N°. 10364. Zaterdag 3 December. A0. 1893. fteze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Premie Audriessen. De Muiderkring, De Suppoost aan do Bank van Leening, Vorst en Dichter, Tussclien Mal en Dwaas. 3 Ilcercn-reinontoir-Iiorlogcs, 3 Damcs-remontoir-horlogos, Leiden, 1 December. Feuilleton. NONDUM. LEIDSCH DA&BLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post14°- Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER AD VERTENTIEN Van 1 6 regels f 1.05. Iodore regel meer f 0.17Grootore lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. De Bon voor bovenstaande Premie zal morgenavond in het Dagblad worden afgedrukt. De uitgifte zal geschieden op Maandag a. 8., van des morgena 9 tot des avonds O uren, tegen betaling van 35 Cents voor elk boekje. Do titels dor boekjes zijn: Vooral hot laat3to boekje is zeer geschikt voor meisjos. Zooals roods ls medegedeeld, zijn de prijzen voor ds verloting waarvan cóa zwaar verguld en (wee nikkelen met data raw t)zer, EN eveneens zwaar verguld. Bovendien verschillende Prachtwerken: VAN EENNEF, Nederl. Legenden. Prachtuitgavef 14.90 HKBjBaEB, Novellen, 5 dln. in pracht banden 15.— JOZEF ÏKBAÜI.9, Juweeltjes, in prachtband10.— TEW KATE, Complete Gedichten, 12 dln9.- TEN KATE, Het Verloren Parades, in prachtband«10.— «5. J. CREMER, Romantische Werken, 6 dealen. JOZEF ISRAELS, Kinderen der Zee. P, LOCWERIE, Histor. Verhalon, 3 dln. geb., naar keuze. JOHAN GRA9I, Tocht door Afrika's Wildernissen. TER HAAR, Gedichten, 2 dln. JT. H. C. KERN, De Vrijbuiters van Sumatra. Da diverse prezen zyn aan het Bureel Lcidsch Dagblad ter bezichtiging gesteld. De uitslag der verloting zal Dinsdag-avond worden medegedeeld. DE UITGEVER. Officieel© Kennisgevingen. Eerste Zitting van den militieraad. Burgomooetor en Wethouders vau Leiden brengen tor algemeen© konnia, dat.de eerete sitting van den Militieraad, voor deze gettieeoto,- io-*ov©reen«:emiaing mot art. 25 van het Konfeklljk bealnii van den 8aton Mei 1862 (Stabl No. 46), volgens modedeelicg van den Heer Luitenant-Kolonel Militie-Commiaearia in het 8de diatriot van Zuid-Hollaud, wordt gebonden: op Maandag den llden December 1893, doa oa- ui'od-»trH te halftweo, voor de lotelingen, dio do nom- meis geï'okktn hebben van 1 tot 100; op jLMnadag don I2den December 1893, dea middage to halfiion, voor bon, die getrokkt n bebboo van no. 101 tot no. 150; op Woonadag den 13dea December 1893, doa voor- middage to halftien, voor hen, dl© golrokkon hebben van no. 151 tot no. 800 op Donderdag den léden Dooembor 1893, doa voor- middaga te balftieo, voor hen, die getrokken hebben van no. 301 tot no. élS en znlka in oen dar vertrekken van hot Raadhuia dezer gomeento. Zy herinneren voorta dat in gemelde zitting voor den Militieraad moeten veraohgnon lo. do vrijwilligora voor do Militie; 2o. de loteÜDgen, die vrijstelling verlangen wegens ziekoiyke goatoldhoid of gebrokon, of gemla van de gevorderdo lengte dat do lotelingen, die voor dien Raad niet zijn verschenen, gohondon worden geene redenen tot vrijstelling te hebbon on voor den dienat worden aacgewozsn, terwijl hat niet-ontvangen van oen op- roepingabiljet niet ontheft van de verpliohting tot het voraobynon yoor don Militieraad of tot het indio- nen van de tot atavlDg de* redonen van rgstolliag govorderde bewijaatnkken. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, Leidon, DE EANTEB, Burgemeester. 1 Deo. 1893. E. KIST, Soorot-aria. In de gisteravond gehouden vergadering van het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bracht de secretaris het jaarlyksche verslag uit en las de verslagen van do vorschillende Nutsinstollingen voor, waarvoor de voorzitter hem en den verslag gevers dior instellingen, nadat niemand eenige op- of aanmerkingen had gemaakt, den dank van hot Departement bracht. Naar "aanleiding daarvan wees de voorzitter er op, hoe noodig het is, dat ieder zijn bost doe om het ledental te vermeerderen, opdat er voor gestorven of vertrokken leden weer plaatsvervangers worden gevonden. Hjj prees daartoe het voorbeeld aan van den heer Moquette en de commissie voor de lees bibliotheek, die in dozen gunstig werkzaam waren geweest. De heer Kokxhoorn bracht namens de commissie tot het opnemen dor rekening en verantwoording van den penningmeester van hot Departement en van de penning meesters der daaraan verbonden inrichtingon verslag uit en verklaardo dat, terwijl aan de commissie de noodige inlichtingen verstrekt zijn, zy geen bezwaar hoeft om de rekeningen goed te keuren en de penningmeesters te déchargeoren. Zulks geschiedde onder dank zegging aan de commissio on do betrokken penningmeesters. Aan de orde werd nog tusschentyds gesteld eeno benoeming van twee leden voor de commissie van de Spaarkas, waartegen geen der leden bezwaar had. Uit de voorgedragen tweetallen: voor de vacature de heer J. Filippo Hz., de hoeren K. T. Caron en J. C. Rating en vac. de heer J. A. Loeber, de heeren J. A. Loeber en C. T. A. Hoefftcke worden de 9erstgenoemden gekozen. De beer Loeber, ter vergadering aanwezig, verklaart die be noeming aan te nemen, torwyi aan den heer Caron van de zyne kennis zal worden gegeven. Aan het slot deelde de voorzitter mede dat naar aanleiding van eene circulaire van bet Hoofdbestuur omtrent werkeloosheid eeno commissie, uit onderscheidene personen be staande en verschillende vakken vertegen woordigende, is uitgenoodigd om de noodige gegevens omtrent de werkeloosheid by een te verzamelen; dat deze commissie is vergaderd gc-weest en besloten heeft om nog eene ver gadering te houden om de oprichting van een vast comité te bespreken. De hoer Drucker deelde mede dat werk bazen en werklieden en andere vertegenwoor digers van vakken zijn uitgenoodigd, en dat, terwyi enkele bedankt hebben, nog vertegen woordigers van andere vereenigingen zyn ge vraagd, om deel te nemen aan de vergadering. Het bericht in de couranten, alsof er eene commissie zou zyn benoemd, om work te maken van werkverschaffing, is onwaar, want in die vergadering is alleen de omvang der werkeloosheid besproken. De voorzitter deelda nog mode, dat in dezen winter nog als sprekers zullen optreden freule De Bosch Komper, en de heeren Keiler van Hoorn en Pantekook. Ook wat de oprichting van oene Kamer van Arbeid betreft, gaf do voorzitter eenige inlichtingen, dat er nl. 5 of 6 patroona on 5 of 6 werklieden en 3 architecten in zitting zullen nemen en een onpartydige uit het Nut als voorzitter der Kamer zal worden aangewezen. Het plan is een- of tweemaal per maand te vergaderen, terwyi het dool is advies uit te brengen by voorkomende ge schillen. Door don hoer J. Hartovelt Az. werd ge vraagd of het ook mogeiyk zou zyn aan de commissie dor Spaarbank in overweging te geven een deel van haar groot reservefonds meer nuttig te besteden door oudo woningon te koopen en daarvoor nieuwe te bouwen. Hem komt dio geldleetiing, solide, lucratief genoog en bovonal zeor nuttig voor. Na onkelo besprekingen, waaruit bleek dat de zaak overweging verdient, beloofde de voorzitter, dat hot bestuur haar tot een onder worp van bespekmg zal maken en zoo noodig zal onderzoeken, of do commissie der Spaarbank daartoe genegon zou zyn. Niemand had voor deze vergadering meer een of of ander voorstel, waarom ze geslo ten werd. Yan Sytholfs "Woordenboek voor Kennis en Kunst is het 7de deel verschonen, t Loopt van „Muskuskruid" tot „Pyttersen." De deug- deiyke inrichting van het werk blykt ons voortdurend by het raadplegen. Er wordt blykbaar zeer veel zorg aan besteed. Gedurende de l3te helft der maand Nov. zyn aan het postkantoor aihier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid dor geadresseerden, niet besteld konden worden: A. Bruidegom, Matthol, J. A. Van Iterson, Amsterdam; Dr. H. Greve, G. Alphenaar, L. J. De Jong, M. Dutour, C. Van Es, 's Gra- venhage; N. A. Frink, Warmond; T. Harteveld, niet vermeld. Briefkaarten Huyser Suther land, 's Gravenhage; Schroudor-Valté, Rotter dam; D. L. Horneman, Utrecht. Brieven, verzonden geweest naar Amerika: A. A. Dirkzwager, Minstif; naar Duitsch- land: K. Nöthling, M-imohen. Het studentenweekblad Minerva" ver meldt als gerucht, dat te Leiden geen opvolger zal worden benoemd voor prof. Fruin. Dit besluit zou zeker niet in het belang der weten schap zyn, meent het blad. Te Oegstgeest is de nieuwe R.-K. Paro chiale school ingewyd en in gebruik genomen. De plechtigheid begon met eene H. Mis, welke gecelebreerd werd door don zeereerw. zeergel. heer A. J. Brouwer, regent van het Seminarie „Hageveld", te Voorhout. Een aantal eerw. heeren geesteiyken, waar onder de hoogeerw. hooggel. heer Staats, president van het Seminarie te Warmond, de zeereerw. heer directeur van het Gymnasium te Katwyk, de eerw. geesteiykheid van Leiden en omstrekon, woonden met de onderwy- zers en leerlingen den H. Dienst by. Hierna werd de school door den zeereerw. heer J. Bots, deken van Leiden, met het go wone ceremonieel ingewyd. Woensdag jl. trad in het gebouw der Ned. Herv. Kerk te Waddingsveen de weleerw. heer Kalkman op, om het 25 jarig bestaan van de school met den Bybel aldaar te her denken. Zyne rode was een warm pleidooi voor de belangen dier school en word met de meeste aandacht door een vry talryk publiek aangehoord. Door den heer Regt, hoofd der open bare school (dorp) te Waddingsveen is een request aan den gemeenteraad ingediend, om wegens hot toenemend aantal leerlingen tot verbouwing dier school over te gaan. Ver- moodeiyk zal in den volgenden Raad daarover eene beslissing worden genomen. Tot onderwyzor aan de Christoiyke School ie Oude Wetering is benoemd de heer A. Kammeraat, ondorwyzer aan eene zelfde school te Naaldwyk. Men schryft ons uit De KaagDe schei dingszaak tusschen do korkeiyke gemeenten Kage en Abenes zal, naar alle zekerheid, door de Synodale Commissie der Ned.-Herv. Kerk worden ten einde gebracht. Thans is deze zaak door de Provinciale Kerkbesturen van Noord- en Zuid-Holland ter hand genomen en zoo good als afgeloopen, De aloude gemoente Kage zal gewis eene zelfstandige gemeente biyven; de bewoners om en bij de Leeghwater zullen tot haar biyven behoorenbet overige deel van Abenes zal ingedeeld worden by andere gemeenten, waarvan Nieuw Vennep het leeuwendeel zal krygen! Spoedig zal men te Kage ernstige pogingen aanwenden om in het bezit van oen predikant te geraken. De gemeente is thans ongeveor twintig jaren vacant. Zoo kan alles toch terechtkomen! Ten raadhuize dor gemeente Tor-Aar heeft laatstleden Woensdag ten overstaan van het Dagelyksch Bestuur de loting plaats gehad ter bepaling der volgorde, waarin de aldaar aanwezige paarden, (voor zoover zy daarvoor in aanmerking komen) zullen worden gebracht op de verzamellyst der trekpaarden, volgem welke lyst later de keuring geschiedt. Rypaarden zyn in die gemeente niet aan wezig, terwyl 82 paarden op de verzamellyst zullen worden geplaatst. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wets ontwerpen betreffende: afwyking van de regels dor Gemeentewet omtrent plaataelyke belas tingen ten behoeve van de gemeente Purmer' end, de heeren Van den Berch van Heem stede, Kerdyk, Levy, Rutgers enYanQyn;de begrooting van Suriname voor 1894, de heeron Bool, Valette, JB. Mackay, Cremer en Pytter- sen; wyziging van de kieswet en het wets voorstel-Hintzen omtrent dezelfde aangelegen heid, de heeren Yeegens, v. d. Velde, Van Houten, Mutsaers en Borgesius; nadore be palingen omtrent don suikeraccyDs, de heeren Moes, Hintzen. Rüell, De Beaufort (Wyk by- Duurstede) on Van Beuningen. H. M de Koningin deed gisteren in eor.e victoria een rytoer in de richting van Loo3duinen. De heer A. Buma, de wakkere stryder voor de drooglegging dor Zuiderzee, is op 73 jarigen leeftyd te Hindeloopen overleden. De nagedachtenis van dezen flinken Fries, die ook eenige jaren lid der Tweede Kamer is geweest en met steeds onverflauwden yver voor zyn lievelings-denkbeeld heeft gearbeid, zal by velen in eere biyven. Als het grootsche werk eenmaal tot stand komt, zegt het „Hbl.", zal zyn naam zeker op eene of andere wyze daaraan worden verbondon. „De Tyd" deelde gisteren medo dat dien avond de katholieke Kamerleden eeno ver gadering zouden houden, waartoe allen waren uitgenoodigd. Het blad achtte het moer dan waarschyniyk, dat d£ér de zaak van het Nedorlandsche gezantschap by het Vaticaan mede zou ter sprake komen. Omtrent het ter vergadering behandelde is niets openbaar geworden. De Regeering heeft Gedeputeerde Staten der provinciën uitgenoodigd, de benoemingen voor te bereiden van de door hen aan te wyzen leden der commissiön tot regeling van den aanslag in de Bedryfsbelasting. De Koningin-Regentes heeft gisteren den afgetreden burgemeester van Rotterdam, don hoer Lycklama Nyeholt, ontvangen, die in handen van H. M. don ambtseed heeft af gelegd als Commissaris der Koningin in Overysel. Het centraal bestuur van den „Ned. R.-K. Volksbond" ontving van mgr. P. M. Snickers, metropolltaan van Nederland, de mededeeling dat bet Nederlandsch episcopaat besloten heeft, uit ieder bisdom één persoon te be noemen, die als lid van het comité zal deel nemen aan de vaststelling van het piogram der werkzaamheden voor het te houdon „Katholiek sociaal congres in Noderland", welk program alsdan ter nadere beoordoeling by het episcopaat zal worden ingediend. De secretaris generaal by het Departement van Koloniön, jhr. mr. H. Van der Wyck, die met ingang van heden deze betrekking nederlegt, beeft, na in zyn Kabinet de chefs der afdeelingen aan het Ministerie tot afscheid te hebben ontvangen, zich daarna naar alle bureaux begeven, ten einde persooniyk afscheid te nemen van de hoofd en verdere ambtenaren en beambten, van den hoogsten tot den laagaten rang. Heden treedt mr. Elias als zyn opvolger op. Roman van K. KOOPMANS VAN BOEKEREN. 75.) „Toe, Smitl" verzocht de goede man, „toe, noem oen stoelof heb je soms haast Niet Neem dan voor een oogenblik je gemak en steek een sigaar op, alsjeblieft!" Een minuut later was het begeerde boek gevonden en bet artikel over de Berenice's opgeslagen. „Ha 1 daar heb ik ze, de zoeteliefjes I We hebben ze in soorten, hoor I allen van goe den huize. Daar heb je vooreerst Berenice, dochter van Ptolemaeus H, gemalin van koning Antiochus, de God by genaamd, die haar huwde, na zyne toenmalige gemalin, Laodice, ver- stooton te hebben. Die historie hangt van gruwelen aan elkaar; moord en doodslag is or aan de orde van den dag, vergiftiging en bloedwraak schering en inslag. Laodice, na korten tyd teruggeroepen, toont hare dank baarheid voor de wederaanneming, door haren echtvriend te vergiftigen en dat engelachtige wyfje laat omtrent denzelfden tyd den zoon va:; Berenice onthalzer De vertoornde moeder op haro beurt ploegt ook een moord, 't Is waar; zy had er reden toe, want zy wreekte den dood van haar kind. maar erg lief was t toch niet van haar. Toen zy gehoord had. dat do moordenaar gevlucht en welken kant hij uitgegaan was, liet zy terstond oen wagen Inspannen en ventro Morre den schoelje achterna. En ja wel, hoor! zy haalt hem in en drilt haar speer, om hem die door 't in gewand te lagen, en toen z© misschoot, rsapte zy een steen op, zoo groot als een kinder hoofd, en verpletterde daarmee zjjn schedel. Met paard en wagen reed zij toen over 't lyk heen „Zoo op de manier van Jehu, die ook het lyk van Izebel door zyne paarden liet ver trappen" „Juist, Smitl Ja, die Izebel was ook een pronkjuweel der vrouwenNu, mevrouw Berenice werd niet lang daarna ook afge maakt, zy en meteen een heel zootje van hare slavinnen. Nu, dat was dan goed, zou Moeder Maaltje zeg gen. Maar nu de Berenice met het beroemde haar. Deze was de huisvrouw van Ptolemaeus III, Euergetes bygenaamd. Beroemd was de schoonheid harer gelaatstrekken en die schoon heid werd verhoogd door de pracht van de glan zige gouden lokken. Op zekeren dag echter sneed de koningin die weelderige tressen af en hing die op als een gewyde gave in den tempel van Aphrodite. Was 't dweepzucht, grilligheid of ydelheid? 't Laatste klinkt paradox, maar is toch niet ondenkbaar. Alcibiades sneed zyn hond den staart af om de aandacht te trekken en op de spraak te komenen nu maakt het wel verschil, of men zyn hond of wel zjln hoofd verminkt, maar dat is eon punt van smaak, zullen we maar zoggen. My komt 't hoogstwaarachynlyk voor, dat het wyf dien gomeonen streek heeft uitge haald, oenig on alleen om haar man verdriet aan te doe:). Waratjo, Smit I Want daar staan ze 's morgens mee op en daar gaan ze 'e avonds mee naar bed, met de gedachte Hoe kan ik myn heer gemaal het best een leolyke kool stoven?.... Je knikt zoo toe stemmend, Smitl Is dat ook jouw opvatting en ondervinding „Dat niet, jonkerantwoordde de oppasser droogjes, „neen, maar ik dacht zoo by my- zelvenAls dat dos doctors overtuiging is, wat kan de goede man dan daaruit voor zich een ryken troost putten, by de teleurstelling, die hy ondervond! Wat is hy dan toch voor veel grooter leed bewaard geblevenI" „Ja, Smitl Daar heb je geiyk aan, beste vrind! Maar, zie je, oudje! geen regel zonder uitzondering; do raven zyn zwart, maar dén op de tienduizend heeft weieens witte veeren en ieder man op zyne beurt maakt zichzel ven wys, dat zyn vogeltje zoo exceptioneel is. Maar om nu op die Egyptische heks terug te komenNog slechts een blauwen Maandag hadden die vlechton daar in den tempel van Venus geprykt, toen ze op oen goeden mor gen finaal verdwenen waren. Met handen ge stolen, zeiden de priesters. Akkoord Van Putten 1 zou men hebben kunnen antwoorden, maar dat's hier do vraag niet, of ze met handen of mot voeten gestolen zynde vraag is, door wiens handen ze verdonkeremaand werden. Tien tegen één heeft dat kataas zelf 't 'm gelapt. Aan de nasporingen maakte een zekere sterronkundige, Conon genaamd, een einde, door driestweg te verklaren, dat niet de menschen, maar de goden den diefstal ge pleegd haddon. Ze hadden, zei Conon, dat haar geroofd en in den hemel opgehangen, waar het, als sterrebeeld, by helder weer nog te zien is. Ofschoon de historie daar niets van meldt, durf ik toch voor zeker aannemen, dat die malloot van oene koningin zelve die leugens omtrent haar lokkenpracht verzonnen en Conon bevolen hoeft, ze als zyne ontdekking officiéél bekend te maken.... Dat's waar ook: Bilderdyk hoeft op 't haar van Berenice een vers gemaakt, of neen, Bilderdyk deed 't niet, maar Callimachus en later ook Catullus en onze Nederlandsche puikpoëet leverde eene vertaling of navolging van het dichtstuk. Hy voert het sterrebeeld sprekend in en legt 't deze woorden in den mond: My, dio het edelst hoofd, den blanksten hals versierde,] Met d' eigen gloed als nu, in meer dan golvend goud;) Op de allerschoonste borst, de blankste schouders zwierde,] In lokken, by wier glans geen goudsteen proef behoudt,] My wyddo Berenice (en hief de albasten handen] By 't overstroomd gelaat ten hemel) aan de Goon,] Wen haar getergd Gemaal den Tigris aan ging randen,] en 't geen daar verder volgt'k Moet by gelegenheid die verzen eens in het oorspron- keiyke naslaan.Ja, ja, dat moeten we hebbenMeteen zal 'k dan trachten op te diepen, of Bilderdyk den Alexandryn of den Romein of wel beiden heeft nagevolgd. Als ik my niet vergis, ben ik de plank zoo ver niet miB, als ik het laatste aanneem, want ik geloof, dat Catullus eone overzetting leverde van de poëzie van Callimachus. Ja, er staat my iets van voor, dat de Griokscbe tekst verloren gogaan is. In dat geval zouden we niet kunnen zeggen, dat Bilderdyk den Cyreneër heeft nagevolgd, ten minste niet rechtstreeks. Enfin, dat een en ander zullen we eens a tète reposée nasporen. Onder deze laatste redeneering, die Nondum wysolyk als eene alleenspraak en dus als niet tot hem gericht beschouwde, is de oude man opgestaan en naar zyn hoed grypende, zegt hy „Vnendeiyk bedankt, mynheer! voor uw belangryk verhaalVerder nog lets van uw orders?" „Dank je, Smitl Dank jet" „Goeden morgen, joDkerl" „Morgen! Morgen!" Zoodra de grysaard do kamordeur achter zich gesloten had, schudde by met een wee moedig lachje het hoofd, daar hy er zoo goed afgekomen was in zake den vorkoop van oen haarlok. Niet dat hy er op zichzelf groot bezwaar in zag, zoo'n krulletje af te staan en het eerlyk verdienen van een rykedaalder was hem ook niet onverschillig, maar de zaak was al te dwaas en het aannemen van dea jonkers voorstel en van zyn geld, geleek toch wel wat veel op misbruik maken van dolle grillen, opgekomen in 't verwarde brein van der. evenmonsch, en daarom was hy biy, dat de zaak met een sisser was afgeloopen. Wordt tcrvolgcfy.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1