F'eriilleton. 9e Geschiedenis van „De Gloria Scott." in clat govi.l zulk een bevel zich te laten TOlK47blleil. Van Kol, daarna het woord verkrygendo, schetste nogmaals do ellende der werkloozen. Als laatsto hoop zal de hongei optocht ondernomen worden. Een verheffend, een ziels verheffend schouwspel zal hot worden. Stil zal men door de steden on dorpen trekken, dof zal de aanblik zijn van die in lompen gehulde woraloozen. Geene équipages, goene gegalonneerde livreien, geene schitterende uni formen zullen in den stoet zyn. Geen pries- tor zal de schare leidon. Op naar Den Haag dus! Op naar den zetel van het gezag, waarvan nog eenige hulp is te wachten! In de pauze werd besloten ook op den twoeden Kerstdag eene wandeling door de stad te doen. Na de pauze gaf Van Kol in hool'dtrokken do regeling van den tocht aan. In groepen van 50 zal men loopen. Men zal zich aan het Taadhuis in verschillende gemeenten vervoegen, om nachtverblijf in de scboleu en in de ver dere openbare gebouwen te verzoeken. Men zal moeten levon van het brood, dat men daar zal verstrekken, daar geen geld mag worden medegenomen; dit moet in het gezin achtergelaten worden. Maar wel zal er muziek zijn. Geene vreugde tonen echter, maar een dof geroffel en het vrijheidslied, uit volle borst gezongen, zal gehoord worden. Geene wapens zullen moe gevoerd worden, maar de massa zal eene moreele kracht bezitten, evenals de boeren indertijd in Frankrijk. Spreker vroegZou de Regeering, nu zij nog de sterkste is, gewelddadig durven op treden? Zou er één officier z\jn te vindon, die op de weerloozen zou laten schieten, één sol daat, die het geweer tegen zfine broederen zou opheffen Wellicht ja, doch spreker geloofde van niet. Na een krachtig woord tot opwekking be sloot Van Kol zijne rede en werd de lalryk bezochte vergadering gesloten, nadat Wollring nog had aangeraden om kalm, arm in arm, liefst 12 aan 12, zich langs den weg te begeven Na afloop der vergadering, te ruim halft wee, ging men weder in massa op weg; het comité on Van Kol met meer anderen arm aan arm weder voorop. Door de Nieuwe Kerkstraat langs de Kei zor8gracht en door de Vijzelstraat en de Kal- verstraat bereikte men den Dam, alwaar Wollring, staande op de stoep van do grooto Koopmansbeurs, welko reeds zoo good als gesloten was het was ruim drie uren de menigte ontbond. Eene inmiddels gerequireerde afdoeüng politie bohoofde niet handelend op te treden, daar de menigte zich reeds verstrooid had. Van politie in de Kalverstraat werd niets gozion. Op den Dam was het tijdens de ont binding meer dan vol. BUITENLAND. Frankrijk. Voor het hof van assises te Parijs is Donder dag de 3aak behandeld van don koetsier dichter Moore, die een moordaanslag pleegde op den afgovaardigde Lockroy. Zooals men zich zal herinnoren, kwam Lockroy er betrekkelijk good af; de kogel uit het a bout portant geloste pistool stuitte af op het hardgesteven witte vest van den afgevaardigde en veroor zaakte slechts eone kneuzing. Dr. Gamier, als deskundige gohoord, vor- fiJaardo dat Moore eene buitengewone ydel- hoid bezit, maar overigens volkomen toereken baar is. De jury sprak het schuldig uit, met aanneming van verzachtende omstandighedon en uitsluiting van den voorbedachten raad; dienvolgons veroordeelde het hof den opge wondeD koetsier tot zes jaar dwangarbeid en tien jaar intordictio van verblijf te Parijs. Bfi het vernemen van z\jn vonnis riep Mooro: „Leve do monschheid!" De Fransche Kamer zal binnenkort te bo- raadslagen hebben over oen wetsvoorstel tot A. CO NAN DOYLE. Slot). Het was eene moeilijke vraag, want do Kaap Vordischo eilanden lagen ODgeveer vijfhonderd mijlen noordelijk van ons verwjjdord en de Afri kaansche kust zovonhonderd mijlen oostelijk. O/er hot gehoel vonden wy hot boter, om, als de wind ton minste noordelijk werd, naar Sierra Loone te gaan, en wendden onzen boog in dio richting, op welk oogenblik de bark aan stuurboordzijde van ons wegdreef. Plotseling zagen wy, terwijl wij naar haar keken, eene diebte, zwarte rookwolk uit haar opstijgen, die gelijk een reusachtige boom aan den hemel hing. Eenige seconden later hoorden wy een ge rommel als van dondor en toen de rook op trok, was or van de „Gloria Scott" niets meor to zien. In een oogenblik hadden wy on zo boet nogmaals gewond en roeiden uit alle macht naar de plaats, waar de rook nog over het water hing, on die ons dua da plek aanwoos waar hot drama was afgespeold. Er vei lep ruim oen uu: eor wy do plnata be- roik ton on oorst vreesden wy dat wij te laat gekomen ware:; om nog iemand te rod den. Eono uitoongoslagei» boot, een aantal manden en stukken hout, die op de golven ronddreven, wezen aan waar het schip vergaan was; maar wtf zagen norgens oen toeken van joven en het oprichten van een pensioenfonds voor be jaarde werklieden, uit de opbrengst van den verkoop der kroonjuweelen, waarvoor indertijd ongeveer 10,000,000 fr. betaald is. Men berekent dat jaarlijks te Parijs 1,700,000 flesschen champagne worden ge dronken. De regeering wil oen surtaxe van 50 c. per flesoh invoeren. Dui t^chlaud. In strijd met de mededelingen van andere zfide, omtrent het Duitseh-Russisch handels tractaat, beweert do „Freisinnige Zeitung," uit vertrouwbare bron vernomen te hebben, dat de Russische gedelegeerden reeds op 19 Dec. hunne toestemming hebben gegeven tot alle eischen, welke de Duitsche regeering heeft gesteld. Voorts verneemt de „Freisinnige Zeitung," dat de Russische ijzer-fabrikanten alles in hot werk stellen om de totstandkoming van het tractaat te verhinderen en tot bereiking van dat doel reeds 1,000,000 roebels hebben bijeen gebracht. De beide door het gerecht te Leipzig ver oordeelde Fransche officieren zfin te Glatz (Sileziö) aangekomen, waar zij hunne straf zullen ondergaan. Italië. De Duitsche bladen bespreken de minis- teriëele verklaring van Crispi met grooto terughouding; zy noemen de zinsnede, waarin over de betrekkingen van Italic met de bui- tenlandsche mogendheden gesproken wordt, dubbelzinnig on betreuren het, dat Crispi zich niet over het drievoudig verbond heeft uitge laten. De „Voss. Ztg." acht den toestand wan hopig, als Crispi er niets op weot te vinden, en raadt hora ontbinding der Kamer aan. Van do "Weener bladon betreurt de „Neue Froio Presse" slechts het geheel ontbreken van bepaalde aanwijzingen over de manier, waarop Crispi den finantiöelen toestand van Italië denkt te verbeteren. De zaak is in de ver klaring slechts terloops aangeroerd, terwijl men redelijkerwijze eene algemeene uiteenzet ting van 's ministers plannen had mogen ver wachten. België. De zitting der Belgische Kamer was gisteren gunstiger voor het ministerie dan den vorigen dag. De afgevaardigde Fdrron interpelleerde de regeering over do onregelmatigheden, welko zouden begaan zijn bij de samenstelling der kiezerslijsten voor don Raad dor schepenen te Gent. Na een lang debat word oene motie van don heer Helleputte, waarin de verkla ringen van den betrokken minister goedge keurd werden, met 85 tegen 20 stommen aangenomen. Aan het „Congrès international scien tifique," te Brussel door de Katholieken te houden, zal, behalve door dr. Scbaopman, ook deelgenomen worden door de volgende heeren uit Nederland; dr. Nolens uit Rolduc, dr. Van Spanje, pater V. Becker S. J. uit Ouden bosch, ijater V. De Groot uit Nymegen en door rar. J. J. Harte te 's Gravenhage. GrootrBritauuië. De zittingen van het Lagerhuis zijn uitge steld tot Woensdag a. s. Volgons berichten uit Buluwayo (Mata- belerdand), gedagteokend 16 Dec., is het majoor WJson (dio, naar men weet^inet zyneafdee- ling door de troepen van koniog Lobengula van do Engelache hoofdmacht was afgesneden en omtrent wiens lot men in hot onzekere verkeerde), gelukt zyne tegenstanders te ver slaan. Koning Lobengula is na de nederlaag zijner manschappen gevlucht. Te EJnburg is gisteren uitspraak ge daan in zake het procos betreffende den moord op luitenant Hambrough gepleegd. Van het plegen van dozen moord werd verdacht Hambrough's gewezen leermeester Monson, wien ten laste werd gel.'gd dat hy zich aldus in het bezit heeft willen stellen van do s>m, waarvoor hij (Monson) Hambroughs loven had voizekerd. reeds waren wy wanhopig omgekeerd, toen wij iemand om hulp hoorden roepen on op ©enigen afstand oen stuk hout zagen, waarop een man lag uitgestrekt. Toen wi) hem aan boord getrokken hadden, bleek het een jong zeeman te zijn, Hudson genaamd, maar h\j was zóó verbrand en uitgeput, dat by eerst don volgenden moVgon kon vertellen wat er gebeurd was. Het scheen dat Prendergast en zyn aaDhang, nadat wy vertrokken waren, begonnen waren de vyf overgebleven gevan genen ter dood te brengen. De twee bewakers werden neergeschoten en overboord geworpen, evouals de derde stuurman. Daarna was Pren dergast naar benedon, tusscbendeks, gegaan en had eigenhandig den armen geneesheer den hals afgesneden. Toen bleef nog slechts den eerste stuurman over. oen 11-nk, moedig man. Toen hy don veroordeelde met het bebloede mes in de hand, op zich toe zag komen, schopte hy 7.yne boeien af, die hy op de eene of andere wyze los had weten to krygen, liep het dek over en stortte zich in het achter onder. Een twaalftal veroordeelden, die met pistolen in de hand naar beneden gingen om hom to zoekou, vonden hem met eono lucifersdoos in do hand, naast een opon vaatje met buskruit gezeten, één van de honderd, die men aan boord had, terwyi by zwoer, dat hy hen aller, in de lucht zou laten sprin ger., als men hem op do oono of andoro manier kwaad dood. Een oogenblik later had de ont ploffing plaats, maar Hudson dacht, dat het oerdor door oen afgedwaalden kogel van eeD der veroordeelden is gebeurd dan door een lucifer y«:i i»«u stuurman. Wat ook de oor- De jury sprak Monson vry, doch uitslui tend wegens gebrek aan voldoeüde bew'yzen. Volgens uitvoeriger berichten was Monson beschuldigd, op 10 Augustus te Ardlamont zyn vroegeren leerling luitenant Hambrough te hebbon doodgeschoten, ten einde in het be zit te komen van eene verzekering van 20,000 pd. st., die hy by de „New-York Mutual Insurance Cy." op het leven van luitenant Hambrough had gesloten. Uit de mededeeling, welke de heer Glad stone Donderdag in het Lagerhuis deed met betrekking tot het jaargeld van den hertog van Edmburg, blykt dat de hertog, nu hy den troon van Saksen-Coburg Gotha heeft bestegen, uit eigen bewegiDg afstand heeft gedaan van hot jaargeld van 15,000 pd. st., dat hem by de wet van 1866 is verleend. By de wet van 1873 was den prins, met het oog op z;jn aanstaand huwelyk, bovendien nog oen jaargeld van 10,000 pd. st. toege kend; dit blyft hy genieten, daar hy jaarlijks oenigon tyd in Engeland zal komen door brengen. Op do vraag van een der leden, of de hertog Britsch onderdaan blyft, kon de heer Glad stone geen antwoord geven, daar de zaak door de rechtsgeleerde raadslieden der kroon moot worden uitgomaakt. Zwitserland. Gisteren is te Genève een congres van socialistische studenten geopend Tachtig gedelegeerden uit Frankryk, Zwitserland, Duitschland, Italië, België en Nederland waren aanwezig. De Bondsraad van Zwitserland heeft by de Bondsvergadering een ontwerp tegen de anarchisten ingediend. Volgens dit ontwerp wordt mot tuchthuis gestraft: lo. openlyk of bedekt aansporen tot mis dadige handelingen of aanleiding geven, dat raenschenleven8 in gevaar worden gebracht; 2o het vervaardigen, laten vervaardigen, be waren, aan anderen overgeven of vervoeren van ontplofbare stoffen, met de wetenschap dat zy voor misdaden bestemd zyn; 3o. ge straft wordt ieder, die het niet aan de autoriteiten opgeeft, wanneer hy weet, dat iemand met een misdadig doel ontplofbare stoffen heoft gemaakt of heeft laten maken. Wie ontplofbare stoffen met een misdadig dool gebruikt, wordt gestraft met minstens tien jiren tuchthuis; allen, die met hun weten medewerken aan gedrukte geschriften, die tot genoemde misdaden aansporen, zyn strafbaar. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat de laatste anarchistische misdaden aanlei ding hebben gegeven tot de indiening van dit ontwerp en dat het noodig is maatregelen te nemen tegen het plegen van zulke misdaden, al zyn zy nog niet in Zwitserland voorgekomen, en te zorgen, dat zy, indien zy voorkomen, streng worden gestraft. Tot eenige an_archisten, die in het kanton Neufchatel zyn gearresteerd, behoort een Franschman, Bitterlin genaamd, die bekend heeft, als anarchist te hebben deelgenomen aan de verspreiding van blaadjes, waarin het plegen van geweld tor bevordering van het anarchisme wordt verheerlykt. De Bonds- regeering hoeft bovel gegeven lot zyne ver banning uit Zwitserland. Wegens verspreiding van esn anarchistisch manifest te Zürith heeft de BondsregeeriDg ook aldaar oen onderzoek doen instellen. Serviö, Gisteren is in Servië het proces aangevan gen tegen de liberale ministers, die aan het bewind waren, toen koning Alexander zyn coup d'état waagde en de grondwet schond. Zy zyn aangeklaagd van schendiog der grond wet, daar zy bobben toegelaten dat hunne ondergeschikten de heiligste rechten van den Servischen burger, do persooniyko vryheid en de zekerheid des ewendoms aantastten. Rap porten van districtshoofden gelden ali bewijs. Zoo hoeft een den minister van binnenlanusche zaken vorwittigd, dat hy de voornaamste oppo santen in do gevangenis zou laten zetten. zaak geweest moge zyn, dit was het einde van de „Gloria Scott" en van het gepeupel, dat er bevel over voerde. Dit is, mya dierbare zoon, in korto trekken het verhaal van deze vreoselyke gebeurtenis, waar ik mede in betrokken was Den volgéh- den dag werden wy door de brik „Hotspur" opgenomen, met bestemming naar Australië; de kapitein vond er geen bezwaar in te ge- ^ooven, dat wy de overgeblevenen van een verongelukt passagiersschip waren. Het transportschip de „Gloria" werd door de admiraliteit geboekt als op zee verloren te zyn geraakt, en nooit is iemand te weten gekomen wat zyn lot ie geweest. Na een voorspoedige reis zette do Hotspur ons te Sydney aan land, waar Evans en ik eenen anderen naam aannamen en ons op weg begaven naar de goudmynen, waar het tus- schsn die vele menschen, die daar uit alle mogeiyke landen byeen waren, niet moeilyk voor ons was van identiteit to veranderen. Het overige behoef ik niot te vertellen. Wy waren zoer voorspoedig, reisden veel, kwamen als ryke kolonisten in Engeland terug, en kochten ons landgoederen. Langer dan twintig jaren hebben wy reeds een rustig en nut ig leven geleid, on wy hoopten, dat ons ver leden voor eeuwig begraven was. Gij kunt dus begrypen, wat ik gevoelde, toen ik in den zeeman, die my op kwam zoeken, onm:d- deliyk den man herkende, dien wy van het wrak gered hadden. Hy was ons op de een of andere wyze op het spoor gekomen en had zich ten doel gestold van het geld te levon, dat wy hem uit angst voor verraad Een ander beweerde in zyn rapport, dat een groot deel des lands vyandig was tegen de dynastie en hy beroemde zich er op, dat hy weerlooze burgers door soldaten had laten neerschieten. Zulke misdadige ambtenaren waren niet gestraft, maar beloond geworden. Andere punten van aanklacht zyn, dat de verlenging van het handelstractaat met Oosten rijk onwettig was; dat onwettige handelingen by de verkiezingen hebbon plaats gehad en vooral den ministers van binnenlandsche zaken en oorlog wordt roekeloos bloed vergieten ten laste gelegd, ofschoon het volk nergens de orde had gestoord; dat alle ministers, die behalve generaal Bogitschevic afgevaardigden waren, besluiten hebben helpen nemon, terwyl slechts 64 afgevaardigden aan wezig waren, niettegenstaande de grondwet de aanwezigheid van minstens 69 voorschrijft; Deze en eenige dergelyke beschuldigingen zyn waarschynlyk gegrond, maar zeker is, dat alle andere ministeriën hetzelfde hebben gedaan. Het gerechtshof bestaat uit zestien rechters, meer om hunne politieke meening dan om hunne onpartydigheid gekozen. Hooger be roep is uitgesloten en de koning kan slechts met toestemming der volksvertegenwoordi ging genade verleenen. Abessiaië. Men seint uit Massowah, dd. 22 Dec.: De Italiaansche troepen behaalden eene overwin ning op een legermacht van 10,000 Derwischen, die onder aanvoering van Achmed Ali tegen de Italianen oprukten. De Derwischen leden ernstige verliezen en verloren eene mitrail leuse en 60 vaandels. Tot de gesneuvelden behoorden de aanvoerder Achmed Ali en de meesten zyner opperhoofden. Brazilië. De stryd in Brazilië wordt heviger. Volgens te Buenos-Ayres ontvangen berichten uit Desterro (ie zetel van het voorloopige bewind, dat. door admiraal De Mello is ingesteld) zijn de troepen van president Peixoto slaags ge weest met hunne tegenstanders aan de oevers van de rivier Itajahi. De troepen van presi dent Peixoto maakten zich meester van het oorlogsschip de „Meteore" en fusilleerden de geheele bemanning. Vierhonderd manschappen verloren by dezen strijd het leven. Bovengenoemde rivier Itajahi ligt ten noorden van Desterro en ten zuidon van de haven Santos, welke sedert eenigen tyd door De Mello's schepen wordt geblokkeerd. Wat den toestand Ie Rio betreft, wordt van 21 Dec. aan de „Kölnische Zoitung" geseind „De toestand wordt steeds erger, alle zaken staan stil." Wellicht staat dit bericht in verband met hetgeen uit Nieuw-York geseind wordt, dat daar het gerucht in omloop was, als zouden Peixoto's tegenstanders zich reeds van Rio- de Janeiro meester gemaakt on den president tot aftreding genoodzaakt hebben. Kerkolijko Berichten. Zoeter w oude: Ned.-Herv. gem. 1ste Kerstdag, 's morgens te tien uren, ds. W. Briet, van Leiden. Katwijk aan den Ryn: Ned.-Herv. gemeente, 1ste Kerstdag, 's namiddags hall drie, ds. Koop8, van Valkenburg. LICHTSTERKTE. Datum. TJnr Aantal. G om. Eng Sla:) dk. 4.30 - 7.45 4.8» 7.45 4.S0 6.30 430 6.4 -i 4.30 6.46 4 30 4 30 6.46 6.45 16 4 1*1 16.2 16 4 16 6 16.4 16.6 16.6 Dit betoekoDt: Wanneer men 6 cubic feet 141.6 literB per our van zaltt gas verbrandt In een Sagg'e Loedcn-ArgaDd-Standard bornor No. 1, met 24 gaatjes, wordt oen hebt verkregen, dat in etorkto gelijk etaat mot 16.4 16.2 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per nor verbrandt. moesten geven. Gy zalt u nu kunnen begrypen, waarom ik absoluut vrede met hem wilde hebbeD, en nu wel eenigmedelyden met myn angst gevoelen, nu hy van my naar zyn ander slachtoffer is gegaan met bedreigingen op de lippeD. Daaronder is geschreven, maar zoo beverig dat men bet nauweiyks kan lezen: Beddoes schryft my in geheimschrift, dat Hudson alle3 verraden heeft. Groote God, wees ons genadig I" Dit was het verhaal, dat ik dien avond den jongen Trevor voorlas, en my dOnkt Watson, dat het onder de gegeven omstandigheden recht droevig was. De arme jongen was er ontroostbaar over, en ging naar een plantage tb Ferai, waar het hem, naar ik hoor goed gaat. Wat den zeeman en Beddoes betreft, na dien dag, waarop de waarschuwende brief is geschreven, beeft men van gesn van boiden niets meer gehoord Zy zyn beiden geheel ver dwenen. Er is echter geen klacht by de politie ingediend, zoodat Beddoes waarschynlyk een lo8so bedreiging voor de daad heeft aangezien. Men had Hudson in do omtrek zien rond- loopon, zoodat de politie vermoedde, dat hy Beddoes van kant gemaakt had en gevlucht was. Wat my betreft, ik geloof juist het tegenovergestelde. Ik houd het voor meer waarschynlyk, dat Boddoes, tot wanhoop gebracht, en meenende, dat hy roeds verraden was, zich op Hudson heeft gewroken, en uit het land gevlucht is met alles, wat hy ©enigs zins mede kon nemen. Dit zyn de feiten van het geval, dokter, en als gy ze in uwe ver zameling kunt gebruiken, staan ze met h9t groot3te genoegen ter uwer beschikking. LEIOEiV, Do 'ember. De Muziekschool der Maa schappy voor Toon kunst alhier zette gisteravond de openbare les in de Stalszaal voort, nadat des middags de jongere leerlingen waren opgetreden. Van dezen willen we hier nog oven aanstippen de leerlingen Verdam, De Rooy, Van Velzen, Tieleman en Van Manen (2de en 3de viool klasse) voor de wyze waarop zy eene Viool- aria uit Haydns „Schepping" speelden, als mede de leerlingen der 4de en 5de viool-klasse voor Mendelssohns „Lied ohne Worte"; verder P. C. Knaap met zyne Romance, en uit de eerste klasse het dochtertje Hanna, van den leeraar, den heer Striemng zeiven, met hare aardige Viool-melodie. Van dêpianó-klassen noemen we o. a. A. Van 'Blókhuyzeit hit de' zesde klasse met Bach's „Boufré" A-moll, en J. Oleff met Chopin's „Wals" E-moll. Des avonds was de zaal zoowel beneden als boven flink bezet. De openbare les had toen \eel wog van een concert, dat geopend werd met Mendels sohn's „Hochzeitsmarsch" door 32 leerlingen uit de 1ste tot Ge 8ste viool-klassen. Er werd heel gelyk gespeeld en goed op de teekens gelet, zoodat er nuance in W6rd gebracht. Heel goed werd ook gespeeld Hfindels „Sonate" voor twee violen en piano door de leerlingen der 7de en 8ste viool-klassen en J. Van der Wolk en C. Sytsma, welke beide laatsten in de tweede afdeeling samen ook nog Raff'6 „Gavotte", voor twee piano's, voordroegen, zoomede Chopin's „Ballade" voor piano door de jongedame C. Sytsma alleen. Hoe lief klonk ook Van Groningens „Duitsche Polka" voor 2 piano's door de jonge dames M. Zaayer en E Dumont. Deze laatste speelde daarenboven ook ver- dienstelyk de „Rbapsodie" No. 6 van Liszt. We kregen ook kamermuziek te hooren: Beethovens „Allegro" con brio, uit het Trio op. 11, voor piano, viool en violoncel, door de jongedame E. Van Dam en de heeren G. Van Lissa en D. Jaeger, laatstgenoemde wegens ziekte van een anderen leerling, dus zoo niot geheel, dan toch wel eenigszins onvoorbereid. Dat deze cello-speler veel be looft, toonde hy bovendien met Bargiel's „Adagio". Hy heeft reeds een Hinken streek en legt gevoel in zyne voordracht. Wel niet met veel toon, maar toch zeer zuiver (en dat is ook oene grooto deugd) speelde de leerling A. Rappard Kreutzer's „Adagio" en „Wieniawski's „Mazurka", terwyl, om weer eens tot de piano terug te keeren, de reeds genoemde jongedame J. Van der Wolk ook met zeer veel aanleg en succes Mendelssohn's „Allegro" uit het D mol-concert speelde, waarby de directeur, de heer S. Van Gro ningen, do tweede piano-party vervulde. Wat den solo zang betreft, ook deze was zeer good. We herinneren daartoe b. v. hoe raej. M. Do Goeje zong Van Rennes' „Wohl waren es Tags, der Sonne" en Hirschfeld's „Das Zigeunerkind"; hoe door mej. S. Blöte de aria „Heil'ge Quelle reiner Triobe" uit Mozarte „Figaro" werd voorgedragen en door mej. C. F. De Loos Nicolaïs „Spielmannslied." Eigenaardig was het op te merken hoe in de orkest klasse naast de tegenwoordige leer lingen ook optraden, behalve oud-leerlingen, en een paar on Jerwyzers, oen commissaris der school en de vroegere directeur daarvan, de heer 'A. J. Wetrens, die daarmede blyk gaf hoe warm zyn hart nog voor haar klopt. Zyn verschynen werd dan ook zeer toegejuicht. Deze klasse speelde eerst Striening's „Largo", van Handel, on Van GroniDgen's „Menuet"; alsmede tot slot „Erstes Begegnen" en „Nor- wegisch", beiden van Greig. Dit was een waardig besluit voor den schoonen avond, waarop veel te genieten was gegeven en veel welsprekende proeven van het degelytce onderwys waren afgelegd. Evenwel was er nog voor eene verrassing gezorgd geworden. De onlangs benoemde nieuwe-leerare8 in den solozang mej. Völlmar deed er zich aan de leden kennen. Zy droeg een drietal liederen voor, waarmede hare kennis making van den aangenaamsten aard werd. Zy heeft een prachttg geluid, mooie voor dracht en innemend uiterlyk. Zy mag inderdaad eene groote aanwinst voor de Muziekschool genoemd worden. Dezen avond was voor het eerst ook in gebruik genomen de nieuwe Inbach-vleugel- piano, door commissarissen aangekocht voor het gebruik der hoogere leerlingen van de school. Dit instrument, in het magazyn van den heer C. C. Bender alhier door den heer Van Groningen uitgezocht, heeft zeer goed voldaan. Op de jl. Donderdag gehouden Kunst beschouwing werden de volgende werken ver kocht: „Op de Veluwe", aquarel van Ter Meulen, en eene studie van G. J. Bos (door de Leidsche Schilder- en Teeken-academie „Ars Aemula Naturae"); de ets naar Israëls' „Zandschipper", door Graadt van Roggen (tweemaal), „Berkeboompje", van mevrouw MesdagVan Houten, „Bloemen", van mej. Van der Willigen, „Stadsgezicht", van Van Eek; relief (buste van de Koningin), door Odé. Bovendien kocht de Commissie van het Stedelyk Museum alhier eene studie van G. J. Bos aan. Voor een groot deel zyn in de kunstzaal van het Stedelyk Museum alhier de etsen van Zilcken door nieuwe vervangen. O. a. is daar ook thans het portret van den dichter Paul Verlaine te zien, naar de teekening van Jan Toorop, dat op de jongste kunstbe schouwing zoozeer de aandacht trok. Tot 30 December a. a. blyft deze collectie ter bezich tiging gesteld.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2