^mpjes aan den accumulator verbonden en een vriendelijk helder licht straalt ons tegen. Het geeft in helderheid den Auerlamp niets „oe. Ook een kleine draagbare accumulator met een snoepig gloeilampje zien we in het werk gesteld. Dit heelt het electrisch licht boven het gaslicht voor, dat het transportabel is. In Den Haag wordt dit reeds in toepassing gebracht, daar de Koningin electrisch licht in Haro rijtuigen heeft doon aanbrengen. De om- Btandigheid, dat het electrisch gloeilicht in het luchtledige brandt, hooft het voordeel dat het de lucht niet bederft en by goeden aanleg ook geen brandgevaar oplevert. Ziehier do vergelijking van gas-, gasgloei licht en olectiiech licht, betreffende warmte ontwikkeling: 16 kaarsen 900 calorieën 50 540 16 170 16 46 Gewone gasvlam Au rlicht j Eleclr. gloeiliebt Kosten 600 uur por jaar: 3 gloeilampen 1 gloeilamp 1 Allerlicht 16 kaarsen per uur 8 ets, 60 vb 7.2 d 1.8 50 Gasbesparing: verbruik per uur spleetbranders Argand gasgloeilicht lichtsterkte in kaarsen 14.3 29.6 56. 285 liter 150 Luchtboderf. Koolzuurgebalte: Vermeerdering by Argand 3 39 %0 Auer 1.43 al zoo oen verschil van 42 Uit dozo tabellen biykt dus dat electrisch licht minder warmte geeft, en meer kost dan Auor-hcht en dat dit het in alle opzichten calorisch, finantiéel en hygiënisch van het Argandsche licht wint. Vermelden we ten slotte nog dat waar natuurkracht stroomend water, voorhanden is, het electrisch licht zeer goedkoop is. In Trïent byv. wordt aan werklieden voor hun bedryf in huis electrisch licht en beweegkracht 2t discrétion geleverd tegen f 1 per week en voor verlichting alleen togen fQ per jaar. Het zou ons te ver voeren, indien we nog maar slechts even wilden aanstippen alle wetenswaardigheden en details, die ons ryko woordenkeus werden verteldmaar toch mogen we niet verzwygon dat spreker, die alle industriüelo ondernemingen van gemeente besturen afkeurt, ernstig waarschuwt tegen exploitatie vau electrischo verlichting; voor de ingezetenen zou dit om flnanliöole redenen zeer te betreuren zyn, daar het laafsto woord in deze nog niet gesproken is. Wordt dus een electrisch centraal station van gemeente wjge geëxploiteerd, dan zou men om de kosten terugdeinzen voor alle innovaties; do gebruikers en de belastingschuldigen zouden er de dupe van zyn. Oelaakt werd het voorbeold van Rotterdam waar 1 ,/2 millioen met groote meerderheid door don gemeenteraad werd gevoteord en eenige maanden daarna het toe te passen systeem zeer word veroordeeld. Gunstig steekt bierby af het besluit van den gemeenteraad van Frankfort, het middelpunt van electro techniek, alwaar electrischo verlichting van gemeentewege geene meerderheid vinden kon. In geestige bewoordingen werd het elec trisch debat, in de Tweede Kamer in de vo- rigo week gevoerd, gehekeld; men schoen daar niet te weten dat we in ons land 3 fabrieken hebben, waar gloeilampen vervaar digd worden. Het zenden van eene rogeerings- commissie naar het buitenland om to zien wat in het buitenland op olectrisch gebiei geproduceerd wordt, is onnoodig. Dit wisten belanghebbenden op dit gebiod reeds voordat men er in de Tweede Kamer over sprak. Wo zouden nog kunnen mededeelen in welke termen de voorzitter, de heor A. L. De Sturlor, den spreker den dank bracht voor al wat de vergadering gehoord en gezien had, maar wo zcudon vroezon dit verslag al te lang te maken en te voel van Uwe ruimte te vergen. Ver genoeg U dus, M. de Redacteur, met dit weinige. 21 Dec. '93. V. y. w. Vierde kunstbeschouwing. Het vorlies van een onzer beste medebur gers wordt nog te diep gevoeld, dan dat de eerbiedige hulde, zyner nagedachtenis bewezen, aan dezen avond niet eene stiller stemming zou hebben verleend. Ja, dat was prof. Buys, de man met het ernstige, doch niet strenge, denkersgelaat, bezadigd en overtuigend in zyn oordeel, eenvoudig on welwillend voor iedereen. Wie kon Odó's voortrtffeiyko buste van prof. Buys zonder ontroering aanschouwen In zulk eene stemming het streven na te gaan van velerlei artisten, kon slechts tot betere waardeering loiden. Do algemeeno indruk dezer kunstbeschou wing was onverdeeld gunstig. Onmiddoliyk by het inkomen trok een groot portret door Jozef Israels de aandacht. AJs by ieder portret van onzen grooten moester is ook hier de uit- drukkir g gezocht, niet van oene nauwkeurige gciykonis, maai van het karakter, het indivi- duoele; trof ook hier weer de steeds vrye schildonvyzo, zoo verrassend en meeslepend ty bet naspeuren van het verkregen effect. II - Mo»'© portret door F. Verster, hoewol roods uit 1881, toonde al do kracht van dozen colorist en in sommige détails eene bewon derenswaardige vastheid van toets. He: intieme van oeno „ville morte" mtstokond w oer gegeven in het stadsgezicht el stemming, van EU. Karson, tevens oou zorg vuldig bestudeerd, doorwerkt schil Jery Onder do tQckeuii.gen vwi* kle.: ,.Siiand mot figuren", van Israéls, eene luchtig aangowas- schen penteekening, maar in zyne kleine af meting doende als een groot stuk, vol ruimte en atmosfeer, evenknie van de „Kerk", door Bosboom, statige ruimte, die nauwelyks een paar palm groote kerk. Drie teekeningen van mevr. Bilders Van Bosso, eenvoudige, forsche stukken natuur, gezien door eene artiste, be minnend volle, sappige kleuren van een voor- jaars-, een zomerlandschap, coloriste, voor wie het doflfe rood van een enkel dak, het bruin van oen stuk heidegrond, het witbewolkte, zich in lageren toon in de plassen spiegelend hemel blauw tot motief wordt van eene heeriyke kleursymphonie. Het streven van Voermans om zich !os te maken van den sleur verdient groote waar deering. Hy is een ernstig zoekend artist; de teere bouquet violen, de potten met Indi- scho kers, zoo brutaal kalm, maar ook zoo precies raak v. n toon neergezet; het landschap met opkomende onweersbui met de mooie, zware, doorwerkte lucht, drukkend somber als een benauwende droom; het vreemd opge vatte zomerlandschap met de twee uitmuntend getoekende paarden; dit alles is niet van le premier venu. Alleen hinderde my in het laatste de gestyliseerde bloemenrand, m. i. niet passend bij eene voorstelling, die, al is het ook op eigenaardige manier, zich houdt aan de natuur. Ook van Witsen was er eene mooie tee- kening, mysterieus gryze huizen en brug in eene nevelige atmosfeer, waarvan het effect echter blykbaar met te veel moeite was verkregen. Van Bauer eene moskee, grootsch en geheim zinnig; van A. Koning schapen, zeer mooi, zeer zelfstandig, vry van de conventioneel geworden Mauve-manier, ea onder de etsen een heel mooie Graadt van Roggen „Zand- schipper", naar Israëls, als ets bewonderens waardig tegeiyk met al de qualiteiten van een oursprookeiyken Israëls; met zulk eene ver tolking kan de grootste artist vrede hebben. Alweer zou ik meer ruimte wenschen voor myn overzicht. Uit 't vermelde moge echter biyken dat ook do vierde Kunstbeschouwing niet onderdeed voor de drie eerste. Er werd een negental kunstwerken verkocht. Moge deze gunstige uitslag de commissieleden er toe brengen, de zoo gelukkig begonnen taak weer op te vatten; op te vatten met dezelfde onpartydigheid, die zij tot heden zoo gelukkig hebben betracht en waaraan stellig ook een groot deel der klimmende belangstelling is te danken. v. D. Nuts-lezing. Gisteravond heeft de heer P. M. Keiler van Hoorn, van Dordrecht, daartoe door het be stuur van het departement Leiden der Maat- schappy tot Nut van 't Algemeen uitgenoo- digd, voor zyue leden eene Nutsvoordracht ge houden. Hoewel hy sinds jaren zyne oude, welbe kende gewoonte van Nulslezen houdt, bleek het ook gisteravond, dat velen hem gaarne hoeren en waren er voor hun doen nogal vole leden met hunne dames, pardon I vele dames van leden en onkelen dezer laatsten maar opgekomen om naar den heer Van Hoorn te luistertn. Jammer inderdaad, dat er niet meerderen waren; dat niet, gelyk elders hem bywyien te beurt valt, er nog stoelen by gezet moesten worden, omdat er geene plaats meer was. Want spreker behoort onder degenen, die do kunst van het „ridendo dicere verum" d i. lachende de waarheid te zeggen, uitnemend verstaat. Dat bewees hy gisteravond opnieuw. De afwe zigen mogen spyt hebben van hun wegblyven. Zo hebben een aangenamen avond gemist. En daaraan hebben zy in dezen tyd vol stryd en vol zorgen toch wel eens behoefte I Voor de pauze maar nu komt eigeniyk het moeilyke van den verslaggever, want'tis haast onmogeiyk een getrouw relaas van het gesprokene te geven vóór de pauzo gaf spreker ons een gesprek terug, dat hy met oen ouden vriond had gehouden, een gesprek over de „beestachtigheden" onder de menschen. Hoe de mensch met de dieren verwant is, hoe daarvan tal van familienamen de sporen dragen, en hoe daaruit dan stellig ook de dierlyke hartstochten in den mensch zyn te verklaren en te verontschuldigen; zoo werd aan de eene zyde beweerd en als genees middel aanbevolen eene temming dier dieren h la Carré e. d.; hoe integendeel hoogore en betere en reinere aandoeningen gewaarwor dingen, behoeften zetelen in den mensch en duze dus gewekt moeten worden om het booze to verdry ven, werd aan don anderen kant volgehouden en de zachte liefde eenor moeder vooral aangowezen en geprezen als de groote en heilige macht, om kinderen tot bewustheid te brengen van hun levensadel, en mannen o vormen en te leiden en beter te maken. Na do pauze maakten wy kennis met prekers „Jonge Neef," een wat ruw jong pessimistje, maar die, al was hy by Oom dan ook soms wat onhebbelijk als hy aan zijne Tante, haar een van de te zyner eere gebakte flensjes voorhoudende, zegt dat 't eelmeer op een pannekoek lykt, zoo dik is hy - en voor Oom, als hy met hem op een tentoonstellingsterrein vertoeft, wel wat lastig, men schreeuwt immers niet zoo in 't openbaar, als allo menschen het hooren, de waarheid uit, maar die toch wondergoed den spyker op den kop wist te slaan. De volksspelen, die er by die tentoonstelling gehouden werden, hadden er duchtig van te lyden, kregen er ongezouten van langs. De wipplank, waarop Piet een poos in de laagte blyft om straks te boter Jan in de laagte te houden de cocagnemast, waarby no. 1 aan no. 7 zyn plaats voor een dubbeltje verkoopt, omdat die aan no. 1 het geluk van j eerst te mogen klimmen misgunt, want nu haalt no. 1 er natuuriyk de ham van af, en i hem het voorrecht van 't eer6t in den mast to mogen klimmen afkoopt, maar bedrogen uitkomt, terwyi no. 1 er door de eersten de zeep heeft laten afstryken en de ham er nu gemakkeiyk afhaalt met het dubbeltje op den koop toe; het biggevangen, waarby het biggetje, glad als 't is, vaak ontkomt, maar de vanger met zyn neus in biggetjesgrond terechtkomtenz. enz. Zyn me dat volks vermak elykhedenschreeuwt Goof, zoo heette de neef, uit nu, Goof was onheb- beiyk, maar lang niet altyd in zyne vergeiy- kingen onwaar en daarom, om te verodolen, geen macht die daartoe beter in staat is, dan de liefde. Neef kende nog niet de macht van de vrouw. Neef moest trouwen, gelyk dat meer mannen moesten doen, om wat betere menschen te worden dan velen nu zyn, want 't is de liefde, die overwint. Hiermee zyn maar enkele gedachten weer gegeven die uitgewerkt werden en, we meenen te mogen zeggen, naar aller genoegen uitge werkt. De heer Keiler, van Hoorn, voldeed gisteravond uitstekend. Do hooge huur der Stadszaal. Gisteravond had er eene vergadering plaats in het hotel „Le soleil d' or", waar op uit- noodiging der gymnastiek- en scherm-vereeni- ging „Sparta", de besturen van de vereeni- gingen: „Nut en Vermaak", „Indhra", „Adven- öo", „Hercules" en „All Right" samengekomen waren om eene beweging op touw tezetton, ten einde eene tariefsverlaging to kry'gen van de hooge huur der Stadszaal. De vereenigingen „Door Vriendschap Ver- eenigd" en „Minerva" hadden brieven van ingenomenheid gozondon, terwyi „Pugno pro Patria" en de „Dubbel Quartet-vereeniging", omdat hunne feestvieringen een ander karakter hebben, zich buiten de beweging houden. De liedortafel „Arion" had juist repetitie, doch zal zich, naar wy vernemen, by deze bewe ging aansluiten. „Litteris Sacrum" en „Jacob Cats" deden niets van zich hooren. Door den voorzitter van „Sparta" werd het welkomstwoord gesproken en in korte trekken het doel dezer samenkomst geschetst. Op zyne vraag of eene oudere aanwezige vereeniging de leiding op zich wilde nemen, verklaarde de voorzitter van „Nut en Vermaak" zich daartoe bereid. Deze spreker begon reeds dadelyk to betoogen, dat oene tariefsverlaging van de huur der Stadszaal noodzakeiyk en gebiedend is, met het oog op do kostbaarheid van het gebouw, waarvan weinig rente werd getrokken, alsook dat door hooge huur tal van vereenigingen zich nu gingen vestigen in andero localiteiten en de „Zaal" alleen gebruikt werd door groote vereenigingen, wier aantal bittei klein is. Bovendien is eono uitvoering in de Zaal, ten opzichte der kas van iedere vereeniging, niet aan te bevelen, daar by zaalhuur ook gaslicht betaald moet worden, zoodat, wanneer er eene feestviering gehouden wordt, waarby nog eeno voorafgaande repetitie noodig is en de foyer in gebruik wordt genomen, de onkosten over de flOO beloopen, ongerekend nog de uitgaven, welke voor andere doeleinden moeten geschieden. Nu de beweging door de jeugdige Ver- eoniging „Sparta" op touw gezet was waarvoor het bestuur dank word gezegd zyn do andere Vereenigingen bereid zich aan te sluiten om te verkrygen, iets wat zeer gewenscht is èn in 't belang onzer gomeento, ou in 't belang der kas van do Vereeni gingen, èn in 't belang van den pachter. Na nog in eenige byzondorheden getreden te zyn, besloot spreker zyne iuleiding met den wenscli dat door eendrachtige samenwerking een adres tot stand gebracht zou worden, waarin op degelyke gronden zou worden aangetoond wat het verlangen van de vergaderde ver eenigingen was. Algeheele instemming werd betuigd. Door „Sparta" was bereids een concept adres ter tafel gebracht. Om dit adres met nauwkeurigheid en zoo volledig mogeiyk op te stellen, werd het voorstel van „All right", om uit elke vereeniging een afgevaardigde to zenden tot eene samenkomst ton einde een concept-adres vast te stellen, aangenomen, en daarvoor een commissie van redactie vastgesteld. Het door deze commissie opgemaakte adres zal ter goedkeuring aangeboden worden op eene vergadering, to houden don3den Jan. 1894. Verschillende zaken van ondergeschikt be lang werden besproken, o. a. om door totale uitsluiting vau de Gehoorzaal uitvoeringen te geven, 't welk geene algemeene instemming verwierf. Medegedeeld werd dat in den boezem van den gemeenteraad pogingen werden aan gewend om eene tariefsverlaging te verkrygen, welk bericht met ingenomenheid werd begroet, omdat er kans bestaat dat het adres dan eenige medewerking zal hebben. Vastgesteld werd aan de beweging zooveel mogelyk open- baarheid te geven, waarvoor de welwillende hulp der pers ingeroepen werd. j Na de gebruikeiyke rondvraag werd de ver- t gadering, na een woord van dank aan „Sparta" en met de beste wenschen voor de aanwezigen, gesloten, met de hoop des wederziens in ,het volgend jaar. Gemengd Nieuws. Hedennacht omstreeks twaalf uren bleek alhier brand te zyn ontstaan in de stoomhoutzagery van den heer P. J. Van 3oeken, aan de Haven kade. Een viertal personen bemerkten het onheil en spoedden zich naar de Kaloenfabriek. aan de Heerengracht, om er de daar aanwezige par ticuliere handbrandspuit te halen, welke ter beschikking werd gesteld; Toen men er mede aan do plaats des onheils terugkwam, waren de nog niet uitslaande vlammen meer zichtbaar geworden, doch aan tegengaan viel nu niet meer te denken, daar ze wegens den aanwezigen voorraad hout te veel voedsel vonden. Inmiddels versterkt door meer manschappen, werkte de spuit echter flink, en werd weldra in hare pogingen gesteund door de gemeente- opuit der protestansche weesburgers. Na deze spuit No. 7 kwam spoedig ook de gemeent08puit No. 6 aangerukt. Het vuur had zich in het gebouw, eene houten bokapping op lagen steenen muur, overal verspreid. Eerst lekten de vlammen door alle gaten en kieren, maar eindelijk vertoonde zich éêne zee van vuur, waaruit dó vlammèn en' wolken van vonken opstegen, hoog het lucht ruim in, van waar de maan, helder aan den blauwen, by-na wolkenloozen hemel, haar schynsel verspreidde. Op de Havenkade en aan de langs de andere zyde van het brandend perceel gren zende Kyfgracht was de hitte geweldig, zoodat de spuitgasten, die in de nabyheid aldaar hadden post gevat, het kwaad te verantwoorden had den, want bovendien daalde een vonkenregen op hen neer, welke zich verder ook boven het breede water van de Haven uitspreidde, zoodat dit een waarLyk grootsch schouwspel aanbood. Gelukkig dat de wind van de aan de andere zyde gelegen houtloodsen afwas, daar deze anders zeker mede zouden zijn aangetjst en een prooi geworden van het vernielende element, dat steeds ontzagiyk voortwoekerde, totdat de kleine stoomspuit water begon te geven, hetgeen spoedig merkbaar was. Later kwam ook de groote stoomspuit. Deze haalde het water uit den Zuidsingel, eene gracht, waarin de Kyfgracht uitloopt, terwyi de kleine stoomspuit aan de Haven kade stond. Verder gaven er nog twee handspuiten water, zoodat er in het geheel zeven spuiten in werking waren. Met die kolossale massa door hen uitge worpen water, waardoor de vlammen van alle zyden werden aangevallen, moest men er wel in slagen ze eindelijk te beteugelen en verder gevaar te doen wyken. Men zag ten slotte dan ook niet anders meer dan groote waterdampwolken, voor het publiek niets belangwekkends aanbiedende, zoodat de overzyde van de Haven, waar kort te voren eene dicht opeengepakte menigte het interessante schouwspel stond gade te slaan, ook van de daar liggende stoombooten, weer tot hare gewone rust terugkeerde. Te twee uren was de toestand van dien aard, dat er enkele handspuiten konden inruk ken. Andere bleven toen nog voor het geval de vlammen wederom mochten opflikkeren. De oorzaak van den brand is niet met juistheid bekend. Tot acht uren 's avonds was er in de houtzagery gewerkt, toen was ook do vuring uitgedaan en men vermoedt dat er een vonkje moot zyn gevallen; althans in den omtrek van den ketel scbynt het vuur het eerst gezien te zyn. De waker zeide ons dat hy om kwartover tienen nog de rondo had gedaan, maar toen niets verdachts had opgemerkt. De toegang tot het terrein was door politie agenten en infanteristen afgezet. Met het oog op de in het gebouw aan wezige machines en het verbrande hout, moet de schade zeer aanzieniyk zyn. Een en ander is echter verzekerd by de Utrechtsclie Brand waarborg-maatschappy. De houten kap met dak van de zagery was eerst twee jaren geleden nieuw opgericht. Met den directeur der brandweer, was ook do wethouder van fabricage, do hoer De Sturler, spoedig op het terrein aanwezig. De alarmschei der telephoon deed ook nu weder goeden dienst De van den heer G. S. Popp deze week 's nachts in de Kraaierstraat en op de Hoogewoord ontvreamde reclame borden zyn gisteravond tusschen vyf en zes uren in het portaal van zyn koffiehuis aan de Langebrug stilletjes neergezet. De onzedeiy kheids-zaak der ser geants T. v. A. en v. d. S. van degrenadiersschynt een staart te krijgen. Yan de medeplichtige tam boers, die met opzending naar de klasse van discipline z(jn gestraft, daar zy niet onder een artikel der wet te brengen waren, is op requi- sitie van don auditeur-militair, destyds nog te zyner beschikking gelaten één tamboer, die over den lsten luitenant plaatselyk adjudant v. D. te Leiden, zyn meerdere in rang, uit latingen had gebezigd, voor dezen hoogst be- leedigend. De luitenant, daarop gehoord, werd genoodzaakt eene klacht in te dienen wegens beleediging. De tamboer voerde getuigen aan. En zoo vervolgens. De luitenant werd gecon fronteerd en is nu, ten derden male naar Den Haag opontboden, nergens te vinden. In deze netelige zaak kunnen, naar de „N. R. Ct." verneemt, weldra meer personen betrokken worden. Weldra zal deze tamboer wegens be leediging van zyn meerdere in rang terecht moeten staan voor den krygsraad, terwyl deze meerdere door zyne vlucht zich aan verdere verantwoording wel is waar kan onttrekkeu, doch zichzelven toch zedeiyk vernietigt. Men meldt ons heden uit Zoeter- woude: Om halféén hedenmiddag kwamen naby het Raadhuis in de Noordbuurt alhier twee voertuigen met elkander in onzachte aanraking, doordien het eene, het andere achteroprydoude, nummer één op den weg wilde worden; beide kwamen van Leiden. Het eene voertuig was eene kapbrik met drie personen en boter, het andere eene kar met vier menschen en een varkon. Het paard der kar buitelde naar opzy en menschen en beest rolden over en door elkaar op den grondéén der personen, B., van Zoetermeer, kreeg de kar over het lichaam. Do brik van H. De Br., te Stompwyk, ging te water met alles wat er in was, de man uitgezonderd, die dra aan het rodden en visschen ging. Haastige spoed is zelden goed! In den nacht van Dinsdag op Woensdag zyn te Warmond, door verbroking der afsluiting, by don scheepmaker S. uiteen rookhok op dieDS erf ontvreemd: elf hammeD, vyf zyden spek, drie kinnebaksbammon en zes rookworsten, alles toebehoorende aan arbeiders en door dezen ter berooking gegeven. Zekere v. d. V., van Oud-A de, die zich dezer dagen per rytuig Daar Ryp- wetering begaf, tot het inroepen van geoste- iyko hulp voor zyne kranke moeder, is, waar- schyniyk doordien hy zyn draai te kort nam, tegen de leuning van de Rljpweteringsche ophaalbrug gereden, en wel zoodanig, dat paard en tilbury omsloegen. Yoerman en paard bleven ongedeerd, doch het rytuig ls aan- merkelyk beschadigd, waarom een buur, zekere v. B., de opdracht te Ryp wetering ging ver vullen. In de gemeente Waddings veen is blykens officiëele bekendmaking wederom een geval van cholera asiatica geconstateerd. De patiént is herstellende. Ook te Aarlanderveen komen eenige gevallen van influenza voor. Aan de kazerne der marechaussee te Muntendam vervoegde zich de scheepsjager S. om boete te betalen voor zyne echtgenoote. Deze wachtte met eene vriendin buiten en.... stal in dien tyd een kleedingstuk, aan de vrouw van den wachtmeester toebehoorende. Maandag-avond kwam de zeer welgedane maire van Ricamarie by Saint- Etienne in Frankryk thuis, toen een bedelaar hem om eene aalmoes aansprak en onmiddel- lyk daarop begon te schreeuwen„Leve Rava chol, leve Yaillant! Die hadden er verstand van de dikbuiken te leeren dansen 1" De heer Jacquemard greep den man by den kraag en sleurde hem onder de toejuichingen der aan- schouwers naar de gendarmerie. KOLONIËN. BATAYIA, 18-21 November. De radjah Brooke van Serawak heeft het verzamelen van voorwerpen van natuuriyke historie binnen zyn gebied verboden en strenge maatregelen genomen om de fauna en de flora te beschermen, aangezien vele soorten droigden uit te sterven, ten gevolge van deroekelooze handelwyze van verzamelaars. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiö zijn do volgende beschikkingen genomen: Civiel Oopartcment. Benoemd: Tot hoofd ingenieur bij het myawezen in Ned.-Indiö, do ing. lete ki. It. Fennema; tot secretaris van de res. Krawang, tevens vendumeester aldaar, de oontr. 2de kl. bij hot Binnenl. Bestuur op Java en Madura M. P. Koorevaar. G e e t e 1 dTer beschikking van den directeur van Justitie, ten eiDde te worden bolaet met werk zaamheden by diens departement, de ambtenaar voor do rechterlijke macht Mr. Th. Thomas. Maohtiging verleend: Tot uitreiking aan J. G. Öcheurer ooner akte van toelating tot uit oefening dor geneoe,- hoel- en verloskundige praktijk in Ned. Iodië. Belaet: Met hot boetnnr van de afd. Noordkust van Celobee, standplaati Bwool, do oontr. lete kl. W. A. De Kanter, thans belaet met dat der afdeclin Kemamot het bestuur van de afd. Kema, do contr. 1ste kl. J. A. H. Breymann met het be stuur der afd. Tammibacht, standplaats Poeso, de contr. 1ste kl. H. Muller. Ontslagen: Eorvol nit Jelands dienst, wegens volbrachten diensttijd, de klerk bij den oonir. der onderafleeling Amandit en Negara, afdceling Amoentai (Znider- en Ooeterafdooling van boraoo) J H. Jaoob; op verzoek eervol als lid van den landraad te Medan (Oostkust van Sumatra) W. J. A. De Wilt Huberts, ODder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. By den landraad to Bindjey (Oostkust van Sumatra). Ontslagen: Op verzoek eervol als lid, wegen» vertrek, J. Th. Ponee. B o n o o m dTot lid O. Hernoldt, inspecteur der Deli maatschappy. V orleend: Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen diocst, aan den griffier van de landraden te Pocrwodadi on Demak (Semarang) A. H. Seveneter. Benoemd: Tot lid van den landraad te Bindjei (Oostkust van Sumatra), J. A. Vau Zijp, administra teur der onderneming Soougei Moutjirim. Departement van Oorlog. Verleend: Een jaar vorlof naar Eoropa, wegens langdurigen dienst, aan den off. van gez. lsto kl. H. Van Dorsen. Hersteld: By het wapen der genie, boven de formatie in activiteit, de majoor op nco-act. J. G. O. Planter ga. Gesteld: Op non-aot., wegens overcompleet in zijn rang, de ntmeoster van verlof uit Nederland teruggokeerd, J. W. A. Tichler. Overgeplaatst: Naar het detachement der 12de compagnie artillerie (comj agnio van 8om. Oost kust, Banka en Hioaw) te Muutok dc 1ste luit. bij het commandemeut der art. in Atjch en Onderhoorig- hedeD, geëvacueerd to Fort-de-Kock, J. P. Muntiog; naar do 9de compagnie (3de compagnie veatiDg) art. to Batavia, co luit. by het det&ohement der 13de (compagnie van Sum. Oostkust Banka on Rionw) to Muutok, M. De Haan. Verlengd: Met eene maand het wegens parti- oulie.o belan^eu voricend verlof naar Batavia atn den kapt der inf. F. A. Le Grand. Moi eeno maand het we0ei s z ekte verleend verlof Daar Djokdjokarta aan den 2dcn Uit. der i f. E. Kilian. Overgeplaatst: Als onder-coDetructour van den artillerie conetrnctie-winkel, de lete lnit. by de compagnie artillerie (3de Bergbattery) te Soerabaia, J. A. Van Hoogstraten; -- by den gswestel. en plaat selijken geneosk. db nst ter Sum. Westkust hospitaal tc Ooloe Liman Maris, de off. van gez. 2dd kl. te Semarang, Th. P. C. Van Dooren, als instructeur aan dï inricht.ng de 1ste luit.-hulp nslructe.ur van de mil. school te Mr-Cornelis, W. E A. Burton; als hnipioslructenr aan de mil. school te Mr.-Cornelis, de ls e luit. bij het 1ste depot-bat. te Mr.-Cornelis, J. F. Van Kenteren. Geplaatst: By aar.koroet by h6t 18do bat. te Buitenzorg do 2de luit. der inf., bestemd voor den dieiiat b. t. 1. A. F. 8t:-mfoort; by aankomst b(j het 1ste depot bat. to Mr.-Cornelis do luit., van verlof n t Nederland terugverwacht, P. Bollman. Overgeplaatst: by het garn.zoens-bataljon van Talerobang do lste luit. by bet 7de bat tc Mage- laHg, J. J. Brutel de la P.ivère; bij bet 7de bat, te Magelang de 2de luit. by bet ganzoens-bateljoa van Paiembang te Labat, G. A. F. Altmaan.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2