N°. 10388. Woeneidati; 8 «Januari. A9. 189*. iCourant wordt dagélijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. HET SLOT ELKRATH. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. franco per post. - Afzonderlijke Nommors °05- PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1 6 regels f 1.06. Iedore regel moer f 0.17J. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Officieel© Keunisffevingen, KEBnlLITBE. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Wilitio, van don 19den Augustus 1861 (8taatablad No. 72), gowjjzigd de Wtt van den 4den April 1892 (Staatsblad No. t6j; Noodigen de lotelingen dezer gemeente, die ver langen bp do Zeemilitie le dienen, uit ztoh daartoe aau te meidon vóór den lsten Februari aanetaande, op een dor werkdagon, tuaaohen des voormiddags tien en des namiddags drie uren, tor öecretano dozer gemeente. Zg herinneren voorts den belanghebbenden, dat bet overbo lig is, verzoeken om i' lijviog by do Zeemilitie toe het Departement van Maiiue te richten on d.t zoodanige verzoeken buiten boachikking worden gehouden; dat derhalve belanghebbenden, van hot verlangen om b(j de Zeomihtie te worden geplaatst, uitsluitend op de boven aangegeven wijze behooren te doen blijken. Teveua vestigen zy, in verband met het voren staande de i-andacht dor lotelingen op bet voor- eohrift van art. 129 dor Militiowet, ztjndo van dezon inhoud: „De bij de militie te land ingelyfden worden üiot tot het aangaan van oene verbintenis voor de buiteu- landsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke totstemming vanwege onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt slechts verleend uan de lotoiingen, die roods vóór hunne inlijving by de militie hun beroep vnn de buitenlandsche zeovaart maakten en die zich overeenkomsti art. 15U voor de Zeemilitie hebben aangeboden, doch daarby niet hebben kunnen worden aangenomen". Burgemeester en W etnoudere voornoemd, Leiden, DE KA.NTEB, Burgemeester. 2 Jan. 1894. E. KlflT, Secretaris. B rgemeeater on Wethouders van Leiden, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verp.iohtiBg tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, iu do maand Januari 1894, voor hen, die op den lstcn Januari van dit jaar hun 19de jaar zjjn ingetreden, on alzoe do personen, geboren in het jsar 1875, alsmede voor hen, die eerst a& het intreden van hun 19de jaar, doch Yóór het volbrengen van hun 20ste. ingezetenen zyn geword n; Brengen ter algemcone kennis: dat tot deze inschrijving zitting wordt gohoudon op het Raadhuis, van doo voormiddaga 10 tot dts namiddags 8 nren, op Donderdag don 4den Januari voor de be woners van do wijkeu I, II en III, op Vrijdag den 5den Jannaii, voor de bewoners van do wijken IV on V, op Woensdag don lOdon Januari, voor de be woners van wyk VI, Op Donderd g d6n llden Januari, voor de be woners van wyk VII, op Vrydag den l'2deu Januari, voor de b-wouera van do wyken VIII en IX of de buitenwijk, on dat de goboorte-ak»en, dio de belanghebbenden bij do insohryving, onder opgave der woonplaats van den iogeecbrovene, behooren over te leggen, d&golijks. de Zondag uitgezonderd, zijn to verkrijgen ter Seoretario dezer geineento (afdoeliog Bnrgerlyke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 8 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zyn geboren, amvrago ter vorkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, LeideD, DE KANTEB, Burgemeester. 2 Jan. 1094. E. KI8T, Secretaris. ueiden, 2 Januari. Dezer dagen werd eene vergadering gehouden in het gebouw van het „Nut" door de afge vaardigden van onderscheidene genootschappen en vereenigingen en eenige belangstellende ingezetenen. Hot doel der vergadering was te overwegen of er bijzondere aanleiding bestond op dit oogenblik een onderzoek in te stellen naar don omvang der werkloosheid hier ter stede, en zoo ja, welke middelen ter bestrijding in de gegeven omstandigheden het meest raad zaam zouden zyn. Vooral zouden naar het ord el der vergadering steun verdienen am bachtslieden, die een vak verstaan, en die, hoewol zy kunnen en willen werken, door buitengewone omstandigheden voor het oogen blik geen werk kunnen vinden. De volgende besluiten werden genomen: Er zal eene commissie benoemd worden om de oprichting van eene kas ter verzeke ring tegen werkloosheid, in den geest, zooals die te Bern bestaat en elders, o. a. dit jaar in Amsterdam is beraamd, voor te bereiden. Verder zullen de ingezetenen worden opge wekt te verrichten werkzaamheden meer gelijkmatig over het geheele jaar te verdoelen, en dus vooral thans, in den slappen tijd, zooveel mogelijk te laten werken. Eindelijk zal men trachten een zoo juist mogelijk overzicht der alhier bestaande werk loosheid te verkrijgen, om daarna te over wegen of er reden bestaat voor verder optreden. Hieromtrent hopen wij binnenkort nadere mededeelingen te kunnen doen Hier ter stede is in den hoogen leeftijd van 88 jaren overleden do oud-kolonel der infanterie C. A. T. Vogel, een man, die van de medeburgers, welke hem kenden, de alge meene achting genoot, waarvan hij vooral bij zijn eenigen tijd geledeD gevierd hui-olijk feest, toen mr. L. H. een artikel in ons blad aan hem wijdde, de meest ondubbelzinnige bewij zen mocht ontvangen. Blijkens oene in dit nommer voorkomende advertentie zal het vroeuer door mej. Cath. Van Ronnes en de hoeren Van Adeiberg en Mann aangekondigde concert, dat toen wegens te geringe deelneming, veroorzaakt door ver schillende andere uitvoeringen, niet kon door gaan, thans op algemeen verlangen den 9den Jan. a. s. plaats hebben. In het vijftigste nommer der „Handels belangen", wekelyksche mededeelingen van het Handels Informatiebureau Van der Graaf Cote Rotterdam en Amsterdam, komt onder de rubriek „Handel en Industrie van Nederland", een zeer lezenswaardig artikel voor over „de Leidsche Dekenfabriek", voorafgegaan door eene korte geschiedenis van de Leidsche weverijen, welke reeds eeuwen geleden be roemd waren om de deugdoliJkbeid van haar fabrikaat De verschillende belangrijke mede deelingen over genoemde fabriek, waarvan de heer W. B. De Vos directeur is, worden opgehelderd door duidelijke afbeeldingen van spinnerij, selfacting spinmolen en weverij. De tweede zitting van den militieraad zal voor de gemeente Woubrugge worden gehouden ten stadhuize te Leiden, op Dinsd.ig 9 Januari a. s., des voormicklaga te halftien. Gedurende de maand Dec. is ten postkan tore te Warmond ingelegd tot een bedrag van f 2155.40, verdeeld over 31 inlagen. Terugbe taald werd er 956.50, verdeeld over 17 te rugbetalingen. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 325. In het jaar 1893 werd aan het postkantoor Warmond ingelegd f 17584.40, verdeeld over 443 inlagen. Terugbetaald f 9062.10, verdeeld ovor 121 terugbetalingen. Gedurende 1893 werden 61 nieuwe boekjes uitgegeven. Ultimo December waren er in omloop 325 boekjes. Het „Hbl." vermeldt het overladen van prof. J. G. De Hoop Scheffer, oud-hoog]eeraar aan het seminarium van de Algemeens So ciëteit der Doopsgezinden te Amsterdam Eene korte ziekte maakte een einde aan het leven van den zeer kundigen en beminneiyken man. Jacob Gijsbert De Hoop Scheffer was den 28ston September 1819 te 's-Gravenhage ge boren. Hij studeerde in de theoligie en de letteren te Leiden en te Utrecht en tiet Doopsgezind Seminarium, was aehu-iuvol gene predikant bjj de Doopsgezinde gemeente te Hoorn, te Groningen en te Amsterdam, en werd in 1859 tot hoogleeraar benoemd. Sinds 1889 genoot hy eene welverdiende rust. Behalve vele bedragen in verschillende tijd schriften, schreef hy een „Overzicht van de geschiedenis der Doopsgezinde Broederschap" en de „Geschiedenis van de Hervorming in Noord NederJana tot op 1531." Prof. De Hoop Scheffer was in vele opzichten een ouderwetsch geleerde, degelijk, ernstig en fijn, maar hy begreep den nieuwen tyd en deelde in het leven er van. Hij was een voortreffelijk stylist en, wat het meeste zegt, hy was een braaf, edel gevoelend en denkend en handelend man. Tot voorzitter van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, afdeeling Leiden en omstreken, is gekozen mr. A. D. Van Aasendelft de Coningh, burgemeester van Leiderdorp, die de benoeming heeft aangenomen. De Eerste Kamer zal by wederbjjeen- komst, op 9 dezer, te halfdne, öadeiyh. in behandeliog nemen het wetsontwerp tot wij ziging van de artt. 73 en 76 der Kieswet (hoogst aangeslagenen) en dat, houdende nadere bepalingen omtrent den suikeraccyns (beet wortels ui kerfab ri kanten). Hart» Majesteiten ontvingen gisternamid dag te éón uur ten paleize, ter aanbieding van de gelukwenschen met het Nieuwjaar: de loden van het civiele en militaire Huis van H. M. de Koningin en de dames en heeren, behoorende tot het Huis van H. M. de Regentes; den hofprediker en den lijfarts van H. M de ministers, hoofden der bestuursdepartemen ten en de hoofden der hooge staatscolleges. HH. MM. de Koninginnen woonden Zondag avond de oudejaars dankzegging by in de Grooto Kerk te 's-Gravenbago, onder gehoor van ds. Knottneru8. Met Nieuwjaarsdag ging H. M. de Regentes naar den bidstond in do Kloosterkerk, waarbij voorganger was ds. Gheei Gildemeester. Onlangs, op 23 Nov., is een predikant der Ned. Herv. Kerk in Den Haag veroordeeld wegens onzedelijke handelingen. In de „Kerk. Ct." van gisteren is nu de uitspraak opge nomen van het Prov. Kerkbestuur van Zuid- Holland, dd. 30 Nov. jl., waarbij genoemde predikant, die reeds geschorst was, verklaard wordt „schuldig aan onchristeiyken wandel en vergrijp in de uitoefening van kerkelyke betrekkingen" en daarom „vervallen van de bevoesrriheid tot het uitoefenen van kerkelijke reunion en tot het aanvaarden van kerkelyke bedieningen voor onbepaalden tyd." Voorts is hy ontzet uit zyne bediening van predikant te 's-Gravenhage. Uit de overwegingen biykt dat eene commissie uit het Prov. Bestuur den schuldige in de gevangenis heeft bezocht en dat hy toen vol ledige bekentenis heeft afgelegd, onder ver klaring dat hy diep berouw gevoelde over hetgeen hy gedaan heeft. Verschillende bladen hebben melding gemaakt van een jubilé, dat „Het Vaderland" dezer dagen zou moeten herdenken. De meeste van die berichten waren foutief. Ons blad, zegt het „Vaderland" thans zelf, verscheen voor het eerst op 12 April 1869, terwyl de tegenwoordige directeur, de heer Van Vliet, die functie bekleedt van 1 Sept. 1879 af. Gisteren, 1 Januari, was het vyftig jaar geleden, dat de „N. R. Ct." haar eerste num mer in het licht zond. Dr. Lamping, die byna 25 jaren hoofdre dacteur was, wydt in een hoofdartikel een woord van herinnering aan het afgeloopen tydperk, terwyl zyn opvolger, dr. Zaayer, hulde brengt aan den heer Lamping, die na het overlijden van mr. Fels, den eersten hoofd redacteur, de leiding op zich nam. Het vyftigjarig bestaan werd Zondag op eenvoudige wyze gevierd. De stichter, de heer H. Nygb, aan wion het blad zyne opkomst in hoofdzaak heeft to danken, werd ten zynen hir door velen gecomplimenteerd. Namens het geheele personeel der „N. R. Ct." werd hem zfin portret in olieverf aangeboden, ver gezeld van eene oorkonde. Aan de leden der redactie en administratie werd namens de courant een souvenir aan geboden, terwyl de tegenwoordige directeur uitgever, de heer J. C. Nygh, het overige personeel, ieder naarmate van zyne dienstjaren, een schenk in geld uitreikte. Ook de anti-rev. kiesvereeniglng te Goes stelde met groote moerderheid den heer jhr. A. F. De Savornin Lobman candidaat voor bet lidmaatschap der Tweede Kamer. De heer Land, lid der Tweede Kamer, die ernstig ongesteld is geweest, neemt in beterschap toe. Hy mag dagelyks reeds eenigen tyd het bed verlaten. D zer dagen werd medegedeeld dat de bisschop van Roermond eene circulaire heeft gericht tot de geestoiyken iri Limburg, waarin aan dezen wordt verboden „zich met hetschry- ven van politieke od soortgeiyke opstellen in de openbare nieuwsbladen onledig te houden". In bedoelde circulaire leest men o. a. „En opdat geen twyfel besta over hetgeen wy hiermee verder bedoelen, veroieden wy ry deze aan al onze onderhoorige geeeteiyken, hetzy zich aan de redactie van een of ander nieuwsblad bestendig of tydelyk te verbinden, hetzy politieke artikelen of soortgelyke cor respondenties direct of indirect daarin te plaatsen, zonder van ons vooraf daartoe een ooorloopend of tydelyk verlof uitdrukkelyk gevraagd en verkregen te hebben." Aan het slot der circulaire worden de cor respondenten, opstellen en berichten genoemd, welke niet onder de verbodsbepaling vi, n zooals verslagen over kerkelyke plechtigheden, pry.suitdeolingen en soortgelijke zaken. Ook wordt toegestaan het doen opnemen van op stellen over onderwys, „mits in geen twist geschryf ontaardende", en van rectificatiën van valscho voorstellingen, „waarby echter steeds alle personaliteiten moeten blfiven uit gesloten." De eerste aflevering is verschenen van „De Kinderwereld", het door de firma S hil- lemans en Yan Belkum, te Zutfen, uitgegeven tyd8chrift voor jongens en meisjes, onder redactie van P. Louwerse. Jaariyks zullen 12 afleveringen het licht zien, met 120 hout gravures en 12 gekleurde platen. De heer H. G. Hartman, Jz. te Goes, ontving op 1 dezer, by gelegenheid van zyn 25 jarig jubiló als secretaris dier gemeente, vele bewyzen van sympathie, Aan den heer L. J. Kesper, gewezen eerstaanwezend ingenieur der Staatsspoor wegen, is de titel verleend van hoofdingenieur. Aan den ingenieur Thys is eervol ontslag verleend als tydelyk ingenieur by de werken voor de verlegging van den Maasmond. Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 28 Dec van Nieuw-York te Rotterdamde „Rotterdam" arriveerde 28 Dec. van Rotter dam te Nieuw York; de „Edam" arriveerde 29 Dec. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Gelderland", van Java naar Amsterdam, pas seerde 28 Dec. Ouessant; de Kanzier", van Oost-Afrika naar Vliasingen en Hamburg, pas seorde 29 Dec. Aden; de „Hector", van Am sterdam, arriveerde 27 Dec. te Batavia; de „Jason", van Batavia n. Arasterdam, vertrok 27 Dec. van Port Saidde „Prinses Mario", van Amsterdam n. Batavia, vertrok 30 Dec. van Genua; de „Veendam" arriveerde 29 Dec. van Rotterdam te Nieuw-York. De minister van binnonlandsche zaken heeft H. Bosman, met ingang van 1 Jan. 1.1., renoGtüd tot amanuensis aan het Ryksland- bouwproef station te Vageningen, met toe kenning van eervol ontslag als bediende op het landbouw-laboratonum dor Rykslandbouw- school aldaar. De minister van marine heeft den luit. ter zee 2de kl. C. F. Kruisinga, uitOost Indiè in Nederland teruggekeerd, op non-activiteit gestold. By koninkiyk besluit is benoemd tot rechtor in de arr.-rochtbank te Assen mr. E. Pelinck, thans rechter in de arr.-rechtbank te Winschoten. Met ingang van 1 Januari 11. a. aan mr. H. Krabbe, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als hoofdcommies by het deparrement van binnenl. zakenb. eervol ontslag verleend aan P. Van Es als eerste klerk, en aan J. G. Ritter, als bode by het dep. van binnenl. za ken; en 2o. mot ingang van dien datum by hot dep. van binnenl. zaken benoemd: tot hoofdcommies, de commies J. P. Van Gelder; tot auj.-commies A. Pit en de eerste klerken P. N. Haremaker en G. J. Van Eektot bode, de vaste knechts W. F. Van Loon en J. G. Van der Horst. GOLO RA1MUND. 37) De man drukte haar de hand. „Gy hebt geiyk, oude, wy hebben er ons samen goed doorgeslagen en goed volgehou den. Maar wat neemt de drukte en het ver tier hier overal toe - hot valt my telkens in het oog als wy hier komen. Voor zeven tien jaar maakte het ons byna duizelig, maar indien het toen geweest ware zooals nu, dan geloof ik, dat wy buiten westen zouden ge raakt zyn." „Of wy waren weder teruggekeerd", zeide de vrouw met een zucht. „Teruggekeerdriep de man levendig, „nooit, noen, nooit, Barbard. Hebt gy er dan berouw over? Zyn onze zorg en moeite en arbeid niet rykoiyk beloond?" ZtJ knikte met het hoofd. ,Dat te volkomen waar en dat zeg ik ook telkens tegen mfiaelve, wanneer ik er zoo dik wijls denk hoeveel schooner het toch is 3p ons Duitechland en hoeveel beter de men schen daar zyn Het gebruinde gelaat van den man betrok an zjjDe wenkbrauwen fronsten zich. „Gy zyt onverbeterlijk, Barbara", zeide hy weet het nu reeds sedert zoo lang, dat If u ateeds bewys, dat dit niet het geval ia. gy weet ook, dat gy het my de volgende minuut toegeeft en oven zeker ben ik, dat gy morgen weder van nieuws af aan zult beginnen. Wat was er dan schooner? Onze eenzaam gelegen houtvestory? En als de kooi verguld is en de schoono vogel, die zulke schoone liederen zingt, dood, hoe kon het u dan gelukkig maken! Gy moest toch ont houden, dat gy zoo dikwyte gezegdhebt.dat de stilte uw dood zou zyn, dat gy de boomen niet zoudt kunnen hooren ruischen, waaronder zy gezeten had. En wat nu de menschen be treft I Hebben die ons niet beleedigd, gehoond, vernederdhebben zy ons kind niet wanhopig gemaakt en in den dood gejaagdhebben zy in wreeden overmoed do rechten van onzen kleinzoon niet miskend, hem verloochend en aan het toeval prysgegeven? En dat noemt gy goede menschen, en gy verlaDgt weer onder hen terug te keeren, om Wolfgang mis schien even ongelukkig te zien worden, als zyne moeder foei, het is schande!" Hy had misnoegd haren arm losgelaten en de vrouw liep geheel verbluft naast hem. „Wees niet boos, Martyn", zeide zy vleiend. „Zie, God is my over het algemeen veel ge nadiger dan gy denkt, want vaak is de laatste tyd, dien wy in het vaderland doorbrachten, als uit myD geheugen gewischtwaarschyniyk een gevolg van de vele tranen, die ik ge weend heb. Hetgeen verder ligt, is my dan veel naderik denk dan aan de dagen, waarin wy nog zoo gelukkig samen leefden, waarin Magdalene nog by ons was, waarin ik niets behoefde te wenschen dan dat het altyd zoo bleef en volstrekt niet wist, dat trots en hoovaardy den dood kunnen teweegbrengen. Daaraan denk ik, Martyn; aan niets anders." Hy trok haren arm weder door don zyoon. „Dankbaar moet gy zyn, Barbara, dankbaar aan het nieuwe vaderland, dat don kleinen Wolfgang al de middelen aan de hand doet, die hem ginds ontnomen zyn! Hier hebben wy voor hem de middelen verworven om, zoo hy wil, onafhankeiyk tegenover het trotsche gebroed op te treden en zich als graaf Elkrath, wat hy altyd gebleven is, in hunne onmid- deliyke nabybeid te vestigen." Een straal van vreugde vloog over vrouw Barbara's gelaat. „O, Martyn, maak myn hart niet zwaar; het is niet goed zich aan zulke hoop over te geven." Onze lieve God zorgt er voor dat de boomen niet den hemel ingroeien," antwoordde de man. „Ik zeide, als Wolfgang wil, maar hy zal het wel nooit willen. Dat ik hem niets in den weg leg, dat hebt gy gezien; ik stel volkomen vertrouwen in hem en weet, dat ik dit doen kan. Hy kent de geschiedenis zyner moeder en heeft nu het land leeren kennen, waar zoo iets kon gebeurenik kan moeiiyk gelooven, dat eigen aanschouwing hem andere denk beelden van Europa en Europeesche toestanden heeft gegeven." Zy hadden, zoo sprekende, een prachtig huis bereikt, waar zy binnen gingen. „Myn hart klopt byna net als voor een jaar, toen hy weggiDg, Martyn," zeide vrouw Barbara, terwyl zy diep ademhaalde, „maar nu veel blyder." Zy gingen langzaam de breede trappen op en schelden aan eene gesloten glazen deur. waarop een bediende verscheen, om open te doen. „Is de heer Elkrath reeds van het kantoor thuis?" vroeg de voormalige pachter in goed Engelsch, dat slechts weinig den vreemdeling verried. „Ach, mynheer Worlitz, dat noem ik iemand verrassen I" riep de bediende, oen jonge knaap van een vriendeiyk voorkomen; „neen, myn heer Elkrath is er nog niet, maar hy zal wel spoedig komen. Hy wilde morgenvroeg vertrekken om u op te zoekenhy heeft zeer vele uitnoodigmgen ontvangen, maar hy wilde niemand bezoeken, vóór hy u gesproken had. Wilt gy hier niot binnenkomen, movrouw Worlitz? Het is hier koel." Het was niet zonder innerlyke voldoening, dat de beide oude heden de hove huiselyke kamer eens opnamen, vóór zy plaats namen. En zy hadden er volle recht toe; immers, het waren de vruchten van hun vlyt, die hen in dit vertrek tegenlachten louter getuigeniseen van hunne liefde voor hun kleinzoon. De beide oude lieden hadden nog niet lang de verkwikkende koelte en rust van de fraaie, luchtige kamer na hunne vermoeiende wan deling genoten, toen een snelle, veerkrachtige tred de trappen opkwam en in het volgende oogeDblik een slank, krachtig gebouwd jon geling de kamer binnentrad. Vrouw Barbara slaakte een vreugdekreet; met byna jeugdige drift viel zy hem om den hals en bedekte het ronde, openhartige gelaat van den jongeling met kussen. „Grootmoeder, goede, lieve grootmoeder". riep de jonge man, nadat by zich aan de omholzingen der oude vrouw onttrokken had, „zyt gy my weder vóór geweest? Welkom, welkom, grootvader", zeide by, terwyl hy den ouden man de hand schudde, „daar ben ik weder en „En?" vroeg do oude man. „G i niet weder weg", voegde de jonge man er by. Hy zeide het bepaald en zonder eenige aarzeling, zooals men een besluit mededeelt, dat men na ryp beraad genomen heeft, en toch was het, of er eene lichte schaduw over zyn gelaat vloog. „Morgen wilde ik naar buiten komenik moest nog slechts de dringendste zaken afdoen en my aan den beer Flinders voorstellen, vóór ik opnieuw verlof nam. Nu gy echter hier zyt „Denkt gy wellicht, dat wy zullen biyven? Daar komt niets van, jongendan zouden wy niets aan elkander hebben en daarenboven weet gy, hoe benauwd het my spoedig wordt tusscheQ al die hooge huizen. Neen, gy gaat mede naar buiten, als de heer Flinders u nog een paar dagen toestaat, en overlaadt dan uwe grootmoedor met al uw nieuws uit Europa. Dat ik hier kwam, heeft eene andere reden," ging do oude man met welgevallen glimlachend voort, „wy hebben een fameuzen oogst gohad en met de spoorwegactiëri, die de heer Fnriders my aanried te verkoopen, heb ik de schitte rendste zaken gemaakt van myn leven." „Het is voor u, Wolfgang, voor niemand dan voor u," fluisterde de oude vrouw liefderuk „gfl moet u niets ontzeggen." Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1