Feuilleton. NONDUIVI. Gemeenteraad van Alkemnde. Vervolg). 5. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat op 17 October 11. naar het krankzinnigen gesticht „Coudewater", te Rosmalen, is over gebracht Cornelia Droog, vrouw vanA. Korte- kaas, alhier; daar beiden in behoeftige om standigheden verkeeren, stellen B. en Ws. voor de kosten der verpleging dezer krank zinnige voor rekening dezer gemeente te nemen, alsmede de kosten van de voorloopige bewaking, waartoe na eenige discussie unaniem wordt besloten. 6. Namens B. en Ws. brengt de Voorzitter ter tafel een ontwerp-besluit om eene partij gerooide boomstammen en eenig hakhout, zoomede allo oude schoolbanken uit de scholen te Roelof- Arendsveen en Ryp-Wotoriog, publiek te verkoopen, wanneer de niouwo gereed zyn en in gebruik genomen kunnen worden, het welk met algerreene stommen wordt goedge keurd, wordende B. en Ws. zonder nadere goedkeuring lol de uitvoering gemachtigd. 7. De Voorzitter draagt namens B. en Ws. voor een ontwerp-besluit, om het post- en telegraafkantoor met directeurswoning weder aan het Ryk t9 verhuren, ingaande 15 Jan. 1894, voor den tyd van tien jaren, tegen eene som van f 500 'sjaars en onder verdere by een ontwerp contract bepaalde conditiën. Na dat de Voorzitter deze zaak heeft toegelicht, wordt met algemeens stemmen het ontwerp besluit vastgesteld en het ontwerp-contract, door B. en Ws. met nog eenigo bepalingen aangevuld, goedgekeurd. 8. Namens B. en Ws. heeft de Voorzitter een voorstel, om nameiyk, ten gebruike van den directeur, achter het post- en telegraaf- gobouw een schuurtje te doen bouwen, om le dienen als werkhuis en berging van brand stoffen voor huishoudeiyk gebruik, doch de sloot daarachter niet te dempen, daar dit om eenigo bezwaren onuitvoerbaar is; eene teeke- ning en begrooting voor dit werk worden hier nover-s overgelegd en door de leden ingezien ten slotte wordt het voorstel met algemeeno stemmen aangenomen. 9. D*- Voorzitter deelt mede dat er van 2 tot November is uitgegeven f 297 24 wegi buitengewoon werk, dat aan de v/eg- is verricht, en dat de meeste thans in on: zyn, doch er op enkele gedeelten met de nu -ring nog moet worden voortgegaan. I' Voorzitter deelt mede dat ook nu is n actecrd met de heeren G. Euigsloot en i ;stgeest, betreffende het dempen van slu voor hunne eigendommen, met afstand van grond, die benoodigd is voor behoud van eene doorvaart langs die perceelen; de hoer A. J. Bocxe is nog niet toegetreden opdat de weg op gelyke breedte zal worden g yoracht als de overige verbraede gedeelten, stellen B. en Ws. voor langs do perceelen van Huigsloor, Bocxe en Elstgeest eene water- ecboeiing te do6«i slaan in dezelfde richting van de bestaande afheining voor hot percee van H. Van Berkel en de sloot, die by den weg valt, te dempen, waartoo na eenige be spreking en toelichting met algemeene stemmen bos loten wordt. 11 Namens B. en Ws. brengt de Voorzitter verslag uit van oen door hen ingesteld onder zo' k in zake hot leggen van eon ryweg van Rfj p-Wetering naar Hoogmado, over eigen- dummon van mej. do wod. A. Straathof, die daartoe haar land tegen f 2800 per hectare wil afstaan, terwyl C. Borst thans zyne oigendommen 70or een te maken ryweg aan de gemeente wil afstaan voor f 3000 per hoctare. B. en Ws. zyn van meening, dat eou eventueel te leggen ryweg aldaar beter on doelmatiger over de eigendommen van Borst zou kunnenna nog eenige besproking wordt mot algemeene stemmen besloten B. en Ws. op to dragen dezo zaak nader te onderzoeken, om in eene volgende vergadering eon plan en begrooting der kosten te kunnen overleggen. 12. Door don Voorzitter wordt medegedeeld, Roman van K. KOOFMANS VAN KOEKEREN. 54.) „Als ik zooveel vraag, Nondum 1 dan doe 'k dat niet uit ydele nieuwsgierigheid, maar uit belangstelling. Ja, want by aanvankelyko kennismaking moen ik te mogen gelooven, dat doze geleerde kluizenaar wel heel zonder ling en overdreven kan zyn in zyn doen en laten, maar by slot van rekening veel achting vriendschap verdient, daar hy een recht schapen monsch is en een govoelig hart heeft." „U booordeelt den jonker zeer juist, myn heer Sireeflandl want diezelfde grillige man is in den grond een edel mensch. O, ik zou u soo menige schoone daad van hem kunnen medodeelen!.Ja, hy heoft ook soms zeer onvoorzichtig gehandeld en by tyd en wyie moot men vragen, of hy ook altemet volsla gen krankzinnig mag heeten, maar als hy vorkeerd handelde, heeft hy dat later ook wel ingezien, erkend en trachten goed te maken." „Hy heeft voor eenige jaren een ongelukkige liofdo gehad, nietwaar? en is toen schande- ïyk bedrogen door die valsche karonje van een meid, en van dien tyd af is, naar ik hoor, zyn hoofd zooveel minder." sEr is iets van aan, van 't geen ge daar logt, mynheer Florisl Maar 't oordeel, dat dal Heeren Gedeputeerde Staten bemerking hebben gemaakt op de Gemeente Begrooting voor 1894, ten aanzien der beschikking over de op den dienst van 1893 te verantwoorden ontvangst van f 1881.44, zynde de over 1892 na de sluiting der Gemeente Rekoning van het Rijk ontvangen 25 pet. vergoeding in de kosten van den schoolverbouw te Roelof- Arend8voen en Ryp-Wotering. Over 1892 is nog door de gemeente te veel ontvangen f 105.105 wegens Ryksbydrage in de kosten van het Lager Onderwys. B. en Ws. stellen derhalve voor, ter voor ziening in de aanvulling van beide bedragen, ten behoeve der Begrooting voor 1894 te be schikken over het vermoedeiyk batig saldo der rekening voor 1893 tot een bedrag van f 1881.44 -+- f 105 105 is f 198C.545. 13. Hot voor den vorigen cursus der vry- willige oefeningen in den wapenhandel toege staan bedrag van f 0.25 per man en per oefening, boven de van Rykswege uitbetaalde som van f 1, wordt alsnu op voorstel van B. en Ws. met algemeone stemmen verhoogd met f 0.10 en vastgesteld op f 0.35 per instruc ted en por oefening. 14. Nadat na de gewone rondvraag of nog oen der leden iets in het midden wenscht te breDgen de heer Elstgeest op zyne vragen door den Voorzitter kort on zakeiyk is be antwoord over de noodzakoiyk geworden verhooging met f 50 van de jaarwedde der te benoemen onderwyzeres aan de O. L. school te Ry'p-Wetering, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. KOLONIËN. BATAVIA, 14-17 Oct. De nieuwe Gouverneur Generaal is in den ochtend van den 17den dezer met de „Prins Hendrik" aangokomen en plechtig ontvangen. In den loop van don ochtend werd het be stuur door mr. C. Pynacker Hordyk aan jhr. C. H. A. Van der Wyck overgegoven. Den 17den werd uit Kotta-Radja aan de „Sum. Ct." geseind: By een treffen mot do lieden van de Kemala- partij word de hoeloebalaug Toekoe Njaq Banta gisteren voor Tjot Praboo licht gewond; by dezelfde gelegenheid werden aan zyne zydo drie volgelingen gedood en drie andere gewond. De controleur Netscher is van Samalanga teruggekomen, met wion is medegekomen Toekoe Tjihiq, radja van dat rykje, die ouge veer honderd gewapende volgelingen ter onder steuning van Toekoe Neq c. s. heeft mede genomen. De vorige mail uit Oost-Indiö bracht een bericht van do „Soer. Crt." uit het Malaugsche, waarin gemeld werd dat eene rups, door do inlanders „oeler tjèllèng" genoemd, welke in 1891 in het Kodirische zulke verwoestingen aanrichtte, zich plotseling op het koffieland Soember Tangkep heeft vertoond en de aan plant van 350 bouws in 2 dagen bladerloos heeft gemaakt. Een nader bericht van de „Soer. Crt." meldt dat men do plaag reeds den 20sten Sept. op dat land meester was en den 27sten dier maand kon daaromtrent verder worden gerapporteerd: „Metde rupsen- plaag is het gedaande beschadigde boomen beginnen reeds weer uit te loopen. Ongeveer 6 bouws waren geheel kaal en buitendien 4 bouws hier en daar aangevreten." Het blad voegt hierbyOveral nagenoeg zyn de vooruitzichten voor den koffie oogst zóó gunstig als ze in jaren niet waren. Eer te gunstig dan het tegendeel. Aan dr. Alers, Tamson en Tuckorman, zoomede aan eenige ziekenoppassers aan boord van Hr. Ms. wachtschip „Gedeh", is de tevro- denheid van den commandant der zeemacht betuigd voor hunne toewyding en plichts betrachting tydens de cholera-epidemie aan boord van Hr. Ms. fregat „Atjeh." Men meldt aan de „Loc." dat de luit.- kolonel De Bruyn, die slechts zeer kort op Atjeh is goweest, toen wegens ziekte is moeten worden geëvacueerd en thans geheel ge over die dame velt, is veel, veel te hard. Ook deze geschiedenis ken ik tot in de byzon- derheden toe, en als gy ze hoort, mynheer! dan zult gy medelydon bobben met juffrouw Evelina zoo heet dat meisje maargy zult zeker den staf over haar niet breken, ja, het zou my niet verwonderen, of gy eindigt mot haar te pryzen en haar in uwe gedach ten een hartolykon handdruk to geven." „Ik meende, dat die juffer onzen Van Moor beek zoo heel slecht behandeld heoft," bracht Floris hier tegen in. „Geheel te verdedigen is hare handel wyze zeker niet, en even zeker is 't, dat do goede jonker daardoor een knak gekregen heeft; maar als we niet by enkele feiten blyven stilstaan en die niet beschouwen, als stonden zy op zichzelven, dan wordt ons oordeel aan merkeiyk verzacht. Ik zal u by gelegenheid dat geval wel eens vertellen, maar daarvoor moeten wy rustig een uurtje samenzyn." „Weet je wat, Smit! Kom van avond, als je kunt, na afloop van je werkzaamheden, op myn kamer. Ik neem dan ook een oogen blikje op de plaats rust, want een mensch kan niet altyd in één stuk doorblokken, wy rooken samen een stinkstokje en drinken een glas Beiersch en dan vertel jy met geuren en kleuren de treurige liefdeshistorie van onzen vriend Van Moerbeek." „Met veel genoegen, meneer!... Tot van avond dus!" Of hy zyne stelling zou kunnen bewyzen, weet ik niet, maar Smit beweerde, dat in eene vriendschappeiyko samenkomst de ge- hersteld te Batavia is geplaatst, heeft ver zocht om by de eerste vacature in den overste- rang te Atjeh derwaarts te worden terug gezonden. Soorabaia, 14 October: By Modjokerto is een trein gederailleerd; verscheidene inland- sche passagiers werden zwaar gewond. Makassar, 11 OctoberHeden is de terecht stelling aangevangen van den beklaagde Abboma, gewezen hoofdadministrateur van de Batjan maatschappy, beschuldigd eerstens van doodslag op twee personen, tweedons van het toebrengen van slagen aan drie personen, derdens van het toebrengen van slagen en kwetsuren aan drie personen, vierdens van poging tot moord op drie personen van deze elf personen zeven met gevangenhouding en lichamelyke pyniging. Civiel Departement. Benoemd: Tot commiea lete lil. bij den post- en telegraafdienst de commies 2de kl. J. Remmers. Bepaald: Dat de tot oontroleur 2do kl. by het Binnenlandach Bestuur op de bezittingen buiten Java en M&doera benoemde adepirant controleur W. F. J. Kroon in zija nieuwen raug blijft ter beschikking van don resident van Banka en OiiderhoorighcdoD, ten ciDdo werkzaam te zijn in het belaDg van do admi nistratie der tinmijnen in dat gewest, on dat by bij zyu kader zal worden gevoegd a la suite. Verleend: Een jaar verlof naar Europa aan den ontvanger van de in- en uitvoorrechten en accijDzen L. F. LoDgpré. Benoemd: Tot voorzitter van den landraad te Palembang do voorzitter van de landraden te Ban- dong, Tjitjalengka en Soemedang (Preanger-Regent- scbappoij) Mr. M. De JoDg. Bij 's lande Waterstaat on B. O. W. tot opzichter 2de kl. de opzichter Sdo kl. J. N. Doornberg; tot opziohtor 3do kl. de lydelijke opzichter bij den Waters aat F. Cephas. T ij d e 1 rj kOpgedragen do waarneming der fanctjön van advocaat en prooureur bij don Baad van Justitie te Makassar, Celebes on Onderhoorig- heden aan den eubstituut-griffi.r by genoemden raad Mr. W. Do Veer. Gesteld: Voor den tijd van 6 maanden, of zooveel korter als zal blijken voldoende te zyn, ter beschikking van den vourzittor van don landraad te Mtlaog (Paat-c-roean) om te worden be'ast mot griffi rs-wcrkzaamhcden by die reohtbank do klerk by don contioleur der afdceling G oot Mandhéling on Batang Natal (8. W K.j A. I. De Vries. Ontslagon: Eer.ol uit zijne betrekking, wegen? ziokte, do substituut-officier yud Justitie by den Baad van Jostitio te 8oorabaia mr. T. GatsoDides; op verzoek oervol uit 'elands dienst, de ambtonaar op wachtgeld O. G. L. MeuniDg, laatetelyk griffier bg de rapat to Pooloe 'folio (Padangeche Bentdenlandon). Benoemd: Tot eubstitnat-officier van Justitie bij den Raad van Juetitio to So;-rabaia, de ambtenaar voor do roohtcrlyke maebt mr. G. L. Mens Fiers Smeding, laatstelijk belast met de betrekkin, vau bmteugowoon voorzitter van de landraden teGrissee, Sidajoe en Lamongan (Sotrab&ia); tot lid in den Raad van Justitie te Padang, do substituut-officier van juetitio bij dien raad mr. J. H. Carpontier Alting, met bepaling, dat hy zyne tegenwoordige betrekking zal behouden totdat hg die aan zyn opvolger zal hebben overgegeven; tot substitunt-olficior van justitie bg don Raad van Justitie te Padang, de griffier van do landraden te Amboina, Baparooa en Wahaai (Amboina), tevens suditour miliiair by den krggsraad to Auiboina mr. H. G. Nederburgh; tob griffier van den laudraad te Neira (BandaJ de adjunct-griffitr bij den landraad to 8oerabaia H. Smieeaert. Dopartemont van Qeilog. Ingetrokken De plaatsiDg by het l7do bat. en overgeplaatst bij het 18de b»t. te Buitenzorg, de 1ste luit, der iuf. O. J. OkhuijzeD. Geplaatst: I3y den gew. en plaats, geoeesk. dienHt in de mil. afdeeling op Java te Batavia, de officier van gozondbeid dor 2de klasse, bestemd voor den dienst bier te lande, H. F. Roll. Verleend: Een tweejarig verlof wegens ziekte aan den leten luit. F. W. Cornets De Groot. Oopartemsnt van Marine. lionoomd; Tot leten macbi itt by de gouvtrnemc-ntema'ine, de tweede machinist bij gemeldeu dienst J. W. J. Rotteveel. Beuoornd: Tot laten machinist bij de gouver- ncmonts marine, de 2de machinist bij gemelden dienst W. Van Boom. Opgave van passagiers, van Batavia vertrokken per ss. „Prinses Marie" naar Europa: Z. Exc. de afgo- tredeu Gouveruour-Goneraal van Ned.-lDdiê Mr. O. Pyuackcr Hordyk met ochtg en 2 volwassen dochters; de boeren Bakkeredyk, J. E. Van der Linden, lste luit. iDf. C. P. G. Gori sen, O. U. J. Thiemo met echtg. en 2 kindoron, H. Ch. Taunay, W. A. Cornets De Groot, Hr. Me. militairen, schepelingen en veroordoolden. Familie-Berichten uit de Indische Bladen. Verloofd: F. O. Van Oven ea Nelly Do Kruif, BilJiton—Rangkas—BitoeDg. Ondortrouwd: A. Fraeyboven on D. F. J. Voermans, Buitenzorg. Getrouwd: H. A. Hartogb Heys en E. J. F. Thiemo, Amoerang. Bevallen: M. L. Borghart gob. Du Pon D., Weltovreden. H. J. Grijzen geb. Bos D., Batavia. Mevrouw Tergueon geb. Zuyderholï D., Woltevreden. Mevr. Smits geb. Kopalit D., Batavia A. Pöttger geb. Berger Z., idem O verloden' K. F. Eland 6 m., Amboina. P. G. Mulder, Batavia. zelligheid verhoogd wordt door 't gebruik van eenige rooktabak. Nu, dat zullen zyne land- genooten, de mannolyke althans, wel byna allen met hem eens zyn, daar de echte Nederlander niet alleen in de vriendschappe lyke, maar in allo samenkomsten, ja, overal en altyd zou willen rooken, zoodat hy op zich zelven kan toepassen het gezegde van Cats: Van roock werd' ick gevoed t. Maar wat niet allen met den ouden man eens zullen zyn, is dit, dat naar zyne verzekering de lange Goudsche pyp nog meer tot do ge zelligheid bydraagt dan de sigaar, 'k Houd 't er voor, dat deze meening grootendeels voor rekening komt, niet zoozeer van 's mans ouderdom als wel van zyne ouderwetschheid. Hoe dit zy, een feit is 't, dat do waardige oppasser, toen Floris hem by zyne komst in 't avonduur eene sigaar presenteerde, aar zelde die aan te nemen. "Wel stak hy de hand er naar uit, doch by zyn: „Alsjeblieft, heel graag!" voegde hy bescheiden: „maar nóg liever had ik, als u er soms een by de hand heeft, een lange pyp." Nu, dat ze by de hand waren, wist hy, want hy had ze zelf nog dezer dagen gehaald. Reeds onder de voorbereidende maatregelen, het inwendig bevochtigen van den pypekop, het halen van den steel, uiterste tipje wel te verstaan, door den krullebol en het daarop volgende stoppen, begon Smit met zyn verhaal. „De bedoelde Eveline is de tweede dochter van den heer Mr. Matthias Van Berkel, een heel deftig man, die hier een aanzieniyk rechterlyk ambt bekleodt. Ik heb de Van Gemengd Nieuws. Melksuiker. Het „Maandblad tegen de vervalschingen" schryft o. a. Melksuiker van de Nederlandsche Albumine- fabriek te Leiden, in origineele verpakking gekocht, bleek van zuivere qualiteit te zyn. Met het oog op de vele vervalschingen, welke in den melksuikerhandel voorkomen, heeft de directie der genoemde fabriek beslo ten, voortaan hare melksuiker uitsluitend in gesloten bussen te verkoopen en niet in losse vorpakking (vaton, enz.) Wy juichen dezen maatregel ten zeerste toe, daar hierdoor de vervalsching door tusschenverkoopers onmo- gelyk wordt. De koetsier van den heer G. B. 't Hooft is Dinsdag-avond omstreeks elf uren, door de duisternis misleid, mot paard en wagen in de Ringvaart van Haarlemmermeer, 10 m. van Aalsmeer, gereden toen hy met 'trytuig zyne mevrouw van de familie ging afhalen. Ge lukkig dat in de nabyheid menschen woonden, wien het met veel moeite is mogen gelukken hem van een wissen dood te redden. Toch heeft hy tot den volgenden morgen buiten bewustzyn gelegen. Het paard is verdronken. Men schryft ons uit Zoetermeer: Maandagavond keerden de veehandelaars Th. A. on QR., te Zegwaard, met paard en wagen van de Hoornsche markt huiswaarts. Op den smallen weg onder Zoeterwoude geraakten zy door het schrikken van het paard te water. Gelukkig woonde daarjuist de landbouwer Van Z. en met diens hulp kwam een en ander onbeschadigd op het droge. Zy gaven f 3 voor het uit het water halen van het paard, f 2 aan do meid en toen voor fooi aan de meid f 2.50. Daarna vroegen ze aan den boer, wat zy hem verschuldigd waren, en deze vorderde voor zyne menschlievendheid 1-0. Het ongeval kostte alzoo 17.50. Mocht iemand het ongeluk hebben met paard en wagen te water te geraken, dan mag hy wel hopen, dat het niet in de nabyheid van dien landbouwer geschiedt. Daar behoeft men met geen leege portemonnaie aan te komen 1 Gistermiddag, omstreeks 12 uren, brak te Wassenaar eensklaps brand uit in den hooiberg van de bouwmanswoning, be woond door J. Van der Steen. De brand bleef tot den hooiberg beperkt. Het treurig voorval, waardoor twee knapen, E. en K. V., op 2 Juli jl. in den Trekvliot te 's Gravenhage verdronken, ligt nog versch in het geheugen. Gelijk bekend is, werd G. S., arbeider uit Voorburg, vervolgd omdat hy, de plaats des onlieils voorbyvarende, geen hulp had verleend. De kan tori rechter sprak echter den man vry, omdat hy niet wettig en overtuigend bewezen achtte dat de man kennis droeg van het voorgevallene en hy, op den vasten wal by het havenkantoor gekomen, en kennis ge kregen hebbende van het ongeluk, dadeiyk met zyne schuit is teruggekeerd totdat met een kleiner, meer voor het doel geschikt schuitje, hulp werd verleend. De ambtenaar van het O. M. was van dit vonnis in hooger beroep gekomen. De bekl. beweerde ook by de behandeling in hooger beroep niets van het ongeval bemerkt te hebben. Door verschillende getuigen werden ook nu weer verklaringen afgelegd. De groote vraag bleef echter: heeft. bekl. het ongeluk gezien of er kennis van gekregen vóór hy aan het havenkantoor kwam of daarna En die vraag bleef ook heden onopgelost. Het O. M. by de rechtbank, wyzende op de moeiiykheid om hier een juist oordeel te vellen, requireerde bevestiging van het vonnis des kantonrechters, dus vry spraak. Uitspraak over 8 dagen. Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage diende gisteren de zaak van de dienst bode K. en den koetsier S., door de rechtbank aldaar ieder tot 2 jaren gevangenisstraf ver oordeeld ter zake dat zy onlangs des nachts in hunne woning aan de Zuilingstraat te Berkels, jong en oud, sinds jaar en dag ge kend, want ik ben er, ik weet niet sedert hoe lang, oppasser. Vooral met juffrouw Eveline ben ik altyd zeer bevriend geweest. Haar reed ik als klein kind in een wagentje naar hare grootmoeder, ik droeg haar op den arm naar de bewaarschool en was haar geleider, als zy in den wintertyd 's avonds lessen had. Ja, niet zelden mocht ik haar aan het huiswerk helpen. By 't uitwerken van rekenkundige voorstellen kwam Nondum meermalen te pas, ten minste zoo lang het vraagstukken gold, die volgens een der vier hoofdregels of den zoogenoemden regel van drieën konden opgelost worden. Ook het catechisatiewerk kwam zelden zonder myn raad en voorlichting in orde: by de beantwoording van de zoogenaamde blinde vragen werd byna altyd myn advies inge roepen. Dit een en ander vertel ik niet, om er my op te beroemen, maar alleen om te verklaren, hoe ik de vertrouwde van deze juffrouw werd, en goed op de hoogte ben gekomen van hare treurige geschiedenis. Ofschoon de oude heer Van Berkel een ruime bezoldiging geniet, mag hy toch alles behalve ryk heeten. Ik zal niet zeggen, dat by de Van Berkels de muizen dood voor de spinde liggen, ook niet, dat Schraalhans er keukenmeester is, maar een feit is 't zeker, dat de edelachtbare werk heeft om rond te komen en verplicht is zyne dubbeltjes nog eens om te keeren, eer hy ze uitgeeft. Geen wonder, waariykl want van zichzelf heeft hy geen middelen, geen rooden duit, zooals men zegt, en zyne vrouw, een freule Van Rasteren tot zamen en in vereeniging met geweld en be dreiging een horloge met ketting en eene portemonnaie met geld hobben ontvreemd van een kunstschilder, die door de eerste beklaagde, de dienstbode, in bovengenoemde woning zou zyn gelokt. Beklaagden beweerden, evenals voor de rechtbank, onschuldig te zyn aan het hun ten laste gelegde. Mr. C. E. Wlersma, uit Leiden, voor de eerste maal als pleiter voor het Hof optredende, betoogde dat de 2de bekl. moet worden vrygesproken, omdat hy niet, zooals ten laste gelegd is, als mede- dader, maar slechts als mede-p 1 ichtige is te beschouwen. Voor de lste beklaagde riep pleiter de clementie van den Hove in. Procureur-generaal mr. Byieveld eischte be vestiging van het vonnis, met dien verstande evenwel, dat de uitgesproken gevangenisstraf zal worden verhoogd: voor de lste bekl. tot 2 jaar en 6 maandenvoor den 2den tot 3 jaar. Uitspraak 30 November. Gisterochtend was er te 'sGraven- hage een oploopje voor de woning van den masseur Davenport, in de Jan-Pietersz.-Coen- straat. Naar men verneemt, was Sequah by de politie ontboden en ging hy in zyn rijtuig met de rechercheurs mede, die hem daartoe kwamen uitnoodigen. Dit wekte de nieuws gierigheid van het publiek. De sergeanten E., jhr. d. W. en F., van het regiment grenadiers en jagers, zyn gestraft met 4 dagen provoost en verwydering gedurende 1 jaar van den 2de kl.-cursus, en overgeplaatst naar de regimenten infanterie, omdat zy zich indertyd in do bladen hadden uitgelaten, dat de sergeant Vogel niet noe menswaard door zyn vader, den kolonel, ge protegeerd werd. Een en ander op last van den minister van oorlog. Door de rechtbank te Utrecht is thans vonnis gewezen in het onlangs ver melde geschil tusschen S. v. V., te Alfen, en J. P. en Zn., te Zuilen, over het varen door een gedeelte sloot, volgens den eischer aan hem toebehoorende. Do eisch tot schadevergoeding werd den eischer, als zynde de schad9 onbewezen, ont zegd; voor het overige werd hy niet ontvan- kelyk verklaard en veroordeeld in de kosten van het geding. Hedennacht, omstreeks drie uren, brak te Amsterdam een vry hevige brand uit in de restauratie van den heer Niklas, in de Zoutsteeg. Spoedig waren twee stoomspuiten ter plaatse en was de brand weer het vuur geheel meester. Hedenmorgen deed het gerechts hof te Amsterdam uitspraak in het hooger beroep in het gasproces tusschen de „Imperial" en de gemeente Amsterdam. Op grond van verschillende overwegingen, vernietigde het Hof de beido vonnissen der rechtbank met uitzondering van hetgeen in het eerste vonnis omtrent de ontvankelykheid werd bepaald, veroordeelde de „Imperial" in alle kosten, ook die van expertise ten bedrage van ƒ4650. Sedert jaren komt telkens, nu eens in dit en dan weer in dat blad, eene advertentie voor, waarin een inkomen van /"9000 wordt voorgespiegeld aan hem, die een kapitaal van 6000 stort. Hoe ongelooflyk het schynen moge, daar voor de hand ligt, dat men hier met oplichtery te doen heeft, toch schynt de persoon, die deze onderneming dryft, er zaken mede te maken, want anders zou hy niet nu al minstens zeven jaren lang advertentiekosten blyven maken. Daarom waarschuwen wy er nu eens tegen, na inzage te hebben genomen van de stukken, door iemand verzameld, die de affaire heeft onderzocht. De edele menschen vriend, J. v. A. geheeton, is een Hollander, die nu eens te Brussel, dan weer te Parys of elders vertoeft, en de „vol komen eerlyke wyze", waarop by in zyne correspondenties belooft de toegezegde winst te maken, is de speeltafel. Men is, gesteld dat hy 't niet eenvoudig in zyn zak steekt, Slootheeren, oude adel, ja wel, maar eet daar eens van, zy is, als haar heele familie, zoo kaal als een kerkrat. En dan een huis vol kinders; zeven zoons, net als Adam in het rympje, en ook nog een paar dochters: je begrypt, by zooveel varkens het zy met eerbied gezegd wordt de spoeling dun. Wel zegt het volksgeloof, dat ieder kind duizend gulden aanbrengt, maar van zoodanige geldt: het zyn ongelegde eieren en dus onzekere kiekens; als je niet gewoon bent overy6van één nacht te gaan, zul je op zulke inkomsten niet licht een voorschot geven. Vergeet hierby niet, dat een man als Mr. Van Berkel een stand heeft op te houden; dat hy dus niet kan wonen, waar, niet kan leven, zooals hy wil. Genoeg: de Van Berkels komen er, maar je moet dikwyis niet vragen, hoe, en de kinderen, niet alleen de jongens, maar ook de meisjes weten: wy moeten mettertyd ons eigen brood verdienen. In dat vooruitzicht heeft juffrouw Eveline dan ook een paar examens gedaan, zoodat zy de bevoegdheid heeft, om op de eene of andere wyze als onder wyzeres op te treden. Naar ik van ver schillende zyden hoor, moet deze dame, wat verstand en kundigheden betreft, zeer hoog staan: Salomo is by haar, zooals men dat uitdrukt, wel thuis. Daarby is zy geestig en gevat en kan zy alleraardigst uit den hoek komen en een geheel gezelschap vermaken door haar kwinkslagen en snaaksche opmer kingen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2