do behandeling der Staatsbegrooting in haar geheel. De eindverslagen over gemolde ontwerpen en over Hoofdstuk VII der Staatsbegrooting zyn inmiddels vastgesteld. De aanhangige kleinore ontwerpen, die nog vóór 1 Januari zullen worden afgedaan, hebben in de afdeelingen geene stof tot aanmerkingen gegeven. Gemengd Nieuws. Er bestaat kans dat hier ter stede zal worden opgericht eene zangvereeni- ging uitsluitend voor werklieden. Het voor- loopig comité wondt daartoe ten minste alle pogingen aan. Het doel is op de te houden repetition de theorie van den zang te beoefenen en het zingen van eenvoudige liederen met Nederlandschen tekst. Gedurende de beide Kerstdagen werden aan het Holl. station alhier afgegeven 4942 plaatskaarten en 2714 perronkaartjes. Per Staatsspoor werden met de feestdagen van bier 2160 reizigers vervoerd. By vonnis van do arrond.-recht- bank te 's Gravenhage werd heden veroor deeld N. v. L., koopman te Leiden, wegens mishandeling, tot twee maanden gevangenis straf. Het was gisteravond verre van rustig te Rijnsburg. Het huis van den land bouwer P. Br. was hot doelwit van allerlei projectielen, die zóó goed troffen, dat byna alle ruiten (men zegt 107) van woonhuis, schuur en stallen zijn ingeworpen. De blinden en jaloezieén zyn, blijkbaar met werktuigen, totaal vernield en ook de meubelen zijn er niet zonder beschadiging afgekomen. Oorzaken van deze baldadigheden zijn, vol gens geruchteü, het afbreken van de betrek king, waarin P. Br. tot zijne huishoudster stond. Ta Voorschoten werden Dins dagavond door den gemeente veldwachter C. Van Mours oen vijftal matrozen aangehouden, die gedeserteerd waren van het opleidings schip „de "Wassenaer", te Amsterdam. Zy worden den volgenden dag te Leiden aan de militaire autoriteit afgeleverd. T 9 s-Gra v enhag e is een paard van een tweespan, dat voor eeno particuliere brik liep, op het Kerkplein plotseling dood gevallen. Te Delft is een 11-jarige jongen, nu al voor de tweede maal in zeer korten t\jd, door de politie betrapt op diefstal, thans 7an eenige flesschen bessensap, die onbeheerd stonden op oene stoep aan het Oude Delft. Te Schiedam is voor diefstal aangehoudon een 27-jarig persoon, die volgens zijne aan de politie gedane opgaaf er in de laatste tweo jaren f 32,600 heeft doorge bracht. Hij stal in een bakkerswinkel brood, met het doel om in de gevangenis te komen. Op Eersten Kerstdag is inge- broken in een pand in de Oosterstra.it te Delft. Door middel van een valschen sleutel heeft iemand zich den toegang verschaft en toen ongeveer f 100 aan specie, benevens een spaar bankboekje, weggenomen. De dief had by zyn werk de lamp opgestoken. De eerste luitenan t-m a g a z y n- meester H. Rinck, te Delft, wiens beide beenen door aanrijding van den tramtrein 's Graven hage—Delft, zooals gisteravond is gemeld, zeer ernstig werden verwond, is, nadat de beenen waren geamputeerd, overleden. Aan het Centraal-Station te Amsterdam bevonden zich tegen het uur van aankomst van den trein, waarmede de deel nemers aan het socialisten congres te Gro ningen zouden terugkomen, eene menigte geestverwanten. De trein kwam evenwel eerst eon half uur later binnen. Met het zingen van de socialistische liede ren trachtten de wachtenden zich don tijd te bekorten. Toen de trein binnenreed, stoeg een ge juich op en onder het luide weerklinken van de arbeiders-marseillaise werden de uit Gro ningen teruggekeerde „broeders" door de mijn gangen en de vestibule van hqt Centraal station naar buiten geleid. Op den N.Z. Voorburgwal kwamen gister morgen om elf uren de werkloozen (400 a 500) bijeen om naar „Constantia" te gaan. Een jougmensch ried de menigte aan voorloopig geen wandeltocht to houden, om niot nogmaals met de politie in botsing te komen. De vergadering in „Constantia" was eeno huishoudelijke. Pers en politie (de laatste ver tegenwoordigd door den hoofdinspecteur Boas) werden geweerd. Naar het „Hbl." van een der aanwezigen vernam, is in de vergadering door verschil lende sprekers het woord gevoerd. Do spreker van den Voorburgwal drong er, «jvonals een der coraitó-leden, ten sterkste op aan dat men thans nog niet de betoogingen zou hernieuwen. Het bleek echter dat de meerderheid der vergadering, die zich zeer rumoerig uitte, mot allo geweld wilde be- toogen. Er werd geroepen: „Wij zullen Geel wreken 1" en iemand verklaarde dat, zooals de Koningin verdedigd werd door politie en leger, Geel moest verdedigd worden door do aanwezigen. De leiders daarentegen bleven er op aandringen dat men tot Vrydag althans zou wachten, en dat men by dergelijke ge- legonheden niet met één troop, maar in clubjes moest rondtrekken, omdat men dan allicht de politie, ook in kleine groepon verdeeld, zou kunnen aanvallen. Samson ontkende dat do burgemeester had verboden om do Kalverstraat door te wandelen. Besloten werd nog gisteron twee personen naar den burgemeester te zenden, om dezen te vragen of de werklieden niet evenveel recht hadden als ieder ander om door de Kalver straat te wandelen. Om 1 uur verliet men het gebouw en trok met een kleinen omweg naar het punt van uitgang terug. Op de Raambrug bij de Appelmarkt stuitte men op eene afdeeling politie, die met ge trokken sabel de brug ontruimde, waarbij in de Raamsteog eenige klappen vielen. Voor het politie-bureel in de Molsteeg bleef het nog eenigen tijd druk, terwijl op het Spui den ganschen middag nog tal van nieuws gierigen stonden te wachten op de dingen, die zouden kunnen gebeuren. De botsing, welke 1.1. Dinsdag op den hoek van het Spui en de Kalverstraat heeft plaats gehad, is een gevolg geweest van de over treding door de werkloozen van het verbod van den burgemeester, om voortaan wandel tochten te houden door nauwe straten en met name door de Kalverstraat. Dit verbod was door den burgemeester gegeven, nadat de werkloozen 1.1. Zaterdag werkelijk de openbare orde in de Kalverstraat hadden verstoord, door de passage te stremmen en rijtuigen en karren te noodzaken rechts omkeert te maken. Do burgomeoster liet door tusschenkomst van de politie mededeeling van het verbod doen aan de leiders uit het comité der werk loozen, met verzoek er allen belangstellenden kennis van te geven. De leiders, al. Geel, Wollring en Samson, wisten dus in strijd met het verbod te han delen, toen zij 11. Dinsdag den stoet de Kal verstraat inleidden. Te 3 u. 15 hadden Domela Nieuwenhuis, Rot, Wollring (deze laatste met een doek om 't hoofd) en Samson eene bijeenkomst van een half uur met den burgemeester ten stad- huize. De burgemeester verklaarde dat het optreden der politie met z\jn wedeweten was geschied en hy de volle verantwoordeiykheid daarvan op zich nam. In stryd met de loopende geruchten, als zoude de toestand van Geel hoogst zorgeiyk zyn, kan worden vermeld dat die toestand hedenmorgen alleszins bevredigend was. Geel heeft, behalve een sabelhouw over de hand, enkele lichte verwondingen aan het hoofd bekomen. Een klein troepje „werkloozen" gaf gister avond op den Dam weer aanleiding tot relletjes, welke den geheelen avond voortduurden. Toen een detachement politie verscheen om het troepje „werkloozen" uiteen te dryven, was de Dam spoedig geheel met nieuwsgierigen gevuld, die ook nu geduldig de dingen af wachtten, welko komen zouden. Eindeiyk kwam de politie andermaal opdagen, maar thans in grooter getal. Herhaaldolyk voerde zy met den stok charges uit om schoon baan te maken. Dit gaf evenwel niet heel veel, daar do schoongeveegde ruimte spoedig weder met nieuwsgierigen gevuld was. Toen men eenigen hunner vroeg: „waarom gaan jelui niet weg?" was telkenmale hot antwoord: „'t is veel te aardig." Intusschen maken de nieuwsgierigen, die gisteravond zeker wel de hoofdrol vervulden, het der politie vry lastig; herhaaldeiyk werd er als 't ware om het monument krygertje gespoeld. Dat er echter ook kwaadwilligen onder de menigte schuilden, bleek hieruit, dat naar do politie nu en dan met steenen ge worpen werd. Eene enkele maal maakte de politie ook van de sabel gebruik en werden er eenige flinke klappen uitgedeeld. Zoo bleef het tot by elven op den Dam woelig, op welk uur de politie inrukto. By do mededeeling, dat Van Emmenes Vry- dag in „Plancius" in eene vergadering van „werkloozon" zal spreken, voegt „Recht voor Allen" dit verzook: „Werkloozen wordt vor- zocht hunne gereedschappen mede te nemen, om te kunnen toonen welk boroep zy uit oefenen 1" By oen kleinon binnenbrand in de Batavierstraat te Amsterdam heeft de dochter des huizes ernstige brandwonden ge kregen. Ze liet een brandende petroleumlamp, welke ze op tafel wilde zotten, vallen, met het gevolg, dat de grond in een oogwenk in een kleinen vuurplas was herschapen. Vóór het meisje er op bedacht was, hadden hare klooren vlam gevat en dit ziende, vluchtto ze in groeten angst do straat op, waardoor het vuur nog werd aangewakkerd. Eenige buren rukten haar spoedig de brandende kleoren van het ïyf, waarna het bleek dat het meisje eenige brandwonden bad bekomen. Ter vorpleging word ze naar het Israélietisch gasthuis vervoerd. De brand zelf had weinig te beduiden. De werkloozen te Groningen.— Woensdag middag te 3 uren werd hot comité der Groningscho werkloozen, vertegenwoordigd door E. J. Urban, tot den burgemeester, mr. S. M. S. Modderman, toegelaten, om het ant woord van B. en Ws. te vernemen op het adres, dat den vorigen Donderdag door het comité aan den burgemeester was ter hand gestold. De conclusie van dit antwoord was, datB. en Ws. zich buiten staat bevinden om aan het verlangen van het comité te voldoen, met uitzondering alleen van de wegruiming van sneeuw, welke voortaan van gemeentewege zal plaats hebbon, tegen een loon van 0.75 per dag. Urban vond dat het een antwoord was, dat weinig beloofde, waarop de burgemeester hem er op wees, dat GeJ. Staten toch tusschenbeide zouden treden, wanneer B. en Ws. ziel1 buiten het hun afgebakend terrein begaven. Heden, Donderdag, vergaderen de werkloozen weder in „de Toekomst." Een 4-jarig kind te Middelburg, dat tydens de afwezigheid der moeder met vuur speelde, heeft daarby zulke hevige brandwonden bekomen, dat het, na hevige PÜnen, aan de gevolgen daarvan is overleden. Te Maastricht heeft iemand voor zyn broeder, tegen vergoeding van één gulden per dag, 5 dagen hechtenisstraf ondergaan. De zaak kwam uit, toen reeds de grootste helft vandenstraftyd om was. Tegen den vry willigen gevangene is proces verbaal opgemaakt. Te Raamsdonksveer heeft Dins- dag-avond (2den Kerstdag) wederom eene vecht- party, doch ditmaal op grooter schaal, plaats gehad, dan in jaren het geval daar was. Het doel der „fanten," aldus worden de bewoners uit genoemd dorp genoemd, was de inge zetenen uit Geertruidenberg, die aldaar ver toefden, uit hun dorp te verdry ven. Vandaar eene hevige vecht- en klopparty, waarby een gretig gebruik van de straatkeien en steenen gemaakt werd. De brug, tusschen beide gemeenten gelegen, was als 't ware gebarricadeerd, zoodat men van bootjes gebruik moest maken om de rivier over te steken. Reizigers, die te Geertruiden berg vertoefden en met de stoomtram naar Oosterhout of Breda moesten vertrekken, heb ben de reis per rytuig langs de gemeente Made moeten maken. Nog de brigade mare chaussee, te Raamsdonksveer gestationneerd, noch de gemeentepolitie, noch de militairen waren aanvankeiyk by machte de steeds aan groeiende menigte, die men veilig op 5- a 600 man mag rekenen, in bedwang te houden. Naar men verneemt, hebben geene zeer ern stige verwondingen plaats gehad. Wy vernemen dat de firma Henri Nestlé, te Vevey, voor hare twee producten, 't Kindermeel en de Gecondenseerde Melk, op de tentoonstelling van Chicago de medaille met diploma verkregen heeft, de hoogste belooning, welke op deze tentoonstelling ge geven is geworden. Dit is de 40ste onderscheiding van die soort, welke deze firma ontvangt op de tentoon stellingen, waar zy o. a. 14 eere-diploma's en 18 gouden medailles heeft verkregen. Onder de gemeente Stramprooi, gelegen naby de Belgische grenzen, is in den Kerstnacht eene poging tot moord gedaan op den daglooner V., wonende in het gehucht Heyerroth. Twee schoten werden gelost door een vensterglas, in de richting waarV.sliep; één dezer schoten kwam in de beddeplank terecht. De brigade marechaussee uit Weert heeft de zaak in handen; het zal echter moeiiyk zyn den dader op te sporen, te meer, omdat de bewoners daar byna allen stroopers en dus van geweren voorzien zyn. De burgemeester van Loivre, eon dorp naby Rheims, is Vrydag-nacht byna met bed en al in de lucht gevlogen door het ontploffen van eene helsche machine, welke onder het raam van zyne slaapkamer was ge plaatst. Dicht by het raam werden stukken gevonJen van eene koperen buis, welke ver- moedeiyk met buskruit was geladen. De aan slag schynt eene persooniyke wraakneming te zyn van zekeren Rochard, dien de burge meester kort te voren uit zyn dienst had weggejaagd; dit vermoeden wordt nog ver sterkt doordat men te zynen huize eene koperen buis heeft gevonden, gelyk aan die, waarmede de aanslag werd gepleegd. De anarchist Alexander Cohen is door de Fransche politie uit het land gezet. In Belgiö mocht by niet komen, daar de Belgische regeering reeds vroeger een bevel tot zyne uitzetting heeft uitgevaardigd, en in zyn moederland wilde hy begrypeiykerwyze liever niet terugkeeren, omdat hy hier nog een vonnis ten zynen laste heeft wegens be- leediging van wyien Koning Willem III. Op zyn verzoek is Cohen nu te Havre op eene boot gebracht, waarmede hy naar Southampton is vertrokken. De heer Emile Zola geeft in de „Éclair" een uitvoerig verslag van zyn onderhoud met den minister van binnenlandsche zaken, den heer Raynal, ten behoeve van Cohen. Toen het nameiyk bekend werd dat een bevel tot uitzetting tegen dezen anarchist en letterkundige was uitgevaardigd, heeft Zola, op aandringen van vele leden der „Sociétédes gens de lettres", als voorzitter dier vereeniging den minister van binnenlandsche zaken ver zocht, het bevel in te trekken. Zooals gemeld, heeft deze stap niet het gewenschte gevolg gehad. De minister verklaarde dat de politie ten huize van Cohen een aantal anarchistische bladen had gevonden. „Maar mynheer de minister," antwoordde Zola, „als by my eene huiszoeking werd gedaan, zouden dezelfde bladen worden gevonden; dat is toch geene reden om my te arresteeren Doch Cohen stond bovendien onder verdenking, een spion van Duitschland te zyn. „Er staan my drie wegen open", zeide de minister: „Cohen vry te laten, hem voor het gerecht te brengen of het land uit te zetten. Dit laatste zal ik doon, omdat het de minste moeilykheid oplevert." Velen zullon zeggen dat het billyker ware geweest, Cohen voor het gerecht te brengen. De minister toonde aan Zola geene bewyzen, dat eene ernstige beschuldiging tegen Cohen is ingebracht, en Zola is van meening, dat er geene bewyzen van zyne schuld bestaan. Ten slotte deelde Zola mede dat Cohen zich reeds sedert drie dagen te Londen be vindt. „Voor het oogenblik kan ik niets meor voor hem doen, zeide Zola maar ik vertrouw dat het my wel zal gelukken later de herroeping van het verbpjiningsbesluit te verkrygen." Firma's in de City, te Londen, hebben eensluidende privaat-telegrammen ont vangen uit Zuid-Afrika, volgens welke schrik barende rampen de Engelschen getroffen zou den hebben in Matabelenland. De majoor For bes, die Lobengula vervolgde om hem ge vangen te nemen, zoude gedwongen zyn geweest, terug te keeren. Zyne 200 man schappen leden belangrijke verliezen en groote ontberingen en hij voerde slechts een veertig paarden op den terugtocht mede. De overige paarden waren opgegeten. Forbes zou voorts gedwongen zyn geweest twee detachementen, elk van 20 man, door hem, onder majoor Wilson en kapitein Borrow, Lobengula ach terna gezonden, achter te laten en de Mata belen zouden de beide detachementen naby de Shangani-rivier, die Lobengula overge trokken was, verdelgd hebben. Deze tydingon hebben in de City veel onrust gewekt. Eene goede vangst had dezer dagen een hengelaar in het kanaal van St.-Denis. Hy vischte een pak op, dat 178 spoor wegobligatiën ter waarde van 110,000 fr. bevatte. Clara: „Ik heb wel eens hooren zeggen, Emma, dat een kus zonder liefde smaakt als een ei zonder zout Emma: „Dat weet ik niet. Ik heb van myn leven nog geen Clara: „Och kom, Emma!" Emma„geen ei zonder zout gegeten." Gemeenteraad van Lisse. Zitting van 27 December. Tegenwoordig 5 leden. Afwezig met kennisgeving de fceeren D. J. Van Stockum en M. Van der Veld. Voorzitter: de Burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de navolgende ingekomen stukken a. Missive van dr. Blok, dat hy de opdracht tot waarneming der geneeskundige armen- praktyk aanneemt. b. Missive van Ged. Staten, houdende toe zending van het goedgekeurd suppletoir kohier van den Hoofdeiyken Omslag. c. Idem, ter begeleiding van de goedgekeurde gemeentebegrooting voor 1894. d. Idem houdende bericht der ontvangst van de Verordening op de Ijsbanen. Alle deze stukken worden aangenomen -voor kennisgeving. Nog is ingekomen een verzoek van den heer jhr. P. F. A. J. Von Bönninghausen tot Herinck- have, houdende om hem in gebruik af te staan een gedeelte van het erf der oude school, tot het maken van eene oprylaan naar zyne nieuw gebouwde woning, in vergoeding waar voor de gemeente gebruik zal mogen maken van het door hem gelegde riool achter meer genoemde woning. Wordt met algemeene stemmen toegestaan en aan B. en Ws. de verdere uitvoering op gedragen. Alsnu wyst de Voorzitter op de nood- zakelykheid om het Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Raad te herzien. Op zyn voorstel wordt besloten het door B. en Ws. nieuw ontworpen Reglement by de leden te doen cirouleeren. Daarna wordt ter tafel gebracht de be grooting van het Buig. Armbestuur voor 1894, welke wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van ƒ812.335. Ten slotte werd nog een voorstel van den Voorzitter tot het plaatsen van een urinoir in het Vierkant aangehouden tot eene volgende vergadoring. Verder niets meer te behandelen zynde en geen der leden meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. BUITENLAND. Duf tschland. Een Münchensch blad verzekert dat vorsf Von Bismarck weder ziek is en dat prof. Schweninger uit München naar Friedrichsruh is vertrokken. Uit laatstgenoemde plaats is niets vernomen van eene ziekte van den oud kanselier en aan de reis van Von Bismarcks lyfarts behoeft geen byzonder gewicht te worden gehecht, daar hy ook vorige jaren het Kerstfeest op Friedrichsruh heeft doorgebracht. Alle byzonderheden, welke over do onder handelingen tusschen de Duitsche en Russische regeeringen betreffende het handelstractaat worden medegedeeld, zyn nog niet bevestigd, maar toch wordt van goeder hand verzekerd, dat de kansen voor het tot stand komen van het tractaat gunstig blyven. Knoeieryen op de spoorwegen zyn ook in Mecklenburg ontdekt. Veertien conducteurs zyn wegens bedrog met plaatskaartjes tot gevangenisstraffen van 4 weken tot S maanden veroordeeld. Van de aangeklaagde reizigers kreeg één 4 maanden en een andere 10 dagen gevangenisstraf7 conducteurs en 2 reizigers werden vrygesproken. België. Er wordt te Brussel een internationaal koloniaal gesticht tot stand gebracht, ontwor pen door de heeren Challey-Bert, algemeen secretaris der Union Coloniale vanParys;Van der Lith, professor van internationaal recht, te Leiden, en Léon Say. In het Volkshuis te Brussel is Zondag een socialistisch Congres geopend onder voor zitting van den bekenden Gentenaar Anseele, met de voorlezing eener „verklaring van be ginselen", waarin het internationaal karakter der werkliedenparty nadrukkeiyk werd ge handhaafd en het bestryden van godsdienstige instellingen werd uitgesloten. Het socialisme trekt zich, volgens dit stuk, alle verdrukten zonder eenig onderscheid aan. Maandag is over het program voor de aan staande verkiezingen gehandeld. De overvloed van stof maakte beraadslaging byna onmoge- ïyk. Met byzondere levendigheid, ja heftigheid en op zeer rumoerige wyze werd gestreden over het beginsel der evenredige vertegen woordiging, dat eindeiyk met 128 tegen 30 stemmen werd goedgekeurd. (De gedelegeerden der Borinage stemden tegen.) Daarop ging het Congres uiteen, om met Paschen weder byeen te komen. Ito.lië. De arbeidersbeweging in Italië breidt zich uit. De fasci dei lavoratori worden nu ook op het eiland Sardinië georganiseerd. De regeering zal, zoo 'wordt ten minste verzekerd, binnen kort aan de Kamer voorstellen doen om de plattelandsbevolking van Sicilië te hulp te komen. Velen hopen dat het persoonlyk aan zien, dat de minister-president op Sicilië ge niet, een gunstigen invloed zal oefenen. Het bestuur der werklieden-vereeniging te Lercara, waar gedurende de Kerstdagen ern stige ongeregeldheden voorvielen, heeft oen telegram gezonden aan den heer Crispi, waarin een beroep wordt gedaan op de ondersteuning der regeering. De heer Crispi antwoordde, dat het zyn streven zou zyn, binnen de perken der wetten, de grieven der bevolking weg te nemen. Evenwel achtte de minister het noodig, dat de inwoners eerst ophielden de orde te ver storen, daar de regeering een dergelyk optre den, als nu telkens voorkomt, niet kan dulden. Het bestuur liet het telegram van deD heer Crispi aanplakken, zoodat het ter algemeene kennis werdt gebracht. De betoogers keerden toen huiswaarts en verklaarden rustig te zul len afwachten, wat de heer Crispi voor hen zou doen. Spauje, De inwoners van Madrid waren gedurende de Kerstdagen byna zonder brood geweest, daar 1560 knechts, die in 280 bakkeryen werkzaam waren, het werk hadden gestaakt. De autoriteiten lieten brood en bakkers komen uit Toledo, Segovia, Avïla, Guadalajara en Valladolid en stelden soldaten en zelfs politie agenten, die het bakken verstonden, beschik baar. Hierdoor verbitterd, werden de werk stakers lastig en 60 werden gevangengenomen. De staat van beleg te Barcelona heeft de autoriteiten in staat gesteld, alle vertak kingen der anarchistische organisatie in de provincie te ontdekken. Byna alle anarchisten, ook vreemdelingen die schuldig of mede plichtig zyn aan de laatste misdaden, zijn gevangen, en de rechter Domenech, die vroeger in het zuiden van Spanje vele anarchisten heeft opgespoord, heeft de meesten tot be kentenis gebracht. Waarschyniyk zullen 60 anarchisten in de volgende maand terecht staan. Eén, Codina, die de bom in den schouw burg heeft geworpen, verried het geheime arsenaal der anarchisten, waarvan in ons vorig nommor werd meldiDg gemaakt. Volgens een ander bericht werd het dynamiet- komplot te Barcelona uitgebracht door een kind van 8 jaren. Een gevangengenomen letterzetter, Bernard Swepol, bekende den vorm te hebben gemaakt, waarin de bommen voor de jongste aanslagen gegoten werden. Zyn schoonvader sloeg den vorm stuk, toen hy vernam welk eene verwoesting de bommen hadden aangericht. De prefect van Barcelona is overtuigd dat hy weldra over de geheele samenzwering der anarchisten volledig licht zal bezitten. De onthullingen toonen tot dusver dat de anarchisten uitstekend georganiseerd waren en in betrekking staan met anarchisten in vele Europeesche hoofdsteden en in Amerika* Griroot-Brit»xAnië. In het Lagerhuis verklaarde de minister van binnenlandsche zaken Asquith dat de taal, die de volksleiders William en Jewes uitsloegen op de vergaderingen van werkloozen op Tower Hill (Oost Londen) heftig en brutaal, maar van zoodanigen aard was, dat de beschuldiging van aansporing tot misdaad moeiiyk, indien niet onmogeiyk was. Het was, zeido de minister, niet wenschelljk, hen te vervolgen, indien men geen redelyko zekerheid had, dat zy veroordeeld zouden worden. De beide individuen, die by de politie be kend zyn, worden scherp bewaakt. Zeker zullen vervolgingen worden ingesteld, indien woorden gesproken worden waarby tot misdaad wordt aangespoord. De minister-president Gladstone verklaarde dat het vraagstuk betreffende Uganda zeer belangryk en dat de toestand, zooals die uit het verslag van den Rykscommissaris sir G. Portal blykt, zeer ingewikkeld is. De regeering kan onmogeiyk zeggen wanneer de quaestie rijp is, om aan de Kamer te worden voorgelegd. Griekenland, Volgens een telegram uit Athene heeft de koning van Griekenland het door het mioisterie- Trikoupis voorgestelde en door de Kamer aangenomen staatsbankroet gesanctioneerd. In de „Pol. Korr." wordt eene poging ge daan, den koning te verontschuldigen en het te doen voorkomen, alsof hy eigeniyk vreemd is aan deze zaak. De koning heeft zelfs over de bedoelde wetten geen oordeel willen uit spreken. „De koning", zoo wordt aan de „Pol. Korr." geschreven, „die in den laatsten tyd zich binnen de engste grenzen van een con stitutioneel monarch heeft teruggetrokken, houdt zich streng op het standpunt der niet- inmengiDg, waarop hy zich sedert de terug komst van Trikoupis heeft gesteld, en laat hom de vrye hand. Op dit standpunt kon de

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2