Finantiëel© Kroniek. Do invloed van hot ruimere preld doet zich meer en meer gevoelen en openbaart zich door eene rijzende beweging op de voor naamste beurzen, welke rijzing in den loop dezer week met zekere standvastigheid blijven aanhouden. Daarbij gaf do goedkoopere prolongatiekoers aanleiding om voor de be- schikbare kapitalen eene meer productieve belegging te zooken, waardoor in Europeesche Staatsfondsen meer uitgebreide handel plaats vond en door flinke vraag de vaste houding der markt werd bevorderd. De verschillende Tabakswaarden ver keerden in bijzonder willige stemming en worden bij zeer weinig aanbod flink gevraagd, in verband met de gunstige resultaten, welke /an de bekende ondernemingen over het loopende jaar worden verwacht Ook verkeerde de Koloniale markt in vaste houding de verschillende waarden werden steeds tot opgaande prijzen gekocht. Eene belangrijke rijzing kwam tot stand in de aandeelen der Hollandsche- en Staats- spoorwegen, waarvoor evenwel geene grondige redenen bekend waren. De meerdere animo voor de verschillende waarden der Boxtel W e z el-spoorwegmaatschappij heeft haren oorsprong in eene beschouwing, in enkele finantiëele bladen voorkomende, waarvan niet valt te ontkennen dat daarin zeer rooskleurige vooruitzichten worden opongesteld. Wat het proces betreft der voormalige Rijnspoorwegmaatschappij, handolondo over de al of niet gelijke uitdeeling op de niot volgefournoerde aandeelen, zal 28 Decem ber daarover de eindbeslissing worden genomen 3 uiten landsche Staatsfondsen wa ren over het algemeen gunstig gestemd. In de eerste plaats kenmerkten zich Italiaansche fondsen wederom door een gunstig verloop. Deze werden door de Berlijnscho beurs sterk begunstigd, waarbij ook belangrijke aankoopen Yoor 't binnenland plaats haddOD. De ontvangst- cjjfors der douane-rechten goven wel eenige stof tot tevredenheid, aangezien deze in do eerste vier maanden van het loopende dienst jaar eene vermeerdering aanwezen van ruim 2,700,000 lire, hetgeen evenwei nog geen cijfer is van eenig belang in verba d mot de geldbehoefte van het land. Van de nu reeds betaalbaar gestelde Januari coupon is in de eerste helft dezer maand een bedrag van ru m 70 millioon lire uitbetaald. Voor Oostenrijksche Staatsfondsen heeischte evenzoo eene bijzonder willige stem mii'g, hoofdzakelijk onder den invloed der Wet-nor beurs, waar de verbetering van den geldkoers zeer gunstig werkte. In verband daarmede hadden ook Hongaarsche fond sen eeno gunstige markt. Voor Spanje bestond aanvankelijk eene goede meening, welke eene niet onbelangrijke koersverbetering in het loven riep, welke echter in de laatste dagen ook weer verdween door het dezer dagen genomen besluit der regeering, om de Spaansche coupons zonder pas rand niet meer uit te betalen. Wel bestond deze bepaling reeds in woord, doch zo werd nooit toegepast en de coupons vonden gewoonlijk hun weg, zoowel met als zonder rand. Dezer dagen echter werd bet besluit in volle gestrengheid toegepast on zijn de coupons, waaraan de buitenrand ontbreekt, niet meer uitbetaald. Houders van Spaan- scho fondsen mogen dus wel indachtig zijn de coupons voortaan mot den breeden pasrand af t9 knippen. Nog zijn de \oorwa rJen niet ten volle bekend, waarop oe naasting der Groote Russische Spoorwegen door den Staat zal g66chieden, of de tijding wordt ver nomen dat ook de Orol-Vitebs k-spoor- weg door de Russische regeoritig zal worden overgenomen. Het gerucht, hieromtrent ver nomen, maakt melding dat de hoofdbepalingen dor overneming zouden zyn, dat voor elke 10 aandeelen Orel-Vitebsk zullen worden uit gegeven 12 a Rbl. 125 4 pets. belastingvrije Staats obligatiön. Aandeelen Groote Russische Spoor weiden levendig vorhandeld. Rusland en Berlijn blijven veel opnemen van wat tor markt komt, doch nu en dan overtrof het aanbod de vraag, zoodat dan de hoogsto koersen niet behouden konden blijven. Pandbrieven North -Western-Hypo- theokbank waren hoogor op het bericht, dat de ontvangsten in de eerste tien maanden van het jaar reeds meer dan voldoende waren om de coupons over hot geheele jaar te kun nen betalen. Hoewol in Zuid -Amerlkaanscho waarden weinig omging, was de stomming oor iets beter te noomen. De onderhandelingen omtrent oone regeling en hervatting der betaling op de Venezuo 1 a a n s c h e obligatiön ziln thans in vollen gang, en hoewel het comité lo Antwerpen het over de voorwaarden niet eens kon worden, schijnen de onderhandelingen te Am sterdam en Londen meer kans van slagen to hebben. Het bedrag der gelden, nu maande ïyks naar Londen overgemaakt, is reeds bijna geheel voldoende tot betaling der Februari- coupon, terwijl men hoopt spoedig de noodige maatrogelen te kunnen troffen over de be taling der onbetaald goblovon coupons. Do laatste berichten, welke omtrent de financiën van Uruguay worden vernomen, zijn zeker niet opwekkond, daar het tekort over het jaar 1892 op ruim 2.5 mfllioen dollars wordt aangegeven met do bijvoeging dat gedurendo de laatsto 20 jaren het jaar- lijksch tekort gomiddold 3 millioen dollars bodroeg. Hierbij moot echter worden bemerkt, dat do berichten uit Zuid Amerikaansche landen, voornamelijk wat hun geldelflken .ioestand aangaat, gewoonlijk weinig of niet {betrouw baar zijn, daar bij do mododeeling' daarvan dikwijls politieke nevenbedoelingeit in het spel zijn. Brazilianen vertoonden oenig ïv.eer leven en waren vaster gestemd op de zeer vage (en onbevestigd gebleven) geruchten, dat er kans bestond op herstel van het keizerrijk in dit land. In Peru-waarden had een aanzienlijke teruggang plaats in verband met de zeer ongunstige geruchten, welke in den laatsten tijd meer en meer worden vernomen. De al gemeen e verwachting is, dat een hoogst onbevredigend verslag zal worden uitgebracht en de Peruvian-Co. weldra Diet meer in de gelegenheid zal zijn, de rentebetaling te kunnen volhouden. Aan de afJeeling dor Amerikaansche Spoor weg waarden kwam aanvankelijk het ruimere geld slechts in geringe mate ten goede. Het publiek is in zijne verwachtingen omtrent eene spoedige verbetering van den toestand teleur gesteld en toont weinig zin om tot nieuwe operatiën over te gaan. Daarenboven geven ook de spoorweg-ont vangsten nog weinig aanleiding om betere verwachtingen te koesteren, daar zij over hot algemeen oene met onbelangrijke verminde ring blijven aantoonen. Dit zijn natuurlijk redenen genoeg om voor Amerikaansche spoor- wogwaardou een ongoanimeerd verloop te blijven verwachten. Aanvankelijk vortoonde dan ook de markt weinig opgewektheid en werkte het bekend worden van verschillende spoorwegontvangsten ongunstig, inzonderheid dio der AtchisonTopeka on Louis ville Nashville, welke belangrijk lager waren dan in bet vorige jaar. In de laatsto dagen kwam evenwel eene vorbetering tot stand, hoofdzakelijk in verband met de gunstige berichten, welke omtrent eene spoe dige regeling dor U n i o n-P a c i f i c worden vernomen. Zeker is hot althans, dat de keuzo voor President van het reorganisatie- comité zoor gunstig is opgenomen en daarin de medewerking der regecring wordt gezien. Ook M i s s o u r i-waarden waren flink hooger, in verband mot de groote vraag, welke voor Amerika blyft bestaan. De laatsto berichten omtrent de regeling der E r i e-Maatschappij luiden, dat waar scbyniyk geene bijstorting op de aandeelen zou worden gevraagd, doch den houders der tweede hypolhet-k-obligaticn meer rechten zouden worden verleend, waardoor z(j ceno minder afhankelijke positio zouden verkrijgen, doch daartegenover zich eenige rentevermin dering zouden moeten getroosten. De ontvangsten der Illinois-Central z\jn gedurendo de zes maanden, waarin de wereldtentoonstelling to Chicago geopend was, met ongeveer 2 5 millioon dollars toegenomen, waarvan echter slechts een kloin gedeelte tot vermeerdering van het winstcijfer zal kunnen bijdragen. Tegenover de meerdere ontvangsten staat eene bijna even groote vermeerdering der uitgaven, welke, hoewel voor het grootste gedeelte uitgegeven voor blijvende verbeteringen, toch het voor winst uitdeeling boschikbare gedeelte tot een be trekkelijk kloin bedrag terugbrengen. Rijnlandsche Bank. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur I U zoudt mjj ten zeerste verplichten door onderstaande regelen in uw blad op te nemen. Dinsdag-avond van de zijde der Haven komende, worden verscheidenen met mi) ge noodzaakt een minuut of tien onder genot van eene flinke hagelbui voor de bruggen, daar aanwezig, te wachten, aangezien de brugwachters bepaald noodig achtten zo beide open te draaien, en tot overmaat van ramp, drie, zegge drie schepen doorlieten, zonder zich om de wachtenden (en dit waren er niet weinigen) hot minst te bekommeren. Naar aanleiding hiervan wenschte ik wel eens te vernemen of er door de bevoegde macht geene bepalingen zijn vastgesteld, hoe veel schepen er achter elkander doorgelaten mogen, en of de geheele passage afgesneden mag worden, daar, zooals hier het geval was, beide bruggen gelijk open waren, en of het publiek geheel en al afhankelijk is van do willekourige handelingen der brugwachters. Zoo bier voor geono bepalingen zijn, is het, naar mijne meoning, wenscheiyk, aan derge lijke punten of liever aan iedere brug der stad eene wachtkamer te plaatsen, waarin eenige lectuur, het oorste om voor weer en wind beschut te zijn, hot laatste om den tijd, dat men wachten moet, te dooden. U dankzeggende voor do mij toegestane plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend, Leiden, Uw dw. dn. 24 Nov. 1893. M. W. Mijnheer de Redacteurl Och, geef ons s. v. p. een klein deel van uwe ruimte, om aan de burgers van Leiden wat te zeggen. Er is zooveel leed in de wereld en daar onder zoo reel leed, dat door onschuldigen geledon moet worden. Er is zoov.el armoede in de wereld, met hare vreeseiyke gezollen honger en gebrek, en daaronder gaat zoo menig onschuldig kind gebukt, 't Is de geest der menschelykheid, die dat leed, dat lijden ontdekt heeft en er de oogen op heeft ge vestigd heeft gevraagd: kan, mag dat zoo blijven? Is 't niet onbarmhartig zich het lot niet aan to trekken van de, niet door eigen maar door andorer schuld misschien, lijdende kleinen der aarde? Het ge wot on der mensch- heid heeft op die vragen het antwoord gegeven. Eenige burgers dezer stad hebben zich dezer dagen vereenigd, om te pogen althaas iets van het leed der aardo te verzachten. Zij zagen zooveel schoolkinderen, die met hon gerige maag op school zitten en, wie kan dat niet begrijpen, meer naar stoffelijke dan naar geestelijke spyzo vorlangen. Er zyn zooveel schoolkinderen, die, omdat zy gebrek ïyden, zoo lusteloos zijn on zoo suf, dat zU niets van de les kunnen opvangen. Hoe zal er ooit van hen iets te hopen zijn, te verwachten, van hen, wier hoofd leeg blijft en wier handen daarom zoo vaak verkeerd staan? Voor hen te zorgen, als hunne bescher mers op te treden, ziedaar wat sommigen ge wild hebben. Neen, alles doen kunnen wij niet, als wfi maar iets kunnen doen. Op be scheiden schaal willen wij beginnen, als wij maar eerst kunnen beginnen. Wy kunnen door wat voedsel ce geven het lichaam wat warmer maken en daardoor het hart wat warmer en dan ook het hoofd wat warmer, en zoo doen wy aan lichaam en geest beiden goed. Dat wiJlen wjj probeeren 1 Daarvoor hebben wij geld noodig, dat spreekt. Er zyn zooveel kinderen, die in de termen vallen om eenige spys te ontvangen. O, laat uw hart eens even voelen hun leed en vergelyken daarby uw lief moet uw gevoel van barmhartigheid, moet de plicht der dankbaarheid u niet dringen om ons te hei pon? Och, help dan, help dan flink en goed! Eerstdaags zal er eene lijst worden aange boden, waarop ge kunt invullen, wat ge voor deze goede zaak overhebt. Maar ook op andore wyze wordt u de gelegenhei 1 opengesteld om uwe liefdegaven te offeren. Tot ontvangst daarvan hebben zich bereid verklaard de heeren: J. A. Van Hamel, Steenschuur; J. A. Van Dyk, O. Vest; M. Kooy, Breestraat; S. Kutsch Lojenga, Zoeterw. Singel 63; dr. A. Nykamp, Breestraat. Go kunt zeker een van dezen met uwe blyde boodschap bereiken. M. de R. I Voor uwe vriendelijkheid om bovenstaande te plaatsen, onze dank! H. Boteumans. C. H Koüw. V. Van Dovkbkn. C. Kühlman. J. A. Van Dijk. Ds. S Kutsoh Lojenga. G. B. Engeltjes. Dr. A. Nijkamp. J. A. Van Hamel. L. Van Oevjeren. H. C. Van der Heydb. Ph. Rank. M. Kooy. J. M. Vos Jz. Boerhave en do aschbelt by het Academisch ziekenhuis. Wie thans over do Rynsburgor brug onze stad binnenkomt, kan, terwyi hy zich op die brug, aan de zyde van den Morschsingel, be vindt, een zeldzaam schouwspel genLten. Een zeldzaam schouwspel,, want Boerhavo lacht. Zoo nu en dan vveridt hy het hoofd om en kykt met een lach, dien de Engelschen o sneer noemen, naar do kolossale mestbanken, welke in de nabyheid van het gebou v der nieuwe, geheel bactcriënvrjje opératio kamer zyn aangelegd. By den jöngsten storm uit het Noordoosten heeft het beeld zich herhaal- deiyk omgewond en gelachen, want toen vlogen en stoven de aechdeelen en de mest- speciën uit de aschbelt tegen de ramen en de muren van het nieuwe gebouw, zelfs in die mate, dat ze groote stofwolken vormden. Gelukkig dat thans die myriaden bacteriën binnen de operatie-kamer ten doode zyn opge schreven. Niet ioderoon kan echter, van dien moord en van die slachting op groote schaal, getuige zyndat is slechts voor de mannen der wotenschap weggelegd. De kwookplaatsen der slacht- ffers zyn voor het publiek echter duideiyk zichtbaar. Liceat conccdere veris. Praatjes over Eunst Vlokken XIII. Van de op Donderdag-avond jl. in het Nuts- gebouw gehouden tentoonstelling der Maat- schappy tot Bevordering der Bouw kunst (afdeeling Leiden), valt het te botreuren (echter om alleszins te billijken redenen) dat deze expositie niet ook den daarop volgenden dag voor het publiek geopend kon blyven. Niet dat het groot aantal knappe bouwkundige detailteekenlngen van oen paar der leden zoo buitengewoon bezienswaardig voor „leeken" zou kunnen worden genoemd, maar wyi de interessante inzendingen, o. a. van wandtegels en gebrand glas, thans uitsluitend door „vak lied en" (leden) konden worden in oogenschouw genomen, voor andere „belangstellenden" de bezichtiging er van achterwege moest blyven. Want waariyk, naast de tegel-tableaux van den heer J. Van Hulst, te Harlingen (mooi inlandsch fabrikaat), od de inzending van de firma De Lint Co., te Rotter dam, vertegenwoordigers en depothouders van diverse buitenlandsche fabrikanten, (alles door welwillende tusschenkomst van de repre sentanten te dezer stede, de heeren Planjer, verkregen), mag dan ook de inzending van de heeren Van Diesen en Kerrebyn, te Haar lem (gebrand glas, enz.), worden genoemd en waardig gekeurd, om door een uitgebreider publiek dan het beperkte ledental van „Bouw kunst" te worden bekeken en bewonderd. Voor oen der winkelramen van den heer Wierda, boekhandelaar op de Breestraat, staande, viel myn blik weer welgevallig terug op dat my bekende zeegroene bandje, met die fraaie „entrelacées"; dat omslag van de „Celtic Fairy Tales", door Jacobs. En byzonder aangenaam verrast werd ik, door bet woord „Tooversprookjes" daarop te ontdekken. De heer C. Stoffel deed een goed werk met dio Hollandsche vertaling, vooral nu de oorspronkelyke clichés (naar John Batten) het werk versieren bleven en bovendien de be- langryke „aanteekeningen" niet achterwege gelaten werden. Voorzeker eene uitgave, die ten zeerste toejuiching verdient! Op de eerste „Groepen-Tentoonstelling" in „Pulchri Studio" is o. a. Th. Van Hoytema door eene serie] teekeningen (lithographieön) vertegenwoordigd. Nu ook ik onlangs hier van zyne jongste schepping gewaagde, wil ik hieronder even het oordeel van een paar kunstcritici, van de Nieuwe Rott. Courant en Het Vaderland nl., copiëeren. Het eerste orgaan (2de BI. B. van 19 Nov.) sch ry ft „Het byzondere werk van Van Hoytema bewaarden wy voor het laatst omdat het op deze expositie oene geheel op zichzelve staande inzending is. Het zyn eea groot aantal proef bladen voor de eerstdaags te verschijnen uit gave in drie kleuren; het reeds vroeger met oen onkel woord aangekondigde sprookje van H. AndersenHet leelyke Jonge Eendje. De teekenaar is er in geslaagd door het geestig illustreerend werk een opgewekten, fri88chen stroom van fijn persooniyk gevoel te laten gaan, wat deze teekeningen in de hoogste mate sympathiek maakt. Klare voor stelling met veel zich vaak schuilhoudende ernstige kunde, knappe karakteristiek, ge- mouvementeerde teekening en smakelijke uit voering, betrekkelyk niet aan buitenlanders herinnerend, ziedaar de kenmerken van deze kleursteen drukken." E g o's oordeel in Het Vaderland (van 26 Nov.) luidt aldus „Een aangename afwisseling geeft de expo sitie der losse bladen van het in meesteriyken stijl goteekende pracht prentwerk van Van Hoytema, „Het leelyke Jonge Eendje" van Andersen. Dezer dagen verechynt dit recht artistieke boek en zal een gebeurtenis zyn in onze nationale illustreeikunst. Dit boek is een ver bazende vooruitgaDg na „Hoe de vogels aan een Koning kwamen." Het is te hopen dat dit ernstig overwogen en uitge voerd prentwerk de ondersteuning zal vinden, die het als artistieke uiting op een voor Nederland nieuw gebied ten volle verdient." Hoeveel exemplaren zouden er te Leiden worden „geplaatst", of wordt er wellicht één door de Uni7ersiteits bibliotheek hier aange schaft, als phenomenale verschyning in onze boek kunst? Door het Bestuur van het Stedeiyk Museum daartoe aangezocht, heeft de heer dr. Bredius te 's Gravenbage jl. Donderdag-middag eene vergadering der bovenbedoelde Commissie by- gewoond, ten einde te beraadslagen omtrent de mogelijkheid eoner toekomstige, waarschijn lijk doeltreffender en artistieker wyze van inrichting (voor zoover doenlyk) van de kunst zaal „Hartevelt", alhier. Van de artisten, die op de eerste „groe pen tentoonstelling" in „Pulchri" vertegen woordigd zyn, volgen hier de namen Mesdag en Roelofs (op de eere plaatsen), voortsOldewelt, Oppen- oorth, Van der W e e 1 e, Boudewynse, Rip, Karsen, Le Com te, Wysmuller en Van Hoytema. Bovendien zyn er vyf sublieme doeken van wyien Bosboom uit de collectie Mesdag, Kerkinterieurs". C. V. BUITENLAND. Fran krjjk. In zyn programma heeft het ministerie in Frankryk den socialisten en uitersten radicalen de vriendschap opgezegd en de verschillende uiterste fractiën van de internationale revolu- tionnairon tot die radicalen, die do grondslagen der tegenwoordige maatschappy willen prys- geven, hobben dadeiyk den aanval begonnen. Voor de gematigden was het een gevoel als van verlossing, dat eindelyk een ministerie den overmoed der sorialisten en hunne radi cale handlangers dorst breidelen. Niets heeft het gezag in Frankryk meer afbreuk gedaan dan de voortdurende zwakheid tegenover heD, die openlyk de omverwerping der maatschappy hun doel noemen; niets heeft meer den aan hangers der monarchie hoop gegeven. Het ver trouwen in de republiek was na den val van het keizerryk by burgers en boeren gaande weg versterkt, omdat zy in den republikein- schen regeeringsvorm een waarborg van rust en kalme ontwikkeling zagen. Dit vertrouwen werd geschokt, toen de socialisten ongestraft het hoofd konden opsteken. Het ministerie Dupuy trad het eerst krachtig tegon hen op toen het de arbeidsbeurs sloot. De moreele uitwerking zyner verklaring zal des te ster ker zyn. Eergisteren hadden drie vergaderingen van afgevaardigden in het paleis Bourbon plaats. In de eerste, aan welke 150 aanhangers van het ministerie deel namen, werd besloten het krachtig te ondersteunen. De tweede vergade ring, van leden der uiterste linkerzyde, droeg aan Pelletan op, te verklaren dat het pro gramma der regeering onvoldoende was. In de derde vergadering heten 75 geavanceerde republikeinen zich in denzelfden geest uit. Te Lyon, Bordeaux, Saint-Etienne en Algiers hebben wederom huiszoekingen by anarchisten plaats gehad, waarby allerlei papieren en bescheiden in beslag genomen zyn; te Saint Etienne o. a. een door Dumas, den vriend van Ravachol, geschreven manifest, naar aanleiding van het gebeurde te Barcelona en Marseille, de anarchisten aansporende om met de „propaganda door daden," d. w. a. het vermoorden van onschuldige medemenschen, yverig voort te gaan. Gr**oot-33i*itanniö. De minister-president Gladstone verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat men by de toelichting van de begrooting van marine zal vernemen, dat met den aanbouw van nieuwe oorlogsschepen spoedig zal begonnen worden. Voorts deelde de minister mede dat er geen plan bestaat, voor den hertog van York, den zoon van den prins van Wales, eene residentie in Ierland in te richten. De werklieden afgevaardigde Keir Hardie vroeg verlof do verdaging van het Huis voor te stellen, om de aandach' te vestigen op de bestaande werkloosheid. Dit verlof werd met 142 tegen 44 stemmen geweigerd. K]oir Hardie riep toen uit: „Dan hoop ik dat de werkloozen zeiven hunne zaak ter hand zullen nemen 1" De voorzitter zeide dat Keir Hardie zich by de beslissing van het Huis moest neerleggen. Artikel 2 van het wetsontwerp tot instelling van districts- en kerspelraden is aangenomen. De zitting werd daarop tot a. s. Donderdag verdaagd. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp tot regeling van de verantwoordolykheid d6r patroons jegens hunne werklieden by eerste lezing aangenomen. Het zal dus in behandeling worden genomen. Te Glasgow is gistermorgen eone groote vergadering gehouden van gedelegeerden der Schotsche mynwerkers. Volgens oene mede- deeling van den voorzitter, staken op 't oogenblik 19/20 van de mijnwerkers in Schot land den arbeid. Er werd besloten het werk niet te hervatten voordat de patroons eene loon8verhooging van 1 shilling per dag toe staan. Brazilië. De „Tavary", welke by Nictheroy in den grond geboord is, waardoor de party van ad miraal De Mello een zwaar verlies geleien heeft, was eon groot pantserschip eerste klasse. Het was in 1875 te Havre gebouwd, was 3040 ton groot en had 2500 paardekracht. De bo- wapening bestond uit vier kanonnen van 21 ton en zes achterladers van 43/4 inch. Er waren ongeveer 300 man aan boord, die, naar men verneemt, allen geroa zyn. - De „Herald" heeft het volgende telegram van den Brazillaanschen minister van buiten landsche zaken ontvangen, gedagteekend„RioJ de Janeiro, 22 Nov. De noordelyke kolonne van het leger by Santa Catharina onder generaal Argallo heeft de troepen der opstandelingen vernietigd. Dezen verloren hun krygsvoorraad en paarden, en kregen bovendien ook V6le dooden en gekwetston". Gremengd Nieuws. „Afgerammelde melkstraa t." Een onzer lezers meldt ons als curiositeit, zegt „Het Centrum", dat hy dezer dagen te Brussel zynde een straatnaambordje zag, waarop de volgende naam voorkwam: Rue du lait battu Afgerammelde melkstraat. Men dient zich hierby te herinneren dat in de Belgische hoofdstad de beide talen, Fransch en Nederlandsch, burgerrecht hebben. De be doeling zal wel geweest zyn de straat te noemen Karnomelkstraat. Gebrek aan onderwyzers. Het blykt hoe langer zoo meer, welk een enorm gebrek aan onderwyzers er nu reeds is. Als een pikant staaltje wordt uit Odoorner- veen nog gemeld, dat men daar voor de openbare school eenvoudig het vluchteloos adverteeren opgegeven, en door nood ge drongen, oen oud-onder wyzer van.... 83 jaar voor de klas geplaatst heeft. Naar men aan do „N. R. Ct." mede deelt, zal te Rotterdam tot stand komen eene „Internationale Kellnerclub", zich ten doel stellende, hotels en restaurants, zoowel in Nederland als in den vreemde, te voorzien van oppassende en bekwame tafelbedienden. De eerste vergadering, met dit doel belegd, zal in het midden der volgende maand plaats hebben in het koffiehuis „Demi-Saison", op den Wester6ingel te Rotterdam. Overb1yfse1 en van ket voorge slacht By het doen van graafwerk voorde firma Peareboom le Roy Co., steenfabrikanten te Heerewaarden, werden in den Kopschen polder op eene diepte van ongoveer 2 meter vier geraamten gevonden, waarschynlyk dag- teekenende uit het laatst der zestiende eeuw, volgens een paar daarby gevonden munten, waarvan de eene dagteekent van 1595 of 1597 en de andere klaarblykelyk nog van vroegeren datum is. Wellicht is het nog eene herinnering uit den Spanjolentyd, misschien heeft men ook hier te doen met eene begraafplaats van hen, die op den naburigen Galgwaard geëxecuteerd werden, in den tyd, dat Heerewaarden nog eigen jurisdictie had. Uit Glasgow wordt gemeld dat gisteren twee der grootste suikerrafflnaderyen te Greenock het bedryf staakten, waardoor de voortbrenging met 2000 ton per week verminderd is. Eenigen tyd geleden liep het gerucht, dat de gevangenen in het huis van bewaring te Zürich hadden gestolen en ge ledigd 45 vaatjes wyn, inhoudende ieder 150 liter. De directie sprak dit gerucht tegen, maar de „Anzeiger d'Uster" blyft volhouden dat de gevangenen door eene opening in den grond konden neerdalen in de vroegere kerk en van daar uit, door middel van eene ladder, uit den kelder den wyn haalden.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2