N». 10357. Trijdag 24 l^ovemfc A0. 1893. feze (Courant wordt dagelij'ts, met uitzondering van cZon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. NQHDUM. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeHen per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers- °-°0- PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}'. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Offieiüelö Konnisgevinffon. PA.'ffENTBL.A.roEN. Do Burgemeoeter, Hoofd Yan liet Bestuur (lor ge meente Leidon, brengt tor kennis van belangheb benden, wonendo buiten doze gomeoiit-e, on voor do uitoefesing ran hun beroep,aanvullingsreohtb-. ti!en<D, dat do patentbladen orer hot dienstjaar 1893/91, bij hot College ran Zetters ia eèn dor vertrokken van hel Raadhuis dozor gomeento, op vertoou van het aanslagbiljet, vorkrggbaur zijn van af Vrglag 24 No7. tot en met Zatordig 2 Deo. e. k., tolkens des uaraiddsge van óón tot twee uren. terwijl na het ver- etrgkon 7an dien tormgn de osafgehaaldo pAtont- bladea aasdenh«er oonfcroïeiir der DirectoBelast.ngen, alhier, zullen ter hand gesteld woideD. Leiden, E* Burgemeester voornoemd, 22 Nov. 1893. DE KANTER. Leiden, 23 November. In hot „Hbl." gooft do hoogloeraar C. M. Kan in overweging om het Etlïuographisch Museum, thans to Loiden, te verplaatsen naar Amsterdam. Hij meent dat in de .hoofdstad wel particulieren zullen gevonden wordon,die tot de oprichting van zoodanig museum willen medewerken. Op die wijze zou deze nuttige instelling beter aan hare beslemming künnen beantwoorden dan zooals zü nu bestaat. Hierop geeft mr. L. Serrurier, directeur van het Museum, oen kort, maar krachtig ant woord. De heer Serrurier noemt hot museum in z|jn tegenwoordigen toestandeen academisch „hulpmiddel" voor denkbeeldige studenten; eene openbare verzameling voor een denk beeldig publiek. Met prof. Kan te Amsterdam is hy het eens, dat het museum in Amsterdam bei'or op zyne plaats zou zijn. In weikon zin er echter ook besloten wordt zegt mr. Serrurier het is nu moor dan tyd dat er aan den erbarinelyken toestand, zooals die heden is, een einde kome. Daarop teekent het „Hbl." het volgende aan „Zal het than6 zoo slecht geherbergd Museum, dat zoo vele schatten bevat, inderdaad niit stichten, dan mag hot niet langer bleven „een hulpmiddel voor denkbeeldige studenten, een<- oponbare verzamoliDg voor een denkbeel dig publiek." Iu Leiden komt er bjjna nooit iemand. Wat beteekouen een paar honderd "jezookers per kwartaal voor zulk een Museum? „Overbrenging dus van de verzameling naar ccn middelpunt, waar kunst, handel on nijver heid er inderdaad gebruik van kunnen maken, zooals prof. Kan heeft aanbevolen en mr. Serrurier hem volkomen toegeeft. a Het ligt voor de hand. Zoo ellendig als heb Museum nu is gehuisvest kan het niet blyven. De Regeering is verplioht voor oene brandvrije en tevens behoorlijke plaatsing ie zorgen. De- geldeu daarvoor benoodigd, zullen echter groo- tendeels verspild zijn, als het geschikt gebouw niet wordt opgericht of gekozen daar waar het Museum ook werkelijk nut kan stichten." Natuurlijk bedoelt het „Hbl." daar Amster dam mede. Hot is nog niet tovreden dat do hoofdstad eene universiteit heeft en nog zoo veel meer, dat andere gemeenten^ ontberen, want daarom is Amsterdam eene wereldstad, gelijk de belastingschuldigen er maar al te wel aan hunne zakken ondervinden maar nu wil de grooto slokop ook ons Ethnographisch Museum hebbon, te meer nu hy daarin by den directeur geene tegenwerking ondervindt. De heor J. K. "W. Quarles van Ufford daar entegen breekt in het „H. Dagblad" eene lans voor de overbrenging van het museum naar 's-Gravenhage. Er zyn dus nu al twee kapers op onze kust. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Werkendam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantoro al hier moeten de brieven, enz. uiterlyk Zaterdag ochtend om 7.30 (stadstyd 7.50) bezorgd zijn. De w\jze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De collecte voor de vöreeniging „Trouw aan Koning en Vaderland", ten behoeve der oud strijders van 1830-1831, heeft in do ge meente Alkemade opgebracht de som van ruim 13. Tot leden dor commissie ter beoordee ling van de antwoorden op de door de Neder- landsche Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde uitgeschreven prijsvraag voor een boekje over tuinbouw, ten dienste dor lagere scholen, zyn benoemd de heeren jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, districts-schoolopziener te Groningen; dr. H. Bos, leeraar aan de rijks landbouwschool te Wageningen; Joh. Do Breuk, te Haarlem, on H. Copijn, te Groenokan, beiden practische plantkundigen, en 0. Van Riet, te Katendrecbt, redacteur van „Het Nieuwe Schoolblad", onder praesidium van den voor zitter der Maatschappij, den heer W. A. Viruly Verbrugge. Naar de „D. C." verneemt, is door wijlen den beer J. A. Smits van Nieuworkerk, onlangs te Dordrecht overleden, by testament bepaald, dat zijne penniDgen, munten, schilderijen, portretten, historie prenten, enz. in hot open baar zullen moeten worden vorkocht door den vendumeester aldaar. In den ouderdom vau 74 jaaris te Amster dam overleden de zeereerwaarde heer Born, pastoor van de parochiekerk van den H. Nico- laas aldaar. Het pensioen- on ondersteuningsfonds van de H. IJz.-Sp.-My. is door hot overlydon van den heer Van Tonderen, te Loidon, secre taris van dat fonds, thans overgeplaatst in het administratiegebouw te Amsterdam, onder eigen boheer. {Hbl). Do Synode dor Ned.-Herv. Kork zal op 12 Dec. a. s. in buitengewono vergadering bijeenkomen, o. a. ter behandeling van de stukken botfeffendo het besluit van den ge meenteraad te Amsterdam omtrent de kerke ïyke hoogleeraren. De minister van justitie, tot dusver te 's Gravonhago wonende aan de Amsterdam- sche Veorkade, zal het volgend jaar het huis aan de Laan Copos-Van-Cattenburch, laatste lijk bewoond door wylen den Staatsraad Jansen, gaan betrekken. Door de ingezetenen der gemeente Apel doorn is een adres met 600 handteekeningen gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken, houdende verzoek om by eventueele oprichting van eene Tuinbouwschool daarvoor Apeldoorn te willen aanwijzen. Ook do tuin bouw-afdeeling heeft zich met een adres tot den minister gowend. Maandag jl. werd te Rotterdam onder voorzitterschap van het Kamorlld, den heer Van Löben Sols, eene vergadering gehouden van hot provinciaal comité der anti re volution - naire kiesvereonigingen in Zuid-Holland. Op voorstel van een der leden werd besloten een rapport op te maken van de taak, welke de anti revolutionnaire kiesvereenigingen zullen hebbon te verrichten na uitbreiding van het kiesrecht. Door h6t inoderamen van het pro vinciaal comité zal binnen eenige dagen eene commissie uit of "bulten zijne leden benoemd worden, die met de opstelling van het concept wordt belast. Dit concept zal in eene volgende vergadering van het provinciaal comité vast gesteld en daarna aan de kiesverenigingen ter goedkeuring gezonden worden, waarna in eene vergadering van vortogenwoordigers der kiesvereenigiDgen, onder leiding van het pro vinciaal comité, de eindbeslissing zal worden genomen. Door den gemeenteraad te Amsterdam is benoemd tot onderwijzers aan eene open bar lagere school moj. A. D. Van der Woude, te Haarlemmermeer. Heden, 23 November, is hot drie jaren geleden dat de laatste mannelijke te telg uit het Huls van Oranje, Koning Willem III, ons ontviel. Den lOden December zal het departement Middelburg der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" 100 jaren hebben bestaan. Die dag zal niet feesteiyk hordacht worden, maar de oventuool in to komen giften zullen be steed worden tot uitbreiding van de volks bibliotheek. Van goed ingelichte zydo vornemon wy dat de toestand van don heer M. Kingma Hzn., Staatsraad i. b. d. en lid van Gedepu teerde Staten van Friesland, ia plaats ran redenen tot bezorgdheid te goven, in de laatste dagen verbetert. De patient maakt dagelijks eene korte wandeliDg. (Tel.) Het door verschillende bladen mede gedeeld bericht als zou de luit.-kolonel J. O. (niet P. G.) Van Schermbeek zijn benoomd tot ridder van bet Legioen van Eer, is onjuist. Genoemden hoofdofficier is van eene derge lijke benoeming niets officiéél bekend. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Jan. 1894 te vervullen ia de betrek king van assistent aan het Rijkslandbouw proefstation te Goes. Jaarwedde f 1300. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wen- schen to komen, gelieven zicli vóór 1 Dec. a. s. schriftelijk aan te melden by den direc teur van het Rijkslandbouwproefstation voor noemd. De Staten van Zeeland vergaderden gisteren ter behandeling van het voorstel van Goj. Staten tot het verleenen van /"250,000 subsidie aan de stoomtram Brouwershaven Steenbergen. Over het voorstel staakten de stemmen, 19 leden vóór, 19 tegen. Op 31 Oct. telde Amsterdam 443,988 (210,248 m. en 233,740 vr.) Op 1 Jan. was het getal inwoners 438,911. In tien maanden zijn er dus 5000 bijgekomen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Nov. te Port Saiddo „Mercurius", van Amster dam naar Falmouth, arriveerde 21 Nov. te Prawlepoint; de „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, passeerde 22 Nov. Ouéssant; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 20 Nov. Kaap Rocca; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 22 Nov. te Suez; de „Semarang", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 21 Nov. van Perim; de „Deucalion", van Batavia naar Amsterdam, is 22 Nov. Suoz gepasseerd; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 22 Nov. van Dartmouth vertrokkende „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 22 Nov. to Marseille; de „Zuid Holland", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 22 Nov. to Marseille; de „Bromo" vortrok 22 Nov. van Batavia naar Rotterdam de „Prins Frederik Hendrik" arriveerde 22 Nov. van Amsterdam te Paramaribo; de „Prins Willem II" vertrok 20 Nov. van Paramaribo naar Amsterdam. By koninklyk besluit is benoemd tot leeraar aan de Ryks hoogore burgerschool te Warffum, N. Kranenborg Jesse, aldaar. Benoemd tot curatoren van het weeshuis te Buren: jhr. mr. D. I. A. A. Van Lawick van Pabst tot Njjevelt, te Buurmalsen, en A. Do Kruyff, to Buron. De hoeren J. H. Van Lier en E. A. Koch, artsen, benoemd en aangesteld tot officier van guzondheid der 2de klasse by hot personeel van den geneeskundigen dienst van hot leger in Nederlandsch Indiö. Fabrioks- en handelsmerken. De „Staatscourant" van 23 dezer bevat een koninklyk besluit van 15 dozer (Stsbl. 163), waarby, op de voordracht van do ministers van justitie, koloniën, waterstaat en buitenl. zaken, wordt ingetrokken het koninklyk be sluit van 2 Juni 1890, betreffende de inrich ting van een byzonderon dienst van den indus- triëolen oigendom en van eene centrale bowaar- plaats, bedoeld by art. 12 der internationale overeenkomst tot bescherming van den indus- triëelen oigendom van 20 Maart 1883. Het treedt in werking, voor zooveel het ryk in Europa betreft, op 1 Dec. a. s., en voor zoo veel aangaat Ned.-Indiö, Suriname en Curagao, op 1 Jan. 1894. Het bosluit is genomen krachtens de artt. 1 en 2 der wet van 30 Sept. 1893 hou dende bepalingen op de fabrloks- en handels merken, alsmede het koninklijk besluit van 27 Oct. 1893, bepalende dat die wet op 1 Dec. 1893 in werking treedt. In verband hiermede brengt de minister van justitie ter kennis van belanghebbenden, dat geiyktydig met bet in werking treden dier wet het bureau voor den industriëelen eigendom zyne werkzaamheid zal aanvangen. Dat bureau-is van 1 Dec. a. s. af uitslui tend belast met de inschryving van fabrieks- en handelsmerken. De inzending tot dat doel Roman van K. KOOPMANS YAN BOEKEltEN. 62.) „Nu ja, die droom komt straks. Dit i3 alles nog inleiding en alles werkeiykheid. Trouwens, ik moot eeriyk bekennen: inmyn verhaal weet je soms niet, wat je er aan hebt; in den droom komon zoo natuurlijke dingen voor, dat je ze voor -werkeiykheid aanneemt, en do werkelijkheid is zoo raadsel achtig, dat men, ze hoorende, niet W60t, of men waakt of droomt, 'k Herinner my ook nog heel good, dat ik, by 't opsommen van die nieuwstydingen by me zelf zei.. maar dat. schroef ik m'et, hoor! en ik droomde 't nog veel minder, ik dacht maar zoo: 't zal my eens verwonderen, hoe Frits dat bericht zal opnemen van Eveline's engagement. „Frits, zegt ge?" stamelde Eveline. „Ja, Frits, 't Ligt immers voor de hand, dat Dolf hem terstond alles vertelt. Natuurlek. En nu heb ik al tyd wel meenen te merken, dat myn broer veel van je hiold s Van my?.... Maar Jo! wat praat je toch?" „Nu ja, t kan wel pure vriendschap ge weest zy'n, maar ook wel iets meer dan vriendschap." „Hou toch op, Johanna! Wat bezielt je, dat je zulke redeneeringen tegen my durft hou- d*:i?" riep Eveline in hevige gemoedsbeweging. „En nu de dróóm", hervatte Jo. „Ik droomde, dat Frits onverwacht thuiskwam en wanhopig was, toen hy hoorde, dat Eveline Van Berkel niet meer vry wa6 Johanna!" riep Eveline toornig, terwyi zy driftig opstond, „ik vind uw manier van bandelen bènedon de kritiek, on ik zal my wol in acht nemen en zorgen, dat ik voortaan verschoond blyf van zulke mededeelingen, leugenachtige verzinsels, die beleedigend voor my zyn." „Dat ge ontroerd zyt, begry'p ik, dat ge boos zoudt worden, heb ik voorzien, maar dat vooruitzicht mocht my niet weorhouden u met de waarheid bekend te maken." „Waarheid of logon, dat doet er hier niets toe. Ge moet bedenken, dat ik verloofd ben en dat men eene vrouw, wier hart een ander toebehoort, niet mag ergeren door zulk ellen dig gebabbel. Nog eens, ge belcedigt my en ik heb de eer u te groeten." „Nog één woord, Lien 1 Ge zyt boos en dat neem ik u niet kwalyk. Had lk de zeker heid kunnen verkrfigen, dat ge nooit of te nimmerlangs anderen weg achter do waar heid zoudt komen, ik zou waarschyniyk ge zwegen hebben. Maar nu niemand en niets ter wereld my die absolute zekerheid kan geven, nu wordt spreken plicht. Gy zyt boos en dit doet my bitter leed, maar ik troost my met*de gedachte, dat ge weldra, als ge alles weet, ook weer goed op my zult wor den. En dat zult ge niet, neen, weer goed worden zoudt ge nooit, als gy later, als het te laat is, hoordet: Jo kende de waarheid, zy deed dit reeds, terwyl h9t nog tyd was, maar zy heeft die waarheid willens en wetens voor my verborgen gehouden. Straks zyn wy gobrouilleord, dat smart my diep, maar ook dat vooruitzicht, hoe donker ook, mag my niet weerhouden myn plicht te doen."- '„Maar wat wilt ge dan toch in 's Homels naam?.Gy droomt; wat heb ik met uwe droomen te maken? Is 't waarheid, dat gy gedroomd hebt, of droomt gy, dat gy do waarheid hebt?" „Oordeel zelf, myn beste Line! Leos wat Dolf my schryft en beslis dan, of ik verkeerd deed of niet, beslis daarna wat u to doen staat." Met deze woorden overhandigde Johanna den brief, waarvan wy den hoofdinhoud mee deelden. Zy bleef onmiddeliyk naast hare vriendin staan, om haar, zoo noodig, te steu nen, lichameiyk en geesteiyk. Maar Eveline had, voor'toogenblik althans, geenerlei steun noodig. Zy viel niet in zwym, zy slaakte kreet noch gil, zy barstte niet los in tranen. Onbeweegiyk stond zy daar by de tafel; de linkerhand rustte op den rand dier tafel, in de rechter hield zy den brief. De lippen waren sa&mgeklemd, de oogen strak en styf op hot schrift gevestigd. Was dat schrift onduideiyk, do blik beneveld of las do lezeres iederen volzin en elk woord driemaal over, eer zy verder ging? Ik weet hot niet, maar wel, dat het lang duurde, eer Eveline met de lectuur gereed was. Toen zy zoo ver was, reikte zy met noergeslagen oogen en zonder een woord to spreken, den brief over. Daarna gaf zy Jo de hand en zei op doffen toon: „Adieu! Zul je je mama van my groeten?" kan dus met genoemden datum niet meer aan de griffie eener rechtbank worden gedaan, maar behoort portvry aan den directeur van het bureau voor den industriëelen eigendom te 's Gravenbage te geschieden. Ter verkryging van de inschryving in Nederland is de toezending noodig van een cliché van het merk, ter lengte en breedte van ten minste 1,5 en ten hoogste 10 cM. en ter dikte van 2,4 cM., geschikt tot het leveren van duidelyke afdrukken, benevens twee onderteekende" exemplaren eener duide lyke afbeelding en daarmede overeenstem: mende nauwkeurige beschrijving van het merk, met vermeldiDg van de soort van waren, waarvoor het merk bestemd is, en van de woonplaats van den inzender. Bfi de inzen ding moot voor elk merk oen bedrag van tien gulden worden gevoegd. Yoor een in Nederland by bet bureau inge schreven merk kan ook eeno internationale inschryving worden verkregen, in dien zin, dat zy dan ook in Ned.-Indiö, Suriname, Curasao, Belgiö met zyne koloniën, Fraokryk, Portugal met de Azoren en Madera, Spanje met Cuba, en Puerto-Rico en do Philipp'Jnen, Tunis en Zwitserland wordt gedaan. Daartoe zendt dan de bolanghebbende aan den directeur van het bureau drie exemplaren, waarvan één onderteekend, eeno duidelyke afbeelding van hot merk en een cliché als boven vermeld, benovens oen bedrag van vyf en vyflig guldon voor elk merk. Reeds vóór 1 December a. s. ter griffie eener rechtbank aangeteekende, maar nog niet ingoschreven merkon kunnen door ge noemd bureau eveneens ingeschrovon worden. Daarvoor wordt geene andere formalitoit vor- eischt dan eene schriftelyke aanvrage aan den directeur, waaruit voldoende van de ge dane aanteekening blykt. In geen goval kan die inschryving op of na 1 Dec. meor ter griffie van de rechtbank geschieden. Ook van reeds vóór 1 Dec. a. s. by de griffie eener rechtbank aangeteekende merken kan internationale inschryving worden ver kregen, mits zy ook óf vóór dien datum reeds ter griffie, óf wel later aan het bureau zyn ingeschreven. Voor doze merken is by do aan vraag aan den directeur van het bureau om internationale inschryving, de overlogging van een cliché niet bepaald noodzakelijk, maat toch gewenscht. Desnoods kan hot worden vervangen door eene onderteokende Fransafci vertaling van de vroeger ter griffie van rechtbank ingezonden beschryving van hef meik. Aan het bureau voor den industriëelen eigendom zullen mot 1 December a. s. verdere inlichtingen ter zake te vorkrygon zfin. Wordt eene schriftelyke inlichting verlangd, dan moet by hot verzoek daartoe een bedrag van 50 cents, desvorkiezende in postzegels, worden overgemaakt. Genoemd bureau zal voorloopig in het go- bouw van hot departement van justitie, aan het Plein to 's Gravenhage govestigd en vooi belanghebbenden geopend zyn op alle werk dagon, van des voormiddags 10 tót des na middags 2 uren. Johanna nam gretig de aangeboden hand en hield die vast, terwyl zy met aandoening fluisterde: „Je bent dus niet boos op my, Lien?" „Neen.... maar laat my nu gaan!" „O, neen, ik laat u zoo niet gaan. Wy moeten eerst samen Spreken." „Te laat! „Nog niot, Lien! Nog niet!" „Schaam je, Jo!" barstte Eveline uit, ter wyl zy driftig bare hand uit die harervrien din losrukte. „Ik begryp uwe verontwaardiging, maar ik herbaal: Nog is het niet te laat! Waart go gehuwd. „Zwyg toch, zeg ik uIs dan de ver loving ook niet eene verbintenis, heilig en onverbreekbaar? Neen, voor de wet, voor de menschen niet, maar is er dan geen God meer, voor wiens aangedicht men zyne ge loften aflegt Maar wat sta ik hier te redeneeren?.... Eigeniyk moest ik my schamen, dat ik op uw onzin met een enkele syllabe antwoordOnzin, want ge begrfipt my niet! Niets, niemendal begrypt ge van myn aandoening, van myne uitingen. Als ik zog te laat, dan bedoel ik daarmee eenig en- alleen, dat de liefde voor myn doctor, myn zielsvriend, weldra myn bruidegom, zoo diep in myn hart geworteld is, dat niets ter wereld my van hem ooit* zal scheiden. Had uw broeder gesproken, voordat ik den jonker kende, of ten minste voordat ik hem be minde, wie weet, wat ik dan gezegd, gedaan hadl Maar nu kan ik alleen myne deelneming betuigen en alleen zeggen: Te laat! Te laat!Hebt ge my nu begrepen Eveline had met toenemende kracht ge sproken: baro stem was al luider en luider hare gebaren waren steeds levendiger geworden Kennoljjk verkeerde zy in opgewonden toe stand. Zy staat daar als oen schouwspeel ster, die het schoonste, maar ook raocilyksU gedeelte van haar rol met de nooüigo emphase heeft uitgevoerd. Maar is zy 't ook soms? Is die geheek uitboezeming ook soms een soort van ver tooning en heeft zy wellicht zich zelve opge wonden?' Die vragen, JohaDna kan ze voor alsnog óf niet, óf slechts met wedervragen beantwoorden overtuigd is zy niet, over wonnen evenmin. Voldaan, neen, dat nog veel minder. Trou wens, volkomen voldoening, eeno voldoening, die met gejuich en opgeruimden zin begroet wordt maar zoo iets is immers in do gegeven omstandigheden zelfs niet denkbaar I 't Zou haar moeilyk vallen, onbewimpeld te zeggen, welke vrucht van haar werk zy do meest gewenschte zou achten. Nu ja, by beol kalm, zuiver belangloos nadenken, zou zy dit wel kunnen, 't Gelukkigst zou 't wozen, als Eveline in hare laatste verklaring do reine waarheid had gosproken. Dan was wol Frits te beklagen, maar niemand wa6 to beschul digen. Alles kwam dan wel niet terecht, maar de hoofdzaak toch: 't geweten kon zuiver biyven. GeeD belofte werd' goschonden, geen levensgeluk door menschen toedoen verwoest. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1