarigen leeftyd en 15 dienstjaren eene geiyke verhooging. Deze toelagen vervallen by het verkrygen van den hoofdonderwyzersrang. De derde onderwyzers en onderwijzeressen (geiyk er nu werd bygevo die den 30- jarigen leeftyd hebben bereikt, in het bezit zyn van den hoofdonderwyzersrang en 10 jaren in deze gemeente of elders in dienst zyn ge weest, ontvangen een traktements-verhooging van f 100. Ook word unaniem aangenomen het voor stel der schoolcommissieDe verhoogingen wegens dienstjaren worden slechts toogekend by getrouwe plichtsbetrachting na ingewonnen advies van de plaatselyke s hoolcommissie, welk voorstel door B. en Ws. werd over genomen. Met 14 egen 10 st mmen werd echter verworpen het nieuwe vooratel van dezelfde commissie: By uitzondering kan een verdiensteiyk derde onderwyzer of onder wijzeres, die men aan de chool verbonden wenscht te houden ook zo der het bezit van den hoofdonderwyzersrang - na volbrachten 30-jarigen leeftyd door den gemeenteraad, de plaatselyke schoolcommissie gehoord, tot tweeden onderwyzer of onderwyzeres bevor derd worden. Togen stemden de heeren Van Kempen, Dekhuyzen, Zaayer, Yerhey van Wyk, Foc- kema Andrem, Yan Hoeken, Stadhouder, Juta, K stens, Yerster van Wulverhorst, Le Poole, Cock, De Sturler en Yan Lidth de Jeude. Een amendement van den heer Kerstens om de woorden „ook zonder het bezit van den hoofdonde wyzersrang" te veranderen in „in het bezit" enz., verviel daardoor. De heer Van Hamel verdedigde nader zyn amendement dat „te onderwyzers en onder wyzeressen, die belas zy'n met hetonderwys in j. (vrye- en ordeoefeningen) daarvoor eene traktement8verhooging van 25 onlvangen". De heer Ziayer ondersteunde he1 oveneens, want de vrye- en orde-oefeningen zyn volgens hem heilzaam en ontspannend voor de jeugd, mits ze met de noodige opgewektheid onder wezen worden. En daarvoor zal een uitgaaf van f 25 ten goede komen. De heer Zillesen zal, herinnerende dat reeds besloten is op do scholen 3de en 4de klasse geen gymnastiek-onderwys te geven, niette min ook voor dit amendement stemmen. De heer Dekhuyzen bestreed het ten sterkste, wegens de vele kosten welke er het gevolg van zullen zyn, in verband met het weinige nut, dat er aan ten grondslag ligt. Beter zou het zyn slechte woningen te verbeteren. Daarentegen las de beer Yan Hamel een brief voor van den heer Fabius, inspecteur van het lager onderwys, dien de vrye en orde oefeningen ten zeerste prees. Op eene vraag van den heer Van Kempen werd medegedeeld dat de onderwyzers thans nog geen toelage voor de vrye- en orde- oefeningen genieten, waarop de heer Zillesen zeide te meenen dat dit wel het geval was, naar hetgeen hy van een hoofd der school gehoord had. Het blykt dus nu een geheel nieuw voorstel te zyn, hetgeen de zaak ver andert. Hy wenschte niet dat een onderwyzer ontnomen werd, wat hy nu genoot. De heer Van Kempen wees er op dat eerst in 1897 volgens de wet de vrye- en orde- oefeningen een verplicht vak zullen worden, als het althans zoover komt, wat hy be- twyfelt. De heer Do Goeje was dit niet met hem eens. Het amendement-Van Hamel werd ver worpen met 16 tegen 7 stemmen. De heer De Goeje hield zich buiten stemming. De zitting duurt voort. De Weesinrichting te Neerbosch. Na uitgeweid te hebben over de slechte verwarming, zoowel voor het onderwyzend personeel als voor de weezen van Neerbosch, zegt de heer Van Houten in zyne tweede brochure nog het volgende: „De smidsbaas, Mulder, speelt over de ver warming der school den baas. De smid, een oud-wees, beoordeelt of er gestookt moet worden, en of dat hard of zacht moet geschieden. Niet het hoofd der school heeft te bevelen over het stoken, wel neenl Daarover gebiedt de smid met onbeperkte volmacht. De hoofdonderwyzer meende echter in doze ook nog een woordje te mogen meespreken. Ten minste op zekeren morgen, toen wy over de kou klaagden en baas Mulder meende dat wy het best konden houden, zond meester Van der Schuur een kweekeling naar hem toe met beleefd verzoek of hy direct wilde laten stoken, want dat het veel te koud was in de scholen. Baas Mulder was door dat verzoek in zyne oer getast, hy werd boos op moester Van der Schuur en gaf don kweekeling de boodschap mede„Zeg jy tegen meester Van der Schuur, dat jy en de meester allebei gek bent!" Hiermede was dus uitgemaakt dat de smid in de weesinrichting boven het hoofd der school staat. Baas Mulder is dan ook de raadgever van mevrouw en mynheer Van 't Lindenhout. Hy is mede de oorzaak, dat de meeste heeren onderwyzers den winter zonder kachel op hunne kamer moeten doorbrengen. Natuuriyk heeft de gehuwde smid zelf eene ferme kachel in zyne kamer en hy staat in de smedery byna in het vuur. Zoo'n mensch heeft dus geen begrip van kou ïyden. Boven dien wist hy, dat de verkeerdste zuinigheid door de directie zeer werd op pry's gesteld. Die verkeerde, ongepaste zuinigheid, liever gezegd gierigheid, welke door de gansche inrichting in praktyk werd gebracht, heeft reeds ontzag]yk veel onaangenaamheden in 't leven geroepen. Vooral by do groote weesjon gens, by wie een zucht tot verzet en weer wraak werd aangekweekt door het maar al te dikwyis onrechtvaardig, lichtvaardig en gezocht inhouden van hunne weekcenten. En wat deden zy nu om hunne wraak te koelen? Zy wierpen zooveel ruiten in, dat de hoofd onderwyzer my mededeelde, dat de gebroken ruiten 's jaars eene som van duizenden guldens vertegenwoordigden. De jongens zeiden: „Hynheer Van'tLinden- hout zal van myn centen geen reisje doen naar Baden-Baden, om daar den fijnsten wyn en de fijnste tafels te gebruiken." Een andere jongen riep: „En hy zal van myn centen niet gaan logeeren in het hotel „Berg enDal"teNymegen, en mevrouw zal voor myn centen geen zyden japonnen koopen in den winkel van Bahlmann, te Nymegen!" En zoo bestaat er een geest van onverschil ligheid en verzet onder de weezen, welke in den zomer van 1892 in allen ernst zulk een gevaariyk karakter aannam, dat v. 't L. met zyne handen in het haar zat. Hy wist dan ook geen anderen raad dan het leger, ik bedoel het Heilsleger, in den arm te nemen. Weldra stonden dan ook een paar Heils- luitenants of kapiteins, met of zonder rokken, op het waardige preekgestoelte in de weezen- kapel te Neerbosch en werd tegelykertyd eene Heilsjuffrouw in de keuken ingekwartierd om de heilsideeön en de heilsliederen er toch gauw! gauw! in te pompen. En zoo scharrelt en knutselt die middel- eeuwsche weesvader maar door." De „Amsterdammer" bevat heden het volgend Ingezonden Stuk: Van 't Lindenhout over School en Huisgezin. In het „Predikbeurten-briefje" der Ned.- Hervormde gemeente te Nymegen van 1 tot 13 Januari, zien wy dat in deze week der gebeden zes avonden zyn gewyd aan dank en bidstonden. Gedurende de 6 werkdagen zal daartoe de gemeente worden opgeroepen in de zaal „Concordia", waar verder in het gebed en dankzegging zal worden voorgegaan den 8sten Jan. door ds. Van Hoogenhuyze, den 9den door ds. Mouiyn, den lOden door ds. Smits, den llden door ds. Pynacker-Hordyk, den 12den door ds. Garschagen en den 13den door Jan Van 't Lindenhout, die zal spreken over School en Huisgezin. Hoe 't mogelyk is, dat er nog predikanten gevonden worden, die de gemeente kunnen en willen voorgaan in gebed en verootmoediging te zamen met J. Van 't Lindenhout! Dat is zeker voor een ieder een raadsel; maar dui deiyk is het, dat door genoemde predikanten alle eerbied voor den godsdienst met voeten wordt getreden, door iemand als voorganger van de gemeente te tolereeren, die bekend is gemaakt als do grootste schavuit en huichelaar in Nederland, en die even zooveel schaamte loosheid als lafhartigheid toont te bezitten, door nog te durven voorgaan in den gebede voor eene Christeiyke gemeente, waar hy be kend is gemaakt als de onzedelykste der on- zedeiyken. Is het Ned. volk dan nog niet ge noeg in het aangezicht geslagen? Moet zulk een schavuit ons nog langer in't gezicht staan uitlachen? Is er dan geen rechts- en plichts gevoel meer te vinden, zelfs niet by de Chris tenen Zou Van 't Lindenhout zich in ieder geval niet moeten retireeren tot de rechtbank uit spraak heeft gedaan en althans de door hem zelf aangestelde commissie iets van zich heeft laten hooren? Hiervan zal een ieder overtuigd zfin, dat zoolang iemand nog eenig eergevoel bezit, hy zy dan schuldig of onschuldig, niet als godsdienstleeraar voor de gemeente zal optreden, voor hy van alle blaam gezuiverd is. Althans dit is het gevoelen, M. de R., van UEd. Dw. Dienaar, (w.g.) G. VAN DETfl. Wie loopt nu de rechterlyke uitspraak vooruit: de heer Van 't Lindenhout of de heer Van Deth? Red. De heer G. Van Deth zal a. s. Maandag in de kolfbaan te Hoofddorp in eene openbare vergadering als spreker optreden met het onderwerp „Weezenverpleging te Neerbosch" gelegenheid tot debat; entrée 10 cent. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden, die weder is byeengekomen, zal in de eerste plaats eenige interpellaties behandelenvan Georges Graux, over de exploitatie der kolenmynen en de middelen om de Fransche kolenproductie te vermeerderen; van Ricard, over de spoor wegtarieven voor wyn; van Chauvin, over het voortduren der sluiting van de arbeidsbeurs; van Vigné d'Orton, over het verbod der op voering van een tooneelstuk. Dan zullen nog andere interpellaties volgen, bv. over de huis zoekingen en arrestatiön op nieuwjaarsdag, over het proces Vaillant, enz. De regeering zal allereerst 0. a. een ont werp indienen over de pensioenkassen der mynwerker8 en vervolgens over de conversie der rente. De vraag is maar, of de regeeringsmeerder- heid lang genoeg zal bestaan, om dat alles tot stand te brengen. Italië* Generaal Morra, die op Sicilië met dictatoriale macht is bekleed, heeft te Palermo, Caltanisetta en Messina krygsraden ingesteld en bevolen dat ieder commandeerend officier desnoods ook eene militaire rechtbank zou kunnen be noemen. Deze rechtbanken oordeelen over aansporing tot misdaad of begunstiging er van, over opruiing tot burgeroorlog, vorming van gewapende benden en terrorisme. Uit alle deelen van het eiland wordt be richt dat de gemoederen tot bedaren komen. De teruggetreden burgemeesters en gerechte- ïyke ambtenaren vatten hunne function weder op, soms op uitdrukkelyk verlangen der in gezetenen, ook der werklieden. In een telegram aan den zeer radicalen, maar niet socialistischen Siciliaanschen afge vaardigde Colajanni uit de minister-president Crispi zyn innig leedwezen over de noodzake- lykheid van uitzonderingsmaatregelen, maar te geiyker tyd zyn onwrikbaar voornemen, door spoedig herstel der orde, het voor het parlement mogelyk te maken, rechtvaardige sociale wetten aan te nemen. Onmiddeliyk zal de regeoring maatregelen ten gunste van Sicilië voorstellen. De „Italië" meent te weten dat de socia listische party er op rekende, dat de Sicili- aansche beweging het sein tot een algemeenen opstand in geheel Italië zou geven. De pro cessen te Palermo, zegt het blad, zullen dit bewyzen. De verstandige houding der groote Siciliaan8che steden en de energie der regee ring hebben dit gevaar opgeheven. Te Modane hebben Zondag de socialistische afgevaardigden een manifest aan het volk uit gevaardigd, waarin zy het vertrek aankondigen van twee hunner naar Sicilië, waar zy van plan zyn de wyze, waarop de regeering de ongeregeldheden onderdrukt, zelf te contró- leeren en billyke maatregelen ten behoeve der bevolking te verhaasten. Zy noodigen de bur gers uit, krachtig in volksvergaderingen te pro- tosteeren tegen de opzetteiyke gewelddadig heden van hot Gouvernement, om de tot nog toe vergeefsche beweging der „Siciliaansche verdrukte broeders" te doen eindigen. Nadere berichten uit Massoea bevestigen de tyding van de nederlaag, welke de Italiaan- sche troepen aan de Derwischen hebben toe gebracht. Het verlies der Arabieren is echter veel grooter dan eerst was opgegeven, en wordt nu op 4000 dooden geschat. Behalve het opperhoofd Hamed Ali en al zyn emirs, sneuvelde ook de befaamde hoofdman Ghen Daref. De Derwischen zyn geheel ontmoedigd door hunne nederlaag, en tusschen hunne aanvoerders heerscht ernstige verdeeldheid. Groot-Bri tannic. In het Lagerhuis stelde gisteren de afge vaardigde J. Austin eene motie voor, waarin schadevergoeding gevraagd werd voor de ge zinnen van 2 personon, die 7 September 11., by gelegenheid van het oproer te Feather- stone tydens de werkstaking der mynwer- kers, door het vuur der gewapende macht waren gedood. De minister van binnenlandsche zaken ver klaarde, dat personen, die aan opstootjes deelnemen, zy het slechts als onschuldige toeschouwers, voor de wet even schuldig zyn als degenen, die metterdaad aan do opstootjes meedoen. Feiteiyk hebben dus de nabestaan den van de beide personen, die te Feather- stone in de botsing met de politie godood werden, van oen wetteiyk standpunt vol strekt geen recht op schadevergoeding, maar wegens de byzondere omstandigheden van dit geval zal de regeering in overweging nomen, of eene kleine schadeloosstelling by wyze van douceur aan deze gezinnen en aan enkele gewonden kan worden toegestaan. Met de motie van den heer Austin, waarin de schadevergoeding als een recht wordt ge vraagd, verklaarde de minister zich niet te kunnen vereenigen. De motie werd daarop door den voorzitter ingetrokken. Vereenigde Stoten. De goudreserve in de schatkist is gedurende de afgeloopen week met 500,000,000 dollars verminderd. Op Jan. bedroeg deze voorraad 737,514,701 dollars. De leiders der democratische party erkennen, dat het noodig is de inkomsten te vermeerderen, maar zy kunnen het nog niet eens worden over de middelen, waardoor zy willen voorzien in het tekort, dat door de verlaging der invoer rechten zal ontstaan. De minister van financiën Carlisle weigert over te gaan tot het uitgeven van schatkist biljetten zonder machtiging van het Congres. Oosteurijk-Hou<j.-Mouarohie. Zeer ernstige ongeregeldheden, voortsprui tend uit den staat van overspanning, waarin vele Bohemers verkeeren, hebben te Praag plaats gehad, by gelegenheid van de begrafenis van een soldaat, wiens dood terecht of ten onrechte, aan de politie werd toegeschreven. Eene aanzienlyke menigte, op meer dan 3000 personen geschat, volgde den stoet van het hospitaal naar het kerkhof, terwyi voortdurend nieuwe massa's zich by deze tartende en luidruchtige manifestatie voegden. Toen de politie de menigte trachtte uiteen te jagen, werd ze met een regen van steenen en stukken glas ontvangen. De agenten tracht ten zich van hunne wapens te bedienen, maar al de pogingen van de autoriteiten konden niet beletten, dat de manifestanten, die grooten- deels tot het gepeupel behoorden, na de be grafenis zich in de voornaamste straten der stad verspreidden, schreeuwende: „Leve de anarchie! Leve de sociale republiek!" Die oproermakers, die door de politie gearresteerd waren, werden door de menigte bevryd, nadat van weerskanten heelwat personen gewond waren. Versterking deed de politie de over winning behalen en de menigte uiteen dry ven, doch kleine clubjes zetten hunne luidruchtige wandeling nog eenigen tyd door de stad voort. 344ste 8TAATILOTB1M. VIJ7DE KLASSE. VIERDE LIJST. Trekking wan DONDERDAG II Jan. No. 18661 ƒ15,000. No. 7165 ƒ6000. No. 7670 ƒ1000. No. 18146 ƒ400. Nos. 3139, 4615, 10563, 11634, 18880, 19523 ƒ200. Nos* 4530, 7416, 7491, 12905,13978, 14203, 17533. ƒ100. Prijzen van ƒ70» 8 2387 4354 6294 8730 10674 13138 15591 17874 108 2618 4682 6445 8871 10801 19204 16601 86 69 62 4849 6546 9100 71 48 16716 18146 78 2898 4971 6612 9263 11268 13592 161 8 06 278 2992 5136 60 87 11665 13014 20 18268 896 3181 86 80 £844 11732 14107 10 81 486 3222 6308 6930 83 92 52 16476 183(8 680 3526 86 7011 9438 11861 63 16536 18408 £08 3636 6016 73 58 66 14353 98 66 67 59 6718 7272 9554 70 14409 16671 18746 68 3727 28 7386 9766 12330 84 10720 19263 1269 3818 86 7415 87 12465 14 45 42 19878 1480 31 6807 89 9873 12642 15033 16649 87 1714 51 54 7799 £934 12625 90 72 19542 1818 3918 6940 7847 10032 12782 10143 16906 19768 1936 36 71 8210 47 12810 69 17341 19846 60 4074 78 81 71 12 35 16236 17400 2042J 2221 90 6038 8546 1G132 18084 72 69 2U654 42 4114 63 97 10137 72 16373 17566 20792 26 225 8610 10343 60 16482 17789 20849 NIET EN. 16 2788 6059 6978 9399 11837 13936 16100 19088 27 2946 78 7065 9404 79 14001 89 I8I2Ï 128 3034 6168 70 84 11966 3 16200 44 66 6200 94 9608 74 40 30 64 60 69 1 7232 44 78 69 16318 87 92 84 36 81 60 87 73 24 19207 214 3121 60 7304 66 12021 86 67 18311 21 66 78 34 «861 26 14108 74 18 346 78 96 71 96 42 39 76 38 604 3243 98 88 9911 82 65 16401 99 76 91 6320 7484 30 83 82 16532 '9°M 661 3306 34 7566 47 12100 89 33 767 52 84 77 87 12261 14256 72 72 84 6411 7624 10004 12329 14315 96 1S68S 80 3406 5549 60 69 46 16 16617 9o 889 97 68 67 10120 69 86 47 4» 94 3519 i6 7768 61 76 37 94 18784 19807 Ï03 3664 99 7883 70 86 14628 16924 30 87 3776 6680 88 1L33C 91 77 27 11 80 6708 7928 80 12460 94 38 14 70 96 38 63 10416 1266J 14604 17oSo 12 74 3800 47 67 27 77 36 88 199Q0 lOflO 27 97 8057 60 12003 42 29 94 06 5826 98 91 38 64 43 onnS l 1105 3968 42 8185 10512 52 70 17211 20080 86 86 67 44 43 66 ai 14708 17474 li 4020 59 92 68 85 62 17661 58 20106 1262 86 80 4142 6963 99 91 12729 63 17681 64 4207 84 6000 8226 8306 10636 63 43 71 96 14846 17704 86 f 96 41 20 38 69 12871 71 17814 50 1352 82 43 86 99 12906 80 80 2G2Q& 70 86 6140 8408 10780 57 15017 17949 1447 4328 63 26 10881 13037 26 62 h 1596 42 08 8548 £8 66 49 82 I63U 91 83 90 10906 13179 70 18008 20313 1702 97 6281 8674 26 13229 80 48 1838 4406 41 8786 11014 82 81 46 30 1 01 7 65 64 44 68 15128 72 68 2121 9 70 S847 56 69 16230 18286 20408 63 26 82 08 11120 64 60 79 10 67 67 69 6330 77 46 65 61 18382 67 2203 88 87 78 13318 76 16591 20580 27 74 62 8188 11210 14 15325 18072 21 87 4532 92 9023 29 25 47 73 89 97 4720 6414 60 11354 38 15411 83 20636 2328 27 65 78 60 48 68 18736 59 71 4812 60 83 76 61 86 71 20749 2612 38 6506 9105 11439 72 15578 80 76 69 65 17 72 63 13416 83 81 2''868 79 81 3 77 11518 13631 15609 18804 20947 2G79 97 6628 9211 07 96 46 32 60 2710 4939 6744 16 11642 13'64 16706 61 SI 19 68 6800 89 44 82 74 69 83 34 96 29 96 11-64 99 16 66 18920 86 76 6012 66 9386 11819 13822 1604T 60 KOLONIËN. BATAVIA, 9 12 December. De heden ontvangen „Atjeh Crt." van den 298ten November bevat de volgende berichten Het legioen van Toekoe Djohan is eer gisteren voorwaarts getrokken en heeft Mesdjid Lamtenga door de kwaadwilligen doen ont ruimen. Kayoe-leh werd door onze troepen bezet (1 officier en 50 man) om Djohans troepen te steunen als flankdekking zyner bewegingen. Gisterochtend, omstreeks halfzes, opende hy den aanval tegen Lambarie; het oorver- doovend vuur (snelvuur) hield ruim een half uur aan, en kregen wy des namiddags de tyding, dat Lambarie en twee andere ver sterkingen door den vyand ontruimd en door Djohans troepen bezet zyn. Op dien dag ver loor T. Djohan een zyner panglima's T. Tjihik Saman, die sneuvelde, terwyl zes zyner vol gelingen gewond werden, en wel toen de troepen by de laatste sterkte met den vyand handgemeen raakten. T. Djohan heeft een kleine 30-tal vyanden over de kling gejaagd en een gedeelte der kampong in brand ge stoken, wegens het zwaar verzet, dat hy aldaar te verduren had. Te Kayoe-leh wordt druk gewerkt om onze troepen behooriyk onder dak te brengen door het detachement genie-soldaten. Met den toestand van den gewonden fourier De Bloeme gaat het uitstekend. Den 258ten dezer werd de Europ. kanonnier V. d. Berg, naby Lambaroe, licht aan de rechterdy gewond. Op den 27sten dezer sneuvelde de inl. fuselier Wagio van het detachement te Lam baroe, door een vyandeiyk schot in het hoofd. De gouvernementsstoomer „Albatros" is den 27sten dezer naar Edi vertrokken om de aldaar gedetacheerde compagnie van het 16de bataljon infanterie terug te halen. Deze compagnie zal by aankomst te Oleh- leh worden gehuisvest, terwyl de compagnie van het 12de bataljon infanterie gedetacheerd te Oleh-leh, op dien dag zich naar Kota Radja zal begeven om hier wederom gekazerneerd te worden. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indié zyn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot 2den oom mies bij de Algemeene Rekenkamer, de ambtenaar op non-activiteit H. F. A. Peltzer, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. G e e t e 1 dTer beechikking van den officier van Justitie bij den Raad van Justitie to Soerabaia ten einde te worden belaet met werkzaamheden aan diens parket, de ambtenaar voor de rechterlijke macht mr. A. J. Van Bunren. Werkzaam gesteld: Als ontvanger, de verifi cateur der 6de kl. L. M. Eman en de ambtenaar H. De Winter. Goplaatet: Te Anjer de als ontvaDger werkzaam gestelde ambtenaar L. M. Eman voornoemd; to Tandjong Bringin de als ontvanger werkzaam gestelde ambtenaar H. De Winter voornoemd

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2