N°. 10383. Woensdag 27 December. A0. 1893. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 23 December. F euilleton. HET SLOT ELKRATH. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTEN TLËN Van 1—fc regels 1.05. Iedere regel meer 0.17{. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Tweede Blad. Officieel© Keunisgfevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der verordening van den 20dten April 1893 op hot verroer en de keuring van vee en vleeeoh en den handel in vloeaoh in de gemeente Leiden BreDgen ter algomcene kennis, dat de volgende processen-verbaal wegens overtreding dezer verorde ning, waarop eone veroordeeling gevolgd ie, zijn op gemaakt. als: NaamenYoor- Datum Datum Aard öaam van don van het van het der Overtreder. Feit. VonDie. Overtreding. Haaeteren, 21 Oot.'93 4 Deo. '93 ?ee nid laten ken- (Van, Petrus, rto Tt»r slacktiug. Ulden, (Van, 20Oot. '93 4 Deo.'93 Idem. Bartholomew Axnoldua Zandvoort 20 Oot. '98 4 Deo. '93 Idem. (Isaak. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H.C. JUTA, Wetb., loco-Burgemeester. E. KIST. Seoretaris. Leiden, 22 Dec. 1893. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur dor ge meente Leiden, brengt ter kennis van belangheb benden, dat de patentbladen, voor de gepatenteorden in het Hde kwartaal van dit dienstjaar, brj het Ooilege van Zetters in éón dor vortrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljot, verkrijgbaar zijo op Woensdag 27, Donderdag 28, Vrijdag 29 en Zaterdag 80 Deoem- ber 1893, telkona dos namiddags van één tot twee uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen tor uitreiking moeten wor den gegoven aan do Deurwaarders der Directe Be lastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eieohen tien conto, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoomd, 23 Dec. 1893. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Loidon; Gezien hot adroe van do Firma KOOLE, NICOLA Cohoadet.de verzoek om verdunning tot het plaatsen van een nioowon etoomkotol in hare stoombroodfabriok aan hot Levondaal No. 77 Gelet op de artt. 6 on 7 dor Wet van 2 Juni 1875 (Btaatoblad No. 95J; Gevon bg deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek mot de brjlagen op do Seoretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrpdag 6 Jan. aanst., 'e voormiddags te elf oren, ep het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 22 Deo. 1893. E. KIST, Secretaris. Men schrijft ons uit KoudekerkOnze deze week gehouden Nutslezing was zeer druk bezocht en voorzeker zullen de talrijk opge komen hoorders het zich niet beklaagd hebben de voordrachten van de hoeren Perrin on Laban, van Leiden, te hebben bijgewoond. Genoemde heeren toch gaven ons zeer veel goeds en schoons te hooren; we noemen slechts: „Het lied van de klok", van Schiller, vertaald door Ten Kato, „De werkstaking", van Coppée, en „Een wedstrijd in het recitee- ren", van Henny. Dat de voorgedragen stukken in den smaak van het publiek vielen, bewezen de onverdeelde aandacht en het luide applaus, welke de voordrachten der heeren Perrin en Laban dan ook ten volle verdiendon. "We wonschen dan ook met den voorzitter het genoegen te mogen hebben, genoemde heeren nog meermalen te hooren. De Raad van Delft heeft benoemd tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool den heer Hulshof, te Apeldoorn. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad van Nieuwer-Amstel is de voor gestelde reorganisatie der gemeentelijke genees kundige armenpraktijk zonder debat of hoofde lijke stemming goedgekeurd. Volgens de nu vastgestelde regeling zullen twee geneesheeren zich wijdon aan de ver zorging der arme zieken, één voor elk der beide deelen. De dokter in het stedelijk deel krijgt ƒ4500 salaris en 1000 voor huishuur, de andere geneeshoer in het zuidelijk deel ƒ1000 salaris en 400 of eene woning. De minister van binnenl. zaken heeft voor het jaar 1894 benoemd tot assistenten bij de Polytechnische School F. J. Vaes, voor de natuurkunde; J. Arendsen de Wolff, voor de scheikunde, P. A. Schroot, voor de burg. bouwkunde en J. W. Th. Van Oyen voor de waterbouwkunde. Omtrent den toestand van den oud gouverneur-generaal s'Jacob, te Utrecht, die door eene beroerte werd getroffen, wordt be richt dat zijn toestand niet zonder zorg is. Dr. H. Fabius, te Amsterdam, ligt be denkelijk ziek; men vreest het ergste. Het stoomschip „Hector", van Amsterdam naar Java, arriveerde voor 2*2 Dec. te Singapore; de „Verkendam", van Nieuw York naar Rot terdam, passeerde 22 Dec. Lizard; de Edam" arriveerde 21 Dec. van Nieuw-York te Rotter dam de „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, vertrok 22 Dec. van Aden; de „Dubbeldam" vertrok 21 Dec. van Nieuw-York naar Rotter dam; de „Conrad", van Batavia naar Amster dam, vertrok 21 Dec. van Port Said; de „Gödó", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 20 Doe. te Marseille; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Dec. van Suez; de „Prins Frederik Hendrik" arriveerde 20 Dec. van West Indiö te Nieuw-York; de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, ver trok 20 Dec. van Aden. De gewone audiöntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 26 dezer niet plaats hebben. Bij koninklijk besluit is benoemdW. Middelveld Viersen, thans directeur der middel bare scholen te Enschedee, tot schoolopziener in het district Middelburg. Pensioen verleend aan: A. De Koning, commies by 's Rijks bel., ƒ368; J. M. Schell, commies-ver. by id., ƒ664. De ritmeester J. Eek, van het 1ste reg. huzaren, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 764 'sjaars. Gemengd Nieuws. Men heeft ons gevraagd of het niet noodzakeiyk was, wanneer in ons blad het een of ander uur werd genoemd, daar achter te vermelden of het Greenwich- dan wol Amsterdamsche tyd is. Wy achten dit niet noodig en verklaren dat, wanneer wy tyd noemen, dit steeds Amsterdamsche tyd is, dus het uur, dat onze stadsklok aangeeft. Omtrent de in ons vorig nom- mer vermelde vlucht van den 45 jarigen eersten luitenant, plaatselyken adjudant v. D., uit Leiden, verneemt de „Haagscho Crt." nog dat do auditeur, naar aanleiding van hetgeen in de treurige zaak was uitgekomen, vooraf onderzoek had doen instellen omtrent de han delingen van genoemden officier. Hij is, naar de „H. Ct." vernam, met an deren, langdurig door den auditeur en officieren- commissarissen verhoord geworden. Aan het bericht der „N. R. Ct." moet vor der nog worden toegevoegd, dat ook de namen van studenten van goeden huize, van offi cieren en van hooggeplaatste personen in de sergeanten zaak worden geuoemd, alsmede dat de liederiyke affaire de aandacht der autori teiten heeft gevestigd op oen zg. café aan eene stille graebt te 's Gravenhage, ten ge volge waarvan eene „club", die aldaar hare samenkomsten hield, is ontbonden. 't Werd inderaaad hoog tyd, dat eens eene krachtige hand naar een bezem greep, om, voor zoover het riool bereikbaar is, den Augiasstal te reinigen. Eenigen tyd geleden b. v. is 't gebeurd, dat een dergeiyk hederlyk sujet, dat wegens zyn zedeloos gedrag uit den militairen dienst werd weggejaagd als eerloozo schurk, op eonige passen van zyne kazerne werd opgewacht dooreene nette equipage, terwyl er 's avonds feest werd ge houden in bovenbedoelde club. Sedert dat schaudelyk geval van verre gaande onbeschaamdheid zendt men de liedor- ïyke sujetten niet meer weg, maar ontlast men er de maaischappy althans vooreenigen tyd van, door hen, als zy niet onder de straf wet vallen, naar het depót van tucht en discjplino te sturen, waar zy aan strengere krygstucht onderworpen zyn. Yoor de rechtbank te 's-Graven- hage werden eergisteren met gesloten deuren behandeld twee vervolgingen, te woton tegen J. De L., gepensionneerd O. I. ambtenaar te Rotterdam, en teg6n Jhr. H. M. A. J. D. v. W., te Utrecht. Naar men verneemt, is voor den eenen beklaagde één jaar en voor den anderen zes maanden gevangenisstraf gefcischt. Uit spraak over 8 dagen. De M ar tha Stichting te Alfen ont ving dezor dagen van eene dame eene gift van ƒ1000. By de Rotterdamsche politie is de aanhouding verzocht van A. H., vor- dacht van diefstal van een bankbiljet van ƒ1000, ton nadoele van den schipper, in wiens dienst hy is. Nadat deze diefstal den 17den dezer maand geploegd was, is het biljet door hem aan het loket voor plaatskaartjes te Dordrecht gewisseld. De verdachte hield zich in don laatsten tyd by voorkeur in de Zand straat te Rotteidam op. Naar men verneemt, is hot afge schoven spoorwegbaanvak by Geulle hersteld. De baan is over eene lengte van 600 meter geheel vernieuwd. Do voet daarvan is gecon strueerd in grind en breuksteen, ten einde bergwater door te laten. De Raad van Toe zicht en de directeur-generaal der Exploitatie- maatschappy zyn daarheen vertrokken om den weg heden op te nemen. Do openstelling zal vermoedeiyk binnen weinige dagen volgen. Een curiosum. Eene bepaling uit de bestekken tot aanbesteding van her stellingswerken aan de Abdy te Middelburg: Uitbreken en verwyderen van oude en ver weerde steenen en te vervangen door nieuwe van dezelfde soort. Ook te Groningen hebben een honderdtal werkloozen vergaderd en zyn in optocht naar het stadhuis getrokken, om een adres aan den burgemeester te overhandigen. De burgemeester heeft eene commissie ten gehoore ontvangen, die overweging en ant woord toezeide, maar in beraad gaf geene wandelingen meer te houden, omdat dat niets zou uitwerken. Te Nieuwe-Peko1 a is een der arbeiders, op wien door een zoon van den landbouwer Greven een revolverschot gelost werd, daardoor doodelyk gewond. Te Blerik kwam by een over weg een 15-jarige scholier onder een trein, waardoor hem een been werd afgereden. Hy is naar het gasthuis te Yenloo overgebracht. Te Mil (N.-B r.) is een gebrekkig weeuwtje, met een houten been, opgetreden als barbier. Hare handigheid wordt zeer geroemd. Te Heerenveen kwamen Donder- dag ongeveer 250 werklooze arbeiders uit de gemeente Schoterland byeen, die eene byeen- komst hielden in het volksgebouw „Aurora", ten einde te hooren naar de modedeelingen der commissie, die met den minister vanbin- nenland8che zaken deze week een onderhoud gehad had omtrent de werkloosheid in Schoterland. Het voornaamste was natuuriyk het ant woord van den minister op de vraag der commissie om hulp te verleenen door werk te verschaffen vanwege het Ryk. De minister had geantwoord, dat hot de taak van het armbestuur is, in den heerschen- den nood te voorzien. Heeft de gemeente woeste gronden, dan kan het armbestuur die laten ontgiünen; heeft het armbestuur nooh de ge meente daarvoor do noodige gelden, dan is de Regeering, wanneer na onderzoek de wensche- ïykheid en het belang zyn gebleken, genegen, daarvoor subsidie uit 's Ryks kas toe te kennen. Werkverschaffing dus niet van gemeentewege, maar door het armbestuur. Na deze mededeeling oordeelden de werk loozen het wenschelyk om, nu heden de Raad van Schoterland vergaderde, zich by den burge meester te vervoegen, met verzoek, heden aan den gemeenteraad een voorstel te doen om subsidie-aanvraag, zooals de minister die in zyn antwoord had voorgesteld. De burgemeester oordeelde dat het indienen van zulk een voorstel niet aanging, omdat de Raad reeds aan de Regeering oen verzoek ge richt had om een renteloos voorschot ad 4000 voor werkverschaffing door ontginning van woeste, gemeentelyke gronden, waarop hoewel reeds ten tweeden male op eeno be slissing by den minister was aangedrongen nog geen antwoord was ingekomen. Daarop moest eene beslissing door de Regee ring genomen en den gemeenteraad mede gedeeld worden. Hy gaf echter toezegging, dat hy heden aan den Raad zou voorstellen, nog eens by den Minister op spoedig antwoord op het verzoek aan to dringen. Verschillende werkloozen hadden zich by sommige ingezetenen vervoegd en eene gave gevraagd, wat de politie verbood. Men ging toen nogmaals tot den burgemeester, nu ver gunning vragende om gelden aan de deuren in te zamelen ten einde daarvoor brood te koopen, hetgeen de burgemeester weigerde. Uit eigen beurs echter gaf hy hun eene som gelds, om daarvoor brood te koopen, waarop de werkeloozen naar hunne woonplaatsen terugtrokken. De Amsterdamsche rechtbank heeft gisteren H. W. Vaessen, den man, die zyne vrouw in eene sloot aan den Haarlem merweg verdronk, veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van twaalf jaren, wegens dood slag. Den ten laste gelegden voorbedachten raad achtte de rechtbank, in aanmerking nemende de mindere betrouwbaarheid van enkele getuigen, niot wettig bewezen. De Internationale Sport-tentoon stelling, uitgeschreven van 10 tot 20 Februari in hot Paleis voor Volksviyt te Amsterdam, door en vanwege „Amsterdams Wielryders- Bondslokaal", zal geen voortgang hebben. Daar h e t g eb 1 ek en i s dat by het delven van keisteenen herhaaldeiyk door Drent8che arbeiders in den grond ovorbiyfselen van oude Germaansche begraafplaatsen, in zonderheid van grafkelders, worden gevonden, die in den regel vernield worden vóór zy door oudheidkundigen werden onderzocht, is biervan kennis gegeven aan den directeur van het ryk8museum te Leiden. De aandacht is erop gevestigd dat die overblyfselen misschien zoo lang voor slooping zouden kunnen worden bewaard tot zy onderzocht zyn, waartoe het noodig is aan de arbeiders eeno kleine premie toe te kennen by het vinden daarvan, iDdien zy nl. onverwyid kennis aan de besturen der gemeenten geven. To Beriyn is de hoofdprysdet loteryieening van het „Roode Kruis", ten be drage van 100,000 mark, gewonnen dooreen dienstmeisje. Zy kan evenwel het geld niot krygen, omdat zy haar lot oenigen tyd geleden in het vuilnisvat geworpen heeft, uit ergernis dat het by geene enkele trekking een prys verkreeg. Of het mogeiyk zal zyn, het weg geworpen lot uit de stad&vuilni8belt terug te vinden, wordt betwyfeld. Wordt de prys binnen drie maandon niet afgehaald, dan vervalt het geld aan het „Roode Kluis". Te Marseille is eenejonge, b e- schaafde, welgestelde damo, mevr. De Saint Rémy, wegens anarchistische denkbeolden tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. By het verhoor verklaarde de schoone vrouw met een naïef lachje, dat zy wel den „moord in het groot" predikte, maar zelve geene bommen zou werpen. DOOR GOLO RAIMUND. 27) Nu zweeg zy, om hem door het vasthou den aan huiseiyke gebruikon en gewoonten niet to mishagen, en hy, om haar zyne zor gen en verlegenheden niet als een verwyt op de schouders te laden. Aan ééne menseheiyke ziel moest hy evenwel zyn hart lucht geven, on de eerste en natuuriykste toevlucht, de eonigste, waartegen zyn trots zich niet ver zette, was Leonoro. Zy had altyd hoop en troost en raad voor hem; opgevoed in dezelfde verhoudingen en behooften, begreep zy alles, en uit elk woord, dat zy schreef, sprak de rust en kalmte van een echt vrouweiyk gemoed. Hare brieven hadden een weldadigen in vloed op zyne opgewonden stemming en deze verstandige, bemoedigende woorden zouden ook op Magdalene hun weldadigen invloed niet gemist hebben, indien zy zo slechts ge kend had. Maar Adelbert deeldo haar de brief wisseling met de spoelgonoote zyner jeugd niet mede, hetzy om haar niet in zyn gemoed te doen lezen, hetzy uit trots, om haar te verbergen hoezeer hy behoefte had aan troost. Magdalene kende slechts do uitwerking dezer brieven, zy zag slechts den invloed, dien zy op hem haddeD, de opgewondenheid en vroo- lykheid, die zy teweegbrachten, en terwyl zy zichzelve moest bekennen, dat niot z y het geweest was, niet bare liefde, niet haar in vloed, waarin by kracht en rust had gevonden, maakte zich eone smarteiyke yverzucht van haar meester, waarvan do uitbarstingen weimg geschikt waren om de echtgenooten nauwer met elkander te verbinden. Onder al dezen inneriyken en uitwendigen 8tryd, by het gebrek aan vryheid en versche lucht, begon Magdalenos gezondheid te ver minderen en wanneer zy, bleek en stil, met haren zoon op den arm, door do met tapyten belegde kamers van hare woning wandelde, had niemand zonder smarteiyke verbazing het vroolyke, levenslustige kind van het woud weder in haar herkend, dat vry als de lente wind onder de groene boomen rondzwierf en met de vogels wedyverde in lustig gezang. Aan den onderzoekenden blik van den ge neesheer, noch minder aan dien van haren echtgenoot, kon deze verandering ontgaan en gehoor gevende aan hun vereenigd verlangen, besloot Magdalene met haar kind voor een paar weken naar huis, naar hare ouders te gaan. „Naar huial" Welk een tooverklank ligt in die woorden voor een gewond hart; welk oeno rust, welk eene genezing! Geen wonder, dat ook Magdalene daarvan de kracht onder vond, toon de heilige pracht en stilte der bosschen haar weder omringde en de toon der geliefde stemmen harer ouders haar weder in de ooren klonk. Aan alle bekom mering haar8 harten was een einde gemaakt; zy was weder vry en opgeruimd, weder ge heel zichzelve. Adelbert zou later volgen, zoo dra zyn dienst dit toeliet; wel zou hy niet in de houtvestery, maar op Pilsdorf zyn in trek nemen, maar het voorwendsel, om zyoe oude schoonouders geen overlast aan te doen, was op zulk eeno liefdevolle wyze ingekleed, de verzekering, Magdalene dagelyks te be zoeken, haar evenals vroeger op haar lieve- lingsplaatsji op te wachten en dien tyd op nieuw met haar te doorleven, was zóó uit lokkend, dat zy er met vreugde mede instemde. Had do onderzoekende blik van het vader- ïyk oog, toen hy met zyne echtgenoote by gelegenheid van de doopplechtigheid in de stad was, reeds eene min goede verhouding tus8chen de echtgenooten ontdekt, had by toen reeds, zonder zich de oorzaken te kunnen verklaren, eene gedrukte stemming waarge nomen, nu hy weder dagelyks met zyne dochter omging, werd het den eenvoudigen, verstandigen man duidelyk, wat de bron was van haar verdriet. Wathy altyd had gevreesd, had zich vorwezenlykt: Adelbert kon zoüder de vergeving en den zogen zyns vaders geen duurzaam geluk vinden on do eeriyko hout vester vond dit govoel veel to diep geworteld in zyne oigen overtuiging, dan dat hy in zyne onbevooroordeelde ydelheid voor zyn kind zou gewenscht hebben, zyn behuwdzoon in dit opzicht minder nauwgezet te zienja, boe weinig hoop hy ook koesterde, dat de oude graaf van inzicht zou veranderen, kon hy bet toch niet goedkeuren, dat Magdalene zolvo nooit oene zelfstandigo schrede gedaan had om aan dezen tweespalt in het loven haars echtgenoots een einde te maken. De hartstochteiykheid en vurigheid harer lieide, die alles opofferde, verlangde ook alles; or bestonden voor haar geene offers en het was uiterst moeiiyk haar duidelyk te maken, hoe zelfzuchtig zy toch eigeniyk was, door zich zoo geheel en al door hare eigen gewaar wordingen te laten beheerschen. Zoodra de overtuiging zich echter by haar gevestigd had, dat zy zichzelve va» een zoet en heilig voorrecht had beroofd door haar verzuim om haren echtgenoot ook in dit op zicht tot troost te vorstrekken, werd ook hot berouw levendig in haar. Zy wilde goed maken wat zy verzuimd had, tot eiken prys het leed uit den weg ruimen, dat zy niet met hem gedragen had. Hare ontvlambare verbeeldingskracht stelde haar het gelukken van haar voornemen in zulke heldere kleuren voor, dat angst noch twyfel in hare ziel ontstonden. Magdalene kende de wereld niet, noch de menschen, het allerminst zichzelve, en daarom vond de hoop by haar een geopend oor. Vóór Adelbert aankwam, moeeten bare beden het vaderiyke huis voor hem geopend en moest zy voor hun kind de plaats veroverd hebben, waarop het recht had; uit hare hand, uit hare nand alleen zou hy het geluk des levens ontvangen. Zoodra zy dat plan had opgevat, moest het ook oogenblikkeiyk worden uitgevoerd; zy wilde van geen uitstel hooren en ternau wernood wilde zy haren vader, die haar uit bezorgdheid niet alleen wilde laten gaan, ver- oorleven kaar te vergezellen. „Biyf liever thuis, Magdalone, laat het aan uw man over", zeide hare moeder, door een plotseling voorgevoel bevangen, toen Magda lene in h6t lichte wagentje steeg; „wie weet wat het gevolg zal zynmisschien niets dan beleedigende woorden." Maar Magdalene schudde hot hoofd. „Neen", zoido zy, terwyl hare oogen weder plotseling schitterden, „den vrede zal ik haleD, moeder, er korae van wat er wil; ik weet wat my te doen staat 1" Zy nam haren knaap op haren schoot on de houtvester greep de teugels, die do knecht hem overgaf. „Magdalene!" nep de moeder haar na. „Moeder!" „Myn zogen wilde ik u medegeven", fluis terde de oude vrouw. „Gy zyt daar altyd zoo op gesteld goweest en hot is een zwaren gang, dien gy onderneemt." Magdalene boog zich voorovor op do trouwe hand, welke haar gedurendo haar geheele leven behoed had on zich groetend naar haar uitstrekte, kuste die warm en irmig en zeide daarop, zich gewold aandoende om to schertsen „En nu, spoed, vader; moeder maakt my nog angtt.g en besluiteloos op den weg, dien ik toch gaan moet, ovenals in myne kinder- ïyko dagen, toen zy my spookgeschiedenissen verhaalde en toch wilde dat ik gerust zou gaan slapen." '•'■jrdt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1