Door een 26-tal binnen- 011 buiten- laiidsche hoogleeraren, Indische ambtenaren, studenten, officioren en andere aanzienlijke personen in binnen- en buitenland, is het volgend adres aan de Tweede Kamer gericht: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen de ondergeteekenden, allen bezoekers van 's Rijks Ethnographisch Museum, dat zij met de meeste belangstelling hebben konnis genomen van dat Museum, alwaar de zeden en gewoonten dor vreemde volkeren, inzonderheid van de Nederlandsche overzoesche bezittingen, aanschouwelijk worden voorge steld; dat de drie onderling ver verwijderde ge bouwen, waarin dat Museum thans gehuis vest is, niet alleen onvoldoende ruimte aan bieden, maar ook voor eeno goede tentoon stelling der voorwerpen ten eenenmale onge schikt zijn; dat bovendien de rjjko inhoud van het Museum, ten gevolge der belendende woon en pakhuizen, ieder oogenblik aan brandgevaar is blootgesteld. Redenen waarom zij eerbiedig verzoeken dat do Hooge Regeering moge worden in staat gesteld, aan dezen betreurenswaardigen toestand een einde te maken door do oprich ting van een passend on vrijstaand gebouw. Hot aandeel van de gemeente Oegstgeest in de to leveren manschappen voor de lichting der nationale militie van 1894 bedraagt 14. Voor de gemeente Voorhout bedraagt dat aandeel 2 en voor de gemeente Voorschoten 7. De jongelieden te Voorschoten, die in 1875 zjjn geboren, zullen zich in de maand Januari 1894 ter secretarie moeten aanmelden om aldaar te worden ingeschreven voor de nationale militie, waartoe meer bepaaldelijk zal worden zitting gehouden op Maandag 8 Jan., des voor- middags te 10 uren. Bij de gehouden stemming van kiesge rechtigden te Aarlanderveen is herkozen de heer J. Kop als kerkvoogd en de heeren A. Affourtit en C. Herrewyn als notabelen. De heer A Walraven heeft voor de op hem uitgebrachte keuzo van notabele bedankt. De heer Van der Valk heeft afscheid gepreekt in de nieuw opgerichte kerk te Aarlanderveen. Velen zijner gemeente zagen hem met leedwezen vertrekken. Naar men verneemt, komt de volgende week ds. Wisse, van Den Haag, om de gemeente bij de Cbr. Gereformeerde Kerk in te lijven'. Aan het ministerie van waterstaat is gisteren aanbesteed: de af braak van het post en telegraafgebouw te Amsterdam en daaraan belendende huizen, benevens het, volgens aan wijzing, maken van eeno schutting om het terrein, en het op nader aan te wijzen plaats bezijden het terrein maken van werkplaatsen, eene keet, enz. Ingekomen waren 26 inschrijvingsbiljetten. De voor het Rijk voordeeligste inschrijving was van H. R Hondriks, te Nieuwer-Amstel, die aanbood 11,500 toe to geven voor af braak en uitvoering van genoemde werken. Do hoogste inschrijver vroeg f 5000 van het Rijk. Dezer dagen hielden eenige gemeente secretarissen eeno bijeenkomst te Amsterdam om, nu oene wijziging der gemeentewet aan hangig is, te overwegen of de tijd gekomen was, aan de Regeering te verzoeken, daarbij do belangen van de gemeente-secretarissen in het oog te houden. Besloten werd een adres tot H. M. do Koningin Regentes te richten, dat den min. van binnenl. zaken zal worden aangeboden door de hoeren Prinsen, te Wormerveer, Wynoldy Daniels, te Velson, J. W. A. C. Yan Loenen, te Beverwijk, W. Van Waning Jr., te Hoorn, en H. Vlasveld Jr. In dat adres wordt gewezen op het steeds omvangrijker en moeilijker wordon van de taak van den gemoento-ontvanger. Hun ambt is zoo omvattend geworden, dat eene werk kracht en toewijding gevorderd worden, dub bel zoo groot als do taak van gemeente ambtenaar eischt. De bezoldiging is daarmee niet geövenredigd on promotie is zoo goed als buitengesloten. Om toch maar oen behoorlijk inkomen te verkrijgen, zijn z\J wel verplicht allerlei nevenbetrekkingen te vervullen. Ook wordt voor hen niet gezorgd voor den ouden dag on evenmin voor hunne weezen. Om die redonen richten zij tot H. M. het verzoek, dat in het door do Regeering aan de wetgevende macht toegezegd ontwerp van wet tot herziening der gemeente wot bepalin gen mogen worden opgenomen, strekkende: lo. dat aan de gemeente-socretarissen eene by do wet of bij Koninklijk besluit geregelde jaarwedde worde toegekend, hetzij ten laste der gomeente, hetzij gedeeltelijk ton laste van hot rijk, waarbij rekening wordt gehoudon met hunne ton behoeve van don Staat bewezen diensten, den omvang hunner werkzaam heden en verantwoordelijkheid en de maat schappelijke positie, die zij innemen; 2o. dat aan de gomeente-secretarissen, hun weduwen en weezen van rijks- of gemeente wego pensioen worde verleend, krachtens by de wet vast te stellen regeling, en 3o. dat aan gemeente-secretarissen geen ontslag uit hun ambt, anders dan op eigen verzoek en voor zoover zy niet tevens het ambt van burgemeester bekloeden, kan wor den verleend dan met goedkeuring van hoo- ger gezag. Evenals de conducteurs by de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappy reeds voor en kele jaren doden, heeft thans ook het personeel by do afdeoling Vervoer aan de verschillende stations dier Maatschappy een onderling zie kenfonds opgericht, met toestemming van de directie. Reeds ruim 600 spoorwegbeambten zyn toegetreden tot het fonds, dat den leden ingeval van ziekte, het volle daggeld verzekert. Men deolt mede dat door den minister van financiën in do commissie, ingesteld om te dienen van advies in zake do instandhou ding en verbetering van hot Haagsche Bosch, is benoemd de heer H. J. Lovink, directeur der Nederl. Heide-maatscbappy to Wagoningon. Door B. en Ws. van Bennebrook is aanbe steed het bouwen van oen Raadhuis met conciërgewoning aldaar. Laagste inschryving, zyndedie van de firma Grebols en Van Sero- ellen, te Haarlem, bedroeg /'6995. De adelborst der lste kl. H. H. O. Van Hecking Colenbrander wordt met 16 dezer geplaatst aan boord Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De toestand van den heer Geertsema, oud Commissaris der Koningin in Overysel, is zooveel verbeterd, dat met grond spoedig volledig herstel mag worden verwacht. Het stoomschip „Kanzier" vertrok 6 Dec. van Durban via Zanzibar naar Vlissingen en Hamburg; de „Koningin Emma", van Singa pore naar Amsterdam, vertrok 7 Dec. van Marseille; de „Obdam" arriveerde 8 Dec. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw-York, is 8 Dec. Lizard gepasseerd. By koninkiyk besluit is benoemd tot hoofdcommies ter inspectie der dir. bel.,invoerr. en acc. te Amsterdam L. J. Janssen, commies ter inspectie van genoemde middelen aldaar. De lste luit. op non activiteit A. F. Meyer, van het wapen der inf., op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1380 'sjaars. Finantiëele Kroniek. De markt voor onze Staatsfondsen bleef over het algemeen vast gestemd. Van de tabak waarden waren aandeelen Assahan en Preferente Assahan de eenige, die zich door eenige belangrijke prysverhooging onderscheidden. In de overige afdeelingen van Nederlandsche fondsen was de handel van geringe beteekenis en de koersverschillen waren van weinig omvang. De Europeesche markt hield zich tamelijk flink, waarby Russische fondsen zich weder door eene zeer willige houding ken merkten. De vraag hiervoor blyft. krachtig aanhouden, hetgeen ook wel het geval zal blyven zoolang ons publiek voortgaat zich van de aandoelen Groote Russische Spoor te ont doen. Voor de verkochte fondson wordt na tuuriyk nieuwe belegging gezocht en wordt voor een goed deel aan ruilingen in Russische Staatsfondsen de voorkeur gegeven. Oostenryksche fondsen waren aan- vankelyk minder vast in navolging van Berlyn, waar het hangende wetsontwerp voor eene bdurs'oelasting eene algemeene lusteloosheid veroorzaakte, welke zich voor allo fondsen dood gevoelen Aldaar wordt het aannemen van het ontwerp geiykgesteld met het vefdwy- cen der Berlynsche markt uit de ry der groote Europeesche beurzen. De onverkwikkelyke gebeurtenissen met eene der grootste bank instellingen van Italië deden aanvankeiyk vreezen dat de Italiaansche fondsen opnieuw een geduchten stoot zouden hebben to weerstaan, doch hoewel de speculatie ge reed stond om hiervan party te trekken, werkte do vaste houding, welke aanvankeiyk behouden bleef, voor haar teleurstellend, zoodat een aanval op de koersen achter wege bleef. Later in de week verflauwde de belang stelling op de buitoulandsche beurzen aan merkelijk, zoodat de eindstemming niet gun stig kon worden genoemd. Dit is het gevolg van den tegenspood, welke zich in Italië by de vorming van een nieuw ministerie voor doet, daar men in het vinden van een be kwamen minister van financiën nog met naar wensch schynt te slagon. T u r k y e was zeer vast in aansluiting by do Parysche beurs, waar, met het oog op don zeer bevredigenden toestand der Turksche financiën, deze fondsen meer en meor voor geldbelegging gezocht blyven. Ook de Turk sche loten profiteerden daarvan, mede in de verwachting, dat nu de laatste hinder palen voor de nieuwe regeling zyn uit den weg geruimd. Uit Rusland hoort men in den laatsten tyd niet anders dan van plannen tot over neming van verschillende spoorwegen. Thans zyn ook onderhandelingen aangevangen voor naasting der Weichsel- en J wangorod Dornbro wa-lynen. Het regeeringsbesluit tot overneming der Groote Russische Spoorwegmaat schappij is thans verschenen. De overdracht zal den lsten Januari 1894 plaats hebben. Er moet thans nog door den minister van financiën een voorstel wordon gedaan betref fende het bedrag, dat aan de aandeelhouders als afkoopsom zal moeten worden uitgokeord. Zooals bekend, is de heer Rosenthal, chef der firma Lippmann, Rosenthal Co., te Amster dam, door den Russischen minister van finan ciën naar St.-Potersburg ontboden, ten einde tot do regeling dezer zaak zyne medewerking te willen verleenen. In het midden der week kwam in den koers dezer aandeelen eene kentering en liep do prys niet onbelangryk terug. De verkoopen van ons publiek bleven dan ook met volle kracht aanhouden. Later herkreeg de markt hare oudo vastheid en viel eene flinke ver betering te noteeren. Het gevoelen blyft be staan dat afwachting, totdat de voorwaarden dor regeering bekend zullen zyn geworden, niet in het nadeel der houders zal blyken te zyn. Men spreekt van eene omruiling van 250 goud roebel 3 pets. Russisch Staatsfonds per aandeel. Z u i d-A merikaan8che fondsen gaven weinig stof tot bespreking; alleen zyn obli gatiön Uruguay niet onbelangrijk iager en Brazilië iets hooger in navolging van de Londensche bours. Over den toestand der Peruvian Co., waarover in den laatsten tyd zoo menigmaal ongunstige berichten werden vernomen, welke dan ook ruimschoots aanleiding gegeven heb- bon lot de belangrijke koersvermindering dezer waarden, geeft thans het verslag nadere inlichting. Na betaling der rente op de obliga tien, blyft eene winst van ruim 7000 pd. st. Een dividend zal niet worden uitgekeerd, daar de beschikbare geldmiddelen voor belang- ryke uitgaven moeten dienen. Zoowel de op brengst der guano als de zilverpryzon waren voor de Maatschappy ongunstig. Do onderhan delingen met de regeering over het afkoopen der op de Maatschappij drukkende belastingen, worden voortgezet. In dien tyd zijn echter de door de regeering te betalen subsidiën grooten- deels achterwege gebleven, in afwachting van eene nieuwe regeling, waartegen de aan de Peru- vian-Co. opgelegde voltooiing van spoorwegen is blyven rusten. De gegevens omtrent de opbrengst van ver schillende belastingen in Mexico luiden zeer bevredigend. Zoo wyzen de douane rechten op eene vermeerdering in de maand October van ruim 100,000 pesos, terwyl ook de zegelrechten in diezelfde maand een belangryken vooruitgang aantoonen. Toch kon het bekend worden hiervan niet verhinderen, dat te Berlyn eene gevoelige daling in Moxicaansche fondsen plaats greep, welke ook hier eene koersverlaging in het leven riep. De laatste berichten, welke thans omtrent de Maxwell-bezitting worden gepubliceerd, kunnen geene aanspraak maken op rooskleu righeid, waaraan zy trouwens nooit hebben geleden. In plaats van do gebruikeiyke ver melding van een winstcyfer, door de opbrengst der Raton-kolenmyn, leverde deze thans een verlies op van 211 dollars, waarvan de helft ten laste der Maxwell Co. komt. Hoewel het bedrag op zichzelf gering is, is het toch een duidelijk bewys, dat ook voor deze Maatschappy do malaise in Amerika zich heeft doen ge voelen. In de afgeloopen week kwam op de Euro peesche markten in Amerikaanscho Spoorweg waarden een plotselinge ommekeer tot stand, welke zich kenmerkte door eene zeer flauwe houding, welke ten slotte op Amerika terugsloeg. Als een der hoofdmotieven voor de daling gold de ongunstige positie, waarin zich de Atchison-Topeka zou bevinden. Wel werden door de speculatie pogingen aangewend om door nieuwe geruchten eene andere stem ming voor doze fondsen in het leven te roe pen, zoo o. a. door vooruit te loopen op het jaarverslag der Maatschappy, waarby word gezinspeeld op eene vermindering der vlottende schuld, doch deze pogingen hadden niet het gewenschte gevolg, daar die gunstige berich ten niet zonder achterdocht werden opgenomen. Nu valt het niet te ontkennen, dat de toe stand op bet oogenblik zeker niet geruststel lend is en de aanstelling van een receivor over deze Maatschappijen niet tot de onmogelijk heden behoort. Aanleiding tot dit laatste zou kunnen bestaan, wanneer de Maatschappy er niet in mocht slagen om het tegen Januari benoodigde bedrag te verkrygen. De geruchten nu maken melding dat werkelyk de pogingen tot het vinden van kapitaal tot nu toe steeds mislukt zyn. Het bedrag, hetwelk de Maat schappy zich voor Januari moet verschaffen, bedraagt 4 millioen dollars, zoo niet een loopend voorschot van 2 millioen doll, mocht worden verlengd. Mocht men in dit laatste slagen, dan zou ten slotte in eene som van 2 millioen dollars moeten worden voorzien. U n i o n-P a c i f i c-waarden bleven botrek- kelyk vast, niettegenstaande hot bericht, dat voor de Denver- Gulf-afdeeling de U. P. afzonderiyke receivers zullen worden benoemd, aanvankeiyk een ongunstigen indruk maakte, daar men vreest dat dit den loop der reorga nisatie niet zal bespoedigen. Men kan er zich evenwel op voorbereiden dat, vóór de reorga nisatie tot een goed eind zal zyn gebracht, er nog heelwat geruchtmakende mededeelin- gen zullen worden vernomen en koersslinge- ringen aanschouwd. Op het verzoek, door de receivers der Union- Pacific tot de rechtbank gericht, tot uitbo taling der verschillende October-coupons, is gunstig beschikt en zal daarmede in de vol gende week worden aangevangen. Ryjnlandsche Bank. EKRITB K A SI E B. Zitting van 8 December. Een aantal kleine ontwerpen werden aan genomen, w. o. dat tot bekrachtiging eener provinciale heffing in Zuid Holland. Daarna interpelleerdo de heer Fokker over de voornemens der Regeering mot de sluis en marinehaven te Vlissingen, daar een aarden dam schynt te zullen worden gelegd voor de nog onvoltooide sluis. Do minister van waterstaat verklaarde dat 8ton gemoeid zouden zyn met de verbetering der sluis, waartoe hy zich niet verantwoord rekent. Ten einde het waterkeerend vermogen der sluis te waarborgen, wordt, in afwachting van latere plannen, een aarden dam gelegd. De heer Fokker betreurde datdeRegocring de sluis niet voltooit en de toegang tot do marinehaven daardoor onmogeiyk blyft, wa'. voor Vlissingen en Middelburg een bezwaar is. De Kamer is hierna gescheiden tot 27 December a. Onder anderen zyn nog aanhangig gebleven de wetsontwerpen tot afschaffing van de rechten van registratie op aanstel lingen en akten van beëediging van ambte naren en tot wyziging der wet op de kanselaryieges. Bij het afdeelingsonderzoek van eerstge noemd ontwerp werd gevraagd of het niet beter ware met de afschaffing te wachten totdat de uitkomsten van de bedryfsbelasting bekend waren, terwyl sommigen zelfs deze afschaffing niet noodig achtten, daar die rechten gemakkelyk en met genoegen gedragen worden. Anderen betoogden de billykheid der afschaffing als equivalent voor den aanslag der ambtenaren in de bedryfsbelasting. Wat de legesheffing betreft, vroeg men of het nog de moeite loonde de leges op aannemingen te behouden en of het niet beter was, die ook af te schaffen en daaren tegen de traktementen der ambtenaren te verhoogen, die door die afschaffing schade zouden lyden. TWEEDE HAUEB. Voortzetting der algemeene beraadslaging over het hoofdstuk Justitie. Nadat de Minister de verschillende spiekers had beantwoord, zeide de heer De Kanter vol te houden, dat de Haagsche rechtbank ten opzichte van het vonnis van ds. Thym, op verboden terrein trad, daar de predikanten niet vallen in een der zes gevallen van art. 28 Strafwetboek. De ontzetting uit het ambt kan alleen door kerkgenootschappen worden uit gesproken. De heer Bo-rgesius dringt er op aan, dat de Minister nog op de begrooting een krediet brenge tot het verleenen van schadeloos stelling aan preventief-gevangonen, wier on schuld bleek. Spr. is met '6 Ministers antwoord omtrent de maatregelen tegen de zwendelary van naamlooze vennootschappen niet tevreden. Hy liet Portugal hierby rusten, overtuigd anders tot de orde te zyn geroepen gelach maar wy zyn hier in Nederland en hy laat dus zyne fiolen van toorn over de zwendela ryen hier te lande gaan. Statuten als van de Aviontinmaatschappy zyn te beschouwen als strydig met de openbare orde en goede zeden. Nader vraagt spr. voorziening tegen personen, die niet het oogmerk hebben om te betalen de door hen machtig geworden artikelen. Na repliek van den heer O. Van Dedem verhaalt de heer Walter het gebeurde, dat hem deed aandringen op wijziging van de bepalingen betreffende do vergoeding aan des kundigen by gerechtelijk geneeskundige onder zoekingen. Het verbaast, hem dat de Minister den verontwaardigde heeft gespeeld. De Voorzitter verzoekt den spreker matiging in zyne uitdrukkingen. De heer Walter„Waarom?" De Voorzitter„Gy zegt dat de Minister den verontwaardigde speelt." De heer Walter„Dan zal ik zeggenheeft zich verontwaardigd betoond". Spr. komt in deze verder op voor de rechten van de kleinen. De Minister blyft tegenover den heer Walter by zyne meening, dat men voor onbevoegde handelingen niet kan declareereD. Hy herhaalt dat in de richting van den heer Borgesius in zake zwendelaryen wetgevende maatregelen worden voorbereid. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. By art. 2 stelt de heer Van de Velde voor den post te verminderen met/"400 (een nieuwe klerk als protest tegen hot voorstellen dezer verhooging na de 6chriftelyke gedachten- wisseling. Na bestryding van den Minister wordt stemming gehoudon, waaruit blyktdat 38 vóór en 11 tegen zyn, alzoo is er een onvoldoend aantal leden aanwezig voor eeno beslissing. Dinsdag voortzetting. Gemengd Nieuws. Te Waddingsveen is een jongen van tien jaar aan cholera gestorven. De toestand van den koopman I., wien Woensdagavond jl. by een twist in eene tapperij op de Kalvermarkt te 's Graven- hage met een mes eene gevaarlyke wonde in den buik werd toegebracht, was gisteren zonder oogenblikkelyk levensgevaar. Op de tentoonstelling te Batavia z\jn twee gouden medailles toegekend aan het bier uit de brouwery „De Zwarte Ruiter", van de firma J. H. Ruften, te Maastricht. Mevrouw De Groote, te Gent, was naby het vuur ingeslapen. Eensklaps vatten hare kleederen vuur en in een oog wenk was de vrouw geheel door de vlam men omringd. Hare dochter snelde toe en doofde het vuur uit door middel van eene beddedeken, doch het was te laat. De onge lukkige vrouw is aan hare brandwonden over leden. Te Belfast, in Ierland, zyn twee vrouwen van hoogen leeftyd overleden. De eene, genaamd Watson, was 104; de andere, genaamd Magee, was 106 jaren oud. Ofschoon do meeste menschen 't vermoedeiyk „eigenhandig" hebben kunnen waarnemen, is 't toch waarschynlyk een niet algemeen bekend feit, dat de witte vlekjes op de nagels meestal verdwynen als men wat ouder wordt. 't Is de „Figaro", die dit vertelt, als troost aan eene jonge dame, die raad had gevraagd hoe ze van die vlekjes kon afkomen. De schuld aan bet vreoselyk ongeluk te Limito, in Italië, blykt thans groo- tendeels te wyten aan het bestuur der Adria- tische spoorwegmaafcschappy. Men beweert dat de stationschef van Limito 40 uren ach tereen dienst had gedaan, toen het ongeluk plaats had, en dat hy het bestuur ten laat6te telegrapheerde, dat het hem onmogelyk was nog langer den dienst waar te nemen. Het bestuur heeft nu, na het ongeluk, eene ver ordening gemaakt, dat op de lyn Milaan- Treviglio geene langere treinen dan uit 14 wagens bestaande mogen ryden. Eene der hoofdoorzaken van het ongeluk was namelijk de buitengewone lengte van den goederen trein deze bostond uit 70 wagens en 2 loco motieven, zoodat het onmogelyk was van het spoor, bestemd 3t uitwyken, dat slechts groot genoeg is voor 40 wagens, gebruik te maken. Wegens den sterken nevel had de stationschef op de rails de voorgeschreven springbussen gelegd, om den naderenden trein uit Milaan tot staan te brengen. Twee reizi gers verklaren ook den knal der bussen gehoord te hebben en wel eenige seconden voor de botsing. De machinist van den trein uit Milaan heeft echter mets gehoord, waar- schijniyk door het sterke godruisch, dat beide kort voor het ongeluk olkander kruisende sneltreinen veroorzaakten. Volgens officiëelo berichten bedraagt het aantal dooden 43, waar van 40 zyn verbrand, het aantal gewonden 20, waaronder 16 zeer enstig. Een verschrik kelijk lot trof den stoker Valtorta. Met zyn voet geklemd tusschen den tender en den wagen, bleef de ongelukkige in die houding met zyn hoofd naar beneden hangen, terwyl een straal kokend water uit den machine ketel hem voortdurend over het aangezicht liep. Alle pogingen om hem uit zyn benarden toestand te redden bleven zonder gevolg. Eeret drie uren later kon men den armen man losmaken en wegdragen. Beide beenen waren geheel verbrijzeld en deels tusschen het yzer blyven steken. Nog tot den volgenden avond had de ongelukkige ondraaglijke pynen te verduren, tot hem eindeiyk de dood verloste. Men heeft veel moeite om de identiteit der verbranden vast te stellen. Velen zyn verbrand, dat slechts de sterkste beenderen in verkalkten toestand zyn overgebleven; van anderen zyn sommige hchaamsdeelen en zelfs stukken van kleeren ongeschonden gebleven. Een half ver brand pakje visitekaartjes werd nog gevonden, waarop de naam Charles Antoch, doch van den bezitter was geen spoor te vinden. Onder de overblyfselen van den verwoesten trein werden talryke goud- en zilverstukken, hor loges, enz. gevonden. De Carabinieri verrasten een man, die onder de verbryzelde wagena zocht en snel iets verborg, dat later een zakje met 500 fr. in goudgeld bleok. Do N i e u w - Yorksche politie hoeft eene 28 jarige vrouw gevangengenomen, dïe volgens hare meening betrokken was bij de moorden, welke de geheimzinnige „Jack the Ripper" in de Ver. Staten gepleegd heeft. Halliday, de gevangengenomen vrouw, wordt beschu'digd van 3 moorden; de Sherif heeft evenwel de overtuiging, dat zy nog eenigp andere personen, onder wie hare 6 mannen, door vergiftiging uit don weg geruimd heeft. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur l Vergun my s. v. p. een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad. Toen indertyd onze kaasmarkt op tyd werd gesteld, was hiervan voornamelijk de reden: ten eerste, iederen handelaar in de gelegen heid te stellen, (on wel die, welke uit ver afgelegen plaatsen kwamen) op tyd ter markt te kunnen zyn, en ton tweede, om diegenen tegen te gaan, welke roeds in Burgsteeg en op Breestraat de boeren te gemoet gingen, om daar hunnen inslag te doen. Om dit niet meer te laten plaats hebben, werd door byna alle kaashandelaren een onderteekend request den Burgemeester aan geboden, waarop dan ook een gunstig in stemmend antwoord werd ontvangen. De heer F. J. Los was ook een der requestanten, weliicht een der eersten. Ik en vele andere kaaskoopers kunnen ons daarom niet begrypen, dat voornoemde heer, die toch werkelyk voorstander was do markt op tyd te stellen, juist uit genoemde oog punten, nu reeds aan Haven en Zylpoort de boeren afwacht om dóar hunno kaas te koopen, en natuurlyk als vanzelf zich daar een eigen marktje sticht, zeer ten ongerieve van de gewone markt'oezoekere, die zich op de wet tige markt bevinden. Zou hieraan van bevoegde zyde niet iets te doen zyn, dat dit in 't vervolg niet meer plaats heeft? U dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, teek en ik, met hoogachting, Leiden, UEd. dw. dienaar 9 Dec. 1893. X. Mijnheer de Redacteur t Eenige bewoners der buitengemeenten ont vangen eene waarschuwing om hunne ryks- belasting by den ontvanger binnen drie dagen te voldoen. Sedert het rondzenden van het belastingbiljet is er echter weer een nieuwe ontvanger gekomen, wien de meesten niet weten te wonen, daar hun zyne woonplaats niet is bekend gemaakt. Zou het nu niet billyk zyn dat ook hy hieraan binnen drie dagen voldeed? Z A. CORRESPONDENTIE. Ingezondon stuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2