N°. 10356. Zaterdag 35 November. A0. 1893. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 November. Feiiillcton. NONDUM. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 110. Franco per postGO- Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Van 1 letters naar plaatsruimte. wordt 0.05 berekend. Grooter» Voor het incasseeren bulten de stad In de deze week gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, kwam in behandeling: I. Het verzoek van B. en Ws. van Leiden om advies over het door de heeren Wee Co. ingediend request om tot makelaars in vet waren benoemd te worden. De Kamer besloot B. en Ws. te berichten, dat, ofschoon aan de Kamer tot op dit oogon- blik niet gebleken is van eene behoefte aan of het nut van eene instelling van makelaars, in welken tak van handel ook, de Kamer na ernstige en langdurigs beraadslaging toch tot het besluit is gekomenlo. dat er geene voldoende termen aanwezig zijn om den Raad der gemeente Leiden te advisoeren afwijzend op het door de heeren Wee Co. ingediend request te beschikken, te meer niet, nu uit een ingesteld onderzoek ia gebleken, dat de heeren Wee Co. de aanstelling verlangen, om daarmede hun voordeel te doen in Amster dam en Rotterdam en toch in Leiden willen bl(jven wonen, en 2o. dat hun verzoek meer uitsluitend betreft de margarine, in welk Tak zij zelven geen handel drijven, zoodat het gevaar van in stryd te handelen met artikel 65 W. v. Koophandel daarmede gedeeltelijk vervalt. II. Een verzoek van den minister van W., H. en Njjv. om advie3, over de vraag, 6f en zoo ja wolke veroischten de Kamer noodig en weuseholyk achtte om kiezer te worden voor do Kamer van Koophandel, behalve do eischen van te zijn Nederlandor, meerderjarig en het voor eigen rekening uitoefenen of belast zijn mot het bestuur van eenig bodrjjf van handel en nijverheid, waar dit vroeger steunde op dec aanslag in de patentbelasting. De Kamer besloot te antwoorden, dat zi) tot het besluit is gekomen dat het niet wenscheljjk kan zijn, zéé ver to gaan om het kiesrfcht te verloenon aan een elk en iegelijk, die eonig bedrijf van handel en nijverheid uitoefent, zonder daarbij rekening te houden mat den omvang of de beteekenis van hot beroep of bedrijf; dat de Kamer dan ook eene zekere be perking nuttig on mogelijk acht en zich te dien opzichte het liefst zou aansluiten bij het stelsel, waarbij kot veroischte is, dat de kiezer zij aangeslagen in de bedrijfsbelasting naar eene zekere door elke Kamer te bepalen som of wel in de vermogensbelasting en dat hy zelf aan B. en Ws. zal moeten aanvragen om op de kohieren geplaatst te worden. III. Een verzoek aan den minister van W., H, en Nyv. om advies omtrent oen ontwerp- Octroolwet en omtrent de vraag, of de Kamer de wederinvoering daarvan wenschelijk acht. Nadat de Kamer reeds in eene vorige ver gadering besloten had, alvorens daarover te beraadslagen dit verzoek in handen van prof. Grevon te stellen ter fine van praeadvies, heeft deze daaraan welwillend voldaan en de Kamer een zeer belangrijk en uitvoerig rap port toegezonden. In aansluiting met dat praeadvies, heeft de Kamer besloten, om, alvcrens definitief hare meening aan den minister kenbaar temaken, eenigo grooto industriëelen te Leiden uit te noodigen de Kamer op deze twee vragen te antwoorden: a. Of en zoo ja in hoever naar hunne meening allerlei hulpmiddelen voor den hier ter stede beoefenden tak hunnor nijverheid b(j aanschaffing of vervaardiging hier te lande goedkooper te staan komen, dan by bestelling in bet buitenland, wegens de omstandigheid, dat de Nederlandsche fabrikant aan niemand een prüa voor uitvindersrechten heeft te vol doen, en b. Welke belemmeringen zy meenen te zul len ondervinden door een verbod van vreemde uit -indingen te gebruiken. - Woensdag 11. trad in de openbare ver gadering van het Leesgezelschap te Wad- dingsveen als spreker op de heer Caviët, van Gcuda. Na eerst een en ander meegedeeld te hebben aangaande Levensverzekeringen, bracht by eenige bydragen ten gehoore, welke in den smaak van het publiek vielen. Door 't ongunstige weder was de vergadering niet druk bezocht. Door het Leesgezelschap is met den heer De Ruyter eene overeenkomst gesloten, zoodat voorloopig de vergadoringen weder in het sociëteitsgebouw aan de Brug zullen plaats hebben. Door het overlijden van den heer Van Rooyen is de betrekkiog van directeur der algemeene begraafplaats te Waddingsveen vacant geworden. Weldra zullen sollicitanten worden opgeroepen. - Aan het einde der gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad nam de voorzitter, de heer Lycklama a Nyeholt, die voor het laatst die taak vervulde, het woord om afscheid te nemen. Hy zeide dat de twee jaren, welke hy daar had doorgebracht, in aangename herinnering by hem zouden biy ven. Hy betuigde dank voor den steun, dien hy van het dagelyksch bestuur, den secretaris, den Raad en de ambtenaren in dien tyd had ondervonden en tevens van de bevolking. Wel voelde hy zich eenigszins bezwaard het in hem gestelde vertrouwen mot ondank te beloonen door na een twee jarig verbiyf weer weg te gaan, doch hy had geene vryheid gevonden do bevordering in rang af te slaan. Hy besloot met den wensch, dat de gemeente in bloei mocht toenemen. Namens de wethouders en de ambtenaren sprak de wethouder Van Raalte. Hy botuigdo zyn leedwezen over het heengaan des burge meesters en herdacht de samenwerking, die tusschen hem en de wethouders had bestaan. Die samenwerking was te danken aan de overeenstemming tusschen allen, wat de hoofd gedachte der leiding van de zaken betrof. Mocht in details wel een verschil van meening bestaan, dit heeft in het openbaar nooit sporen nagelaten. „Wanneer de zaken zoo naar wensch gingen, dan was dit vooral te danken aan uwe leiding", aldus vervolgde de spreker. „Gy waart altyd vriendschappeiyk en open bar! ig en bezat de voortvarendheid, voort vloeiende uit de in eene lange loopbaan opge dane ervaring. Betreuren wy uw heengaan, wy verliezen niet uit het oog, wat de aan- Roman van B. KOOPMANS VAN BOE KEREN. 63.) Eon 6ndeolbaar oogenblik zag Johanna hare vriendin uitvorsehend aan, eer zy antwoordde op hare laatste vraag. In dat wachten, hoe onbeschrijflijk kort dan ook, lag eene aar zeling, en dat weifelen was veolbeteekenend. Dit toch lag in dat niet terstond antwoorden opgeslotenik weet niet, of ik u begrypof gU ray of uzelve tracht te bedriegen en dit doet bewust of onbewust, dit een en ander is ray niet helder. „Ja, Lien Isprak zy langzaam, „ik begryp uwe hartstochteiykheid, uw opstuiven tegen myAls ge nu ook my maar begrypt, en gelooven wilt, d?t ik uit plichtsbesef han delde, en foo ik verkeerd deod, in ieder geval ter goeder trouw heb gedwaaldGeef my uw hand en laten we als goede vrienden scheiden!" Eveline nam de aangeboden hand en zei: alk vergeef u, maar ik ontveins niet, dat ge my een gevoeligon slag hebt toegebracht en een schrik aangejaagd, waarvan ik voor- eerst niet za'. bekomen." Zes en twintigste Hoofdstuk. Hierna namen de vriendinnon afscheid van elkaar: de mondelinge wisseling van gedachten was dus afgoloopen, maar de gedachten zelve niet; die vervolgden haren loop, wel in vele kronkelingen, en nu eens sneller, dan weer trager, maar zonder geheel stil te staan. De beide jonkvrouwen zetten, ieder voor zich, hare beschouwingen voort en ik mag er byvoegen: Waren zy 't straks niet eens met elkaar, zy zyn 't nu ook niet met zichzelve. Johanna is er niet volkomen gerust op, dat zy wel gedaan heeft, toen zy den brief ter lezing overgaf. Maar als het gewoten haar in dat opzicht beschuldigde, verhief zich terstond ook eene stem in haar binnenste, die haar ontschuldigde niet alleen, maar haar prees vanwege haar moed en beleid. Had toch, zoo redeneerde zy, had Eveline haren doctor wer- kelyk zoo innig en oprecht lief, dan was die liefde ook wel bestand tegen een schok als dien van dezen middag, in dat geval had zy hare vriendin eenige oogenblikken van pyn- lyke ontroering bezorgd, maar dat was dan ook alles. Een boom, diep en vast geworteld in goeden grond, kan een storm doorstaan; het huis, op de steenrots gebouwd, trotseert, het geweld van slagregens en waterstroomen. En had zy Johanna, door haremededeelingen,twy- felingen doen ontstaan in het hart harer vrien din, twyfelingen aangaande de algenoegzaam- heid harer liefde voor Van Moerbeek, dan is de noodiging tot ernstige zelfbeproeving hier niet overbodig, daar Eveline na den twyfel komt tot volle verzekerdheid ten gunste van leiding daartoe is. Wy nomen dus uw heen gaan niet kwaiyk en hopen van harte, dat gy in uw nieuwen werkkring naar genoegen werkzaam zult zyn". De heer Milders, oudste raadslid in jaren, sloot zich met eenige hartelyke woorden by het gesprokene aan. Gistermiddag bood de heer Lycklama den raadsleden een afscheidsdiner aan. In een artikel over den nieuwen Oosten- rykschen minister van financiën, dr. Edler von Plener, zegt do Napelsche „Mattir.o", dat Europa thans tweo buitengewoon bekwame ministers van financiën telt, Plener in Oos tenryk en Pierson in Nedorland, waarop hot blad laat volgen: „In Ollanda vi e Piorson, il sottilo teorico, che attends ora a quella trasformazione dei tributi su cui sono rivolti gii occbi di quasi tutti gli economisti." Hetgeen vertaald zeg gen wil: In Nodorland leeft Pierson, de be kwame theoreticus, op wiens plannon van belastinghervorming de oogen van letteriyk alle economisten gevestigd zyn. De Staatscourant van 24 dezer bevat een koninkiyk besluit van 2 Nov. jl. (Stsbl. No. 158), betreffendo de lichting der nationale militie van 1894, bedragende 11,000 man, van wie 600 voor don dienst ter zee. De ver deeling is als volgt: Noord-Brabant 1224, Gelderland 1260, Zuid-Holland 2315, Noord- Holland 1947, Zeeland 514, Utrecht 504, Friesland 863, Overysel 700, Groningen 678, Drente 338, Limburg 657. Heden viert de Koninklyke Militaire Academie haar 65 jarig bestaan. De vereeniging „Vivat Crescat Floroat" zal hedenavond in de recreatiezaal te dier gelegenheid eene gezellige samenkomst organiseeren, tot de by woning waarvan alle officieren en burgerleoraren zyn uitgenoodigd. De gemeente Naarden stelt evenals Apeldoorn pogingen in het werk omderyks- landbouwschool aldaar gevestigd to krygen. Naardon met zyne uitgebreide inrichtingen op tuinbouwgebied in de onm:ddellyke naby- hoid, schynt kans van slagen te hebbon, te meer, daar door de gemeente kosteloos een stuk grond voor do school wordt aangeboden. Eene commissie, bestaande uit B. en Ws. on de welbekende boomkweoker3 de hoeren Jurissen en Smit, zullen voor dit doel de noodige stappen doen. In de raadsvergadering te Borculoo is de heer W. Gantvoort, te Neede, benoemd tot veearts. Het stoomschip „Bellerophon",van Batavia naar Amsterdam, passeerde 23 Nov. Gibraltar; de „Spaarndam", van Nieuw York naar Rot terdam, vertrok 23 Nov. van Boulogne sur-Mer; de „Morapi," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 23 Nov. van Marseille; de „Zuid- Holland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 23 Nov. van Marseille. By koninkiyk besluit zyn benoemdtot ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accynzen te Nieuweschans (station) G. H. Voerman, ontvanger derzelfde middelen te Coevorden c. a.tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accynzen te Gendringen W. Mulder, surnumerair uit de inspectie Groningen. Aan A. J. M. Visser, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Geervliet. Aan D. Koeleman, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Krommenie. Aan moj. E. H. Daners, geboren te WeBel (Duitschland), vergunning verleend tot het geven van lager onderwys, mits zy overigens aan de daartoe by de wet gevorderde, ver eischten voldoet. Pensioen verleend aan: E. H. M. Leurs, gewezen ontvanger van het recht van successie No. 1 te Rotterdam, ƒ8000; de wed. van J. B Koelewy, brievenbesteller, f109; de wed. van W. Van de Casteelen, commies 2de kl. by 'sRyks bel., ƒ213; de wed. van mr. P. S. Noyon, viceprosident van het gerechtshof te Amsterdam, ƒ600; de wod. van H. W Schade, machinist by 's Ryks worf te Helle voetsluis, ƒ198; de wed. van L. Kiors, sluis wachter, ƒ166; de kinderen uit het huwelyk van wylen den brievenbesteller A. Stegeman, laatstelyk echtgenoot van G. Bremer, met wylen J. Schepers, ƒ92 Gemeng <1 Nieuws. Te Voorhout is door den gemeente veldwachter weder op vermoeden van valsch- heid een ryksdaalder in beslag genomen, voorende de beeltenis van Koning Willem III en hot jaartal 1872. By een uitgebreid onder zoek i3 gebleken, dat deze waarschyniyk ook weer te Leiden was ontvangen. Men zy dus op zyno hoedel Te Oogstgeostzal op Donderdag 30 November a. s., dos morgens te 10 uren, ton overstaan van het gemeentebestuur, in het openbaar de loting worden gehouden, ter be paling der volgorde, waarin de in die gemeente aanwezige pajrden (in zooverre zy daarvoor in aanmerking komen) zullen worden gebracht op de verzamellyston voor ry- en trokpaarden, volgens welke lysten later de keuring geschiedt In de gemeento Haarlemmermeer, vooral naby Halfweg, komen vole gevallen van mazelen voor. Voor de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage had zich gisteren te verant woorden J. D. A. T., verver te Rotterdam Te Scheveningen verbiyf houdende, maakte hij zyne kostvrouw wys, dat hy jaarlyks van het Departement van Koloniën ƒ400 ontving en trachtte die bewering ingang te doen vinden door het vertoonen van een stuk. Daar door won hy het vertrouwen van de een voudige menschen, bleef oen gedeelte van zyn kostgeld schuldig en leende op den koop toe nog geld van hen. De beklaagde ontkende ooit by de echtelieden M., te Scheveningen. in den kost te zyn geweest. Nooit waron de menschen één cent aan hem te kort gekomen. Hot O. M. eisebte ter zake van diefstal en oplichting de veroordeeling van T. tot 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. R. Feith, achtte de elementen der dagvaarding Diet bo- wezen en riep de clementie van de recht bank in. Id de avonden van 26 en 27 Sept. jl. werd, gelyk de couranten reeds In by- zonderheden mededeelden, op verregaand brutale wyze ingebroken by jhr. Q. v. U., aan de Koninginnegracht te 's-Gravenhage, terwyi de bewoners afwezig waren, hetwelk den inbrekers was gebleken door het ge- bruikelyke bordje „afwezig," van welke wel kome mededeellng de dieven hadden geprofi teerd. Drie jonge mannen, oude bekenden der justitie, te wetenH. N., glazenwasscher, A R Th. v d. B., barbier, en J. P. G. V., be diende, allen aldaar, hadden zich wegens dien diefstal met braak gisteren voor doHaagsche rechtbank te vorantwoorden. De inbrekers haddon duchtig huisgehouden en er waren ondet meer ontvreemd drie pistolen, eenige zilveren voorwerpen, oenige kleedingstukken (gekleed pak), snuisterijen, enz-, terwyi een paar ilesschen likeur wareu leeggedronken. Er was echter nog moer beschadigd dan ge stolen. Met de brutaliteit, geroutineerden comparan ten eigen, verklaarden alle drie beklaagden vso niets te weten. Wel waren verschillende voorworpen, welke gebleken zyn uit de woning van jhr. Q. v. afkomstig te zyn, in hun bezit govonden of door hen verkocht, decb de beklaagden wisten telkens op te geven hoe zy er aan gekomen waren; en wel was ook een mes gevonden, aan eon der bekl. toe- bohoorende, maar in goon geval echter waren zij in do woning gowoest, waar de ontvreem ding had plaats gehad. Op vorscbillende punten spraken de beklaagden elkandei tegenwaar de een opgaf de goederen van een zy.ner medebeklaagden te heibun ontvangen werd dit door dezen ontkenl. De substituut-officier van justitie, mr. VaD Buttingha Wichers, eischte «oor ieder der be klaagden drie jaren gevangenisstraf. De verdedigers, mrs. L. R Telting, W. D. Limburgb en J. A. De Ranitz, concludeerden tot vryspraak of ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 30 November Een boerenarbeider, H. P., uit Bergambacht, door de rechtbank te Rotterdam tot jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens mishandeling, stond gisloron in booger beroep voor bet gerechtshof te 's (Iravenhage toreebt. Ht) achtte de straf te zwaar. Zyn verdediger, mr. Boudewynse, trachtte aan te toonen dal de 6trat niet m overeen stemming was met het miedryf, daarby zich be- roepond» op verklaringen van geneeskundigen, dat de mishandeling niet levcnsgevaariyk was. Het Openbaar Ministerie eischte, op grond o a. van de verklaring van den geneesheer, die den mishandelde hoeft onderzocht, dat er wel levensgevaar was, bevestiging van het vonnis Het vorsteiyk paviljoen in hot stationsgebouw van de Boll. IJzeren Spoor wegmaatschappij te 's-Gravenhage zal met vroeger dan tegen het voorjaar van 1894 ge reed kunnen zyn. Volgens een Ie Scheveningen ontvangen bericht is de logger „Eendracht", van de reedors C on M. v. d. Toorn, schipper C Den Duik Lz., op de Noordzee door eene haren verloofde, of tot een omgekeerd resul taat, zoodat hier hot spreekwoord moet toe gepast wordenBeter ten halve gekeerd, dan heel en al gedwaald. In 't laatste geval zyn zeker beiden diep to beklagen, ik weet niet, wie van de twee het meest, de jonker of de maagd, die hem verstoot, en die hare smart dus door zelfverwyt verzwaard ziet. Zooveel is zeker, dat hier namelooze ellende voor de deur staat. Ja, namelooze ellende, en hier neemt do inwendige beschuldiger weer het woord en even zeker is het, dat gy, mejuffrouw Ver doorn al die ellende hadt kunnen voorkomen, als gy do zaak op haar beloop en het harts geheim uws broeders niet verraden hadt. Dat is te zeggen, komt pleiter hiertegen op, dat's al naar men de dingen opvat, daar men ook, en misschien met meer recht, zou kunnen zeggen: Door dezen gewis treurigen toestand in 't leven te roepen, wordt grooter kwaad voorkomen, nameluk het sluiten van een huwelyk, terwyi de innige, onverdachte liefde slechts van één kant komt. En Eveline zal ik trachten hare gemoeds stemming te beschrijven, den toestand, waarin zy verkeerde, toon zy na 't bezoek by hare vriendin huiswaarts keerde? Haren toestand, zeg ik, ou gebruik zoo een term, alsof er sprake was van een kranke. Maar dat mogen wy immers doen, want al is zy geen zieko, die met een drankje of doosje pillen te gonezen is, daarom is zy toch wel degelyk eene patiënt, eene lyderes. Ja, zy leed veel, de arme Eve- lino, en ik mag er, helaasbyvoegenhare kwaal nam met den dag in hevigheid toe. Twyfel heet de ziekte, die haar heeft aange tast, en dat die krankheid bedenkelyk genoeg kan zyn, beseft iedor, die ondervond, hoe do rust henenvlucht, waar de twyfel het hart binnensluipt, en hoe die twyfel angst mee brengt, vooral wanneer hy, zooals hier het geval is, mot zelfverwyt gepaard gaat. Sedert Evoline met hare vriendin heeft ge sproken, of liever de vriendin met baar, van dat oogenblik af aan twyfelt zy aan zich zelve, aan de kracht, de oprechtheid harer liefde voor den jonker. Twyfelde zy daaraan vroeger nooit? Ja, wat zal ik zeggen? Niet dat er nooit een gevoel by do jonkvrouw oprees, dat ten nauwste met twyfel verwant was, en 't ook geworden zou zyn, als het had kunnen doordringen; een gevoel, dat pyniyk zou geworden zyn, indien de lyderes niet by machte geweest was, hot te onderdrukken, de pyn te bezwereD. De scrupules kwamen wel degelyk aan de deur en klopten aan, om binnengelaten te worden, maar Eveline had zo tot nu toe belet den drempel te over schryden: ze waren geweest als wolken, die afdreven zonder rogon, als vuur, dat smeult en begint te rooken, maar gesmoord wordt, eer de vlam uitslaat. In één woordEveline was verwinnares, neen, laat ik liever zeggen zy was meesteres gebleven, want om te overwinnen, moet men stryden, en tot een stryd wa6 het ternauwernood gekomen. Me juffrouw Van Borkel was als eene wagen- menstor, die ondervindt: ik moet de teugels vasthouden, maar tegelykertydik kan 't ook. Dat laatste govool echter, 't gevoelIk heb ze in bodwang, do twyfelingen, werd minder door de ervaring, by de Verdoorns opgedaan. Immers, eerst by 'i. aanschouwen van 't por tret, maar veel meer nog door do daarop volgende mededeelingon was Eveline voor zich tor verzekerdheid gekomen, nameiyk dat zy Frits, den vriend harer jeugd, nog altyd beminde en wel op een heel andere wyze dan die, waarop zy haren doctor liefhad. Een heel andore zoo voegde eene stem in haar binnenste er by - zeg maar gerusteon vool betere, de eenige echte wyze. En de omstandigheden, waarin do lyderes verkeerde bij 't doen van deze ontdekking, brachten haar te meer in 't nauw, omdat zy haar do vraag voorlegden: Is 't al of niette laat? Zooveel is zeker: indien Eveline de nu verkregen wetenschap omtrent hare eigene gevoelens en die van den geliefdon Frits had opgedaan na de voltrekking van haar huwelyk met Van Moerbeek zy zou ook dan bange uren, donkere dagen hebben moeten door leven, maar toch, zy zou 't te boven gekomen zyn: 't bowustzyn: ik sta hier voor oen fait accompli, berusten is 't eenig parool, die zekerheid zou haar kracht, zou rust, zy het dan ook een sombere, een hope- looze rust gegeven hebben. Maar nu drong zich telkens en met steeds toenemend goweld de godachte aan haar opEr is uitkomst mogelyk, bot middel ter redding ligt voor de hand. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1