nu eens lijn, wat had er dan nog veel van terecht kunnen komen! En nu? Vallen over e i met kruiwagens, gooien met hoeden en petten, elkaar duwen en stooten, nog eens: dat is clownenwerk. En daarvoor staan De Vos en Royaards te hoog! Nu speelde laatst genoemde wel vermakeiyk, dat zal niemand betwisten, maar ik zou de geheele rol anders, wat minder uitgelaten, willen opvatten. Do heer Van den Heuvel was goed. Uit muntend in zyn rolletje (Singleton) was de heor Van Warmelo; hy gaf het bloedje op eene bewonderenswaardige w\Jze weer. Met groot genoegen zag ik Alexander Faassen weer eens. Deze artist is bescheiden, hy treedt niet vaak op den voorgrond, maar wat hy ook speelt, het is altijd goed, dikwijls voortreffelijk. Zoo ook ditmaal. Zyn spel is aangenaam, gemakkelijk, correct, rustig en uitorst beschaafd. Wy bezitten in hem een kunstenaar, die, misschien niet altijd genoeg gewaardeerd, over groote gaven beschikt en daarmee weet te woekeren. Ten opzichte van de dames moet ik gru welijk onbeleefd wezen. Slechts ééne van de vier speelde bepaald goed, dat was Mevr. Van Korlaar. Zy blyft altijd eene sympathieke verschyning op het tooneel. Als het buiten meisje was ze los en aardig. Over het dialect, dat ze sprak, zou ik niet veel durven zeggen dat was, geloof ik, maar zoo'n fantaisietaaltje. Het nastukje (natuuriyk weer zoo'n effect bederver achterna l), „Een stortbui", is erg be kend. Hare rol daarin, nl. die van Mevrouw, is gemakkeiyk, en werd door mej. Sasbach nogal goed gespeeld, de zyne daarentegen, t.w. die van Mynheer, is verbazend moeilyk. Praten op het tooDeel ie oneindig veel ge- makkelyker dan zwygen en dan liefst een heel stuk achtereen swygen, dat vereischt groote bekwaamheid en voel routine. De heer v. d. Heuvel was zeker niet slecht, maar toch leent zyn uiterlijk zich beter tot rollen als in „Champignol." Enfin, dat kan hy niet helpen, hy deed zyn best endie rol is zwaar 1 v. B. Gemengd Nieuws. Hedennacht, te ruim vij f uren, ontstond in eene woning aan de Vierde Binnenvestgracht alhier een begin van brand, welke echter door eenige voorbijgangers met emmers water werd gebluscht. De oorzaak is vermoedeiyk deze, dat de bewoner, die vroeg te werk moest zyn, vóór 't vertrek zyne pyp heeft aangestoken en daaruit eene vonk is gevallen. Het lokaal van het „Loger des Heils", op de Lammerenmarkt alhier, was gisteravond goed bezet, toen daar eene by eenkomst werd geleid door een „verlosten slaaf en eene verloste slavin." Zy echter, die opgekomen waren met de veronderstelling en in de hoop „zwarten" te zien optreden, worden teleurgesteld. De verloste slaven waren heel gewone blanke menschen, evenals alle be zoekers, en nog wel by velen zeer bekende inwoners van Leiden. „Slaaf en slavin" moest in andere beteekonis worden opgevat als enkelen er aan hadden verbonden. OpdeLangegrachtontstondgister- avond by den meubelmaker P. een begin van brand, welke nog bytyds door do buren met oonige emmers water kon gebluscht worden. De inmiddels aangerukte brandspuit der wees bargers behoefde alzoo geen water to geven. Gisteren werd door den heer ft Jeekel de proefrit gemaakt voor militair wielryder, bestaande uit 26 KM. loopen met het rywïel aan de hand en 60 KM. ryden, te zamen binnen den tyd van 9 uren. De rit had plaats onder controle van den Bondsconsul Van der Stok. De 25 KM. loopend op den weg Leiden Alfen en terug werden afgelegd in 3 uren 29 minuten. Voor den geheelen rit werd zeven en half uur gebruikt. Ton gevolge der gewijzigde in- kwart1 erinjswet zullen in de gemeente Alke- mado vermoedeiyk 73 paarden aan eene keuring van rykswege worden onderworpen. Vele paarden kwamen hiervoor niet in aan- meiking, als zyndo te jong (beneden 6 j.) of te oud (boven 14 j.) Omstreeks negen uren 'savonds ontstond er brand in den hooiberg van den landbouwer J. Visser, aan den Bleiswykschen weg, onder de gemeente Zegwaard. Door het spoedig optreden der brandspuiten, ook die van de gemeente Zoetermeer, mocht men er in slagen de woning te behouden. Do oorzaak is onbekend. Gisteravond geraakte de vee- h ar del aar Van M., te Stompwyk, met paard wagen naby den landbouwer J. Van den Borg, te Zoetermeer, te water. Het paard werd dadeiyk en de wagen den volgenden morgen op het droge gebracht. De voerman bekwam geen letsel. Dank zy het zachte weder, gaan de inundatie-werken teHaaikmiu meergore- geld haren gang. Men hoopt vóór de winter invalt het machinewerk ten einde te brengen, om het volgende jaar de werkzaamheden met handenarbeid voort te zetten. Nog ongeveer een 300 werklieden vinden aldaar dagelyks een goed bestaan. Algemeen hoopt mon dat van Rykswege spoedig zal overgegaan worden tot het aan besteden van nieuwe werken tot voortzetting der inundatie. Hot 0. M. by het Haagsche ge rechtshof eischte heden bevestiging van het vonnis der Haagsche rechtbank, waarby J. v.S., smid te Voorhout, tot 9 maanden gevangenis- Biiei veroordeeld werd wegens het te Leiden voor ^oc tien gulden-stuk in betaling geven va., een wsardeloozen schietpenning Jhr. mr. J. A. De Jonge meende het te mogen betwy- felen dat beklaagde een valsch stuk heeft ingewisseld, voorts zou in elk geval niet ge bleken zyn dat hy met opzet handelde, en voor het geval hot Hof dit toch aannam, pleitte hy clementie, omdat bekl. niet kan schuldig verklaard worden aan het in omloop brengen, maar hoogstens aan het weder uit geven van valsch geld. Uitspraak 14 Dec. Men meldt uit Amsterdam: Ongeveer 300 werklieden, voorafgegaan door Wolring, Geel en Samson, trokken gisteren van „Constantia" naar het Stadhuis om van den burgemeester antwoord te vragen op de Maan dag afgegeven motie. Ongeveer een uur ver toefde het comitó by den burgemeester, die zeide dat de gezonden, motie als ongeteekend en ongeadresseerd geene waarde had. Toch kon hy wel verklaren, dat het gemeentebestuur geene loening kon, noch mocht aangaan om de verschillende werken, in de motie opgesomd, te doen uitvoeren. Hy verzekerde echter, dat het gemeentebestuur alles wilde doen wat het kon. Onderscheidene werken, voor den zomer bestemd, waren voor den winter gereserveerd. Vele particulieren lieten thans bouwen en ver schillende plannen vau enkele Vereenigingen tot het bouwen van arbeiderswoningen waren voor uitvoering gereed. Aan het verzoek van het comité, om zich aan het hoofd te stellen van een groot comitó voor werkverschaffing als in 1884, kon de burge meester geen gevolg geven, omdat zyns inziens de resultaten in 1884 ongunstig waren. De thans gehouden wandelingen zou by niet belemmeren, wanneer do orde maar niet verstoord werd. Hy ried het comité aan een andor adres, ondeiteekend óf door particulieren öf door een erkend lichaam, aan den Raad te zenden. De gesprekken, waarin allen zich mengden, duurden ruim drie kwartier, waarna men weder naar „Constantia" ging, om van de be vinding by den burgemeester rapport te doen. Dat deed Wolring. Vrydag avond, zeido hy verder, worden de werkloozen in „Plancius" opgeroepen met hunne vrouwen en kinderen, waar Van Kol het woord zal voeren. Hy drukte den aanwezigen nogmaals ernstig op het hart bedaard te biyven, daar er ongetwyfeld werk zal verschaft worden, als de- werkloozen zich de volgende week by duizenden vertoonen. Ook besloot men een nieuw adres aan den Raad te zenden. De wandeling verliep kalm. H. J. M. B o u 1 b o u 1 1 en J. T. Scholten, de flesschentrekkers, die betrokken zyn geweest in de oplichting voor eene waggon- lading zink van 10,000 KG., zyn in de zitting van gisteren door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot eeoe gevangenisstraf van drie jaar ieder. De uitspraak inzake de diefstallen met braak in de fabriek van den beer Van Houten aan den Haarlemmerweg is acht dagen uit gesteld. Het biykt dat de stryd over „Neor- bosch" geen invloed heeft op de giften. De heor Van 't Lindenhout deelt in „Het Oosten" mede, dat van 1 Juni af tot 25 November, dus gedurende een tydsverloop van nog geen zes maanden, is ingekomen de aanzieniyke som van f 61,883.85. Daarby is sedert dien tyd officieel bericht ontvangen, dat vry van successierechten vyf 1 gaten tot een bedrag van f 8500 aan de WoesinrichtiDg zyn ver maakt, welke legaten nog niet zyn uitbetaald, omdat de tyd, diarvoor aangewezen, niet is verschenen. Dus een gezameniyk bedrag van f 70,388.85. In het vorig jaar waren de ont vangsten gedurende hetzelfde tydsverloop by na even hoog. Gisteravond wilde do tydeiyk van Deventer naar Zutfen overgeplaatste trompetter der huzaren R., wonende in de Laarstraat aldaar, zyne vrouw door een revolver schot van het leven berooven. Gelukkig schoot de man mis. Inmiddels werd eene patrouille der huzaren gewaarschuwd, die den woesteling arresteerde en naar de kazerne overbracht. Gisternamiddag meldde zich aan het politiebureau in de Pauwensteog te Rotterdam oen 13-jarige knaap aan, daartoe door honger gedreven, omdat mon hem in een logement in de Raamstraat, waar zyne te Kralingen woonachtige moeder hem tot dusverre besteed had, buiten de deur had gezet, daar zyne moeder niet langer wilde betalen. Door de politie zal hy ter beschikking van zyne ouders gesteld worden. In eene m|)n te Alsdorf, naby Kerkrade, is een arbeidor, door het losraken van steenen, zoodanig getroffen, dat hy binnen 24 uren stieif aan de bekomen verwondingen en inwendige kneuzingen. Een fabriek sarbeider teFokshol is door eenige makkers op zooveel jenever gotrakteerd, dat hy den volgenden dag aan de gevolgen is bezweken. In Beriyn en in andere, uiteen gelegen streken van Duitschland heerscht weer sterk de influenza, welke vaak andere ziekten en sterfgevallen ten gevolge heeft. Spoorwegongeluk. - Een trein van Milaan naar Venetië is gisteren op een goederentrein geloopen, ten gevolge waarvan brand ontstond. Men zegt dat by het ongeluk 35 menschen gedood en 15 gewond zyn. De bot6iDg had plaats in de naby beid van Limito, ongeveer 15 kilometers van Milaan. Limito is het eerste station tusschen Milaan en Treviso. De sneltrein van Milaan naar "Weenen was j Woensdag-nacht uit Milaan vertrokken naar j Venetió. By het station Limito was men bezig X met het rangeeren van een goederentrein. De M laatste waggon van dezen trein had de rails f nog niet verlaten, toen de sneltrein in volle j vaart kwam aanrydon. Vandaar, dat de snel- f trein grootendeels uit het spoor werd geworpen. Een waggon der derde klasse geraakte terstond in brand en weldra tastte het vuur ook de drie daaropvolgende waggons aan. Tot deze waggons behoorde ook een slaapwagon. Hoevele der reizigers precies by dit ongeluk omkwamen, is nog niet met zekerheid bekend. Volgens eeD telegram, dat de „Kölnische Zeitung" uit Milaan ontvangt, zouden 40 reizigers zyn omgekomen, terwyl velen nog werden gewond. Met zekerheid kon echter uit den aard der zaak dit cijfer nog niet worden opgegeven. Clara: „Mynheer Klavier zeide my, dat myn gelaat klassiek was. Weet jy ook wat klassiek beteekent?" Mina: „Klassiek is iets, dat heel oud is." BÜITENLAN 13. Frankrijk. In de Kamer werd het gisteren waarschyn- lyk geacht, dat de heer Spulier de opdracht tot het vormen van een ministerie zou aan vaarden. President Carnet had nl. aan Spalier, den leider der opportunisten, de opdracht aan geboden. Spulier wenschte ze tot 's avonds in beraad te houden. Men vertelde er reeds by, dat Spuller zelf zou optreden als minister van buitenlandsche zaken, terwyl de heeren Raynal, Burdeau en Poinc&ré als ministers van financiën, binnen- landsche zaken en onderwys zullen optreden. Voorts zouden ook do heeren Barthou en Etienne deel uitmaken van het ministerie. Het bericht, dat de heer Spuller zal optreden als hoofd van het ministerie, werd in de couloirs zeer gunstig ontvangen. Spanje, De beroemde generaal van Spanje, maar schalk Martinez Campos, die kort geleden ternauwernood aan een anarchistischen moord aanslag is ontkomen, zal in de tweede week van December aan het hoofd van 24,000 man met 48 kanonnen by Melilla den veldtocht tegen de wilde Ryff Kabylen openen. Spanje houdt den keizer van Marokko verantwoor- deiyk voor de daden van hen, die hy zyne onderdanen noemt, en wil, wanneer de Kabylen zyn getuchtigd, met hem over eene gepaste voldoening en schadevergoeding onderhandelen. In December komen de Cortes bijeen, om middelen toe te staan voor de expeditie en voor verdere maatregelen tegen den keizer, indien hy de hem gestelde eischen, die door het leger en de vloot zullen worden gesteund, niet aanneemt. Economisch is deze oorlog voor het uitge putte Spanje eene zware ramp, al zal een deel van de kosten door zyne schuldeisekers worden gedragen. By Melilla was de laatste dagen alles rustig. De Spanjaarden gingen geregeld voort met hunne versterkingen, zoodat nu de forten onderling en met de vesting zelve verbon den zyn. Muley Araaf, de broeder des sultans, heeft de Kabylen niet kunnen bewegen zich terug te trekken. Opnieuw heeft hy generaal Macias verlof gevraagd voor eenige Arabieren om met de inwoners van Melilla handel te dry ven, maar de generaal heeft zich niet ver waardigd daarop te antwoorden. Maarschalk Martinez Campos is te Melilla aangekomen. De maarschalk, die door eene byzondero oerewacht van 100 ruiters wordt vergezeld, zal onmiddeliyk de leiding der krygsoperaties overnemen en dan terstond tot den aanval overgaan. Dat men te Madrid met groote spanning den uitslag fier krygsverricktingen van den ouden vecht-generaal tegemoetziefc, spreekt vanzelf. Oostonrijk-Houg;.-3Ionarchie, De commissie uit het Huis van Afgevaar digden, welke belast is 'ttret een onderzoek in zake de uitzonderings-maatregelen in Bo hemon, heeft gisteren met 12 tegen 6 stemmen hare goedkeuring gehecht aan het besluit, waarby de staat van beleg te Praag en om streken werd afgekondigd. Vereenigde Stilten. Het verslag van de finantieele uitkomsten der tentoonstelling to Chicago heeft nu het licht gezien en toont aan dat de „World's fair" een beslist finantïëel succes is geweest, aan gezien de netto opbrengst, na aftrek van alle kosten, nog een bedrag van 1,862,482 dollars aanwyst. Ook de exposanten kunnen over do exploi tatie tevreden zyn, daar er voor niet minder dan 10,000,000 dollars verkocht is. Dit is het hoogste bedrag, dat ooit door eenige tentoonstelling bereikt is geworden. Meer in 't byzonder verkochten de Italiaansche inzen ders voor 2,500,000, de Duitscke voor 1,500,000, de Fransche, Engelsche, Oostenryksche en Japansche resp. voor 1,000,000 en de Russische en Spaansck'e voor 750,000 dollars* Bi*aziliö. Uit de berichten, welke de „Ti.nes" van haren correspondent te Rio-de Janeiro via Montevideo ontvangt, blykt dat de opstand in Brazilië veld wint. Beide partyen vuren dag en nacht op elkaar; gewoonlyk blyft het vuur zonder uitwerking, maar in do afgeloopen week zyn 200 man van de regeeringstroepen gesneu veld door hot geschutvuur. De opstandelingen- generaal Saraiva staat met 6000 man naby Curiliba, de hoofdstad van Parana. De Mello zal 3000 man uit Desterro laten komen, om by Rio eene landing te ondernemen. De regeering heeft het garnizoen van Santos met 1000 man versterkt. In de gevangenissen te Rio zyn 800 per sonen opgesloten, waaronder 50 officieren van het leger, die verdacht worden met de opstan delingen te heulen. De post opent alle brieven, welke aan verdachte personen zyn geadresseerd. Onder dezen staat van zaken ïydt de handel zeer, zoodat de kooplieden steen en been klagen. Dagelyks worden oen aantal stede lingen getroffen door kogels uit geweren en Maxim-kanonnen. De officieuze pers biyft nog steeds uitvaren tegen de vreemdelingen, die zy beschuldigt, gemeene zaak te maken met de opstande lingen. Zelfs de buitenlandsche vertegenwoor digers en de commandanten der vreemde oor logsschepen staan aan deze verdachtmakingen bloot, zoodat de Portugeesche minister-resident reeds teruggeroepen is. Deze beschuldigingen, zegt de correspondent, zyn echter volkomen ongegrond; hy spreekt voorts met minachting over de intriges van sommige Braziliaansche ministers in Europa, die er op uit zyn, vreemde diplomaten uit Rio te doen terugroepen. De leiders van den opstand hebben Zater dag eene vergadering gehouden, waarin be sloten werd de monarchie niet dadeiyk uit te roepen, maar de quaestie door het Congres te laten beslissen, indien do omwenteling mocht slagen. De meeste opstandelingen zyn intusschen voor de monarchie en wenschen den hertog van Gran Para op den keizerlyken troon te zien. Het vergaan van den monitor „Javary" is een groot verlies voor de opstandelingen. Zyne pantserplaten aan den voorboeg werden door geschutvuur opengereten, zoodat het water binnendrong en hy drie uren later zonk; de bemanning had dus tyd genoeg zich te redden. Uit particuliere bron verneemt het Cityblad nog, dat de staat Parana tegen Peixoto is opgestaan, en de zee- en landmacht zich by De Mello heeft aangesloten. Voor Peixoto is dit een zware slag, omdat hy nu ook de be- langryke inkomgton van de haven van Per- nambuco derft. Volgens latere berichten wordt het geschut vuur voor Rio-de-Janeiro tusschen admiraal De Mello's schepen en de forten, welke in het bezit zyn van president Peixoto, nog dagelyks voortgezet. Ofschoon aan beide zyden ernstige verliezen worden geleden, is tot dusver nog geene beslissing verkregen. Vermoedeiyk zal de stryd niet beslist worden, voordat Peixoto's vloot gereed is en de Baai van Riode-Janeiro heeft bereikt. De aanslagen te Berlijn en te Dublin. Het is, helaas! reeds zoo ver gekomen, dat anarchistische moordaanslagen nau welyks meer sensatie maken; zy zyn daarvoor te gewoon geworden, maar iedere nieuwe aanslag zal toch de overtuiging versterken, dat het de zaak is van allen, het anarchisme met meer energie dan tot nu toe en vooral met meer eenparige samenwerking te onderdrukken. Reeds voordat de laatste aanslagen waren bekend geworden, verspreidden anarchisten te Londen een manifest, op rood papier gedrukt, dat vooral naar België, Frankryk en Spanje is gezonden. Het is in het Fransch gesteld en behelst bedreigingen tegen de familie van maarschalk Martinez Campos. De „Morning Post" schryft naar aanleiding hiervan: Geheime drukkeryen bestaan in alle landen, zelfs in Rusland, ten spyt van zyne machtige politie, en het is oDgetwyfold even min mogeiyk, de openbaarmaking van zulke verfoeiiyke stukken te Londen als te St.-Peters- burg te verhinderen. Maar de anarchisten, die van zulke middelen gebruik maken voor hunne propaganda, misbruiken de gastvryheid, welke zy hier genieten en die zy in geen land van Europa kunnen vinden. Als zy zoo voortgaan, zullen zy ondervinden, dat ook Engeland zulke misdaden met yzeren hand weet te onderdrukken. Aan den anderen kant is hot voor hen, die vreezen dat de wandaden der anarchisten ook nu der reactie zullen ten goede komen, ge ruststellend, dat keizer Wilhelm en zyn kan selier met hooghartige koelheid de op hen beproefde aanslagen bejegenen en over het algemeen de pers in Duitschland zich zeer verstandig uitlaat. Het is waar, beide aan slagen zyn mislukt en de maar al te gegronde verontwaardiging zou heftiger zyn opge- bruischt, indien keizer Wilhelm of graaf Von Caprivi waren getroffen, maar het strekt toch den keizer en zyn volk tot eer, dat het ge zond verstand niet wordt tot zwygen ge bracht, en dat het verraderiyk dynamiet de Duitschers evenmin in verwarring brengt, als do vyandeiyke kogels op zoo menig slagveld het konden doen. De Duitsohe keizer had gisteren eene con ferentie met den rykskanselier Von Caprivi, en moet, volgens het „Berl. Tageblatt", gezegd hebben, dat de bedrijvers van de aanslagen ryp zyn voor het gekkenhuis. Welingelichte personen verklaren dat de Duitscke regeering zich door deze gebeurte nissen niet zal laten bewegen, internationale maatregelen tegen de anarchisten voor te stellen. Op hoog bevel zal betreffende den aanslag, welke tegen keizer Wilhelm is beproefd, voor- loopig niets worden medegedeeld. Terloops maakt de „Reichsanzeiger" alleen melding van hetgeen de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" reeds over den aanslag mededeelde Dit bevel wordt zoo slipt uitgevoerd, dat zelfs door de beambten van 's keizers kabinet de ontvangst van een pakje voor den keizer wordt ontkend. De politie zoekt de afzenders van de pakjes voor den keizer en den kanselier onder de anarchisten te Beriyn. De huiszoekingen, welke by eenige bekende anarchisten zyn gedaan, bleven echter vruchteloos. In eene druk bezochte vergadering, welke de anarchisten te Beriyn Dinsdag hielden, verklaarden alle sprekers, dat de aanslag onmogelyk gepleegd kon zyn door een anar chist, want noch de keizer nóch de kanselier hadden iets van de anarchisten te vreezen. Enkele bladen besluiten uit de gelyksoortig- heid der beide misdadige pogingen, dat men wel degelyk met anarchistische aanslagen te doen heeft. De „Börsencourier" acht het onzinnige van de misdaad, die niet uit een persooniyk ge voel van wraak verklaard worden kan, een bewys van hare anarchistische afkomst. Het „Tageblatt" twyfelt of men het anar chisme of het chauvinisme verantwoordeiyk moet stellen en laat doorschemeren, dat de moordaanslag, die van Franschen grond ge pleegd werd, indruk zal maken op den grooten vriend der Republiek te St.-Petersburg. De Vorw&rts" (soc.) acht het duideiyk, dat men te doen heeft met de daad van een dwaas, die gevaariyk is voor het algemeen en die, naar te hopen is, spoedig in een gekkenhuis zal terechtkomen, en noemt het zonderling, dat sommigen pogingen doen om de verden king van de agrariërs af te wenden. In den Ryksdag zeide gisteren de presi dent, onder by val van alle kanten, dat de Volksvertegenwoordiging Dinsdag door fien aanslag op den rykskanselier smartelijk ge troffen en diep verontwaardigd was. Gisteren betreurden z\j den misdadigen aanslag op den keizer met groote smart en met de hoogste verontwaardiging en dankte God, dan de poging geene verdere schandelyke gevolgen voor den Keizer en het ryk gehad heeft. De Duitsche bladen betuigen eenstemmig hunne verontwaardiging over de beide aan slagen. Sommige eischen dat de regeering weer bijzondere maatregelen tot bestrijding der anarchisten zal nemen. In verband met de aanslagen, te Barcelona, Marseille en Du blin onlangs beproefd, wordt het echter niet onmogelyk geacht, dat het reeds lang bespro- kon plan om, na gemeenschappeiyk overleg tusschen de regeeringen, te beproeven de misdaden der anarchisten langs internationalen weg te bestryden, eindeiyk ernstig ter sprake zal komen. Misschien zal de Duitsche regee ring na dezen aanslag eene dergelyke poging steunen. Tot dusver is de politie de afzenders der beide pakjes nog niet op het spoor. Een deskundige, de wapensmid Företer, die kanselier Caprivi's „radyszaad" onderzocht, verklaarde dat de in richting van het werktuig, waardoor de ont ploffing moest worden veroorzaakt, zeer gebrek kig was. Vermoedelyk zou daardoor, ook indien het pakje met geweld geopend ware, geene ontploffing teweeg zyn gebracht. Evenwel, indien het werktuig in orde ware geweest, zou zeker eene verschrikkelyke ontploffing gevolgd zyn, daar het doosje eene zeer ge- vaariyke ladiDg bevatte. Zoowel te Orleans als to Parys wordt het onderzoek, met behulp van do Fransche politie, y?erig voortgezet. Te Orleans zyn de be ambten aan het station ondervraagd, maar tot dusver zonder gevolg. Te Parys heeft de politie een anarchist, Cogaux genaamd, in hechtenis genomen. Men vond in zyn bezit een aantal anarchistische geschriften, maar of deze inhechtenisneming in verband staat met den aanslag, is nog niet gebleken. De nauwkeurige beschryviog der helsche machine, welke aan den keizer en aan den rykskanselier werden gezonden, is de volgende; De buitenste omhulling is een houten kistje, geheel in den vorm van eene doos met domino steen en en ook voorzien van een deksel. Aan de eene smalle zyde van het doosje ligt vry wel op den bodem een naar het schynt met nitro-glycerine gevuld beeld van messing, welke onderaan een klein gaatje heeft en van voren voorzien is van een gewoon slaghoedje. De patroon lag in los kruit. Tegenover het slag hoedje bevindt zich in een houten kokertje een houten knop, waarop bovenaan een spy- ker is geslagen. De houten knop is bevestigd aan twee draden van gomelastiek, welker andere uiteinden rechts en links van de patroon in den wand van het houten kistje bevestigd zftn en bestemd zyn natuuriyk by openiDg den houten knop, gelyk by een boog, met kracht te doen terugspringen, zoo dat de spyker het slaghoedje treft De knop werd tegengehouden door een blokje, hetwelk aan het eksel bevestigd is. By het afnemen van het deksel nu moest de knop niet langer worden tegengehouden en door de spanning der elastieke draden op het slaghoedje stooten; dit moet dan het kruit in brand steken en zoo wordt de ontploffing van het nitroglycerine veroorzaakt. Het openen der helsche machine zonder gevaar werd hierdoor mogelyk dat het kistje in water was geplaatst, waardoor ten eerste het kruit nat werd en verder de houten knop zoo aanzwol dat hy in het kokertje vastge houden wei*. De ontplofbare stof is naar het laboratorium gebracht. De ambtenaren van het keizeriyk kabinet kregen hierdoor argwaan dat het kleine houten doosje buiten alle Ter- houding zwaar was. Verdere depeches uit Dublin bevestigen dat de vermoorde man, Reed, lid was van een geheim genootschap. Hy had by zich eene groote geldsom, hetgeen onvereenigbaar is met zyn stand als arbeider. De moorde naars zyn nog niet ontdekt. De gearresteerden zyn ontslagen. Te Dublin heeft de politie nog verder dynamietbommen ontdekt. De anarchisten te Londen weigeren het verbod der overheid tegen hunne meeting op Zondag te eerbiedigen. Zy willen desondanks op het Trafalgar square byeenkomen, om, naar zy voorgeven, het recht van spreken en ver gaderen aldus te handhaven. Zy beweren

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2