Finantiëele Kroniek. Du groote kalmte, die reeds sedert eenige ■weken in den fondsenhandel heerscht, werd ook in de afgeloopen week geen enkel ©ogenblik verstoord. Amerika blijft met de groote handelsverbotoring en daarmede gepaard gaande stagende spoorwegkoersen, waarvan allerwegen gouden bergen waren verwacht, achterwege; dan, wat debuitenlandschobeur zen betreft, deze geven tot meerdere levendig heid zeker geene aanleiding. Onder Hollandsche waarden trok eene belangrijke koorsverbetering der aandeolen Nederl.-Amerik aan ach e Stoomvaart de aandacht. Deze rijzing kwam moer plot seling dan onverwacht, to minder onverwacht aangezien van de resultaten over dit jaar grooto verwachtingen worden gekoestord. Hoe wel deze nu niet ongunstig zullen zyn, mag niet worden vergeten dat do verliezen der laatste jaren nog niet geheel zijn ingehaald en al to groote verwachtingen omtrent doze Maatschappij nog tot teleurstelling zouden kunnen leiden. Eene meer kalme, doch ge stadige rijzing viel aan het zusterfonds, de aaDdeelen Stoomvaart-Maatschappij Neder land, ten deel, waaraan dezelfde gunstige ver wachtingen ten grondslag liggen. Den 6den Januari a. s. zal eindelijk uil- spraak worden gedaan in het geding over de uitkeering op de niet-volgefourneerde aandeelen der voormalige R y n s p o o r. De conclusie van het O. M. bjj den Hoogen Raad is niet ten gunste der houders dezer aandeelen, daar aan hen niet gelijke rechten als aan de vol- gotourneerde aandeelen zouden worden toege kend. Deze eisch is gegrond op de overweging dat als inbreng in eene maatschap is te be schouwen het bedrag, hetwelk werkelijk op een aandeel is gestort, en niet het bedrag, tot welks storting men te eeniger tyd verplicht zou kunnen worden. Op deze zienswijze wordt in finantiëele bladen veel afgedongen en als meening uit gesproken, dat hot onbillijk is om onderscheid te maken tusschen deelneming in geld en deelneming in contract. In tusschen wordt de uitspraak van den Hoogen Raad mot onver deelde belangstelling te gomoet gezien. Europeesche fondsen verkeerden over het algemeen in flauwe stemming, geheel in navolging van de flauwe houding der buiten landsche beurzen. Zelfs Russische fondsen, die in den «aatsten tijd zoozeer bet geliefkoosde fonds vormden en zich dan ook door eone bijzonder vaste markt kenmerkten, ondervonden ook den invloed der algemeen© lusteloosheid. Italianen maakten hierop oenige uit zondering, aangezien deze fondsen, hoewel or hier zoo goed als geen handel was, toch op de buitenlandsche markten eene niet onbe langrijke verbetering konden behalen. Het be richt, dat Crispi zich met de vorming van een nieuw ministerie heeft belast, werd overal zeer gunstig ontvangen. OostenrykscUe fondsen hadden in het begin der week een kwaden dag, in verband met de Weener beurs, waar do stemming nog steeds ongunstig is in verband mot d«? daar heerschende geldschaarschte, waardoor veel fonds tor markt werd gebracht. De geruchten, dat Spanje zal slagen in het verkrijgen van geldeiyken steun, overeon komstig de berichten, die hieromtrent reeds werden vernomen, schijnen moor en meer kans van verwezeniyking te hebben. De thans meer uitvoerig bekend geworden plannen komen neer: lo. op eene nieuwe 4 pets. af- loabare leoning, groot 760 millioen pesetas, gewaarborgd door de tabaksinkomsten; 2o. uit gifte van 200 millioen pesetas 4 pets. schat kist-biljetten 3o. een dadoljjk voorschot van 160 millioen posetas voor oorlogskosten en couponbetaling. Toch is het aan eenigen twyfel onderhevig of bet verkrygen van zulk een kolossaal be drag zoo zonder merkbare moeilykhoden zal kunnen tot stand komen, al doen de buiten landsche berichten dit laatste onderstellen. Een zeer uitvoerig plan tot regeling der Circum-Etnea- spoorwegmaatschappij is thans bekend geworden. Daaruit blykt in de eerste plaats dat de spoorwegmaatschappy de laatste coupons niet kon voldoen, aange zien zy over de geldmiddelen niet de Doodige beschikking had, tevens dat de verschil- londo gemeenten nalatig zyn gebleven in het betalen der toegezegde subsidiën. Nu kan de spoorwegmaatschappy in staat van faillisse ment worden gestold, doch dan vervalt daar mede ook de concessie on dus ook de subsidie, door de regeering toegekend, zoodat het voor zichtiger is te trachten de noodige middelen te vinden, waardoor do spoorweg zou kunnen worden voltooid. Nu zal oen bedrag van 4.6 millioen franken noodig zyn, om den spoorweg to vultooien, van materiëel te voorzien en do lyn geheel vry en onbezwaard voor de exploitatie te maken, en worden tot het verkrygen dezer geMon twee wegen aangewezen. In de eerste plaats zouden de tegenwoor dige houders der subsidie bewezen het bo- noodigdo kapitaal verschaffen, tegen ontvangst van nieuwe aandeelen, waarby do regeerings- subsidfón voor do aflossing der overdrachts- bewyzen verbonden zouden blyven. Mochten do houders der subsidie bewyzon ongonoigd zyn dit bedrag te fourneeren, hetgoen ïmtuuriyk te verwachten is, dan zou nog een ander middel bestaan om de zaak bchoua^ to doon blijven. Do aannemers zouden dan naraelyk zeiven in het benoodigde kapitaal voorzien, doch zou daarvoor door den houders afstand van hunno suosidie-bewyzen moote worden gedaan, waartegen zy voor ieder stuk van 500 franken een nieuw aandeel van 250 Lire en eene 5 pets. obligatie van 300 fr. zouden terugontvangen. De subsidiën door de Rogeering toegekend, zouden dan ovenwei aan de aannomers worden overge dragen. Nu is dit laatste wel eene afstand doening van de oorspronkelijke waarborgen der leening, doch de subsidie zou alleen worden uitgekeerd by gelei lelyke voltooiing der spoor weg, en waar nu dit laatste onderbroken is, biyft het eerste vanzelf achterwege. Do zekerheid, die by het tweede plan wordt aan geboden, is overigens ook niet geheel ver- werpolyk, en er zal, wil men de geheele zaak tot een goed einde gebracht zien, waarschyniyk wol tot aanneming van het laatste plan worden overgegaan. Groote Russische sporen blijven, daar gelaten een kleine teruggang na de laatste buitengewone koersverhoffing, steeds op vaste koersen en worden nog voortdurend voor Russische rekening van de markt genomen. Volgens de nu bekende overnemingsvoor- waarden, zullen de aandeelen worden ingewisseld tegen 187.5 goudroebel in 4 pets. obligation, benevens 5 roebel in geld, terwijl do actions dejouissance zouden worden ingeruild tegen 37.5 goudroebel in 4 pets. obligation en 5 roebel in geld. Omtrent aandeelen D o n e t z-spoor ver- neomt men dat ook voor deze spoedig eene oproeping tot inlevering kan worden verwacht. Deze verwisseling zal plaats hebben op de volgende voorwaarden. Voor iedere vyf aandeelen worden 6 obliga tion a 125 roebel, rentende 4 pet., uitgegeven, waarby eene gedeeltelyke uitkeering van 3.40 roebel in geld, terwyi voor hot restant ad 3.73 roebel bewyzen worden uitgereikt. De stemming voor Mexicanen was iets gunstiger, waartoe de uitvoerige verklaring van don regoerings-agent te Londen ongetwy- feld heeft medegowerkt. Het tot stand komen der nieuwe Mexicaansche leening schynt verzekerd te zyn en tevens wordt meaego deeld dat do finantiëele toestand zoodanig is vooruitgegaan, dat zelfs na voorziening in de rente voor bovenbedoelde nieuwe leening, de begrooting zonder tekort sluit. Hoewel de koersen, uit Nieuw-York ontvan gen, eenige verbetering in de Amerikaan- scho spoorweg fondsen zouden doen verwachten, blijft de stemming toch voort durend flauw en ongeanimoerd, waartoe de nog steels ongunstige spoorwegontvangsten eenige aanleiding geven. Daarenboven biyft de ongunstige handelstoestand niet zonder invloed. Volgens eene becyfering hebben de hoofdproducten in Amerika door den lagen prysstand 240 millioen dollars minder opge bracht dan verleden jaar en het is zeer dui- doiyk dat zoo iets niet zonder invloed biyft, vooral niet op do spoorwegontvangslen. Londen gaf eene enkele maal het sein tol eenige verlevendiging en er bestond dan ook voor enkelo aandeelsoorten speculatieve vraag. Van Union Pacific-waarden werden 6pets. Collateral Trust door ongelimiteerde vraag van eonigo stuks aanmerkeiyk hooger ge roteerd. Alleen voor Atchison-waarden was de stemming bepaald gunstig op verklaringen dat de moeiiykheden, die voor de betaling der Januari coupon zouden bestaan, geheel waren overwonnen. Hot is te hopen voor de rust der gehoelo Amerikaansche spoorwogmarkt, dat do Atchison-maatschappy er werkeiyk in moge geslaagd zyn, de benoodigde kapitalen voor rentebetaling en eventueele aflossing van vervallende schuld, te hebben kunnen vinden. Aandeelen Erie waren stygende naar aan leiding eener spoedig verwacht wordende gunstige reorganisatie. De laatste dagen was de Londensche beurs ontstemd door het besluit van het beurscomité aldaar, om, tegen de gewoonte, de 4 pet Atchison obligatiön na de halfmaando- lyksche liquidatie nog te verhandelen met de Januari-coupon. Do president der MaatpU- zou heden te Nieuw York terugkeeren en er zullen dus spoedig nadere berichten omtrent de fiuantiëele plannen bekend wordeD. Rignlandsche Bank. De aanslag te Parys. Een Engelsch blad merkt op, dat in Frank- ryk de volksvertegenwoordiging zich ongeveer bevindt in de positie van de directio eener spoorwogmaatschappy, op wier lyn pas een groot ongeluk is gobeurd. Zoolang de anar chisten het dynamiet slechts aanwendden tegen werklieden, die niet mede deden aan werksta kingen, of tegen burgerhuizen, bleof de Kamer koel, maar nu eene bom in haar midden is ge sprongen, is zy van den ernst van den toestand ten volle overtuigd geworden; eene overtuig ging, we ke door do groote meerderheid des lands wordt gedeeld. In die stemming worden de door deregoe- ring voorgedragen wetten tegen het anarchisme met groote meerdorheid on onder toejuiching van het publiek aangenomen. De rea<nionnaire bladen begaan do onhan digheid, de regeering lastig te vallen in haren stryd tegen het anarchisme en beschuldigen haai', uit vrees reactionnair to zyn geworden. In de „Gaulois" betoogt Cornely, dat de eigen- lyke „bekeerden" niet de monarchalen zyn, die zich by de republiek hebben aangesloten, maai* de republikeinen, die eindelyk inzien, dat men alleen met de beginselen der monar chalen kan regeeren. In Frankrjjk wil men echter niets weten van internationale maatregelen tegen de anar chisten. De met de regeering in verbinding staande „Temps" meent dat men een ver keerden weg inslaat, wanneer men in diplo matieke onderhandelingen waarborgen voor de toekomst hoopt te vinden. Moreel verbonden mogen alle Staten tegen het gemeenschap pelijk gevaar zyn, iedere Staat moet voorzorgs maatregelen nemen, overeenkomstig zyn eigen aard en behoeften. Zeer juist verklaarde Casimir Périer verleden Maandag, dat de republiek geene harer oude tradities behoefde te ver loochenen om het nieuwe kwaad te bestryden. Nu de eerste schrik over de wandaad der anarchisten te Parys bedaard is, bevestigt het zich dat niet alleen de Fransche, maar ook de Engelsche en de Duitsche regeeringen volstrekt ongeneigd zyn om daaraan eene aan leiding te ontleenon tot internationale behan deling van het anarchisten-vraagstuk. Naar men weet, zyn reeds sedert jaren de politie autoriteiten van alle beschaafde landen elkander over en weer behulpzaam by het vervolgen van de anarchistische misaryven, welke niet vallen onder het begrip der politieke vryheid van asyl, maar als gewone moordaanslagen behandeld worden. De Gemeenteraad van Marseille heeft met byna algemeene 6temmen de volgende motie aangenomen „De Socialistische Gemeenteraad van Mar seille, „Overwegende dat, zoo de maatschappelyke horvormingen terecht en gebiedend door het proletariaat worden gecischt, die hervormingen alleen langs weltelyken weg voorgoed en op den duur kunnen verkregen worden; „Overwegende ook dat daden van geweld, in plaats van de rechtmatige verbetering van het lot der proletariërs te bevorderen, de belangen daarvan slechts in gevaar kunnen brengen; „Verklaart nadrukkelyk alle gewelddadige middelen te verwerpen, met verontwaardiging al deze aanslagen te brandmerken, welke, gelyk die van verleden Zaterdag, eene gevaar- lyke reactie kunnen veroorzaken en slechts moeten beschouwd worden als verfoeilyke misdaden tegen het gemeene recht." Doch ook in dezen Raad zyn socialisten, die bommen „als middelen ter overreding" in beginsel geenszins afkeuren. Dezelfde Cadenat, die wegens het gebeurde op 1 Mei als wethouder ontslagen werd, ver klaarde, zich met de motie niet te kunnen vereenigen, want hy wist niet, zeide hy, of met vroeg of laat, wanneer de wettelyke weg tot niets bleek te leiden, de socialistische party wol degelys tot gewold hare toevlucht zou moeten nemen. Het is gebleken dat Vaillant de Fransche Kamer is binnengekomen met behulp van eene kaart, welke Argeliès, afgevaardigde van hot departement Seine-et-Oise, hem gegeven had. Hy had zich aan den afgevaardigde voorge steld als E. Dumont, van Villeneuve Saint Georges. Do „Indópendance beige" beweerde, gelyk men weet, dat Alexander Cohen, toen hy over de Belgische grens gezet werd, terstond zou zyn gebracht naar onze grens, omdat tegen hem reeds vroeger een bevel tot uitzetting uit België was uitgevaardigd. Is dit zoo, dan kon onze justitie aanstonds haro openstaande rekening met hem vereffenen. Evenwel verzekeren verschillende bladen te Parys dat de anarchist Alexander Cohen nog niet over de grenzen is gezet. Inderdaad moet de politie in zyne woning zulke belangryke documenten ontdekt hebben, dat zy daarin aanleiding heeft gevonden, Cohen in verzekerde bewaring te houden. Indien de Parysche correspondent van de „Indëpendance belgo" good is ingelicht, dan is de inhoud der gevonden stukken van dien aard, dat zelfs een byzonder gerechtelijk onderzoek is ingesteld. „Ü9 ernstigste beschuldigingen" voegt de correspondent er by „worden tegen Cohen ingebracht". Het „Hbl." verneemt dat deze Cohen tot eene zeer geachte Friesche familie behoort, maar reeds van zyne jeugd af, niettegenstaande voortreffelyk voorbeeld en goede leiding, een zeer wedorspannigea geest toonde. Van de Hoogere Burgerschool werd hy verwyderd wegens insubordinatie. Uit Duitschland, waar hy gezonden was om het loerlooien te leereu, werd hy verwyderd wegens verzet tegen de autoriteit. Hy ging als soldaat naar Indië. Wederom ondervond hy de gevolgen van zyne insubordinatie. In Nederland teruggekomen, werd hy ge plaatst by „Recht voor Allen", te 's-Graven- hago, en werd later correspondent van dat blad te Parys. Cohen, aldus verhaalt de „Temps", werkte gewooniyk tot zeer laat in den nacht en belette den onder hem wonenden huurder te slapen. Om 12 uren des nachts ontving by driemaal in de week bezoek van 5 of 6 per sonon, voor wie de concierge telkenmale de deur moest openen, daar zy allen afzonderlyk kwamen en gingon. De man had hierovtr eene woordenwisseling met Cohen, waarvan het gevolg was dat de bezoekers vroeger kwamen en ook eerder vertrokken. De politie moest met groote voorzichtigheid te werk gaan om den man gevaDgen te kun nen nemen, want sedert den aanslag in de Franschö Kamer verwachtte hij zy'no inhechte nisneming on had hy de noodige voorzorgen genomen. Om 7 uren des morgons klopten de agenten aan de deur van Cohens woning. Op de vra3g wie daar was, gaven zy ten antwoord: „De brievenbesteller". Zonder argwaan opende de anarchist de deur, waarop de agenten hem onmiddeliyk by den kraag vatten. Hy bood geen tegenstand, maar protesteerde tegen het onwettige der gevangenneming. De vrouw, met wie hy woonde, werd tevens in hechtenis genomen. lederen dag ontving Cohen brieven en bla den, waarvan de titels onder het omslag verborgen waren. De politie zoekt tot nu too tevergeefs naar een van Yaillants vrienden, een zekeren Ray- nal, met wien hy te Choisy-le Roi samen heeft gewerkt en die nu spoorloos verdwenen is. De „Gaulois" heeft den persoon van den waren Marchal, voor wien Vaillant zich aan- vankelyk trachtte uit te geven, ontdekt. Deze Marchal is do wettige echtgenoot van de vrouw, die met Vaillant woont, en koestert een niet geheel ongerechtvaardigden haat tegen Vaillant, die hem zyne vrouw, zyne kinderen en zyne meubelen ontstolen heeft. Hy legde dan ook heelwat minder gun stige verklaringen omtrent Vaillant $f dan diens huisheer en bovengenoemde vrouw ge daan hadden. Zoo beweerde hy eerst nu rustig, te kunnen slapen, daar Vaillant hem eenmaal met den dood gedreigd had en deze bedreiging zeker vroeg of laat volvoerd zou hebben. Vaillant bevindt zich inmiddels rustig in de gevangenis en wil het gruwelyke van zijne misdaad volstrekt niet toegeven. Hy speelt, praat of schertst met zyne bewakers, die hy zelfs als bekeerlingen voor de anarchie tracht te winnen. Hoe vreemd 't ook klinkt, heeft hy toch reeds een bewonderaar voor zyne daad ge vonden. Een zekore Lucien Pemjean richt een schryven tot de „Matin" en verklaart daarin, dat hy de hoogste voreermg koestert voor het „heeriyk wapenfeit" van Zaterdag. Van nu af aan wil hy' zich in den maat- schappeiyken stryd aan de zyde van de onder drukten en de slachtoffers schaien en zich niet anders dan den anarchist Pemjean noemen. De prefect van politie heeft eeno gratificatie van 100 fr. toegekend aan den inspecteur der recherche Agron, die belast was met de be waking van Vaillant in het Hötel-Dieu en hem op eene slimme manier tot bekentenis heeft weten te brengen. Agron was vroeger vuurwerker by het leger, en begon nu met den gevangene een gesprek over de samenstelling van ontplofbare stoffen en de vermoedelijke inrichting van de bom, welke by den aanslag gebezigd was. By dit gesprek, dat Agron met veöl behendigheid wist te leiden, versprak Vaillant zich, en toen hy eenmaal begreep dat by zich verraden had, aarzelde hy niet langor te bekennen, dat hy de bom geworpen had. Van mensclieiyko ydolheid blykt ook deze moordenaar geenszins vry. Vóór hy tot de daad overging, bad by zich in eene overjas met breede opslagen van astrakan doen photo- grapheeren en de portretten aan zyne „vrien din", de vrouw van Marchal, toegezonden. Doze week heeft de politie door een toeval nog oen anarchist in handen gekregen. Twee agenten hoorden by het gebouw der Kamer een verdacht uitziend persoon op fluisterenden toon tot een ander zeggen „Vaillant heeft 'm dat mooi geleverd. Wy lachen wat om hun wet". De persoon, die aldus gesproken had, werd in hechtenis ge nomen en bleek te zyn Louis Sardan, volgens zyn zeggen Zwitsersch onderdaan. Verschil lende anarchistische brochures werden by hem bevonden; de politie gelooft eeno goede vangst gedaan te hebben. Op den Are de Triomphe heeft men biljetten aangeplakt gevonden, welke aldus luidden „Terwyl men standbeelden opricht ter eere van hen, die huns gelyken doodden, zet men moedige mannen als Ravachol, Léauthier (de schoenmaker, die onlangs een moordaanslag pleegde op don Servischen diplomaat Georgo witch) en Vaillant, die de maatschappy willen bevryden van hare rotte ledeD. in de gevan genis. Vrees niets, Vaillant, gy zult gewroken worden. Leve de anarchie 1 Dood aan de bourgeois f' Marchal, die na den aanslag van Vaillant zooals gemeld is door een redacteur van do „Gaulois" geïnterviewd werd, is sedert eenige dagen ook verdwenen. Men vreest nu, dat hy ten offer gevallen is aan de wraak van eenigo anarchistische vrienden van Vaillant, die hem met den dood bedreigd hadden na de mededeelingen, die hy over Vaillant gedaan had. Hy verliet daar op als naar gewoonte zyne woning, maar is niet naar zyne werkplaats gegaan, waar hy by zyne patroons zeer gunstig bekend stond; en hy is ook niet meer thuis gekomen. Mogelyk heeft hy zich wel uit de voeten gemaakt om aan do gedreigde wraakneming te ontkomen. De rechter van instructie zou waarschyniyk met deze verdwyning niet zeer ingenomen zyn, aangezien Marchal misschien over het vroegere leven van Vaillant belangryke onthullingen zou kunnen doen, zoodat 't zeer gewenscht is om hem getuigenis te doen afleggen. Gisteren heeft Vaillant 't eerste verhoor voor den rechter van instructie ondergaan. De rechter trachtte hem vooral te ondervragen over de wyzo, waarop hy aan de chemische stoffen ter samenstelling van zyn werktuig was gekomen Vaillant gaf hieromtrent even wel niet de minste aanwyzing, die tot het vatten van medeplichtigen zou kunnen leiden. Ook de procureur-genoraal heeft aan de des kundigen eene geheele IJjst vragen over de samenstelling van het ontploffingsmiddel voor gelegd. Inmiddels deelt het „Journal des Débats" thans weer mede, dat de advocaat Crémieux om particuliere redenen het aanbod, dat hem gedaan was om Vaillant te verdedigen, van de hand gewezen heeft. Verschillende Fransche en vreemde letter kundigen te Parys leggen eene levendige be langstelling in het lot van Alex. Cohen aan den dag. Zoo protesteeren alle medewerkers van de „Morcure de France", onder wie Cohen ook behoorde, tegen de beschuldiging, als zoude hy een spion van vreemde regee ringen zyn. Ook Emile Zola doet veel moeite om zyne invrijheidstelling te bewerken, met welk doel ook verschillende petities onder de jongere letterkundigen rondgaan. De „Köln. Zeit." deelt mede dat te Parijs nog 10 buitenlandsche anarchisten gevangen genomen zullen worden. Do anarchisten zyn voornemens, zoodra de winterkoude aanbreekt, rond te gaan en te bedelen, gelyk zy in 1891 en 1892 gedaan heb ben, ten einde in staat gesteld te worden in eene der zalen kosteloos soep uit le deelen. Zy zullen rondgaan met den bak in de hand. Zy verklaren dat zy zich overtuigd houden meer te zullen verzamelen dan de beide vorige jaren. Men zal, zoo helderen zy dit op, bang zyn voor eene bom, en men zal meen en zich voor het dynamiet te kunnen vry waren, door ons in de gelegenheid to stellen soep uit le deelen, in de eerste plaats aan de grysaards, vervolgens aan de kinderen en eindelyk aan onze kameraden, indien er nog wat in den ketel overbiyft. Latere mededeelingen. Het gerechtelyk onderzoek, dat de Parysche justitie tegen den Nederlandschen anarchist Alexander Cohen heeft ingesteld, is geëindigd. De uitslag was, dat Cohen nu toch over de grenzen zal worden gezet. Volgens de „Radical" werd by de huis zoeking onder Cohen's papieren niets gevonden, dat aanleiding kon geven tot eene gerechte- lyke vervolging. Men vond alleen een aantal brieven van Domela Nieuwenhuis en een grooten voonaad anarchistische bladen en bro chures. Het blad voegt er by, dat Cohen bezig was met de vertaling van eenige Javaansche legenden in het Fransch, eene herinnering aan zyn verblyf in Oost Indië. Toen Conen zich te Parys kwam vestigen, deed hy veel aan politiek, maar, altyd volgens de „Radical", hy liet spoedig de politiek varen en wydde zich gedurende de laatste jaren geheel aan de letterkunde. Dezelfde maatregel als met Cohen zal ook worden toegepast op een groot aantal vreem delingen, wier gangen reeds geruimen tyd waren nagegaan en die gevaarlijk voor de openbare orde worden geacht. Niet alleen te Parys, maar te Saint Denis en Saint Ouen, waar zich een aantal buitenlandsche anar chisten ophielden, zal eene groote opruiming worden gehouden. De instructie in zake den aanslag is er vooral op gericht om te weten te komen; met welke anarchisten Vaillant den laatsten tyd in betrekking heeft gestaan, waar hy het valies gelaten heeft, dat hy op den dag vóór den aanslag uit zyne woning heeft meegenomen, en hoe hy zich het geld verschafte voor zyn levensonderhoud en voor den aankoop dor oniplofbaro stoffen. Toen hy, by zyn terug keer uit Argentinië, den 7den April te Mar seille aan wal stapte, had hy geen tien stui vers op zak. De gevangene brengt zyn tyd door mot het lezen der boeken, welke de directeur der gevangenis tot zijne beschikking stelt, en maakt in den tusschontyd aanteekeningen ten behoeve van zyne verdediging. De ingenieur Paul Reclus, by wien reeds eene huiszoeking was gedaan, daar men ver moedde dat hy in verbinding stond mot de anarchisten, heeft de wyk genomen over de grenzen. Toen gisteren een commissaris van politie zich met een bevel tot inhechtenis neming aan zyne woning vervoegde, was de vogel gevlogen. Gemeenteraad Tan Voorschoten. Vergadering van den 14den December. Tegenwoordig de Voorzitter en alle ledon. Nadat do notulen van do vonge vergade ring zyn gelezen en goedgekeurd, wordt mede- deeling gedaan van een besluit van God. Staten, waarby is goedgekeurd het suppl. kohier van den Hoofd. Omslag. Aangenomen voor kennisgeving. Vervolgens wordt vastgesteld een besluit tot het voldoen van Onvoorziene Uitgaven ad f 60, als bydrage in de verplegingakosten van eene ïyderes aan vallende ziekte. Daarna komt aan de ordo de benoeming van een onderwyzer met akte Fransch aan de school in het dorp. Met algemeene stemmen wordt benoemd N°. 1 der voordracht, de beer P. Niekerk, te Nieuwe-Tonge. Eveneens met algemeene stemmen wordt benoemd tot onderwyzeres aan dezelfde school N°. 1 der voordracht mej. M. Boer, te Poel- dyk (gem. Monster). Ten slotte deelt do Voorzitter mede, dat met 1 Jan. a s. de tyd is veratreken, door den Raad als uitersten termyn vastgesteld, binnen welken aan bewoners van den Rijn- dyk kosteloos water zal worden verstrekt uit de aldaar voor gemeenterekening aange legde kranen van de duinwaterleiding. Hy vraagt wat de Raad wil, dat nu gebeuren zal: afsnyden van de kraoen of continuatie van gratis-gebruik. De heer v. d. Horn zou er wel voor zyn het gratis-gebruik te continueeren, indien althans bewezen is, dat het water alleen als drinkwater wordt gebezigd en niet om er mee te schrobben, enz. De Voorzitter stelt alsnu voor de kranen nog 3 maanden open te stellen en in dien tusschentyd meteropneming te laten doen, waarvan het resultaat zoo mogelyk in de eerstvolgende Raadszitting zal worden mede gedeeld. De Raad kan alsdan een besluit nemen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, waarna de vergadering wordt gesloten.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2