N°. 10365. Maandag 4 December. A0. 1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 December. F1 euilleton. ütiONDUM. LEIDSCH DA&BLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlyke Nommers 1.10. 1.40. 0.06. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1—0 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiton de stad wordt f 0.06 berekend. Tweede Blad. Finantiëel© Kroniek. De afgeloopen week bracht voor Holland- che of Indische waarden weinig belang rijks. Alleen valt voor de Indische markt van ee.\e zeer vaste houding melding te maken, terwijl in goed ingelichte kringeD wordt ge sproken van een dividend der Deli-Maat- schapptf, <iat het laatst geraamde nog be langrijk zou overtreffen. Oostenrykscbe fondsen vervolgden hunne ryzendebeweging onder den invloed van de Weener beurs, waar de verdere verbetering der Valuta koersen eene gunstige stemming dood behouden. Russische fondsen blijven voortdurend in zeer opgewokten toestand, waarvoor thans van Frankrijk wel eene der krachtigste bewe gingen uitgaat. Hiermede schijnen ook de geruchten in verband te staan, volgens welke de Russische regeering voornemens zou z\jn oene nieuwe leening aan te gaan, waartoe by voorkeur de Fransche markt zou worden aan- gowezen. De 6 pets. obligatiën Rusland 1883, die niet ter conversie werden aangeboden, sijn thans aflosbaar gesteld en betaalbaar 14 dagen na hunne inlevering te Amsterdam. De aflossing geschiedt met 410 Mark per stuk, tot den koers van den dag. Turksche fondsen zyn voor hetmeeren- doel vast, de geruchten betreffende onder handelingen en beraadslagingen voor eene conversie doen weer opnieuw de ronde. Wat de Turksche loten aangaat, schijnt het struikelblok, dat de reeds lang hangende rege ling tegenhoudt, nameiyk de inhouding van hare goedkeuring door de Kamer van Koop handel te Rome, spoedig uit den weg te zullen worden geruimd, daar genoemde instelling verklaard heeft hare goedkeuring thans aan de re elingsvoorwaarden te zullen hechten. In Spanjaarden ging weinig om, doch do er kele affaires konden slechts tegen lageren koers piaats vinden, daar de voortzetting der onlusten in Marokko eene ongunstige stem ming teweegbracht, daar juist een stilstand en zelfs een einde daarvan werd verwacht. Volgens oene opgaaf hebben de buitengewone kosten, door deze expeditie veroorzaakt, reeds eene uitgaaf vereischt van 15 millioen pesetas. Dat Spanje thans meer dan ooit pogingen aanwendt om het noodige kapitaal te ver- krygen, spreekt wel vanzelf, en nieuwe ge ruchten omtrent hulpverschaffing worden dan ook vernomen. Den Spaanschen minister van financiën zou door een Fransch bankiers- syndicaat een voorstel zyn gedaan om 200 millioen pesetas schatkist-obligatiön uit te geven, rentende 6 pet. en betaalbaar in goud. Na vyf jaren zouden deze obligatiën weder aflosbaar zyn, doch zou aan de uitgifte de voorwaarde verbonden worden, dat eene ver lenging dan weder zou kunnen p aats hebben. De benoodigde renten zouden worden ge vonden uit de opbrengsten der tabak, waarvan een gedeelte voor dit doel zoude worden verpand. Mocht deze operatie werkelijk tot stand komen, dan zou het vraagstuk eener nieuwe leening voorloopig van de baan zyn geschoven. De verdere ryzing der aandeelen Orel Vitebsk is natuuriyk een gevolg van het bericht, dat ook deze lyn door de Russische regeering zal worden overgenomen op voor waarden, die voor de aandeelhouders byaonder voordeelig zoudenjiyn. Dezen zullen nl. voor iedere 10 aandeelen a 125 roebel, terug ontvangen 15 4-pcts.-Staat8obligatiën groot 100 roebel (niet vry van belasting). "Wel zou het rentegenot iets minder zyn (67*/* rbl- tegen 621/» rbl.), dooh daartegenover staat een niet onbelangryk voordeel in den koers, daar volgens de voorloopige gegevens de nieuwe obligatiën beneden 90 pet. zullen worden in rekening gebracht, terwyi de koers, waarop deze obligatiën thans te St.-Petersburg genoteerd staan, 92 pet. bj^-aagt. De koers der aandeelen G rfo teRussische Spoor bleef aanvankeiyk eveneens stygende. Nog steeds zyn de ovememinge voorwaarden niet ten volle bekend, doch men meent in goed ingelichte kringen, dat die voorwaarden voor de aandeelhouders nog meer voordeelen zullen aanbieden, dan in den tegenwoordlgen koers is begrepen. De aankoopen voor St.-Petersburg worden krachtig voortgezet, dooh het aanbod van het publiek is zoo groot, dat de prezen niet op de hoogste noteeringen konden gehandhaafd blyven. De kolossale drang tot verkoop in aanmerking nemende, is het zeer opmerkeiyk dat de koersen steeds op zulk een hoog peil blyven, waarby het feit, dat byna alles door Rusland wordt opgenomen, niet zonder be- teekenis is. De markt der Zuid-Amerikaansche waarden had een vast aanzien en inzonderheid voor Mexicaansche fondsen is het verloop zeer gunstig. Zoowel in de 6 pets. goud-obligatiën als Subsidie-Bonds, kwam eene enorme prys- verbetering tot stand. Het uitgangspunt hier voor was Beriyn, alwaar de mededeeling werd ontvangen, dat de regeering toezegging had gedaan om hot aandeel der douane-ontvang sten, dat voor de rentebetaling der 6 pets. goud obligatiën was aangewezen, te verhoo- gen en tevens het saldo, dat te Beriyn aan wezig behoort te zyn, doch ten behoeve der vorige couponbetaling terdege was aange sproken, weer geheel aan te vullen. Voorts is de regeering er in geslaagd nieuw kapitaal te verkrygen, hoofdzakeiyk tot af doening der vlottende schuld. De leening hiertoe zou in Januari aan de markt worden gebracht. Een en ander, waarby nog gevoegd zeer g instige berichten omtrent den vooruitgang van cl-i' flnantiöelen toestand van het land, werkte mede om voor de Mexicaansche waarde eene ze-r flinke houding te doen ontstaan. Uit Londen kwam het bericht, dat dezer dagon weer eenegeldleeninguit Venezuela heeft plaats gehad, waarmede het bedrag, hetwelk noodig is tot uitbetaling der Februari- coupon, geheel voorhanden is. De opinie voor Am er ikaansche spoor wegwaarden blijft steeds zeer gunstig. Lang zamerhand begint voor betere geldbeleggings soorten sterker vraag te ontstaan. Het publiek maakt zich weer meer en meer vertrouwd met het denkbeeld, dat, al moge er veel kaf onder hot koren schuilen, toch niet alle Amerikaan8ohe spoorweg-obligatiën tot de gevaariyke beleggingssoorton kunnen wor den gerekend. De belegging bepaalt zich in hoofdzaak wel tot de beste soorten, dooh in elk geval toont dit aan, dat de aandaoht meer en meer op deze markt gevestigd wordt. Daarenboven zyn de berichten uit Amerika van zeer bemoedigenden aard. Bemoedigend, omdat de verschynselen, welke thans worden waargenomen, duiden op eene verbetering van den algemeenen toestand. Wel heeft de herleven - diging van den handel slechts langzaam plaats, langzamer waarschyniyk dan algemeen was verwacht en gehoopt, doch de teekenen zyn des te gezonder. Zoo vloeien de deposito's in Amerika weder by millioenen naar de banken toe, terwyi eene vermeerdering der disconto's by de N.-Yórker instellingen van meer dan 14 millioenen dollars in ééne week, zeker wel als een deugdeiyk bewys voor de herleven- diging van den handel mag gelden. Verschillende soorten kenmerkten zioh door zeer belangryken omzet en even belangrijke koersverbeterlng. Zoo had in de 4 pets. Atchisonobligatiën eene belangryke ryzing plaats, naar aanleiding van berichten, dat, onder leiding van den president der Maatsohappy, eene beweging zou worden ondernomen om eene ryzing in de waarden te bewerkstelligen. Het valt niet te ontkennen dat dit bericht wel een al te speculatief karakter heeft I Zonder twyfel is by de Union-Pacific- waarden het Hollandsoh publiek in zeer groote mate betrokken. Tot nu toe is hét verloop der aangelegenheden dezer Maatschappy niet ongunstig. Het comité voor de reorganisatie spant alle krachten in om eene regeling tot stand te brengen, waarby hl hoofdzaak ge tracht zal worden tot het by een houden van het goheele ïynennet, daar de anders onver- m'ydeiyke uiteenspatting heillooze gevolgen voor het meerendeel der obligatiehouders zou hebben. Slechts door het byeenblyven van het geheele spoorwegsysteem is het mogeiyk om tot eene regeling te geraken, waarby ieders belangen in de gegeven omstandigheden zoo veel mogeiyk gebaat worden, daar de ver schillende lynen onderling van olkaar afhanke- ïyk zyn en elkaar noodig hebben. Mocht dus dit verband verbroken en voor iedere lyn een comité gevormd worden, dat dan natuuriyk uitsluitend voor de rechten en belangen der daarmede verbonden obligatiën zou optreden, dan zou het waarschyniyk biyken dat de meeste lynen niet in staat zyn om op eigen kracht te dry ven, en dan voor de obligatiën eene nog veel ongunstiger positie geboren worden. Volgens berichten in de couranten zou het gerechtshof de uitbetaling der vervallen rente op die obligatie-soorten, waarvoor de uitbe taling door de receivers was aangevraagd, hebben toegestaan. Offlciëel is dit bericht echter niet bevestigd. Ryjnlandsche Bank. Gisteravond ia te dezer stede eene nienwe Mannen-zangvereeniging geconstitueerd. Zy zal den naam dragen van ,Arion", terwyl tot directeur is gokozen de heer Joh. Soutendyk. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren G. M. Kosters, voorzitterJ. Splinter, secre taris Ph. Rank, penningmeester, en J. G. F. Van Ewflk, bibliotheoaris. De leden worden onderschelden in werkende en belangstellende. De contributie is voor ieder vastgesteld op f 4 por jaar. De repetitiën zullen gehouden worden eiken Vrydag-avond van halfnegen tot halfelfinhet hotel „Le soleil d'or", aan de Breestraat. Wy wenschen der nieuwe Vereeniging het beste succes op haar pogen om den mannen- zang in deze gemeente weder in te voeren en daar aan het hoofd staat de heer Jan SoutendQk, twijfelen wy niet of de repetitiën zullen by het aangename ook het leerzame en nuttige paren. Door stemgerechtigden der Ned.-Herv. gemeente van Kaag zyn met algemeene stemmen tot notabelen herkozen do heeren De Groot en Glenzer, en tot secteraris kerk voogd de heer W. Nell. Voor de betrekking van ondorwyzer aan de Openbare Lagere School in het dorp te Voor schoten zyn 7, voor die van onderwyzeres aan dezelfde sohool 6 sollicitanten. De heer D. P. Ramp, grondeigenaar en oud-wethouder te Woubrugge, on F. H. Van Wichen, burgemeester der gemeente Alke made en lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland, zyn door den kantonrechter te Alfen benoemd tot lid en plaatsvervangend lid der commissie van aanslag voor de belasting op bedryfs- en andere inkomsten in deafdeellng Woubrugge, waaronder ressorteeren de ge meenten Nieuwkoop, Nieuwveen, Zevenhoven, Ter-Aar, Alkemado, Leimuiden, Rynzaterwoude en Woubrugge. Voor de verbouwing der sociëteit .Ver eeniging", te Haarlem, waren 23 biljetten in gekomen; de hoogste inschryvers waren Wydom en Van Leeuwen, te Hellevoetsluis, voor f 86,460; de laagste J. J. Van Scbyndel, te Haarlem, voor f 56,690. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Van Tienhoven, geeft Maandag een diner ter eere van den Japanschen prins. De heer Geertsema, oud-Commissaris der Koningin in Overysel, eerst kort te 's-Gravenhage woonachtig, is vry ernstig on gesteld. Tot penningmeester der sociëteit .Onder ling Genoegen", te Woubrugge, is herbenoemd de heer B. Van Beynum, terwyl is verkozen tot vice-voorzitter, in de plaats van dr. F. M. van Deventer, die vertrokken is naar Leider dorp, de heer Th. M. Niemanstverdriet. Men meldt van gisteren uit Rotterdam Hedenmorgen tegen halfnegen is de afgetreden burgemeester, de heer P. LycklamaA Nyeholt, uit de gemeente vertrokken, uitgeleid door zyne familieleden, die nog voorloopig hier blyven. Aan het station-Maas waren tegen woordig de nieuwbenoemde burgemeester, de heer F. B. s' Jacob, do wethouders,de gemeente secretaris, verscheidene leden van den gemeen teraad, de hoofdcommissaris en de commis sarissen van politie, de directeuren van ge meentewerken en gasfabrieken, de haven meester, enz. Ook de luitenant-kolonel der schuttery, de heer De Jongh, was aanwezig. Van allen nam de heer Lycklama met een handdruk afscheid. Men schry ft uit Rotterdam aan de .Tel" De benoeming van den heer F. B. s'Jacob tot burgemeester van Rotterdam is voor ons Rotterdammers in dubbel opzicht eene aan gename tyding. Vooreerst wordt ditmaal niot, door de be noeming van een persoon van elders, ons eergevoel gekwetst, als zou Rotterdam nie mand binnen zyne veste tellen, die dezen eerepost waardig was; en ten tweede is de heer s' Jacob een man, wien men de hoogste achting toodraagt en met vol vertrouwon op de toekomst onzer stad den burgemeesters zetel ziet innemen. Sedert 1886 als raadslid en sedert 1891 als wethouder van Publieke Werken heeft hy by voortduring getoond, dat hy aan een goed oordeel enjjuist inzicht eerie gioote werk zaamheid paart; en dat is het bovenal wat in een burgemeester voor Rotterdam gevon den moet worden, wil hy met vrucht in het belang dier stad werkzaam kunnen zyn. Vooral verheugt het ons ook, dat Rotter dam niet, gelyk een vorig maal, zoo ge- ruimen tyd burgemeesterloos gelaton is, maar tevens bevreemdt het velen ook altyd nog, dat de heer s' Jacob, die toch ook by het aftreden van den heer Vening Meinesz een der eersten was, die als burgemeester gedood verfd werd, destyda niet reeds dadeiyk be noemd is geworden. Moge Rotterdam onder zyn beleid steeds in bloei en welvaart toenemen I Mr. M. C. Van Hall te Amsterdam Is met algemeens stemmen tot commissaris van ,de Kasveroeniging" aldaar gekozen, ter vervanging van wyion den heer H. Van Eeghen. Aan de noodlydende gemeente Schoter- land (Fr.) Is door het Ryk /"12,500 subsidie verleend in de kosten van de kindervoeding der gemeente^ De toelage van den directeur van het Bureau van den industriëelen eigendom is bepaald op ƒ1200, en van den adjunct- directeur by dezen dienst op f 600 'sjaars boven hunne j mrwedde als ambtenaren by het Departement van Justitie. Tot ab actis van het Utrechtache Stu| dentoncorps is gekozen de heer W. A. Roy- aards met 83 stemmen. De heer Roosmale Nepveu van Doorn is uit Amerika in ons vaderland teruggekeerd. Te Ottawa, in Canada, heeft by den Minister Daly ontmoet, en ontving van hem de ver zekering, dat deze bereid is de Hollandscbe plannen tot emigratie naar Canada te steunen. Naar „De Tel." verneemt, zal dr. W. J. Leyds, de Transvaalsche Staatssecretaris, niet vóór Maart van het volgende jaar naar de Zuid-Afrikaansche Republiek terugkeeren. Roman van B. KOOPMANS VAN BOEKEBEN. 77.) Maar je zei daar, dat je zin aan een glas wijn hebt. Welnu, warmen wyn kan k ja niet preser.teeren, maar een glas k; uden wyn is tot je beschikking en je ra ogt er suiker in doen, zooveel als je wilt." Als 't u blieft, jonker! heei graag 1" :ei Betje. Dramp schonk Van Moerbeek zyne dienst meid een roemer wyn in, 't aan haarzelf overlatende, daarin naar baren smaak, be- schei ieniyk een schepje suiker te doen Nu die smaak scheen nogal aan den zoeten kant ei Ie bescheidenheid niet overdreven te zyn, vai' Bet nam drie volle lepeltjes. „Op uw gezondheid, mynheer de jonker I" sprik ze toen en dronk, of liever lepte toen den wy-1 op, waarna zy de nog in 't glas ovorgableven suiker er al smakkend zorg- vuldi; uitschepte. By 't verlaten van de kuur wenschte zy den jonker van harte be juohap. Dien heilwensch vulde zy voor 7i h tolve aan in eene alleenspraak, die nage noeg hierop neerkwam: Goede sukkel, daar Ja bont! Wel mocht je zeggen, dat het in je hoofd niel pluis isl Maar of daar drankjes wel voor zullen helpen, betwyfel ik zeer. Ze gg -n, dat de jonker altyd wel een beetje oa:: don zonderlingen kant was, maar bepaald aan 't malen is geraakt, toen die meid van Van Berkel hem heeft afgeschreven. Nu, als dat waar is, dan mogen ze voor myn part die leelykerd geeselen en brandmerken met den strop om den hals! Toen vriend Nondum een paar dagen daama zich by Van Moerbeek kwam aanmelden, vroeg deze hem: „Zeg, Smitl Kom je dageiyks by de Van Berkels?" „Zonder mankeeren, jonker!" „En spreek je juffrouw Eveline dan ook?" „Niet altyd, maar dikwyis wel." „Zie eens, myn vriendl" vervolgde de jonker, terwyl hy opstond en een muurkast ontsloot, „ik heb bier een flesch met een drankjeOnsc-hadeiyk, natuuriyk, ja heil zaam in de uitwerking. Welnu, je krygttien gulden van my, als je juffrouw Eveline een paar lepels van dit vocht doet innemen." „Kom, jonker I" sprak nu de oude oppasser op vaderiyken, zacht bestraffenden toon, „baal nu toch zulke dwaasheden niet uit I" „'tls geen dwaasheid, Smitl Integendeel: je zult er veel voldoening van beleven 1" Nondum schudde het hoofd, maar zei niets. Eensklaps echter scheen hy zich te bezinnen en tot andere gedachten te komen. „Nu, toe dan raaarl" sprak hy opgeruimd, „als u my de zekerheid kan geven, dat het geen kwaad kan. „Hosgenaamd niet, oudjeI Je moogt er gerust mee naar den apotheker gaan en den drank chemisch laten onderzoeken: die zal er geen enkel schadeiyk bestanddeol in vinden." „Komaan dan maar! Geef uw (leech maar hier! Ik zal zorgen, dat de juffrouw den drank inneemt. Maar eene belooning wil ik niet hebben." „Maar Smit I „Neen, mynheer! Ik wil er geen cent voor hebben. Voor zulke diensten eenig loon aan te nomen, dat strydt tegen myn beginsel, en of u nu hoog of laag eprh.gt, ik zal niets aannemen." De oude man nam nu de ffesch en borg die in den diepen achterzak van zyn jas. Dat by daartoe overging, was uit vrees, dat de beklagenswaardige man, indien hy, Smit, bleef weigeren, zich tot een ander zou wen den en lichteiyk tot iemand, die van 's jon kers krankheid misbruik maken en niet alleen de tien gulden zou aannemen, maar nog meer geld eischen voor het voorgewende dienstbetoon. Dat Nondum terstond by zyne thuiskomst den Inhoud van de flesch in den gootsteen uitstortte, laat zich hooren. Den jonker maakte hy eenigen tyd daarna wye, dat het hem, na eenige vergeefsche pogingen, gelukt was, juffrouw Van Berkel over te halen, om drie dagen achtereen telkens een lepel van dat mengsel in te nemen. „Ik wist de jonkvrouw te doen gelooven, dat myn medicament byzonder zenuwver sterkend was. Of zy er nu baat by gevonden heeft, zou ik niet durven zeggen, maar zoo veel is zeker, dat de juffer, sedert zy van dat goed heeft ingenomen, heel vriendelyk tegen my is." „Zoo, zoo, heel vriendelyk, zeg je?" riep Van Moerbeek met stralende oogen, en voegde er by: „Kom, dat is heel goed, hoor!" Minder vrooiyk keek onze jonker, toen hy den volgenden Zondag uit do avondbeurt kwam. Vader Streefland had nameiyk in de bybeloefening gesproken over de dudalm of mandragora, eene plant, door Ruben in het veld gevonden, waaruit men, volgens het oude volksgeloof, een minnedrank kon be reiden. Naar aanleiding van dit bybelsch ver haal had de prediker uitgeweid over hot ge bruik van toovermiddelen en liefdedranken, een gebruik, waaraan, naar zyne verzekering, ook nog in onze verlichte eeuw enkelen zich, in hunne hemeltergende superstitie, schuldig maken. De zoodanigen, verklaarde de leeraar, behoorden in eeno christelyko gemeente niet thuis; de Heer Jezus zou hen niet als zyne discipelen erkennen maar hen uitbannen met een: Anathema! gaat weg van my, gy werkers der ongerechtigheid I Onder den indruk nu van die leerrede, had de jonkheer Van Moerbeek het erg benauwd gekregen, en uit vrees voor do geduchte straffen, tydeiyke en eeuwige, waarmee de bereider der minnedranken werd bedreigd, had hy aan den ouden heer Streefland het verzoek gericht van Hand. VIII met byge- voegde duizend gulden. Bid voor my tot den Heer, opdat niets over my kome van hetgeen gy gezegd hebt Een en dertigste Hoofdstuk. Het lezen van een vorhaal kan vergeloken worden by het doorwandelen van een land streek. Zoo sproken wy van een boek, dat wy doorloopen. Nu maakt 't echter groot verschil, in welk een vorm ons de roman wordt aangeboden, in zyn geheel, of wel in stukken en brokken. In 't eerste geval, als ons de geschiedenis in haar geheel, als boek, wordt ter hand gesteld, kunnen wy terstond het geheele terrein overzien en weten wy, om zoo te zeggen, by 't aanvaarden van de wandeling, hoever wy nog van den eindpaal zyn ver- wyderd. Desverkiezende kan een ongeduld ge lezeres terstond zien, niet alleen wanneer, maar ook hoe de zaak zal afloopen. Geboel anders is 't, als we met een feuilleton te doen hebben en ons dus het voedsel voor verBtand en hart by dagelyksche portie wordt opgedischt. In zoo'n geval toch gebeurt 't dikwyis, dat men meent nog wio weet hoe ver van 't einde te zyn verwyderd en dan eensklaps voor zich ziet staanVervolg en slot. 't Omgekeerde gebeurt ook, nameiyk, dat men vermoedt: Nu zullen we morgenavond wol 't besluit krygen, terwyl men nog vyf, zes dagen achtereen, altyd weer bemerkt: 'tBesluit? Neen, nondum, nog niet! {Wordt vtrvolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1