f'°- N°. 10351. Vrijdag 17 November, A0. 1893. §eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. AANGEKOCHTE PRIJZEN Leiden 10 November. Feuilleton. NONDURfl. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maandenf 1.10. Franco por post1.40. Afzondorlyko Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—'6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. voor do verloting. Do hoofdprijzen zijn: 1. Hobbelpaard, ter waarde van f 20. 2. Olifantanjacht, idem 19.—. 8. Completo Wascbtafel, idem 17— 4. Salonlamp, idem 19— 5. Winkel, idem „17— 6. Canape ala trousseau, idem 15— 7. Compleet Buffet, idem 12.50. 8. Ledikant, fdem 11— 9. Stoomboot, idem 11.50. 10. Biljart, idem 10.-. 11. Paar Vazen, idem 9.-. 12. Corboille pio-nic, idem 6 60. 13. Pied do stallo met vaas idem 550. 14. Eeno Vesting, idem 15 Een Pakhuis, idem ,i ij'- Voorts verschillende kleinere prijzen, als: 16 Een Pop. 30. Een doos Soldaten 17. idem. 31. n Plak-Album. 18. idem. 32. n idem. 19. Spoor. 33. Meubeldoos. 20. Pop. 34. 0 doos Soldaten. 21. n Stel m. glazen. 35. Lotto spel. 22. Geweer. 36. Soldatenkos- 23. n Pop. tuum. 24. n idem. 37. n doos Soldaten. 25. V Doos. 38. n Legdoos. 26. a Stoelijo. 39. n Stal. 27. n Meuboldoos. 40. n Paavdentoom. 28. n Bouwdoos. 41. Waschtobbe. 29. i) doos Soldaten. 42. n Spoor. Do uitreiking dor boekjes, wolka alten go- nummerd zgn, zal ÏBWBAC, dus morgén, plaats hebben. In die nummer lievtndt T.lcS» de Kon. Allo boekjes zjjn op hot omslag genummerd voorde verloting, waarvan de uitslag ZATEIl- iiïA®-AVOIVB in het „Leidsch Dagblad" zal worden bekond gemaakt. l)e boeltjes zijn, evenals de te verloten voorwerpen, bij den hoer U. F. HOOSEMANS, Br eestraat, te zien, terwijl aan belangstellenden gaarne inzage van de boeltjes wordt verleend ter bezichtiging van de plaatjes, de typographische nitvooring, enz. DE UITGEVER. In do tweede der „Volksbijeenkomsten," wulko gisteravond in de Stadszaal alhier plaats had, trad als spreker op onze stadgenoot ds. R. Koopmans van Boekeren, die sedert -tol vao jaren ook by de bezoekers dier by- -cenkomston bekend staat als eensïgood lezer. De zaal was voor meer dan do helft bozet, zoolat dezo tweede samenkomst de grootte der lokaliteit in aanmerking genomen good bezocht mocht heeten. De heer Van Boekeren las over de „leugen", vergeleek haar in haar allerwegen voorkomen by het gras én ging achtereenvolgens na ondor welken vorm ze kan voorkomen, b\jv. in dien van overdrijving, comediespol, enz. Ook de euphemisten kregen oene beurt en spr. gaf er staaltjes van hoe er onder die verschillende vormen gelogen wordt. Dio staaltjes vooral, waarhy een paar verhalen van den baron Yon Münchhausen te pas kwamen, misten hunne uitwerking op de toehoorderessen en toehoorders niet. Met het liegen der Cretenzers en Gasconjers, alsmede met het vraagstuk hoe men liegen leert, eindigde spreker zyne ook nu welgeslaagde, nu en dan tot lachen leidende lezing. 't Is jammer, op zijn zachtst gezegd, dat er nog altyd jeugdigen van jaren (van beide sekse) zyn, vooral achterin do zaal gezeten, voor wie het onmogelijk blijkt te luisteren zonder druk en voor wól luisterenden zeer hinderlijk met elkaar te babbelen. Voor dezulken mocht er wel een leger wachters in do zaal aanwezig zijn en dat gaat niet, al verspreiden do commissieleden zich nu en dan al eens. - Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het hoofdstuk Binnenlandscho Zaken der Staatsbegrooting voor 1S94 werd gevraagd hoe het staat met de gronsverande- ring van do gemeente Leidon en met die van de gemeenten Amsterdam on Nieuwer-Amstol. Van verschillende zijden werd opnieuw ge klaagd ovor de hoogo uitgaven voor hot hooger onderwijs. Enkele leden spraken weer van de opheffing van eene of meer Rijksuniversiteiten. Het denkbeeld vond ook weder vordodïging, in verband ook met hot bijzonder hooger onderwijs, om door de universiteiten slechts wetenschappelijke graden te doen verleenon en verder" staats-examens verplichtend te stellen. Sommigen klaagden over to lange vacanties aan do universiteiten en over het geringe be zoek van do colleges. Zou het niet wenscheiyk zijn, werd op nieuw gevraagd, om de leerstoelen in de moderne talen van Groningen naar eene andere universiteit, meer in het midden des lands, te verplaatsen; zelfs werd in dit vor- band de wonschelykheid bepleit van algeheels opheffing der leerstoelen in de moderne talen. Vrij algemeen werd bezwaar gemaakt tegen het voetstoots aannemen van de plannen der Rogeoring omtrent den bouw van een nieuw Museum van Natuurlyko Historie te Leidon; vooral het hooge bedrag der geraamde kosten vond bedenking. Kan dö zaak niet op be scheidener voet worden geregeld Behoort niet hot advies van andere deskundigen te worden ingewonnen?» In elk geval wilde men deze zaak by een afzonder! yk wetsontwerp geregeld zien. Op de dringende behoefte van de verbetering en uitbreiding van do universiteitslokalen in do z.g. Statenkamer to Utrecht werd gewezen en krachtig werd aangedrongen op de aller» noodzakelijkste verbouwing en uitbreiding van hot ziekenhuis aldaar, terwyl inlichting werd gevraagd omtrent den stand der quaestie van het bouwen van een dergelijk ziekenhuis te Groningen. In overweging werd gegeven om het Ethno- graphisch museum van Leiden over te brongen in een der grooto centra van verkeer als Am sterdam of 's-Graven hage. Er bestaat gelegenheid tot verzending der corrc.spondontio naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Edam". van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uiterlijk Vrydag- avond om 10.10 (stadstyd 10.30) bozorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. Men schrjjft ons uit Warmond, dd. 15 Nov.Gisteravond gaf de muziek- en tooneel- vereenigicg „Harmonie van Warmond,"ondor directie van haren verdienstelyken directeur den heer J. Oostelaar, in het lokaal „de Zon" hare eerste uitvoering in dit seizoen voor hare leden. Wat betreft het muzikale gedeelte van het programma, kunnen wy niet anders zeggen dar.: het kan niet beter, alle nummers, zonder uitzondering, werden uitstekend ten gehooro gebracht. Hot bleek ons dat het ensemble op uitstekende wyze vooruit is ge gaan, ten gevolge der yverige samenwerking van de ledon met hunnen directeur. Ook viel het ons op, weer eenige nieuwe leden in het orkest waar te nemen, zooal3 oen saxophonist en een oboïst. 't Is workeiyk aardig, dezo vereeniging zoo te hooren uitvoeren, wel een bewijs, dat er ernstig wordt gewerkt, en men daar steeds vooruitgaat op hot gebied van muziek, zoodat mon het eeno zeldzaamheid mag heeteD, op ooii dorp als Warmond, zulk oen degeiyk muziekcorps to bozitten, dat zich bljtia met do boste liefhobbfcril-corpsen kan moten, hetgeen al moormaldn gebleken is, gotu go do laatste uitvoering van de ledon te 'ö-Gravonbago- op een invite! .3 concert, waar èn directeur èn leden wolverdiendon lof inoogstteri door hun werkeiyk fraai uitgevoerd programma. Na do pauze word opgevoerd het toonoel- stukje „O, dio verstrooidheid", blyspol in één bedryf, welk stukje goed van stapel liep en zoor don lachlust opwekte. Hierna kregen wy te hooren eene voordracht van „den Klepper man", voorgedragen door den hoer C. Papöt, die op dat gebied oono specialiteit mag genoemd worden en dan ook veel by val verwierf. Ten slotto word nog opgevoerd: „Een stomme wereldtaal," variant op El Mundolinco, Onzin in dén bedryf Met recht mag gezegd worden dat dit aan den titol beantwoordde, aangezien onzin werd gogoven en vertoond, want or werd niet in gesproken, en men moest goed opmerker zijn, ten einde de moraal er van te begrypeu. De Raad der gemeente Sassenheim heeft besloten de jaarwedden der ondorwyzers te brengen van ƒ500 op ƒ525, als zy óón jaar, cn op 550, als zy twee jarén in dienst der gemeente geweest zyn. Do vrijwilligers voor do militie in de ge meente Voorschoten kunnen zich in den loop dezer maand als zoodanig ter secrotarie aan melden. Op 1 December kunnen zy alsdan aldaar bekomen het door den burgemeester af to geven getuigschrift model No. 2. In de zaal van den hoor Guldemond, te Woubrugge, had Dinsdagavond, 14 dezer, de by programma aangekondigde uitvoering der Zangvereeniging „Zanglust" pl.ats ondor directie van den lieer A. J. Markx, van Ouds hoorn, met welwillende medewerking van diens echtgenoote mej. Markx Westhoff, voor piano-begeleiding. De zaal was goed bezet. De 12 nummers, 6 vóór en 6 na de pauze, werden netjes gezongen en voldoden zeer goed, getuige het luide en herhaald applausduet en solo en eenige koren worden zelfs flink uitgevoerd. Een aangename geest heerschto onder de aanwezigen, die om elf uren zeer tevreden huiswaarts keerden. De met zilver gemonteerde dirigeerstok uit Maassluis bewees wederom zijne goede diensten. Het liefdadigheidsfeest ten voordeelo van de vereenigiDg „De Stuers" en van het Kin derziekenhuis te 's-Gravenhage is gisternamid dag te 2 uren geopend in tegenwoordigheid van den burgemeoster en tal van autoriteiten. De burgemeester opende het feest, waarmede hy namens het gemeentebestuur zyne inge nomenheid te kennen gaf. Hierop bracht mr. Roest hulde aan de dames voor hare moeite en besloot hij met den wensch, dat zy steeds met genoegen op doze dagen mochten terugzien. Namens de vereeniging „Do Stuers" en hot Kinderziekenhuis brachten onderscheiden!yk de hearen baron Van Hogendorp en dr. Van Woly woorden van erkentelykheid aan allen, dio aan de totstandkoming van don bazaar hadden medegeworkt. Eon koor van jonge dames onder leiding van den hoer Spoel en piano-accompagnemont zongen met do couplotten van hot Wion Noêr landsch bloed den bazaar als hot ware in. Te balfvyf trad oen koor op van kinderen van ouders, die in andere opzichten tot het feest hebben medegewerkt. Het geïllustreerde blad, dat in do zaal te koop geboden wordt, bevat bydragon en hand- teekfningen van tal van Nederlandsche letter kundigen, terwyl de teekeningen het werk zyn van onze" meest bekende schilders. Het feest mag als volkomen geslaagd be schouwd worden. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs voor het wetsontworp betreffende de grondbelasting de heeren Goekoop, Veegens, Van Delden, A. Van Dedom en Zyima. Tot eerelid der Nederlandsche vereeniging van spoorwegarteen is benoemd dr. M. Juda, te Arasterdam. De toostand van hot lid der Tweede Kamer mr. L. W. C. Keuchonius is, naar het „Dagbl." verneemt, zeer achteruitgaande. Do patient is thans bedlegerig en kan slechts op kunstmatige wyze worden gevoed. Na de herstelling van het godonktoeken ter herinnering aan het bezoek van Koning Willem III in 1861 te Leeuwen, i3 ook het gedonktoeken te Drcumel, door de goede zorgen van hot gemeentebestuur aldaar onlangs geheel opnieuw en fraai in orde gebracht. Naar men vernoomt, hebben zich een 50-te! studenten voor het predikambt in de Neci. Horv. Kerk per adres tot de algomeene synodale commissie gewond, in zako do hand having van het kerkolyk professoraat te Am sterdam. Het adres spreekt uit: 'verontwaardiging over de onverdiende smadelyko bejegening, der Ned. Horv. Kerk aangedaan; ook over de ruwe wyze, waarop het gemeenteraadsbesluit in dezen is ingetrokken, zonder ecnigen tyd van overgang vast te stellen. En nu zyn do studenten geenszins tot de algemeen© synodale commissio gekomen, om te vragen dozen of genen maatregel te nemen zij komen slechts hun vertrouwen uitsproken, dat de algomeene synodale commissie de noodigo voorziening zal treffan, opdat zy do aangevangen studiön te Amsterdam kunnen voleindigen. De liberale Kamerleden hehbon Dinsdag avond eene party vergadering gehouden. Gistermorgen overreikte mgr. Lorenzelli, apostolisch internuntius, namens den Paus, aan dr. Schaopman, lid der Tweede Kamer, het voor dezen bestemd exemplaar van het boekwerk „Leonis XIII P. M. Carmina et Inscriptiones cum accessionibus novissïmis." Het exemplaar is volkomen geiyk aan dat, in ons blad beschreven, als geschonken aan prof. Boot, te Amsterdam. Een twaalftal Haagsche werklieden verenigingen, zoomede de afdeelingen 's-Gra- venhage van den „Radicalen Bond" en van don „N'edorl. Bond voor Algem. Kies en Stemrecht" hebben een adres gezonden aan de Tweode Kamer, waarin zy na eene korte motiveering hunner wenschen komen töt: lo. oen krachtig en ernstig protest tegen „de smadelyke uitlatingen en verdacht makingen" van sommige Kamerleden; 2o. hot uiten van het „rechtmatig- en ge motiveerd verlangen, dat niet doornoodoloozo amendementen de spoedige afdoening van hot wetsontwerp van den minister Tak van Poortvliet, betreffende de uitbreiding van het kiesrecht, vertraagd worde"; 3o. liet kenbaar maken van den wensch aan de Nederlandsche Volksvertegenwoor digers, dat het nu aanhangig kieewot ontwerp in hoofdzaak ongewyzigd worde aan genomen. Een der Haagsche correspondenten van „De Amsterdammer" ecbryft dat in verband mot hot gebrek aan plaats in de krankzin nigengestichten voor patiënten uit het gan- sche land do inspecteurs voor het Staats toezicht op krankzinnigen en do dirocteur van hot gesticht te Medombllk naar Fredo- riksoord zyn vertrokken, ten einde een onder zoek in loco in te stellen, of die kolonie van weldadigheid niet waro in te richton tot eeno krankzinnigen-kolonie, zooals er oene is ge vestigd te Gheel, in Bolgiè. Volgens verkrogen inlichtingen 10 er tot dusver niets bekend, zogt hot „Dagbl.," van eene benoeming van den Franschen gezant, den heer Legrand, tot ambassadeur by den Paus, gelyk door eenige Franscho bladen was gemold.. Roman van li. KOOPMANS YAN KOEKEREN. 58.) „Hoe zou ik dat kunnen?" fluisterde Roosje mot neergeslagen oogen. „Wel", vervolgde zy, „is uw vergryp zwaar, maar ik geloof, dat ook uw berouw oprecht en uw voor nemen, om zooveel mogeiyk uw fout weer goed te maken, ernstig en wolgemeend is. En daarom, beklagen kan ik u, verachten niet." „O, liefste engel!" riep Floris, terwyl hy opstaat van zynen stoel en zijnen linker arm om Mina's hals tracht te slaan, „0 ik hou zoo zielsveel van jel" Maar het landjufferken is insgelyks opgo sprongen en weert de omhelzing met eenigo kracht af, terwyl ze Floris vry scherp toe voegt: „Wat denkt ge wel, mynheer Streef- landl waar ziet go my voor aan?" „O, myn beste Minal" «Volstrekt niet uw Mina, mynheer! Dat weet ge ook wel beter. Uw Mina kan ik niet zyn, noch ooit worden, on uwe minnares wil ik niet wezen, voor al het wereldsch goed niet. verstaat go?" „Go zult myn minnares niet zyn, Minal maar myn geliefde, myn verloofde l „O, foeii mynheer! Dat is leelyk en laag van u, zoo te spreken IMaar het boeren kind laat zich zoo gemakkelyk niet bedot ten.... Dat zal u niet meevallen!" „Maar Mina, geloof my toch. „Neen, ik geloof u niet! Die heeren stu denten meenen maar hjm onedel spel te rnogen dryven met het eerste dienstmeisje hot beste, dat een beetje in hun smaak valtuitwendig altoosEn ik wil ook wel gelooven, dat de meeste Amsterdamsche dienstboden wol thuis zyn van zoo'n tydelyke vry ago. Maar ik niet, hoor! Ik walg van zulko minnaryenl „Heel goed, Mina! Ik wil ook niets van dien aard. Ik wil dat ge myn wettige ver loofde zult zyn, eerst alloen voor God en voor elkaar, maar later voor heel de wereld! Nu myn vorloofdo, weldra myne bruid, myne vrouw I „O, mynheer 1 Hoe zal ik ooit uwe vrouw worden? Wy passen immers door verschil van stand in 't geheol niet by elkaarl".... „Ja, lieveling! dat kan wel wezen, maar dat is geen onoverkomelijk bezwaar. Ge zult de rayne worden, want ge weet niet, hoe lief ik u heb gekregen." „Als u dat meent, mynbeer!zei het ferme meisje met zachte on ernstige stem en zag den geliefde daarby aan met al deteederheid van haar jong en onbevangen gemoed. „Ja liefste, dat zweer ik ui" riep Floris, terwyl hy meteen zyne poging hernieuwde om de aangebedene aan zyn hart te drukken. Toen bood Mina geen tegenstand meer en met een stem, die vaD aandoening trilde, riep ze uit: „O, Floris! boe lief heb ik u! En zoo sprekende gaf zy zich over aan zyne warme omhelzingen bleef eenige oogenblikk^n in sprakelooze ontroering aan zyne borst rusten. „Gy houdt dus wel van my, hu Mien! niet waar? Ondanks go zooveel reden hebt me te verachten?" „Spreek daar nu niot meer vanl" ant woordde Mina, „ja zéker heb ik u lief, moer dan myn leven 1" wolk antwoord bezegeld werd met een harteiyken kus. „Hier", vervolgde zy, „op doze zelfde plek, waar ik nu sta, hier heb ik voor 't eerst recht gevoeld, hoo myn hart vol is van de innigste liefde voor u. Hior, vlak onder de gaslamp, lag toon do brief aan uwen vader, met uw horloge en juweelen ring. Mynheer de s'udont zag toen nog iiiet naar de boerenmeid omhy had van haar ook geen afscheid genomenMaar zy beminde hem reeds „En zy redde hem van een wissen dood", voogde Floris er by, en sloot opnieuw zyne weldoenster in de armeu. „O, FJoris! jal 0, die doodsangst, waarmee ik toen naar de straat vloog, die wanhoop, waarraeo ik weer naar binnen kwam en midden in het voorhuis my op de knieón wierp, om God te bidden, dat Hy u tot staan, tot bezin ning zou brengenEn daarop die vreugde by uw terugkomst, dat alles, hoo zou 'k het ooit vergeten? O, toen gy daar weer voor my 8tondt, levende en gezond, toen heb ik in myn binnenste gezworen: Ik laat hem niet weer gaan; al moet ik geweld gebruiken, ik laat hem niet los I Als hy naar myn smeeken niet wil hooren en niet let op myn tranen, dan zal ik my aan hom vastklemmen, met beide armen zal ik hem omvatten, en als hy my wegschopt, dan gryp ik hem opnieuw vaat en telkens weer.totcat.totdat hy myne bede inwilligt of ray doodtrapt!... Zoolang ik my verroeren kan, zal ik hem volgen, 'k ga mee de straat op, ik roep de voorbygangers te hulp.'k zal schreeuwen, gillen houd c/ion man IEn als 't my nog niet baat, welnu, dan moot hy my maar motsiepen; en als hy sterven wil, dan slepe hy my meo in don dood lEn ge hebt naar my geluisterd: ik beb myn Floris gered. Maar van dat oogonblik af, heb ik u dan ook al3 myn Floris beschouwd, afgezien van 't al of niet mogolyke, dat ik ooit uw Mina zou worden, of dat gy ton minste na drukkelijk den wensch zoudt uitspreken, dat ik 't mocht worden.Nu hebt ge dien wensch geuit, en nu zeg ik niot alleen: ik heb recht op Floris; God heeft hem my op myn gebed geschoDkon, hem door my laten terugvouren van de poorten der hel; maar ik zeg ookik zal dat recht laten gelden dat verzeker ik ut" Zoo sprak met klimmende geestdrift do landeiyke schoono, terwyl zy den eenen arm om des geliefdes middel hield geslagen, als vreesde zy dat hy haar toch nog zou ont rukt worden, en met de andere hand levendige gebaren maakte en nu on dan de wangen haars vrierids streelde. Die vriend luisterde met aandoening en opgetogenheid, terwyl hy met verrukking ieder woord van 's meisjes lippen opving en vol bewondering haar aan staarde. Op die verzekering betreffende het doen gelden vaD een verkregen recht, ant woordde do minnaar met warmte: „O, ja, dat geloof ik vast, dat ge doen zult. Maar zegt my alloen, liefste, hoe, tegen wion go u wilt doen geldon?" „Wol", verklaarde Mina weer, „in do oersto plaats tegenover uwen vador. De dominee zal natuurlyk weigoren zynen zoon toestemming^ to geven tot het aangaan van een huweiyk mot eene dienstmeid, do dochter van oen gewonen plattolandsschoolmeestor, maar als hy 'tdoet, dan kom ik uit den hoek en zog: Gy moogt hem my niet onthouden, en dat kuut ge ook niet, want hy behoort my toe, omdat ik hem naar ïyf en ziel behouden hebik, hot boerendeorntje, verstaat ge?.... Ec do oude heer zal 't verstaan en begrypen, wees daar gerust op!" Ofschoon Floris zich, zooals zich donken laat, innig verbiydde, daar zyne zielsbeminde zich niet angstvallig terugtrok, ep grond, dat het wol nimmer tot een huweiyk zou komen, ofschoon 't hem good deed, te hooren, met hoeveel blymoedig en vast vertrouwen zy de toekomst tegenging, toch kon hy een onge- loovjg glimlachje niot onderdrukken by die zoo optimistische uitboezcraingen, in zake 't verkrijgen van 's vaders goedkeuring en zegen. Mina zag dat glimlachje en gevoelde er de botoekonis van. „Go vindt, dat ik de zaak in een al te helder licht plaats, nietwaar?" „Niet te helder, maar toch wel wat heol rooskleurig." „Goed, de tyd zal 't Jeeren. Do dominoe zal toch niet miskennen, dat in hot geheolo beloop der zaak de vinger Gods duideiyk zichtbaar is." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1