brugwachter on de jongen werden door dezelfde dreg met vereende krachten op het droge getrokkeD. De uitvoering in de Stadszaal, waarvan elders in dit nummer sprake is, gaat, volgens later bericht, morgenavond niet door. Omtrent het gezelschap, dat Zondagavond in „Vondelhoven" optreedt, lazen wij heden gunstige recensies. Do Heilssoldaat te Leiden, die in te intieme verstandhouding tot eeneLeidscho schoone stond en by de ontdekking hiervan vluchtte, is berouwvol tot de zijnen terug gekeerd. Te zijner eer werd eene buitengewone bijeenkomst gehouden. Tot op dezen dag zijn in de gemeente Zoeterwoude evenveel personen overleden als in de geheele vorige maand te zamen: zes. Onder die overledenen bevinden zich drie kinderei b -?den den één-jarigen leef tyd. De steriu December 1893 was zeer gering. Gisteren geraakte te Zoeter- meer de landbouwerszoon J. G. opdeDobben door het ijs. Met groote moeite, door het toe werpen der jassen, slaagden C. R. en J. R. er in hem op het droge te brengen, zoodat hij met den schrik en een nat, koud pak er af kwam. Nu de barre winter weerzone intrede heeft gedaan, gaan de harten van velen open en wordt van vele zijden de hand uitgestoken tot leniging van den nood der misdeelden in onze samenleving. Wie juicht dit niet van harte toe 1 Maar naast de menschen J komen de dieren, met name onze gevederde r. vrienden, een klein plaatsje in ons hart vragen. •i Zy zijn inderdaad met weinig tevreden te stellen; en de hulp, hun verleend, zal geen 01 k«:l n behoofugen mensch eene gift doen iv i - - Mot weinige kruimpjes, door velen zjjn onze vogels in dit barre jaar- liolpen. Mogen wij daartoe het gewone ^Accii beroep op onze lozers doen? De burgemeester van Den Haag heeft bepaald dat met zyne vergunning, door eiken begiftigde aan le vragen, agenten van politie voortaan do hun door den Algeraeenen Nederlandschen Poliliohond geschonken me daille voor langdurigen dienst bij de politie mogen dragen. Een dor meest bekende doctoren ie AuisterJam is by den hevigen mist van verloden Donderdag met zyn koetsier voor een ernstig ongeval behoed door zyn paard. By het afryden van de Prinsensluis meende de koetsier in de goede richting te gaan, toen plotseling mot eon vry hevigen ruk het paard stilhield en weigerde verder te gaan. De koetsier ging van den bok, om het beest by den kop verder te leiden, maar wie beschryfc iyn schrik, toen by bemerkte, dat het paard reeds met do voorpooten op de hardsteenen walboschoeiing stond. Één stap verder van den .-trouwen viervoeter en het voertuig mot do Lwee personen ware in het water gestort! De internationale wedstrijd op schaalsen, uilgoschreven door de Amsterdam- ache IJsclub op 13 Januari a. s., zal zeer belang wekkend zyn want men verwacht aldaar do beste beroepsryders uit Europa. Dezen zullen eerst gelegenheid hebben zich te meten by den wedstryd van den Ned. Scbaatsenrydersbond to Zwolle op 11 dezer. De beroepsryder Kingma, die voor Holland uit zal komen, moet in do beste „training" zyn - en de vreemdelingen zullen dus zeer sterk moeten wezen om hem te verslaan. Te Bronneger (Dr.) is thans weder om een overblijfsel van eene oude Germaan- sche begraafplaats gevonden. Er is daarbij een merkwaardige keisteen uit den grond gedolven, welke den vorm van een prisma heeft en waarschynlyk als gedenksteen by zoodanige begraafplaats heeft gediend. Deze steen is naar het Ryks Museum van Oud heden te Leiden verzonden. Te Hasselt zyn drie woningen, eigendom van de gezusters Bierkens, verbrand. Aan den Waaldijk tusschen Gameren en Nieuwaal werd gistermorgen - hot ïyk gevonden van v. Z., te Zalt Bommel woonachtig; hy was des avonds te voren belast geweest met het overbrengen of be stellen van een telegram naar Nieuwaal en is op zyne terugreis zeer waarschynlyk door de felle koude bevangen geworden en dood gevroren. Do „Arnh. Crt." meldt het vol gende: Woensdagmorgen word de geöm- ployeerdo Plate by de mestvaalt te Moskowa be wusteloos in het bosch by het reservoir aan den Apeldoomschen weg gevonden. Naar zyne woning gebracht, stierf hy daar na eon half uur, zonder tot bewustzyn te zyn gekomen; de geneesheer was van oordeel, dat hy was doodgevroren. Toen later bleek dat hy Dinsdag avond in een twist was betrokken geweest, is last gegeven zyn lyk weder op te graven en aan eene schouwing te onderworpen. Twee personen, die eveneens by don twist betrokken geweest waren, zyn voorloopig door de politie aangehouden. Een schippersknecht, die op het Spaarne by Heemstede rydende, meende dat het ys overal sterk genoeg was, reed in een pas dichtgevroren wak en verdronk. Aan de Lage Vuursche, naby Baarn, gingen do echtelieden Westeneng Donderdag avond slapen, terwyi zy een pot met kolen in het vertrek zetten, om de koude te ver dry ven. Des morgens was de vrouw door don kolendamp gestorvende man hoopt men nog in het leven te behouden. Koude voeten en handen. Als middel tegen koude voeten en handen wordt aanbevolen: Voor het eerste: Loop de teenen; ga af wisselend op de teenen staan en diep hurken (zonder dat de hielen den grond raken). Door deze eenvoudige bewegingen gevoelt men binnen vyf minuten een aangename warmte in voeten en beenen. Voor het tweede: Hef de handen recht naar voren en maak dan eene krachtige neder- waartsche beweging, alsof ge eene natten kwast of hoed wildet droog slaan. Herhaal dit eenige minuten en de handen worden heeriyk warm. Misdaad? Zooals aan den „Tel" uit Tiel gemeld werd, is de telegram- looper Plas half bevroren aan den Echteld- schen dyk gevonden. De ongelukkige heefc van gisteren nacht halftwaalf tot 's morgens half acht in de verschrik kei iike koude gelegen. Hy is daarenboven nog zeer ernstig aan het hoofd gekwetst. In verband met dit ongeluk loopen vreemde geruchten. Zyn dikke, taaie stok is gebroken en tot nog toe is het niet gelukt de andere helft te vinden. Men spreekt er dan ook van, dat de justitie een onderzoek reeds heeft ingesteld. Volgens een bericht uit Zaltbommei is de naam van den ongelukkige Cbristiaan Van Zoelen hulpbodo aan het post- en telegraaf kantoor aldaar. Toen Lafonfcaine zyne bekende fabel dichtte, heeft hy zeker nooit gedacht dat men in 1893 wel te verstaan in Amerika! wezenlyke hennen met gouden eieren zou ontdekken. Een pachter uit den omtrek van Butte City, M. Mac Conville, doodde onlangs eene zyner hennen en was verbaasd in do maag van het dier verscheidene gouden pepitas te vinden. De brave Mac Conville, die nooit de fabel van Lafontaine gelezen had, doodde aanstonds zyne dortig hennen en vond in elke hen eene zekere hoeveelheid goud, in 't geheel voor 3S7 dollars of 12 dollars per hen I De pachter heeft zyn goud aan de Bank verkochten aan stonds 50 nieuwe hennen gekocht om ze op de goudhoudende gronden zyner hoeve te laten rondloopen. Na vier dagen doodde Mac Conville eene dier nieuwe hennen en vond er reeds voor 2.80 dollars goud in. De pachter is natuuriyk in de wolken met zyne ontdekking, en hy hoopt spoedig millionnair te worden met zyne goudzookende kiekens. Te En tram mes, byLaval(Frankryk), is in den nacht van Dinsdag op Woensdag de zeer geachte en beminde pastoor dier plaats vermoord in een put gevondon, met afgrijs - lyke kwetsuren aan het hoofd. Het Italiaanscho Kamerlid Guif- frida, een der Siciliaansche afgevaardigden, is te Palermo in hechtenis genomen. Hy wordt verdacht, een van ce voornaamste leiders der fasci te zyn. KOLONIËN. BATAVIA, 2 5 December. Het verleenen van kortingen op de trakte menten van ambtenaren zal met 1 Januari a. s. worden opgehe\en. Er zal vermoede!yk vóór dien datum door crediteuren nogal gebruik van gemaakt worden Ambtenaren, die nu krodiet hebben by toko houders, enz., doch dat moeten missen na 1 Januari, kunnen dan moeiiyke oogenblikken doorleven. (Bat. Nbl.) Dinsdagochtend ging do heer J. S., te Batavia, gezond en wel naar zyn kantoor. Tegen den middag gevoelde by zich niet wel en vroeg zyn chef naar huis te mogen gaan, hetgeen, naar men zegt, door dezen geweigerd werd, omdat er dien dag veel werk was. Tegen halfdrie kreeg de heer S. oen toeval, waarby het bloed hom uit mond en neus vloeide, en is gedurende het transport naar het hospitaal te Weltevreden overleden. (J. B.) De krygsraad te Weltevreden veroor deelde den Europeeschen fuselier J. J. Van Kleef, ter zake van diefstal onder verzachtende omstandigheden, tot de straf van gevangenis voor den tyd van vier maanden; den Eu ropeeschen fuselier R. A. Kuyters ter zake van feitolyke insubordinatie onder verzach tendo omstandigheden, tot de straf van mili taire gevangenis voor den tyd van twee jaren. De Gouverneur-Generaal heeft bedenking gemaakt tegen de benoeming van Mr. J. Reep maker tot leeraar in de rechtswetenschap aan de hoofdenschool to Magelang. De heer Praasterink, leeraar in de Neder- landsche taal en letterkunde aan het Gym nasium Willem III, is voornemens tegen het eind van den loopenden cursus een jaar buiten landsch verlof te vragen wegens meer dan 10 jaren dienst. Vaderliefde. In het hospitaal te Malang werd, zegt „The Advert, blad", onlangs ver pleegd het éénjarig zoontje van den controleur V. (te Batoe, Malang), dat onder geleide van zyne grootmoeder daar aankwam on na om mokomst van één dag in die ziekeninrichting overleed. Aan den vader werd dadelyk, na het over lyden, bericht gezonden van den dood zyns zoons. De vader kwam en gelastte de be grafenis. Toen men hem vroeg op welke wyze die plaats moest hebben, verklaarde de vader dat hy er niet meer dan ƒ1.50 voor over had. De administrateur van het hospitaal wees er den heer V. op dat als hy er nog ƒ1 by deed, het kind dan begraven zou kunnen worden op de wyze, zooals men dat gewoon is te doen met doode kettinggangers edoch, de controleur verkoos niet meer tegeven, betaalde de ƒ1.50 en vertrok met de groot moeder, zonder zelfs de begrafenis te hebben afgewacht. Men verzekert ons, dat het hierboven mede gedeelde de zuivere waarheid, helaas, is. Geheel Malang is er dan ook vol van. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Gesteld: Ter beschikking van den algemeenen seoretaris, de ambtenaar op non-activiteit S. De Greve, laatst referendaris bij do Algemeene Secretarie, onlangs van verlof uit Nederluud teruggekeerd. Belast: Met do funotiëu van sectie-ingenieur te Pangkal Pinang en 8oengeislan F. Beyerinok. Verleend: Twee jaar verlof naar Europa wegens ziekte, aan hot lid in den Raad van Justitie te Soo- rabaia Mr. J. F. Engelbrecht. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 's lands dienst als notaris tevens vendumeester te Tandjong Pinang (Riouw on onderhoorigheden) J. G. L. Houthuysen. Benoemd: Tot ambtonaar bij het ijbwezen in Nederlandsch Indië de ambtenaar op non-act. O. Venema, laatst die betrekking bekleed hebbende. Tijdelijk: Gesteld ter beschikking v&n don advi seur voor do Oostersche talen en hot Mahomedaanech recht dr. O. Snouok Hurgronje, ten einde hem behulp zaam te ziju bij het overschrijven on rangschikken van aantoekeningen tot het samenstellen van een Atjehsch woordenboek, de commies 3de kl. bij het departemont van ondorwijs, eeredienst en ngverkeid H. A. Van de Wall. Departement van Oorlog. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den kapt. der artlll. P. D. J. Dibbetz; eon twee jarig verlof naar Europa, wegens ziokte, aan den lsten luit.-kwartiermeester bij de mil. administratie M. H. Kroonenburg. Verlengd: Met eene maand hot tot herstel van gezondheid verleend verlof naar 8oekaboemi, aan den 2den luit. der inf. J. L. E. Franssenmet eene maand het tot herstel v&n gezondheid verloecd verlof naar Sindanglaja, aan den off. v. gez. 1ste kl. J. K. Jacobs. Ingetrokken: De overpl. bij het G. B. der Westsr-afd. van Borneo, van den kapt. der inf. W. F. Lurjtjee. Geplaatst: Bjj het 2de bat. te Magelang, de late luit. dor inf., geëvacueerd van Atjeh D. Toekatnp Lammors. Overgeplaatst: Bjj den gewest, en plaatael. geneesk. dienst in de 2de mil. afd. op Java to Mage lang, de off. v. gez. 2de kl. te Kotia-Radja, van Atjeh geëvacueerd naar Batavia, F. L. M. Schut. Verleend: Twee jaren verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapt. der inf. J. M. J. L. Dubois. Ontslageu: Op verzoek eervol uit Hr. Me. militairen dienst met ingang van 3 December 1893, wegens volbrachten diensttijd, mot behoud van recht op pensioen, do kapt. der art. J. Burlage. Departement van Marine. Toegevoegd: Aan den by du exploitatie van het bosch Ngeloer ge- detacheerden opziener voor het vak van scheepsbouw bij het marine-établissement te Soerabaia, de com mandeur voor dat valt J. C. Roggeveen. Opgave van passagiers, van Batavia per es. „8oerabaia" vertrokken naar Marseille en Neder land: de kapt. der inf. I. M. I. L. Du Bois on echt- genoote, do kapt. der art. P. J. Dibbetz, de hoerH. Burgmans, do gewezen tij 1. gez. v. h. gouv. ss. „Argus" fl. J. Brsce, benovens Hr. Me. troepon en schepelingen. BUITENLAND. Frankrijk. De zaak van Vaillant, welke gisteren zou worden behandeld, is uitgesteldzy zal nu de volgende weok eerst in behandeling komen. De heer Labory heeft tegen dien tyd do ver dediging van den beklaagde, die de bom in do Fransche Kamer wierp, op zich genomen. De reden waarom dit procos werd verdaagd, is de volgende. Nadat Yaillants verzet tegen don rechtsingang door het hof van cassatie was verworpen, schreef zyn verdediger Ajalbert aan den procureur-generaal, dat hy don tyd te kort achtte om behooriyk inzage van al de processtukken te nemen en daarom van do verdediging afzag. Er moest toen van ambtswege een verdediger aan Vaillant worden toegevoegd; do voorzitter van het hof wees den advocaat Labory daarvoor aan, maar deze weigerde om dezelfde reden als Ajalbert. Er bleef toen niets over dan de zaak te verdagennu daartoe besloten is, maakt mr. Labory niet langer bezwaar, de verdediging op zich te nemen. Vaillant, die intusschen reeds eene dagvaarding ontvangen had, is gisteren voor het hof verschenen om op eenige vragen betreffende zyn burgerlijken staat te antwoorden. Zyne zaak zal in allen gevalle vóór 15 Januari behandeld worden, omdat het mandaat der tegenwoordige jury op dien datum eindigt. De hoer Magnard richt in de „Figaro" een hartig woordje tot de jury. Hy hoopt dat de gezworenen hun plicht zullen doen en vooral niet zullen toegeven aan eene mis plaatste sentimentaliteit, zooals dikwyls ge schiedt. Ik geef toe, zegt de heer Magnard, dat Vaillants leven er niet toe heeft bygedragen om een conservatief van hem te maken; maar het is eene nieuwe en zeer gevaarlyke theorie, welke eene verontschuldiging voor de misda den der anarchisten vindt in de omstandig heid, dat de maatschappy hen stiefmoederlyk behandeld heeft. Onderstel dat de theoretische anarchisten gelyk hebben en dat zy een mid del kennen hoewel zy dit nog niet geopen baard hebben om de eeuwige gerechtigheid te doen heerschen, dan is het toch niet over bodig te herhalen dat aanslagen als die te Barcelona en in de Franscbe Kamer ons dien gelukstaat niet zullen brengen. Vaillant is, van zyn standpunt, zeker volkomen te goeder trouw, maar dat is nog niet voldoende om hem te rechtvaardigen. De wolf, die de schapen en desnoods den herder er by verslindt, meent ook volkomen in zyn recht te zyn, en als men hem doodslaat, heeft hy vermoedeiyk een min denkbeeld van de menschelyke gerechtig heid. Vaillant eischt voor zich de rechten der anarchie; hy wil niet geoordeeld worden als misdadiger, maar als denker. De politieke moordenaars hebben ten allen tyde deze pre tenties gehad; daaruit blykt te meer het hel- sche gevaar van dergelyke leerstellingen en de noodzakelykheid om hen geene propaganda te laten maken. De werkhedenparty te Roubaix heeft tegen 28 Januari eene feestelyke by eenkomst, een „punch socialiste" georganiseerd, waar voor een groot aantal socialistische afgevaar digden zullen uitgenoodigd worden. Naafloop daarvan zal graaf Albert De Mun met Jules Guesde debatteeren over het socialisme. Het gerucht loopt in parlementaire krin gen te Parys, dat de regeering besloten heeft het ontwerp ter converteering der 4'/2 pet. rente dadelyk nadat het bestuur der Kamer zal gekozen zyn, in te dienen. Dtiï tsohland. Een Dresdener boekhandelaar, die zich schuldig heeft gemaakt aan het beleedigen van den rykskanselier Caprivi door een geïllustreerd vlugschrift, getiteld: „Bismarck in Berlin", is te Borlyn gisteren veroordeeld tot eene boete van 100 mark. De boekhandelaar had Bismarck als getuige opgeroepen, doch deze verscheen niet. De voorzitter van de rechtbank las een brief van dr. Schwenninger voor, waarin hy mededeelde, dat Bismarck ziek is en niet naar Berlyn kon komen. De twee als spionnen veroordeelde Fransche officieren hebben hun straftyd in de vesting Glatz aanvaard, waar voor hunne bewaking strenge maatregelen bevolen zyn, doch voor het overige hun verbiyf zoo aan genaam mogelyk werdt gemaakt. Een Beriynsch berichtgever der „Münchener Allgemeine Zeitung", die er voor gepleit had dat dezen veroordeelden gratie zou worden verleend, uit de hoop, dat men hun de vesting straf niet al te aangenaam zal maken. Het Duitsche Ryk, zegt hy, is sterk genoeg ge nade voor recht te doen gelden, maar, wil men de straf niet kwy tschelden, dan moet zy ook ernstig en geene grap zyn. Te Berlyn wordt tegen het voorjaar eene groote werkstaking der kleermakers voorbereid. De plotselinge daling van de temperatuur en de dikke sneeuwlaag, die het aardryk bedekt, doen veronderstellen, zoo meldt men uit Berlyn, dat de wintermanoeuvres, welke de keizer zelf wil dirigeeren, ieder oogenblik kunnen plaats hebben; de garnizoenen te Berlyn, Potsdam en Spandau houden zich gereed om op het eerste signaal uit te rukken. De generaals en do kolonels hebben verze gelde instruction ontvangen, welke zy openen moeten, zoodra het signaal van het keizer!yk paleis gegeven wordt, wat waarschynlyk 's nachts gebeuren zal. Deze manoeuvres zullen drie tot vier dagen duren. De keizer wil zich overtuigen of de tegenwoordige kleeding en uitrusting voldoende zyn om de manschappen tegen de strengheid van eene wintercampagne te beschutten. Eene noodlottige vergissing wordt geseind uit Freetown (Sierra Leone), dd. 5 Januari. De Engelache expeditie nl., uitgezonden tegen de negerkoningen Sofas en Samory, is door eene Fransche expeditie aangevallen, ten ge volge van eene vergissing van den Franschen commandant. De Engelsche kapitein Leodi, inspecteur-generaal der grenspolitie, 26 man en verscheidene officieren, allen behooronde tot het eerste bataljon van het West-India- Rogiment, werden gedood. De Engelschen hebben een Fransch.officier gevangengenomen. Dr. Gregg, de mouw verkozen primaat van Ierland, is eergisteren in de Kathedraal van Armagh, in tegenwoordigheid van eene groote menigte geestelyken en leeken, geïn stalleerd. De prinses van Wales is zeer ernstig ziek geweest, ten gevolge waarvan alle feesten met Kerstmis en Nieuwjaar moesten worden opgegeven. Het ergste is nu voorby, maar de prinses gevoelt zich nog zwak. Zy ontvangt geene bezoekers en alle partyen op Sandring- ham, ook een groot jachtfeest, zyn voorloopig uitgesteld. Griekenland. De koning van Griekenland heeft, zooals de telegraaf een paar dagen geleden reeds heeft meegedeeld, na 03nige dagen talmen en na kennis te hebben genomen van de door vreemde regeeringen ingezonden protesten, het staatsbankroet goedgekeurd. De minister president Triboupis heeft van die protesten van Frankryk en Duitschland geen kennis ge geven aan de Kamer en het talmen des konings werd zelfs door de oppositie in een voor hem gunstigen zin uitgelegd; zy verwachtte reeds het aftreden van Trikoupis. Het is niet duidelyk, hoe by den tegen- woordigen stand der Grieksche financiön eene nieuwe regeering den schuldeiscbers meer dan waardeloos papier en ydele beloften zou kunnen bieden. De oppositie schreeuwt wel hard tegen het staatsbankroet, maar zy zal in stilte zich ook wel verheugen, dat Trikoupis het land van drukkende verplichtingen be- vrydt en daarvoor de verantwoordelykheid durft op zich nemen. Oostonrijk-Honjj.-Monarchie. In verscheidene straten van de voorsteden van Praag zyn aanplakbiljetten van zulk een opruiend karakter aangeslagen, dat de bladen het niet wagen ze over te nemen. Eén er van eindigt met: „Weg met de ambtenarenMen zet er ook het volk in op om de brievenbussen en den koninklyken adelaar te schenden. De man, die deze biljetten verspreid heeft, is gearresteerd. Het is een jongen van achttien jaren, zetter vaffberoep. Zyn broer is redacteur van de sociaal democratische revue „Naae Heslo". Over de redenen ondervraagd, waarom hy het zoo op de ambtenaren gemunt had, antwoordde hy: „Als een groote meneer als groot Kaunitz (Jong-Czechische afgevaardigde) de ambtenaren in de volle Kamer mag aan vallen, zou ik niet weten, waarom ik het niet zou mogen doen". Heden, den feestdag van Driekoningen, wordt in alle Katholieke kerken van Hongarye een herderiyke brief der bisschoppen van den kansel afgelezen, waarin die prelaten opkomen tegen de wetsontwerpen op het burgeriyk huwelyk, enz., als in stryd met de leer der Katholieke Kerk. Het stuk is zeer gematig naar den vorm, maar zal toch het verzet tegen die wetsontwerpen ongetwyfeld aan moedigen. In het Volkshuia (Lagerhuis of Tweede Kamer) zyn deze wetsontwerpen zeker van eene meerderheid, doch in de Magnatentafel (het Hoogerhuis of de Eerste Kamer in Hon garye) rekenen de tegenstanders op eene verwerping met eene meerderheid van min stens 70 stemmen. Te Weenen zal op 11 Jan. de directie der Oosten rij ksch-Hongaarsche bank byeen- komen. Vermoedelyk zal dan besloten worden het disconto tot 4 pet. te verlagen. Servië. Het gerucht loopt te Belgrado, dat de Staatsraad de verkiezing van Marinkovitch tot burgemeester van Belgrado vernietigd heeft, onder voorwendsel, dat zekere ambte naren pressie uitgeoefend hebben. De Staats raad zou eischen dat eene nieuwe verkiezing zou plaats hebben onder contröle van een voorloopigen burgemeester. Amerika. Uit Managua wordt aan de „World" gemeld Generaal Bonilla heeftCholuteca ingenomen. By den aanval werden 160 zyner soldaten gedood of gekwetBt. De troepen van het Gouver nement hebben zich naar Rancherias terug getrokken. De Nicaraguaansche troepen wach ten den aanval af en zullen daarna Honduras binnenrukken. De regeenng heeft den koop lieden eene gedwongen leening van 350,000 dollars opgelegd. Eene depeche aan de „Herald" behelst het volgende: Generaal Bonilla heeft een Kabinet gevormd, waarvan hy voorzitter zal zyn. Er is een decreet uitgevaardigd, waarby do presi dent van Nicaragua verklaart een formeel verbond met generaal Bonilla gesloten te hebben tegen den president van Honduras. Men seint uit Nieuw-York dat er een zeer machtig syndicaat van spoorwegen wordt gevormd voor de contröle en de verdeeling van het geheele goederenvervoer uit Chicago naar de havens fran den Atlantischen Oceaan. Dit syndicaat, dat reeds byna volkomen geor ganiseerd is, zal veel belangrijker zyn dan het syndicaat voor de contröle van het trans port naar het Westen. Neerbosch. Gelyk we reeds meldden, is er weder eene brochure in de zaak van Neerbosch versche nen, waarvan schryver is de oud onderwyzer by die instelling A. J. Van Houten. Hy her innert in een „woord tot inleiding", dat hy in Juü aan den heer Den Boer, secretaris der commissie voor Neerbosch, zyn verlan gen te kennen gaf om door de commissie te worden gehoord en ten antwoord ontving, dat hy en Van Deth zouden worden uitge noodigd om zich voor de commissie te ver antwoorden. Dit is echter niet geschied. Daar nog altyd de commissie haar rapport terughoudt, zyn wy evenmin als andere lezers gerechtigd om over de juistheid van den in houd een oordeel te vellen. Eene bladzyde wordt er echter in aange troffen, welke men moeilyk als verzonnen kan beschouwen. Zóó fingeort men niet, zouden wy durven zeggen. Een meisje, Betje, had by het rondleiden van dames, die de inrichting bezochten, op de vraag hoe laat de groote meisjes naar bed gingen, geantwoord „om halfacht." Dit hadden de dames, zeer terecht, verkeerd ge vonden en zy hadden hare afkeuring aan de vrouw van den directeur schrifteiyk te kennen gegeven. Hierover leest men in het boekje: Mevrouw was natuuriyk hierover zeer ver ontwaardigd, en zeer boos als zij was op Betje, moest deze terstond by haar komen, waarna op mevrouws kamer het komediestuk in één bedrijf werd afgespeeld: Mevrouw: Betje, oe belastert de inrichting! Betje: Niet waar, mevrouw! Mevr.: Betje, 't is wel waar, zeg ik oe. B.'t Is niet waar, mevrouw. Mevr.Betje, oe hebt gezeid tegen dames, dat ou om halfacht naar bed moet. B.Zeker mevrouw, we gaan ook om halfacht naar de slaapzaal. Mevr.: Ik zeg oe, dat oe om halfnegen naar bed gaat II B.Niet waai', mevrouw, om halfacht. Mevr.: Halfnegen zeg ik oe! B.: Halfacht, mevrouw. Mevr.: Zei oe nou zeggen, dat oe om half negen naar bed gaat, anders knip ik oe het haar af. B.(de groote schaar ziende) om half negen, mevrouw. Mevr.: Zie je nou wel, dat oe gelasterd hebt. Eerst zeg de om halfacht en nou zeg de om halfnegenGaat oe nou is moe naar Van 't Lindenhout! Wat er verder is voorgevallen met dat meisje by Van 't Lindenhout, dat ben ik vergeten. lm de Ited. Wcrklnr. zyn opgeDOBeat DATUM. DAGEN. Volw. peis. Kinde ren. Totaal 31 Dec. Zondag 86 2f 115 1 Januari. Maandag. 77 28 105 2 Dinsdag 78 12 85 8 Woensdag 102 25 127 4 Donderdag 100 24 124 6 Vrijdag 106 27 132 6 Zaterdag 76 12 87 ZOETERWOUDE. Geboren: Helena Sigiamnnda, d. van O. A. J. M. Mattern en A. Van Groos. Overleden: B. H. J. Sterrenburg, d. 1 m. F. Klmfboofd, jm. 28 j. A. Kapel, Tred. van G. Zandvliet. 69 j. H. Regneveld, wed. van O. H. Moene, 86 j. J. M. Van Dyk, z. 4 m. Q. Romiio. 3 m.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 8