Ten gevolge van de ontsporing van een wagen van een zandtrein, tusschen de stations Weesp en Amsterdam, ondervonden de treinen uit de richting Utrecht en Amers foort aan eerstgomeld station gisteren onge veer een kwartier a 1/i uur vertraging. Gistermorgen is te Rozendaal de Fransche post te 8 u. 7 m. niet aange komen, wegens eene ontsporing op eene der Belgische lflnen. Ook de Parysche salonrytui- gen ontbraken in den trein. Door een en ander kwam de sneltrein van Antwerpen te Rozendaal te laat aan, zoodat reizigers uit België do aansluiting met den mailtrein Vlis- singenYenloo hebben gemist. De rechtbank te fs-Hertogenbosch tal in de zaak van de vier verdachten in zake den moord, op 26 Maart jl. te Os op den wacht meester Hoekman gepleegd, uitspraak doen op Dinsdag 21 November a. s. Naar men uit 's-Hortogenbosch verneomt, is eergisteravond aldaar goarresteerd do oude Van Berkum, uit Os, wiens zoon eergisteren voor de rechtbank aldaar tegen zich hoorde eischen eone gevangenisstraf van vijftien jaren, wegens medeplichtigheid aan den moord op Hoekman. Do oude Van Berkum, die in zyne woonplaats hekend stond als „de baron", omdat hy onder zijne makkers de toonaangever was, week in Maart naar Amerika uit met nog acht anderen en betaalde hun reisgeld met f 2500, het be drag van den verkoop van zijne eigendommen. Onverwacht is hij nu, juist toen de zaak voor was, te 's-Hertogenbosch teruggekeerd en aldaar gearresteerd, naar men meldt in- tusschen, niet direct in verband met deze zaak. Maar nu hij teruggekeerd is om welke reden is nog een raadsel zal thans in de zaak waarschijnlijk meer licht komen. In het intercommunaaltelefonisch verkeer, door de Kederlandsche Bell-Telepboon- maatschappij geëxploiteerd, zullon binnen 4 a 5 weken ook Nijmegen en Amersfoort worden opgenomen. Te Catsop (L.) werd eergister avond de 22 jarige Hensen, door zekeren L. uit Stein en B. uit Elsloo, zoodanig misban- dold, dat hij tot nu toe in bewusteloozen toestand verkeert en hoogstwaarschijnlijk het met den dood zal moeten bekoopen. De dadors zyn in arrest. Gisternacht is er in een tijdelijk onbewoond huis aan de Rijnkade te Arnhem fugebrokon. De dieven hebben zich meester gemaakt van eenige porseleinen vazen en borden. Tentoonstelling te Chicago. In don onvorkwikkeiyken strijd, welke in enkele bladen is gevoerd tegen den heer G. Birkhoff, onzen regeeringscommissaris te Chicago, komt thans een vermakelijk element. De heer Stijnis, den heer B. verwijtende, dat hij de belangen der Nederl. inzenders niet goed had behartigd, voerde n. 1. ter moti veering zijner beschuldiging o. a. aan, dat er op 6 Oct. „nog geen enkel monster van Stibbe's likeur was uitgegeven." De heeren gebr. Stibbe te Kampen (Koninkl. likourfabriok en distilleerderij), die blijkbaar worden bedoeld, deelen thans echter mede, dat zy te Chicago niet geëxposeerd hebben I De heer Birkhoff had dus moeilijk vóór, even min als na 6 Oct, monsters, die er niet waron, kunnen uitgeven. Maar het vermakelyksto is, dat do heor F. Wilkens, to Rotterdam, een der jury-leden, in een 6chr\Jven aan gebr. Stibbo, opkomt tegen de beworing van den heer SttJnis door ie als eene onwaarheid te verklaren, „want zoo schrijft hü „ik hob uwo likeur (NB. de (likeur, die er niet was), en die van do heeron Wynand Fockink den 7den Aug. booordoeld en zijn mij de flesschen zoowel van u (s«c) als van gemelde heeren verstrekt door den hoor N. Kaan, die de sleutols had van uwo exhibits", (die NB. niet bestonden!) Een soldaat van het Hongaarsche leger, die in den tuin van den hofburcht te JBuda Pesth ep post stond, is een geval over komen, dat aan do anekdoten over Fredorik jen Grooten en Napoleon I herinnert. De schildwacht hoorde iemand aankomen en riep aan. „Elisabeth, koningin van Hongarije" kreeg hU ten antwoord. Dit antwoord was voor den soldaat geone reden om zijn consigne niot na te komen, hetwelk bepaalt, dat na donker niemand in den tuin mag wandelen. HU ge lastte de koningin op barschen toon naar het paleis torug te keeron. Deze gaf aan het bevel gevolg en vertelde het geval aan den keizer, die don soldaat licht liet straffen wegens gebrek kan eerbied jegens zyne vorstin. Tevens echter werd bü bevorderd tot onder officier, daar hy sonder aanzien des persoons züne consignes opgevolgd had. Volgens de „Secolo" zyn in twee maanden 800 vrouwen op Sicilië gearresteerd, wegens socialistische woelingen. In Servië wordt opruiming ge houden onder de roovorbenden. In de laatste dagen zyn 38 roevers door de soldaten dood geschoten of gevangengenomen. Te Konitz (West-Pruisen) heeft oen koopman zyn vierjarig kind geworgd en zich daarna opgehangen. To Palermo kan de cholera-epi- demie als geëindigd beschouwd worden. Do Spaansche regeering heeft 25,000 pesetas toegestaan ten behoeve der slachtoffers van de ramp te Santander. Twee man van de „Cabo Machiohaco", die mot enkele lichte verwondingen zyn vrygo- komon, verhaalden dat geen der matrozen wist dat er nog dynamiet aan boord was, behalve de 20 kisten, welke aangegeven en gelost waren. De brand had reeds eenigen tyd geduurd, toen de bootsman op het Uek kwam, roepende dat ieder man zich bergen zou, want het vuur zou het dynamiet aan tasten. Allen drongen naar de loopplank om den wal te bereiken; plotseling echter voelden zy een hevigen schok, terwyi zy wegge slingerd werden en in het water terecht kwamen. Een ooggetuige van de ramp, een zee officier, verhaalt het volgende: „De bevelhebber der haven, ziende dat het onmogelijk was den brand aan boord van de „Machichaco" te blusschen, gaf bevel het schip te doen zinken. „De luiken werden geopend, de kapitein van eene transatlantische stoomboot bracht gereed schappen aan om gaten in den wand van het vaartuig te hakken. Juist had ik het schip verlaten en my een weg gebaand door do menigte, toen ik half verdoofd werd door een hevigen slag: ik werd onder eene kar geworpen, waarachter ik mU juist bevond, en zag eene menigte wrakhout, ijzeren staven, spoorstaven en dwarsbalken over mij heen vliegen. De stoomboot werd rechtop uit het water gelicht, de uit elkaar geslagen romp viel met een smak in het water terug en zonk met de omringende schepen en eene groote mailboot. „Toen ik my een weinig van den schrik horsteld had, werd ik met afgiyzen vervuld door wat ik zag. Lyken, stervenden, deelen van lichamen en stukken van booten bedekten hot water; bet dichtby zijnde gedeelte der stad stond in lichterlaaie, het overige gedeelte had zeor veel geleden door de weggeslingerde stukken. De menigte was verlamd van schrik, niemand dacht er aan de behulpzame hand te bieden by het blusschen van denbrand of hot opvisschen der dooden en gewonden. „Eenige gowetenlooze schurken maakten van de verwarring en de verwoesting gebruik om des nachts do huizon te plunderen of do lyken te berooven." Volgens eon nader telegram zUn veertig kisten dynamiet nog ongeschonden in het ruim van de „Cabo Machichaco" gevonden. Toen de overheid deze kisten wilde laten ophalen, maakte zich eene paniek van de be- volkmg meester. Twintig duizend menschen vluchtten uit de stad of bestormden de gereed staande treinen. In het vreeseiyk gedrang werden tal van personen gewond. Dezer dagen ontmoette een groen Utrechtsch student in eene der straten een anderen student, die reeds het vorig jaar ont groend was. Deze laatste wenkt den groen en vraagt hem iets, waarop de groen antwoordt, doch waaruit tevens biykt, dat hy den ouderen student niet van naam kent. „Je kent me niot?" zegt de ander. „Neen, mynheer." „Nu," herneemt de eerste, een zoon van een zeer bekend staatsman, „myn naam kan je anders in elke courant lezen Geen blad, waarin myn naam tegenwoordig niet voor komt „01" herneemt de ander, „dan is u zeker meneer De Jongl" Tableau. Do aanslag: to Barceloua. Geiyk reeds in ons vorig nummer is ge meld, heeft te Barcelona een ernstige aanslag plaats gehad, welke, te oordoelen naar de omstandigheden, op rekening der anarchisten moet gesteld worden. Terwijl in het Liceo theater, waar de eerste voorstelling van het seizoen werd gegeven, do „Willem Teil" werd opgevoerd, vielen plotseling by het tweede bedryf twee Orsinibommen uit de bovenste galery tusschen de fauteuils van den eersten rang. Eene verschrikkeiyko ontploffing volgde onmiddeliyk, met het gevolg, dat tal van hoeren en dames gedood en gewond werden. Het spreekt vanzelf dat de ontploffing eene verschrikkeiyke paniek onder de toeschouwers veroorzaakte. Yan alle banken drong het publiek naar den uitgang. Er ontstond daar door een verschrikkeiyk gedrang, waardoor velen onder don voet geraakten. Het aantal der slachtoffers alleen door de ontploffing werden onmiddeliyk 15 personen, waaronder 9 vrouwen, gedood werd daardoor.nog vermeerderd. Onmiddellijk werden twee bekende anarchis ten, een Italiaan, Soldati genaamd, en een Franschman, een zekere Arago, in hechtenis genomen. Spoedig daarna vatte de politie nog een derden anarchist, die volgens eenige toe schouwers eene der beide bommen naar beneden wierp. Het is gebleken, dat slechts éón der bommen ontplofte, maar zelfs dezo was zoo sterk geladen, vermoedeiyk met gekapt lood, dat daardoor eene zoo groote verwoesting werd aangericht. De gewonden werden, zoodra de eerste ont steltenis geweken was, naar het ziekenhuis vervoerd. Drie van hen overleden onmiddeliyk. Van de toeschouwers, die door dezo helsche misdaad het leven verloren, behoorden er 5 tot één gezin. Allen zaten naast elkaar op de eerste ry. Tweo van hen werden onmiddeliyk gedood, terwyi do drie anderen zoo ernstig gowond wer den, dat zy weldra in het ziekenhuis overleden. Volgens officiëele opgave bedraagt het aan tal slachtoffers 22 dooden en 40 gewonden. Onder de dooden is ook een Duitscher, ge naamd Wlinsky, een Amerikaan en twee andere vreemdelingen. Er zyn nog twee bommen gevonden, die niet gesprongen waren. De politie heeft nog zeven anarchisten in hechtenis genomen. Het bericht van dezen aanslag heeft natuur- lyk ook te Madrid groote ontsteltenis teweeg gebracht. Men beschouwt den aanslag als eene wraak der anarchisten wegens de terechtstel ling van don anarchist Pallas, die onlangs den aanslag beproefde tegen maarschalk Martinez Campos. Men herinnert zich namelyk, dat Pal- las, toen hy door den krygsraad was veroor deeld, den rechters toeriep: „Door myne ver oordeeling hebben de rechters hun eigen vonnis geveld." Vóór hy gefusilleerd werd, heeft hy nog herhaaldeiyk gedreigd dat zyne makkers hem zouden wreken. Nadat Pallas was gefusilleerd, werden de bekende leiders der anarchisten, die zich in hechtenis bevonden, weer op vrye voeten ge steld. Tot dezen behoorde ook de Italiaan Mancini, die voor den leider der anarchisten te Barcelona wordt gehouden. Men vermoedt daarom, dat zich eenige anarchisten Barce lona is, naar men weet, een bekend broei nest hebben aaneengesloten om Pallas te wreken. Van andere zyde wordt echter het ver moeden geopperd, dat de aanslag gepleegd is in overleg met het internationaal anarchis tisch comitó, dat zijn zetel heeft te Londen. Waarschynlyk zal het wel blyken, wie deze afschuwelijke misdaad heeft ontworpen en uitgevoerd, zoodra het gerechteiyk onderzoek is afgeloopen. To Madrid heerscht groote ontsteltenis, daar de rampen, welke Spanje treffen, elkaar zoo snel opvolgen. De oorlog in Marokko, do ver schrikkeiyke dynamiet ontploffing te Santan der en nu weer de aanslag te Barcelona geen wonder waariyk, dat deze snel op elkaar volgende gebeurtenissen diepen indruk maken op de bygeloovige bevolking. Do wyze, waarop de schurken den aanslag te Barcelona hebben gepleegd, komt geheel overeen met de geheime instructiën, welke eene bende cosmopolitische anarchisten van Londen uit aan de volgelingen over de geheele woreld heeft verzonden. In deze instructies worden vooral de aanslagen in schouwburgen aanbevolen, als het beste middel om schrik te versproiden onder de rykste en de hoogste standen der maatscbfcppyverder wordt daarin uitvoerig aangegeven, hoe de ontplofbare bommen in de schouwburgen moeten binnen gesmokkeld worden en hoe men ze moet laten spifngen, om zooveel mogelyk menschen te dooden. In allen gevalle scbynt het dat de anar chisten hoe langer hoe talryker worden in Cataloniö en Andalusië, ondanks de strenge maatregelen, welke door politie en justitie genomen worden. INGEZONDEN. Den Heer G. H. Syjtlioff, bij Leiden. Myn Heer! Met het „Leidsch Dagblad" van hedenavond voor my, geloof ik UE. als Secretaris van de Leidsche IJsclub verantwoordeiyk te moeten stellen voor de onjuiste uitdrukkingen, voor komende in hot verslag van de 11. Zaterdag avond gehouden vergadering in Zomerzorg. Uit de toelichting, door den Voorzitter aan het derde punt van de agenda gegeven, blijkt my duideiyk dat hetgeen reeds voor ruim tweo jaren, door my met den heer Caron is besproken omtrent vergooding voor het innemen der ruimte van de restauratietent en bestuurstent, het gedeeltelyk laten staan van de afheining en restitutie van grondlasten in 't geheel niet tor zyner kennis is gebracht. Ook is niet pas voor ëéne maand, doch in Maart van dit jaar by het eindigen van de vorige overeenkomst, reeds door den heer Caron en my over do verhooging van huur gesproken, my verzekerende dit ter kenni6 van het bestuur te zullen brengen, waarop ik korten tyd daarna de mondelinge medc- deeling ontving dat dit gedaan wasdoch het bestuur liet niets van zich hooren. By deze protesteer ik dan ook ten sterkste tegen de volgende uitdrukking: „Aangezien deze mededeeling eerst ééne maand geleden geschiedde, waren het bestuur de handen gebonden en kon het niet anders doen dan het voorstel van den heer Van Hoeken aan nemen." Indien de leden van de Leidsche IJsclub op dergolyke manier misleid worden, is het dan te verwonderen dat een van hen, de heer Vyzelaar, aanleiding vond zulk eene wyze van handelen als door den heer Van Hoeken af te keuren en het voorstel deed aan my oen schryven te zenden bywyze van protest? Nu blykt uit het verslag niet of dat voorstel ondersteund is geworden; en op de vraag naar de redenen is door u gedeeltelyk en onjuist geantwoord. Was do Voorzitter niet goed op de hoogte van do toedracht der zaak, dan had het toch op den weg van den Secretaris en Penning meester gelegen eene betere toelichting te verschaffen. Het spyt my dat het voorstel van den heer Vyzelaar niet is aangenomen, omdat my daardoor de gelegenheid is ont nomen myne handelwyze tegenover de leden te verdedigenen ook om hen tevens in kennis te stellen met de handelwyze van een Bestuur, dat. een contract laat afloopen en eerst zes ïnaanden later officiéél iets van zich laat hooren, zich nu trachtend te dekken door de handeling van den verhuurder als niet fair te doen voorkomen. Was ik niet in myn volste recht geweest om den 2den Maart 11. den heeren Van de Velde en Sythoff te ver zoeken alle opstallen, enz. van het land te verwyder9n, enz., enz.? Doch ik wil nu maar eindigen en zoo noodig het overige in de pen houden voor later, het geen echter door u kan voorkomen worden, indien u in het volgend nummer van het „Leidsch Dagblad" en in andere bladen, die het overgenomen hebben, de bewuste toelichting „Aangezien" enz. verbetert en in dien zin wyzigt, dat het lange tydsverloop voor het tot stand komen van het nieuwe contract niet aan my is te wyten. By het eindigen van iedere overeenkomst is men van weerszyden toch geheel vry om al of niet te vernieuwen en voorwaarden te stellen zonder verplichting daarvoor redenen op te geven. De loop, dien de zaak nu heeft genomen, stelt geen voordeeliger voorwaarden in het verschiet en indien wy mogen beleven dat dit contract ten einde loopt, dan raad ik u sterk aan, zich intyds te ver gewissen of ik alsdan genegen ben oen nieuw contract aan te gaan. Niet twyfelendo of UE. zult verder schryven en publiceeren trachten te voorkomen, heb ik de eer te zyn, OegstgeestUE. Dv. Dienaar, 30 October 1893. J. J. Van Hoeken. [Bovenstaand stuk, voorkomende in een paar andere bladen, is op verzoek van het bestuur der „Leidsche IJsclub" in ons blad overge nomen. De Secretaris deelt ons mede dat er morgen op zal worden geantwoord. Red]. Waarde Heer Redacteur I Naar aanleiding van de door u vermelde byzor.derheid, dat eene kip van den koetsier v. G., te Loosdrecht, als een haan kraait, neem ik de vrijheid u mede te deelen, dat dit met zulk eene groote bijzonderheid is, daar men in China van eene vrouw, die den baas in huis speelt en haren man onder de pantoffel houdt, zegt: „De Kip kan kraaien" [Ke-boe e thij, evenzooals wy zeggen zouden „Zy heeft de broek aan". Een Chineesch spreekwoord zegt: „Als de hen den morgen stond verkondigt, gaat het huishouden op de flesch" [pin-ke tsi sin, ui ka tsi sik]. Men zie myn Nederlandsch Chineesch Woordonboek i. v. Broek 5., Deel I, p. 704. Leiden, 10 Nov. G. Schleqkl. B ÜITENLAIND. Frankrijk. Gistermiddag te 12 uren heeft op het kerk hof „Père Lachaise" de begrafenis van den heer Tirard plaats gehad. Onder de kransen trokken vooral die van den president der Republiek en die van den ministerraad de aandacht. De slippen van het lijkkleed werden gehouden door de heeren Dupuy, Challemel-Lacour, Peytral, Perier, Humbert, Méline, Jules Clarotie en Poubelle. De president dor Republiek werd vertegenwoordigd door den chef van het militaire huis. Talrykelyk- reden werden uitgesproken, o. a. door den minister-president Dupuy. De commissie voor de tentoonstelling van 1900 heeft eene vergadering gehouden, waarin beraadslaagd is over het voor de ten toonstelling te kiezen terrein. Besloten werd daarvoor te nemen het Champ de Mars, het Trocadéro, de quai d' Orsay, het Hötel des Invalides, de quai de la Conférence, de cours do la Reine, het palais do l'Industrie en de aangrenzende terreinen. Eene breede brug zal tegenover het Hótel des Invalides de beide oevers der Seine verbinden. Tevens heeft de commissie den wensch geuit, dat de groote spoorwegmaatschappyen byzondere sneltreinen zouden laten loopen. Duitschland. Het by den Duitschen Bondsraad ingediende ryksbudget voor het dienstjaar 1894/96 stelt de inkomsten en uitgaven op 1,300,000,000 Mark. Daarvan zyn wederkeerende uitgaven 1,078,000,000 Mark. De leening zal 116,258,400 Mark bedragen. Volgens de Straatsburger „Agence Natio nale" zullen de Elzas-Lotharingsche leden van den Ryksdag in de eerste zitting een voorstel indienen tot afschaffing der uitzonderings wetten voor het Ryksland. Nu de uitslag der verkiezingen op het platteland voor den Pruisischen Landdag volledig bekend is geworden, blykt het dat de overwinning der conservatieven aanzien lijker is dan aanvankeiyk werd aangenomen. Als slotsom der verkiezingen kan thans in het licht gesteld worden, dat by den eersten trap de agrariërs de overwinning behaald hebben en by den tweeden trap bovendien de protectïo- nisten eene verpletterende meerderheid hebben verkregoD. De beide vleugels van de vryzinnige party hebben gezameniyk nu nog slechts 20 leden in het Huis van Afgevaardigden, alzoo niet genoeg meer om zelfstandig voorstellen in te dieDen, enz. Zy werden meerendeels in groote steden gekozen, alleen te Berlyn 9, te Breslau 2. Alles te zamen genomen, heeft het platteland de liberale steden geslagen. België. Te Brussel zal den 19den November eene proef worden genomen met eene proportioneele verkiezing. Om de burgers van Brussel tot deelneming op te wekken, zullen den lOden en den 17den Nov. groote meetings worden gehouden, waarin de leiders der beweging de beteekenis en het gevolg van het proportioneele kiesrecht uiteen zullen zetten. gri'OOt-Biitaiiiiië. De regeering van Engeland heeft eene reeks officiëele bescheiden over Zuid-Afrika bekend gemaakt, waaruit blykt dat zy haar best heeft gedaan om den oorlog in Matabelenland te voorkomen. Zy werd daarin trouw byge- staan door Sir Henry Loch, die evenwel als gouverneur der Kaapkolonie en opper-commis- saris in Zuid-Afrika ook rekening moest houden met de openbare meening. Daarenboven gaven de Matabelen zeiven aanleiding tot den oorlog. De minister van koloniën, lord Ripon, tele- grapheerde den 22sten October: „Ik veronder stel, dat gy de Maatschappy hebt verwittigd, dat alle onderhandelingen met Lobengula door u moeten worden geleid en onder uw volledig toezicht. Indien gy het nog niet hebt gedaan] doe het dan nu." Het Lagerhuis beraadslaagde gisteren over het wetsontwerp, waarby de verant- woordeiykheid van patroons tegenover hunne geëmployeerden geregeld wordt. De afgevaar digde M'Laren stelde een amendement voor, waardoor het mogelyk zou worden in som mige gevallen buiten de wet om contracten te maken tot verzekering van schadevergoeding ingeval van ongelukken. De minister van binnenlandsche zaken ver klaarde dat de regeering de groote moeilyk- heid der quaestie erkent, maar dat zy na een ernstig onderzoek haar voorstel moet hand haven en dus de verwerping van het amende ment vraagt. Eene talryke vergadering van vrouwen is te Londen in St.-James-.hall gehouden, als bewys van sympathie met de vrouwen en kinderen der stakende mynwerkers. Ver scheidene redevoeringen, eene verdediging be helzende van de eischen der mynwerkers, zyn uitgesproken en de vergadering, welke ook door aanzienlijke dames bezocht werd, als de gravin van Carlisle, lady Trevelyan, lady Henry So merset, lady Fosten, lady Stevenson, enz., heeft eene motie aangenomen, waarin hulde gebracht wordt aan den heldenmoed, waarmee de vrouwen der mynwerkers de ontberingen ver dragen, door de staking opgelegd. Een adres zal tot deze vrouwen gericht worden, eene betuiging van liefde en sympathie en eene verklaring, dat ieder arbeider het recht heeft op een loon, voldoende om zyn gezin behooriyk te onderhouden, zonder de toevlucht te moeten nemen tot de publieke liefdadigheid. Spanje. Volgens de laatste berichten uit Madrid vermeerdert steeds de stoutmoedigheid der Moorsche stammen, die in de nabyheid van Melilla gelegerd zyn. Daarby komt dat door hevige regens de wegen tusschen de vesting en de buitenforten moeilyk begaan baar zyn geworden. Vandaar, dat het steeds lastiger wordt de verbinding tusschen de vesting en de forten te onderhouden. De toestand der inwoners wordt daarom steeds onaangenamer, zoodat zy met spanning de aankomst der beloofde versterkingen tegemoet zien. Naar het schynt, zal de sultan van Ma rokko, uit vrees voor moeilykheden, mede werken om de oproerige stammen te bedwin gen. Men beweert dat de Sultan zelf aan het hoofd zyner troepen tot bestryding der Kabylen zal oprukken, maar de ondervinding heeft reeds dikwyis geleerd dat op de be loften van den Sultan niet veel staat is te maken. De Spanjaarden zullen daarom ook nu den stryd met de Kabylen alleen moeten uitvechten. Tot bestryding van de onkosten van den veldtocht heeft de minister van financiën eene nationale inschryving geopend. De Spaansche bank opent met eene gift van 250,000 peseta's de ry der bydragen, welke van alle kanten des lands en door alle stan den worden gezonden. Algemeen toont zich het verlangen, dat de regoering snel en krachtig tegen de Mooren optrede. Griekenland. In de gisteren by de opening der Kamers uitgesproken koninklyke boodschap wordt gezegd, dat eene leening noodzakeiyk was om aan de verplichtingen van den Staat te voldoen. Eene afdoende regeling der openbare schuld wordt beloofd, in vereeniging met eene reorganisatie der Nationale Bank en opheffing langzamerhand van den gedwongen koers. Verder spreekt de boodschap van finantiëele maatregelen, welke het mogelyk zullen maken evenwicht in het budget te brengen en drukt zy de hoop uit, dat de vaderlandsliefde van het volk de tydelyke moeilykheden zal weten te boven te komen. De verkiezing van een president der Kamer op morgen wordt tevens als quaestie van vertrouwen beschouwd. Oostenrijk-Hong.-Monarchic. De groote moeilykheid by de vorming van een ministerie in Oostenryk door prins Win dischgratz is de verdeeling der portefeuilles onder de drie partyen der nieuwe regeerings- meerderheid. Daarenboven verlangt de keizer zoo wordt ten minste verzekerd dat de portefeuille van binnenlandsche zaken niet aan een partyman zal worden gegeven. Dit sluit mannen van politieke beteekenis uit. Te Weenen werd zelfs reeds het gerucht verspreid, dat prins "Windischgratz het hem door den keizer verleende mandaat had neder- gelegd, omdat de Duitsch liberalen zich niet willen tevredenstellen met de beide ministeries, welke voor hunne leiders waren aangewezen, maar het „Fremdenblatt" spreekt deze geruch ten tegen. Het officieuze blad verzekert dat er geene reden bestaat, aan het mislukken van prins "Windischgratz' pogingen te gelooven. Integendeel, in regeeringskringen wordt reeds zeer spoedig de officiëele samenstelling vaa het kabinet-Windischgr&tz verwacht. Ook in Hongarye begint de politieke crisis hare oplossing te nadereD. Eindeiyk heeft keizer Frans Jozef zyne goedkeuring gehecht aan het ontwerp tot invoering van het burger- lyk huwelyk, waarmede hetministerie-Wekerlé sedert geruimen tyd bezig is. 's Koizers be krachtiging werd gisteren verkregen door do ministers Wekerlé en Tisza, die zich daarvoor naar Weenen hadden begeven. De stryd over de kerkelyke quaestie zal dus ook in Hongarye woldra een aanvang nemen.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2