Als oene zeldzaamheid kwam men ons van middag een vijftal nieuwe aard appeltjes vertoonen, gegroeid in den kouden grond, nl. in bakken waarin niet gestookt werd. De gelukkige bezitter is de tuinman Kracht wonende in de Aloëlaan. Andere kunnen misschien beter over het interssante dezer zeld zaamheid oordeel en dan wy. De politie in Den Haag heeft de hand gelegd op eene bende dieven, die in de laatste dagen inbraak pleegden. Onder de aangehoudenen zyn oude bekenden van do justitie. Een hunner wordt tevens verdacht van valochheid in geschrifte. disteravond te halzeven hoor den de politie agenten B. Schoei en J. Heschlé te Schiedam kinderen op den Noordvestsingel om hulp roepen en ontdekten zy dat tusschen de ysschotsen iets dreef. De agent Heschló begaf zich onmiddellijk te water en bracht de 72-jarige vrouw A. Ganto- voort in beTvusteloozen toestand aan wal. Door de agenten naar de aangelegen boerderij van den heer Van Nugteren vervoerd, ont waakte zij uit hare verdooving en werd ver volgens per brancard naar het ziekenhuis ge transporteerd, waar zij te halfüegen overleed. De 20-jarige P. De Haan, die gisteren op het riviertje De Waal te Nieuwesluis zich op het ijs begaf, zakte er door en verdronk. Naby de ijzergieterij „Valcaansoord," te Torborg, raakte gistermorgen zekere L., arbeider aan genoemde fabriek, onder netys en verdronk. De circa 60 jarige laat een vrouw met kinderen aohter. Door het heerschen der influenza te Waalwijk zijn de zusterscholen ten gevolge van ziekte dor onderwijzeressen gesloten. De ziekte draagt echter een goedaardig karakter. Door hot O. M. by de arrondisso- menta-rechtbank te Maastricht is tegen den bood- 8chappenlooper W. v. V. aldaar, die verdacht wordt 1000 mark, welke hem ter bezorging waren toevertrouwd, te hebben verduisterd, twee jaren gevangenisstraf gerequireerd. Naar men verneemt, is het aan de „Zaanl. Ct." ontleende bericht omtrent don makelaar C. S. onjuist. Deze is niet verdwenen en zijne zaken worden geregeld. Gistermorgen te 5 ureniseen wekere H. uit Dichteren bij Doetichem, die zich te ver op het ijs van den Ouden IJsel waagde, er door geraakt en verdronken. Naar de openbare terechtzitting de rechtbank te Middelburg is verwezen T. O, lid 7an den gemeenteraad te Ierseke, ter n-ft*e van het plaatsen van een ingezonden •dink in de „Goesche Courant," waardoor de eer en goede naan van den burgemeester, den heer G. H. Verboon, werden aangetast. De schade, welke de brand in haar magazijn van décors aan de Opera te Parjs heeft berokkend, is niet zoo groot als men heeft gevreesd. Wel was de oorspronke Ijlke waarde van al de verbrande décors te zamen anderhalf millioen franken, maar hier onder waren vele décors, welke toch ver nieuwd moesten worden en voor 150,000 franken waren verzekerd. Bovendien zal het magazijn nu wel verplaatst worden naar eene plaats, minder in hot centrum der stad ge lagen, en kunnen de terreinen aan de rue Richer voor bouwterrein verkocht worden. De waarde van den grond wordt daar op 1200 franken per vierkanten meter geschat, en daar de oppervlakte, welke vrij komt, 1680 M1 is, zou deze verkoop meer dan twee millioen franken opbrengen. Zoo heel groot i3 de schade dus nog niet. Te Nieuw-York liep Maandag het gerucht, dat te Honolulu eene bloedige botsing heeft plaats gehad na het ontschepen van do Amerikaansche troepen, en dat de gezant der Vereenigdo Staten zijne passen ontvangen heeft. Verdere bijzonderheden ont- brekon echter vooralsnog. Do groote spinnerij van Van Kerckhoven te Gent, is gisteren door brand verwoest. Verscheidene personen moeten er by omgekomen zyn. Gistermorgen heeft op de nu gesloten tentoonstelling te Chicago een hevige brand het Casino in de asch gelegd. Twee brandweermannen kwamen in de vlammen om. By het afzenden van het bericht verkeerden nog oen aantal gebouwen in gevaar. Te Weenen zyn ten gevolge van de snydende koude vele voetgangers verstyfd op straat gevonden. In Spanje daalde de thermometer zelfs tot - 12° C., een ongekende laagte aldaar. Eenige personen zyn doodgevroren. In Opper- en Middel-Italië is een krachtige dooi ingetreden. De beul van Australisch Victoria heeft zich den hals afgesneden. Hy wilde eene beruchte engeltjesmaakster niet ophangeD en wist, om aan het vervullen van zyne taak te ontkomen, geen beter middel t© bedenken dan zichzelven te dooden. De akte van beschuldiging van Vaillant is bekend gemaakt. Op löjarigen leeftyd kwam hy by een banketbakker, later werd hy smid, schoenmaker, werkman by een handelaar in thermometers, arbeider ten plattenlande en eindeiyk werkman in eene ledorwaren fabriek. Den 17den Mei 1876 werd hy door de correo- tioneele rechtbank te Dyon veroordeeld tot 16 franken boete, wegens het reizen in een trein zonder biljet; den 27sten Mei 1879 te Cbarloville tot zes dagen gevangenisstraf wegens afzettery; den 14den December van hetzelfdo jaar tot 3 dagen gevangenisstraf wegens bedelary; den 24sten April 1879 te Algiers tot 6 maanden wegens diefstal en den Sflsten April 1881 te Marseille tot een maand wegens diefstal. In 1890 ging hy naar de Argen- tynsche Republiek, waar hy eene concessie had verkregen. Zooals hy aan een vriend schreef, was hy daarheen gegaan om ryk te worden en zyne vrouw kwyt te raken aan een of anderen minnaar. In zyne plannen teleurge steld, keerde by in Maart 1893 naar Frankryk terug en meldde zich aan by de familie van zyne vrouw, waar hy weldra betrekkingen aanknoopte met eene nicht van haar, vrouw Marchal. Vaillant liep met haar weg, na de meubelen van Marchal te hebben verkocht. Hy werkte in de lederwarenfabriek van Petitpont te Choisy-le-Roy, waar hy met vrouw Marchal en dochter kamers bewoonde. Hy fungeerde daar als algemeen secretaris eener anarchisten-vereeniging en maakte hy do bom, welke hy in de Kamer der Afgevaar digden liet springen. Vaillant beweert dat hy een zoo groot getal afgevaardigden en minis ters als mogeiyk was heeft willen verwonden, maar geen hunner heeft willen dooden. De akte van beschuldiging noemt dit niet aan met het oog op de samenstelling van de bom. Vaillant wordt beschuldigd: ten eersto: den 9den December 1893 te Parys getracht te hebben in do zittingzaal der Kamer van Afge vaardigden, welke op dat oogenblik byeen was, vrywillig een moordaanslag te plegen op de personen in het Palais Bourbon aanwezig, wolk pogen, door een begin van uitvoering gevolgd, slechts is verydeld door omstandig heden, onafhankeiyk van den wil van den dader, met deze omstandigheden: lo. dat be doelde poging is geschied met voorbedachten rade, 2o. dat zy heeft voorafgegaan en ver gezeld of gevolgd de bovengenoemde misdaad. Ten tweede: In dezelfde omstandigheden van tyd en plaats, vry willig te hebben vernield door ontplofbare stoffen, het gebouw der Kamer van Afgevaardigden, met deze omstandigheid, dat dit gebouw bewoond was. De geheimzinnige Terdwfjning. De berichten omtrent de instructie in zake De Jong zyn in don laatsten tyd schaars. De instructie is dan ook zoo goed als gesloten. Zy heeft weinig succes gehad in weerwil van de groote moeite en wanhopige pogingen, door de justitie ingesteld om op het spoor der misdaden te komen, waarvan men zich over tuigd houdt dat ze door De Jong gepleegd te zyn. Hy bljjft, naar de „Amst. Crt." mededeelt, zicbzelven volkomen geiy k, houdt zyne onschuld aan vrouwenmoord hardnekkig volschryft zelfs zeer gemoedeiyke brieven aan de beide vrouwen, die Datuuriyk besteld worden, doch stoeds onbesteld terugkeeren. De Jong heeft echter de verzekering gegeven, dat wanneer zyne zaak voor de rechtbank komt, men raar zal staan te kyken. De beide vrouwen zalhy daar doen verschynen. Als hy uit de gevangenis komt, heeft hy beloofd met verschillende lui te zullen afre kenen, vooral met de couranten, want hy begrypt hoe weet ie 't? dat deze nogal wat van hem verteld hebben. Dat belooft dus wat! Eene nieuwe instructie is thans tegen hem geopend in zake oplichting. Ook daarby verloochent hy zyne gewone sluwheid niet. Zelfs poogde hy door het ver keerd opgeven van het jaar, waarin hy go- vonnist werd, onder het bereik der oude straf wet te vallen, in plaats van de thans vigee- rende, die hooger straf bedreigt. Daar de oplichtery bewezen kan worden, hoopt men het hoer althans, volgens de A. C.", voor een jaar of vier onschadeiyk te maken; in dien tyd kan nog veel aan het licht komen over het verdwynen der vrouwen. Neerbosch. Er hoeft zich te Apeldoorn eene commissie gevormd, welke zich ten doel stelt, gelden byeen te brengen tot finantiöelen steun van den heer Van Deth, die tegenover den machtigen invloed van de aanhangers des heeren Van 't Linden- hout, tot nu toe geheel alleen staat. De commissie is van oordeel, dat, wanneer den heer Van Deth niet meer, zooals dit thans het geval is, geldeiyke moeielykheden in den weg staan, dit zeer bevorderiyk zal zyn aan het opheffen van de onzekerheid, waarin het Nederlansche volk tot nu toe verkeert in zake de weesinrichting te Neerbosch. Men meldt nader dat de commissie inzake Neerbosch, Woensdag 24 Januari a. s. hare eindvergadering tot vaststelling van het rapport te Utrecht zal houden. BUITENLAND. Frankryk. Gisteren is de Kamer weer byeengeko- men. Er waren slechts weinige afgevaardigden aanwezig, omdat vele leden nog door de Senaats-verkiezingen in hunne departementen zyn opgehouden. Dezen dag zyn de voorzorgsmaatregelen, waartoe na den aanslag van Vaillant is be sloten, in werking getreden. In de wacht kamer voor het publiek wordt niemand toege laten, die niet voorzien is van een bewys van den afgevaardigde, dien men wenscht te spreken. Aan de afgevaardigden zyn gedrukte formu lieren rondgedeeld, waarop de naam van den persoon, die het onderhoud vraagt, zyn woon plaat© en de datum moeten ingevuld worden; voorts moeten de formulieren door den af- gever onderteekend zyn. Op de personen, die op de publieke tribune wenschen toegelaten te worden, zal een streng toezicht worden ge houden. Door al dezo maatregelen hoopt men voortaan de gevaarlyke gasten uit de Kamer en den Semaat te weren. De zitting werd geopend door den 88-jarigen afgevaardigde Blanc uit Savoye. Daar de radi calen zich onthielden, moest de verkiezing van den voorzitter wegens het te geringe aantal der aanwezige leden worden uitgesteld. De verkiezing van den heer Dupuy is echter ver zekerd, daar hy de eenige candidaat is. In de eerste plaats zal het wetsontwerp aan de orde komen, waarby de gemeenteraad van Parys gemachtigd wordt tot het sluiten van eene leening ten bedrage van 117,000,000 fr. Deze som zal bestemd worden ter verbetering van den openbaren gezondheidstoestand der hoofdstad, vooral tot reorganisatie van het stelsel van den afvoer der faecaliën. De volgende zitting is bepaald op Donderdag. De minister van financiën zal dan de ontwerpen indienen betreffende de conversie enderaunt- conventie met Italië. Een aantal personen, die by den aanslag van 9 December gewond zyn, ontvingen dezer dagen het bezoek van iemand, die hun namens de questuur 300 fr. schadevergoeding kwam uitbetalen, zonder dat er om gevraagd was. Zy moesten daarvoor een papier teekenen, waarby zy verklaarden niets meer te vorderen te hebben. De zaak-Yaillant komt heden voor. Op verzoek van den president van het hof zal een byzonder politietoezicht gehouden wor den in den omtrek der woningen van de jury-leden, die by dit proces zitting hebben. De ondervinding heeft geleerd, dat men tegen over de anarchisten niet te voorzichtig kan zyn. Opnieuw hebben de gezworenen een brief ontvangen van de zich noemende „groep van vrye mannen". De geheimzinnige afzenders verklaren daarin, dat het geen persoon en geen daad is, waarover de jury zal te be slissen hebben, maar een toestand. De veroor deeling van Vaillant zou gelykstaan met eene aanmoediging van het bestaande stelsel; de vryspraak daarentegen zou eene gelukkige ontspanning van den socialen stryd geven. Het dwaze betoog eindigt met den uitroep: Leve de monschheid! Een geiykluidend schryven is aan den president van het hof van assises en den advocaat-generaal gezonden. De royalisten, die Zondag in Frankrijk tot Senatoren zyn gekozen, komen alleen uit de Bretagne; 66 Senatoren werden herkozen, 28 ontvingen voor het eerst een mandaat, 18 die zich herkiesbaar hadden gesteld, zyn vervangen; van dezen zyn tien republikeinen en drie monarchalen. Onder degenen, die niet meer in aanmerking wilden komen, waren maarschalk Canrobert en Bocher, een bekend leidor der Orieanisten; beiden zyn door republikeinen vervangen. Waddington is gevallen, omdat hy voor een vriend van Engeland en een tegenstander van het Russisch verbond wordt gehouden. Van alle socialis tische candidaten is slechts één, in Algeriö, gekozen. Dultsohland. Caprivi's antwoord aan het bestuur der Oo8tprui8i8che conservatieve vereeniging wordt in Duitschland veelal beschouwd als een eerste stap tot verzoening, maar het wordt desniet temin voor twyfelachtig gehouden, of daardoor de Oostprui8i8che conservatieven zullen worden bewogen, voor het Russische handelstractaat te stemmen. De „National Ztg." hoopt het. Zy houdt de beloofde enquête over den munt- standaard voor eene welwillendheid, die practisch zonder resultaat zal blyven en daarom niet gevaariyk is. De anti-semitische „Staatsb. Ztg." heeft uit de briefwisseling alleen den indruk gekregen, dat een gedeelte der conservatieven zich gereed maakt weder tot de regeering over te loopen. De „Kreuz. Ztg." laat zich nog niet uit, maar valt in haar overzicht van de week Caprivi nog heftig aan. Zy houdt het niet voor onmogeiyk'dat de conservatieven met de regeering zich verstaan, maar zy gelooft niet dat Caprivi dit tot stand kan brengen, daar niemand in hem vertrouwen stelt. Dit gebrek aan vertrouwen in zyn politiek beleid is volgens het blad der jonkerparty nog sterker by het volk dan in het parlement en de pers. Groothertog Ernst Lodewyk van Hessen is verloofd met prinses Victoria, de tweede dochter van hertog Alfred van Saksen-Coburg (voorheen de hertog van Edinburg). De prinses is derhalve de kleindochter van koningin Vic toria. Zy is 18 jjaren oud. Groothertog Ernst van Hessen, die in 1892 zyn vader opvolgde, is de zoon van groothertog Lodewyk en de Engelsche prinses Alice. De groothertog is dus een kleinzoon van Koningin Victoria. Groot hertog Ernst is 26 jaar oud. Het bericht dat leden van de Duitsche en Engelsche gezantschappen te Tokio door Japanners zyn beleedigd, i6 volgens de „Nordd. Ztg.", zeer overdreven. De Duitsche diplomaat is lastig gevallen door een beschonken Japan ner, die reeds gestraft is. En de predikant van de Engelsche legatie is op straat door twee personen uitgescholden, waardoor een oploop ontstond. Ook hier is de Japansche regeering krachtig opgetreden, en beide gezanten hebben zich daardoor bevredigd verklaard. Aan het Pruisische ministerie van bin- nenlandsche zaken is een wetsvoorstel in do maak om de dorpen om Berlyn by die stad in te lijven. De straten van Berlyn en die dorpen loopen nu reeds ineen. Italië. Zoo de minister-president Crispi hetnoodig heeft geacht den staat van beleg op Sicilië te laten afkondigen, is hy echter ook over tuigd dat repressieve maatregelen niet vol doende zyn. Deze week komt te Rome eene commissie byeen om over hoog noodige her vormingen te beraadslagenin de eerste plaats behooren hiertoe eene wet op de verhouding tusachen de eigenaars en de bebouwers van den grond en eene regeling van het lande- ïyk kredietwezen. Het ministerie zou voor nemens zyn, voorschotkassen op te richten naar het voorbeeld der kassen, welke Oosten- ryk in Bosnië en de Herzegowina heeft ge sticht. Haar doel is den woeker tegen te gaan. Verder worden nog deze hervormingen genoemd: afschaffing van het uitvoerrecht op zwavel, beperking van den kinderarbeid in zwavelmynen, afschaffing van de betaling der loonen met aanwyzingen op levensmiddelen en, zoodra inogeiyk, het aanleggen van ves tingwerken en spoorwegen. Luidens latere berichten schynt de toe stand op het eiland Sicilië nog niet boter te worden, ten minste volgens de Romeinsche bladen, die nog steeds voortgaan berichten mede te deelen over ongeregeldheden in ver schillende plaatsen, waarvan in de officieele mededeelingen geen melding wordt gemaakt. In dit opzicht echter stemmen alle berichten overeen, dat het krachtig optreden der regee- ling te Palermo een goeden indruk heeft ge maakt. De ongerustheid, welke de inwoners der hoofdstad had bevangen, begint allengs te wyken, vooral nu generaal Morra diLauriano begonnen is met de leiders der beweging in hechtenis te nemen. Opnieuw heeft de gene raal nu een decreet uitgevaardigd, waarby samenscholingen, ook van ongewapende per sonen, worden verboden. Dat evenwel de regeering nog niet volkomen gerust is over den toestand op het eiland, blykt wel uit het besluit, waarby, behalve de reeds opgeroepen 24,000 manschappen, bovendien nog een gedeelte van de bersaglieri van 1868 onder de wapenen wordt geroepen. Dit besluit werd genomen op grond van een rapport van generaal Morra, die de troepen op Sicilië nog niet voldoende acht om in de verschillende, vaak ver van elkaar gelegen, plaatsen de orde te kunnen handhaven. Ook in Italië worden de anarchisten op gespeurd en hunne papieren in beslag genomen. Daarby zyn brieven gevonden van anarchisten uit Frankryk, Duitschland en Zwitserland en moet het zyn gebleken, dat de twee kamer leden Capriani en Defelice aan het hoofd stonden van een komplot, dat een geiyktydigen opstand op Sicilië, in de Romagna, de Marken en Zuid- Italië ten doel had. Te Napels, Ancona en Rome hebben anarchistische betoogingen plaats gehad, die zonder veel moeite zyn onderdrukt. Üit Bari (Napels) wordt verder geseind Te Ruvo in Apulië heeft de oproerige menigte gisteren eene groote verwoesting aangericht. De kantoortjes der kommiezen, het stadhuis, het belastingkantoor, het archief en het casino werden in brand gestoken; de rails van de tram werden opgebroken en de telegraaf draden doorgesneden. Toen de menigte een aanval deed op de gendarmes, maakten dezen gebruik van hunne vuurwapens. Door de troe pen werd de orde herstold; negentien per sonen zyn in hechtenis genomen. Volgens de „Parlamento" zal generaal Morra bevel geven, de gemeente- en domein gronden onder de Sioiliaansche boeren te verdoelen, met verplichting om daarvoor pacht te betalen. Tegen 11 Januari wordt eene werkstaking verwacht van de werklieden, die daarmede ten gunste van de Sicilianen willen protes teeren. De regeering neemt met het oog daarop de noodige maatregelen. Uit Cu8trofiano, Reggio en Macerata komen berichten van ongeregeldheden. Onder het geschreeuw„Weg met de belastingenwierp de oproerige menigte hier én daar de glazen in. Op verschillende plaatsen zyn manifesten uitgegeven, waarin de soldaten tot oproer worden aangespoord. Groot-Britamiië. Het Lagerhuis heeft gisteren de artikels- gewyze beraadslaging over het wetsontwerp betreffende de parochiale raden ten einde gebracht. De Engelsche regeering heeft eene zeer belangrijke beslissing genomen. Zy heeft den werktyd in de fabrieken en werkplaatsen van en onder toezicht van het ministerie van oorlog tot 8 uren per dag beperkt. De mede- deeling daarvan werd door het Lagerhuis met gejuich ontvangen. De bepaling betreft 20,000 werklieden. België. Pierre Van Benoden, een der beroemdste geleerden van België, is te Leuven overleden. Hy was te Mechelen geboren in 1809, werd reeds op 26-jarigen leeftyd professor in de zoölogie te Gent, om in het volgende jaar een leerstoel te Leuven te aanvaarden, waar by tot zyn dood is gebleven. Van Beneden was een der eersten, die een zoölogisch-maritiem station stichtten. Hy richtte zulk een station in 1843 op te Ostende, geheel op eigen kosten. Déér werkten aan zyne zyde Ehrenberg, De Quatrefages, Liebig, Job. Müller en anderen. In 1853 bekroonde het Fransche instituut zyn arbeid over de ingewandswormen (hy had o. a. de vreemde gedaanteverwisselin gen van den lintworm vastgesteld), en ook later bleef het parasitisme zyn speciaal gebied vooral legde hy nadruk op het verschil tus schen het parasitisme en het „commensalisme". Ook over de cetologie (kennis der walvisch- achtige dieren) en andere takken der weten schap, maakte hy belangryke studiën openbaar. Zyn zoon, Ed. Van Beneden, is professor in de dierkunde te Luik. Naar men weet, is de leider der Belgische sociaal-democraten, Jac. Volders door de jury te Brussel vrijgesproken van de be schuldiging, dat hy in zyn blad vLe Peuple" het volk tot oproer heeft aangespoord. Het artikel, waarvoor Volders terecht stond, heette, „Vendetta" en werd geschreven naar aanleiding van Vaillant's dynamiet-aanslag in de Fransche Kamer. In dit artikel ver* dedigde Volders het recht zyner party-ge nooten om met alle, hun ten dienste staande middelen de bourgeoisie en de kapitalisten van de regeering te verdringen. Tot de op geroepen getuigen behoorden ook de radicale afgevaardigden Janson en Feron. Na deze vryspraak zal de justitie voor- loopig hare pogingen staken om op deze wyze op te treden tegen de oproerige taal welke de socialistische leiders zich meer en meer in hun geschriften veroorloven. Spanje. De schandalen, welke indertyd in het beheer der gemeentefinanciën van Madrid ontdekt zfln, staan in nauw verband met de binnen- landsche politiek. Het vorige ministerie had zyn val voor een groot deel hieraan te wyten, dat de minister van binnenlandsche zaken openly k party had getrokken voor de over heidspersonen, die van knoeieryen verdacht werden. Thans zyn alweer de poppen aan het dansen.' Reeds had de burgemeester zyn ontslag inge diend, maar, naar men verneemt, heeft hy nu daarvan afgezien. De gemeenteraad is ontbonden, doch de nieuwe raad bevat dezelfde elementen en is op dezelfde wyze verdeeld als de oude. De gemeentelyke ontvangsten blyven afnemen. Rusland. De BFrankf. Zeit." verneemt dat de ge welddadige sluiting der katholieke kerk te Krosche, welke wy verleden week hebben meegedeeld, gesohied was op bevel van den gouverneur van Wilna, generaal Orschewsky. In het geheel zyn 60 personen gedood en meer dan honderd gewond. Toen de gruwelen in het buitenland de aandacht begonnen te trekken, gaf de regeering aan den departs» ments-directeur van het Russische ministerie van binnenlandsche zaken la6t om naar Kro sche te gaan, ten einde een onderzoek in te stellen. Dit onderzoek leidde evenwel totgeeo resultaat. Volgens een particulier telegram uit St.-Petersburg, ziet de begrooting er zeei gunstig uit. De gewone ontvangsten zyn op ongeveer een milliard roebel geraamd, de uit gaven op 980 millioen, zoodat er een geraamd saldo is van ongeveer 20 millioeD, met de opbrengst der 3 pCt. Russische goudleening ongeveer 60 millioen en verschillende buiten gewone ontvangsten tot dekking der huiten- gewone uitgaven ongeveer 100 millioen roebels* Chili. Er is, naar uit Santiago wordt gemeld, waarschjjnlyk door aanhangers van Balma* ceda, eene poging gedaan om zich van de artillerie meester te maken. Twaalf personen zyn in hechtenis genomen. De burgeroorlog in Brazilië. De Engelsche regeering heeft nog geen bericht ontvangen tot bevestiging van het gerucht uit Rio-de Janeiro, dat president Peixoto, tevens admiraal, zyn ontslag zou hebben genomen. De Braziliaansche gezant te Londen spreekt het ten strengste tegen. Ook de Braziliaansche gezant te Brussel deelt mede, dat hy Dinsdag-middag om 4 uren nog geene tyding had ontvangen van het aftreden van president Peixoto. Eerst den löden Nov. is de ambtstyd van den president verstreken. Volgens een telegram uit Rio-de-Janeiro heeft admiraal Do Mello, ofschoon nog steeds ongesteld, met zyn eskader San Cat har ina verlaten, ten einde generaal Saraïva by zjjii aanval tegen de regeeringstroepen in de pro vincie Parana te ondersteunen. Verder wordt uit Rio de-Janeiro geseind dat admiraal Da Gama opnieuw een manifest heeft uitgegeven, waarin hy verklaart dat het vorig manifest van monarchale strekking niet vau hem afkomstig was. Voorts noemt hy Peixoto een militair tiran; het volk moet de Jaco- bynen verslaan en een burger-republiek op hechte grondslagen vestigen. Ten gevolge van dit manifest zyn velen van Da Gama's eska der gedeserteerd. In de provinciën Pernambuco, Para en Oeara zyn ongeregeldheden voorgevallen. Het incident tnsschen Frankryk en Engeland. De minister van koloniën te Londen heeft reeds nadere mededeelingen over het nood lottige gevecht in West-Afrika ontvangen, van den gouverneur van Sierra Leone. De gouverneur bevestigt dat het gevecht! plaats had op Engelsch grondgebied, d. w. z. aan de Engelsche zyde van de grenslyny waarvan de voorloopige afbakening op de kaai^ door de Franschen wordt betwist. Het zal dug misschien nog moeilijk zijn uit te maken, qi men kan aannemen dat de Franschen zich inderdaad op Engelsch grondgebied bevonden.' In eik geval zal de gouverneur een onderzoek instellen en den uitslag daarvan zoo spoedig mogelijk ter kennis van de regeering brengen.' De Fransche commandant, luitenant Moritz, werd doodelljk gewond naar het Engelsche kamp gebracht Ofschoon stervende, had de officier nog kracht om te verklaren dat hij de Engelsche soldaten voor Sofa's en hun officieren voor Arabische opperhoofden had aangezien. Te Londen vindt men deze vergissing eenigs- zins vreemd, omdat de soldaten van het Weet India-regiment, hoewel inlanders, toch volledige Engelsche uniformen dragen. Warina, bfi welke plaats het goveeht plaats had, ligt in het district Connah, waar het grondgebied, dat b(j de overeenkomst van 1892 aan Franschen en Engelschen is toegewezen,

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2