Leiden, 12 December. Wyziging der Schoolverordeningen. I OVERZICHT VAN DE NIEUWE VOORSTELLEN. Tangen, gebee) vervallon, althans wanneer de degreseie zeer geleidelijk wordt gemaakt. De groote moeilijkheid toch, waarmede de gemeentebesturen hebben te kampen, is deze: dat men eenerzijds gaarne de minvermogenden weinig of niets laat betalen uit een gevoel van billijkheid on tor vereenvoudiging der administratie. Maar anderayd6 moeten ook do vermogonden worden ontzien, opdat zij zich niet buiten de gemeente vestigen, wat o. a. in Leiden gemakkelijk gaat. Het gevolg van dezen samenloop van omstandigheden is, dat, als er niet zeer voorzichtig wordt geadminis treerd, de middenstand, die zich meestal niet kan verplaatsen, het kind wordt van de rekening. Vooral om op dit gevaar te wijzen, werden dezo regelen geschreven. A. D. Van Asskndelft de Coningh. 11 December 1893. Uit de a rondiging van het concert in een vorig nonuner van ons blad, te geven door mej. Cath. Van Rennes, uit Utrecht, met do heeren Adelberg en Gottfried Mann, op Vr\jdag 15 dezer in den Foyer der Stadszaal, zagen wy tot ons genoegen dat genoemd drietal, hetwelk reeds in verscheidene plaatsen van ons land met het grootste succes optrad, ook te dezer stede eene uitvoering zal geven, waarop door mej. Van Rennes uitsluitend hare eigene composition ten gehoore zullen gebracht worden en wel voornamelijk uit de kinderbundels „Windekelken", „Jong Holland", „Meizoentjes", enz Haar doel is te laten hooren hoedanig haro liederen moeten worden voorgedragen, reden waarom wij het idéé toejuichon om t< g jn half en entréeprijs jeugdigo zangers en z gerossen in de gelegenheid te stellen hier mede hun voordeel te doen. Wij twijfelen dan ook geenszins aan belangstelling, daar de naam van mej. Van Rennes en die van boven genoemde beide heeren voldoende is om eene drukke opkomst te durven verwachten. Mon verzoekt ons de belangstellende lezers opmerkzaam te maken, gel ijk reeds per advertentie in ons blad bericht is geworden, dat do tweede lezing in „Pniöl" niet Vrijdag, maar Donderdag avond 14 dezer plaats zal hebben. Heden heeft te Warmond de installatie plaats gehad van het nieuwbenoemde raads lid, den heer A. Van der Wilk, die, na ge ïnstalleerd te zijn, in handen van den voor zitter den eed heeft afgolegd. Het aandeel voor de te leveren man schappen voor do nationale militie bedraagt voor do gemoento Warmond drie. Door Burg. en Weths. der gem. Alke made wordt tor openbare kennis gebracht, dat de mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1875, zich ter inschrijving voor do Nationale Militie behooren aan te melden ter gemeente secretarie tusschen den lsten en don 31sten Januari 1894, met overlegging van een kosteloos verkrijgbaar uittreksel uit hunne geboorte akte, indien zij elders zijn geboren. Voor dio inschrijving zal moer bepaald zit ting worden gehouden ten Raadhuize op Maandag 8 Januari 1894, dos voormiddags te 10 uren, zoodat den belanghebbendon verzocht wordt zich zooveel mogelijk op dat tijdstip aan te melden. Aan het gebouw van hot Provinciaal Bestuur word gisteren aanbesteedbet driejarig onderhoud van do groote on andoro Rijkswegen in de provincie Zuid Holland in negen perceelen, dienst 1894-1896. Minste inschrijvers waren o. a. voor: 2de perc H. Jongenburger, te Waddingsveen, voor 14,880; 5de perc. L. Den Hoed, te Wassenaar, voor f 17,530 por jaar. Dr W. J. Leyds, Staatssecretaris der Zuid Afrikaanscbe Republiek, werd Zaterdag avond door H. M. d9 Koningin-Regentes ont vangen. Te Rotterdam werd gisteravond don nieuwbonoomden burgemeester, den heer s'Jacob, door de officieren der schutterij en weerbaarheid eene serenade gebracht. Eene massa volk was daarbij op de been, die door gejuich herhaaldolijk blijk gaf van hare inge nomenheid met den nieuwen burgemeester. Er heerschte eene voortreffelijke orde. Te Leeuwarden is op den leeftijd van 84 jaren overleden jbr. mr. C. L. Van Beyma, ridder der orde van den Nedorlandschen Leeuw, oud-lid van de Provinciale Staten, oud kantonrechter in het kanton Dronrfip. NI uurbloempjes. Zou het nu niet verreweg het verstandigst zijn als ik m\jne beschouwing maar in deze woorden samevatte: „Gisteravond traden de Vereenigdo Rotterdamsche Toonoelisten in onztn schouwburg op met „Muurbloempjes" van Blumenthal. De vertolking was volmaakt." Mij dunkt, aau duidelijkheid laat deze ver klaring niets te wenscheu over, en in hare beknoptheid ligt toch evenveel opgesloten als in lange bespiegelingen, uitroepon of kuns'ig samengekoppelde reeksen van adjectieven. Daar schuilt do moeilijkheid! Vindt nu maar eens zoo gauw voor eene gelegenheid als dezo nieuwo woorden, sterkero verzekeringen van bowondoring of sprekender termen. Nu kan ik voor ditmaal do modewoorden subliem en supérieur wel eons gebruiken, maar och, dat helpt ook maar voor één keer en daardoor wordt hot bezwaar niet weggenomen. En toch zou ik ditmaal zoo graag iets bijzonders zoggen over dat byzondor voortreffelijke spel Van oigenlfiko critiek kan hior geen sprako zijn, we zien, genieten en daarmee uit. Maar wat warmte, wat gloed zou ik wenscben torug te geven voor zooveel schoons, zooveel volkomens. Ik tart iedereen, die gisteravond, aandachtig luisterende en kijkende, beeft kunnen opmer ken hoe fijn en goed dat alles sloot en paste, hoe tot in de kleinste kleinigheden alles op de eenig ware wijze werd weergegeven, my fouten of vlekjes aan te wyzen. En gesteld eens: er kwam de een of andere knorrepot met een heel stel denkbeeldige bezwaren aan zeulen, het zou waarlik niet veel moeite kosten die eón voor één te ontzenuwen, en ik zou mijn gevoelen handhaven: „De rol bezetting was uitstekend, mise en-scène en costumes uitstekend, elke persoonlijke opvat ting en ieder spel op zichzelf uitstekend, het geheel vlekkeloos 1" Ziezoo, dat moge nu niet zeer deftig en officiéél klinken, het klinkt hartelijk en zoo is hot bedoeld. Dat we zoo meer dan dankbaar en voldaan konden huiswaarts keeren, ligt natuurlijk ook voor een belangrijk deel aan het 6tuk. Na al de verschillende lachsuccessen was het eene weldadige gewaarwording oens weer een mooi, fijn, beschaafd stuk van Blumenthal te zien. Ik houd veel van de stukken van Bleomen thai, er zit geest en pit in, ernst en luim is erop eene aangename en onderhoudende manier in dooréén gemengd en vooral: ze zitten wat tooneel-techniek betreft, zoo prachtig in elkaar. Alles gaat zoo kalm, zoo losjes en natuurlijk weg, zoo logisch en verstandig. Geen zweem van drukte of effectbejag, geene overdreven malligheid, maar gezonde humor, beschaafde taal en altijd een klein tendenzyel Naar den smaak van sommigen zullen ze wellicht wat ouderwetsch zijn; nu, ik voor mij mag dat wel. Het feit nu, dat bij de opvoering het zwaartepunt ligt in zeggingskracht en fijn beid van uitdrukking, d&t maakt die stukken zoo bfi uitstek geschikt voor de Rotterdam mers, want dót is hun toevertrouwd. Het was dan ook fijn van het begin tot het einde. Verscheidene tooneeltjes waren schilderijtjes op zichzelvon, groepjes, het penseel van David Bles waardig. Wie ziet ze niet nog vóór zich - de talentvolle broeders als compagnons m dagelyksche kibbelingen en kleino schermut selingen gewikkeld? Ik ben een vyand van ruzie, maar van dergelijk „gehaspel" wiJ ik wel altyd de bewonderende toeschouwer zijn. Dirk Haspels was ontegenzeglijk in allo opzichten de held van den avondenfin, laten we maar stilletjes een lauwer meerder aan zijne lauwerkroon hechten 1 Vervolgens het toonoeltje, waarin D. Haspels en Faassen samen spreken over de jeugd, die verdwijnt zonder afscheid te nemen, was dat niet meesterlik en diep gevoeld? Dan de enkele scènes tusschen Tartaud en mevr. Van Eysden, het gesprek tusschen mevr. Van Eysden en D. Haspels in het eerste bedrijf en nog zooveel meer. By een schoon gobeel zijn ook de onderdeelen schoon. Mevrouw Van Eysden ontving twee (vol komen verdiende) gourige huldeblijkon, nu mag ik zeker wel het genoegen hebben mevrouw Van Kerckhoven eens een compli ment te maken. De rol van hot rijke meisje, dat door verstaodelyko redenooring wat koud, cynisch en berekenend schijnt-, maar toch toont oen degelijk en goed hart te bezitten, was b\j haar in goede handen. Zy gaf eene Edith to aanschouwen, die zeker geuindigd is met ieders sympathie weg te dragen. Het quasi lichtzinnige en luchthartige, zoowel als den overgang tot het ernstige en goede besluit gaf zy goed begrepen en smaakvol weer; ik heb haar dezen avond onvoorwaardeiyk toe gejuicht. Ook ditmaal de wensch ton slotte: dat de directie spoedig er toe besluiten moge het Leidsche publiek nog eens op de „Muur bloempjes" te vergasten. Van oen talryk en dankbaar auditorium kan zy, dunkt my, verzekerd zyn. v. B. Gemengd Nieuws. Voor de nagelaten betrekkingen van de Wierumer visschors ontvingen wy van A. B. heden een muntbiljet van f 10. Van den L-eidschendam wordt ons bericht dat aldaar hedennacht ten nadeele van den sluisknecht H. V. vier byzonder vette konynen, welke met het a. s. Kerstfeest tot eeno lekkerny hadden moeten dienen, zyn gestolon, terwyi die man dienst had. Het vyfde vette konyn met hok had er ook byna van dóór gegaan, ware de vrouw des huizes niet ontwaakt, dio, zelve niet fiksch zynde, hare dochter riep, die vader uit het sluiskantoor ging roepen. Inmiddels was het terrein door den konynendief of de -dieven verlaten. Naar men uit goede bron ver neemt, zal hoogstwaarscbynlyk in hot a. f. voorjaar de Scheveningsche wielerbaan weder geopend worden. Zooals men weet, was deze wielerbaan de twee laatste jaren niet moor in gebruik, daar de huur was afgeloopen en het contract niet kon worden voilengd. In Arnhem was dus nog slechts de eenige baan van Nederland. Door het verandoren van eigenaar van het terrein, waarop de baan overanderd is biyven liggen, koestert men nu do hoop, haar weder in exploitatie te kunnen brengen. Aangezien 50 millioen kilogram ruwe suiker binnen 't jaar in hare raffinaderij is gesmolten, heeft do directie der Wester- suikerraffinadery to Amsterdam 10,000 ge schonken aan het pensioenfonds voor do werk lieden, dat nu ƒ20,000 bedraagt. De burgemeester van Amsterdam brengt ter openbare kennis dat een persoon, in den avond van den 8sten dezer in het Buitongastbuis aldaar opgenomen, is bovonden lydeude te zyn aan Aziatische cholera. Den chef-klerk op do griffie van do Amsterdamscho rechtbank is tegen 1 Jan. a. s. ontslag verleend. In verband hiermede liepen geruchten over onregelmatigheden, welke aan de griffie aan 't licht waren gekomen by 't verrekenen van de gelden, welke door cura tors van faillissementen verschuldigd zyn wegens zegel-, registratie- en griffierechten. Yan grooten omvang scbynen deze niet te zyn; de verschillen beloopen, naar verzekerd wordt, nergens een groot bedrag, doorgaans omstreeks een gulden. Dat men hier te doen heeft met onnauwkeurigheden en niet met oneerlijkheid, zou hieruit biyken, dat ook in derdaad altyd precies zooveel is overgedragen als, 't zy dan te veel of te weinig, ontvangen werd. Echter hebben de superieuren van den bedoelden chef-klerk gemeend, dat ter wille van de juist aan de griffie eener rechtbank zoo noodige orde en accuratesse na de gebleken onnauwkeurigheden handhaving in zyne be trekking niet mogelijk was. Te Amsterdam is opgericht eene Protestantsche Vereeniging voor ondersteuning der werkloozen. By de commissie voor de werkloozen aldaar is ruim f 7200 ingekomen. In de gisloron gebonden ver gadering van 406 Amsterdamsche werkloozen in „Oonstantia" aldaar, «mder wie nu ook eenige diamantbewerkers waren, las Geel een manifest voor, waarin verklaard werd dat in overleg met de comités uit 48 gemeenten tegen half Januari ten hongeroptocht van werkloozen uit beel Nederland naar Den Haag en zooveel mogeiyk te voet zou plaats hebben. Alles moest mol kalmte geschieden om des te meer indruk to maken. De Volksvertegen woordiging, de R-georing en de Regentes moesten op hare verplichtingen gewezen worden ona door werkverschaffing aan de ellende der werk li den een einde te maken. Tot het doen welslagen van den honger optocht riep bet comité de hulp in van de vrouwen, de kantoorbedienden en de onder wyzers, enz. Verder werd besloien een derde adres tot den Raad van Amsterdam te richten en nogmaals do overheid te wijzen op haren plicht om de werkloozeu te helpen. Ten slotte werd oene wandeling gemaakt, die kalm verliep. Het getuigenverhoor, dat gisterjen te Amsterdam in de zaak-De Jong plaats heeft gehad, betrof een zekeren De Vries, aldaar woonachtig, en die destyds te Arnhem in gezelschap van De Jong zou zyn gezien. Deze De Vrie3 is met Do Jong geconfron teerd; oen en ander gaf echter weinig licht, daar de man De Jong niet herkende. De vrouw, to Helmond voorloopig aangehouden in vorband mot den dood van den veld artillerist (niet infanterist) Van Os, is op vrye voeten gesteld. Uit het ter plaatse door de justitie uit Roermond ingestelde onderzoek moet gebleken zyn dat Van Os by ongeluk verdronken is. Naar do „N. R. C t." verneemt, is by het bestuur van de Batjan Exploitatie- maatsch;;ppy bericht uit Soerabaia ontvangen, dat de beschuldigde A^bema tot 10 jaar ge vangenisstraf veroordeeld is. De veroordeelde was slechts ca. 1 l/i maand als haar hoofd administrateur werkzaam en werd veroordeeld naar aanleiding van misdryven, in vroegere betrekking op de oilanden Mandioli en Kasi- roeta gepleegd. Te Lippenhuizen had Vrydag- avond eon allerdroevigst ongeluk plaats. Twee knaapjes, respectievelyk twee en vyf jaren oud, zoontjes van den veehandelaar J De Vries, speelden samen in den koestal, waarby de oudste don jongsten eene schuiflus om den hals deed. De kleine struikelde en viel in de goot. Toen de oudste zyn broertje aan het touw, dat by in de hand hield, er uit trok, snoerde dit natuuriyk om de keel samen. Toen de ouders er by kwamen, was het kind reeds gestikt. Moorden op zoe. Thans is uit- spraak gedaan in de door ons vermelde ge heimzinnige zaak, waarom twee zich noemende broeders Rorique voor den maritiemen krygs- raad te Brest hebben terechtgestaan. De eigeniyke naam, levensloop en landaard van bedoeld tweetal zyn gelqkeiyk m het duister gehuld en do eenige getuige van de gruweiyke misdaden in open zee, van welke zy beschuldigd werden, was een kok, Mirey genaamd, een halfbloed. De twee broeders zyn ter dood veroordeeld, Mirey is op vrye voeten gesteld. By 't vernemen van het vonnis begaf den broeders hunne zelf beheerschingbeiden barstten in tranen uit. In do wachtkamer omhelsden zy elkander en Joseph, die zich het best hield, zeide„Moed, myn broeder, moed. Eenmaal zal God deze mannen oor- deelen, geiyk zy ons hebben geoordeeld." Zy hebben cassatie aangeteekend. In een der bedrijven van een tooneelstuk, dat tegenwoordig in het Drury- lane theater van Londen wordt opgevoerd, wordt een veldslag vertoond. Vrydag-avond gebeurde dit ook weer. Toen echter eene mitrailleuse begon te werken, vielen een paar mannen neer, die niet behoorden te vallen. By onderzoek bleek, dat beiden gekwetst waren, een in bet linkeroog en de ander in de linkerwang. Zy werden naar een gasthuis vervoerd. De luchtreiziger Fleissig is ver- ongtlukt, toen hy de vorige week opsteeg te Saaz, in Bobemen. Hy viel uit zyn schuitje toen de ballon reeds vry boog gestegen was en bleef op de plaats dood. Het blykt dat by den brand van het Oostersch Huis te Antwerpen een pompier en een politie agent onder de puinhoopen zyn omgekomen, terwyi nog een agent wordt vermist. Door B. en We. zyn aan den gemeenteraad ingediend de voorstellen tot wijziging van j de verordeningen op het lager onderwys, zooals deze na overleg met de plaatselyke school- commissie alsnog veranderd zyn. Daaraan ontleenen wy bet volgende, hetgeen wy gemakshalve voor den lezer in een staatje hebben samengetrokken. Wedde. 3de Onderwyzers. Tegenwoor dige Verordoning. 550 - f600. Oorspronhel. Voorstel. Schoolcomm. 500-ƒ600. NIEUW VOORSTEL Borg. en Wethouders. 1 Schoolcommissie. ƒ500 ƒ700. f 500 f TOO. 2 verhoogingen van 60.-, telkens na de eerBte twee dienstjaren, 1 na 10 (en 30-j. leef tyd), 1 na 16 (en 35-j. leeftyd). Hoofdakte. ƒ100 100 ƒ100 ƒ100 3de Onderwyzers met Hoofdakte op 30-jar. leeftyd. 700 700 ƒ800 ƒ800 2de Onderwyzers. f700-ƒ900 r700-/1000 750 - ƒ1000 met vyf verhoogingen van 50, telkens na een jaar dienst. 800—1000 met 2 verhoogingen van 100. telken na 2 jaar dienst. 2de Onderwyzeres- 8en. f700-ƒ900 f700-ƒ900 760 900 800—ƒ900 Toelagen voor Taaiakten. Onveranderd gebleven. Toelage voor akte Vrye- en Orde- Oefeningen. - ƒ25.- - - Toelagen voor Gymnastiek. Handteekenen. 25 60 ƒ50 50 ƒ60 mits onderwys in dit vak gevende. ƒ50 f 50. 60 mits ondorwjjs in dn vak Rovende. Handwerken nut en smaak. - f 26 voor elke akte of aanteekening, mits onderwys gevende in deze vakken. lsteOnderwyzers. f 1100; enkele meer. f 100 verhooging. ƒ100 verhooging. ƒ100 verhooging. Vakonderwys in Vrouwel. Hand werken op scholen 3de en 4de klasse. Totale uitgaaf ƒ3460. Totale uitgaaf volgens het nieuwe voorstel ƒ4650 met ƒ600 verhoogingen. Aantal plaatsen van 2den Onderwyzer. zal, volgens het systeem van Art. 24 der Wet, uitgebreid worden tot 43. Totaal der meerdere uitgaven: minstens 8075.— mindere 5062 50 f3012 50 Dit bedrag is op de begrooting van 1893 niet te vinden geweest, vandaar indiening van voorstellen einde 1893; op de begrooting voor J894 is /"4000 door B. en Ws. meer op da Onvoorziene Uitgaven gebracht dan op dezen post voor 1893. Uit de „Algeraeene Toelichting" stippen we nog enkelo punten aan De noodzakelijkheid van eene verbetering in de bezoldiging der onderwyzers te brengen, springt in het oog, wanneer men let op de be denkelijke afneming van den lust, zich aan het onderwys te wyden. Een overzicht van het aantal adspiranten, die aan de admissie-examen der Ryks-kweek- scholen hebben deelgenomen, levert hiervan het bewys. In de jaren 1881 tot '92 bedroeg het achtereenvolgens: 463, 439, 412, 482, 461, 337 (1886), 287, 279, 163, 164, 146 en 272een afname derhalve lot op een derde en dat bintien 10 jarengevolgd door een ver meerdering, die toch zeker wel in verband moet worden gebracht met de verbetering in de vooruitzichten, die door do nieuwe ver ordeningen der'grooto gemeentenAmsterdam, Rotterdam(1893) werd beoogd. Het College van B. en Ws. wenscht de toelagen van deadspirant-onderwyzers tusschen 100 en ƒ150 te laten varioeren en niet tus schen 100 en 200, zooals de Schoolcom missie voorstelt. Voor de bulp, die de adspi- rant onderwyzers aan den klasse-onderwyzer op slechts één schooltyd verleenen, dunkt B. en Ws. een maximum-toelage van 150 voldoende. Voor den tyd, dat zy volgens Art. 32 bis werkzaam zyn en een gebeele klasse moeten leiden, schynt het B. en Ws. niet meer dan billyk toe dat eene benoeming tot tydeiyken onderwyzer of onderwyxeres tegen het volle salaris 500 'sjaars volgens de voorstellen) worde verleend, wanneer dit lesgeven althans voor een niet te korton tyd geschiedt. Wanneer de adspirant tot derden onder wyzer is benoemd, dan vorderen het volgen van de avondlessen aan de Kweekschool na eene vermoeieude dagtaak en de eigen studie voor hoofd- cf taai-akten inderdaad groote inspanning. Begaafdon, die niet ongelukkig zyn bij het examen, kuunen in twee, drie jaren de akte voor hoofd onderwyzer bemach tigen. Hadden zy aanvankeiyk 650 en na één jaar dienst f 600, zij krygen thans f 700 als bezitter van die akle. Komt er dan een benoeming tot tweeder. onderwyzer hetgeen blykens de statistiek dooreengenomeD op bet 27ste 28ste jaar ge schiedt, dan ontvangen zy by dc tegenwoor dige regeling geenerlei traktementsverhooging. Het eenige voordeel is, dat nu hunne dienst jaren gaan meetellen: na 2 jaren krygen zy 100 verhooging en na andermaal 2 jaren evenveel verhooging. Worden zij aan eene school 3de of 4de klasse benoemd en bezitten zy een akte voor eene der talen, dan hebben zy het nadeel, dat zy lo. aan die scholen hunne be voegdheid tot het geven van dat onderwys Diet productief kunnen maken en 2o. niet zoo gemakkelyk aan eene school lste of 2de klasse geplaatst worden als toen zy nog 8de onder wyzer waren. By de tegenwoordige regeling is derhalve het salaris der 2de ondei wyzers van ongeveer hun 32ste jaar af zoo goed als onveranderlyk. Feiteiyk kan een 2de onderwyzer aan eene der scholen 3de en 4de klasse, ondanks het bezit van akten voor moderne talen, tenzy hy benoemd worde aan eene school der lste of 2de klasse, het by de tegenwoordige rege ling niet verder breDgen dan tot 976. Het college van B. en Ws. kan zich ten volle vereenigen met het denkbeeld om het minimum- en het maximum-salaris der 2 ie onderwyzers te verhoogen, het laatste met 100 '8 jaars. De gelyke verhooging voor de traktementen der eerste onderwyzers volgt hieruit. Voor de onderwyzeresseD, die geen gezin hebben te onderhouden en door de akten voor handwerken eenige meerdere by verdienste hebben, is eene dergelyke ver hooging niet noodig. De Schoolcommissie wenscht het traktement dadelyk op 800 te zien gebracht, met be houd der tiveejaarlijksche verhoogingen van 100 van de tegenwoordige Verordening. Het college van B. en Ws. wenscht jaarlijksche verhoogiügen van 50 en wel vijf, by een aan vankelijk traktement van 760. Eene der redenen hiervoor is de meerdere gelykmatig- heid van het stelsel, wanneer de verhoogingen wegens dienstjaren steeds dezelfde som van 50 bedragen, in plaats van nu eens 50, dan weer 100. Ook voor de oudere derde onderwyzers moet iets gedaan worden. De ervaring heeft geleerd dat de vaardigheid in het slagen voor examens geenszins een maatstaf is voor de geschiktheid om een vruchtbaar onderwys te geven. Eene belooning weg°ns meerdere dienst jaren daar de kunst van les-geven door oefening moet verkregen worden is noodig. Over de wyze, waarop in dit gebrek der geldende Verordening dient voorzien te worden, is verschil van meening tusschen do Plaatse lyke Schoolcommissie en hot College van B en Ws. Zal men verdienstelijke derde onder wyzers beloonen zy het dan ook by zeldzame uitzondering door hen, gelyk de School commissie voorstelt. t#t tweede onderwyze \e benoemen? B. en Ws. hebben daartegen

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2