directeur van het post- on telegraafkantoor te Egmond aan Zoo. De met verlof hier te lande aanwezige Kapitein dor infanterie van het loger in Ned.- Indië D. It. F. Van Haeften, op ztfn verzoek, met 1 Maart a. s., eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Janus Tulp. Hot Leidsche publiek werd gisteravond vergast op deze, vanouds bekende, comedie. Het is niet noodig over het stuk nog iets in het midden te brengen, de Muze van Van Maurik is bekend genoeg. Ook ovor het spel kan en wil ik kort zijn. Het gezelschap van den hoer Do la Mar ontwikkelde dezelfde ge schikte eigenschappen voor eene volksvoor stelling als voor eenige weken by de opvoering van „De Zondebok." Ook ditmaal werd het stuk levendig en vlug gespoeld. Het met talrijk opgekomen publiek schepte klaarblijkelijk behagen in de grappige vertooning. En dat is, dunkt my, de hoofdzaak. Aan een Zondag avond-vermaak moeien geheel andero eischen gesteld worden dan aan oene ornstige, degelijke opvoering. Daarom zal ik mij tot enkele, algemeeno beschouwingen bepalen. Zy hebben gespeeld naar don smaak van het aanwezige publiek, dus was het goed; waarom zouden zy cene voriolking gegeven hebben, dio strookte met don wensch van afwezigen? Ik behoud me het genoegen voor nog enkele regelen afzonderlijk te wijden aan het eigen aardige talent van den heer Wagornans zoodra hy voor ous optreedt in eene rol, waarin by beter tot zyn recht komt, eerder niet! Maar ik herhaal ook nu wat ik reeds gezegd heb: Hy kan het beter, veel beter! Ten opzichte van den heer Eilders onderschryf ik nii gaarne het oordeel, dat, naar aanleiding van „De Zondebok", een Amsterdamsch blad, eenigs- zins voorbarig, ten beste gaf: Hy belooft eon goede volkskomiek te worden"; gisteravond, ik erken hot graag, had hy uitstekende oogen- blikken. Mevrouw Fuchs, als Tante Botje, praatte een beetje to dragonderachtig, zoodra zy indruk wilde maken ging hare stem tot scbreeuwon over. De dochter van Janus, Mario, was onbeduidend goed. De brave zoon Willem, Jonkheer Yan Rietheuvel on de heer Brand wafen onuitstaanbaar; dergeiyke typen op het tooneel zyu wy ontgroeid. Trouwens, voor het grootste gedeeltokomt do schuld van een dergelijke aanmerking op rekening van Justus Yan Maurik en niet van do uitvoerders! Over hot geheel hebben zy dat stuk gespeeld zooals dat op oen Zondag avond behoorde en zooals Van Zuylen in „Onze Vrouwen" zegt: „Dat is voldoende 1" Leiden, 18 December 1803. v. B. De militaire opleiding bij het Reservekader. Op deli dag van Leid'ens Ontzot maakte de Staats Courant een Koninklijk Besluit open baar, dat in den loop der jaren op de weer kracht onzer nièie den meest heilzamen invloed kan hebben, nameiyk de nieuwe rege ling tot oploiding van Reservekader. Dat kader zal gevormd en aangevuld worden door vry- willigers, die voor hunne bestemming worden opgeleid volgens oen geheel nieuw stolsel, dat verschillende groote voordeeion aanbtëit, vooral aan hen, dio zich, godurondo don militieplich- tigun leeftyd, tot oene levenstaak voorbereiden nog op oen arbeidsveld, buiten het leger. Hot volgende overzicht doet de wei king en strekking van dat stelsel nader kennen. Ieder, tusschen do 17 en 24 jaar, die voor den militiedienst lichameiyk geschikt is, daarby op een trap van ontwikkeling staat, die on geveer bereikt wordt op het einde van een pro-gymnasium of van eene hoogere burger school met driejarigen cursus, en die boven dien oenige bedrevenheid in den wapenhandel bozit, kan als viy williger tot het Reservekader worden tojgolaten. Die vr\Jwilligere bevinden zich niot als do gewone vrywilligers voort durend, maar als de militie slechts tydeiyk onder de wapenen. Do opleiding geschiedt daarom godeelteiyk in, gedeeltelijk buiten, maar altyd in nauwe aanraking met het leger. Het Reservekader zal in zuiver militaire kennis en bedrevenheid minstens geiykstaan met hot tegonwoordigo militiekador. Het zal daarom een hooger standpunt kunnon innemen dan dit kader, dat veelal slechts een zeer beperkten graad van algemoene ontwikkeling bezit. Voor do opleiding van hot Roseroekader wordt oen militaire cursus geopend, o. a. in elke gemeente, waar zich cene kweekschool voor onderwyzers, eene hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus, ce.i gymnasium of eene dorgelyke inrichting \an onderwijs bevindt, b. v. do landbouwschool ei m. a. In elke gomeonte o. a., waar eene Uni versiteit of de Polytechnische School is ge vestigd, wordt gelegenheid gegeven het militair onderwys voort te zetten, ton einde d 3 kundig he Jon to vorwerven, die van den vaandrig worden gevorderd. De vrijwilliger voor het Reservekader treodfc nl. als adspirant-vaandrig in dionst. Hu wordt achtereenvolgens bevorderd tot reserve kor poraal, reserve-ondoroffleier en einJelyk tot vaandrig. Do graad van vaandrig opent voor hem oen werkkring van officier. Om tot liet Reservekade)' a!s adspirant- vaandrig to worden toegolaten, moet men niet alleen voldoen aan de reeds genoemde eischen van geschiktheid, maar bovendien ook eenige verplichtingen op zich nomen. De ad- spirant-vaandrig verbindt zich nl om gedurende zos jaren ter beschikking to biyvon van het ki ijgsbestuur tot het vervullen van alle diensten, die in tijden van oorlog van hem in 't belang der defensie zullen gevorderd worden. Voorts moet hy in het leger dienen gedurende 8 maanden, die over de zes jaren doelmatig verdeeld} kunnen worden, zóódanig, dat de opleiding in geen enkel opzicht schade lijdt. Dit vooral is eon zeer groot voordeel. Men behoeft niet te wachten, als by de militie, tot men zekeren leeftyd hoeft bereikt. Ieder kan te rade gaan met persooniyko belangen. En hy kan bovendien den dienst tyd verdeelen op de wijze, die het meest strookt met de eischen zijner voorbereiding tot eene maat schappelijke betrekking. Eindelijk neemt de adspirant vaandrig nog eene laatste verplichting op zich. Hij verbindt zich nl., tot hy den graad van reserve-onder officier heeft bereikt, per jaar deel te nemen aan 8 oefeningen van het leger, elk van niet. langer dan óón dag, en bovendien don mili tairen cursus te volgen in de gemeente, waar hy gewoon is de school te bezoeken of do lesson dor Universiteit te volgen. Deze militaire cursus wordt gegeven hoogstens godurendo zes maanden en drie uren per week. Het ligt in den aard der zaak, dat dezo uren, zoowel als de 8 oefeningsdagen, zullen gekozen wor den in overleg met het bestuur der school en in overeenstemming met de belangen van het onderwys. Do vrywilligers van het RescroeJcader wor den, zooveel dat eenigszins mogelyk is, in de gelegenheid gesteld hunne 8 maanden dienst te verrichten bij het corps en in het garnizoen van hunne keuze. Ook kunnen zy vrijstelling bekomen van het wonen in de kazerne. Terwijl de vry williger van heb Reservekader in het leger dient, geniet hy eene bezoldiging overeenkomstig zyn graad. Die bezoldiging bedraagt per dag f 0.40 voor den adspirant vaandrigf 0 60 voor den reserve korporaal f 1 voor den reserve onderofficier en f 2.00 voor don vaandrig. Bovendien wordt eene jaarlyk8cho toelage toegekend van f 30 aan den reserve-korporaalvan f 50 aan den reserve-onderofficier, en van f 200 aan den vaandrig. De reserve onderofficier, die b. v. drie maanden heeft gediend, geniet daarvoor f 90 en bovendien f 50, dus in 't geheele jaar f 140. Houdt by" verblijf in do kazerne, dan heeft hy cok gedurende die drie maanden vrije woning. De vaandrig verdient in den- zelfden tyi f 425. Dient hy 8 maanden, dan stijgt zyn inkomen per jaar tot f 800. Dient hy eon geheel jaar, dan bedraagt het f 900, omdat zjne jaarwedde dat bedrag niet mag ovorschryden. By zyne aanstelling ontvangt de vaandrig eene tegemoetkoming van f 200 tot het aan schaffen van kleeding en uitrusting. Alle overige vrywilligers van hst Reservekader wor den gekleed en uitgerust voor rekening van liet Hyk. Eveneens geschieden alle dienstreizen voor ryksrekening. Do uniform wordt altyd gedragen in dienst, en buiten dionst alleen met toestemming van den Minister van Oorlog. Ieder, dio niet ouder is dan 30 jaar, kan zich op hot einde van zyn diensttyd opnieuw verbinden voor ten boogste 6 jaar. Hy is dan verplicht deel te nemen aan de oefeningen der schuttery in de gemeente, waar by woont, en bovendien aan enkele oefeningen van het leger. De 8 maanden dienst onder de wapenen, die de eerste verbintenis van hem vraagt, wordt dus van hem niet gevorderd. Daaren tegen kan hy, als ieder, die tot het Reserve kader behoort, van den Minister van Oorlog toestemming ontvangen om, gedurende een bepaalden tyd, vrywillig in het leger te dienen. Een vaandrig b. v., die zyne studiën aan eene universiteit of elders heeft volbracht, en naar eene maatschappelyke betrekking uitziet, kan in afwachting dat hy daarin slaagt, gedurende eenige maanden of langer, plaat6 nemen in do gelederen van het leger. Hy treedt met meer dan één pyl in den koker de maat schappij in. Terwyi hy hot loger dient in het Reservekader, reserveert het leger voor hem oone plaats, waar by steeds welkom is. Nog een laatste punt verdient de aandacht. Het is voor ieder, die nog aan de loting voor de militie moet deelnemen, van groot belang tot het Reservekader toe te treden vóór den dag, waarop hy moet loten. Immers, wanneer hy, na dat tydstip, tot het Reservekader wordt tóogclaten en oen dienstplichtig nummer heeft gotrokkeD, heeft de dienst by de militie den voorrang. Hy wordt op den dag zyner inly ving by de militie ontheven van zyne verbiotenis als vry williger by het Reservekader. Hy heeft dan de keuze een plaatsvervanger te stellen of persoonlek zyn dienst by do militie te vol brengen. Is dat geschied, on zelfs eerdor, nl. wanneer hy zyn tyd van eerste oefening by de militie heeft volbracht, dan kan hy opnieuw by liet Reservekader worden aangenomen. Die bepaling is zeer billyk De dienst toch by het Reservekader mag niet strekken om den dienst by de militie te oniloopeD, wanneer men „in de loting is gevallen", nadat men oerst de kans heeft afgewacht om allen mili tairen dienst te outwyken. Neen, de dienst by bet Reservekader strekt in do eerste en voor naamto plaats voor hen, die zich willen voor bereiden om to eeniger tyd naar hunne beste krachten op eervolle en waardige wyze deel te nemen aan de verdediging van den ge boortegrond. Zy, die daartoe gezind zyn, be hoeven het tydstip der loting niet af te wachten, om plaats te nemon in het Reserve kader. Bevinden zy zich daar vóór de lotin?, dan is hot alleszins biliyk dat zy op die plaats biyven, ook al trekken zy een dienstplichtig nummer. Zy zyn dan ook zonder plaats vervanger vry van den dienst by de militie. Het voorgaande geeft een beknopt overzicht van het merkwaardig besluit, dat in de toe komst op de versterking onzer lovende stryd- krachten den meest gunstigen invloed kan hebben en waarvan het gronddenkbeeld reeds jaren geleden door den Minister van Oorlog met warmte werd aanbevolen. Het waariyk nationaal gekozen uitgangs punt der hier geschetste regeling; de groote voordeelen, welke die regeling, in verschillende opzichten, schenkt aan leger en volk; het hooge en odele doel, door haar beoogd; de rykdom van zeer eenvoudige hulpmiddelen, dio zy, in nieuw verband met Nederlandsche toestanden en met het Nederlandsche volks karakter, aanwendt om onzo weerkracht in haar levensbeginsel te versterken, dat alles springt reeds by eene eerste kennismaking in hot oog. Gr e in e ng d IV i e u w s. Yoor do nagelaten betrekkingen der omgekomen visschers te Wierum nog ontvangen van R. f 3. Te zamenfüü.lQ1/* In den nacht van 15 op 16 Decern 'oer zyn ten nadeelo van den brugwachter A. Volker aan de voorm. Wiltepoort uit zyn tuin ontvreemd 2 tuinspaden, Zwyndrechtsch model. Men meldt ons het volgende: Sedert eenige dagen loopt een ongeveer dertigjarige man, vermoedeiyk een tuinknecht, in deze stad rond, voorgevende bloemistknecht geweest te zyn by een der meost bekende bloemisten, alsmede dat hy met eene zware ziekte in het ziekenhuis heeft gelegen en alles moest verkoopöD, waarom hy in den meest beleefden vorm om kleoderen vraagt, daarhy dan on middel] yk aan het werk kan komen, waarvoor andermaal de namen genoemd worden. Vandaag loopt by in nieuw bruin pak en dito schoenen. Hy is tenger van gestalte. Een ieder zy dus op zijne boedel Do Haagsche rechtbank heeft inden H. W. De K., ruisvrouw van W. D. L., te Woubruggo, vrijgesproken van de baar ten laste gelegde brandstichting. Een vyftal jongelieden deelde lieden te Amsterdam onder hen, die zich als werkloozen op straat verzamelen, honderden blaadjes uit met liet opschrift „dynamiet," waarin op het voorbeeld, door de anarchisten in Frankruk en Spanje gegeven, gewezen wordt en de werkloozen worden aangemaand „niet doof te biyven voor de roepstem dezer strijdende broeders en niet onverschillig voor hun vurig, heldhaftig optreden, enz." De wokelyksche Thomsons-prys van vyf en twintig gulden is Zaterdag 11. ten deel gevallen aan mej. Everts, A. 251 Nieuw Stad, te Zutfendo premie aan de winkeliers G. H. Dykerman Zoon, aldaar. Te Woerden is het lyk opgehaald van zekeren B., die sedert Dinsdag avond vermist werd. Het lyk werd op een kleinen afstand van 's mans woning uit den Rijn opge haald. Men vermoedt dat hy door de duisternis te water is geraakt. Naar men vernoemt, is de land hoeve Kouwenhoven, buurtschap Coelhorst onder Hoogland, door eenige heeren aange kocht met het doel om aldaar eene inrichting te bouwen ter Christel'yke verpleging van zenuwlijders. Binnen de gemeente Rotterdam hebben zich in de afgelooren week 38 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Er komen betrekkeiyk niet veel sterfgevallen aan deze ziekte voor. Eene collecte te 's Bosch gehouden tot leniging van den nood op Wierum, heeft opgebracht f 502.09'/a. De manie bestaat nog altyd om stempels op bankbiljetten af te drukken. Zoo zagen wy dozer dagon een biljet van f 100, gemerkt D 03296, uitgegeven 3 September 1889, waarop de volgende stempel op de achterzyde was afgedrukt: „De ontva- ger der registratie en domeinen te Os", terwyi de eene of andere latere bezitter van dit bankbiljet er met inkt had bijgevoegd„is een os". (Tijd) De veld w ach t-er P. W., te Balk (Fr.), die in 6taat van dronkenschap zekeren v. d. W. op de kermis aldaar erg mishandelde en deswege door de Heerenveensche rechtbank veroordeeld werd tot vier maanden gevange nisstraf, heeft met vrouw en kinderen de wyk genomen naar Amerika. Het tekort van den rentmeester van het burgerlyk armbestuur te Breda moet f 2300 bedragen, zoodat, daar züno familie reeds f 1000 beeft gestort, door hem ƒ,3300 is zoek gemaakt. Men 6chryft uit Grave: De pogingen tot inbraak en ontvreemding be ginnen zich by de toenemende workloosheid en langere nachten weer meer en meer te vertoonon. In den nacht van 13 op 14 dezer braken te Schayk een viertal leegloopers in en ontvreemdden zy boter, vet en wyn. Daarna trokken z|J naar Reek, waar zy eveneens trachtten diefstal door inbraak te plegen. Do bewoner stond echter by 't vernemen van ge raas op en verdreef de gasten, die goedsmoeds lachende zich vorwyderden, om kort daarop by een anderen landbouwer hun pogingen beter bekroond te zien, waar zy boter, vet en brandowyn stalen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben te Dinteloord naar gissing 8 a 9 manspersonen getracht in te breken in het huis van een landbouwer, in den Konings oordpolder onder die gemeente. De bewoner, daardoor uit den slaap g.-wekt, heeft zyn arbeider gebeld, dio op vyf minuten afstand van z|jn huis in een arbeidersvertrek woont. Toen de inbrekers dezen hoorden, hebben zy hem gelast heen to gaan en een schot gelost, waarop de arbeider onmiddellijk huiswaarts snelde, De inbrekers .hebben daarop g-- i-cht een bedrag van f 20. Met het aanbod van/" 12 (f 1 50 per man) waren zy niet tevreden. Na herhaalde bedreigingen van brandstichting, enz. heeft de landbouwer hun /"20 aan rijks daalders door een bovenraam toegeworpen. Den 12den dezer maand is in do Kunsthal te Hamburg ontvreemd een schilderstuk, vervaardigd door E. Van do Velde en voorstellende een landschap met menschen en vee. Do schildery heeft eene waarde van 3000 mark. Voor den moord op twee Zweed- sche zendelingen te Song Pou zal de Chineesche regeering 40,000 dollars vergoeding geven. Dicht by het station Sosnoffka, van de Russische Saratoff spoorwcgmaatschij., is een personentrein met een goederentrein- in botsing gekomen. Elf personen werden ge dood, slechts enkelen gekwetst. Eene locomo tief en 24 waggons zyn geheel vernield. Dejuweèlen en andere kostbaar- heden van Sarah Bernhardt, welke der kun stenares in Brazilië ontstolen werden, moeten, naar thans gebleken is, te Brussel verkocht zQn. De politie aldaar, zoo bericht men, is zoowel stelers als helers op het spoor. By de rechtbank te Hamburg is een proces geopend tegen 28 spoorwegconduc teurs en 22 veehandelaars, wegens gemeen schappelijke knoeiery met plaats- en vervoer- biljetten. De soldaten, die deel uitmaken van het leger te Melilla, hebben vrystelling van port verkregen voor brieven naar het Iberisch schiereiland. Te hunnen bohoevo word6n te Melilla buitengewone postzegels uitgegeven, dubbel zoo groot als de gewone. De postzegel vertoont het wapen van Spanje, gedragen door twee leeuwen, en is voorzien van het opschrift „Espana, Correos. Melilla ejéèrcito expedicionario." De Spaansche troepen te Melilla hebben veel te ïydon van hevige regens. Zelfs eeD gedeelte muur van het fort Del Aguarriach is volgens de „Indópendance beige" weggespoeld. Z|jn de regens werkelyk zoo hevig of was het bouwwerk misschien byzonder zwak? Eene belangryke getuige in zake den aanslag in de Fransche Kamer is terug gevonden. De vrouw, die naast Vaillant ge zeten heeft, toen hy de bom wierp, en sedert den aanslag, waarby zy gewond werd, in hare woning werd verpleegd men dacht eerst dat zy zich schuilhield is met haren echtgenoot, die ook de Kamerzitting by woonde, in verhoor genomen. Zy verklaarde dat Vail lant haar tot tweemaal toe gestooten had, waarop zy hem toevoegde: „Kyk toch uit, mynheer, ge verveelt me". Kort daarop hoorde zy een knal en zag haar man, volgens zyn zeggen, eene vlam. Vaillant heeft verklaard dat het geld, om do bom te vervaardigen, hem is verschaft door een „anarchist van de daad", wien hy zyn voornemen om „een slag te slaan" te kennen had gegeven. Deze gaf hem een biljet van 100 fr. Om geen achterdocht te wekken, kocht Vaillant by verschillende handelaars in chemicaliën kleine hoeveel leden van de bo noodigde stoffen. Hy bond de bom in een flanellen band op zyn buik en bracht haar zoo veilig in de Kamer. Hy was van plan na den aanslag van de tribune eene toespraak te houdendaar hy echter zelf gewond werd, was hem dit onmogelijk. Ten slotte zeide hy nog, dat, indien hy bygeval vrijgesproken mocht worden, h|j zich haasten zou opnieuw te beginnen en dan wel zorgen zou voor een boter succes. Op eene bijeenkomst van anarchisten in de rue d'Auteuil zyn twee der heftigste sprekers, Beaugendre en Moitet, do laatste oen redac teur van de „Parti soeialiste", in hechtenis genomen. De bijeenkomst, welke met een bal werd besloten, was geopend met de kroten: „Leve Vaillant! Dood aan de afgevaardigden! Dood aan de bourgeois!" Het bestuur van de Noorderspoorwegmaat- schappy heeft dezer dagen eonige niet onder toekende brieven ontvangon, waarin mede gedeeld wordt dat eene poging aangewend zal worden om het station te verwoesteD. Op verzoek van het bestuur wordt het station door eene buitengewone politiemacht bewaakt. Het verh eden van „Ames solitairos het Btuk, vertaald door Alexander Cohen, ging niet uit van den minister van onderwys noch van de censuur, maar van den prefect van politie, die gewaarschuwd was, dat by de algemeene repetitie en by de eerste opvoering tumult zou worden gemaakt. Men had hem ook doen weten, dat de anarchisten zich ge reed maakten banken, lampen on stoelen te vernielen. De maatregel betrof dus niet den inhoud van het stuk. Eene groep van letterkundigen, allen vrien den van Alexander Cohen, hebben, volgens hetzelfde blad, een verzoekschrift bij den minister van justitie ingediend, waarin zy op de invryheidsstelling van Cohen aandrin gen. De minister heeft geantwoord dat hy hesi niet kon ontslaan, zoolang de instructie tegen hem niet was afgeloopen. Vaillant doet aan Herostrastus denkon, die den tempel van Delphi in brand stak, alleen om zich berucht te maken en zyn naam op de lippen van duizenden te brengen. Volgons dó „Vossische Zeitung" geeft Vaillant hooge- naamd niets om het leren van zyne mede- monschen, maar hunkert hy naar hun by ral of bewondering. Toen hy tot den aanslag had besloten, ging hy, gelyk we reeds meldden, eerst naar een photograaf, ten einde zyn portret te laten maken. Hy wachtte een paar dagen geduldig en toen de photographieën gereed waren, deed hy eenige er van aan zyne vrienden en de redacties van sommige blaaen toekomen. Op den dag, dat hy ongeveer te 4 uren den aanslag pleegde, had hy, zooals de post stempels uitwijzen, tusschen halféén en drie uren nog photographieën verzonden. Op deze photographieën heefc Vaillant volstrekt niet het voorkomen van een proletariër, die door honger of nood tot eene ontzettende misdaad wordt gedreven. H|j ziet er uit als een gegoed burgerman en op zijne kostbare overjas ont breekt zelfs de pelskraag niet. Het „Journal des Débats" meldt dat Vry dag en Zaterdag in verschillende straten van Parys bommen zijn gevonden. Deze bommen zyn met eeri opzettelyk daarvoor ingericht rytuig naar hot stedelijk laboratorium gebracht. Dit rytuig is van binnen dik bekleed en de wielen zyn van caoutchouc-banden voorzien. Nog leest men in hetzelfde blad: In het laboratorium is een bom vervaardigd, volkomen gelyk aan die, waarmede Vaillant geworpen heeft. Men deed dat oui te zien welke uit werking de bom zou gehad hebben als zy niet in de lucht, maar te midden der Kamer leden ware ontploft. Met deze bom werd eene proef genomen in het bosch van Glamart en wel ophonden. De meeste der arme dieren werden onmid- dellyk gedood. Een onderzoek bracht aan het licht, dat zy inwendig op jammerlyke wyze verscheurd waren. Van eene brug, welke tusschen de steden Jeffersonville en Louisville gebouwd wordt, is Vrydag de groote overspanning ingestort, ten gevolge waarvan 40 personen om het leven kwamen. KOLONIËN. BATAVIA, 15—17 November. (Deli-Courant tot 22 Nov.) De „Deli Courant" bevat een brief uit Kotta- Radja van 8 Nov., waarin eenige reeds ver melde byzonderheden voorkomen over de inne ming van Missigit Lepong, Lamgoet en Lam- triëng. Aan het slot van dit schry ven leest men „Het gedecoreerde Sagiehoofd Toekoo Neq van Marassa heeft volgens geloofwaardige bronnen eene zaak aan de hand, waarvoor hy by het bestuur ter verantwoording zal worden geroepen. Men heeft een paar brieven van hem onderschept, die hy aan den preten dent-sultan heeft gezonden. In die brieven moet o. a. vooikomen, dat hy den pretendent om ampon vroeg voor zyno dwaasheid om de moslemins te bevechten; hy verontschuldigde zich daarmee, dat hy hiertoe door het Neder - landscb gouvernement werd gedwongen, en verzekerde dat hy voortaan slecht eene lyde- lyke rol zal spelen. In hoeverre dit waar is en als het waar mocht zyn, wat het bestuur met een dergeljj.ken verrader zal uitvoeren, zal ik later melden." Aan de „Dfli Courant" wordt uit Kotta- Radja van 17 Nov. geseind: Tot 15 dezer is te Telok Semawó niets bij zonders voorgevallen. T. Oemar heeft de 2i Moekims van vyanden gezuiverd; de post Paklat is opgegeven. Tjot Rang werd door ons bezet. Op 9 dezer werd de sergeant der berg- battery Steyger door een vijandelyken kegel zwaar in den onderbuik gewond. Uit Singapore is aan het „Bat. Nbld." geseind, dat daar in den nacht van 14 op 15 November een groote brand heeft gewoed, die de kantoren van Hooglandt and Co., en van J. A. Valtriny and Co., en de pakhuizen van Katz Brothers, in de asch heeft gelegd. De schade wordt geraamd op 260,000 dollars. De brand begon by Hooglandt and Co.; de oor zaak is onbekend. De „Sum. Ct." van 10 November meldt: De zware regens der laatste weken hebben in de Bovenlanden weder eenige aardafschui- vingen veroorzaakt tusschen Fort-de Koek en Padang Pandjang van minder beteekenis, doch tusschen Padang Pandjang en Aneivallei zijn een gedeelte van den postweg en eene brug daarin weggeslagen. Tusschen Padang-Pand- jang en Singkarah is schade zoowel aan den spoor- als aan den gewonen weg teweegge bracht. Ook tusschen Solok en Soengei-Lasi hebben aardverschuivingen plaats gehad. Zooeven ontvangen wy het volgende be richt uit Solok, dd. heden: In den afgeloo pen nacht heeft tusschen hier en Soengei- Lasi, op een afstand van p. m. zeven kilo meters, eene aardafschuiving van den spoordyk de baan vernield, zoodat het verkeer met de Ombiliën-kolenvelden vooiloopig gestremd is. En die van 11 Nov.: Berichten, heden uit Solok ontvangen, be vestigen hetgeen in ons eerste blad van gis teren omtrent de aardafschuivingen in de Bovenlanden werd gemeld, maar thans blykt, dat de afschuiving tusschen Solok en Soengei- Lasi van grooter beteekenis is dan gisteren bij eene vluchtige opname kon worden vermoed. De spoorbaan is over een afstand van onge veer zeven kilometers zoo al niet geheel ver nield dan toch voor geruimen tijd onbruikbaar. Men berekent dat wel twee maanden zullen noodig z|jn om dyk en baan te herstellen. Het „Bat. Hand." verneemt dat te Deli eene maatscbappy is gevormd, ten doel hebbende het verkrygen van getah uit de bladeren van den getah-pertjah boom. Gelukt de zaak, dan zal zulks eene groote aanwinst zyn voor het land Tot dusvorre wordt het product, gelyk men weet, verkregen uit insnydingen uit den stam, dan wel door het vellen van den ge- heelen boom, waardoor, uit den aard der zaak, geheele bosschen moeten worden uitgeroeid. Aan het hoofd der onderneming zal komen te staan de heer De Ouigné.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2