Zaterdag-avond en Zondag Een uitstekende maatregel do Raad beschikt over hot geld dor belasting schuldigen. Het onderwijs moet men niet te weelderig inrichten. Men moet niet tot af goderij, zou men ook hier kunnen zeggen, vervallen. Na repliek werd het voorstel om s (gym nastiek aan scholen 3de en 4de klasse) te handhaven, verworpen met 20 tegen 3 stemmen. Vóór ti de heeren Van Hamel, De Gooje tri üieu. Het aldus gewijzigde artikel 2 werd aan genomen zonder hoofdelijke stemming, even als de artt 3-5. Breedvoerig werd er gesproken over de vraag of artt. 6 en 7 op hunne plaats zouden blijven of met elkaar verwisseld worden, waarop door den heer Was een amendement word inge diend om zo te behouden op de plaats, waar ze nu staan, welk amendement ten slotte door den heer Dekhuyzen (wethouder van onderwijs, dio het eerst sterk had bestreden) werd overgenomen. De strekking van de omzetting wa6 om daardoor meerdere vrijheid te verkrijgen voor het aantal onderwijzers op de scholen 3de en 4de klasse. Bij art. 8: jaarwedden van de hoofden der scholen, was voorgesteld om den heer J. D Van Wijk, hoofd der openbare jongensschool 2de klasse, eene personeele toelage van ƒ200 te geven, waartegen niemand bezwaar inbracht, zoodat het voorstel als goedgekeurd werd be schouwd. De Voorzitter vreesde dat bet volgende artikel 9jaarweddon der overige onderwijzers, nogal tot een uitvoerig debat zou aanleiding geven, waarom hy voorstelde, nu 't reeds kwart voor vijven was, de verdere behandeling dor Verordening tot eene volgende vergadering aan te houden. Hierover waren allen het niet eens De een wonschte eene afzonderlijke zitting, hetzij gisteravond of hedenmiddag, zonder dat er iets meer op de agenda stondeen ander kon zich met het donkbeeld van den Voorzitter wel vereenigen. Ten slotte werd diens voorstel, om geene avondzitting to houden, aangenomen met 18 tegen 5 stommen. Tegen stemden de heeren Cock, Dekhuyzen, Drucker, Verhey van Wyk en Du Rieu. De discussie werd duS tot eene volgende, nader bijeen te roepen, vergadering aangehou den, maar inmiddels werd toch reeds als be ginsel uitgemaakt dat de Verordening, hoe ook gewijzigd, met 1 Januari a. s. zal worden geacht in werking te treden. Omtrent punt 14 (bezwaarschriften tegen het kohier dor plaats, dir. belasting, dienst 1893) zeiden enkele leden het woord te willen voeren, zoodat ook dit punt werd aangehouden, waarna de vergadering werd gesloten. Gebrek aan onderwijzers. Zooals men weet, heeft de Regeering aan bijzondere schol on, die in het bezit zijn van rijkssubsidie, toegestaan, nog gedurende 1894, zonder verbeurte van die bijdrage, minder onderwijzers to hebben dan zy op 1 Jan. 1894 volgens het besluit van April 1890 behooren to bezitten. Met deze byvoeging echter, dat hot getal der onderwyzers, die deze week, by de iuvoeriDg van het uitstel, aanwezig waren, niet mag worden verminderd. Do heer Schaepman wyst in „Het Cen trum" er op, dat die bepalingen alleen gelden voor de scholen, die in 1893 bestonden, niet voor de nieuwe, welke in 1894 mochten wor den opgericht, en die geheel behooren te vol doen aan de eischen, door het besluit van 1890 gesteld. Hy noemt voorts 9 kath. scholen op (4 te Tilburg en telkens 1 te Venloo, Didam, Kuilenburg, Beverwyk en Ter-Aar), die thans reeds meer onderwyzers hebben dan tot 1894 vereischt werd, en moeten zor gen die te behouden, als zy subsidie over dat jaar willen blyven genieten. Gemengd Nieuwe. Naar ons gemeld wordt, zal de algemeene vergadering, te houden door eenige vereenigingen te dezer stede, om verlaging van huur der Stadszaal te verkrygen, gehouden worden op Donderdag 4 Januari, des avonds te negen uren, in „Hotel Centraal", aan de Breestraat. T e s-G ravenhage had wederom eene vergadering plaats der „Zuid-Hollandsche IJsvereeniging". De oproeping was geschied door het voorloupig bestuur. Aanwezig waren de afdeelingen Den Haag, Stompwyk, Leid- schendam, Voorschoten, Lisse, Sassenheim, Noordwyk, Naaldwyk, Loosduineu, Schiplui den, Delft, Wateringen, De Lier en Maassluis. Het eerst was aan de orde de samenstelling der districten, welke was als volgt: I. District Don Haag, waarby Leiden en Ryswyk, commissaris de heer Margadant. II. District Leidschendam, waarby Voorburg, Stompwyk en Voorschoten, commissaris de heer Duyvendyk. III. District Sassenheim, waarby Lisse en "Warmond, commissaris de heer H. Hoog. IV. District Naaldwyk, waarby Monster en Loo3dumen, commissaris de heer Bottema. V. District Schipluiden, waarbU Delft, Wate ringen en De Lier, commissaris de heer Snel. VI iet Maassluis, waarby Vlaardingen en K 1 jinmissaris de heer Dirkzwager. VII. District Noordwyk, commissaris de heer Hoy er. Vervolgens werd het huishoudeiyk regle ment vastgesteld, waarna de vergadering door d.n voorzitter werd gesloten. x*. Het uitvoerend comité bleef evenwel nog byeen, ten einde een bestuur uit zyn midden te kiezen. Gekozen werden: tot voorzitter de heer Margadant, van Den Haag; tot secretaris de heer Hoyer, van Noordwyk; tot penningmees ter de lieer Hoog, van Sassenheim. Een vreeseiy k ongeluk had Donderdag-morgen te Waddingsveen plaats. Een achttienjarig jongeling, zekere De Man, werd door de raderen der machine van het stoomgemaal op het Jaagpad gegrepen en totaal vermorzeld. Hoe het ongeval zich heeft toege dragen, kan niet met zekerheid gezegd worden. Evenals andere jaren, zal te Waddingsveen op den Oudejaarsdag eene uit doeling van spyzen worden gehouden aan armen en oehoeftigon. De geldon daartoe be staan uit vrywillige gaven der ingezetenen. Dedames vereeniging „Dorca3", te Woubrugge, die zich reeds in een ruim 50-jarig bestaan verheugen kan, liet zich ook dit winterseizoen wederom niet onbetuigd. Aan vele arme weduwen, dio daarvoor in aanmerking kwamen, werden kleedingstukken ter hand gesteld. De vrouw van I. v. P., te Haarlem mermeer, is voor de derde maal moeder ge worden van een blind kind. De rechtbank te Utrecht beeft veroordeeld D. v. d. H., hvr. van G. G., won. te Wilnis, wegens beleediging, tot geldb. van f 1, subs. 2 dagen hechtenis. D. V., won. te Wilnis, wegen6 beleediging, te Waverveen gepleegd, tot geldb. van f 1, subs. 2 dagen hechtenis. T. v. W., hvr. van H. v. d. K., won. te Oud-Aa, wegens mishandeling van I. S., hvr. van S. K., tot gev. van 3 weken. In den afgeloopen nacht is te Schiedam uit den stal van een veehouder een paard gestolen. De dader werd, nog in het bezit van het paard, door de politie aange houden. Te Schiedam heeft zich eene commissie gevormd om onderzoek te doen naar de aldaar heerschende werkloosheid. Sedert Maandagavond wordt uit den sigarenwinkel „Fidelio" aan de Kolkkade te Rotterdam vermist de depothouder A. R., eon tekort in kas hebbende vermoedeiyk groot f 200. Door den zwaren mist is gister- nacht de meubelwagen van de firma Allan, bespannen met 2 paarden, onder Vryenban in de Schie geraaktde 3 zich daarop bevindende mannen konden zich redden, doch de paarden verdronken. De opkomst van de werkloozen op de gewone verzamelplaats was gister morgen te Amsterdam zeer schaarsch. Een man - naar men zeide een anarchist - raadde ook aan om heden naar de vergade ring, waarin Van Emmenes uit Arnhem zal spreken en het optreden van de politie inde laatste dagen zal ter sprake gebracht worden, gereedschap mede te brengen om te toonen dat ze werklieden zyn en om zich eventueel te kunnen verdedigen. Ook zou heden ter vergadering een nieuw comité gekozen worden, daar het tegenwoordige voorloopig niet in staat is om verdere leiding op zich te nemen. Sprekers auditorium bestond uit ongeveer een 200 man, welk aantal successievelyk verminderde, naarmate de mist dikker en kouder werd. Reeds vóór achten vertoonden gisteravond enkele der bekende relletjesmakers (opgescho ten jongens) zich in den omtrek van den Dam, waar aanvankeiyk weinig nieuwsgiori gen waren. Te ruim halfnegen werd onder het zingen der socialistische liederen door omstreeks 30 jongens eene wandeling door de winkelstraten begonnen, met bet gevolg dat eene talryke menigte nieuwsgierigen zich achter de zangers voegde. In de Joden-Bree- straat was de verschyning van acht agenten genoeg om allen te doen uiteenstuiven. Nadat deze acht man verdwenen waren, liep men weer samen en beleedigde een alleenstaand agent, die daarop met zyne sabel honderden doed vluchten, waarna een deel weer op den Dam byeenkwam. Een aanrukkend detache ment politie werd met op den tocht verzamelde steenen bestookt, welke aanval met eene charge werd beantwoord. Op den Dam bleef het tot elf uren nog druk. Toen hadden de nieuwsgierigen er ge noeg van. Gisterochtend te halftwaalf werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een uitslaanden brand in perceel 14 War moesstraat, waarin door den heer Fuchten- snieder eene tappery en slytery, tevens cafó- concert, wordt gehouden. De brand ontstond doordat by het braden van vet op een petroleumtoestel do vlam in de pan sloeg. De keuken achter het kleit e tooneel, waar dit gebeurde, stond dadeiyk in lichterlaaie en de vlammen verspreidden zich alras over de achter de keuken zich bevin dende kleedkamers der artislen en naar de eerste verdieping van het bovenhuis. De vlammen sloegen achter aan het Dam rak uit, zoodat zich eene stoomspuit voor de zekerheid stationneerde op den hoek van de Nieuwebrug en Nieuwebrugsteeg; zy behoefde echter geen dienst te doen, daar de brandweer van uit de Warmoesstraat met eenige slangen op een paar Vechtwaterkranen het vuur wist te bedwingen. Van de straatzyde was van den brand zoo goed als niets te zien, daar de tappery aan de straat en de concertzaal niets hadden te lyden. Gelukkig dat de vlammen naar achteren sloegen, daar zy anders In het tooneeldecoratief veel voedsel hadden gevon den. Dikke rookwolken joegen in het achter huis op, zoodat het ook hier noodig was dat van het rookmasker werd gebruik gemaakt. Keukon, achterhuis en een klein deel der bovenwoning van achteren verbrandden. De eigenaar was op bet oogenblik, toen de brand begon, niet aanwezig; hy hoorde echter op weg hetgeen gebeurd was en was toen weldra terug. Zoowel de eigenaar van het café als de bovenbewoners waren tegen brand schade verzekerd. Een gisteravond inde Aert- Van- Nes straat te Rotterdam aangehouden 71-jarige bedelaar, wegens zyne grove en groote gestalte bygenaamd „de Olipbant", is by visitatie aan hei politie bureel in de Witte De-With straat in het bezit gevonden van 145 gouden tientjes, die by in een gordel om het lichaam droeg. Dit geld had hy in de laatste iaren met bedelen opgehaald Hy is ter beschikking van de justitie gesteld. De werkloozen te Groningen. Donderdagmiddag kwamen weder circa 150 werkloozen byeen in „De Toekomst", te Gro ningen, om het antwoord van B. en Ws. op hun adres om werk te vernemen. Door Urban die de byeenkomst weder leidde - werd eerst het verslag uit „Recht voor Allen" omtrent de verwonding van Geel op 2den Kerstdag te Amsterdam voorgelezen, waarna besloten werd om een telegram aan de Amsterdamsche werkloozen te zenden, waarin sympathie wordt betuigd met de werklooae broeders te Amsterdam en verachting wordt uitgesproken over de „beestachtige behandeling" door de Amsterdamsche politie. Urban las daarop bet antwoord van B. en Ws. voor en onderwierp het aan eene critiek, waarby hy tot de conclusie kwam, dat het weinig te beteekenen had. Zyn voorstel, om thans een adres van gelyken inhoud aan den Raad te zenden, en daaraan den wensch toe te voegen, „dat de Raad beter zyn plicht zal begrypen dan B. en Ws.", vond algemeene instemming. Door Schaper werd daarna nog eene lange toespraak tot de aanwezigen gehouden, waarby hy hen 0. a. aanspoorde, om naar den ge meenteraad te gaan, wanneer daar het adres der werkloozen in behandeling kwam. Gezameniyk trok men nu naar het telegraaf kantoor, om het telegram voor Amsterdam weg te brengen, en van daar naar den heer Modderman, den voorzitter van de afdeeling Groningen van den „Bond van Orde door Hervorming". De heer Modderman ontving Urban by zich, doch antwoordde hem dat ook by niet in staat was om in de bestaande werkloosheid te voorzien. Toen Urban dit ant woord aan de buiten de deur wachtenden had medegedeeld, werd de stoet, die reeds tot een stoetje was ingeslonken, ontbonden. Alles liep in de grootste orde af. Naar aanleiding van het door enkele bladen opgenomen bericht als zoude in den boezem der Neerbosch commissie verschil van meening naar aanleiding van het uit te brengen verslag gerezen zyn, deelt men van geachte zyde mede, dat zulks moeilyk het geval kan zyn, daar de commissie nog niet in pleno is vergaderd geweest en evenmin daartoe tot nog toe is opgeroepen. De heer en mevr. Yan 't Lindenhout en dr. J. J. De Blecourt te Neerbosch zyn gedagvaard om heden te verschynen voor den rechter van instructie te Arnhem. Een mist, zoo dicht als men sedert langen tyd niet te zien kreeg, heeft te Amsterdam persoonlyke ongelukken ver oorzaakt, want verscheidene menschen, door de duisternis misleid, zyn te water geraakt en verdronken. Tusschen 4 en 6 uren gister namiddag scbynt de mist bet ergst geweest te zyn en in dien tusschentyd zyn ook de meeste ongelukken voorgekomen. Later op den avond klaarde het geheel op. Op de Baangracht by de Passeerderstraat reed eene trouwkoets met twee paarden te watergelukkig voor het pas in den echt ver bonden paartje, was dit even te voren uit gestapt. De koetsier werd nog bytyds gered, maar een dor paarden verdronk. Om zes uren geraakte eene juffrouw te water in de Baangracht by de Rozengracht. De kastelein op den hoek was spoedig by Cd hand met eene dreg, maar toen hy do dren keling daarmede wilde ophalen, brak het touw. De dreg van een inmiddels aangekomen politie agent bleek al niet veel steviger van constructie te zyn. Ten slotte werd de dren keling gered door F. Spykerman, die zich daartoe gekleed te water begafde juffrouw was reeds bewusteloos, maar werd in de tappery weer bygebracht. Omstreeks halfzes reed het rytuig van den heer M. Van der Stempel, arts te Nieuwer- Amste), by de Saxenburgerstraat in de Over- toomsche Vaart. Met behulp van eenige burgers werden paard en rytuig op het droge gebracht; de koetsier werd bewusteloos uit het water gehaald. De geneesheer, die bytyds uit het rytuig was gesprongen, verleende zyne hulp om den man weer by te brengen. De heer J. Van Hengel, die, eveneons door den mist misleid, om 5 uren in de Keizers gracht by de Vyzelstraat viel, werd spoedig gered door H. G. Rademaker. In de Heeren gracht by de Spiegelstraat is eene bejaarde vrouw verdronken. Volgens gerucht, is ook een brievenbesteller levenloos opgehaald. In het geheel zyn, ten gevolge van den mist, meer dan dertig personen te water ge raakt. Naar het „Hbl." aan het hoofdbureel van politie vernam, maakten de tot 's avonds 10 uren ingekomen rapporten reeds melding van 3 gevallen met doodeiyken afloop; van andere zyde hoorde het blad, dat er 8 personen verdronken zyn. De meeste drenkelingen kwamen voor in den omtrek van de Raampoort; aan het politiebureel aldaar weigerde men echter het aantal slachtoffers op te geven. Van een zestal kinderen, die als vermist waren opgegeven, waren om 10 uren drie teruggevonden. De Purmerender boot is toch nog vertrokken om halfdrie en behouden te Purmerend aan gekomen. Het blykt trouwens dat de mist zich niet ver buiten Amsterdam uitstrekte, want de boot uit Nieuwediep kwam eerst by Buiksloot m den mist en de boot uit Zwolle eerst by de Oranjesluizen. Rotterdam ondervond Woensdag en gisteren geducht de gevolgen van den mist, welke de drukke vaart langs de rivieren belemmerde. Tal van stoombooten kwamen in het geheel niet. of over haren tyd aan. Ook de Harwich- booten en andere zeeschepen hadden hinder van den mist. De stoomboot tusschen Nijmegen en Rot terdam, die Woensdag ochtend te 7 uren vaji Nymegen vertrok, kon het door den zwaren mist niet verder brengen dan tot Dordrecht, waar een gedeelte der reizigers de reis naar Rotterdam verder per spoor moest maken. De Harwich-boot, welke Woensdagmiddag van Rotterdam vertrok, had gisteren den steiger te Hoek-van-Holland nog niet böreikt. De talryke passagiers hebben den nacht in de wachtkamer van het spoorwegstation aan den Hoek moeten doorbrengen. Volgens een later ontvangen bericht heeft het schip zee gekozen. Gistermiddag is door dikken mist het haven bootje Chang", sleepdienst verrichtende, door de vrachtboot de „Valk" op het kanaal te Vlissingen aangevaren en gezonken. De opva renden werden gered. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Orleans allerlei straatschendery gepleegd door lieden, die kreten aanhieven ter eere van de anarchie en sommige anarchis ten. Verscheidene inwoners hebben wederom dreigbrieven ontvangen. Te Havre en omstreken zyn gedurende Kerstnacht baldadigheden gepleegd in ver schillende kerken. Men stoorde den dienst met geschreeuw, wierp ruiten stuk, enz. Wederom is te Parys iemand in hechtenis genomen, die met een steen eene spiegelruit had ingewoipen, ditmaal eene van 1000 fr. Het was een kok, Langelbron, die pas, bij een dergelijk bedryf door een ander, kreten ter eere der anarchie had aangeheven. Te Tripoli is de cholera geheel verdwenen. Te St.-Petersburg zyn Vry dag 27 nieuwe ziekte- en 14 sterfgevallen aangegeven. kan nu iedereen het „Leidsch Dagblad" lezen. De loopers krygen namolyk eon getal Dag bladen mede, die zy Zaterdag-avond en ge- wooniyk zjjn het dan i wee of drie bladen thuis bezorgen tegen betaling van 2l/2 Cent by ieder, die daartoe zyn verlangen te kennen geeft. lo. voor êoclëteitcn of Koffiehuizen, die door druk bezoek gaarne een tweede exemplaar verlangen; 2o. voor samenlczers, die voor den Zondag hun eigen Dagblad willen hebben en behouden; 3o. voor hen, die op gewone avonden geen tyd tot lezen hebben, maar Zaterdag* avond on Zondag des te meer; 4o. voor de dienstboden of andere werk zoekende personen om de kleine adver tent iëo in te zien. Enz., Enz. Men vrage by de loopers aan of geve naam en woonplaats op aan het Bureel: Doeza* straat 1. Belanghebbenden bulten Leidon kunnen zich tot de ln hunne gemeenten gevestigde Agenten wenden. INGEZONDEN. Kijusbargsch schandaal Het is over bovenstaand opschrift, geachte Redacteur, dat ik een plaatsje verzoek in Uw veelgelezen blad. In Rynsburg is men, zooals iedereen weet, niet bang voor een schandaaltje, maar wat er Woensdag avond (27 Dec.) te aanschouwen was, is er nog weinig gezien. Veroorloof my dat ik U zoo kort mogeiyk vertel wat er is voorgevallen. Een ingezetene leefde op zeer vertrouwe- lyken voet met zyne huishoudster, waarvan de gevolgen hoogstwaarschyniyk niet zullen uitblyven. De familie van de huishoudster wenschte toen een huweiyk, doch de boer niet. De Rynsburgers, over dit laatste veront waardigd, besloten den boer te kastyden en trokken op gemelden Woensdag-avond in grooten getale naar de woning van den boer, die, zooals zy wisten, niet thuis was. Een der belhamels wierp nu een steen door de ruiten en toen er één schaap over den dam was, volgden er natuurlyk meer, zoodat in een minimum van tyd de geheele voor gevel ontredderd was. Nu zult ge my vragen„was er dan geene politie?" en ik moet tot schande der gemeente zeggen: ja; maar beletten om verder te gaan, deed zy niet. Ze verzocht den burgers om heen te gaan, welke laatsten hunne verzoeken beantwoordden door de hagelbui van steenen te verdubbelen. De politie ging dan ook maar spoedig weg en het volk ging ongestoord zyn gang. Niet alleen werden toen de ruiten stukgegooid, maar ook de jaloezieën, vervolgens de binnen- Juiken en eindeiyk alles wat zich in de kamer be vond, zoodat het spoedig eene heele ruïne was. Toen er voor-aan het huis niets meer te vernielen was, ging men naar achteren en handelde daar eveneens. Hierna, ongeveer elf uren, ging alles naar huis. Nu vraag ik: is aan zoo'n schandaal niets te doen? Waar zyn de politiedienaars voor? Waar is de burgemeester voor? En als er dan geene politie genoeg is, heeft er dan niet eén het recht om versterking uit Leiden te vragen? En als er zoo één hot recht heeft, waarom doot hy dat dan niet? Dat is my allemaal duister en misschien is het dat voor wel meer. Men behoeft eehter niet te donken dat het by dien éénen avond zal blyven, vooral nu er in 't geheel geen tegen stand is geweest. Het is dus te hopen dat er bytyds voor gezorgd wordt om herhaling van zoo'n schandaal te voorkomen. U, Mynheer de Redacteur, myn dank zeg gende, verbiyf ik, Hoogachtend, Rijnsburo, U w Abonné 28/12 '93. X. BUITENLAiN JL>. Frankrijk. Op last der regeering gaan in Frankryk de autoriteiten met groote gestrengheid niet alleen tegen de anarchisten, maar ook tegen de socialisten te werk, wanneer zy de wet overtreden. Zoo is eene gerechteiyke vervol ging ingesteld tegen „de vereeniging der socia listische werklieden van Allier en naburige departementen." Reeds zyn 200 socialistische werklieden door den rechter van instructie gehoord. Zy zyn aangeklaagd, leden eener niet geoorloofde vereeniging to zyn. Onder hen is ook do werkman-afgevaardigde Thivrier, die in de Kamer altyd in een kiel verschynt. Daar de Kamers niet zitten, kon ook hy worden vervolgd, zonder dat daarvoor vergunning be hoefde te worden gevraagd. Naar gemeld wordt, zal Vaillant reeds 5 Januari voor bet hof van assises terechtstaan. Voor het monument, voor Ch. Gounod is totaal ingekomen 102,672.25 fr. Uit Parys wordt het overlyden gemeld van den bekenden Staathuishoudkundige Victor Considérant. De heer Considórant, die den leef- tyd van 85 jaren bereikte, verwierf zich groo ten naam door zyne talryke werken over het socialisme en het eigendomsrecht. De minister van financiën heeft gisteren een onderhoud gohad met het syndicaat der effectenmakelaars over de voorgenomen con versie der Fransche rente, waarvoor het plan by hervatting der Kamerzittingen zal worden ingediend. Te Angoulöme is het proces begonnen tegen do Fransche werklieden, die zich schul dig hebben gemaakt aan den bekenden moord der Italiaansche werklieden te Aigues Mortes. In het geheel staan 17 personen wegens deelneming aan deze ongeregeldheden terecht. De eerste zitting der jury werd bygewoond door den heer Durando, den Italiaanschen consul-generaal te Marseille. Ten einde ver keerde verklaringen over zyne aanwezigheid te vermyden, deelde de heer Durando den prefect mede, dat de Italiaansche regeering wenschte dat hy de behandeling zou by wonen. Daardoor toch kon hy zich overtuigen, in hoe ver de Italiaansche werklieden de plichten hadden overtreden, welke de gastvryheid, die ?y in Frankryk genoten, hun oplegde. Na voorlezing van de akte van beschuldi ging, ging men over tot het getuigenverhoor, dat vermoedelyk wel eenige dagen zal duren. DuitscliÏ5Dd. Van goederhand wordt te B^ly'D mede gedeeld dat kanselier Caprivi besloten over te gaan tot ontbinding van den RykS* dag, indien het Duitsch-Russieche handels- tractaat mocht verworpen worden. Wat betreft de Grieksche schuld, heeft de kanselier het comité, dat te Beriyn is ge vormd tot bescherming van de belangen der Duitsche aandeelhouders, aangeraden zich in verbinding te stellen met bet comité, dat te Londen tot hetzelfde doel is benoemd. De Duitsche regeering verklaarde zich bereid in gemeenschappeiyk overleg met de Engelsche regeering te handelen. Graaf Wilhelm Von Bismarck, de oudste zoon van den gewezen kanselier, ontving te Hannover een schryven, waarin hem werd medegedeeld, dat men zyn buis door dynamiet in de lucht zou laten springen. Uit voorzorg laat de politie de woning van graaf Wilhelm bewaken. Naar men weten zal, heeft de graaf, uit krachte zijner betrekking, ijverig medegedaan aan de vervolging der bende van valsche spelers te Hannover. Belg-ie. De werkstakers der steengroeven van Spri- mont hebben gezameniyk eene steengroef gekocht naby Chanxe, en zullen deze voor gemeenschappelyke rekening bewerken, om concurrentie te doen aan de patroons, die aan hunne eischen niet willen toegeven. Zul len zy beter slagen dan de mynwerkers der ongelukkige myn „Belle et Bonne" in de Borinage? In allen geval hebben zy reeds eene bestelling gekregen, namelyk voor den onderhoud van den weg tusschen Labeyt en Rouvreux. Gri'oot-Britaunië. De Engelsche regeering begint reeds gevolg te geven aan den wensch des volks tot ver sterking der vloot. In het begin van het

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2