HANDWERKEN." Door den Gouverneur-Goiiftrpal van Ned.-Iodiö zjjn de volgende beeohikkingen genomen: Civiel Departement. On tb lagen: Eervol uil '8 lande dieoat, wegens volbrachttu dionetftjd, cle ®lgemo«ne ontvanger van '8 lande kae te Magelang (Kedoe) F. W. L. Eeink. Benoemd: Tot algemeeuen onivauger van 'fi lande kas te Magolang, F. N. Bomhard, thans belast mot. de waarneming der boirekkmg van algo- xnoenon ontvanger van 's lunds kas to Palembang, on zulks met intrekking zijner benoemiu tot algc- meenen ontvanger van 'e lands kas te Bandóng (Proangor-Regentschapptn); te Baudong de alge meene ontvangor van 's lands kas te Salatiga (Sema- rang) M. G. Diepenheim; to Madioen do algeme' ue ontvanger van 'a lands kas te Toerworedjo (Bagelen) A. E. C. Hansen; te Kedirie, de algomeene ont vanger van 'e lands kas te Oheribon Oh. E. A. F. Maguiez; te Poerworedjo, de algemeene ont vanger van 's lande kas te PandeglaDg (Bantam) C. E. Hennings; te Oheribon de algemeene om- vaDger van 's lands kas te MadjaleDgka (CheriLonj A. Darrioarrère; te TJilatjap (Banjocmae) de ambtensar op waohtgeld J. J. Sneep, laatstelijk lste commies bij de Algemeene Rekenkamer; to Pan- rieglang, do vendcirnc ester, tevens kassier en boek- lic udtr van bet vencL; kantoor te Amboina J. G. Ver m^ulen; te Madjalengka, de 2de commies bij h'.t departement der Burgerlijke Openbare Werken W. Moerman. Gestold: Ter beschikking van don preside i van don Raad van Justitie to Boorabaia, ten e te worden belast met griffierewerkzaamheden bij dat ooilege, do ambtenaar voor de rechterlijke macht Mr. W. G. Del Baere. Machtiging verleend: tot uitreiking aaD TJ. E. 9tuur eener akte van toelating tot uitoefe ning, als vroedvrouw, der verloskunde in N.-I. Verplaatst: Van het Gouvernement Atjeh en Ooderhoorigh cIsd naar het Gouvernement Bumatra's- Weetkust de controleur lsto klasse O, L. Helfrich van het Gouvernement Bnmatra'e-Westkuso naar het Gouvernement Atjeh en Ouderhoongheden de con troleur 2de klaesó Ch. L. J. Palmer van den Broek. Verleend: Een jaar verlof naar Earopa wegens langdnrigeQ dienst, aan den commies 3do klasse b(j den Post- en Telegraafdienst E. E. A. Marcks. Ontslagen: Eervol uit 'slands dionet,de gewezen onderwijzeressen M. Ch. Van Btoeden en Nieuwen- hurjzen geb. Kilian en de hulponderwijzer M. Critée. Gesteld: ter beschikking van den voorzitter van de landraden te Modjokorto en Djombang (Soera- baia), ten einde te worden belast met griffiersw rk- zaamheden b\j do rechtbanken, Mr. F. C. Hekmeytr. Departemont van Oorlog» Ontslagen: Op verzoek eervol u.t Hr. Ms. militairen dienst, wegens vol brachten diensttijd, met behoud van recht op pen sioen de kapt. der inf. J. O. Bergema. Benoemd Tob meesterknecht-instrumentmaker bij den artillerie-constructie-winkel to Soerrbaia N. G. Add cke, daartoe gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van N.-I. Verleend: Eene maand voriof naar Prigen, wegens fïmilie-aangelegeuheden, aan den 2den luit der iDf. Jhr. J. J. Boreoleene maand verlof Daar So'.o, wegens partiouliero belangen, aan den ritmeeeter W. F. Stottenboff. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen om elf uren had n de Morschpoort-kazerne alhier op plechtige wijze de overgave plaats van het vaandel van het 4de reg. inf. aan den majoor J. Hardeman Joor den majoor E. D. H. Mac Leod, die voor ienigen tijd de stad moot verlaten. Na afloop der plechtigheid werd het vaandel laar de woning van den majoor Hardeman ;ebracht door den geheeïen troep en werd verder een militaire marsch gemaakt in de richting van Koudekerk, uitgeleide gedaan door de stafmuziek. In het begin van Januari a. s. zal in het wykgebouw „Geloof, Hoop en Liefde," aan de Oranjegracht alhier, eene leeszaal geopend worden, uitsluitend voor fabrieksarbeiders. Voor de nagelaten betrekkingen der visschers te Wierum, in Frieslan,d is door ons nog ontvangen 1 van N N. Totaal met de vorige giften 35.70'/,. Opgave van het vervoer ende opbrengst van den Rjjnlandschen Stoomtram weg gedurende de maand Sept. 1893: Reizi gersaantal 29,899 opbrengst 44,55.29s; goe deren en diversen ƒ678 82. Totaal 5,134.11®. Van 1 Januari tot ultimo Sop. 1893Reizi gersaantal 288,832; opbrengst ƒ41,748.525; goederen en div. ƒ5519 46. Totaal ƒ47,267.985. Per dagkilometer bedraagt dit 19 24. Men meldt ons u-it Leiderdorp: Sedert geruimen tjjd reeds, zelfs al het vorige jaar, werden van een stuk land in de Waard, 1 over 's burgemeesters woning alhier, aanzien lijke hoeveelheden uitgezifte cokes of bries van de Leidscho Zoutkeet ontvreemd, en welke pogingen de politie ook aanwendde om den I dader te betrappen, alles was tevergeefs, tot dat dezer dagen de gemeente-veldwachter D. M. zag dat W. S. 's avonds van dat goedje loste en in zjjn huis bracht. W. S. werd aan gehouden en zjjn buit in de schuit, ongeveer twee mud, alsmede zyn voorraad op zolder, acht mud, werden in beslag genomen. Omtrent de zaak, deze week door de Haark msche justitie in de Haarlemmermeer nderzocht, meldt men aan de „N. R. Ct." (het volgende: In dA afleeling „Vyfhuizen" wonen de echt- ai en p ns en Koster onder één dak. Zondag J).l., in -cuemerdonker, wierp een der kinderen an Koster een steentje tegen eene ruit by ippens, terwjjl diens vrouw de petroleumlamp stond te vullen. De vrouw werd daar boos ver, kwam naar buiten en begon Kosters ongen eene berisping te geven. Ook Koster (kwam nu buiten met zjjne vrouw en een aderen zoon, terwijl ook Lippens zich in hot wistgesprek mengde. Van woorden kwam het |Dt daden. Eene vechtpartij ontstond en op :n gegeven oogenblik zakte Lippens bewus teloos ineen. m De vechtpartij was nu opeens e g.len Lippens werd te bed gebracht; Ly veel bloedverlies, doch bleef tot Woensdag ochtend londor geneeskundige hulp. Toen deze weri ■geroepen, was het te laat. Bloedverlies had den man reeds zoodanig verzwakt, dat de dood Donderdag-och Lend volgde. Do justitie was van 2 uren 's namiddags lot 10 uren 'e avonds met haar onderzoek bezig. Er bleek dat Lippens een slag op het hoofd moet hebben gehad met een z. g. „griep" «en o drietands vork, waardoor eene hersen- splijtiDg is ontstaan. Het moet echter niet *ljn uit te maken of deze wond den dood ten gevolge heeft gehad, daar by een spoediger I inroepen van hulp de dood misschien ware to voorkomen geweest "Wie den slag heeft toegebracht, bloek niet. Er heeft dan ook geone arrestatie plaats gehad. Koster staat als een zeer oppassend per soon bekend. Men mol dt uit Oude-Pekelaaan do „P. G. C.," dd. 14 dezer: Zonder de minste aanleiding heeft mon den hoofdonderwijzer der Chr.-Ger. school en een scheepsbouwmeester, een paar achtonswaardige ingezetenen, gister avond, op verschillende tijdstippen, tusschen 6 en 7 uren, op den openbaren weg onverwachts tot aan het hemd toe door de kleeren gesneden. Naar men zegt, waren de schuldigen beschonken sociaal-democraten. Zy werden door de mare- chausees gevangengenomen. Te Langeraar heeft Zondag nacht een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. De vrouw van den koetsier De Br., in dienst by dr. Nuyens, heeft zich in haar bed met een scheermes den hals doorgesneden, terwijl haar man naast haar lag. Dezen had zij kort te voren gewekt en aangekondigd, dat zy ging sterven, waarna zy het mes, dat zy heimelijk had medegenomen, zich met eene snelle beweging door den strot haalde. De dood volgde op deze daad bijna onmid dellijk. De rampzalige vrouw heeft dezen zelfmoord waarschijnlijk in eene vlaag van krankzinnigheid gepleegd. Zy had rust noch duur na den plotselingen dood van een 16- jarigen zoon, die kort geleden ten gevolge van bloedvergiftiging gestorven was, en zonder wien zjj aanhoudend beweerde niet meer te kunnen loven. De adresbeweging tegen de go- meenteverordening betreffende de maatregelen tegen stremming der zeer drukke passage over de brug tusschen Alfen aan den Ryn en AarlaDderveen, waarvan onlangs melding werd gemaakt, schynt mislukt te zyn. De oud-verpleegden van Neer bosch, wier opsporing door den rechter-com missaris te Arnhem, die hen als getuigen in eene strafzaak moet hooren, wordt verzocht, zyn genaamd: Abraham Mortier, smid, Hendrik en Frederik Veldhuizen, Machiel Van Dyk, waarschynlyk mairoos by de koninklyke marine, Gerrit Beunk, waarschy nlyk zeeman, en Bastiaan Stuurstroot, schoenmaker. Byhet college v an toezicht op de kerkelyke goederen in Groningen waren klachteni ingekomen over het beheer te Borgs- weer. Schriftelijke aanvragen om inlichtingen bleven onbeantwoord, Twee der commissiele den gingen daarop persoonlyk een onderzoek instellen. Dit leidde er toe, dat aan P. J. K., die zoowel president- als secretaris- en pen ningmeester-kerkvoogd was, het beheer over de kerkelyke goederen werd ontnomea. Een paar trouwlustigen uit Delftstrahuizen (Fr.) vervoegde zich 's morgens te 5 uren ten gemoentehuize van Schoterland om „de gebódens aan te geven." De huis klok was blyven stilstaan en niet wetende hoe laat het was, gingen ze op goed avontuur op reis. t Moet toen pl. m. 2 uren in den nacht geweest zyn. Daar ze vóór 9 uren niet terecht konden, hebben zy de vier uren door gebracht met wandelen langs de Heeren- veensche straten. Uit Rozendaal (N.-B.) schryftmen aan het „Hbl.": De rijkspolitie te Rozendaal heeft gister avond in oe stationswachtkamer een 22 jarig jongoling in arrest genomen, wiens uiteriyk veel overeenkwam met een in den namiddag uit Brussel ontvangen signalement van een persoon, die dienzelfden morgen in een hotel aldaar zyn slaapkameraad had doodgeschoten. Hedenmorgen zyn de eigenaars van het Brusselsche hotel naar Rozendaal overgekomen en hebben den moordenaar dadelyk herkend. Do dader heeft reeds eene volledige bekentenis afgelegd, doch was by het afzenden van dit bericht nog niet aan de Belgische justitie uitgeleverd. Een werkman was gisteren te Brussel bezig met het zwavelen van wynvaten. Toen hy de aangestoken zwavel in het bomgat stak, ontvlamde de spiritus; de werkman wilde de vlam uitdoovon, door den voet op het bomgat te plaatsen. Doch de luchtledige ruimte daarbinnen zoog zoo sterk, dat zyn voet met geweld werd vastgehouden, en de pyn was zoo groot, dat de man in on macht viel. Men moest het vat in stukken kappen om hem te verlossen. BUITENLAND. Frankrijk. Het wetsontwerp betreffende het toezicht op het vervoer en de vervaardiging van ont plofbare stoffen (het tweede der bekende ontwerpen, welke do regeering naar aanleiding van den dynamiet-aanslag heeft ingediend) is gisteren door de Kamer zonder hoofdelyke stemming aangenomen. De beide overige ont werpen werden eveneens aangenomen en wel het ontwerp betreffende de anarchisten-ver- eenigingen met 464 tegen 39 en dat tot het verleenen van een krediet van 820,000 fr. ten behoeve van de uitbreiding der politie met 445 tegen 43 stemmen. De onder secretaris van koloniën heeft een telegram ontvangen uit Senegal, waarin gemeld wordt dat de Fransche troepen don voornaamsten staatsdienaar van den voort- vluchtigen koniDg Samory hebben gevangen genomen en tevens 430 geweren buitmaakten. De Franschen zyn nu in het bezit van den rechter-oever van den Niger en het Noordelyk gedeelte van Samory's ryk tot Lalou. Dm tsclilaad. Jte ®üfcsdag heeft gisteren by eindstemming fc,an3els tract aten, welke de regeering met en Servië wil sluiten, goedgekeurd. Bjj toe eindstemming zagen de conservatie ven af van eene hoofdelyke stemming, omdat hunne nederlaag dan zeker nog grooter ware geweest dan by de vorige stemming. Immers nu waren velen der liberale afgevaardigden aanwezig, die verhinderd waren by de vorige stemming tegenwoordig te zyn. By het debat verdienen alleen opmerking de redevoeringen van graaf Herbert Yon Bis marck en graaf Kanitz, die zich zeer heftig tegen Caprivi's handelspolitiek verzetten. Of schoon graaf Von Bismarck's rede geen nieuwe gezichtspunten opende en zich slechts bepaalde tot eene kleurlooze herhaling van de bekende argumenten der agrariërs, werd de zoon van den gewezen kanselier door de conservatieven toch met byzondere geestdrift toegejuicht Graaf Kanitz beweerde dat Caprivi zyne overwinning op de agrariërs alleen aan de Polen te danken had, omdat hy deze party door concessies had gewonnen, maar nóch deze ongerechtvaardigde beschuldiging nóch graaf Bismaroks heftige aanvallen konden den kanselier in het vuur brengen. Evenwel ontbrak het niet aan een protest tegen deze insinuatie. De Poolsche leider prins Ra'Jziwill verklaarde de beschuldiging van graaf Kanitz voor volkomen ongegrond en voegde er bjj, dat de Polen steeds op het inzicht en de billijkheid der regeering bleven vertrouwen. Den grootsben indruk maakte de redevoering, welke Eugen Bichter hield. Onder luide teokenen van afkeuring der conservatieven verklaarde de leider der Duitsch-vryzinnlgen, dat de verschillende partijen die voor de tractaten hadden gestemd, verplicht waren zich aaneen te sluiten tot ééne krachtige party, ten einde met vereende kracht weerstand te kunnen bieden aan het dry ven der agrariërs. De onderhandelingen met Rusland over het tractaat zyn geëindigd. Vermoedeiyk zal het tractaat spoedig tot stand komen. De volgende zitting van den Ryksdag is bepaald op 9 Januari. Telegra in mon. ROME, 15 December. De Kamer is tegen Dinsdag a. s. byeengeroepen. GENUA, 15 December. Aan de Volksbank is surséance van betaling gedurende zes maanden toegestaan. BUENOS-AYRES, 15 December. De over eenkomst, waarby het geschil tusschen de Argentynsche republiek en Chili is bygelegd, is heden afgekondigd. Blykens berichten uit Brazilië houden de oorlogsschepen van admiraal De Mello niet alleen de haven van Rio-de-Janeiro, maar ook de haven van Santos volkomen ge blokkeerd. "WEENEN, 16 December. In de Oosten- ryksche Kamer van Afgevaardigden zeide, in den loop der beraadslagingen over de voor loopige begrooting, de minister van financiën dat over de eerste 10 maanden de ontvang sten gunstig zyn geweest. De muntregeling kan als afgeloopen worden beschouwd. Het bedrag, dat men zich verschaffen moet, zal hooger zyn dan dat der schatkistbiljetten, welke ingetrokken moeten worden, en de goudvoorraad zal noodig zyn voor de eerste behoeften na de hervatting der betalingen in goud. De regeering zal zich niet laten weerhouden door het agio, maar heeft zich verstaan met Hongarye, ten einde zich geleidelyk waarden te verschaffen voor den dienst der goudrente. De regoering heeft het drukken van noten van 1 fl. gestaakt en stelt zich voor, in den loop van Januari het dividend der zourtmynen te verhoogen. De minister beval aan de kiesrechther- vormiDg to bestudeeren en laakte de onvader landlievende houding der jong Czechen. ROME, 15 Dec. Offlciëel wordt de samen stelling van het nieuwe ministerie als volgt opgegeven Crispi, president en binnenl. zaken; baron Albert Blanc, buitenl. zakensenator Gallenda, justuie; Sonino, financiën; Saracco, openbare werken; Mocelli, oorlog; Morini, marine; Ba- celli, onderwys; Roselli, landbouw; Ferraris, posteryen. BUENOS-AYRES, 15 December, De Kamer heeft de overeenkomst goedgekeurd, welke de regeering volgons het plan Romero Roth schild tot regeling der schuld heeft voorge steld. PHILADELPHIA, 15 December. De „Phila delphia Crane and Iron Company" met een kapitaal van 200,000 dollars is failliet ver klaard. Het passief is zeer klein. ATHENE, 16 December. De Kamer heeft het voorstel aangenomen, waarby het plan be treffende eene zoogenaamde grondslagleening wordt ingetrokken. LEIDEN, 16 December. De „Dubbel Quartet vereeniging," welke nu twee jaren bestaat, gaf gisteravond in de groote zaal van „Zomerzorg" voor dit seizoen de eerste huishoudelyke uitvoering, thans onder leiding van den nieuwen directeur, den heer C. B. Duyster Jr. De zaal was gevuld met een zeer talryk en ten gevolge van het gehoorde ook dankbaar publiek. Aan menig nommer toch van het programma viel een warm applaus ten deel, vooral wat de zangvoordrachten betreft, waarvan het fraai klaDkgebalte en de juiste overeenstem ming, zoowel in de oude als in de nieuwe toonzettingen, niet genoeg te roemen vallen. De acht kranige zangers vormden meermalen een heeriyk, voortreffelyk geheel, en de tenor- solist, die de Cavatine uit Mendelssohn's „Paulue": „öei getreu bis in den Tod", voor droeg, toonde niet de minst verdienstelyke onder hen te zyn. Ook op instrumentaal gebied waren voor dezen avond eenige voordrachten gekozen, hetzy voor piano alleen, hetzy voor piano, viool en violoncel, nl. een „Scherzo" en „Album blaadje" (voor pi^no) en een „Trio," (voor genoemde drie instrumenten), allen van onzen, helaas, te vroeg ontslapen jeugdigen stadge noot G. Yan der Lubbe, die nog zooveel van zich deed verwachten en wiens werken veel waardeering ondervinden. Aangezien de namen der solisten niet op het programma vermeld stonden, zou het ongepast kunnen geacht worden ze hier te noemen. Toch meenen we eene uitzon dering te mogen maken wat betreft den heer Berkeljon, die als onderwyzer en dus niet als dilettant meer in het openbaar optreedt en ook nu toonde een begaafd, zeer ver- dienstelyk pianist te zyn, ook zonder op een liern toebehoorend instrument te spelen. Behalve als directeur, deed de heer Duyster zich bovendien weer als goed fluitist kennen, in eene voordracht met genoemde drie solisten, als toevoeging in do afdeeling na de pauze, welke voordracht byzonder op den hoogsten prys werd gesteld. De heer Duyster mag alzoo, naast de overige optredenden, in dubbele mate aan spraak maken op de erkentelykheid van het publiek, voor hetgeen dezen avond goeds en schoons was aangeboden geworden. H. M. de Koningin-Regentes vertoefde hedenvoormiddag eenigen tyd in het koninkiyk Huisarchief, gevestigd in het huis Noordeinde No. 140 te 's Gravenbage. Naar wy vernamen, is de heer Schepel, lid der Tweede Kamer voor Appingedam, thans gedurende de parlementaire werkzaam heden in Den Haag, gisteren in zyn kwartier door een aanval van beroerte getroffen. De toestand was heden echter iets verbeterd. Aan professor Eügelmann te Utrecht is de onderscheiding ten deel gevallen om tot lid benoemd te worden der „Académie des Sciences" te Brussel. Kerkelijke Berieliteii. Aarlanderveen: Aanstaanden Woens dag avond halfzeven in de Chr.-Geref. Kerk ds. Wisse (doopsbediening.) Zwammerdam: Aangezien ds. H. A. Van Oorde, te Zwammerdam, lydende is aan influenza, zal er Zondag 17 Dec. geen dienst gehouden worden in de Remonstrantsche Kerk aldaar. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Per Telegraaf.) Heden zondigde de voorzitter avondver gaderingen aan voor a. s. Maandag, Woensdag en Vrydag. De aanvang van de zitting was heden gewyd aan afdoening vanspoedeischende en eenvoudige wetsontwerpen. Het onteigeningsvoorstel voor aanleg eener straat met wederzydsche bebou wing tusschen de Heerengracht en de Keizers gracht te Amsterdam vond nogal oppositie by den heer Travaglinodie uit een aesthetiscb oogpunt het snyden van de fraaie Keizers- en Heerengrachten betreurde, en (mr. Levy, die hierin een onteigening par zóne meende te zien. Na verdediging door den minister Tak en den heer Hartogh werd de onteigening met 65 tegen 14 stemmen toegestaan. De over8chrydmg der Oorlogsbegrooting voor 1892 lokte, in aansluiting van de klachten in do afdeelingen, aan beide zyden der Kamer protesten uit tegen de wyze waarop oorlog de hand houdt van by de wet bepaalde uit gaven en waardoor het begrooting3werk tot niets wordt herleid. De Minister erkende dat op rekenplechtig gebied was gezondigd, maar gaf de vei zeke ring in het vervolg met klem tegen de over- schryvingen te zullen waken en de heer de Ras beaamde dat voor een groot huishouden als oorlog niet altyd juist is te ramen. Met 47 tegen 22 stemmen werd de aan vulling goedgekeurd. Daarna werd het Begrootingswerk hervat. Het hoofdstuk Nationale Schuld werd aan genomen. By het hoofdstuk Financiën herinnerde de heer Van Kerkwijk, aan 's minister's vroegere toezegging tot afschaffing dor rykstollen en dwong daarop alsnog aan in 't belang van landbouw en tramverkeer. De heer Van de Zijp betoogde de nood- zakelykheid der oprichting van een Staats- hypotheekbank. De heer De Beaufort (Wyk-by-D.) waar schuwde om niet te trachten een gat te stoppen in de Vermogensbelasting voordat de uitkomsten der Bedryfsbelasting bekend zyn en drong aan op eene betere regeling der gemeente-financiën. Door den heer Smeenge werd aangedrongen op billykheidsgronden, om leges te doen beta len aan de^ambtenaren wegens gemis van leges by de overneming door den Staat van de Ryn spoor. De heer Sanders wilde dat er eene ryks- hondenbelasting werd ingevoerd. De heer Gerritsen achtte ons muntstelsel zeer zorgwekkend en wilde invulling van een begrootingspost voor ontmunting van zilver. De heer A. Van Dedem betreurde dat wy den zffrtpren standaard niet behielden. Hy kwam op '.egen afschaffing alleen van de rykstollen. Academie-nieuws. Leiden: Het candidaats examen in de Godgeleerdheid, eerste gedeelte, is met goed gevolg afgelegd door den heer A. Burger. 1VI arkt ber ichtou, Leiden, 16 Dec. GraDeD. Nu de aanbiedingen zooals gewoonlijk in dezen tjjd bij open wator veel ruimer zijn, kunnen de prgzou moeilijk standhouden, vooral ook omdat do qualiteit van de eeste artikelen veel te wenschen overlaat. Tarwe. Jari<o wordt weinig meer aangeboden en boven marktkoera gebonden; Nieuwe werd lager ver kocht. Do ovorigo artikelen, voornamelijk Erwten en BooneD, werden tot lagero prijzen aangebod n. Witte Tarwe ƒ5.30 a 6.25. Roode ƒ5.40 ƒ5.70, Walla-Walla ƒ6.— a ƒ6.20. Nieuw-Zoslandache a -per 80 KG. Zomergerst 3.CO a ƒ4.Winter- ƒ4.60 a ƒ4.75 Ohevalier- f 4.85 a f 5.30 per HL. Rogge 4.40 a 4.70 por 74 KG. Haver 3.30 a ƒ4.15 per 50 KG. Blauwe Erwten ƒ5.50 a ƒ5.90 per HL. Paardenboonen f 5.40 a ƒ5.60 per HL. Duivenboonen f 6.a f 6.20 por HL. Bruineboonen ƒ6.50 a ƒ8.per HL. Wintor-Koolzaad f 8.30 a ƒ9.Zomer- ƒ11. a 11.25 per HL. Kanariezaad ƒ6.50 a 7.50 per HL. Hennepzaad ƒ6.75 a f 9.75 per HL. VERBETERING. In de advertentie „Open bare Verkooping" van Notaris L. J. C. A. GORDON van 8 perceelen op 23 en 30 Dec. (zie het 2de Blad) staat dat ook perceel 2 te bezichtigen is daags vóór en op de dagen van veiling en afslag; dit moet- zijn perceel 3, aangezien perceel 2 op Donderdag en Vrydag is te zien. ADVERTENTIÊN. Ondertrouwd B. J. HOTZ en A. W. BEIJER. S™., 1 14 Dec8mber 1893- 7687 6 Bevallen van een levenloozen Koon Mevrouw H. J. C. TAVERNE, 7661 4 Stadhouder. Heidelberg, 14 December 1893. Heden overleed, zacht on kalm, onze geliefde Vader en Behuwdvader THOMAS JACQUES PIERRE MOLLES, in den ouderdom van by na 84 jaren. Leiden, Uit aller naam, 16 Dec. 1893. S. M. MOLLES. (Loridanshofje, 6, Varkenmarkt). 7670 7 Heden overleed, na een langdurig lyden, onze geliefde Moeder, Mejuffrouw NEELTJE KEMPENAAR, Weduwe van den Heer HEN DRIK SWART, in den ouderdom van 64 jaren. J. O. SWART. Leiden, A. J. SWART Van Nood. 16 Dec. 1893. IJSB. SWART. 7667 7 Werden wy den 14den dezer getroffen door het verlies onzer jongste lieveling, thans werd ons wederom onze tweede lieveling, ALIDA JOHANNA ELISABETH, in den aanvalligen leeftyd van ruim 2 jaren, door den dood van onze zyde weggerukt. F. J. BOUSIE. 7680 H. P. C. BOUSIE-De Vette. fleden overleed ten huize van hare Moeder na voorzien te zyn van de Heilige Sacramen ten der Stervenden onze geliefde Echtgenoote, Dochter en Zuster Mej. ELIZABETH SUZ ANNA MIRCK, geb. Skgaar, in den ouderdom \an 44 jaren. Mede namens de Familie, Amsterdam. G MIRCK. Ryüsburger Singel 84. Wed. SEOAAR= Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. 7655 9 Voor de vele biyken van deelneming, ont vangen by het overlydon van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader den Heer WILLEM BERKEMEIER, betuigen wy onzen harteiyken dank. J. R. H. VAN DSTI MEIJ BERKEMEIKB. J. VAN DER MEIJ. Leiden, 16 December 1893. 7669 8 Voor de vele bewyzen van deelneming, ontvangen by het overlydon van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, den Heer A. KUIPER, betuigen wy onzen hartelyken dank. Namens de Familie. Wed. A. KUIPER W. J. Verlint. Leiden, 16 December 1893. 7673 7 Zy, die iets te vorderea Hpjg|lgjp hebben van Mr. L. A. C. ROLFF, worden verzocht hunne rekeningen in te zenden vóór ulto. December p/a. Dr. J. KOLFF, Dennenweg 50, 's Gravenhago. 7658 6 S^'0D> dio iets to vorderen hebben van of verschuldigd zyn aan de nalatenschap van wyien Mejuffrouw t HRISTINA JOHANNA VERHOEF, in leven particuliere, gewoond hebbende te Leiden, aan de Hooigracht No. 17, en aldaar den 9den December 1893 overleden, wordt verzocht hiervan opg*af of betaling te doen vóór ultimo December a s., ten kantore van Notaris A. VAN LEEUWEN, te Leiden. 7677 11 De ondergeteekende, Mej. S. COPPÉE, in Dames-Handwerken, Fantaisie-Artikelen en kleine Meubelen, Vischmarkt 17, Leiden, be veelt zich beleefd aan tot het geven van onderwys in Nuttige en Fraaie Hand* werken aan Meisjes en Jongedames uit den beschaafden stand, 2X2 uren per week a f 6.per maand. 7663 12 Zich beleefd aanbevelend, Vischmarkt 17. Mej. g. COPPÉE.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3