PERSOVERZICHT. In den laatsten tyd is meermalen gewezen op de tToote moeilijkheden, om werklieden vanlieverlee eigenaar te doen worden van de door hen betrokken woningen. Nog onlangs wees Jhr. mr. Engelen in Het Sociaal Weekblad op dit groote bezwaar, dat b\j het overlijden van den huisvader de woning toch gewoonlijk weder verkocht zal moeten worden en dan allicht in handen van „huisjesmelkers" geraakt Men zal zich dit nog wel herinneren. En De Telegraafdie in een tweetal artikelen nog eens op de quaeslie terugkomt, somt nog bovendien de volgende boz waren op Zoo de werkman eene weduwe nalaat en de erfenis tusschen haar en de kinderen ge deeld wordt, zal z\j stellig evenmin in staat zijn de woning op haar deel te nemen en zich dus verplicht zien het huisje te verlaten, dat mede door hare jarenlange spaarzaamheid en ijver als het ware steen voor steen ver overd was. Niet minder verdrietig is haar lot, zoo haar man sterft even vóórdat het huisje geheel en al vrygewoond is. Zal de weduwe dan in staat blijken, den door het er in begrepen spaargeld altijd vrij boogen huurprijs te blijven betalen? In de meeste gévallen stellig met. Dan wordt wel het reeds bespaarde geld gerestitueerd, doch dooi de meeste vereenigingen slechts voor een doel, en zoo is het geld, dat de weduwe ont vangt, maar een magere troost tegenover het verlaten der woning, die zij reeds bijna als de hare beschouwde. Men heeft getracht hierin te voorzien door in den huurprijs tevens eene premie van levens- vorzekering op te nemen, zoodat bij den dood van den werkman de woning in vrijen eigen dom aan zijne erven komt; doch de huur prijs, die toch reeds meer is dan gewoonlijk, wordt dan den meesten werklieden te hoog. Vooral als de werkman reeds op jaren of ziekelijk is, zal de premie niet onbelangrijk moeten zijn. Men moest ook niet vergeten en dit is een tweede bezwaar dat de oigendomsver- krijging uit haren aard zeer langzaam gaat en de werkman eerst eigenaar wordt na vele gewoonlijk 20, 25 of 30 jaren. Hijzelf is dan reeds vrij <>ud zijne verdiensten nemen af; het gezin is door het vertrek der kinderen kleiner dan vroeger en de woning dus allicht te groot geworden. En juist nu zou de man misschien elders eene betrekking b. v. als concierge of bode, kunnen krijgen; de woning is hem onder die omstandigheden een blok aan het been en hij zou haar tegen eiken prijs verkoopen. Dit is do zwakke zijde der individueole eigondomsverkrijging: de woningen blijven niet in handen van den werkmansstand. Een tweede, niet minder groot bezwaar is het ontbreken van eiken waarborg, dat de woning in goeden staat zal worden gehouden. Want zoodra de werkman eigenaar van de woning is geworden en deze dus uit de macht geraakt van de vereeniging, welke haai' gebouwd heeft, vervalt elk toezicht op haar onderhoud. Dat dit bezwaar in de practyk sterk gevoeld en de woning werkelijk door den verkrijger dikwijls zeer verwaarloosd wordt, blijkt wel hieruit, dat vele vereenigingen den werkman- eigenaar verschillende verplichtingen opleggen, zóó zelfs, dat van zjjn eigendomsrecht weinig overblijft. Ook het verkoopen van de woning b«jv. aan andoren dan de vereeniging zelve, hoeft men hem door verbodsbepalingen willen onmogelijk makon. Of werkelijk verkoop in strijd met deze bepaling hierdoor nietig zou zijn, is natuurlijk aan gegronden twijfel onderhovig. En bovendiendit alles acht De Telegraaf voel te kunstmatig om uitvoerbaar te zijn, en het doel te doen bereiken, dat men voor oogen heeft: „den arbeider zich onafhankelijk van de andere standen eene woning te doen verschaffen, die gezond is en op den duur goed onderhouden wordt." Hiertoe wil het blad dan ook een anderen weg inslaan en „de bekrompen opvatting van onafhankelijkheid laten varen, die slechts eiken persoon op zichzelf wil beschouwen". Men neme zegt het blad veeleer als beginsel aan, dat de arbeidersstand als geheel, welvarend en onafhankelijk moet zijn door samenwerking. Dan zal het genoeg blijken en afdoende, zoo de woningen eigendom zijn en blijven van eene arbeidersvereniging, terwijl de bewoners als aandeelhouders der vereeniging langzamerhand feitelijk mede eigenaren worden. Een, naar de meening van De Telegraaf goed voorbeeld van zulk eene organisatie gaf de vereeniging „Gemeenschappelijk Eigen dom", te Delft. Bij dezo vereeniging toch wordt de arbei der niet aan zijne woning gebonden, doch hy wordt eigenaar van rentogevende aandeelen in de vereeniging, en op zijn ouden dag, als de woning hom allicht te groot en te duur zou zijn geworden, worden zijne aandeelen tegen contant geld afgelost. Daar de woningen eigendom der vereeni ging blijven, is het niet te vreezen, dat z\j zullen worden verwaarloosd en behoeft men niot tot beperkende bepalingen zijne toevlucht te nemen, geiyk dit tot behoud der woningen is noodig gebleken, waar deze in den eigen dom van den arbeider overgingen. Wat den vorm der Delftsche instelling be- trelt, merkt De Telegraaf ten slotte op, is het do vraag, of die van eene naamlooze vennoot schap, daar hier geen handel met derden be- 0 »gd wordt, niet in strijd is met de wet. De 1 'go Raad heeft met betrekking tot soort- fcolyke instellingen, niettegenstaande do koninklijke bewilliging der statuten, deze vraag herhaaldelijk bevestigend beantwoord en het schijnt dus voorzichtig liever, in plaats van eene maatschappij met aandeelen, eene als rechtspersoon erkende vereeniging met leden op te richten. Men zal wel weten dat men door fles- schentrekken en flesschentrekkerij verstaathet bestellen van koopwaren, welke men niet van plan is te betalen. Dit kwaad, dat zeer lastig en hoogst nadeelig is, breidt zich machtig uit en schijnt moeilijk te stuiten. De bedoeling om niet te betalen, meent Het Nieuws van den Dagzou kunnen worden afgeleid uit het feit van iemands onvermogen. Al wie bijv. iets kocht, terwijl hij het niet kan betalen, zou men naar de gevangenis kunnen voeren, en op die wjjze zou een groot aantal on vermogenden daarheen ver huizen. Wel is waar zou men dan ook, inde meeste gevallen althans, de flesschentrekkers treffen, maar hoevele bezwaren legt men dan niet op den rechter, waar het geldt de be slissing over het bewijs van de wetenschap van het onvermogen tot de nakoming eener over eenkomst op het tijdstip barer sluiting 1 Het geheele privaat leven der burgers kan daar door voor den strafrechter gebracht worden, en dat alleen om eenige schurken te kunnen veroordeelen. Maar nu staat het ook vast, dat het fles- schentrekken zonder de opgenoemde middelen buiten artikel 326 der strafwet valt, het eenig artikel, dat op dit misdrijf van toepassing kan zijn. „Zou men echter," vraagt Het Nieuws verder, „gelijk de heer Goeman Borgesius in de Tweede Kamer verlangde, niet strafbaar kunnen stellen het tegen klaarblijkelijk lagere waarde van de hand zetten der goederen?" Het is waar, dat zoo iets, in geval van daarop gevolgde failliet-vorklaring, aanleiding kan geven tot eene veroordeeling ter zake van bedrieglijke bankbreuk. Men vergelijke artikel 341, 2de lid, van het Strafwetboek, dat ii zulk een geval zelfs tot het opleggen van eene gevangenisstraf van zes jaren den rechter de bevoegdheid geeft. Dat kan echter alleen geschieden, indien de dader oen koop man is, al wordt, by het in-werkiug-treden der onlangs vastgestelde wijzigingen in de bepalingen van het Wetboek van Koophandel over faillissement, ook een niet-koopman daar aan onderworpen. Artikel 341 toch spreekt alleen van een koopman. Hem kan men in geval van onver mogen verbieden zijne goederen ter bedrieg lijke verkorting der rechten zQner schuli- eischers klaarblijkelijk beneden de waarde te vervreemden. Hem kan men wegens het door hem gekozen beroep oploggen boeken te hou den. Zou men dat alles ook aan iederenniet koopman kunnen voorschrijven? Wy gelooven het nietl Zou men hem intusschen niet wegens op lichting mogen straffen, als hij dat doet ten aanzien van goederen, die hy gekocht, maar niet betaald hoeft? Ja, zal men zeggen, als hy zulks deed met het doel om ze te verkoo pen tegen een veel lageren prys! En als hy ze verkoopt tegen een hoogeren prys, zonder den kooper te betalen Ook dat zal dan moot en worden strafbaar gesteld; de onzedelijkheid toch is in dat geval nog veel grooter. I)e oorspronkelyke kooper is dan toch in staat uit de opbrengst zyn schuldeischer ten volle te voldoen. En als hy de goederen beleent of verbruikt? Men zy toch voorzichtig 1 Ook hier toch geldt het gezegde van den Minister van Jus titie, dat van eene strafbedreiging by niet duideiyk te omschryven en te constateeren bedrieglyke middelen vele niet oneoriyke lieden de dupe kunnen wordon.1' Het ergste is echter, men mag van de flesschentrekkers niet eens den naam en do qualiteit bekend maken, of men kan wegens laster en smaad worden vervolgd. Toch zou het, in deze gevallen, zeer doelmatig zyn, indien de wet in dien zin gewyzigd werd, dat word toegestaan dergelyke misdadigers en hunne handelingen openbaar te maken. „Zonder ons de moeilykheden daarvoor te ontveinzen", eindigt het aangehaalde blad, „meenen wy ten slotte wél te doen, de aan dacht te vestigen op de in het kanton Zürich by de vaststolling van het strafwetboek van 1871 getroffen regeling. In bepaald aangewezen gevallen is daarby de verbreiding van on ware feiten als laster strafbaar gesteld en daar nevens ten aanzien van de verbreiding van ware het volgende verordend, dat wy althans in de overweging aanbevelen van wie zulks aangaat. Art. 151 van dat wetboek luidt: „Deopen baarmaking of verbreiding van eene ware zaak, schoon zy ook nadeelig is voor de eer, van wien het betreft, doch met eeriyke motieven en bedoelingen geschiedt, wordt niet gestraft. Indien echter blykt dat het gepubliceerde slechts dient om den aangevallene schade te berokkenen of bloot te stellen aan den spot en de verachting van anderen, wordt de daad als laster aangemerkt." Het Haagsche Dagblad bevatte dezer dagen het volgende schryven naar aanleiding van de opstootjes te Amsterdam: Dat al de redeneeringen en de holle theorieGn der opruiers den menschen het verstand dreigen te benemen, dat blykt niet alleen daaruit, dat een Geel zich roekeloos aan de grootste gevaren blootstelt, die hyzelf onophoudeiyk tracht uit te lokken, maar men kon het deze week ook zien aan een kleinen knaap, die in eene vlaag van razerny zich tusschen de getrokken zwaarden der politie agenten wilde werpen. En vooral treedt het duidelyk aan het licht, als men een man als Van Kol, wien toch niemand gezond verstand zou ontzegd hebben, in allen ernst het voorstel hoort doen, om uit alle oorden van het land een honger- optocht te houden naar Den Haag Wat een grootech denkbeeld! Dit is nu bepaald ontkiemd in des heerec Van Kols studeercel, nadat hy zyne hersens uren- of dagenlang vermoeid had met te overpeinzen, of er dan nu toch niet iets nieuws zou uit te vinden zyn, iets, dat een kolossalen indruk, een overweldigenden indruk zou maken. En dat zou zoo'n hongëroptocht- zeker! Maar ieder, die nu niet in zyne studeercel zyne hersens al te zeer vermoeid heeft met het zoeken naar iets nieuws, begrijpt toch immers wel dat daar niets van komt! Myn hemel! als men die menschen hoort praten, dan zou men in den waan komen, dat in ons land de lyken van doodgehongerde menschen maar zoo langs den weg liggen. En dat mogen die heeren opruiers nu wel vertellen, maar daarom gelooft iedereen het nog niet. Neen, als het den heer Van Kol alleen te doen is om indruk, een overweldigenden, te maken, dan behoeft hy waarlyk niet zooveel opschudding te verwekken, om een algemoenen optocht naar één punt van ons land te organ iseeren. Laat hy de menschen maar in hunne ge meente laten blyven, en als hy hen kan bewegen om op één dag en hetzelfde uur allen ter kerke te gaan elke gemeente in ons land heeft toch haast nog eene kerk, Goddank en daar gemeenschappeiyk te bidden om redding uit den nood, zie, dat zou indruk maken, en wellicht zou dan blyken dat er nog handen en harten in overvloed in Nederland zyn, die helpen willen en helpen kunnen! Maar laten wy ons niet verdiepen in wat indruk „zou" kunnen maken! Zoo'n algemeene kerkgang zal al ovenmin gebeuren als die algemeene hongëroptocht, waar Van Kol droomgezichten van gehad heeft. Door het te Rotterdam uitkomende anti- revolutionnaire orgaan De Nederlander wordt het volgendo (De Tijd zegt „zeer te recht") opgemerkt: Het comité der werkloozen te Amster dam, uit socialisten bestaande, zond een adres aan den Gemeenteraad, waarin o. a. het volgende voorkomt: „Wy vragen geene bedeeling! Neen; wie onzer zou echter verbetorde armenzorg afwy- zen, waar armenzorg toch feiteiyk niets anders beteekenen kan dan de erkenning van het recht der noodlydenden, op de hulp van de zyde der gemeenschap, dat geheel iets anders is dan do philanthropische „bedee ling". Wie wei ken wil, mag zeggen: „Geef my werk, of bereid betore arbeidsverhoudin gen voor zoo spoedig ge maar kunt, doch in afwachting daarvan wil ik leven, en de gemeenschap stelle my daartoe in de ge legenheid." Hoe duidelyk komt het aanmatigend karakter van het socialisme hier weer aan het licht. Hot eischt waar het geene rechten heeft. God heeft geboden dat de menschen barm hartigheid zullen betoonen tegenover den be- hooftige. Niet genoog kunnen wy het vooral in deze dagen herinneren en elkander opwekken om den arme wel te doen, barmhartigheid te beoefenen en alzoo den wil des Heeron te betrachten. Maar wat nu voor den meergegoede een plicht is, van Godswege op hem gelegd, is daarom nog geen recht geworden voor den behoeftige, wat hij eischen mag. Schaamtelooze en stuitende brutaliteit, om dit te beweren 1 Barmhartigheid kan niet afgedwongen worden. Het karakter der barmhartigheid of welda digheid vraagt vry willigheid en een gansch volvaardig gemoed, dat zyne roeping tegen over den naaste kent. Gremeng"d Nieuws. Zy, die den geheelen Zondag avond niet in huis willen zitten en, daarom buitenshuis zynde, zich den langen avond willen bekorten, kunnen tegenwoordig alhier nogal terecht. Zoo zal morgen, Zondagavond, in „Vondel hoven" eeno volksvoorstelling plaats hebben door de Vereonigde Nederlandsche Tooneelisten van Amsterdam, waaromtrent eene ad ver- tontie in ons blad reeds meerdere inlich tingen gegeven heeft, en zullen zes Tyrolers, dames en heeren, in nationaal kostuum, als dan een concert geven in de Stadszaal, zooals ook blykt uit oene aankondiging onder de ad verten tién in ons blad. In den nacht van 11. Donderdag op Vrijdag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een te Oude-Wetering gemeerd liggend vaartuig van schipper De Vries aldaar, terwyi de opvarenden afwezig waren. Daar men den brand spoedig gewaarwerd, was deze gauw gebluscht; een aan boord zynde hond moet door den rook gestikt zyn. Daar niets tegen brandschade was verzekerd, be rokkent dit ongeval den schipper nogal eenige schade. Het is nader gebleken, datby den kleinen binnenbrand, Donderdagavond aan de Nieuwe Haven te 's-Gravenhage uitgebroken, eene beschonken vrouw verbrandde doordat hare kleederen door de warme stoof vuur vatten. Gistermiddag 1 u. 10 m. ontstond aldaar een kleine binnenbrand in het Departement van Oorlog. Van een met behangselpapier beplakten schoorsteen hadden de latten tus schen metselwerk en papier vuur gevat. Toen gisteren een jong echtpaar, woonachtig in de Manixstraat, te Amsterdam, bruiloft vierde, werd de bruidegom plotseling door eene hevige lachbui overvalleu, welke hem zóódanig aangreep, dat hy dood in elkaar zakte. Naar „DeOorlogskreet", het orgaan van het Leger des Heils, meldt, is generaal Booth op het oogenblik bezig eene reis te doen door Noorwegen en Zweden. In de gezamenlyke toevluchten van het Leger hier te lande zyn van 15 tot en met 22 December 8741 porties voedsel uitgereikt en is aan 2268 personen nachtverblyf verleend. De gevraagde t o e s t e m m i n g t o t het opvoeren van het sensatie drama „De geheimen van de Weesinrichting Meerbosch" is te Nymegen, naar men zegt, niet verleend. IJsfeesten te Utrecht. Op Maan dag 8, Dinsdag 9 en Woensdag 10 Jan. zal te Utrecht een driodaagsch ysfeest worden ge houden, georganiseerd door de commissie uit de „Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen-verkeer." Den lsten dag heeft een wedstrijd voor amateurs in het schoon- ryden plaats voor heeren en paren, waarvoor verschillende pryzen in medailles worden beschikbaar gesteld. Den 2den dag wordt een volksysfeest gegeven, met pryzen van ƒ100 in geld voor mannen en voor 100 aan levensmiddelen voor jongens. Den 3den dag wordt een ysfeest voor de militairen, aldaar in garnizoen, gegeven. De banen op de grachten van het fort De Bilt zyn uitstekend, alwaar men reeds met den voorbereidenden arbeid is aangevangen. Het feest belooft, ys en weder dienende, schitterend te zullen worden. Alle drie de dagen zal de muziek der veld artillerie medewerken. Wegens ziekte van 't personeel kon het „Nieuwsblad van Opsterland" (Fr.), Woensdag 3 Jan. jl. niet verschynen. Door de strenge koude zyn den brievenbesteller Van E te Utreoht, Donderdag avond beide handen bevroren, zoodat de man geen dienst meer kan doen. Heeft men onlangs te Rysbergen een aanslag gepleegd tegen het leven van den heer L. Van de Wall, burgemeester te Zundert, thans heeft men dit in deonmiddeliykenaby- heid van diens woning andermaal beproefd. Men kent noch de aanleiding, noch de daders. De kleerbleekeryvan J. J. Van Leuven, te Nederhorst-den-Berg, is gisteren tot den grond toe afgebrand. Hnis, schuren en inboedel zyn verzekerd. De brand is ontstaan by het aanmaken van eene kachel. In 1893 werden 4170 vreemd e- lingen, zonder middel van bestaan zynde, over do grenzen des lands gebracht. In het r y k s o p v o e di n g 8 g est icht „De Kruisberg", naby Deutichem, waren op 1 Januari 241 jongelingen gehuisvest. Te Kessenich is de landbouwer A. G. van een balk in zyne schuur op den vloer gevallen. Zwaar verwond aan het hoofd en inwendig gekneusd, werd hy later gevonden en stierf kort daarop. Te Enschedee hoeft de fabrieks arbeider B. K. zijne dochter met oen scheermes een gevaarlyke wonde aan den hals toegebracht De dader had het op zyne vrouw gemunt, doch deze vluchtte. Toen er hulp kwam op dagen, werd de persoon, die het eerst aankwam, o\er den rechterpols gesneden. Gelukkig is de dochter niet levensgevaariyk gekwetst. Sterke drank scbynt de oorzaak te zyn. De justitie heeft de zaak in handen. Te Deventer vervoegde zich by een ingezetene een bedelaar, die om geld vroeg, hetwelk hem werd geweigerd. Toen de deur dichtgemaakt werd, hoorde men een schot; het bleek toon, dat er met hagel door de ruiten van de voorkamer was geschoten, zonder dat iemand werd getroffen. De politie is den dader nog niot op 't spoor. Uit Asbur y-P ark (N i e u w-J e r s e y) wordt molding gemaakt van het overiyden van eene Martha Ward, in den geheelen om trek bekend onder den naam van koningin der toovenaarsters. Martha, die door bygeloovige lieden zeer gevreesd werd, omdat men beweerde dat allerlei geheime machten te harer beschikking stonden, wenschte, vóór zy stierf, dat men haar zou begraven: „'s nachts om 12 uren met het gelaat ge keerd naar het midden der aarde." Haar echtgenoot, die er zeer op gesteld was dat haar laat6te wensch veivuld werd, maar op het ongewone begrafenisuur geen blanken geestelyke kon vinden, haalde eindelyk een neger-predikant over om den lykdienst te houden. Dit geschiedde en do geestelyke verrichtte, in tegenwoordigheid van den heer Ward, den hond der overledene en eenige huis vrienden, by het licht eener lantaarn dien geheimzinnigen lykdienst. Te Lissabon was het sterftecyfer in de afgeloopen maand December 25 pCt. hooger dan anders, hoofdzakeiyk door het heerachen der groep. Te Hamm, in Luxemburg, zou een gepensionneerde gendarme, André genaamd, op nieuwjaarsdag zyne gouden bruiloft vieren. Op oudejaarsavond echter is zyne vrouw plot seling overleden. Een rooker te Southport (Enge land), die, hoewel hy zeer zwak was, de ge woonte had in bed te rooken, werd gisteren door zyne vrouw met brandwonden overdekt op den grond gevonden in zyne geheel met rook gevulde kamer. Naar het gasthuis over gebracht, overleed hy daar spoedig. Do „Figaro" geeft een niot onaar dig schetsje van den jongsten Nieuwjaars morgen van een Parysch anarchist. By het ontwaken zegt deze tot zichzelven „o, ja, 't is vandaag Nieuwjaar, dat is volgens die beroerde mode van den „bourgeois" de dag van visites en geschenken. Daaraan zal ik ook moeten gelooven." „Er wordt gescheld, daar begint het lieve leven al. Nogmaals gescheld, die man scbynt haast te hebben, zeker een leverancier." De juffrouw komt binnen en zegt dat het de commissaris van politie is. Welnu, zegt de anarchist, geef hem dat bommetje maar, dat by het fonteintje in de keuken ligt. Ja, maar hy wou u even spreken. „Hy wil me zeker persoonlyk heil en zegen wenschen, heel beleefd, maar toch vervelend, enfin, laat hem maar binnenkomen. Ah zoo, 't is die goede meneer Clément, neem plaats. U komt heil en zegen wenschen? Nu, insge- lyks, hoor 1 De juffrouw zal u wel eene of andere fooi geven." „Pardon," zegt Clément, „ik zou gaarne zelf uitkiezen. „O, ga gerust je gang, aan een man als u kan ik niets weigeren. Kyk maar rond en neem mee wat je verkiest." Hierop doet de heer Clément huiszoeking en zegt dan: „nu moet je opstaan en moegaan.'' De anarchist behoudt volkomen zyn goed humour en zegt: „u bent wezeniyk al te vrion- delyk, u wilt zeker niet dat ik den dag alleen passeer. Waar gaan we heen Den dag buiten Parys doorbrengen?" „Neen," zegt Clément, „naar de Prefectuur van politie." „Ah zoo, die goede meneer Lépine (de pre fect), al te vriendeiyk van hem om my vandaag te déjeuneeren te vragen." „Ja," zegt Clement, „en ik heb nog iets voor u „Wat, een nieuwjaarsgeschenk, 't is waar lyk te veel goedheid." Hierop haalt Clément de handboeien voor den dag en slaat zo den anarchist om de polsen. „Ei, ei," zegt deze, „een paar braceletten, dat schynt tegenwoordig smaak te zyn." En met deze woorden laat hy zich goedig mee voeren. Of het in de werkelykheid zoo gemoedelyk is toegegaan, is intusschen niet zeer waar- schynlyk. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Johannes Jacobus, Z. van Willem Hoogenboom en Gerarda Akerboom. Theodora Maria, D. van Willom Van der Star en Johanna Berg. Overleden: Anna Van Tol, 79 j., Wed. eeret van Martinne Van Rijn, laatst van Adrianue Schramade. Catharina Neijman, 7 m., D. van Pioter Neijman en Matje Van der Zwot. Alida Maria Yan den Berg, 48 j., cchtg. van Johannes Bernardna Haijer. Elisabeth De Boor, 10 j., D. vau Jan Do Boer en Dirkje Yftp dor Linden. Petrus Oerardus Pouw, 1 maanl. Z'. van Cornolis Pouw on Johanna Heemskerk.Gèrnt Van der Meer, 68 j., Wednr. van Aaltje Yao don Berg. Theodora Nadcrman, C md., D. van Hondrikns Nadep- man en Alida Tnrk. Helona Warmerdam, 91 ft, Wed. van Simon Van Ruiten. Willemina Wagt-naar, 79 j., Wed. van Kors Warmerdam. Noord-Zoid-HoUandsche Stoom tramweg- Maatschappij Haarlem—Leiden. Opbrengst in December 1892 1898. Versobil. Reizigers f 6730.48s f 6189.06 f+ 458. Goederen 848.66s 728.56 HO.lffi Te zamen verv. f 6579.10 f 6917.62 f-f- 338.52 Vorige maanden 85223.87 „92702.59 7478.72 Verv.sed.l Jan. ƒ91802.97 ƒ99620 21 7817.24 Diversen14220.71s, 8739.29 5481.42® Totale opbr. ƒ106023.68® ƒ108359 50 ^2835.815 Per dag-kilom. 10.845 10.602 0.257 UITLOTINGEN. 4 pCt. Oostenr. Loten v. 1854 a fl. 260. Serieöntrekking van 1 Januari 1894. Promiön- trekkiug 1 April 1894. Nos. 207 248 258 419 570 604 614 618 708 761 783 896 936 965 1039 ÏOÖO 1399 1445 1511 1526 1596 1612 1656 1695 171{j 1747 1774 1784 1785 1961 1977 2039 2046 2123 2213 2261 2308 2415 2529 2615 2639 2714 2746 2800 2802 2871 3005 3111 8149 3158 3182 3$82 3272 3301 3374 3425 3513 3583 8666 3669 3940. Loten Stad Weenen v. 1874 a fl. 100. (Trekking van 2 Januari 1894, betaalbaar 2 April riföl!) Serie 1041 No. 48, 200,000; e- 1650 No. 87, fl 20,00$* s. 21 No. 25, fl. 5000; s. 1360 No. 98, e. 1916 No. Ag a. 2864 No. 29, s. 2364 No. 81 en e. 2864 No. 90, ett fl. 1000. Getrokken eerieën21,108,1041,1860,1576, 1916, 1971, 2023, 2029, 2170, 2364. 2557, 2757. Ma rktberichteu, Leiden, 5 Jan. Ter markt werden heden aan gevoerd: Stieren 5 stuks 62 a ƒ146.Kalf- en Melkkoeien 55 stuks ƒ110.— a ƒ256.—. Varekoeien 32 stuks ƒ80 a ƒ186.Vette Ossen en Koeien 86 stuks ƒ120.— a ƒ270.Gras kalveren 6 stuks ƒ18.a ƒ39.Kalveren (vette) 32 stuks 48.— a 94.Kalveren (mageT§) 13 stuks J 6.— a 18.Hamob (vette) stuft a Hamels (magero) stufis f.-t a 8chapen (vette) 820 stuks 16.a f 29. Schapen (woide) 280 stuks ƒ11.a 21.Lam meren (magere) stuks a Lam meren (vette jarige) etnks a Varkens (magere) 6 stake ƒ14.a ƒ29.-»- Varkens (vette) stuks a Varkens (biggen) 22 stake ƒ6.— a 11.— Paardon stuks a .—.Veulens stuks a Ter markt aangeroerd: 184 runderen, 45 kalvcron, 1050 schapen lammeren, 6 varkens, 22 biggon, paarden on veulens. Ter wekelijkeche Kaasmarkt aangevoerd 10 partijeD. Besteod werd voor Goudeche Kaas van ƒ20 tot ƒ25. Derby-kaas van tot Leidache kias do 150 KG. tot Edammer baas (2de qual.) tot Aan de Stadswaag gewogen 6 partyen, 363 stuks kaas, wegende 1884 KG. Delft, 4 Januari. Granen met weinig omgang tot onveranderde prijzen aangeboden. Witte Tarwe ƒ5.40 a ƒ6.20, Roode f 5.40 a 5.80, Rogge ƒ4.40 a 4.75. Zomorgerrt ƒ3.80 a ƒ4. Chevalier- 4.75 a 5.40. Haver 2.70 a 3.90. Blauwe Erwten 5.60 a ƒ6.75. Brninebooncn ƒ6.50 a 8 26 Paardenboonen ƒ5.30 a 5.75. Duivcnboonen 5.80 a ƒ6.15. Koolzaad 8.25 a ƒ9.Zomcr-Kool- zaad a Kanariezaad ƒ7.a 8.50, Hennepzaad ƒ7.a ƒ9.50, alles per HL. Aan de stadswaag gewogen van 29 Doe. tot 4 Jan. 271 achtsten en 93 zestienden vaten Boter, wegendé te zamen 6850 kilogrammen. Prijs 58 a ƒ68 het vierde, ƒ1.46 a ƒ1.70 het kg.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2