Aan den gemeenteraad leggen B en Ws. ov*r het verzoek van mejuffr. Sara Maria Van Ipeion, om in hare betrekking van stads- vroedvrouw te worden gecontinueord. Er bestaat e'con bowaar tegen de inwilliging van het ver zook, zoodat B. en "Ws. in overgeving geven de adrcsecr.te wederom voor den tyd van drie jaren in bare genoemde botrokking to be stendigcn. De aandacht dor bezoekers van de Volks bijeenkomsten zij er op gevestigd, dat de vierde bijeenkomst op a. s. Woensdagavond zal aan vangen te kwartier over achten en dat alsdan de deuren worden gesloten. Komt men dus later dan kwartier over achten, dan kan men de zaal niet meer binnengaan. Deze maat regel der Commissie zal o. i. velen welkom zijn, veel bijdragen tot de orde en het luisteren veel gemakkelijker maken. De Leidsche Afdeeling der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal Maandag, 's avonds te half acht, in de zaal der Logo een gewone vergadering houden, waarop wij bi) uitzondering meenen de aandacht onzer lezers te moeten vestigen, niet alleen wijl daarbij, mede bij uitzondering, een beperkte introductie is toegestaan (olk lid mag, blijkens het convocatiebiljet, iemand medebrengen), maar vooral omdat daarin een zaak aal worden behandeld en besproken, die tegenwoordig v.ii stcods klimmend belang blykt te zijn: d eigenschappen en het gebruik van hulp- w:sr:/.offen in den Tuinbouw. 1 Jet btiang van zoogenaamde intensiove cultuur, reeds sedert eeriigon tijd voor den Landbouw onbetwistbaar bewezen, werd tot dusverre op het Tuinbouwgebied luttel ge waardeerd, bleef 2elft aan velen volkomen onbekend. De verrassende resultaten echter, hier en daar elders met hulpmeststoffen ver kregen, moesten ook hier sommigen de oogen openen. Wat men weet dat voor den Landbouw van groot belang was, kón toch niet onbeteokenend z\jn voor de groententeelt, die zoo na aan den landbouw verwant is, en dAt het daarvoor van groote beteekenis is, staat dan ook reeds vast. De kweekers tasten daarbij echter in den blinde, niet wetende welke hulpmeststoffen zy op bijzondere gronden en voor bijzondere gewassen moeten gebruiken, terwijl zü zich in de te gebruiken hoeveelheden vreezen te vergissen. Met de teelt van potgewassen is het evenzoo gesteld, on toch kan mon, ook op dat gebiod, sommige weinig kostbare hulpmeststoffen gemakkelijk en met zeer veel voordeel aan wendenwat dus natuurlijk eveDzeor het geval i3 met de cultuur van kamerplanten. Ieder, die zich met de plantenteelt bezig houdt, zij het op kleinere of op grootere schaal, kan derhalvo gerekend worden daar belang bij tc hebben. Het is dan ook om deze reden dat het Afdeelingsbestuur, deels op verzoek van oenigo leden, den heer Willy Droog, te Haarlem, als Agent der Dordrechtsche Maat- 8chappi) tot verkoop van hulpmeststoffen, uitnoodigde in eene ledenvergadering de eigen schappen en hot gebruik der voornaamste voor don Tuinbouw bolangryke hulpmest stoffen te komen bespreken, waaraan hü in deze vergadering gevolg zal geven. Zij, uie aan de uitnoodiging van het hoofd bestuur, om goed te controleeren proeven daarmede te nemen, willen gevolg geven, kunnen dan tevens, na afloop dier redo, ver dere gewonscbte inlichtingen verkrijgen; in lichtingen, die zeer zeker ook de belangstelling van anderen zullen wekken. Deze bijeenkomst kan derhalve, vooral voor do groententeeldersvan groot belang zijn en den bloemisten hulpmiddelen doen kennen, die zo met voordeel kunnen aanwenden. Het laat zich dan ook verwachten dat zeer velen, ook niet-kweekers, deze vergadering zullen bijwonen. Bij de beden aan het Departement van Marino plaats gehad hebbende aanbesteding, zijn voor de levering van 65,000 kilogram witte zeep aannemers geworden de heoren Sanders Co alhier. De nieuwe operatiezaal in het academisch ziekenhuis alhier is geopend met een toespraak tot heeren studenten door prof. dr. J. E. Van Iterson J.Azn. De operatiekamor i6 thans ingericht naar de eischen der wetenschap en dio van het onderwijs. Ook van het humanitaire stand punt beschouwd zijn thans de groote gebreken, welke vroeger bestonden, weggenomen. Ze is gebouwd, nadat de schrijver en do heer J. Van Lokhorst, ^jksbouwkundige, die door den minister van binnenlandsche zaken waren uitgezonden, eenige der nieuwste operatie kamers in het buitenland haddófi bezocht. De vorwarming geschiedt door middel van sloom; voor kunstlicht wordt electriciteit gebruikt. Het bericht van het „Vad." in zake de vervanging van prof. Fruin overnemende, voegt Minerva" er nan toe: „Is dit bericht waar, dan zijn wij inderdaad goed ingelicht gewordenimmers, een hoog- leeraar in de oude geschiedenis kan in wetensehappelijken zin bezwaarlijk een opvolger van prof. Fruin genoemd worden." Uit Den Haag meldt men aan „De Tyd", dat de overgang van mevr. do douairière gravin Van BylandtMassow en haren zoon tot het katholicisme by sommige hoog aristo cratische families te 's Gravenhago navolging zal vinden. „De hopelooze verdeeldheid der protostant- scho secten onderling heeft", naar deze bericht gev9r verzekert, „het eerst de oogen der beide nieuwe bekeerlingen geopend." Dr. P. Van Delden Sz., te Deventer, zal op 11 December zyn 50-jarig jubileum als modieus vieren. Als aanstaand burgemeester van Roer mond wordt genoemd de tegenwoordige bur gemeester van Lichtenvoorde, de heer Raupp. De Weener bladen maken met leedwezen melding van bet vertrek van onzen gezant, den heer Mazel Zy geven hem de eer van in de 10 jaren, die hy te Weenen heeft doorgebracht, zich er de algemeene sympathie te hebben verworven door zyne rechtschapen heid en aangenamen omgang, terwyi vele behoeftigen in hem een weldoener verliezen. De heer P. "W Janssen, te Amstordam, schonk eene vorstelijke gift van ƒ10,000 aan de „Prins Hendrik Stichting"teEgmond-a/ Zee. De lieer E. Ploos van Amstel heeft zijne zaak (firma J W. Ploos van Amstel) te Mel bourne geliquideerd en keert naar het vaderland terug Naar wy vernemen, zal in de aange kondigde vergadering der „Tabakmaatschappy Amsterdam" door de directie een voorstel tot liquidatie worden gedaan. (IV. R. G.) De luit ter zee 2de kl. C. F. Kruisinga keert per stoomschip „Prins Hendrik" naar Nederland terug en wordt op non-activiteit gesteld. By een gisteren herhaald bezoek aan het ziekbed van mr. Keuchenius, zegt de 0St.", ontvingen we de droeve overtuiging, dat het einde naderende is. Do krachten nemen zicht baar af; de pynen gunnen nauwelyks een oogenblik van verademing; en verweer tegen deze krankheid is er niet. Gelukkig mag getuigd worden, dat do geesteiyke vermogens nog geheel helder bleven. In „De Nederlandsche Politiegids" wordt de vraag besproken of een kostuum voor de commissarissen van politie gewenscht is. Een inzender beantwoordt deze vraag om verschillende redenen bevestigend. Volgons zyne meening zou de ambtskleody der burge meesters, eenigszins gewy'zigd, kuDnen worden nagevolgd. De redactie van genoemd blad aoodigi de 0. v. P. in Nederland uit, haar te wiHen mededeelen of zy genegen zyn een adres aai' de Regeering te onderteekenen, waarin op een kostuum voor de C. v. P. wordt aange drongen. De Leidsche Inkomstenbelasting. Do Oommissie van Financiën rapporteert omtrent de in hare handen gestelde voor dracht van Burg. en Weths. tot wyziging der Verordening op de Plaatselyke Directe Be lasting het volgende Die voordracht heeft in hoofdzaak tweeër lei strekking: lo. een stelsel in te voeren, waarby de belastingschuldigen ambtshalve worden aangeslagen; 2o. van belasting vry te stellen diegenen, wier inkomen minder dau 500 bedraagt. Wat het eerste hoofdpunt aangaat, doelt de Commissie de ineening van Burg. en Weths. Wel wordt door de nieuwe regeling •Je taak van Burg. en Weths. verzwaard, doch waar zyzelven verklaren, niet tegen die verzwaring op te zien, vindt de Commissie volle vryheid, er toe mede te werken. Zeer juist cht de Commissie in dit stelsol do door Burg. en Weths. ontworpen bepaling, dat afzonderlyke commissiën uit zyn midden den Raad zullen advisoeuen omtrent de bezwaar schriften der belastingschuldigen. Dezen zullen daarin een waarborg vinden, dat door den Raad niet over hunne reclames wordt bo slist, zonder dat ze nogmaals nauwkeurig zyn onderzocht door personen, die tot het opmaken van den aanslag niet opzottoiyk hebben medegewerkt. Wat de afschaffing van de beide laagste klassen der belasting betreft, zoo is de Cora missie van Financiën daarvan in beginsel geene voorstandster. Zy acht het wenschelyk dat in den finantiëelen toestand der gemeente, geiyk die zich o. a. in het jaarlyks te bepalen cyfer der inkomstenbelasting openbaart, allon belang stellen. En dit doel wordt het boste bereikt, indien zoovelen als eenigszins moge lyk is, daarby rechtstreeks belang hebben. Niet het minsto geldt deze opmerking in een tyd, waarin allerwegen meor van rechten dan van plichten der burgers wordt gesproken. Doch de practiscbe overwegingon, welke door Burg. en Weths. tot aanbeveling van hun voorstel worden aangevourd, deden de Com missie besluiten, over dit bezwaar heen te stappen en den gemeenteraad tot aanneming ook van dit deel der voordracht te adviseoron. Opzetteiyk behandelde de Commissie de vraag, welke veranderingen de opheffing der laagste klassen moest ten gevolge hebben voor den aanslag der hoogero klassen. Gold het oene geheel nieuwe belasting of eono geheele herzioning der bestaande vorordening, dan zou naar haro meening eene meer progres sieve regeling ernstig moeten worden ovor- wogen. Doch deze is thans niet aanhangig gemaakt. En nu nog altyd eene wettelyke regeling van het gemeentelyko belasting stelsel in het verschiet is, acht ook de commissio van financiën het daarvoor niet den geschikten tyd. Onder deze omstandig heden dunkt haar wat door Burg. en Weths. wordt voorgesteld het meest aanbevelens waardige. De belastingplichtigen, oomiddollyk volgende op degonen die geheel worden vry gesteld, veikrygen eono gedeoltelyke ont heffing, die niet anders dan biliyk kan ge noemd worden. En in do hoogere klassen blyft eene „zachte en geleidelyke vermeerde ring" bestaan, geiyk ze ook geldt in de tegenwoordige verordening. De vermoedelyke uitkomsten der nieuwe regeling, gelyk zo blyken uit de door B. en Ws. overgelegde tabel, schynen der Commissie van dien aard. dat ze tot aanbeveling strek ken. Dat het percentage der belasting van 8 op omstreeks 3.27 pet. wordt verhoogd, 6chrikke niemand af; voor het grootste ge deelte der belastingschuldigen, namelyk voor allen, die voor een inkomen beneden ƒ1750 zyn aangeslagen, is dio vorhooging, biykens de door B. en Ws. opgemaakte tabel, slechts eene schijnbarevoor de belastingschuldigen der daarop volgende klassen is zy in werke lijkheid eene zeer geringe. Op grond van hot bovenstaande geeft do Commissie van Financiën in overweging, de voordracht van Burg. en Weths. aan te nemen. Praatjes over Kunst Vlokken. XV. In „Pulcbri Studio" zyn thans de artisten van de „tweede groep" aan 't woord. J. Van de Sande Bakhuyzen en B. J. Blom- mers vullen de eereplaatsen. Voorts aan de zy wanden: Mevrouw Suze BisschopRobertson, Breitnor, W. Van Kony nenburg, F. Arntzenius, H. A. Van Oosterzee, Apol, mevrouw MesdagVan Houten en J. M. Ten Kate. Op de beide eindvlakken is het werk van Storm van 's Gravesande (krytteekeningen)en dat van Gerard Muller (aquarellen) geplaatst. „De photograaf Broersma, te Leeuwarden, heeft van de Koningin Regentes vergunning gekregen om eene kort geleden op het Loo door hem gemaakte photographic van Koningin Wilhelmina in Friesch kostuum in den handel te brengen." Aldus een courantenbericht, met de mededeeling eindigend, dat deze photogra phic de eerste is, voor welke de Koningin in Friesch kostuum heeft geposeerd, en aeor goed geslaagd mag heeten. Wel prettig voor al degenen, die indertyd zich onbewust die „onechte" hebben aange schaft, waarin echter voor kennersblikken veel wansmaak en onkunde van teekenmees- ters niet genoeg verborgen bleek te zyn. Welk eene ontgoocheling nul De vierde en laatste Kunstbeschouwing alhier zal op Donderdag 21 December a. s. plaats hebben als vroeger in den Foyer der Stadszaal. Eene portefeuille van de firma Frans Buffa Zn., te Amsterdam, zal worden ge- exposeerd, terwyi de commissie zich tevens van de medewerking van Mevrouw de Wed. Artz Schemel te 's-Gravenhage verzekerde, die uit hare ryke collectie toezegging deed. Ook zullen tapyt-ontwerpen van den heer Colenbrander ter bezichtiging worden gesteld bovendien werden de volgende artisten tot inzending van hun werk uitgenoodigd J. Van de Sande Bakhwijzen, G. Artz, Mevr. Bilders van Bosee, G. J. Bos, G. Brtitner, Ives Browne, A. Van Eek, Mej. Jo. Gram, M. Karnerlingh Onnes, Ed. Karsen, J. Keiler A. Der KinderenW. Van Konijnenburg, Willem Maris, Ter Meulen, Odé Jr., Thorn PrikkerFloris VersterJan Veth, Wencke bach en Ph. Zilcken. Hoogstwaarschynlyk zal er van Joz f Israëls het portret zyn van den heer De J'", te 's-Gravenhage. Met groot enthusiasme zou ik willen schryven over die superieure collectie, die daar thans by'een is in de zalen van den H a a g- scheii Kunstkring, over die keurver- zameling van dat goudenen artisten Triode M a r i s s e n, doch to goed weet ik hoo daar myne pen ver achter zou biyven by 't geen ik uitgedrukt zou willen zien, hoe banaal eene dorre opsomming der schilderyen by die kunst zou afsteken. Maar er is één iets, dat my manmoedig besluiten doet over deze expositie in myne „Vlokken" stellig niet te zwygen, en dat is... de aanwezigheid van Mattbys Maris' „Vlin ders," hier. Dat bekoorlyke kinderfiguurtje, meisje, gra- ceiyk achterover 'liggend, het rechterarmpje in de lucht, (met een handje, om voor te knielen), wyzend naar twee dartelende kapellen, slap languit rustend op den grond, het linker- ariupje, een wit bloempje in de vingersbloote voetjes; 't blonde golvend haar, bezaaid met paarlen, van kleur mooi gevoeld afstekend tegen het sober blauwe kleedje, en o, dat gezichtje met het half lachende mondje, de melancholiek ernstig donkere oogjes, wat goddelyk mooil Deze schildery is een gedichten het zullen wol zulke werken zyn, die een dichter zulke mooie woorden als deze deden neerschryven. „Eu toen een blond blauwoogig meisje zag Vóór hem staan spreken in zyn moederspraak Zy stond als koren in den blauwen dag." Aan Mevrouw Calkoen-Zeegers Veeckens, die niet alleen „do Vlinders" kocht, maar thans de vereerders van Tbys Maris' kunst door haro groote loyauteit opnieuw in de gelegen heid stelt dit sublieme werk weer te bekyken, te bewonderen, mag stellig wel een woord van sympathieke hulde worde gebracht. Verder z(jn er 51 werken van Jacob, 17 van Mattbys en 29 van Willem.De inrichting der zalen is voortreffelyk. Nog een welgemeende raad ten slotte, wat de verlichting betreft: men zorge vóór 1 uur des middags in de zalen boven de Passage te zyn. 0. V. Albert Vernoy in .Van Nu en Straks". Gemengd Nieuws. Onder de gemeente Oegstgeest woont aan de Kwaakbrug zekere J. Sch., die in den Broekpolder in gebruik heeft eenige stukken weiland, waarop staat eene schuur, dienende tot stalling van koeien. Bedoelde Sch. had in gezegd weiland ter weiding loopen vyf koeien van een zekeren koopman uit de omgeving van Leiden, waarvoor betaald moest worden 1.50 per week. Successievelyk waren van die koeien er vier weggehaald en by de afhaling van de laatste zou de betaling ge ichieden. Gistermiddag nu kwam bedoelde veehande laar met een zekeren koopman om het laatste rund weg te balen. Toen ze in de schuur kwamen, sneden ze daartoe bedoelde Koe los en verwijderden zy er zich mede. De zoon van Sch., die van de afspraak, wat de betaling betreft, wist, bevond zich ook in de schuur en ging daarom zyn vader roepen, die in de nabijheid aan het werken was. Deze ging natuuriyk onmiddeliyk de beide perso nen, dio zich met het rund verwyderden, achterna en hield hen aan, waarby eene vechtpartij ontstond. Daarop kwam L. v. d. Geer, onbezoldigd ryks veld wachter, ter hulp, maar deze werd ook geslagen, evenals Sch., wiens arm bet met een zwaren knuppel ontgelden moest, zoodat die voor het oogenblik niet meer te gebruiken en erg opgezwollen is, terwyi men het by den ryksveldwachter gemunt had op diens hoofd, dat vol bulten en blauwe plekken geraakte. P. Zw., in den omtrek aldaar werkzaam zynde, kwam op het zien van wat er ge beurde ter hulp en eerst toen gelukte het de koe van veehandelaar en koopman te ontnemen, waarop het dier naar den stal kon worden teruggebracht. Tegen beide laatstgenoemde personen wordt proces verbaal opgemaakt. Deze week kwamen te Katwflk aan Zee 4 haringschuiten aan, te zamen aan brengende 320 kantjes pekel-, 156 ton en 47000 stuks 8teurharing. Steurharing bracht in afslag ƒ11 a ƒ12 per 1000 stuks en 9 a ƒ10 per kantje op. Alle schuiten zyn nu behouden teruggekeerd, zoodat de baring- visschery geëindigd is. De bazaar, te 's-Gravenbage ge houden voor het „Kinderziekenhuis" aldaar en de Vereeniging „De Stuers", heeft naar men zegt netto 13,000 opgebracht. By gelegenheid van de installatie van den heer P. Kreyelmans als burgemeester •Tan Nederweert was het geheele dorp netjes versierd. Eerebogen, vlaggen, groen en lampions prykten in de straten. Den geheelen dag heerschte er vreugde en vierde men feest, 's Avonds echter was het anders: op meer dan 20 plaatsen werden de ruiten ingeworpen en hier en daar word gevochten. By eene dezer vechtpartyen werd de landbouwer P S. met een mes vry ernstig verwond. De marechaussees zyn de daders op het spoor. Bovendien heeft er nog dienzelfden avond eene poging tot moord onder die gemeente plaats gehad. De landbouwer H. B., eene herberg ver latende, bekwam een schot hagel in den linkerarm en in het linkerbeen. Niettegen staande de yverig8te nasporingen is het aan de marechaussees niet mogen gelukken den dader te ontdekken. In „Constantia" te Amsterdam kwamen gistermiddag weer de werkloozen by' een, tot wie Reens, Geel en Wolring toespraken hielden en mededeelden, dat wel enkele com missiën gevormd waren, maar toch geen brood was verkregen. Men had nu besloten krasser op te treden. De werkloozen, die in 48 gemeenten bewegingen houden, zullen eene oproeping doen tot een gemeenschappe- lyken hongeroptocht naar Den Haag, om aan de zoogenaamde Volksvertegenwoordiging en aan de Koningin hunne nooden kenbaar te maken. Wolring verklaarde dat, nu de burgemeester van Amsterdam zyne belofte niet hield om werk te verschaffen, opnieuw een adres aan den Raad zou worden ge zonden. Op de wandeling viel niets byzonders voor. De predikant M., te Heteren, is naar de „Arnh. Ct." verneemt, voor den rechter van instructie te Arnhem verschenen, als verdacht van onzedelyke handelingen. In diezelfde zaak moeten verleden week Vrydag ook reeds 9 personen, onder wie 8 meisjes van 1421 jaar, door dien rechter zyn gehoofd. Te Haaften is een schipper, die aldaar den eenzamen dyk passeerde, door twee onbekende mannen aangerand en van zyn geld 24) beroofd. De aangerande bekwam twee messteken in het aangezicht. Door de politie te Maastricht is aangehouden een kippendief op het oogenblik, dat hy zyn gestolen waar te geldo wilde ma ken. Hy was reeds lang de schrik der bezit ters van pluimgedierte buiten de voormalige Boschpoort, zoodat zyne aanhouding met vreugde werd vernomen. Te Helmond is uit deZuid-Willeras vaart het lyk opgehaald van den infanterist Van Osch, uit het garnizoen 's-Hertogenbosch. De jusiitie uit Roermond is Donderdag naar Helmond vertrokken om een onderzsek naar de oorzaak van den dood van Van Osch in to stellen. Men zegt dat hy gewurgd en daarna in het kanaal geworpen is De marechaussees uit Helmond hebben, in verband hiermede eene vrouw gearresteerd, Naar het „Hbl." verneemt, wordt by de Am sterdam sch e Omnibus-Maatschappy eene voor het publiek belangryke verandering in de controle op de Amsterdainsche trams voorbereid. Er is plan de tegenwoordige overstapjes te doen vervallen en te vervangen door passe partouts. Tegenwoordig vraagt men een overstapje voor de eene of andere lfin; bfl de nieuwe regeling zal men eenvoudig vragen een passe partout (overstapje) en zal men daarmee dan op denzelfden dag een tweeden rit kunnen maken, op welke lyn dan ook; het kaartje kan dus ook dienen als retour. Men zal dus fietelyk voor 12ya cent twee gewone kaartjes koopen. De bekende overstappen van 12'/a cent, die via Leidschepein gelden over drie lynen, zullen biyven bestaan. De directie zal de inwerkingtreding van den nieuwen maatregel nader bekend maken zy noopt dat men er 1 JaDuari mede zal kunnen beginnen, doch zeker is dit nog niot. UitZuidhorn wordt aangaande de arbeidersbeweging gemeld, dat op voorst6'i van de vereenigde commissiën voor vlasbewer king te Zuid- en te Noordhoorn door het gemeentebestuur is üosloten het loon voor het scboonen per bundel, onopgemaakt, 7ast te stellen op 571/2 ets. Donderdag werd er gelegenheid gegevon tegen dat loon geschoond vlas in te leveren. Niemand der arbeiders was daartoe geneigd, behalve een enkele, die echter wegens bedreiging door anderen, liet met durfde doen. Des avonds is er weer eene vergadering gehouden, waarin besloten is eene commissie at le vaardigen naar den commissaris der Koningin om by dezen de belangen der arbeiders aan te bevelen en diens tusschdnkomst in te roepen. De polKJe was versterkt. Wanordeiykheden zyn er niet zooals Maandagavond, voorge vallen. HetEngeieche schip „Jason" is ten gevolge van eon bevigen storm op de kust van Michigan gestrand. Slechts één der opvarenden werd gored, 26 anderen kwamen om, ondanks de pogingen om het schip met reddingsbooten en lynen te bereiken. Voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte vischschuit „T. S. 21" is te Terschelling eene inzameling van giften gehouden, om in den dringendsten nood te kunnen voorzien. De collecte bracht op ƒ311.90. Het vaartuig was niet verzekerd. „Vinnigheid" in plaats van „aanminnigheid". De vorige week bevatte een der Haagsche bladen het bericht, dat een student was ge arresteerd, omdat hy uit aardigheid een pakje uit eene mand van eene dienstbode had genomen. De Minerva" bevat naar aanleiding daar van het volgende: In zekeren nacht, toen de hemel met een vacht van wolken wa6 bevracht, hield ik de wacht in oen stad, die den naam van ingetogenheid had, doch veel boosheid be zat, en daar staande onder de boomen, zag •k oen meisje komen, met haar japonnetje opgenomen, zonder schromen, en in haar handje een aardig mandje, terwijl op de koonen, van de 3i'boone, twee rozen lagen te blozen. Ik trad op haar toe en sprak weltemoo: „O lieve schat, parel aan de kroon van deze stad, kwik-me-dit kwik me-dat, wil gedoogen, dat ik kyk in uw oogen, die op homelsche schoonheid bogen, zonder logen, en van bovenaardschheid zyn omtogen. Laat my u vangen, en op uw wangen, als ge zangen, myn lippen prangen, om my te ver- biyden, zoodat ieder my zal ben'yden." Zy sloeg de oogjes neer, en zeide: „mynheer, gy belaagt myn eer. Gy moest bedenken, hoezeer uw wenken, my droof heid schenken. Gy moest u schamen, dat go dorst beramen, plannen, die allerminst betamen, noch aan die u bent een Leidsch student, noch aan my, myn heer, die niets heb dan myn moeder, myn japon en myn eer." Onder het spreken, begonnen de beken, te leken, en uit haar oogen te bre ken, zonder my te verweeken, hoewel my het woord in de keel bleef steken. Ik vatte met spoed echter nieuwen moed, en lonkte zoo goed, en sprak zoo zoet: „O schoongeleesto maagd, is het niet gewaagd, te meenen dat hy, die u dit vraagt, uw eer belaagt, en aan den wortel van uw geweton knaagt? Het waar godgeklaagd, zoo gy wierdt geplaagd. O gy wreede, wat verdenkt gy myn zeden, zonder reden, daar gy my niet hebt gekend vóór heden, of in het verleden Neem my toch mede, on sluit vrede, en laat onze schreden, be treden, het aardsche eden, der gelukzaligheden. Doch zoo gy niet wilt, en al myn gesmeek is verspild, wees dan mild, en laat myn hon ger niet ongestild: geef my met gracie, een sin- terklaassie, van al uw speculatie, uit de mand, die ik zie slingeren, aan uwe vingeren." Zy trad achteruit, met vast besluit, en jam merde luid, alsof ik ware een schavuit, en een booze guit. Maar onbedeesd, en heelemaal niet bevreesd, met een tegenwoordigheid van geest, die my nog zolden eigen is geweest, zag ik my voorgeteekend, hoe ik doen zou my wrekend, myn vingers uitstekend; edoch ik had mij misrekeud. Want toen ik myn hand, stak naar den kant, waar zy stond met dö mand, zonder boos bedoelen, maar alleen om in dat lekkers rond te woelen, toen voelde ik my gegrepen, en door sterke knepen gene pen, en zag my sleepen, en zweepen, over de straten, door onverlaten, tegen wie geen smeekingen baatten, en die niet vergaten, dat zy Leienaars haten. Ik kwam ook by den schout, dewelke sprak zeer boud, en mij verwees naar een bed van hout, dat hard was en koud. Zy heeft my misleid, tot myn innige spyt, een slechte meid, die ik zoo gaarne een tyd wou hebben gevryd. Zy zy voor altoos vermaledyd. Ik vroeg aanvalligheid, en lief talligheid, en zij gaf malligheid, en zwart galligheid; ik vroeg aanminnigheid, en zy gaf vinnigheid; gerechtigheid, «n zy gaf slechtigheid.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2