Uit0eg8tgee8t meldt men ons: Vele jonge stadsbewoners kiezen onze ge meente uit om er op brutale en gevaarlijke wijze te schieten met (zooals ze bij de jeugd bekend staan) „kattepullen." Dit begint ons, Oegstgeesters, te vervelen en wij vinden het ferm dat onze politie het den deugnieten deze week zeer lastig maakte, zoodat de schrik er bij hen inkomt. We waarschuwen de schutters hunne liefhebberij te staken, want.maar waarom het neergeschreven een goed verstaner heeft aan een half woord immers genoeg? In de gemeente Zegwaard doet zich een geval van mazelen voor, terwijl er ook verscheidene gevallen van influenza voorkomen. Het gemeentebestuur van Alke made, steeds voortgaande met het verbeteren en verfraaien van kunstwegen en voetpaden, heeft thans langs den weg to Oud-Ade en in het Lageland alle knotwilgen en wilgenstron ken doen rooien en publiek verkoopen. Wel is waar zal deze verkooping de gemeentekas niet merkbaar stijven (53 koopon brachten /"26 op, waarschijnlijk wegens do geringo waarde van dit bout en het moeilijke, zeer kostbare vervoer), doch de toestand zal er aanzienlijk mede verbeteren, daar het plan bestaat om op dat nu geheel ledig vak in het eerstvolgende voorjaar ijpen te planten,zoodat dan de geheele gemeenteweg van af Nieuwe- Wetering tot de Zijl met deze boomsoort zal p ijken. Het plan van „U t i 1 e D u 1 ci", o m te '6-Gravenhage eene rijwielen-tentoonstelling te houden, is opgegeven. Ook Arnhem beeft van het plan afgezien. De tentoonstelling te Amsterdam zal dus wol doorgaan. Te Baarn heeft de hotelhouder A, wiens inboedel de vorige week gerechtelijk werd verkocht, in eene vlaag van waanzin zijn hotel in brand willen steken. Door spoedige hulp werd de vlam nog bijtijds gebluscht,en zoodoende, daar het hotel in 't dichtst be bouwde deel van Baarn staat, een groot onheil voorkomen. Veiligheidshalve wordt het thans des nachts door de politie bewaakt. Een rangeorder in de Stadsriet- landen te Amsterdam geraakte gisteren ODder een trein, welke aan het rangeeren was. Hy had de tegenwoordigheid van geest gestrekt op don grond te gaan liggen, zoodat 18 wagens en de locomotief over hem heen gingen zonder hom te deren. Te Veendam is eon e 33-jarige vrouw aan slaapziekte overleden. Zy had zeven dagen achtereen geslapen. Gisteren is door den wachtraeosl.or der marechaussee te Hengeloo aangehouden de deserteur G. v. d. B., van de lichting 1883. De lang gezocht© is naar Deventer overge bracht De „Bouwmaatschappy tot ver krijging van oigen woningen", te Amsterdam, herdacht gisteravond haar 25 jang bestaan met eene foesteiyko byoenkomst in hot Paleis voor Volksvlyt. Het feest was opgowekt en druk bezocht on de verloting van zeven huizen in de 2de-Hugo-De-Grootstraat en de Van Reigorsbergenstraat had de volgende uil komst: 844 C. J. Lindeman, 2166 C. Luds, 958 A. P. A. De Ridder, 1889 A. F. i'iut ertsen, 373 C. J. Van den Berg, 150 B. Van der Puyl, 275 B. Herfst. De voorzitter deelde o. a. mede, dat de heer Joh. Van Buuren, secretaris der Maatschappy, tot ridder der Oranjo Nassau Orde is benoemd. Uit Akkrum schrijft men: Uinr heerscht thans zóó algemeen do griep of influenza, dat het moeiiyk zou vallen oeu gezin aan te wyzen, waarvan niet één ot meer ledon in meerdere of mindere mate daaraan ïyden. De beide hier gevestigde geneesheeren kunnen bijna den tyd niet vinden om al hunne patiënten te bezoeken. Van don sneeuwstorm, waarmede de winter zich gisteren heeft ingezet, hebben wjj hier ter stede ook een klein staartjo gohad. Omstreeks vyf uren verhief zich plotseling de wind en ging spoedig over in oen storm ge paard met een natte sneeuwjacht. Af on toe deden hevige rukvlagen do huizen trillen. Golukkig duurde het noodweer slechte kort, en voor zoover ons bekend, heeft do wind hier geen ongelukkon of schaio voroorzaakt. To Amsterdam konden tusschon vyf en zes uren de wandelaars op de grachten zich slechts met moeite voortbewegen, terwyl dakpannoD, ruiten, uithangborden enz. van do diverse st andplaat son op straat werden goworpon Eenigo telephoonpalen werden door de sterko windvlagen omvorgeworpen, ten govolge waar van het telephoon verkeer op enkele lynen was gestoord. Van reizigers uit Hilversum verneemt het „Hbl." dat daar een volslagen wervelstorm heoft gewoedhet haantje op den toron draaide als dol in het rond. Op eon gegeven oogcnblik kwam er zulk een hevige rukwind, dat de menschen op het stationsperron als een hoop voeren uiteenstoven en twee vigi lantes togen elkaar geslingerd werdeD. Vee! heviger nog moet de storm in hot noordon van o»6 land zyn goweest, en onge Jukken zyn daar helaas niet uitgebleven. Naar van Nes op Ameland wordt geseind, zyn aldaar nogen W:o:umar vischschuiten ge strand; acht en veertig menschen werden gered. De bemau-mg van ééne schuit 16 echter omgekomen. Van Terschelling meldt men dat de vissthers- vJoot door een N O. sneeuwstorm overvallen eu goh oei ontredderd uit zoo terugkeerde. Van don wal af kou rnon naby de buitengronden een om^s#»lag«»n schip zien dryven. Een cofro*pon<jmt uit Friesland meldt: Sedert Vrydagmorgen woedt in het noorden van Friesland een hevige sneeuwstorm, welkr alles bedekt. Door de dichte sneeuwbuien is het verkeer belemmerd. De postkar van Har lingen naar Leeuwarden is onderweg biyven steken. Ten gevolge van de storing in den telegraaf dienst, verschenen do Groningsche bladen gisteravond zonder beursnoteeringen. Te Utrecht, schryft het „U. D." kwam eenigo minuten nadat de storm was losgebroken, eene bejaarde vrouw op een stokje van Buiten de Weerd. Zy werd door een rukwind vóór de Zandbrug letterlijk omgewaaidzoodat zy rol Jende en schuivende, aan het begin der Oranje straat terechtkwam. Een paar aldaar wonende zakkendragers namen haar op en brachten baar thuis. Uit IJmuiden meldt men dat men daar van geene ongelukken op zee heeft gehoord. Togen den avond nam de storm af. De wind is noord-oost geloopen. Te Haarlem werd zoo meldt men van daar ten bewyze hoe sterk de winddruk was van eene kar met glaswerk oone groote ruit door den wind opgenomen en over het hoofd van den vervoerder oen eind weggeslingerd. Te Egmond aan Zee is gisteravond onderst boven aangedreven eene bomschuit, vermoede lijk te Scheveningen thuis behoorende. Ook zyn er aangedreven een zwaard, gemerkt „MD G", en een naambord „VrouwCatharina". De „Tel." is zeor vorheugd op dogeiyken grond het gerucht te kunnen tegen spreken, dat de heer Oscar Carré er aan donken zoude, zich uit de zaken terug to trekken. In de eerste plaats is het volkomen onjuist, dat de regeling betreflende het spoorweg ongeluk reeds zou hebben plaats gehad. Deze zaak is nog steeds hangende en eene eind oplossing is nog in het verre verschiet. In de tweede plaats beeft de heer Oscar Carré niet den minsten lust, om thans reeds in de kracht des levons zyn werkzaam loveo vaarwel te zeggen. Zyn zoon, hoeveel talent die ook hebbe, is nog to jong, om met de geheele leiding te worden belast van oeuo onderneming van zoo grooten omvang als de circus, en de heer Oscar Carré is van ge dachte dat zyne ervaren hand nog niet ge mist kan worden, zelfs al had hy ruim do middelen om oene welverdiende xust te gaan genieten. De heer X., te Woenen, bomorkte sedert een paar weken dat zyn zoon, 14 jaren oud, leerling in de gemeenteschool, bui tengewoon stil en afgetrokkken was, en hy zyne gewoonten had gewyzigd: hy bleef dik- wyis lang weg na de school, in plaats van rechtstreeks naar huis te komen. Om te weten wat er van aan was, onder zocht de heer X. de boeken zyns zoons en vond er verscheidene in cyferschrift opgestelde briefjes in. Zyne nieuwsgierigheid werd hier door nog meer geprikkeld. Hy besloot den jongen by de eerste gelegenheid te achter volgen. Dat gebeurde, zonder dat de zoon bemerkte, dat hy bespied werd. De vader zag den knaap binnengaan in een huis, waar een zyner schoolkameraden woonde. Hy wachtte tot hy weer heenging, om op zyne beurt binnen te gaan. Toen hy aan den heer Y., vader van den anderen knaap, het doel van zyn bezoek had uitgologd, schoot deze in een luiden lach, maar by het sterk aandringen van den heer X. stomde by toch toe een onderzoek te doen in de kamer zyns zoons, ook een knaap van 14 jaren, ten einde licht te brengen in het geheim, dat den heer X. verontrustte. Wie beschryft de verbazing der twee vaders, toen zy in eene kast, behendig verborgen tusschen de kleeren en hoeden, naast pa pieren, geheel met cyferscbrift bedekt, een geheel materieel van dynamitards vonden: ledige sardinendoozen, flesschen glycerine, een zak met wit poeder, enz. De knaap deed slechts na lange ondervra ging bekentenissen. Een tiental schoolkameraden en bfizelf, zeide hy, waren van oordeel dat een hunner leeraars onrechtvaardig was te hunnen op zichte, hun slechte plaatsen gaf, enz. Zy had don daarom besloten den leeraar met eene bom te laten spriügen. Zy hadden gezworen dat hy, die het geheim zou bekend maken, ter dood zou gebracht worden. De aanslag moest binnen eenige da gen uitgevoerd worden. Zooals men wel denken kan, maakt die zaak in Weenen veel opschudding. Het getal te Barcelona gevangen zittende anarchisten is tbans 235. Er zyn 31 buitenlanders: Franschen, Italianen en Duit- scbers, over de Spaaosche grens gezet Op het station Oissel, naby Rou tt 'i, zyn Donderdagnacht twee zakken met .mugeteekende brieven gestolen, met eene wa r-Je van omstreeks 300,000 fr. De dief maakte daartoe gebruik van de gelegenheid, dat de dienstdoende beambte zich een paar minuten verwyderde om de brievenbus riAn de voorzyde van het station te lichten. De zakken worden ledig op eenigen afstand vac het station teruggevonden. Het naar de tentoonstelling to Chicago verzonden Vikingschip is op d© terugreis naar Chriatiama in de Golf var. Biscaye door een storm overvallen en gezon ken. De bemanning werd door de stoomboot „Desk" gered. Te Londen, ter hoogte van Olap' ham Junction, heeft mon het lyk van een man gevonden, zoo vroosoiyk verminkt en doorge' hakt, dat de stukkon by elkaar geraapt on in een zak naar de begraafplaats moeeten worden ovorgobraeht. By Parliament-Hillflelds, Higbgate, vonden 6 wee arbeiders het lyk van eene 30 jarige vrouw in eene sloot, waarin men dit jaar alleen reeds 10 lyken heeft gevonden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur t Ik ben een werkman en hoor dus thuis op de „Volksbyeenkomsten". Ik ben er dan ook altyd 's avonds te vinden en luister met allebei myne ooren, want werklui kunnen óók zitten luisteren. Wie luisteren niet en praten on lachen en stellen zich onfatsoeniyk aan en loopen hard weg, als U zegt in Uw rapport van Woensdagavond? Niet de werk mansstand, maar de dames met bont en handschoenen en jonge heeren met jassen met pelerines en met kuierstokken! Die gaan het bederven voor den werkman en zyne vrouw. Maar de werkman wil dit niet en vraagt of de Commissie, die U zoo goed pryst, dat zal verbieden. In de zaal moet men luisteren, geen lol maken, heeren en dames! De zaal is erg onverstaanbaar, da's waar, maar als men dan niet stilzit, hooren we niets en anders achteraan nog een beetje en dit is toch wat; kwart over achten beginnen is beter, meen ik ook. Ik dank U, Mynheer de Redacteur, en maakte volstrekt geen obsternatie tegen Uw rapport, o neen; en zie dit alsjeblieft goed na; anders is 't misschien niet goed om te lezen door alle menschen. Ik heet hiervoor: Een Werkman. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Casimir Périer zal zich heden naar het Elyséo begeven, ten einde president Carnot mede te doelen, dat hy geslaagd is by zyne pogingen tot samenstelling van een ministerie. Het kabinet zal aldus zyn samengesteld: Casimir Périer, voorzitter van den minister raad en buitenl. zakenRaynal, binnenl. zaken; Burdoau, financiën; Spuller, onder- wys; Dubost, justitie; generaal Mercier, oor log; admiraal Lefèvre, marine; Marty, han del; Yiger, landbouw; Jounart, openbare werken, en Delcassé, koloniën. Als opvolger van den heer Périer als voor zitter der Kamer wordt reeds de afgetreden minister-president Dupuy genoemd. De minister van justitie Dubost is een man van 51 jaren. In 1871 was hij prefect van het departement Orno en in 1879 werd hy benoemd tot directeur van het ministerie van justitie. Tydens zyne werkzaamhoid in deze betrekking onderscheidde Dubost zich by de bewerking van vor6chillende wetsontwerpen en als schry ver van eenige werken over staats recht De heer pubost, die voor een goed rechtsgeleerde wordt gehouden, behoort tot de party der opportunisten. De minister van openbare werken Jounart is 36 jaren oud. Hy behoort tot de geavanceerd- liberalen en deed zich reeds meermalon als een handig spreker kennen. De heer Burdeau, voorheen radicaal, was minister van marine in het kabinet Ribot. Als financier heeft hy zich eon goeden naam ver worven en onder zyne mede-afgovaardigden is by zeer gezien, getuige zyne benoeming tot vicevoorzitter der Kamer in 1892. De heer Raynal was reods minister van openbare werken in het kabinet Ferry. Hy is 53 jaren oud en behoort tot de leiders der gematigde republikeinen. Generaal Mercier is commandant van het 18de legercorps. Do mimsteriöele verklaring zal Maandag in de Kamers voorgelezen worden. D uitsohland. Uit Straatsburg wordt gemeldHet officiéél verslag over het incident op de grens tusschen een jachtwachter en wildstroopers, is naar Parys gezonden; het vormt een groot dossier, dat door de zorgen van het Duitsch gezant schap aan de Fransche regoering zal overhan digd worden. Het verslag bevestigt de juist heid van hot eerste verhaal over het gebeurde, nameiyk dat de jachtwachter slechts goschoten heeft op vader en zoon Bine, nadat er twee geweerschoten op hem gelo6t waren, één door den zoon Bine en één door een onbekend ge bleven wildstrooper. De proppen en de lood- korrels van de Fransche stroopors zyn terug gevonden en men heeft ze by het dossier ge voegd. De proppen der wildstroopers zyn van laken, die der Duitsche kardoezen van vilt. Het verslag doet opmerken dat vader Bine reeds tweemaal vervolgd is voor wildstroopery, maar er altyd uitgeraakt was, dank zy de wol willende getuigenissen, die de wild stroopers zoo gemakkelyk bekomen. Het verslag besluit dat er geene redenen bestaan, den jachtwachter voor de rechtbank te dagen. De Ryksdag heeft reods gisteren het voorstel van het Centrum, tot weder toelating van de Jezuïetenorde, met 173 tegen 136 stemmen aaugenomen. Deze aanneming van het voorstel tot intrek king der wet, welke den Jezuïeten het verblyf in het Duitsche ryk ontzegt, zal kanselier Caprivi waarschynlyk in verlegenheid brengen. Na de verklaringen, in dit opzicht voorheen afgelegd, kan de regeering nu moeiiyk by de intrekking der wet berusten. Blyft de regeering echter de intrekking der wet weigeren, dan zal zeker hot Centrum zich verzetten tegen de aanneming van de handelsverdragen en de blasting- voorstellen. Van vie conservatieven was een groot deel afwezig, toeü over het voorstel werd gestemd. Biykbaar is deze houding daaraan te wyten, dat de agrariërs gaarne zouden zien, dat kanselier Von Caprivi genoodzaakt wordt den steun van het Centrum aan te nemen. Wederom heeft de Vorw&rts" een geheim staatsstuk weten te bemachtigen en voor hare lezers kunnen doen afdrukken. Ditmaal was bet eene aanschry ving van den minister van binnenlandsche zaken, waarin gewezen werd op de toeneming en den groei der sociaal-democratie, zoodat de beambten uitgenoodigd werden dezen met alle gepaste middelen te bestryden. De missive beval daartoe aan om vooral voor goede opvoeding en onderwys te zorgen, en er ook op te letten dat de persoonlyke betrekkingen van de ambtenaren met hunne ondergeschikten op gepasten voet gehandhaafd werden. Alle overheden en mot name de landraden konden er veel aan doen door voor de ontwikkeling der arbeiders zorg te dragen en zoo een tegenwicht tegen de sociaal-democratie te vormen. De „Kölnische Zeitung" verwondert zich, dat eene dergelyke aangelegenheid op deze wyze geheim gehouden werd. De regeering behoorde volgens haar integendeel openlyk tot samenwerking van alle maatschappeiyke partyen op te wekken, en niet, zooals tot nu 't geval was, door eenzydige begunstiging van ééne enkele uiterste party zelve de over winningen der sociaal-democratie in de hand te werken. Italië. Het ministerie-Zanardelli in Italië is nog niet gereed. Het schynt dat de voorzitter der Kamer nog ernstige bezwaren ondervindt, maar toch bestaat er nog geen redene om zyne poging tot het vormen van een ministerie reeds als mislukt te beschouwen. Mocht echter de heer Zanardelli niet slagen, dan verwacht men dat koning Humbert tot ontbinding der Kamer zal overgaan, terwyi inmiddels de loopende regeeringszaken worden afgedaan door een overgangs-kabinet. Zeer ongelegen komt, by deze politieke crisis, de staking der betalingen door het „Credito Mobiliare". Voor zoover tot dusver bekend, werd deze aanzienlyke inrichting tot dezen stap gedwongen, daar alleen in de maand October aan deposito's oen bedrag van 60,000,000 lire werd opgevraagd. De activa, waarover de bank te beschikken heeft, schynen echter groot genoeg om het tekort te dekken. Yoorloopig is daarom aan de bank eene schorsing van betaling toegestaan, opdat er gelegenheid zy den waren toestand nauw keurig te onderzoeken. Te Rome waren geruchten in omloop, dat nog andere banken, ten gevolge van den val van het „Credito Mobiliare", in ongelegenheid zouden komen, maar tot dusver zyn deze be richten nog niet bevestigd. Alvorens den om vang van dit nieuwe faillissement te kunnen beoordeelen, dient men eerst den uitslag af te wachten van het onderzoek, dat naar den waren toestand is ingesteld. Spanje. Maarschalk Martinez Campos heeft in Marok ko onmiddeliyk de vyandelykheden tegen de Mooren geopend. De maarschalk is begonnen met het fort Sidi Aguariah, dat door de Spaojaarden moest ontruimd worden, weer in bezit te nemen. De Mooren verzetten zich niet togen de bezetting van het fort, maar trokken terug. Vermoedeiyk zal de Spaansche bevelhebber hen volgen en hen spoedig in hunne eigen stellingen aantasten. Oostenrjjk-Houg.-Monarohie. De Romeinsche correspondent der „PeBther Lloyd" meldt dat hy over de aangelegenheden van Hongarije een onderhoud heeft ge had met een kerkvorst uit de naaste om geving van den Paus. De kerkvorst verze kerde dat de geruchten over eene spanning tusschen het Yaticaan en Weenen onjuist waren. Aan eene afbreking der betrekkingen tusschen Oostenryk-Hongarye en het Yaticaan dacht niemand en het uitbreken van een Kulturkampf wegens do invoering van het burgeriyk huweiyk in Hongarye was ondenk baar. De Paus had, overeenkomstig zyn plicht, tegen het burgeriyk huwelyk geprotesteerd, maar indien het ontwerp wet werd, zou hy evenals vroeger in vriendschappely'k verkeer met de regeeringen blyven. Het Oostenryksche Huis van Afgevaar digden te Weenen heeft gisteren het ontwerp tot reorganisatie der Landweer aangenomen. Rusland. Baron Rosenthal, chef der Amsterdamsche bankiersfirma Lippmann, Rosenthal Sc Co., is gisteren te St. Petersburg aangekomen Het doel zijner reis is de vaststelling der ver goeding aan de aandoelhouders van de Groote Russische Spoorwegmaatschappy en de ont eigening door den staat van den Orel Witebsk. Spoorweg. Brazilië* De byzondere gemachtigde der Braziliaan- sche regeering in Europa heeft van Barbosa Lima, den gouverneur der provincie Pernam- buco, een officieel telegram ontvangen, waarin de reeds vermelde berichten van de „Times' over den opstand in dezen staat als volgt worden toegelicht. Er is eene samenzwering tegen de wettige regeering ODtdektzy was op touw gezet door Marama, die indertyd Da Fonseca tot dictator wilde doen uitroepen. Het komplot is mislukt en alle samenzweerders zyn in hechtenis ge nomen. De staat van beleg werd afgekondigd om gelegenheid te hebben de beweging krachtig te onderdrukken. De bondstroepen steunen de regeering; in den staat Pernambuco is alles rustig, het handelsverkeer gaat geregeld voort. De innoaiing van Curitiba door de troepen van De Mello wordt tegengesproken. Te Rio hebben de forten, die in de macht der regee ring zyn, gevuurd op de schepen der opstan delingen, waardoor het transportschip „Ma deira" in brand geraakte en het oorlogsschip „Aquidaban" zwaar beschadigd werd. De „Aquidaban", met admiraal De Mello aan boord, en een gewapende koopvaarder, zyn er in geslaagd, onder begunstiging der duisternis, uit de baai van Rio te ontsnappen, ondanks het hevige kanonvuur van de forten, die den ingang der baai beheerechen. Daarop heeft het Engelsche oorlogsschip „Beagle", op bevel van den commandant der Britsche vlootafdeeling, het ruime sop gekozon, om te zien welken koers De Mello heeft genomen. Te Rio de-Janeiro heerscht onder de inwoners groote spanning, omdat men dezer dagen een zeeslag verwacht. De nieuwe vloot van president Peixoto is in aantocht en reeds hebben De Mello's oorlogsschepen de baai verlaten, ten einde Peixoto's vloot te bestry den. Yan den uitslag van dezen zeeslag zaj het hoofdzakeiyk afhangen, of Da Mello, dan wel Peixoto, den boventoon in Brazilië zal voeren. De „N.-Y. World" en de „N.-Y. Herald" melden dat de opstandelingen in don staat Rio Grande do Sul in een slag by de Rio Negro, die twee dagen (Maandag en Dinsdag) duurde, generaal Isidoro gevangennamen. Men schat het aantal dooden op 400. De opstan delingen namen 1000 soldaten gevangen en belegeren nu de stad Bage. Dames-Zaugvereeniging „Es-Moll." Het eerste teeken van leven, dat dit jonge kind gegeven heeft, was inderdaad vanmen- schenliefde: reeds daarom der jonggeborene heil! Daar is nog eene andere reden, waarom wy met een gelukwensch haar begroeten, iets, wat voor den jurist geene waarde heeft, maar des te meer voor den vriend, die met belangstelling haren levensloop zal volgenZy heeft hare levensvatbaarheid bewezen. Dit is, na een bestaan van slechts enkele maan den, terwyi z\j nog slechts enkele weken aan de studie is gezet, een feit van groote be- teekenis. Wy loggen dan ook hier af eene plechtige verklaring van vriendschap, maar voegen er aanstonds aan toe, dat wy niet do vriend willen zyn, die in gevlei en lydzamo onderworping bewyzen zoekt voor zynegeno- genheid. Neen, wy willen zyn een vriend, die ook waar fouten zyn aan te toonen, voor den dag durft komen mot terechtwyzing. Jonge kinderen vooral moeten flink worden aange pakt; kleine gebreken met gestrengheid uit geroeid, want worden zy verwaarloosd, zy zouden aangroeien tot groote ondeugden. Er zyn nog vele van die kleine gebreken: lo. wy missen oen paar volle, eonore alt geluiden, een zeer noodzakelijke grond voor een dameskoor; 2o. de piano zou o. i. veel beter geplaatst zyn precies in het midden van het koor; indien dit het geval ware geweest, dan had het ongeluk niet plaats gevonden, dat nu de uitvoering van „la Viergo a la Crèche" heoft ontsierd dan zouden ook in No. 2 on 7 van „Doraröschen" de alten niet gezakt zyn, zooals nu gebeurde, en 3o. kan de nuanceering en meer bepaal delyk de go- leideiyke overgang van j> in f nog lyner worden, èn de tegenstelling tusschen jjp en ff nog grooter, hoewel in dit opzicht reeds veel goeds wordt gegeven; 4o. was het concert te lang. Zoo zouden er wellicht nog meerdere opmer kingen zyn te maken; maar het is verstan diger om na dit eerste optreden ook uitdruk- kelyk te wyzen op de goede hoedanigheden, die dit koor getoond heeft te bezitten, en daaronder staat bovenaan de duidalyka, be schaafde uitspraakmen zou de taksthoekjaB, ons zoo gracieuzeiyk door zeer jonge dames aangeboden, hebben kunnen ontberen: hierin ligt opgesloten dat de klank zeer helder was, en waarlyk, hiermede is reeds een groot resultaat verkregen. Ten aanzien der uitgevoerde muziek zullen wy zeor kort zyn. Byzonder interessant was zy niet, maar „Es-Moll" deed door dus te kiezen, zeer wfjs, want de interessante werken voor vrouwenkoor zyn in den regel even moeiiyk en het zou te gewaagd zyn om door het uitvoeren daarvan by een eerste debuut de kans op succes te verminderen: vooral het hoofdnummer De Marchen Dichtung Dom- röschen van Carl Reinecke, maakte op ons weinig indruk. Dit werk was echter byzonder geschikt om eenige „hervorragende" capa citeit onder de leden op den voorgrond te plaatsen; en zy hebben getoond, die plaats ten volle waard te zyn; al dadeljjk oen op recht gemeend compliment aan de deel am a trice; zy heeft met byzonder veel smaak, door gaans den juisten toon, en uiterst beschaafde uitspraakdaarenboven uit het hoofd en met volmaakte zekerheid het zeer moeiiyk werk van verzen-zeggen verricht en het was dan ook ten volle verdiend, dat het publiek door applaus na haar laatste optreden de piano het zwygen wilde opleggen. Niet minder goede krachten bleek de ver- eoniging te bezitten in de vier dames, éie de soli in dit nummer op zich hadden genomen. Allereerst moet hier genoemd worden de jonge dame, die de „Sage von Dornröschen" iD één woord „meesterlijk" voordroeg: eene sympathieke stem en bovenal een zeer ar is- tiek muzikaal gevoel. Daarbij kwam nog dit voordeel, dat zy het minst van allen ik geloof zelfs in het geheel niet leed onder NB. Wjj hopen dat dU koorwerkje op het eeretrolgonde conoert ral word*D herbaal I. Pao kno het koor revanche nemen en Fr jnek in *jjn »ïr heratellen. Dit praohtetnkje maakte nn op het publitk nut dien indruk, welken het verdiende.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2