N°. 10350. Donderdag lO November. A0. 18S3. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Fm- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. NONDUM. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. i Franco per post Afzonderlijke Nommers 1-10. 1.40. l„ 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE N Van 1 0 regels f 1.06. Iedere regel moer f 0.171. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Ofïïeiëelo Keuuisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, cp Donderdag 16 Nov., doe namiddags te twee uren. Punten tor behandoling: 1®. Benoeming van eene derde onderwijzeres aan do Meisjeeacliooi lute klaaee. (288). 2®. Idem van een lid van de Commissie van aan- jlug, bedoeld in art, 19 16 en 2 der Wet tot luffing der belasting op bedrijf'- eo aDdoro inkom?tp-D van 2 October It 93 (Staatsblad No. 149). (298). 3°. Idom alsvoron van een plaatsvervangend lid. (298). 4°. S.'aat van af- en o ereclirijving op do begrooLng van 1S93 ad ƒ251"». (Kosten van openbare vermakelijkbbdoij). (291 en 308). 5°. Verzoek van A. Los, om terngbetalicg van ecboolgold lager onderwijs. (292). 6°. Voorstel omtrent de aanbesteding van cïe kleediag der agenten van politie, enz. (290). 7®. Staat van af- en overschrijving op de begroeting van 1393 ad f 800. (Kosten van de vee- en vleeachkeuring.) (298 en 301). 8®. Voorstel omtrent aanvulling van het Uitbrei ding- on Vernieuwingsfonds dor Stedelijke Gas fabriek. (294). 9®. Verzoek van hot Bestuur dor Christelijke TCrjk- vereeniging „Pniël", omtrent do plaatsing van een bek aan do Middelategraclit. (296). 10®. Idem van H. Noeuwveld, om terugbetaling van Bchoolgold, lager onderwijs. (299). 11°. Idem van bot Beetnur van do Muziek- en Tooneelvereeniging „Nut on Vermaak", omtrent bot gebruik van een lokaal in het voormalig Cy i.a-hun in do Loklorstelraat. (300). 12®. Verzoeken van voraohlllonde personen omtrent vermindering van schoolgeld voor het bezoeken van do Kweekschool voor ondorwgzors en onaor- vrtjzorHJsen. (302). Leiden 15 November. Ten aanzien van eenige verzoekschriften van leerlingen dor Kweekschool voor Onder wijzers en Onderwijzeressen, niet wonende binnen deze gemeente, om gedeeltelijke of geheelo vrijstelling van de betaling van school geld aan dezo inrichting, stellen B.eq Ws., onder overlegging van do botrckkelyko stuk ken, voor, krachtens, art. 3 yau het Raads besluit van 15 Dec". 1892 (Gom. bid. n°. 1 van 1893) het schoolgeld te'bepalen voor: H. W. Van Kampen, A. Don Haan en J. Schaap, allen te Katwyk; J. C. Van Goud oever te Noordwijk-Binnen on G. Zorgdrager te Wassenaar, wegens het bijwonen van één vak, op L.26 per kwartaal; G. F. Japikse te Oegstgeest, wegens hot bijwonen van alle vakken door zijne dochter, op 6 per kwar taal; P. M. Van Sermondt te Oegstgeest, ■wegens het bijwonen van alle lessen door z\jn zoon, op ƒ4.per kwartaal; H. C. Weide- naar te Stompwyk; Wed. D. Franckon te Leiderdorp, B. Rootnat te Valkenburg en H. H. Van der Plas te Wassenaar geheel te ont heffen van do betaling van schoolgeld, een en ander gerekend te zijn ingegaan den lston September 1893, en afwijzend te beschikken op hot verzoek van J. Kruyt Dzn., te Zoeter- woudo. De commissie van financien -heeft geone bedenkingen tegen de voordracht van B. en Ws. van 30 October jl. tot bot aanschaffen van instrumenten, benoodigdhoden, boek- weiken, onz. ten behoeve van liet wetenschap pelijk gedeelte van de voo- en vleeschkeuring, waarvoor een bedrag van f 300 wordt aan gevraagd. Zij geeft derhalve in overweging dienover eenkomstig te besluiten en tot de vaststelling van den overgelegden staat van af- on over- schrijving op de begrooting voor het loopende jaar, ad 300, over te gaan. In handen der commissie van financiën is gesteld eene voordracht van Burg. en Weths., strekkende tot verhoogmg van Volgnr. 163 der Begrootiug over 1893 met een bedrag van f 250, te vinden door afschrijving van den post Onvoorziene Uitgaven Hoewel genoemde commissie het hoogst wenschelyk acht, dat in hot vervolg de Raad langs meer regél- matigon weg in do gelegenheid worde gesteld over het toestaan der hior bedoelde uitgaven te oordeolen, geeft zij in overweging ditmaal overeenkomstig bovengenoemde voordracht te besluiten. Aan den gemeenteraad doelen B. en Ws. mede dat bljjkcns ontvangen bericht van Gedeputeerde Staten krachlens art. 19 16 der Wet van 2 October 1893, tot heffing eener belasting op bedrjjfs- en andere inkomsten (Stsbl.'No. 149) door den Raad moet worden overgegaan tot de benoeming van een lid en ebii plaatsvervanger in de Commissie van aanslag, bedoeld by het aangehaald Wets artikel. Zij geven mitsdien in overweging tot do benoeming over te gaan van een lid en van een plaatsvervanger van de Commissie van aanslag voornoemd. Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van H. Neeuwveld, geven B. en Ws. in overweging aan adressant, wegens vertrek uit de gemeente met 1 Mei jl., terugbetaling van schoolgeld te verleen en voor eon kind, leerling van do Leerschool, over do .maanden Mei en Juni dezes jaars tot een bedrag van 2 66. De buitengewone voorstelling ten voor deole van het O'ndersteumrigs fonds van het Algemoen Nederlandsch Werkliedenverbond (afdeelirig Leiden) zal a. s. Zondag avond in den Schouwburg plaats hebben. Mot het oog op hot liefdadige doel vestigen wy nogmaals de aandacht op deze uitvoering. Nadere bij zonderheden bevat eene in dit nummer voor komende advertentie. Ten aanzien van het verzoek van hot bestuur van de Muziek en Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak", om het lokaal van hot voormalig Gymnasium in de Lokhorststraat, bestomd voor het houden van de repetition van het muziekcorps der Schutterij, te mogen gebruiken voor de repetition van het Harmonie gezelschap, deolen B. en Ws. den gemeente raad medo dat by hun Collego, na inge wonnen advies van den majoor commandant der Schutterij, togen do inwilliging van het verzoek geen bezwaar bestaat. Zfj geven mitsdien in overweging aan het bestuur der Muziek- en Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" alhier tot wederopzeg- gons vergunning te verleenen om een lokaal van het gebouw in de Lokhorstslraat te ge bruikon voor de repetition van het Harmonie gezelschap, onder bepaling dat dè oefeniDgen of repetition niet zullen plaats lrebben op avonden, dat de Schuttersmuziek het lokaal noodig heeft, dat door het bestuur worden vergoed alle kosten van vuur, licht, bediening en schoonhouden en van herstelling van eventueelo schade, aan gebouw, meubilair of instrumenten der Schuttere toegebracht, dat oone vergoeding worde betaald van een gulden por avond en verder onder de voorschriften, door B. en Ws. gegeven of te geven. A. s. Donderdag om halfzeven zal in de nieuw opgerichte kerk te Aarlandöfcyeen door den hepr H. M. A Van der Valk 06nedank- 'godsdienstoefóning voor den oogst worden gehouden. Uit Den Haag wordt-gemeldHet stoffelijk overschot van den zoo ongelukkig om het leven gekomen conducteur der Staatsspoorweg- Maatschappij H. Schippers werd gistermiddag op de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld. Eenige kransen van collega's en andere beambten der Maatschappij alhier en elders dekten de lijkbaar. De stoet werd voorafgegaan door vier hoofd- conducteurs, terwijl een vijftigtal andere spoor wegbeambten achter den lijkwagen volgden. Dat de overledene algemeen geacht was, bewees het groot aantal belangstellenden, die zich op de begraafplaats bevonden. O. a. de adjunct-inspecteur der Maatschappij, de heer Just de la Paisières, de stationschef on do adjunct stationschef en de chef van het plaats- kaai ten bureel alhiei waren aanwezig. Twee der collega's van den afgestorvene wadden een hartelijk woord aan den beminden vriend. Men schrijft aan hot „Utr. Dbl." uit Rotterdam Ü9 tydirg der benoeming van onzen burge meester tot Commissaris dor Koningin in Over- ysel, heeft hier algemeen verrassing verwekt. Men was er zeer weinig opvoorbereid, dat het burgemeesterschap van dei heer Lycklama van zóó korten duur zou en niemand wist er iets van, dat onze burgemeester voor hot genoemde ambt in aanmerking kwam. Toen de tijding Maandag-ochtend bekend werd, wilde niemand daaraan golooven. Het is to hopen, dat de Regeering, toen zij op de gedachte kwam om den heer Lycklama van ons weg te nemen, tevens het oog had op een bekwaam en energiek man, om hem in het burgemeestersambt te vervangen. Het ambt van burgemeester in eene gemeente als Rotterdam hoeft wel zooveel belang en botee- kenis als dat van Commissaris der Koningin in eeno provincie. In do omstandigheden, waarin Rotterdam verkeert, heeft het zelfs moer boteekenisalthans biedt het voor een werk zaam en krachtig man een werkkring aan, die meer voldoening geven kan. Rotterdam heelt in den heer Vcning Moinesz zeer v<_el verloren. Hij was bij uitnemendheid hier op zijne plaats. In de ontwikkelings periode, waarin onze koopstad verkeert, was een zoo krachtig regent noodig. Men hoopte in den heer Lycklama oen burgemeester ge vonden te hebben, die de voetstappen van den heer Moinesz drukken zou. Hij vond hier veel door zijn voorganger voorbereid, en hy toonde eon zeer werkzaam man te zijn, vol ambitie voor zijne taak. De gelegenheid om te toonen, dat hij ook een man van initiatief was, heeft hij in den korten tijd, dat by hier vertoefde, nog niet gehad; doch men had, ook wat dit betreft, goede verwachtingen. Na ternauwernood den tyd te hebben gehad, om zich rupt de belangen van Rotterdam goed vertrouwd te maken, gaat hy ons verlaten. Als hior de klacht wordt vernomen, dat er met onze stad wel wat roekeloos wordt ge speeld, dan zal erkend moeten worden dat daarvoor reden is. Eerst werd Rotterdam op geofferd aan Amsterdam en nu weder aan Overijsel. Voor eene landelyke gemeente is het reeds een nadeel, als het hoofd van haar bestuur zoo dikwyis wordt vernieuwd; wat dan voor eene gemeente als Rotterdam, die zulke moeilyke tyden doorleeft en waar in de eerstvolgende jaren zulke groote dingen tot stand moeten worden gebracht I De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een afdruk der schikking, dd. Beriyn 24 Aug. 1893, tusschen de door Nederland en Pruisen aangewezen commissarissen betref fende het wisselen van berichten by hoog water op don Ryn en tot het nemen van maatregelen tegen de gevaren van ijsver- stopping op die rivier. De hoofdstrekking dezer maatregelen is' reeds vroeger bekend gemaakt. De Commissie van Rapporteurs voor de wetsontwerpen tot vaststelling der begroeting van Nederlandsch Indië voor 1894 heeft haar eindverslag vastgesteld. Te 's-Gravenhage is gisteravond het nieuwe voreenigingslokaal van het Koninklijk Zoölo gisch Botanisch Genootschap feestciyk ingowyd mot een buitengewoon concert van de konink lijke militaire kapel en mot medewerking van eenige solisten. Ü9 acu3tiek der zaal laat weinig te wenschen over. Naar men met zekerheid verneemt, heeft de minister van oorlog hot donkbeeld van verplaatsing der kryg6sohool van Den Haag naar Breda geheel losgelaten. Tot rector van het Amsterdamsche Stu dentencorps is gekozen do heer G. P. Van Tienhoven. Den 4den Decembor a. s. zal het 25 jaren geloden zy'n dat dr. E. Mulder het professoraat in de scheikunde aan de hoogeschool te Utrecht aanvaardde. Te Baarn is op hoogen leeftyd overleden de jager Knoppers. Reeds eenige jaren gepen- sionneerd, diende hy ach tereen volgons do Koningen "Willem I, II en III en Prins Hendrik als jager öp Soestdyk. Men zal zich herinneren dat wyien Z. M. Willem III hem voor een 5-tal jaren een bezoek bracht en hem toen oen kookoekklok en leuningstoel aanbood. „De Tyd" meldt: De zeereerw. deken en de weleerw. pastoors der verschillende paro chiön van 's-Hertogenbosch hebben Zondag jl. van den preekstoel eene vermaning gericht tot de Katholieke ouders in die stad, om hunne kinderen niet te zendon naar de school, door de „Haatschappy tot Nut van 't Algemoen" op 1 Mei 1894 daar te openen, „omdat die school voor Katholiekon' niet bruikbaar is.' By den heer Noordlioff, te Groningen, 13 verschenen Kaegi's Grieksche grammatica, be werkt door dr. Sormani, die gemeend heeft, dat een werk, in het Bokeemsch, Russisch, Fransch en Poolsch vertaald, waarvan do Duitsche philologie schitterende getuigenissen aflegde, ook in het Hollandsch niet mocht ontbreken. De genoemde grammatica beoogt voor- nameiyk eene zoo groot mogeiyke vereen voudiging der leerstof en houdt zich daarom streng 'aan- die vormen, wélke bij de op school gelezen scIitüvers geconstateord zyn. Aan hot Etymologisch gedeelte zyn toegevoegd eenolyst van zeldzaam voorkomende onregelmatigheden en eene woordvormingsleer, welke voor den leerling het gebruik van het Woordenboek minder noodig zullen maken, terwyl achter de Syntaxis een overzicht volgt der dialecten, waarvan de bewerking door dr. Warren vroeger afzonderiyk het licht zag. Grieksche Oefeningen en Vocabularium, door dr. Sormani en dr. Vermeeteren, sluiten zich by deze grammatica aan, doch zyn ook zeer goed met andere grammatica's te gebruikon. Do bewerking heeft met groote nauwge zotheid plaats gehad en do uitgavo is fraai. In by voegsels tot do Staatscourant van 14 dezer Is opgenomen hot verslag aan de Koningin Regentes betreffende den dienst der Rykspostspaarbank over 1892. Ook nu weder waren dejuitkomsten hoogst bevredigend. Op 31 Dec. 1892 waren in omloop 358,483 boekjes, tegön 319,106 op 31 Dec 1891. Hot gezaraeniyk tegoed der inleggers aan het einde van 1892 bedroog 27,562,107, aan hot einde van 1891 ƒ24,013,749, zoodat het vermeerderde met 3,548,358. De raad van toezicht heeft er zich van ver gewist, dat op 31 Dec. 1892 aan afschryvings- bewljzen en fondsen, zoomede aan onderpanden, by de Nederlandsche Bank aanwezig was voor een bedrag van ƒ28,500,875. Naar men verneemt, zal a. s. Zaterdag Vorst Friedrich van Waldeck en Pyrmont mot H. Ds. zuster priu6es Elisabeth ten paloizo liet Loo aankomen, om aldaar eenige dagen te vertoeven. „De Bonte Koe" van W. G. Borrias is een kinderboek, dat met de beste bedoelingen is geschreven. Het verhaal heeft ten dool de jeugd een blik te doen slaan in de goede eigen schappen van het hart hunner verwanten en bekenden. De schryver schotst daarvoor hot gemoedsleven van een fikschen jongen, terwyi tevens oen der goykte en verderfolyke spreek woorden, nl. „Er heet geen koe bont, of-eris oen vlekje aan" daarin bestreden wordt. Dergeiyke nobele bedoelingen strekken niet alt yd om den inhoud te verbeteren. Doch het boekje van den heer Borrias is niettemin aardig en onderhoudend geschreven. Er komen eenige onwaarschynlykheden in voor en de verden king, die op den held van het boek valt, is wel wat weinig gemotiveerd, doch de verdere lotgovallon van don knaap zullen de jeugdige lezers wel boeien. Wyien do heer J. C. Leich hoeft het boekje, dat by den heer J. Minkman, te Arnhom, is verschenen, van illustraties voorzien. Deze Roman van R. KOOPMANS VAN BOEKEUEN. 51.) Eene zoodanige gunstige gelegenhoid tot het houden van eon gemeenzaam gesprok met ons Roosje en het influisteren van harts geheimen dGed zich voor, reeds daags na do noodlottige biljartparty want in het avonduur wa3 de dominee naar een vergadering en juf frouw Stollink lag met hoofdpijn te bed, zoodat Mina geheel alloon in de keuken zat en de zoon des huizes dus, deeverkiezende, een onderhoud onder vier oogen rnet het lieve kind kon hebben. Maar die zoon dacht er niet over van die gelegenheid gebruik te maken. Zoozeer was hy onder den indruk van die fatele historie der portefeuille, dat hy den Kist ert de opgewektheid miste, zonder welke Aergeiyke confidentieel e openbaringen toch ook niet goed van stapel loopen. Ja, er mengde zich in zyne verdrietigheid over 't verlies van t pas ontvangen geschenk oen soort van sobaamtegevoel, daar hy zich voorstelde, dat moDigeon zou vinden, dat hy, Floris, een mal figuur in dezen maakte, terwyl een ander, niet zonder eenig leedvermaak, al meesmuilend zou willen verklaren, dat hieruit weer blykt, hoe gestolen goed niet gedyt, en dat boontje hier aardig om zyn loontje komt. Zoo zat dan Floris alleen op zyne kamer •n verdiepte zich daar in de lectuur van Peiaius' hekeldichten, eene studio, die inspan ning genoeg koet, om d6n belangstellenden beminnaar der classieke letteren voor een tyd- lang alles te doon vergeten. Te halfnegen bracht Mina oen boek binnen, door den boekhandelaar ter bezichtiging gezonden. Onze student nam met een vriendeiyk knikje net toegezonden© aan, en zou waarschyniyk terstond den arbeid hervat hebben, indien hy niet had opge merkt, dat het meisje er vry droefgeestig uitzag. Daarom schoof hy zijnen stoel een weinig achteruit en vroeg deelnemend: „Hoe is 't Minal is 't niet goed? Je ziet or zoo bedrukt uitl" „Ik bob daar straks een brief van moeder gekregen, die schreef, dat vader zoo sukkelt mot zijne oogen. Met het eeno oog ziet hy zoo goed als niets meer on het andere wordt ook minder." „Dat is heel naar, beste meid! Maar er is toch waarschyniyk nog wel wat aan te doen. Is vader al eens naar den professor te Utrecht goweest?" „Neen, mijnheerl ziet u, dat is 't juist wat my dubbel treurig maakt. Do oude dokter Wynandö zegt er niet veel van de goede man wordt suf met de jaren. Maar dominee dringt er ernstig op aan, dat vader zich eene zal laten onderzoeken „En waarom doet hy 't dan niet? - ziet hy soass op legen eene eventueel© operatie?" „O, neen, vader is moedig en vastberaden genoeg. Maar om de waarheid te zeggen, myn- heerl hy ziet bezwaar in 't geval, omdat 't nogal een dure historie is." „Kom Mmal zooveel geld zal dat niet kos ten en buitendien zonder veel moeite kan de oude heer dat gold by elkaar krygen. Wie zou meestor Roos voor zulk oen doel niet gaarno willen helpen?" „Ja wo), mynheer! maar daar zit 't'mnu juist op vast: vader is koppig, ja, en ook trotsch. Hy wil geen geld leenen, want hy wil geen schulden maken, en zoo iemand 't hem cadeau zou willen geven, hy zou 't be paald niet aannemen, al smeekte men hem er om. 't Moest al zijn, dat iomand kans zag, hem die som op zoo geheimzinnige wyze in handen te spelen, dat hy onmogelijk kon nagaan, uit welken hoek de wind woei. zoo iets op de manier van een enveloppe met mille florenos. Maar waar ter wereld iomand te vinden, die 'm zoo iets lapt?.... O, mynheerI 't is zoo yseiyk! Stel u eens voor, dat zoo'n man als mijn vador blind moest worden, zoodat hy ongeschikt werd voor zyne betrekking, ja, en met meer kon lezen en schryvenGoede Hemel 1 Die ellende zou niet te overzien zijn. Arme, arme moeder! Zy ïydt er nu reeds zoozeer onder, daar ze haren besten man van dag tot dag achteruit ziet gaan! En dan by dat alles de overtuiging te moeten hebben, dat do zaak misschien met een paar, hoogstens driehon derd gulden in orde te brengen zou zyn.... is het niet om radeloos te worden „Ja, radeloos, helsch zou je er by worden 1" riep Floris op doffen toon. „O, Mina! Mina!" vervolgde hy, terwyi hy opsprong van zyn stoel en het meisje vertwyfelend aanzag: „hadt je my dat gisteren om dezen tyd ge zegd. ik had je kunnen helpenI Maar nu.... jk ben zoo rampzalig! Onder deze woorden, mot woosfen harts tocht uitgestooten, sloeg de jonkman zich herhaaldelijk mot de vlakke hand voor het voorhoofd, ja, Mina zag, dat hem de tranen in de oogen stonden. Geen wonder, dat het goede meisje met de zaak verlegen werd en haren jeugdigen meester niet zonder angst aanzag. „Maar mynbeer! Wat hebt u dan toch?" riep zy met bezorgdheid. „Wat ik heb?.... Ik heb hartzeer!.... Gisteren, Mina, had Jk geld.'k had drie honderd gulden. Maar daar rustte een vloek op, ja, een vloek „Ik begryp u niet, mynheerI" stamelde Mina. 't Lieve kind begon zich een oogenblik ernstig ongerust te maken, dat de jonge meneer in een vlaag van waanzin verkeerde. „Hoor me aan, Mina! Ik zal jo alles zog gen. Toe, ga daar een oogenblik zitten en tracht my kalm aan te hooien. Ge zult slechte dingen van my vernemen, dingen, waarom je my verachten, vloeken zult!..." „Goede Hemel!" zuchtte Mina met oen blik, waarin alles, maar zeker geen verach ting te lezen stond. „Ja, beste meid!" hervatte Floris, „ik heb zwaar misdreven, maar, geloof my, ik heb ook zwaar geboet.Van avond vooral wordt myne straf verzwaard.Luister, Minal naar myne bekentenis 1" „Ik luister, mynheerl.... Maar ga u zelf dan ook, bid ik u, daar rustig tegenover my in uwen stoel zitten." Floris begon zyn verhaal. Wat de inleiding en de eerste hoofdstukken betreft, kon hy daarbjj zeer kort zyn, daar het dienstmeisje dat alles mee beleefd, ja, in dat drama een hoofdrol vervuld bad. Het voor haar nieuwe gedeelte begon met de bokentenis van het misdryf. Des bieohtelings stem trilde, toen hy daarover sprak. Zyn verslag was kort; maar volledig on zeer duidelyk. Goeno pogiog hoegenaamd om hot kwaad te bedekken, to verkleinen of vergoeiyken, maar ook geeno overdryving in de schildering van 't vorgryp, geen opgeschroefde zelfbeschuldiging. HoLgoen do jonge Streefland zei en de manier, waarop hoter uitkwam, 't droog alles het kenmerk van waarheid en eenvoud. Toen 't boogo woord er uit was van diefstal sprak Floris niet, maar toch wel van wederrechteiyke toe- eigening verbleekte Mina, ja, zy slaakte tegen wil en dank e»n kreet, waarin een toon van afgryzen niet te miskennen was. Door die teekonen van afkeuring pynlyk ge troffen, ja, vernederd, vroeg de schuldige op zachten, deemoodigen toon: „Vreeselyk, hó?" Teiwyi hy die woorden uitsprak, greep hy Mina's hand. „Ja, vree8oiykl" zei hot meisje zacht, doch zonder hare band terug te trekken. „Veracht je me niet, Minal nu je gehoord hebt, hoe diep ik gezonken ben?" „Wat is uw hand koudl" murmelde het meisje, torwyi zy de hare terugtrok. Maar Floris greep opnieuw dat handje en herhaalde zyne vraag: ^Veracht je me niet, Mina?" Wordt vervolgd,

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1