To Wyiré (L.) is oen zevenjarig meisje op een onbewaakt oogenblik in aanra king gokomen met het vuur van den haard* zoodat de kleeren in vlam geraakten. De mooder vond by hare thuiskomst het kind levenloos op den grond liggen. Te Keulen is een muur van eon in aanbouw zynd huis ingestort, waarby 6 metselaars werden bedolven. Één is reeds overleden. De oorzaak schynt de slechte samenstelling van den mortel te zyn geweest. Te Essegg, in Hongarye, is dezer dagen eene vtouw van 116 jaren gestorven, die gezegd wordt de laatste 10 jaren voor- namelyk van koffie geleefd te hebben. Vergadering van Nyverheid. Do eeiste leJtnvergadering van Nyverheid in dit winterseizoen werd door een buitenge woon groot aantal leden en geïntroduceerden bygewoond, hetwelk voor een deel aan het ondcrwcip: Gasgloeilicht tegenover electrisch gloeilicht". manr stellig ook aan den spreker dr. L Bleek ode map worden toegeschreven. Doze causeur to li geelt in gemakkelykon *orm aan zyn auditorium zeer veel te genieten en zyne proefnemingen flagon met nooit falende zekerheiddaarbfi wordt zyne voordracht met humoristische gezegden en opmerkingen ge kruid, zoo lat van tyd tot tyd een gulle lach door de zaal weerklinkt. Door de belangloozo (ten minste peldelyke) melowerking van den directeur der pa-sgloei- lichtmaatschappy to Amsterdam, den heer Selter, waren, op vier na, alle lampen in do Nutszaal vervangen door gasgloeilampen en maakte deze vulicbiing by hot binnentreden der zaal een hyzonder aangenameu indruk, al waren er geene names. Spreker begon met hot nauwe verhand to schetsen, lu-rwdk bestaat tusschen bescha ving en verlicht in li«»e meer de eerste voor uitgaat, des to meer Conn zich de behoefte aan steods shiker »-n volkomener verlichting gevoelen. Waieii m het begin dezer eeuw vooral voor falykheden waskaarsen do verlichtiogsin ddtleii en behielp men zich voor het dagelyksehe leven met de lauip (later de Argand-lamp) on d i mindere rnan met vet kaarsen, in vorige eeuwen waren fakkel6 en dergeiyken de verlichtors der duisternis. Een man van middelbaren leeft yd beeft thans do toepassing kunnen zien ach tereen volgens van gas, petroleum en electrisch licht. Toen dit laat ste bekend on ook buiten laboratoria gebruikt word, meende men (1881) datjhot gaslicht nu wel tot de geschiedenis zou gaan behooren en niets minder blykt thans waar te zyn. Juist door hot electrisch licht werden de gasfabri kanten wakker geschud het is ook hier weder de concurrentie, die levend maakt, en de druk on tegenspoed hebben tot werkzaamheid aangespoord. Als eerste uitvloeisel hiervan krijgen we do regeneratief branders van Siemens en Wenhara. Deze berusten er op om hei gas door do afgevoerde verbrandingsproducten voor te warmen en zoodoende eene boogere intensiteit te doen bereiken. Daarom zyn deze gasvlammen door glazen stolpen van de buiten lucht afgesloten. Do voorwaarde van gasgloeilicht bestaat daarin, dat men vaste stoffen in de vlam brengt men onderscheidt lichte en donkere vlammen. Lichte vlammen zyn die, zooals zo branden uit de kaarsen en zoogen. vleormuisbranders; het lichtgevende ontleenen wy aan de kool stof uit de lucht en de kool uit de materie zelf, die in de vlam tot gloeien geraakt; donkere vlammen zyn die, welke door toe treding van lucht, zooals by de Bunseoache lampen, branden. Worden donkere vlammen door vaste stoffen gevoed, dan worden deze door de hoogere temperatuur der donkore vlammen aan het gloeien gebracht en ver spreiden dientengovolge meer licht. Men heeft dus in de donkere vlam een middel om door toevoeging van vaste stoffen lichtgevende vlammen te maken. Dit word door do volgende proef aango toondDoor do gaten, die zich in eene Bunsen sche lamp bevinden, werd hot verbrandings product aan phosphorus, dus phosphorzuur, gevoerd. Dit geschiedt eenvoudig door de trekking: opeens zag men de duistere vlam helder verlicht gloeien, do vaste stoffen van 't phosphorzuur waren in de vlam aan 't gloei n gebracht. De eerste, die dit verscbynsel op de gasvlam wilde toepasson, was Clamond, die van magnesia-poeder een papje maakte en daarmede oen katoonen kousje drenkte, het welk, na gedroogd te zyn, op de gasvlam go- zet we'd. Zulk eene Clamondlamp was aan wezig en werd aangestoken en men zag het gloeivorschynsel. Groeten opgang hoeft deze verlichtirgsmethode evenwel nooit gemaakt om de groote koston en het onvoldoondo der methode. Auer evenwel, een Oostenryksch chemicus, bracht de ontdekking van Borzelius, dat zircon, In eene vlam gebracht, deze tot gloeiing bracht, op practisch terrein over en by ver vaardigde do naar hem genoemde branders. Duvo bestaan uit het gasglooilichaam, den draper en den brander. H. t gasgloeilicbaam is oon van katoen ge breid mut'jo; dit wordt verzadigd met do lichtvloeiKt^f, bostaande uit met salpeterzuur beroid mineraal, zircon, thorium en andere, welker bereiding evenwel eun fabrieksgeheim is Do gedroogdo kous wordt nu op een houten vorm gozet on vork rygt daardoor de gedaante, die wo all on kennen. Vervolgens wordt zy aangestoken en do katoen brandt van boven naar beneden; men houdt aldus een geraamte ovor, in hoofdzaak bestaando uit de gebezigde mLcraaltcuten. Dit kousje wordt op den zich het midden van den brander bevindenden yzeren drager gesteld. De brander is eene toepassing van den Bunsenschen, dus met toetreding van onder aangebrachte openingen. Om de trekking te bevorderen en de kous te beschermen, wordt er nog een glas overheen gezet en het geheel op een gastoestel ge plaatst. Aangestoken zien we geene vlam, doch wel gloeien; de warmte ia omgezet in licht. De voordeelen van dat gloeilicht zyn: dat bet licht niet flikkert, omdat er geene vlam is; dat door de volkomen verbranding van liet gas geen roet wordt afgezetdat het eene enorme gasbesparing geett. Terwyl op den contrèle-meter een Argand brander in eene minuut 160 aanwees, gaf do Auersche gloei lamp slechts een verbru k van 80, dus 60 pet. minder. Den navolgenden staat kopieerden we van eene duidelijke, op zwart karton met witte cyfers en letters gemaakte tabel Gasgloeilicht. tiCaavorbrulk Llcijietoikte Liters crauuei. per uur. kaarsen per kaars Vleeriooisbraoder J40 10 14 Argand 100 16 10 Iotonaiof No. 4 200 88 e 8 860 00 r».3 2 «CO 160 4.6 1 1400 300 4.0 0 •.«00 600 4 00 2400 G60 37 Aoer oud 70 j 100 13 20 6.4 6 nieuw 1 95 120 60 80 2 IX. Galmond n. 0 «50 12 6JS Roguiieratiof 5 060 '340 4 Gasverbruik. Gowono Grander fion ure» a nv» liter fl.6S Auer 600 UT» 4.66 gasbesparing 40 pet. netto 17 pet. Do voordeelen van het Auersche gloeilicht komen hierby duideiyk voor den «lag, doch het heeft ook uadeelen en spieker, die een onpartydig standpunt wil innemen, zal zo ons mededeelen voordat een of ander imgoloovige tegenwerpingen maakt. Deze zyn dat het Jicht te veel glanst: het volume licht wordt te veel geconcentreerd en dit kan op het net vlies na- deelige gevolgen bobbon; dit nadeel kan door hot aanbrengon van oen kap of matglas ver holpen worden; 2o. geeft het Jit.nr. veel scha duw, dat is een gebrek van zyn grendo licht sterkte; 3o. breekbaarheid van lie» kousje. Ook in den schoonmaaktyd worden poisoleinen vaasjes en snuisterijen en ook epiegeis ge broken, Kunnen onze dienstboden dan mor loeren voorzichtiger te weik '0 gaan, 4.«. hoog in prys; ja dat is waar, maar UHnmu-r do Maatschappy, die «Je zaak exploiteert, jaiea lang geen dividenden mmikio. mag zy Gians van gunstiger orastandigueden promoeren (hef laatste dividend was rd echts Af»"/,,) an tyu do aandeelhouders die vette «tivideuden aioedo, dan zal de prys ook wol dalen, .le'uhizet siygen en hetzelfde Jhiaotiéel resultaat hereikr, worden. Buitendien hebben ouzo dames nog eene bedenking; die akelige lykklem*. Geluk kig, zegt spreker, werden do kousjes thans niet meer met garen geiepereurr, maar met dat van thoriet geimpregneerr en alle konden we ons door het in de zaal aanwezige licht overtuigen dat dit niets to wensehen overlaat en het licht zóó zuiver is dar allen kleuren op eene vertoon Je staalkaart alle hunne oor- s, ronkoiyke levendigheid en nuance hadden behouden. Een wenk om het licht van boven aan le steken werd ons met eene wyze les op den koop toe gegeven: komt al iemand etwas angeheitert naar buis en wil by zyn licht aansteken en doet hy dit onder aan de lamp, dan zal het kousje door de onderwaartscho drukking van de ontplolfing waarschjinlyk inéónvallon en men eene duistere vlam krygon. Welnu, dit zal hem eene leer zyn om minder in dien toestand thuis te komen. Nog heeft het gloeilicht bet nadeel, dat, wanneer de lamp half wordt uitgedraaid, het een onaangenaam geruisch maakt 011 daardoor in schouwburgzalen niet is aan te wonden, war.t stellen we ons voor dat in de tuinscèue van „Faust" men het geluid boort van hon derden vogels 1 Dj lyl, dien een kousje bet uithoudt, is niet zoo heel lang, maar vele dichtors hebbon al van de onbestendigheid gezongen. Met door zichtigheid handelen is bier ook woer de bood schap en het gebruik van eenzelfde kousje is gedurende een jaar meermalen voorgekomen. Het breken van lampenglazen is ook by de gloei verlichting geen ongewoon iets; trouwens, by de gewone gas- en petroleumverlichting zyn we daaraan gewend. Toch heeft men er iets op gevonden, nl. de gespleten lampen- glazen en ook die, welke uit reepen glas vervaardigd worden, van ondor en van boven byeengehouden door metalen (koperen) ringen Deze zouden uitnemend voor straatverlichting voldoen. Het is spreker opgevallen dat in deze stad van groote geleerdheid en verlich ting de straat7orlichting zoo erbarmeiyk is De gaspitten moesten zich eigenlyk schamon het zoo treurig te doen. Maar we zyn thans verwend en spreker releveert dat in vroegere eeuwen men zich met vetkaarsen behielp en er toch toen ook veel geschreven en gestu deerd werd, waar we nu nog van profiteeren. Eone laatste toepassing van gloeilicht zagen wo nog, die het kalklicht weldra zal vervan gen. De reeds hierboven besproken ontdekking van Berzelius over het gloeiingsvermogen van zircon aarde werd dienstbaar gemaakt om een intensief licht te verkrygen voor projecteeren van beelden. Door eene gaslamp van byzondere constructie werd zuurstof met het gas aan gevoerd en daarin het bedoelde mineraal ge bracht, Oogenverblindend was het schitterende gloeilicht, dat ons vertoond werd om de eerste afdeeling te besluiten. Wordt vervolgd.) TWEEDE KAMER. Voortzetting der behandeling van de Vestingbegrooting. De heer Schimmelpenninck steunde den heer Mees, die had aangedrongen op verlenging van de termynen voor de uitvoering van werken van de stolling A matei dam, evenals de heer Seret, die echter liet beleid van den Minister afkeurde. De Minister verzekerde dat ztf niet voor 1896 gereed kan komen, 111 aar dan ook wol gereed zal zyn, en dat hy overtuigd is van de weerbaarheid dea lands als do ^lulling van Amsterdam voltooid ia. Hot amendement Mees, tot vermindering met 5 ton voor de voltooiing der stelling van Amsterdam, werd sterk bestreden door den Ministeromdat daardoor spoedige vol tooiing onmogelijk wordt gemaakt. Het werd ingetrokken, daar «1e heer Mees meende dat «le 5 ton vanzelf zouden vry vallen. Dd Vestingbegrooting word hierna aange nomen met 69 tegen 16 atommende Oorlogs begrootiog met 62 legen 19 atommen. Avondvergadering van Woensdag 20 Dec. Waterstaatsbegrooting. Algemeune beraad slaging. De heeren Van Gijn en Beelaerts Van Blokland besprekon do tegenwoordige Green wicht ydregeling, welke by bet publiek geen ingang heeft gevonden, dat meer op eenheid van tyd gesteld is, 't liefst in aansluiting aan den Midden Ëuropeeschen tyd. Ten einde do Regoering in die richting te bewogen, dienden zy en vyf andere leden uit de ver schillende groepen der Kamer eene motie in om de wer.schtlykheid uit te spreken van eene wotteiyke voorziening tot aansluiting van Nederland by «len Midden-Europeeschen tyd. Do behandeling dezer motie werd tot later uitgesteld. De neer Van Gijn maakte zich bezorgd over de styging «lor uitgaven voor ambtenaars en waterstaatepersoneel en riep daarom den minister een rot hiertoe en niet verder toe. De hoor Roessingk wilde dat het Departement van Waterstaat meer indirect tot werkver schaffing, vooral Uui plütienJande, medewer ken zou. Do heer Binders si el «ie eene interpellatie in uitzicht over «len aanleg v.m staatswege van olectrische »'erbin«iingen. De heer Van Beuninam verzocht eene spoe dige «iplossing v.m de quaesrie der fydrogeling en «neende dat de groote werken ook aan het platteland ten goede zyn gekomen. Do Minister van Waterstaat, de sprekers beantwoordende, stelde tegenover de toeneming der uitgaven de progressie der inkomsten der verschillende staatsdiensten. Hy erkende de noodzakelykbeid van zuinigheid ton aanzien der departements-uitgaven en hoopte «lat de arloopendo uitgaven voor groote werken gelegen heid zouden geven om voor bot platteland wat meer te doen. Met het oog op de motie liet hy de rydregeling rusten. De algemeene beraadslaging nam hierop een einde. De heeren Van Bemingeny KolkmanJParn- combe Sanaers en BaMmann, die allen voor het gebruik van inlandsohen steen by rijks werken opkwamen, kregen van den Minister het bevredigende .int,woord dat dit fabrikaat by voorkeur zal worden gebiuikt. Het ont werp voor verbetering van don Leidsehen Ryn z 1 gepubliceerd worden. Aan do heeren Roessingb, Houwing en A. Van Dedem, die allen aandrongen op spoedige verbetering van de Vecht in Overysel, gaf de minister te kennen, «lat hy daartoe by de vol gende begrooting een voor de scheepvaart bevreligend voorstel hoopt te doen. By eene gedachten wisseling met. de heeren Conrad, Kolkman en De Ras over verschil londe nvier'oclangen, achtte de minister ver betering van de L.*k beneden Vreeswyk nood zakelyk en deelde hy mede dat met Maas tricht overleg bange, de is over verdere ver- ruimingswerken in de Maas, die wellicht oene niouwe brug zullen vereUchen. By het artikel (veilegging Maasmond) ver daagde do Kamer met 32 togen 19 stemmen het debat tot don volgenden dag. De Burgerzangscliool van «Icu lieer Duyster. Als de leerlingen dor Burgerzangscbool een0 openbaro les geven, kan men er zeker van zyn dat de Stadszaal vol is. Dat was vroeger het goval, toen deze instelling nog eene afdeeling van het Nut was, en dat is het ook nu nog, sedert het eene inrichting van den heer C. B. Duyster Jr. geworden is. In do groote bene Itniaal der Stadszaal bleef gisteravond dus weer geen plaatsje onbezet. (De gaandery werd gesloten gehouden). Htt wareD belangstellende gezichten van vader, moeder, broeders, zusters enz., die zich naar het orkest richtten, waar de jeugdige zangers en zangsters optraden by afwisselende klassen, beginnende met de eerste: oefeningen in solfèges van J. A. Worp en tweostemmige versjes van Duyster en Taylor; dan de tweede klasse met tweestemmige liederen van Ha. Van Tusschenbroekvervolgens de derde en vierde klasse te zamen met meerstemmige liederen van Cath. Van Rennes, alles even lief en schoon met piano begeleiding, welke in de vol gende nummers werd aangevuld door muziek van strijkinstrumenten. Een verrassenden indruk maakte dan ook het driestemmig koor „Zondag-morgen" van Jac. Kwast en niet minder de „Móditation" over Bach'8 Próludium door Ch. Gounod, waarin, behalve het koor, ook de zang- en viool-solo's terecht veel aandacht afdwongen. Na de pauze trad eerst de vierde klasse alleen op met „Die Glocken l&uten" van Fr. Abi en „La Charité" van G. Rossini, waarin eene der jeugdige zangeressen andermaal met veel vry moedigheid en goeden zang de sopraan party vertolkte. Met een sprookje voor koor in drie afdee- lingen: „De Rattenvanger van Hameln" werd de avond besloten. De woorden van dit sprookje zyn van onzen stadgenoot den heer H. P. Schim V^n der Loeff en de muziek is van onzen landgonoot den heer S. Van Milligen. Beiden waren, helaas, verhinderd tegenwoordig te zijn, eerstgenoemde wegens ongesteldheid en de tweede wegens drukke bezigheden, welke hem in de hoofdstad hielden. Voor hen, die de openbare les niet by woon den, laten wy hier een kort overzicht volgen van het sprookje, dat veel belangstelling wekte. Volgens een oud verhaal werd op den 26sten Augustus 1284 het stadje Hamelü, dat reeds dagen lang geplaagd werd door eene tallooze menigte ratten, van deze lastige bezoekers verlost door een too venaar, die met zyn fluit spel en zyn lied hen naar buiten lokto naar de rivier de Weser, in welke zy hun graf vonden. De burgers der stad hadden den Rattenvanger vooraf eene ruime belooning toe gezegd, maar toon hy hen van de plaag be- vryd had, weigerden zy hem de beloofde som uit te betalen. Zy beweerden dat hy met een veel kleiner bedrag tevreden moest zyD, en toen hy er op bleef aandringen, dat zy hunne belofte zouden nakomen, joegen zy hem zonder eenig loon de stad uit. De straf op deze schending van het gegeven woord bleef niet uit. Do toovenaar begon, al henengaande, opnieuw zijne fluit te bespelen, en lokte nu de kinderen van Hameln naar buiten. Allo meisjes en knapen, op één na, Gottfried ge- heeten, werden medegesleept door zyn spel en zyn zang. Hy voorde hen naar den Koepel- berg, die zich opende, en zich achter den kinderstoet terstoDd weder sloot. Dat dit sprookje in den loop der tyden verschillende omwerkingen onderging, spreekt vanzelf. Uit deze koos de heer Schim Van der Lueff die, volgens welke Gottfried, t>yge staan door den „getrouwen Eckarl", don bekenden beschermer en helper dor jeugd, zich den toegang verschaft tot het onderaardsch paleis van den Rattenvanger, en dezen doodt door hem oene kruik voor de voeten te worpen, waarin de tranen der bedroefde ouders door E kart waren byeengebracht Met behulp van dezen kindervriend gelukt het Gottfried, alle kinderen te verlossen uit hun droevig vorblyf en hen naar Hameln tot hunne ouders weder te brengen. In overeenstemming met den inhoud is het sprookje gerangschikt in de deolen: „Op het Schoolplein", „op de Markt" en „In het onderaardsch paleis van den Rattenvanger." De woorden zyn voor de jeugd heel bo- vattelyk, wat o. a. eene der groote verdiensten er van is, en de muziek klinkt zeer lief en aardig, zoowel wat de kleinen zongen als wat de muziek speelde. In dit sprookje deden alle klasse der school zich hooren, behalve de laagste. Naast het zangkoor verdienen ook byzon dere vermelding de jonge leden van het kleine orkest, die voor piano, viool, violencel en fluit hunne welwillende medewerking ver leenden. Hot spel van den fluitist maakte vooral te midden van den zang een aardig effect. Do pianiste van den avond mag even eens niet onvermeld blyven. In één woord, de heer Duyster behaalde met zfjne school andermaal veel succes en dr. H. G. Hagen sprak zonder twyfel naar aller gemoed, toen hy op hot platform ver scheen en verzekerde dat hy genoten had, van het begin af, steeds meer en meer, naar mate ook de klassen stegen, van de koren en solisten. Dat was te danken aan den ernst, waar mede de heer Duyster zyne taak opvatte, en aan di .ns liefde voor de kunst en de kinderen, die hem daarvoor weJerkeerig liefde on ge hoorzaamheid toedroegen. Zyn ijver en toewydrag bleven dezen avond dm ook niet onbeloond. De geheele zaal was vol dankbaarheid voor het gehoorde en de zorgen, aan de gee3teiyko ontwikkeling der kinderen besteed. De ten slotta uitgesproken wonsch, dat de school steeds meer in bloei moge toenemen, werd met een daverend applaus beantwoord: wel een bewys wolk eene algemeene instem ming er aan werd geschonken. Moge de beer Duyster daarom in de gelegen heid gesteld worden steeds op den door hem ingoslagen weg voort te gaan BU1TENLAISD. Frankrflk. In de Kamer en den Senaat is gisteren voorlezing gedaan van het besluit, waarby de buitengewone zitting van het Parlement ge sloten uordt verklaard. De rapporteur van de finantiëele com missie uit den Senaat, Boulanger, is voor nemens de regeenng om inlichtingen te vragen over de wyze, waarop de kredieten voor de Fransch Russische feesten besteed zyn. Een zeker aantal kiezers voor den Senaat heeft zich naar Floquet begeven, om hem te verzoeken zich te Parys candidaat te stellen voor de verkiezing op den 7den Januari a. s. Floquet heeft zich bereid verklaard, aan hun verzoek te voldoen. In de couloirs der Kamer werd verzekerd, dat de oud minister Yves Guyot, die te Parys niet herkozen is, candidaat gesteld zal worden voor den zetel, die opengevallen is door de ongeldig-verklaring van de verkiezing van den koningsgezinden, sociaal-democratischen anti semiet vicomte d'Hugues, in een der arron dissementen der Basses-Alpes. Duitsckland. Gisteren is uitspraak gedaan in zake het te Hamburg aanhangige proces (wegens het gepleegde bedrog tusschen veehandelaars en conducteurs) by het gebruiken van spoorweg- kaartjes. De rechtbank veroordeelde 22 conducteurs tot gevangenisstraffen van 3 maanden tot 2 jaren, met verlies van een gedeelte hunner burgerlyke rechten, en 19 veehandelaars tot gevangenisstraffen van ééne tot 6 maanden. Bovendien werden tweo veehandelaars tot betaling eener boete veroordeeld. Vyf con ducteurs en tweo veehandelaars weiden vry- gesproken. De zaak komt in hoofdzaak hierop noei dat de conducteurs eon aantal veehandelaars die gewoon waren do markt te Hamburg te bezoeken, togen bètaling vén fooien, gebruik lieten maken' van deii trein, zonder dat door hen de verschuldigde vracht was betaald. De „Kreuz-Zeitung", het hoofdorgaan der streng-conservatieven, zegt kanselier Caprivi nu voorgoed de vriendschap op. „De kanselier" zegt het blad van baron Von Hammer8tein „heeft eene kloof gegraven tusschen zich en de conservatieven, welke nimmer meer gedempt kan worden. De con servatieve party kan nu niet meer met den kanselier eene politiek volgen, waarvan prac- tische resultaten te wachten zyn. Op de con servatieven rust niet de verantwoordelykheH voor deze vredebreuk, want het is kanseher Caprivi geweest, die de oneenigheid tusschen de couservatieven en de regeering heeft uit gelokt". Groot-Britaunië. Het Lagerhuis heeft gisteren met 213 regen 151 steramen do wyziging verworpen, welke het Hoogerhuis had gebracht in het wetsontwerp tot vaststelling van de verant- woordeiykheid der patroons jegens hun werk lieden. Dit besluit werd genomen op grond dat het ontwerp door deze wyziging niet van toepassing zou wezen voor dio werklieden, die door overeenkomsten met hunne patroons zich eene vergoeding hebben verzekerd, voor het goval hun een ongeluk mocht overkomen. OosteurijU-Iiou^.OIonarchie* Volgens de Hongaarsche bladen zal in de eerste dagen van Januari een hoogverraad- proces beginnen, ingesteld door het Hongaarsch gouvernement, tegen 26 afgevaardigden van do nationaal Rumeensche party in Transsylvanië, die verleden jaar naar Weenen zyn gegaan met het memorandum, waarin hunne grieven zyn blootgelegd, 'i Zal het grootste politiek proces zyn, dat een Hongaarsch hof sedert 25 jaren te behandelen had. Men denkt dat in den loop der debatten de Transsylvaanecl e patriotten verklaringen zullen afleggen, welke eone ware opschudding in Europa zullen ver wekken. Griekenland, Do Kamer van Grieken land beeft hot t- taats- bankroet aangenomen. Do verontwaardiging van hen, <lio aan Griekenland geld hebben geleend, is natuuriyk zeer groot. De Grieksche fondsen zullen van de Euro- peesche beurzen worden verbannen, zegt de „Daily Telegraph." In plaats van zijne finan- tiöele hulpbronnen te ontwikkelen, heeft Griekenland gehoor gegeven aan politieke eerzucht De Atheensche politieke personen hebben er alleen aan gedacht, politieke ambten te verkrygen. Griekenland is gedaald op het peil van Portugal en van de kleine Zuid- Amerikaansche8taten. De toestand is gevaarlyk. Om uit zyne finantiëele moeilykheden te ge raken, zou Griekenland zich kunnen overleveren aan de intriges van andere mogendheden en er het slachtoffer van worden. Men kan het niet langer als de wachter der Ionische eilanden vertrouwen. Vereenigde Staten. In hot jaarverslag van den aecretaria der schatkist wordt voorgesteld, tot dekking van het tekort papieren geld uit te geven tot een bedrag van 200,000,000 dollars, met een lageren rentevoet en korteren vervaltijd dan tegen woordig, en niet beneden pari. Indien het congres het niet raadzaam oordeelt, een deel dezer bonds tot dekking van het tekort in de toekomstige ontvangsten te besteden, zullen eenjarige regeeringsobligatiën tot een geheel bedrag van 50,000,000 dollars, tegen een rentevoet van ten hoogste 8 pCt., tot be- stryding van de staatsuitgaven aan de schuld- eischers uitgegeven worden. Telegram mem LONDEN, 20 December. De „Times" ver neemt van 16 dezer uit Rio, datdeBraziliaansche admiraal De Gama den aanval op het eiland Gobernador heeft afgeslagen. Generaal Teller en 6 opstandelingen werdon gewond. MADRID, 21 December. De minister van buitenlandsche zaken heeft den Spa.mscheQ gezant te Tanger (Marokko) por telegraaf opge drageD, onmiidoliyk de quaestie van oen neutraal gebied by Melilla op te lossen. Spanje zal niet langer wachten. LISSABON, 21 Dec. In het nieuwe minis terie zyn Ribeiro, minister-president en minister van financiën; Avila, minister van openbare werken; Aronca, minister van buiUnlanJsche zaken. LElDEiV, 21 De ember. Hedenmiddag te één uur had in de Morschpoort-kazerne alhier de plechtige over gave plaats van het vaandel van het 4de rog. inf. aan den nieuwbenoemden commandant van dat regiment, kolonel Langgutb, die

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2