Binsdag 13 December. A°. 1893. (§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 December. Feuilleton. HET SLOT ELKRATH. EEUS DEZER COURANT: Toov Leiden per 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1-40. 0.05. PRIJS DER AD VERTENTIEN Van 1—regels 1.05. Iedere regel moer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. ^ïciiëele Kennisgevingen. n,-o «im'tiiMiag van den Mlltdieraad. Burgemeester en Wethouders van Leiden brongen ter algomeene kennis, dat de oorste zitting van don Militieraad, voor deze gemeente, in overeenstemming met art. 25 van het Koninklijk besluit van den 8sten Mei 1&62 (Stabl. No. 46), volgens mededeoliug van don Heer Luitenant-Kolonel MiHtic-Commissaris in 4et 3do diatriot van Zaid-Holland, wordt gehouden: op Maandag den llden December 1898, dos na» liddags te halftwee, voor de lotolingen, die de nom- tnera getrokken hebben van 1 tot 100; op DinBdag den I2den December 1898, des voor middag» to halftien, voor hen, die getrokkon hebben van no. 101 tot no. 150 op Woensdag den 13den December 1893, des voor- middags to halftien, voor hen, die getrokken hebben von no. 151 tot no. 800 op Donderdag den 14den December 1898, des voor- middags te hulfiien, voor hen, die getrokken hebben van no. 301 tot no. 413; en zalks in oen der vertrekken van het Baadhnis dezer gemeente. Zij herinneren voorte dat in gemelde zitting voor don Militieraad moeten verschenen lo. do vrijwilligers voor de Militie 2o. de loteliDgan, die vrijstelling verlangen wogens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van do govorderde lengte dat de lotelingen, die voor dien Raad niot zijn verschenen, gehouden worden geene redenon tot vrijstelling te hebben on voor den dienst worden aangewezen, terwijl het nlet-ontvangen van eön op- roepi&gsbiljet niet ontheft van de verplichting tot het vcrsoliijnen voor den Militieraad of tot hot indie nen van de tot staviDg der redenen van vrijstelling gevordordo bewijsstukken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, DE KA.NTER, Burgemeester. 1 Deo. 1893. E. KIST, Seoretaris. Do uitslag; der aanbesteding van levens middelen voor het academisch ziekenhuis is als vol f 5 D. H. Langeveld, te Leiden, witte brood 14 ets. per stuk, en beschuit 61 ets. per lOOstuks. iw.umg, to Leiden, witte brood 15'/t cta. ptr *iukt- en beschuit; 76 .ctsvj?er. .lÖP ^uks. Leidsche Broodfabriek, witte brood 14,0/i«o ets. per stuk, en beschuit öO-ots. per 100-stuks. R. H. Pen, te Leident witie brood 14"/1M ets. per stuk, en besehuifc62 ets. £er 100 Stuks. C. Los, to Leidon, boter ƒ1.44, Leidsche kaas 52 ets., Goudscho kaas 74 ets. per kilo. Wed. J. Stsonhauor Zn. te Leiden, boter ƒ1.49, Leidsche kaas 50 ets., Goudacke kaas 74 ets. per kilo. J. Lagorberg Cz., te Zoeterwoude, boter ƒ1 40, Goudsche kaas 75 ets., Leidsche kaas 525 ets. por kilo. O. G. Do Vries, te Leiden, boter ƒ1.39 por kilo. J. Blok, te Medemblik, Boter ƒ1.42, Aard appelen Vio ets, per kilo, Beschuit 63i#/100 ets. per 100 stuks, Aardappelen 6"/l0# ets. Koffie ƒ1.47, Ryst 19T3/100 ets., zeep 15"/1M ets. per kilo. F. De Keuning Jr., te Leiden, zeep ƒ0.15 J. W. Boekwijt, te Leiden, zeep 1590/i«o ets. per kilo. J. A. Heus, te Leiden, rijst 20"/, 00 ets., w. suiker 52,1/100 ets., b. suiker 5020/,00 ets., zeep 15"/I00 ets. per kilo. Yerkouw Stokhuyzen, te Leiden, koffie f 1.24, rijst 18 ets., w. suiker 50 ets., b. suiker 48 ets. G. Verberg, te Leiden, zoetemelk 7"/i0o ets., karnemelk 2 ets. per liter. M. H. Taverne, te Leiden, varkensvleesch 84 ets. por kilo. P. Vreem, te Leiden, varkenavlee3ch 84 ets. per kilo. T. M. W. Bergers, te Leiden, varkensvleesch 80 ets. per kilo. G. W. Zandvoort, te Leiden, rundvleesch 79 ets. per kilo en kalfsvleeseh 94 ets. per kilo. M. J. Speyer, te Leiden, rundvleesch 76 ets. per kilo en kalfsvleeseh 120 ets. per kilo. M. Marsman, te Leiden, Rundvleesch 77"/I00 cents per kilo. J. Zandvoort, te Leiden, rundvleesch 85 ets., kalfsvleeseh 95 ets. B. A. Van Ulden, rundvleesch 78.50 ets. per kilo, kalfsvleeseh 92 ets. per kilo. J. Peereboom, aardappelen O's/l00 ets. per kilo. L. E. Nieuwenhuizen, aardappelen 6e%oo ets. per kilo. De heer Th. Enderle stelt zich voor in den volgenden cursus eene uitvoering van zyne leerlingen te geven. Hy beschouwt leer lingen, die slechts één jaar de lessen hebben gevolgd, nog niet als zyne élèves. Volgens achterstaande advertentie is de inschrijving geopend van nieuwe leerlingen voor den cur sus 1894. Het aantal manschappen voor de lichting 1894 bedraagt voor de provincie Zuid-Holland 2315. Hiervan worden door 's Gravenbage 334, Delft 72, Viaardingen 30, Maassluis 18, Rotter dam 475, Kralingen 40, Schiedam 56, Leiden 96, Katwijk 20, Woerden 13, Gouda 38, Dordrecht 75, Gorkum 23, Sliedrecht 28 en Ridderkerk 26 man geleverd. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Katwijk aan den Rijn door ds. K. A. De Groot, te Houten. Het aandeel van de gemeente Alfen in de te leveren manschappen voor de lichting der nationale militie van 1894 bedraagt 10. Voor Aarlanderveen 11. De heer H. M. A. Van der Valk, leeraar der onlangs te Aarlanderveen niouw opgerichte gemeente der Gereformeerden, heeft, naar men verneemt, die gemeento metterwoon verlaten. Tot notabel der Hervormde Kerk te Zoetermeer is herkozen de heer M. Steeneveld aldaar, en gekozen de heer H. H. Steenwijk, te Zegwaard in de plaats van den heer P. M. Lammens. HH. MM. de Koningin en de Koniogin- Regontes hebben ieder eene zilveren medaille geschonken voor de tentoonstelling van plan ten, bloemon, bol- en knolgewassen, tegen 24 Maart te Rotterdam vanwege de afdeeliög der Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde te houden. Het bestuur heoft de medaille van H. M. de Koningin bestemd voor den inzender, die de meeste gouden medailles zal hebben be haald op doze tentoonstelling, terwijl die van de Koningin-Regentes zal worden toegekend aan hem, die het grootste aantal bekroningen zal hebben gekregen. In de laatste dagen zijn van het departe ment van oorlog verschillende orders uitge gaan om te weten in hoeveel tijd plotseling gegeven orders tot mobilisatie van een deel van het leger en tot oproeping van de militie kunnen uitgevoerd worden. Zoo moesten Zaterdag-nacht de stations- tel egraaf-kantoren van de Staatsspoorweg- Maatschappij in Den Haag en te Zoetermeer met beambten bezet zijn. De onderstelling was, dat de miliciens met verlof te Zoetermeer werden opgeroepen, en te zien binnen welken tijd de burgemeester in staat is, de noodige maatregelen tot dirl- geeren der manschappen naar hunne corpsen te nomen. De heer Pfinacker Hordijk, laatstelijk gouverneur generaal van Nederlandsch-Indië, en mevrouw Pijnacker Hordijk, te 's Graven- hage verblijf houdende, waren Zaterdag avond bij H. M. de Koningin-Regentes ter audiëntie. Ook de hoeren mr. G. De Vries, lid van den Raad van State, mr. C. Pijnacker Hordijk, oud-gouv.-generaal van O. Indië, en mr. M. S. Pols, hoogleeraar te Utrecht, hebbeü, als be stuursleden der Vereen, tot uitgave van oud- vaderlandscherechtsbronnen,in een gemotiveerd adres aan de Tweede Kamer hunne instemming betuigd met het adres der Vereeniging van Archivarissen in zake do voorgestelde stichting van een niouw rijks-archiefgebouw te 's-Gra- De burgemeesters van Dalfsen en van Diepenveen, de heeren F. H. baron Mulert en R. J. Smijter, hopen, evenals hun ambt genoot te Holten, den 2den Januari de vijftig jarige vervulling hunner betrekking te gedenken. De gewone audiëntie van den minister van justitie op 12 dezer en die van den minister van oorlog op 14 dezer zullen niet gehouden worden. Het stoomschip „Anchises", van Amster dam naar Java, vertrok 9, Dec. van Falmouth; de „Patrocles", van Amsterdam naar Java, vertrok 9 Dec. van Liverpool; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar B?.tavia, pas seerde 9 Dec. Kaap St.-Vincent; de „Salak', van Java naar Rotterdam, passeerde 9 December Ouessaot; de „Sarpedon'', van Amsterdam naar Java, arriveerde 8 Dec. te Liverpool. Gemengd Nieuws. Voor de nagelaten betrekkingen der omgekomen Wierumer visschers is nog aan ons bureel bezorgd: in eene enveloppe twee gulden; een coupon van 2.47l/a en óén groot ƒ1.73; van M. O. V. ƒ2.50; totaal 13.70'/,. Gaarno zijn wij bereid nog moer gaven in ontvangst te nemen. De weduwen zijn arm, de kinderen talrijk, zeer talrijkeene gave is dus welkom! Op de Internationale Nijverheids- tentoonstelling, van Juli tot Dooember gehou den in het Palais de 1'Industrie te Parjjs, werd de firma Vervoort Van Cranenburgh alhier voor hare inzending wollen garens bekroond met een verguld zilveren medaille. Te Haarlemmermoor, met eene bevolking van ongeveer 16,000 zielen, bedragen de kosten van het armwezen ƒ16,000! Hot mausoleum op de begraaf plaats te Haarlem is zoo goed als gereed. Alleen aan het frontispice wordt nog door de beeldhouwers gewerkt. Het gebouw, opgetrokken in Griekschen stül, maakt een grootschen indruk en doet den ontwerper, den gemeente-architect Jac. Leyh, alle eer aan. Het middengebouw heeft aan weerszijden eene colonnade, en zoowel in het eerste als in de beide laatste zijn grafkelders aangebracht. Het middengebouw doorgaande, komt men door eene fraai bewerkte teakhouten deur in het spreekbureau, waarin de verlichting is verkregen door eene lantaarn van gekleurd glas. Alles spreekt hier van eenvoud en dege lijkheid. De granieten vloer, de van Morleysteen opgetrokken wanden zijn verder zonder eenigo versiering en de aan weerszijden gebouwde colonnades zjjn al even eenvoudig ingericht, In ieder dier colonnades heeft men 80 nissen, elk voor één kist bestemd. Door h6t aanbrengen van glazen platen in den granieten vloer heeft men licht verkregen in den daaronder gelegen kelder, waarin zich wederom een 60-tal nissen bevindt, ieder voor éóne kist bestemd. Hot front is een waar kunstwerk en de omgeving werkt mede, om den indruk van het geheel te vorhoogen. In het frontispice is de groep „Die Parzen" gebeeldhouwd. Het wordt geflankeerd door palmetten. De beeldhouwer Maas heeft zeer gelukkig gewerkt, evenals de aannemer, de hoer A. Rinkema, die met de meeste zorg ook de kleinigheden heeft laten afwerken. Naar het „H. Dagblad" verneemt, bestaat er gegrond uitzicht, dat de sluizen te Spaarndam dermate vergroot zullen worden, dat de zeeschepen, te lJmuiden geschut, door het te verdiepen zijkanaal en Spaarne Haarlem kunnen bereiken. Naar wordt gemeld, zal opnieuw concessie worden aangevaagd voor den aanleg van eene stoomtrambaan Amsterdam lJmui den, naar eenigszins gewijzigde plannen. De T h o m s o n s p r y s van vyf en twintig gulden is Zaterdag 9 December ten deel gevallen aan den heer J. H. Ornee, Wagenplein, te Middelburg; de premie aan den winkelier C. H. Ornoe, aldaar. De Raad van Beheer van „Am sterdams Wielrjjdersbond-lokaal" heeft een adres aan den Raad gericht, waarin voor de hi 1894 te Amsterdam te houden Internationale Sport-tentoonstelling van de gemeente een subsidie van p. m. ƒ1000 en tevens toeken ning van medailles of prijzen verzocht wordt. B. en Wö. meenen dat er geene aanleiding bestaat voor het verleenen van subsidie, doch wel om van gemeentewege eenige belang stelling te betoonen, door uit de voorhanden gemeente-medailles éóne of twee voor genoemd doel beschikbaar te stellen, en stollen den Raad voor in dien zin te beslissen. Ook do „Koninklijke Roei- en Zeilveroeni- ging" aldaar heeft voor de Internationale sporttentoonstelling eenige medailles beschik baar gesteld. Het bestuur der „Vereeniging tot Opleiding voor Ambachten en Beroepen", te Amsterdam, ontving van de Beschermvrouw H. M. de Regentes eene gift van ƒ150 en van H. M. de Koningin eene gift van ƒ100, ter ver sterking van de geldmiddelen dor vereeniging. Do rechtbank te Rotterdam ver oordeelde twee kooplieden, vroöger wonende te Eede, thans zonder bekende woonplaats hier te lande, ter zake van het onder eene ver keerde benaming (spek) voor den invoer doen aangeven van suiker, ieder tot eene geldboeto van 16,413.30, subs, hechtenis van 9 maanden voor ieder hunner, met verbeurdverklaring van de 6079 kilogram suiker. Zaak-De Jong. Dat de instructie in zake H. De Jong en do twee vermiste vrouwen nog niet geëindigd is, bljjkt hieruit, dat tegen heden vier personen uit Arnhem zyn opgeroepen, waaronder de vrouw van T. De Jong, om voor den rechter-commissaris te Amsterdam getuigenis der waarheid af te leggen in bovengenoemde zaak. Eon vrouwtje te Utrecht, dat door zuinigheid en viyt een aardig duitje had opgespaard, ten einde op haren ouden dag ten minste niet geheel afhankelfik te wezen, ont dekte enkele dagen geleden met schrik, dat men uit de bedstede, waar zy haren schat verborgen had, een wollen zak had ontvreemd, waarin een groot deel harer spaarpenningen, ongeveer 200 aan klein zilvergeld, geborgen was. Al heel spoedig kwam aan het licht, dat haar 20 jarige zoon de dader wasdat deze van dat geld in weinige dagen te Amsterdam en elders ruim 100 had zoek gemaakt en dit ongotwyfeld ook met het overige geld zou gedaan hebben, indien hy niet, beschonken zynde, in de handen dor Zaandamsche politie was gevallen en deze hom toen hot geld, waaromtrent hy geene voldoende inlichtingen wist te geven, had afgenomen. Ten gevolge van don lagen water stand in do Zuiderzee geraakten gisteren do „Minister Fock", de „Stad Sneek" en twee goederenbooten ten zuidon van Enkhuizen aan den grond. Het ïyk van het te Zuidbroek op gehaalde meisje blykt te zyn dat van eene dienstbode te Groningen. Zy was byna 17 jaar oud en eenigo weken geleden uit haren dienst weggeloopen. Van het by Laurvig vorongolukto Nederlandscho schip „Twee Gebroeders" zyn de stuurman en bootsman, alsmede de licht matroos Van der Hoyd, vordronkondo overi gen der equipage zyn gered. De heer Jaap Eden vertrok Zater dag naar Hamar, om zich op schaatsen te oefenon. In R u s 8 i s c h Polen neemt hot aantal plunderingen van treinen onrustbarend toe. In de laatste vier weken vielen do roovers niot minder dan 8 paasagierstreinen aan en msakten zy zich meester van de brieven, zakken en alle voorwerpen van waarde, welke zy slechts machtig kondon worden. De gebroeders Rorique zyn we gens do uitmoording van de bemanning der „Nimro Haïti" ter dood veroordeeld. De hof meester Mirey is vrygesproken. Te Fordingbridge is een pot met 4200 Romeinsohe munten govonden. De meeste stukken verkoerden nog in goeden staat. DOOB GOLO RAIMUND. 9) „Mjjne kleine Leonore", riep Adelbert, torwyi hy haar eindeiyk losliet, opdat zy ook den ouden man zou verwelkomen, „myne kleine Leonore, zyt gy het wel werkeiyk? Zoo groot geworden en zoo schoon, geen klein meisje meer, waarmede men kan spelen, maar de schoonste slotfreule, die men myien ver in den omtrek vindenian en wier bevelen men gehoorzamen moet." Zy lachte en bloosde en hield zich met haren oom bezig, maar het deed haar toch goed deze woorden te hooren. Wat zy van Adelbert dacht, wachtte zy zich in hare maagdelijke schuchterheid wel te zeggen, maar het werd genoegzaam verraden door hare schitterende oogen, die hem overal volgden. Hoezeer zy zyn beeld in hare vrouwelyke verbeelding getooid had met alles, wat schoon en edel is. zyne werkelijke verschyning stelde hec beeld harer fantasie verre in de schaduw. Zoo trotsch, zoo zeker, met zooveel zelfbe wustzijn, zoo manneiyk schoon had zy hem zich niet voorgesteld. Nadat de heeren eenige oogenblikken in de algemeen e receptiezaal hadden vertoefd en ds graat' eenige weinig beteekenende vragen aan Leonore gedaan had, begaf elk zich naar zyne eigen vertrekken om zich to verkleedon en zich later weder in de eetzaal te voreenigen. Voor het eerst nam Leonore, zonder dat zy daarom verzocht werd, gehoor gevende aan de noodzakeiykheid, als huisvrouw de honneurs waar, en zij deed dit met eene lief talligheid en eene waardigheid, die zy zich- zelve niet zou hebben toegeschreven. Zy be merkte trouwens niot, hoeveel hulp en steun zy daarby vond by haren oom, die, ofschoon hy het nooit aan goedheid en tegemoetkoming had laten ontbreken, nu toch een geheel anderen toon tegen haar aansloeg, waardoor haar de plotselinge overgang, de plicht, dien zy uit zichzelve op zich nam, veel gemakke- ïyker werd gemaakt. Terwyi hy haar in het gesprek, dat byna uitsluitend door hem ge voerd en tot haar gericht was, als eene vol wassen jongedame behandelde, schonk hy haar daarmede ook als zoodanig al de daaraan verbonden aanspraken en rechten. Nooit was haar oom haar zoo galant voor gekomen als by deze gelegenheid, nu zyne opmerkzaamheden haar alleen goldenzy had het nooit kunnen denkon, dat hy zoo boeiend kon verhalen, op zulk eene ongezochte wyze andereu kon laten spreken en daardoor het onderhoud zoo levendig en bekooriyk kon ma *en. Het gelukte hem daardoor de eigen schappen van het jonge meisje in het helderste licht te plaatsenhet was of zy het onderhoud voerde en leidde, dat zich toch op een voor haar tot nu toe tameiyk onbekend terrein bewoog en noch zy noch Adelbert bespeurden, dat de levendige, goed geplaatste aanmerkingen, die zy uitte, eigeniyk slechts de antwoorden op de door graaf Stephan behendig gestelde vragen waren. Het is niet alleen oen talent, met juistheid en zekerheid te antwoorden, een nog grooter talent is het, goed te vragen, en graaf Stephan verstond deze kunst in eene hooge mate. Het was niet te loochenen, dat Adelbort zijne voormalige speelgenoote bewonderde, dat hy zich verheugde over hare lichameiyko schoonheid en verstandeiyke ontwikkeling, maar deze bewondering was volkomen on schuldig en zonder hartstocht; het was niets meer dan de bewondering van broederiyke genegenheid. Hy was een schoon, statig man geworden, vol kracht en jeugd; het portret in do gang was dat van een knaap, vergeleken by deze va3te, ontwikkelde trekken. Hy had het krul lende haar en den gekroesden blonden baard van zyn geslacht, en dezelfde fraaie blauwe oogen, die zyne voorvaderen hadden, gaven aan zyn gelaat eene vroolyke, vertrouwen in boezemende uitdrukking. Zyne gelaatstrekken hadden een sprekenden familietrek met die van Leonore, waarby echter om zyn rooden mond een trek lag van eigenzinnigheid en hardnekkigheid, dien men op haar lief gelaat tevergeefs zocht. De blikken van den graaf rustten met zichtbaar welgevallen op het paar, terwyi het jonge meisje hem veel eenvoudiger en natuuriyker vond dan ooit te voren. De biyk baar veel harteiyker verhouding tusschen vader en zoon, die ook den minst opmerk- zamen waarnemer in het oog moest vallen, bracht er niet weinig toe by, om dozen in druk te versterken, en men was zeer geneigd zich verplaatst te wanen in die tyden, toen de overleden gravin nog met haar lieftallig heid en tact den schepter voerde. Do zaak der vryheid, die groote en heilige zaak, die zoovele duizenden, overigens streng afgeschei den door geboorte, stand en behoeften, door geloof en karakter, zoo nauw verbond door dezelfde geestdrift voor hetzelfde dool, had ook vader en zoon inniger tot elkander ge bracht. Het bewustzyn, het juk verbroken te hebben, dat Duitschon zin en Duitsch recht zoolang in boeien gekluisterd hield, vervulde den patriot met zooveel vreugde, met zooveel vroolyke rust, men keerde zoo vol dankbaar heid en vertrouwen terug onder de beerschappy van hot aloude stamhuis, dat de misbruiken en vooroordoelen, de velerlei misslagen van vroegere tyden, tegenover de ontwakende kracht en energie van het volk, nauwelyks meer in de herinnering leefden, gezwegen nog van do rust, die het vaderland op het oogenblik hoog noodig had en die do vrienden des lands hun stryd tegen verkeerde binnen- landsche toestanden voorloopig deed staken. Zoo was ook voor vader en zoon deze eerste en gevaariykste steen des aanstoots, voor zoover de algemeeno belangen ter sprake kwamen, voorloopig uit den weg geruimd en het huiseiyko leven gaf geene aanleiding tot verschil van gevoelen. Hot leven op Elkrath werd nu weder, evenals in vroeger dagen, ryk aan afwisseling, en het jonge meisje, dat als met een tooverslag aan hare vervelende eenzaamheid was ontrukt, waande zich in eene geheol andere wereld. Maar ook nu nog, evenals in de stilio uren van haren kindertyd, was Adelbert het middelpunt van al haar wenschen en denken, van al die gulden droomen, die het uitsluitend eigendom zyn der jeugd. Nog altyd zag zy tot hem op als tot den vorheven8te en schoonste, maar niet meer als tot iets onbereikbaars. Sedert haar oom haar als volwassen meisje in de maatschappeiyke kringen had ingeleid, sedert zy door de dames van haren leeftyd behandeld werd met al de opmerkzaamheden der étiquette, vernam en ondervond zy het dagelyks in do bewonderende hulde der man nen, dat zy schoon en begeerenswaardig was, ja, nu en dan bereikte eeno toespeling haar oor of werd zy er door hare vriendinnen mede geplaagd, dat Adelbert niet zonder opzet zyn bezoek zoolang rekte en ook de plannen en wenschen van graaf Stephan met betrek king tot eeno vereeniging van de beide jonge lieden voor niemand een geheim waren. Dit was dan ook inderdaad het algemeen verspreide gevoelen, dat noch door den glim lach van den graaf, noch door het blozen van het jonge meisje weersproken werd. Iedereen geloofde het, met uitzondering van den hoofd persoon, die er in de verste verte niets van vermoedde, on juist wat de groote menigte versterkte in haar geloof, zyne gulle, hartelyko, zich steeds geiykbiyvende vriendeiykheid jegens Leonore, veroorzaakte haarzelve den eenigsten, smarteiyksten twyfel. {Wordt vervoegd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1