N°. 10395. Donderdag 11 Januari. A0. 1894. (Qeze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonuuer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 10 Jannari. F euilleton. HET SLOT ELKRATH. LEIDSCH BAG-BLAB. PEUfl DEZER COTJRAUT: Yoor Leiden per 3 maanden.f 110- Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera°05- PRIJS DER ADVERT EN '1'IÜN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ofdciëele Kennisgevinffen» Burgemeester on Wethouders van Leiden; Gezion art. 8, 1ste alinos, der wet ran den 2den Juni 1876 (8taatdblad No. 95), tot regoling Tan het toezicht bjj het opriohton van inrichtingen, welke gevaar, eohade of hinder kunnen veroorzaken; BroDgen bg deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan 0. WAGE- NAAR Jr. en de flrma KOOLE, NICOLA Oo., en rechtverklegenden, reapeotleveifik tot het opriohton ▼an eene bergplaats van ohemioaliën in het peroeel Nieuwe Rijn 88 en tot het plaatsen van een nieawen stoomketel in de atoombroodfabriek aan het Leveodaal 77. Burgemeester en Wethouder® voornoemd. DE KANTEB, Burgemeester. E. KIST, 8ooretarlfl. Lolden, 8 Jan. 1894. - Nu de alhier gevestigde Albumin e- fabriek onlangs hare werkzaamheden heeft gestaakt, had de Leidsche Melkinrichting tot dusverre geen afnemer meer van de wei. Er wordt thans echter onder den naam „Mestery Leiden" opgericht eene naamlooze vennootschap, waarvan het hoofddoel zal zyn het fokken en mesten van varkens met de wei der Melkinrichting. De voor het doel be- noodigde gebouwen worden opgericht op een weiland gelegen aan de Kwaak, onder de gemeente Oegstgeest. De ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van generaal H. G. Boumeester had gisteren te 's-Gravenhage, ter eerbiediging van den wensch van den overledene, zonder eonige praal plaats; alleen reed in den ïyk- Btoet een galahofkoets, waarin de kapitein t. z. Zegers Veeckens, adjudant vaa H. M., als haar vertegenwoordiger, de ïykkoete volgde. Op de begraafplaats waren een zeer talrijk aantal vrienden van den overledene aanwezig, om hem de laatste hulde te bewijzen. De Begeering was vertegenwoordigd door den minister Pierson, onder wiens departe ment generaal Boumeester als kanselier der orden behoorde, en door den minister Jansen, vergezeld van zjjn adjudant. Toen het stoffelijk overschot was ten grave gedaald, nam de oud-majoor De Wijs het woord om zijn voormaligen chef, den gene raal, tegen wien hy hoog opzag en dien hU met zooveel andere vrienden vereerde, te herdenken en uit zUne herinnering aan den tUd toen hy met Boumeester als adju dant had gewerkt, te getuigen, hoe getrouw die soldaat zyn plicht heeft vervuld en hoe ernstig hy zyne taak als bevelhebber op vatte, o. a. tydens de moeiiyke periode van den Atjeh-oorlog, toen hy het bevel over het leger voerde en, hoewel door koortsen onder- mynd, naar het oorlogstooneel ging en hot veroverde gebied doorkruiste, hulde bren gende aan de schitterende militaire talonten van generaal Van der Heyden, dien hy in zyne moeiiyke taak steunde. Spr. herinnerde hierby aan den krachtigen tegenstand, dien generaal Boumeester meende te moeten bieden aan de invoering van het civiel bestuur op Atjeh: een verzet, dat vruchteloos ie ge bleven, maar dat de herinnering achterlaat aan zyn krachtigen stryd voor de belangen van het leger tegen persooniyke politieke belangen. Daarna bracht de heer De Wys ook hulde aan Boumeester's rechtschapen en edel ka rakter en ryk gemoed, zoodat zelfs zyne vyanden van hem als van een braaf mensch getuigden. De spreker eindigde met het richten van eenige aandoenlyke woorden van tïoost tot de weduwe en de kinderen. Namens den „Anti-dienstvervangingbond" sprak hierop de heer J. W. D. Roëll, waarna uit naam van de weduwe en de overige familie betrekkingen de schoonzoon, jhr. YerspUck, de erkentelykheid der familie vertolkte aan allen, die zich tot het brengen van deze laatste hulde aan den overledene op deze plaats hadden vereenigd. De rechtstreeksche plaatskaarten (recht- streek8ch reizigers- en bagage-tarief met Elzas Lotharingen en Luxemburg via Ro- zendaal resp. Achel 1 Juli 1892) tusschen 's-Hertogenbo8ch, Dordrecht, Haarlem, Lei den (S.-S. en H. IJ. S.), Rozendaal en Utrecht eenerzyds en Luxemburg anderzyds via Ro zendaal—Brussel en via Eindhoven Luik, zoomede tusschen Den Haag en Luxemburg via Eindhoven Luik, worden met ingang van 1 Februari e. k. ingetrokken. Door Gedeputeerde Staten der provincie Groningen ia eene prysvraag uitgeschreven betreffende de tempering der golfbeweging by stormweder door olie, ter bescherming der zeeweringen. Ged. Staten van Zeeland hebben de be sturen der waterkeeringen van de oalamiteuse polders en waterschappen in de provincie Zeeland uitgenoodigd, de dykraden te willen raadplegen over een voorstel tot het verleer.on van pensioenen aan weduwen en weezen van waterbouwkundige ambtonaren. Het Zuider-zendingsfee8t zal dit jaar ge houden worden te Oisterwyk op 11 Juli a. 8. Naar men verneemt, zal in den nieuwen jaargang der „Mannen van Beteekenis" eene levensschets van wyien mr. L. W. C. Keuohe- nius verschynen, van de hand van prof. dr. A. Kuyper. De vereeniging „Hulp voor minvermogende ooglyders" te Amsterdam heeft eene gift ont vangen van f 200, zynde f 100 van H. M. de Koningin en f 100 van H. M. de Regentes. By de Doopsgezinde gemeenten waren op 1 Jan. jl. 25 predikantsplaatsen vacant, als Friesland 10, Groningen 4, N.-Holland 8, Zeeland 2 en Overysel 1. In Gelderland en Zuid-Holland waren geen vacaturen. Ned.-Hervormde Kerk. Beroepen is naar Kubaard ds. J. Eringa, te Oostrum c. a. Bedankt is voor het beroep naar Datuma- woude door ds. D. A. Boss van Oharante, te Heinenoord. Naar het „Hbl." verneemt, is de heer H. Kerbert benoemd tot secretaris van de Ned. Handelmaatschappy in Nederl.-Indië. Te Zieriksee is de oud-stryder M. Dale bout in den ouderdom van 92 jaren overleden. De minister van marine heeft den luit. ter zee 2de kl. jhr. C. A. L. Van der Wyck, uit Oo8t-Indië in Nederland teruggekeerd, op non-activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 11 dezer niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Mei a. s. by de Rykskweekscholen voor onderwyzers te Ny megen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht kweeke- llngon kunnen worden geplaatst. Zy, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich vóór 1 Maart a. 8. aan melden by den directeur der Rykskweekschool, die zy wenschen te bezoeken. (Voor de Rijks kweekschool te Nymegen by den directeur der Rykskweeksehool te 's-Hertogenbosch.) Men zie verder de Staatscourant van 6 dozer. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de afdeeling voor het onderzoek van zaden aan het Rykslandbouwproefsfcation te "Wageningen op 16 Januari a. s. zal worden geopend. Het stoomschip „Bundearath" vertrok 7 Jan. van Durban via Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg; de „Edam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 9 Jan. Dover; de „Schiedam" vertrok 8 Jan. van Nieuw York naar Amsterdam; de „Soerabaia", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 8 Jan. Gibraltar; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 9 Jan. te Genua. By koninkiyk besluit is de beerP. F. E Blavet erkend en toegelaten als consul van Portugal te Soerabaia. Benoemd tot burgemeesters vanBlokker, C. Koeman; Maa?hoes c. a., M. Barten; Soe- rendonk c. a., P. Van Sambéek; Zegwaard, C. L. J. Bos, tevens secretaris; Workum, R. J. Visser; Riethoven, W. Verhoeven, tevens secretaris; Maarheeze, J. A. Schepens; Duizel c. a., J. Hems; Kedichem, T. W. C. Merkens, tevens secretarie; Beverwyk, jhr. G. S. Boreal; Hilvarenbeek, F. J. B. Verlinden; Norg, L. M. E. Brumstoede. Aan den eervol ontslagen opzichter over 's Ryks kustveriichting te Vlieland, J. C. Schlachter, een pensioen verleend van f 309 's jaars. Het aan don 2den luit. by hot corps mari niers J. Van Haaften verleende ontslag uit den dienst van dat corps, op zyn verzoek, ingetrokken. De machinist lste kl. in het vaste corps J. H. Gyzen, met ingang van 16 dezer, be noemd tot officier-machinist 2de kl. by'sRyks stoomvaartdienst. EERSTE HAMER. Zitting v an 9 Januari. Ingekomen zyn de geloofsbrieven van den heer Geertsema. Voorts eene dankbetuiging van den president der Fransche Kamer, voor het gegeven bewys van sympathie, naar aan leiding van den aanslag van Vaillant. Zonder stemming werd aangenomen het ontwerp betreffende de lysten der hoogstaan geslagenen, nadat de Regeering verklaard had die ter bekrachtiging te zullen voordragen. By de behandeling van het ontwerp tot wyziging van den suiker acoyns kwamen de heeren A. Prins en Rahusen stork op tegen de bescherming der beetwortelsuikerfabricage. Hy wenschte invoering van het entrepot stelsel om alle bescherming te doen verdwy- nen. Toch zouden zy, ofschoon met tegenzin, voor het ontwerp stemmen. De heer Sassen achtte de bezwaren over dreven en wees op do groote voordeelen der tegenwoordige regeling voor den landbouw en den werkenden stand. Hy betreurt wel dat dit slechts 3 jaar zal duren, waardoor e^ne uitbreiding der fabricage in het noorden wordt tegengehouden. De heer Muller bestreed sterk de protectie; in alle andere takken van industrie heeft vryheid geleid tot bloei. Waarom enkel de beetwortelsuikerlndustrie beschermd Nadat do minister van financiën het suiker- ontwerp had verdedigd, werd dit aangenomen zonder stemming. De Kamer is daarna gescheiden. Gemengd Nieuws. Het bestuur der„Leid6cheIJs- club" heeft zich wegens den heden onver wacht ingevallen dooi tot zijn groot leed wezen genoodzaakt gezien het kinderfeest, dat van middag op de baan achter Zomerzorg zou gegeven worden, uit te stellen. Er stond reeds zóóveel water op bet ijs dat het voor de genoodigde weeskinderen beter werd ge oordeeld, het feest heden niet to doen door gaan. Zoodra echter de vorst weer Invalt en de baan „droog" is, zal het feest plaats hebben. H. M. de Koningin read gister- middag schaatsen op den vyver in den tuin van het koninkiyk paleis aan den Prinsessewal te 's-Gravenhage. In de duinen van Scheveningen zullen proeven worden genomen met granaten, gevuld met belllet. Ter terechtzitting van de 4de Kamer der Amsterdamsche rechtbank word gisteren twee jaar gevangenisstraf gevorderd tegen een ambtenaar van de Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappu, die op 4 April jl. eene som van f 499 en eenige centen (opbrengst van hot personen-vervoer der tramlynen Kat- wyk—-Leiden en RynsburgNoordwyk) ten nadeele dier maatscbappy ontvreemd had. Zaterdagavond is te Utrecht prof. Tal ma, komende van het station Oosterspoor in do Maliebaan, op het stationsplein ten gevolg9 van de gladheid gevallen en met het hoofd op de stoenen terechtgekomen. In be wu6teloozen toestand werd de hoogleeraar huiswaarts gebracht. Zyn toestand, ofschoon zich eerst vry ernstig latende aanzien, is echter niet gevaariyk. De eigenaar van een huisjeop een hofje te Deventer, die wegens achter stallige huishuur {f 2) de deur uit die woning liet nemen, waarna de bewoners die opening m6t een paar zakken bedelen, heeft, nadat zyn naam bekend was gemaakt, in een der bladen bericht dat hy borouw heeft over zyne onmenschoiyke daad, en dat hy den armen luitjes evenals aan zyne andere huurders met Kerstmis o. a. eene week huishuur schonk. Vier bedeelden by het burgeriyk armbestuur te Wierum (Fr.) hadden zit plaatsen gehuurd in de gereformeerde kerk aldaar Door de politie te Maastricht is in beslag genomen het ïyk van een zesjarig kind, waaromtrent vermoedens van vergif tiging bestaan Het is tor schouwing naar het gesticht „Calvariönberg" overgebracht. Van een echtpaar, dat te Brielle in eene schuit zich in een verwarmd lokaaltje te slapen legde, is de vrouw door kolendamp gestikt. De man is nog gered en opgenomen in het gast- en ziekenhuis. Een 19jarig meisje uit Gennep, in betrekking by de familie I. te Nymegen, is sinds den laten Kerstdag spoorloos ver dwenen. Zy zou zich toen naar de vroegmis begeven, maar keerde niet terug in huis. Per telegraaf vroeg men te Gentiep om inlichting, maar daar wist men niets van het meisje. Men verdiept zich in allenei gissingen over deze verdwyning. Het onderzoek naar het meisje wordt yvorig voortgezet. Volgens do laatste berichten moet de persoon te Ruinorwold, die daar dood gevonden werd, zichzelf met een vuurwapen van het leven beroofd hebben. Zaterdagavond is een meisje van 23 jaren, aan de Beeklaan te 's Gravenbage wonende, die zich door een briquet in bare stoof verwarmde, door den damp in zwym gevallen. Men vond de ongelukkige eerst nadat zy door verstikxing het leven had verloren. Omtrent de verstikking door kolendamp aan de Lage Vuursche meldt men aan de „Tel." dat thans ook de man over- ledon is. De beide kinderen, die in een ander vertrek sliepen, bl oven" gespaard, doch hebben nu door dit ongelukkig voorval hunne ouders verloren. De ontploffing te Middelburg. - Het raadsel, waaraan de ontploffing in don Korten en Langen Delft te Middelburg op Viy- dagavond moot worden toegeschreven, is thans opgelost. By vanwege de genioentefabricage in don Langen Delft gedano opgraving en openlegging van het riool is gebleken dat eene sedert jaren verlaten gasbuis, door ouderdom en roest verteerd, een lek had bekomen, en dat daar uit gas in het riool stroomde. Uit den aard der zaak ontwikkelt, zich in riolen rioolgas en toon nu de drukking to groot was, hebben de vereenigende gassoorten een uitweg gezocht en gevonden door ver schillende kleine kanalen. Zooals eenigen tyd geledenis gemeld, zou het kasteel „Radboud" te Medem- blik tydeiyk worden ingericht tot suecurzaal van het Ryks-krankzinnigengestioht. Gisteravond werd dit kastel betrokken door 21 vrouweiyke krankzinnigen, terwyl in den loop dezer maand nog 48 vrouwen uit het Wilhelmina-gasihuis to Amsterdam daarin zullen worden opgenomen. DOOR GOLO RAIMUND. 62) Er zyn evenwel verontrustende tydingen voor my aangekomenhet vermogen van myn grootvader wordt door zware verliezen bedreigd en ofschoon ik niet aan myzelven wil denken, al ontbreekt het my Diet aan moed om te werken, zou ik toch gaarne aan zyne oude dagen den slag besparen en daarom willen redden wat nog te redden is om hem zyn verder leven in welstand en zorg loos te doen slyten. Dat is het, wat my onrust baart, want de regeling dezer zaken vordert myne tegenwoordigheid, stelt onze vereeniging voor eenigen tyd uit en laat my den tyd niet om my persooniyk aan uw vader voor te stellen. En nu, myne liefste, hebt gy geduld genoeg, om met moed eene scheiding te verdragen wilt gy gelaten en vol vertrouwen op myne liefde eo op myne kracht, de myne blyven en wachten tot ik terugkeer, om uw vader zyne toestemming te vragen? Wilt gy in dien tusschentyd myne zaak by hem ver dedigen Zy bloosde en verbleekte beurtelings en eerst toen hy dringend zyne vraag her haalde, zeide zy nauw hoorbaar: „Ik biyf de uwe." Toen hy haar tot alle antwoord onstuimig en als overstelpt van vreugde in zyoe armen trok, toen zy hem in de oogen zag, die straalden van verrukking, toen was ook zy nog eens ten volle gelukkig en genoot zy onbe kommerd het korten genoegen van het oogen- blik. De macht van zyn persoon en van zyn uiterlyk voorkomen werkte zoodanig op haar, zyn verstandig overwicht oefende zulk een invloed op haar uit, dat Adelheid hem, zoo lang zy onder de bekoring van zyne tegen woordigheid verkeerde, niets anders dan kon bemninen en het vergat, dat de graaf tevens een Nieuw-Yorksch koopman was. Hy had haar gezegd dat hy, indien alles gunstig afliep, reeds binnen eenige maanden terug kon zyn, om haar als zyne vrouw mede te nemen, en de scheiding van Europa werd haar als geene altyddurende door hem voorgesteld. De korte tyd, waarover het jonge meisje te beschikken had, was intusschen spoedig verstreken en toen kwam het oogenblik van scheiden bitter, veel bitterder voor hem dan voor haar. Zy stelde hem gerust, zy bemoedigde hem met duizend woorden en liefkooziDgen en eeden en by schaamde zich byna, dat zy zooveel sterker was dan hy. „Tot weerziens 1" fluisterde de schoone mond, toen zy voor bot laatst den kus van den geliefden man ontving; „tot weerziens," klonk het in zyne borst, toen een uur later, by zyn vertrek, een witte doek uit het venster van hare kamer wapperde on 't schoone, zooveel belovende afscheidswoord deed debooze vraag niet by hem opkomen: „Wanneer?" IK. De stralen van de namiddagzon, welke door de hooge vensters in de vestibule van het slot Elkrath vielen, wierpen hun holder licht op het jeugdige, schoone portret van den laatst overledene van het huis Eikrath. Het goede, vriendelyko gelaat met den bloB- den kroes'oaard zag er verworideriyk levendig uit onder het heldere licht en moest graaf Stephans schreden gestuit hebben, die in diep gepeins voor het portret van zyq eerst geborene stond. Wie zal het zeggen, wat het trotsche hart gevoelde by deze beschou- wmg, die een reeds lang vervlogon tyd in het geheugen terugriep: berouw of triomf? Toen bhktun zyne oogen nog glimlachend en vol blyde verwachting de biyde wereld in; niet h& minste voorgevoel van een gruwzaam lot had zyne jeugdige trekken verduisterd. Graaf Stephan was in de aan schouwing geheel verloren; met de berin nering aan den tyd, waarin zyn zoon zóó voor hem stond, trok ook de hoop, die hy op hem gebouwd had, voorby zyne ziel. Wat had hy den knaap bomind, hoe hem beschermd en bewaakt, als den laatsten en eenigen; wat was hy trotsch geweest op den man, als de drager van grootsche ver wachtingen En nu was het trotsche geslacht van zoovele eeuwen uitgestorven, te niet gegaan door onbuigzamen trots, die even groot was geweest als de zynel Waarom toch moest graaf Stephan steeds en by vernieuwing aan Wolfgang denkon; waarom riep hy zich steeds dit trotsche en toch zoo goedige gelaat voor den getst terug met eeno gewaarwording, dio hy s'.echis j zei ven ondervonden had, al3 hy aan Adel- i bert dacht? Graaf Stephan was van Baden vertrokken j met eene haast alsof hy don dood, of wat j nog erger voor hom was, alsof hy eene zwakheid wilde ontloopen; hy had zyn hait geregeerd met een yzeren wil, hy had de groene loot, die frisch uit den ouden stam I was voortgekomen, met eigeD hand afgerukt en in het stof vertreden. Maar daarmede was ook zyne kracht gebrokenhy had ge daan wat hy meende recht te zyn, wat hy verschuldigd meende te zyn aan die lange reeks van mannen en vrouwen, zelfs aan dien laatsten en schoonsten onder hen, iraar nu stond by afgemat stil voor hot leed, dat hy zichzelven hal aangedaan. Want al waf het tienmaal een onedele spruit, het wa\e toch een sieraad geweest op den vermolmden stam - hy dacht aan die jeugdigo, krachtige verschijning en zuchtte. Maar een koopman, een commis-voya- geurl in do keus van dit nederige be roep zag graaf Stephan het gemeene bloed, dat zich even goed voortplant als het odele; zulk eene nakomelingschap zou ontaard zyn, hoogstens tot een treurig evenbeeld van die helden en edele vrouwen. Neen, liever eenzaam dan in zulk slecht gezelschap; liever onder vreemden, die even zoo dachten als hy, dao onder monschen, die j zich niet kunnen reinigen van het stof der gemeenheid, die met dezen smet niet slechts I hunne eigen neigingen, maar ook de rechten en gewoonten van anderen zouden ovlek ken. Eenzaam was de oudo man, want alsof do hemel hem wilde straffen, dat hy den oomgon zoon, die hem van de vier was ove gebleven, aan zyne vooroordeelen had opgeofferd, ornnam de dood hern ook hem, dien hy eigenroachiig tot vergoeding had gukozen. Do echtgenoot van Leonore, de ritmeester Van Tondern, op wiens oudsto zoon niet alleen de eigendommen van graaf S e^ban, maar ook zyn naam moesten ovorgaan, was reeds in h t derde jaar van zyn huwnyk gestorven, zonder een mannelyken erfgenaam nagolaten te hebben. Dat was een nieuwe, wroedeslag voor giaaf Stephan. Van Tondern was een achtens waai dig mensch geweest in den volston zin van het woord; verre van zich onderworpen te be toonon of van zyne onaf hankeiykheid afstand te doen, had niemand minder van de heersch- zucht van den ouden man te lyden dan hy. Graaf Stephan in geboorte gelyk eri even rechtschapen, overtrof hy hem verre in vor stand en in geest en was hy vry van vercor- deelen. Hy gaf aan Loonora de gelukzaligheid harer jeugd niet weder, maar een stil, ge noegiyk, vreedzaam leven, oft»chco:i nu en dari haar hart nog klopte en trilde üy ae herinne ringen harcr jeugd en de stormen, wo;ke zy doorworsteld had. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1