Gemengd Nieuws. Door depolitie alhier zijn ge durende het afgeloopen jaar 176 processen- verbaal opgemaakt tegen personen, schuldig aan verschillende misdrijven en overtredingen, tegen 428 personen wegens openbare dronken schap en tegen 322 personen, die de Alge- meene Politie-verordening en bijzondere wets bepalingen hebben overtreden. Godurende dat jaar hebben zich bij de politie om nachtverblijf en onderstand aan gemeld 1390 personen, die in de richting hunner woonplaatsen werden voortgeholpen, torwijl 368 personen wegens openbare dronken schap in voorloopige politiebewaring moesten worden gesteld. Op Oudejaarsdag is er toch nog schaatsen gereden kunnen worden, maar daar bleef het dan ook by, want op Nieuwjaars dag was de dooi, na een paar dagen vorst, weer ingevallen. Het bostuur van de „Leidsche IJsclub" had in do baan daarom nog zoo weinig vertrouwen, dat do bekonde vaantjes aan de tramwagens nog niet werden beves tigd, maar niettemin toegelaten die uit zich- zelven zich naar de baan hadden begeven, en dat getal was reeds niet gering. Ook op de slooten werd er op Oudejaarsdag vrij druk gereden. Opgave van het vervoer ende opbrengst van den R(jniandschen Stoomtram weg geduronde de maand Oct. 1893: Reizi gersaantal 27,490; opbrengst ƒ38 06.165; goe deren en diversen 691.88. Totaal 4,49S.04s. Van 1 Januari tot ultimo Oct. 1893Reizi gersaantal 316,322; opbrengst 45,654.69; goederen en div. ƒ6211.34. Totaal 51,766.03. Per dagkilometer bedraagt dit ƒ18.92. Te Boskoop is dezer dagen oene algomeene handelsvereoniging opgericht, ten doel hebbende relatiSn in het buitenland, vooral in Noord-Amerika, aan te knoopen; voor ruim 6000 gulden is door 28 personen ingeschreven. Do gewone winter-schouw over de schoorsteenen, stookplaatsen en rookgelei- dingon in de gemeente Woubrugge zal door brandmeesters aldaar gedreven worden op Maandag 8 Januari a. s. Gisteravond omstreeks vyf uren ontstond, terwijl 2 kinderen thuis waren, waarvan het oudste elf jaar was de ouders hadden zich naar Noordwtjk begeven brand in de woning van Van Wijngaarden, te Voor hout. De woning brandde geheel af; de kin deren werden gered. Zondag zijn in het vooronder van het kraakschip „De Goede Verwachting," liggende aan de Wilholminakade te Rotterdam, door kolendamp gestikt gevonden de 11- en 14-jarige zoons van den schipper Van der Wouden. De oudste had, om zich te ver- Warmen, bij het schrijven van een nieuwjaars brief aan zijne ouders, eene stoof met eene brandende briquet naar het vooronder mede genomen en daarna het luik gesloten. Na bet schrijven van den brief is hjj met zijn broeder gaan slapen. Toen een koopman, wonende in Je Raamstraat te Rotterdam, gisterochtend de voordeur z(jner woning opendeed, werd er een pistoolschot op hem gelost. Do man zakto bewusteloos in elkander. Naar het ziekenhuis gebracht, bleek hjj slechts een huidwondje gekregen te hebben en aan beide oogen eenigs zins te z)jn beleedigd. Het was slechts een schot met los kruit geweest. De man, aan wiens onvoorzichtigheid bet gebeurde te w|jten was, een 25-jarige glazenwasscher, is door de politie aangehouden. Ten opzichte van de spoorweg beambten, die betrokkon zjjn geweest in hot ongeval op 26 Nov. 11. aan de brug over den Omval te Amsterdam, is -naar de „N. R. Ct." mededeelt door den directeur-generaal der Exploitatie-maatschappij beslist, dat deboofd- conducteur zal worden ontslagen, de conduc teur zal wordon teruggostold en de dienst doende brugwachter in eene andere betrekking zal worden goplaatst, terwijl omtrent het lot van den machinist eerst na diens borstel oene beslissing zal worden genomen. Het „Rott. Nbl." is voor 1894 met iets nieuws voor ons land voor den dag ge komen. Het looft nl. „een prijs der deugd" uit, ten bedrage van 1000, welke premie wordt gesteld op de edelste daad, welke in 1894 ter kennis van de redactie wordt ge tracht. Zl) noodigt daarom hare lezers uit haar per brief kennis te geven van bijzonder edele handelingen of gedragingen, die hun ter ooren komenhet „Rott. Nbl." zal deze laten onder zoeken, de bevinding mededeelen en op 31 December van dit jaar melden, aan wien wegens onbaatzuchtige handelingen, edel ge drag, langdurige opofferingen, de eereprjjs is waardig gekeurd ten bedrage van één duizend gulden. Met inbegrip van een tweetal kleine binnenbranden (Korsjespoortsteeg 5 en Quelljjnstraat 47) en één schoorsteenbrand (P.-C.-Hooftstraat 150) op Zondag, bedraagt het totaal der door de brandweer te Amsterdam in 1893 geblu8chte branden: Kleine binuen- branden 1002, schoorsteenbranden 748, branden van buitengewonen aard 70, kleino uitslaande branden 65, groote binnenbranden 55, groote uitslaande branden 18, scheepsbranden 7. Totaal aantal branden in 1893: 1965. Verder rukte do brandweer nog 1206-maal uit wegens brandgeruchten. Het Rijks Museum werd in 1893 bezocht door 249,348 personen. De Amst. Omn.-Maatschappij vervoerde gedurende hot 4de kwartaal 1893 4,558,411 passagiers, tegen 4,566,165 in hetzelfdo tijd vak van 1892. Totaal van 1 Januari af: 19,275,300 passagiers, tegen 18,625,472 in het vorige jaar. Eene vrouw, die door den mist te Amsterdam te water was geraakt en in het Binnen Gasthuis verpleegd werd, is aan de gevolgen overleden. De andere patiënten gaan goed vooruit. Het aantal verdronken personen is nog niet met zekerheid op te geven, daar er nog eenigen vermist worden. Nog werden uit de Prinsengracht bij de Lauriergracht en aan de nieuwe Groentemarkt b(j de Kinkerbrug de lijken opgehaald van twee vrouwen. De 20 jarige dochter van een werkman der Maatschappij „Nederland" wordt sedert Don derdag-avond vermist. Alle nasporingen zijn tot hoden vruchteloos gebleven. Uit de Rozenstraat wordt verder nog een man vermist. Men vreest dat h(j in de Lijnbaangracht geloopen is, waar naar zjjn lijk gedregd wordt. Het weekblad „Wielersport" ont ving op zijne prijsvraag: „een vierregelig versje, dat eene definitie bevat van eene dames- wielrjjdeter" ruim 40 antwoorden. Het best werd gekeurd dit: O wiolatera. vlag on koen, wat zijt zij toch heldmne-, Eens znlt g'nw Uocht'ron wiel en wiolers doen beminnen, U past een zegonaam, die steede uw moed zal roemen, Dies zal ik n voortaan, wiel-amazones noemen. De prijs bestond uit een „windscherm". Zaterdagmorgen hoeft te Loos- drecht een treurig ongeval plaats gehad. De 16-jarige zoon van den veehouder D. Loenen is voor een gierbak gevallende wagen is hem op het lichaam gereden en hij heeft zulke hevige brandwonden bekomen, dat hu aanstonds is overleden. De 22jarigo arbeider Christiaan Lukken, van Nieuwe-Pekela, die, zooals men weet, op 20 Dec. door eene revolverpatroon, afgeschoten door den 25-jarigen landbouwer Albert Greven aldaar, in de zijde werd ge troffen, is reeds overleden. De officier van justitie en do rochter-commissaris uit Win schoten, vergezeld van mr. J. Heres Diddens, als beëedigd klerk, en don hoer M. J. Van Olm, arts, hebben het lijk geschouwd, 't Moet ge bleken zijn, dat door het schot eene doode- ljjke verwonding is toegebracht en dat de kogel door de long en maag was gedrongen, wat eene opvolgende ontsteking van buik organen on long ten gevolge had. In den laten avond van den 2den Kerstdag is op den brigadior der rijksveldwacht Pley, te Nunspeot, juist op 't oogenblik, dat hy zjjne woning zou binnengaan, geschoten. Ofschoon getroffen, schoot by dadelijk op zjjn aanvaller, die zich in do nabyheid verdekt had opgesteld, toe en arresteerde hem. Het bloek de ongunstig bekond staande v. P. te zyn, die gevankeiyk naar Zwolle is overgebracht. Hoewel Pley niet ernstig verwond is, schynt toch de bedoeling van den aanvaller niet ge ring zyn te achten, daar in de deur der woning van Pley 94 indrukken van hagel korrels zyn te vinden. De aanhouding van v. P. kan misschien licht brengen in de vroegere verraderlyke aanvallen op de politiebeambten Piorsma en Verharen. De openbare school te Stouten- burg is door den inspecteur by het geneos- kundig staatstoezicht afgekeurd. Zaterdag-avond is door de laatste tram van Gorredyk - Heerenveen te Lange- zwaag oen man uit Oudehaske, P. De B., oud byna 50 jaron, overreden. Hy was gekwetst aan de borst en gewond aan de beenen. Wel had men in de tram een schok gevoeld, maar men dacht er niet aan, dat deze door een mensch, die overreden werd, werd veroorzaakt. Eerst den volgenden dag vond men den man, door bloedverlies zóódanig verzwakt, dat hy weldra stierf. Met den knaap, wien de vorige week te Heerenveen een been werd afgereden en in het Armenhuis wordt verpleegd, gaat het goed. Hy is opgewekt en de wond geneest langzaam. Te Lanaken, by Maastricht, is een leiendekker van een hoogen toren gevallen en op de plaats doodgebleven. Door een hond gered. - Zondag namiddag viel eene vrouw met water scheppen in de haven te Breda en zou, daar het ongeluk door niemand bemerkt werd, zeker verdronken zyn, als niet haar hondje, dat aan den kant stond, door vreeseiyk gehuil de opmerkzaamheid had getrokken van een naby- liggenden schipper, die na veel moeite de reeds byna bewustelooze vrouw mocht redden. Naar uit Vlissingen wordt gemeld, zyn Zondag jl. twee personen met eene roei boot vertrokken met het doel om in het Veersche gat te gaan visschen. Daar ze tot heden nog niet zyn teruggekeerd en - naar men zegt - hunne boot in de nabyheid van Zieriksee is aangedreven, vreest men dat ze verdronken zyn. Het „C1 o v eni e r s gi 1 d e" te Scher- penisse - gesticht door Maria van Nassau - zal in Mei van het volgend jaar zyn 300-jarig bestaan herdenken. Met medewerking van de aldaar bestaande muziekvereeniging „Vooruit gang is ons streven" wil men dan eeD muziek feest geven. Dit gilde was oorspronkelyk een weerbaar heidscorps, welks leden met een vuurwapen tydens den tachtigjarigen oorlog hunne ge meente tegen onverhoedsche aanvallen van den vyand verdedigden. Het authentieke stuk van de stichting berust nog altyd in het archief dor vereeniging. Zaterdag is het met steenkolen geladen aakschip „Undine," schipper H. Dom- beek, komende van Pruisen en bestemd naar België, naby Oude-Tonge gezonken. Gistermorgen is brand uitgebro ken in een korenberg van de boerenhofstede „Westerveld," te Barneveld. De brand bleef tot den borg beperkt. Volgens den bewoner moet hier kwaadwilligheid in het spel zyn. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Naar men meldt, heeft het zich bevestigd, dat oen vaartuig uit Bruinisse is verongelukt; en wel de hoogaars „Bru 84". Visschersvan de Bergingmaatschappy brachten het op sleeptouw te Bruinisse binnen. Zy hadden het gevonden, liggende op eene zand plaat in het Krammer, tegenover den polder Galathó. De mast van het vaartuig is op twee plaatsen gebroken en de lading, 82 balen mosselen, was er uit. Een en ander wettigt het vermoeden, dat het vaartuig onder zeil vol water geloopen, omgeslagen en door gedurige buitelingen, door eb en vloed, gebroken en daardoor de lading gelost is. Van de opvarenden, den 23 jarigen C. V., den kostwinner voor zyne bejaarde ouders, en A. Lden 19-jarigen zoon eener arme weduwe, heeft men nog niets vernomen, zoodat er geen twyfel meer bestaat of beiden zyn verdronken. Het ongeluk moet spoedig na hun vertrek van Bruinisse, Maandag-morgen te één uur, plaats gehad hebben, omdat hun uurwerk op 1 uur 40 min. is blyven stilstaan. Omstreeks dien tyd moest het Noordergat onder Oude Tonge opgeloopen worden en hebben zy zeker te veel wind gekregen. De anarchisten in Frankryk. Het parket te Brest is gisteren overgegaan tot de inhechtenisneming van de voornaamste leiders der anarchistische groep te Brest. De politie heeft insgelyks te Troyes 5 anar chisten in hechtenis genomen en nog vele anderen te Decazeville, Havre en Caudebec- les-Elbeuf. Parys, 1 Jan.: Heden werd alhier by 53 anarchisten huiszoeking gedaan, in de provinciën by oenige honderden. De menigte huiszoekingen en arrestatlën, welke beden zoowel in de hoofdstad als in de provinciën werden gedaan, zyn het gevolg van de algemeens maatregelen, welke tegen de anarchisten genomen zyn. Nice, 1 Jan.Heden is huiszoeking gedaan by 15 Italianen, zoogenaamde „anarchisten van de daad", die daarop onmiddellyk over do grenzen zyn gezet. Dynamiet te Athene. By onder zoek is gebleken dat de bom, welke Zaterdag op het pltin der Grieksche Kamer werd ge worpen, dynamiet bevatte, maar in te geringe hoeveelheid, dan dat door de ontploffing groote schade kon worden aangericht. Welke bedoeling de dader, die nog onbekend is, heeft gehad, is niet duidelyk, want tot dusver wist men wel dat Griekenland schul den, maar niet, dat bet ook anarchisten bad. Trouw staking. - In Korea zyn de trouwlustigen in zak en asch geweest. In het eind van October werd afgekondigd dat binnen eene maand de keus zou plaats hebben onder de candidaten voor de harems van den kroonprins des lands. Zoolang die tyd duurde, mocht geen onderdaan in het huwelyk treden, daar zyne bruid wellicht tot de uitverkorenen zou behooren. De „Figaro" opent het nieuwe jaar met de Panama-zaak weer op te rakelen. Het blad maakt een brief openbaar van den overleden bankier De Reinach aan Cornelius Herz, waarin over de afrekening tusschen beiden in zake de Panama-leening wordt gesproken, bonevens een document, waarby Reinach verklaart schuldig te zyn aan Herz 2,000,000 franken, te betalen in jaarlijksche termynen van 250,000 fr. met eene rente van 3 pet. Tevens kondigt de „Figaro" nog andere „ont hullingen" aan betreffende Cornelius Herz. Het doel is blykbaar aldus het Panama schandaal opnieuw aan den gang te maken, maar vermoedeiyk zullen deze nieuwe mede- deelingen, na alles, wat reeds over de zaak bekend is, wel geen bijzondere belangstelling meer kunnen opwekken. Men moet weten dat de liquidateur van den boedel van baron De Reinach eene actie heeft ingesteld om door het gerecht te doen be slissen, dat zekere bezittingen, door mevrouw Herz gekocht, het eigendom zyn van haren echtgenoot. Als de rechtbank, waarvoor Corne lius Herz te eoniger tyd in Bowstreet zal verschynen, in dien zin beslist, zal eene tweede actie tegen dr. Herz worden ingesteld om hem te dwingen tot terugbetaling van zekere gelden, welke baron De Reinach hem moet botaald hebben. Dr. Herz antwoordt hierop eenvoudig, dat hy niets meer schuldig is, noch aan Panama, noch aan de nalatenschap-Reinach. Uit beide documenten, welke uit 1888 en 1889 dagtee- kenen, blykt dat de erfgenamen van De Reinach weinig kans hebben hun eisch tegen Herz te zien ingewilligd. Een der documenten wordt in facsimile weergegeven. Het is een gezegeld stuk, waarby De Reinach verklaart dat Herz hem niets meer schuldig is. Doze bekontenis, die men kan beschouwen als de spil waarom boven genoemde processen draaien, vormt de laatste afrekening tusschen de beide geldmannen, een afrekening, die lang na den Panama-krach tot stand kwam en een jaar na den dag, waarop Reinach aan Herz de veelbesproken Thierrée- cheques ter hand stelde. De „Figaro" voegt er by, dat deze docu menten niet de laatste verrassing zyn, welke zy voor Herz in voorraad heeft. Blykens de laatste berichten uit St.-Petersburg begint de cholera zich daar weer te vertoonen. Naar het heet, kwamen op 31 Dec. weer ongeveer 30 ziekte-gevallen voor, waarvan 15 met doodelyken afloop. Op het eiland Madera, waar de epidemie geruimen tyd stand hield, begint de ziekte allengs te verdwynen. In het geheel zyn op het eiland omstreeks 1000 personen aan deze ziekte overledenzeker een aanzieniyk getal in verhouding tot de goringe bevolking. In Duitschland wordt de cholera als geheel verdwenen beschouwd, daar zich van 8 tot 31 Dec. in het geheele Ryk slechts 8 gevallen voordeden, van welke de meeste zonder doodelyken afloop. Volgens het gisteren ver schenen regeeringsrapport deden zich in 1892 in Duitschland voor 19719 gevallen, waarvan 8590 met doodelyken afloop. Daarentegen werd in het afgeloopen jaar aangifte gedaan van niet meer dan 213 ziekte-gevallen van Januari tot Maart en van 569 gevallen gedurende den zomer. Van deze lyders stierven er 377. In vergelyking met 1892, toen Hamburg zoo geducht werd geteisterd, geeft dus het jaar 1893 alle reden tot tevredenheid. De lfuitsche regeering schryft dezen gunstigen uitslag vooral toe aan de doeltreffende voor- zoigsmaatregelen, welke zy gedurende het vorige jaar ter voorkoming en bestryding der ziekte heeft genomen. Het proces te Aiguee-Mortes. De vrijspraak der 17 personen, die teAngou- löme terechtstonden wegens den moord, op de Italiaansche werklieden gepleegd, heeft te Rome groote ontstemdheid teweeggebracht. Zoo o. a. zegt de „Riforma", het orgaan van den heer Crispi om een voorbeeld te kiezen uit velen - „De uitspraak der jury doet ons versteld staan. Na de rede van den procureur der republiek schynt de vryspraak des te meer onbegrypelyk en doet ze nog pynlyker aan. De uitspraak van Angouléme zal een nieuwe hinderpaal zyn voor het tot stand komen eener vriendschappeiyke verhouding tusschen Italië en Frankrijk." Niet minder groot was de verbazing, welke de vryspraak der werklieden te Parys heeft teweeggebracht. Zoo o. a. zegt de heer Albert Batnille in de „Figaro": „De leden der jury hebben hun plicht als eerlyke menschen over treden, want zy hebben mannen vrygesproken, van wie de meesten in slechten reuk stonden, terwyl velen reeds meermalen veroordeeld waren en zelfs geen vaste verblyfplaats hadden. Nu hebben zy de Italianen aangevallen, maar op een anderen keer zullen zy zich even be reid toonen om de Fransche gendarmen en de Fransche burgery aan te vallen. Het vonnis, dat de jury hoeft uitgesproken, zal door alle onpartydige beoordeelaars in alle landen wor den afgekeurd". Het meest verbaasd waren nog de vryge- sprokenen zeiven. Op hun gelaat stond vol gens een ooggetuige de grootste verbazing te lezen, en zy keken hunne advocaten aan, alsof zy wilden zeggen: „Zyn wy waarlyk vryge sproken?" Men kan zich vooral de verbazing voorstellen van een der moordenaars, bekend onder den naam van „de Kroumer", van wien vele getuigen bevestigden dat hy met een knuppel de gowonde Italianen, die op den grond lagen, afmaakte. Ook de toehoorders, die de uitspraak by woon. den, stonden versteld en zwegen. Alleen een paar vrienden der aangeklaagden gaven door een zwak applaus hunne instemming met do vryspraak hunner makkers te kennen. Men had in elk geval verwacht, dat de jury, ook al wilde zy de aangeklaagden niet veroordeelen wegens moord, hen toch in elk geval, wegens rustverstoring tot een paar maanden gevange nisstraf zou hebben veroordeeld, geiyk trou wens door den procureur der republiek in zyne rede duidelyk was uiteengezet. Het laatste woord in Italië is met deze algemeens uiting van verontwaardiging nog niet gesproken over deze zonderlinge vry spraak, welke zonder twyfel de verhouding tusschen Frankryk en Italië alweer ongunsti ger zal maken. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Lockroy heeft zich naar den presi dent der republiek begeven om gratie te vragen voor den koetsier-poëet Moore, die een moord aanslag op hem had gedaan en deswege tot zes jaren tuchthuisstraf is veroordeeld. De overeenkomst tusschen Frankryk en Spanje is gesloten. Spanje verleent aan Frankryk in 1894 de voordeelen van een ver drag, dat op 1 Januari in werking treedt. Frankryk zal het minimum-tarief toepassen. Naar de „Semaine médicale" bericht, zal reeds in de laatste dagen van Januari de nieuwe internationale cholera-conferentie, ten vorvolge van die van Dresden, te Parys te zamen komen. Dui ts<-li la li<1. Omtrent het oproer te Kamerun zyn te Beriyn nog de volgende byzonderheden ont vangen. Den ISden December zyn 60 soldaten van de inlandsche politie en 40 gewapende vrouwen aan het muiten geslagen. Zy braken de poort van het tuighuis open en maakten zich meester van de kanonnen, de geweren en eene groote hoeveelheid ammunitie. Na gedurende vyftien uren tegenstand geboden te hebben, moesten de Duitsche ambtenaren zich terug trekken, omdat zy geene ammunitie meer hadden. Een Duitsch soldaat werd gedood en een andere blanke gewond. Eerst den 21sten Dec. kwam de kruiser „Hayne", die troepen aan land zette, welke zich meester maakten van de gestolen wapensde muitelingen ontvluchtten in de bosschen. De schade, welke aan de gouvernements gebouwen werd aangericht, beloopt ongeveer 20,000 mark. Italië. De berichten uit Sicilië luiden nog niet gunstig. Do spanning onder de boeren blijft daar aanhouden, ondanks de maatregelen, welke de regeering in het verschiet heeft ge steld tot leniging van den nood. Hier en daar zyn weer nieuwe ongeregeldheden voor gevallen. Een aantal werklieden, die aan den arbeid waren aan den weg naar Castolvedrano, hebben Zaterdag-avond het bureau van den ontvanger der belastingen, het huis van den vrederechter en eenige andere gebouwen in brand ge stoken. De troepen moesten weer uitrukken om de menigte uiteen te jagen, de branden te blU6schen en de openbare gebouwen te be schermen. De prefect van Palermo, Colmayer, is door de regeering van zyn ambt ontheven. De waarneming der prefectuur is voorloopig op gedragen aan generaal Lauriano, den nieuwen commandant der troepen. Te Genua hebben gisternacht een aantal personen met steenen naar het wapenbord van het Fransche consulaat geworpen; twee hunner zyn in hechtenis genomen. De quaestor heeft den Franschen consul zyn leedwezen over het gebeurde betuigd. Gfroot-Bx-itauiiïë. In het Lagerhuis verklaarde gisteren de vice-minister Rigby in antwoord op eene vraag van den heer Labouchere - dat de uitbetalingen aan den hertog van Coburg, (vroeger hertog van Edinburg), sedert hy den troon heeft bestegen, gedaan zyn krach tens de wet, waarby hem het jaargeld is verleend, en dat door deze uitbetalingen de rechten van het Parlement, om dat jaargeld in te trekken, in bet minst niet worden verkort. Verder zeide Gladstone, dat er nu hoop bestaat dat de wet op de Parochiale Raden 19 dezer zal afgehandeld zyn en met alge- meene stemmen door het Huis zal zyn aan genomen. De regeering acht zich daarom niet gerechtigd, maatregelen tot bespoediging van het debat voor te stellen. Spanje. De gevangen anarchisten, die by den aaqi slag te Barcelona een hoofdrol hebben gespeeld, hebben eene poging gedaan zich van het leven te berooven. Codina, de man, die de bom wierp, heeft zich met een stuk glas de slagaderen van den arm geopend, maar zyne poging tot zelfmoord werd nog bytyds verydeld. De werkstaking der bakkersgezellen te Madrid is niet algemeen geworden en de be woners der hoofdstad hebben er geen last van gehad, daar bytyds maatregelen genomen waren om in de behoefte aan brood te voor zien. Ondanks al de voorzorgsmaatregelen om de vryheid van den arbeid te handhaven, is het niet zonder rustverstoring afgeloopen; de werkstakers hebben de gezellen, die niet aan de beweging wilden deelnemen, aangevallen en zelfs één vermoord. De leiders zyn daarop in hechtenis genomen. Het eigenaardige by deze werkstaking is,' dat zy niet uit een geschil tusschen de patroons en de gezellen voortvloeit, en dat de werk stakers geene reden tot ontevredenheid hebben.' De beweging is door socialisten op touw gezet om ongeregeldheden te verwekkende leiders staan geheel buiten het bakkersvak. Een ver zoek om eene meeting van zoogenaamde bakkersgezellen te mogen houden, is door den gouverneur der provincie geweigerd, daar de aanvraag van twee socialistische letterzetters uitging. Op voorstel van den minister president heeft de koningin-regentes een besluit getee- kend, waarby verschillende nieuwe handels overeenkomsten met Frankryk, Oostenryk, Duitschland, Denemarken en Engeland worden goedgekeurd. Volgens deze overeenkomsten geldt voor deze landen het byzonder tarief, dat is vastgesteld by de tractaten mot Zwit» seriand, Zweden, Noorwegen en Nederland; welke tractaten heden in werking treden. Oostearyk-Houg,-Monarchie* De wet op de landweer is afgekondigd. De wet, waarby de handelsbetrekkingen tusschen Oostenryk en Spanje geregeld worden,' is ook afgekondigd. By Anton Cizel, candidaat in de rechten, te Praag, secretaris van de club der jong- Czechen, heeft eene huiszoeking plaats gehad, waarby velerlei bewyzen zyn gevonden dat hy met de vereeniging „Omladina" in nauwe betrekking stond en ten haren behoeve werk zaam was. Tegelijkertyd werd er huiszoeking gedaan by zekeren Dutka, candidaat in de geneeskunde, by wien insgelyks talryke com- promitteerende stukken werden gevonden. Beiden zyn in arrest genomen. Volgens de „Köln. Zeitung" zou aarts hertog Otto, neef v„n keizer Frans Jozef, eene poging tot zelfmoord hebben gepleegd. Men herinnert zich dat onlangs werd gemeld dat de prins een ongeluk met oene revolver had gehad. De aartshertog gaat thans op reis naar Egypte, eene tydelyke verbanning. Aartshertog Karei Lodewyk, de vader van den vermoedelyken troonopvolger, laat tegenspreken dat een huwelyk tusschen zyn zoon en de aartshertogin-weduwe Stephanie aanstaande is. Volgens de „Köln. Zt." dringt keizer Frans Jozef op dit huwelyk aan, maar zou de prinses niet van hertrouwen willen weten.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2