N°. 10345, "Vrijdag ÏO November. A0.1893. <Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 November. Feuilleton. NONDUM. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. .JTJ Franco por post t Afzonderiyko Nommors 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1-6 rogels f 1.05. Iedore regel meer f Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad ■wordt 0.05 berekend. De Volksbyeenkomsten werden voor dezen winter gisteravond in de Stadszaal weer ge opend met een concert, gegeven door het muziekcorps der dd. scliuttery alhier, dat onder leiding van den heer Joh. C. Geyp een goed programma verdiensteiyk en tot aller genoegen uitvoerde. Do kapel werd herhaalde lijk toegejuicht. Het concert had plaats met medewerking van mejuffrouw Alida Vlioger, uit Amsterdam, eone jeugdige zangeres, die met hare verschillende voordrachten den besten indruk maakte. Een lief geluid paart zy aan oene innige, gevoel volle voordracht. Zoowel in Meyerhoers „Dinorah en haar schaduw" (uit do „Bede vaart naar Ploermel"), als in do drie kleine, maar lieve liederen na de pauze voldeed zy uit stekend. Zy moest bovendien een nommor ten boste geven, alvorens het applaus eindigde. Alleszins had z(j recht op den haar ver eerden fraaien bouquot. De piano begeleiding geschieddo door den heer J. IV. A. Berkeljon, zeer bescheiden en op loffelyke wyze. Het instrument had daarby een gooden klank en was, naar wjj vernamen, afkomstig uit het magazu'n dei heeren Gebrs. Berkeljon, van hetzelfde fabrikaat als de pianino's van emaiile; deze was echter mot Jp.pansche beschildering. Do samenkomst was geopend door don voorzitter der commissie, den heer G. Japikso, die er aan herinnerde hoe eerst gevreesd werd dat de Volksbyeenkomsten dit jaar niet in de Stadszaal hadden kunnen doorgaan met 't oog op de betreffende het gebouw ongunstige goruchten, maar dat hy nu toch het genoe gen had den bezoekers hier voor de derde maal het welkom toe te roopen. Do opkomst was zóó talryk dat aan de deur geen kaarten meer konden worden afgegeven. Alles was uitverkocht. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland is na afgelegd examen toego- iten tot de evangeliebediening do heer J. D. Dardenne Ankringa, candidaat in de theologie te Leiden. Omtrent de begrafenis van ds. Van Koots- vold wordt nog het volgende gemeld Te halftwee kwam de lykstoot op de be graafplaats „Eik en-Duinen", waar zich eone zoo groote vriendenschare bevond als zich nog maar zelden op „Eik-en Duinen" vor- oenigde. Daaronder werden opgemerkt de minister van buitenland3cho zaken, baron Hardenbroek van Bergambacht, baron Taets van Amerongen on jhr. Hoeuilt; do kerk voogden, kerkeraad3leden, diakenen en col lectanten der Ned.-Hervormde Gomeento, eene doputatie van „Het RoodeKruis"en het bestuur met het ondorwyzend personeel van hotldio- tongesticht. Aangrypend was het oogonblik, waarop de kist, met bloemen bedolvon, ondor hot Psalmgezang der weeskinderen, do groevo naderde. Do ry der sprekers werd geopend door ds. Oort als oudste lid van don korkeraad der Herv. gem., die herinnerde aan Koetsvelds verdiensten als godsdienstleeraar en mensch, eerbiedigende de overtuiging van andoren en weldoende waar hy kon. Vooral schetste hy zyne liefde en trouw aan het Huis van Orar je, waarmede hy zoovele oogenblikkon van lief, maar vooral van leed deelde. Ook tot Oost on West strekte Koetsveld zyne herderiyke zor gen uit, steeds naar werk zoekende in het belang der menschheid en ten dienste van zyn Heer on Heiland, wien hy boven alles liefhad. Baron Hardenbroek wees op hetgeen Koets veld gedaan had voor de vereeniging „Het Roode Kruis", waarmode zyn naam in eer volle en dankbare herinnering zal blyven. De heer Wallaerd-Sacré, bestuurslid van het Idiotengesticht, herinnerde aan het initiatief, door Koetsveld genomen, om die stichting in het levon to roepen, en de dankbare harten welke hy daar verworven heeft; terwyi ten slotte ds. Heering, namens de gezindten van andere richting, hulde bracht aan de waar- deerendo gevoelens van Koetsveld tegenover andersdenkenden. De zoon van den overledene bedankte allen en in het byzonder den vertegenwoordiger van H. M. voor de laatste oer, don overledene bewezen. Door het toenemen der armoede te Haarlemmermeer is door den Raad dier ge meente eene subsidie aan het burgeriyk arm bestuur voor 1894 verleend, van f 10,500. Do verplegingskosten van arme krankzin nigen bedragen voor de gemeente jaarlijks ongeveer f3000. Het armwezen kost der gemeento Haarlem mermeer jaarlyks ruim 16,000. Het groote doek van Alma Tadema, voorstellende het bezoek van Keizer Hadrianus aan de pottenbakkery, is gisteren te Amster dam in „De Brakke Grond" voor f 16,000 verkocht aan een Nedorlandsch liefhebber. Do gemeenteraad van Gouda heeft een adres gezonden aan do Staten van Z. Holland met het verzoek om de besluiten tot verbete ring dor Gouwe niet in to trekken, maar in tegendeel zoo spoedig mogelijk to doen uit- vooron. Do hoer Legrand, roods gedurende 11 jaren Fransch gezant by ons hof, zal, naar de „Figaro" verzekert, vervangen worden door graaf d'Aunay, en tot een hoogeron post be noemd worden. Do heer Mioling, te Breda, inspecteur der Maatschappy tot Exploitatie van Staats spoorwegen, is door don keizer van Duitsch- land benoemd tot ridder 3de klasse der Pruisi- scho Kroonorde. Yan vertrouwbare zyde vernemen wy, dat by het booordeelen van inzendingen op de wereldtentoonstelling te Chicago enkel de vraag ter overweging is genomen: Heeft de inzending byzondere verdienste? 13 dit het geval, dan wordt zy eene bekroning waardig gekeurd. Eene gradueelo bekroning in goud en zilver wordt niet toegekend. (Tel.) Omtrent mr J. Lublink Weddik, don op 4 Novomber in de Ziekenverpleging te Amster dam overleden resident van Madoora, wordt het volgende medegedeeld Mr. Lublink Weddik, sedert 1889 resident van Madoera, kwam in het voorjaar uit India terug om in ons land horstel te zoeken van eene ernstigo leverziekte. Als erkenning van zyne groote verdiensten werd hy nog tydens zyno ziekte, opdenlaat- sten verjaardag onzer Koningin, benoemd tot ridder in de ordo van don Nederlan Jschen Leeuw, terwyl jhr. Van der Wyck, de nieuwe Gou verneur Generaal, vóór zyn vertrek naar Indiê den patiënt een afscheidsbezoek bracht. Het eereteeken hing op de lykkist by de teraardobestelling op gisteren te Utrecht, waar vele vrienden van den overledene waren by- eengekomen om de laatste eer te bewyzen aan oen man, die tydens zyn leven in ruimen kring veel goeds heeft gedaan en altyd zich bereid toonde anderen te helpen en te steunen, waat hom dit mogeiyk was. De iykbaar was bedolvon onder een aan tal kransen, waaronder een palmtak mot rozon van de Arasterdamsche „Wagner-ver- eeniging", welke mr. L. Weddik een groot vereerder van Waguer tydens zyn ver- blyf te Amsterdam met kracht stoundo. Nadat de heer Kuneman, uit Indió, namens de vrienden een laatsten groet aan den be minden oveilodone had gebracht, wydde namens de Wagner-veroeniging mr. H. Yiotta, uit Amsterdam, oen hartelyk woord aan zyne nagedachtenis. Nadat het lyk was bygezet in het familie graf, bedankte de heer Lublink Weddik, emeritus predikant te Arnhem, broeder van den overledene, voor de bewezen eer. Er worden pogingen aangewend tot op richting van een Nationalen Bond van Commiezen der Posteryen, ter behartiging van gomeenschappelyko belangen en ter bevordering en instandhouding der colle gialiteit. In den loop van December zal te Utrecht eone samenkomst van allon, die tot dit doel willen medewerken, worden gehouden, ton einde by voldoende deelneming den Bond tot stand to brongon. „Do Boodschappor" vernoemt dat in den toestand van mr. Keuchenius niet do ge- ringsto verbetering is waar te nomen. De pyn verergert veeleer mot don dag. Den 29sten Novomber zal het 25 jaar geloden zyn, dat ds. C. A. Ronier, pred. by de Geref. Kerken B. te Amsterdam, het predikambt aanvaardde. Den 7den Juli 1878 deed hy aldaar zyne intree. De „Limburger Koerier" houdt de juist heid van haar bericht vol nopens het bezoek, in 't volgend jaar door do beide Koninginnon aan Limburg to brengen. Wy kunnen ver zekeren, zegt het blad, dat niet alleon het voornemon daartoe bestaat, maar dat zelfs bepaald is, dat de Koninginnen twee dagon to Maastricht zullen vertoeven. Op de voorloopige candidatenlyst van de kiesvereoniging „Schiedam" voor de a. s. ver kiezing van don gomeenteraad aldaar zyn ge plaatst de heoren M. Kranen, P. Loopuyt en J. Tak, oud lid van den Raad. Naar de „Schied. Ct." verneemt, heeft do Katholieke vereeniging „De Grondwet" aldaar aanvankelijk besloten geene candidaten to stellen. Blykens by het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. fregat „De Ruyter", onder bevel van den kapt. ter zee C. Hoffman, 7 dezer te Rio-de Janeiro aan gekomen. Aan boord was alles wèl. —By koninklyk besluit is, met 19 December, benoemd tot secretaris van het college van curatoren aan de Ryks universiteit te Gro ningen mr. J. A. Tellegen, aldaar. Aan F. Fontein Hzn., op verzoek, eervol ontslag verleend als kantonr.-plaatsv. in het kanton Bolsward. Gemengd Nieuws. Op de te 's-Gravenhage gehouden postzegelveiling zyn door de volgende heeren de volgende pryzen besteed: kavel 1, Callen- berg, Leiden, 65; kav. 2, E Cyfer, Amster dam, ƒ232.10; kav. 3, Dietman, Amsterdam, ƒ271.90; kav. 4, idem ƒ271.95; kav. 5, Cal- lenberg, Leiden, ƒ180; kav. 6, W. Houtzamer, 's Gravenhage, ƒ35.531/); kav. 7, Miechelsen, Lunebach, 30; kav. 8, Dietman, Amsterdam, 77.15 en kav. 9, Brinkman, Amsterdam, 80, behalve 10 pCt. opgeld. By de gistermiddag voortgezette behandeling dor UtrechtscheBank-van Leoning- zaak ging oen morkwaardig licht op, althans meer zeggend dan het geheele voorafgaand verhoor, uit 't goen na het geheele getuigen verhoor nog gewisseld werd tusschen president en bekl. ICoch. Daaraan is 't volgende ontleend V. Welke bodragen werden u door commis sarissen gelaten? A. Dat was ongeiyk. V. Maar toch werden u geldon gelaten om do ka3 te dryven? A. Dat beschouwde ik als myn eigen geld. V. Als gy gold noodig hadt, moest gy er dan voor zorgon? A. Ja, dan nam ik op krediet. V. Met goedvinden van commissarissen? A. Noen. V. Niet onder hun contróle? A. Neon. Y. Dus handeldet gy geheel naar eigen goedvinden A. Ik heb 't altoos beschouwd als myn eigen bank. V. Waarvoor dienden dan docommissarissen? A. Yoor hot publiek. Officier van justitie: Dat was dus maar oen wassen neus. V. Voor wie was de winst? A. Dat wist niemand. Y. Mot hetgeen ge nu aankomt, zyt ge nooit in do instructie voor den dag gekomen Het i3 vreemd, dat ge niet dadeiyk gezegd hebt: 't is myn bank. Waarom hebt ge dat nooit gezegd? A. 't Is my nooit gevraagd. V. Gy wist toch waarvan ge beschuldigd wordt als bezoldigd directeur. Het eenvoudigst was geweest dadeiyk te zeggen: 't Is myn bank. Dat lag voor do hand. A. Ik heb er nu eens goed over gedacht. Ik werd nooit gecontroleerd. V. Waartoe werd dan de dagstaat gezonden aan mr. Waller? A. Dat stond in het reglement. V. Wat hadt ge met dat regloment te maken als 't uw eigen bank was? Ge wist heel goed, dat ge verantwoordelyk waart aan commis sarissen, die op hunne beurt rekening moesten doen aan B. en W. A. Ja, waartoe dat diende, heb ik nooit begrepen. Te halfzeven 'a avonds was het verhoor afgcloopen en werd de zitting gesloten tot heden, Donderdagmorgen; toen trad de off. van justitie op tot 't nemen van zyn requisitoir. Drio gezinnen, woonachtig in drie verschillende perceelen in de Kovolaarstraat aan den Koningsweg, te Utrecht, zyn genood zaakt geworden, met hunne inboedels hunne woningen te verlaten. Naar het „U. D." verneomt, moeten die woningen ongeschikt ter bewoning zyn ver klaard, als schadelyk voor do gezondheid. Te Maastricht is eene vrouw van 73 jaren aan de gevolgon van bekomon brandwonden by een val op eene kachel overloden. Te Sneok isuitdeGoeuwopge- haald oon 7 jarig meisje, dat kort geleden te water was geraakt. Het kind gaf nog teekenon van leven, maar was weldra overloden. Poging tot moord. Maandag- nacht vond de politie te Breda in do Brug straat oen veld-artillorist liggen, die, door bloedvorlies ten gevolge van messteken uit geput, daar was neergezegen. Op niet minder dan acht plaatsen bad men hem vorwond. Do ongelukkige werd naar hot hospitaal gebracht en daar verbonden. Zyn toestand is zorgelyk. De dader is onbekend. Het kasteel St. Jansberg, gelogen onder Maoseyck (Belgio), naby do Limburgscho grens, is geheel door brand verwoest. De schade wordt op ƒ75,000 berekend. Eon OOjarig man, gelogeerd in eene slaapstede te Nymegon, is in zyn eten, dat hem in de keel bleef stoken, gestikt. Eone rumoerige bijeenkomst. By eene te Oudwoudo (Fr.) gehouden vor- huring van landeryen is het zeer woeat en rumoerig toegegaan. Naar des verhuurders oordeel was do geboden huursom te laag, zoodat by de perceelen inhield. Nu brak vao alle kanten een storm van verontwaardiging los, een vreeseiyk tumult ontstond, de aan wezigen eischten per persoon 25 cents schade vergoeding voor hunne komst. Hieraan werd niet voldaan, doch toen de verhuurdor zich oven naar buiten begaf, werd hy in het donker onverhoeds door verschoi- dono porsonen aangevallen en in zoo orge mate mishandeld, dat, waro hy niet ontzet, hy misschien niet lovond uit hunne handon was gekomen. Er word daarop ƒ10 in het gelag gegeven, om hot rumoerige publiek tevreden testellen en verdere ongeregeldheden te voorkomen. Naar mon verneemt, zyn reeds verschoidene personen door den burgemeester in verboor genomen, terwyl do politie yverig onderzoek doet. Roman van R. KOOPMANS VAN BOEKEREN. 42.) Maar ook de omslag van den brief was zeer bemoedigend, daar hy Floris bevestigde in zyn geloof, dat hy straks den rechten man zou ontmoeten. Immers niet alleen dat hy terstond het wapen herkonde, in het zegellak afge drukt, maar er was ook nog een andere excentriciteit op die enveloppe, waaraan hy den man van Hand. VIII: 24 herkende, want boven 't adres stond Q. D. B. V. f1). Overigens echter was er niets byzondors te bespouren aan den brief, die er keurig net en fataooniyk en dus heel anders uitzag dan het couvert, waarin het geld was gesloten, welk oen en ander deed vermoeden, dat de kwade bui, die aan 't woeden was tydens het ver bonden van het bankbiljet, nu weer afgedreven was, en dat de patiöntnu weer van die kalme dagen doorleefde, die, zooals reeds vader Stroef land verklaarde, dikwyis voorkwamen, zoodat hunne verschyning eer regel dan uitzondering mocht heeten. Verheugde Floris zich van harte, toen hy bemerkte, dat by zynen gastheer in redeiyken welstand zou aantreffen, tot zyne eer mogen Quod Dens bono verts tl d. i. God Uto bot wel golnkken I wy toch er ook by voegen, dat hy zich ernstig ongerust maakte, ja, sidcerde en beefde by de gedachte, dat de goede man gevaar liep straks, door de vreesolyke bekentenissen, die hy zou hooren, weer geheel en al van streek te zullen raken. De lezer zal het my, hoop ik, ten goede houden, dat ik goen uitvoerige beschryving geef van den nutsavond, noch een uittreksel lever van de door Floris gehouden voorlezing. Genoeg zy het daarom mee te deelon, dat onze student voor deze gelegenheid schriftelijk bad uitgewerkt het thema, waarover hy reeds in Raymund had geïmproviseerd: De mensch wikt, God beschikt; voorts, dat hy dit stuk met veel talent voordroeg, en dat dan ook zyne talryko hoorders, en vooral de dames, uiterst voldaan waren. Voordat wy nu den jongen Streefland vol gen naar 't studeervertrek van doctor Van Moerbeek en daar het gesprek der beide heeren boluisteren, leid ik u vast die kamer binnen en stel den bewoner aan u voor. Wat wy Van Moerbeek's studeerkamer noemden, was eer een zaal dan een kamer, en dit lokaal was ook door een vroegeron bewoner, die maaltyden en partyen placht te geven tot eetzaal gebruikt, 't Was een lang werpig hoog vertrek, met twoe brecdo ven sters, die uitzicht boden op den lommerrykon tuin, van welk uitzicht echter do bewoner volstrekt niets geniet, omdat het gordyn voor het oone venster geheel is neorgelaten, terwyl van het andere alleen de bovenste ruiten onbedekt zyn, zoodat van al de heerlykheden van den tuin niets zichtbaar is dan alleen de toppen van een paar ranke populieren. De wanden zyn byna geheel met boeken kasten bezet, waarin do oude en nieuwe werken, allo ryk en not ingebonden, open en bloot staan, dus niet achter deuren of gor dynen. Tusschen en boven die kasten hangen schilderyen, enkele olieverfstukken en ver scheidene gedrukte platen. Iemand, die nooit van den jonker en zyne eigenaardigheden heeft gehoord, zal in deze wandversieringen niets opmerkelyks zien, maar wie eenigszlns op de hoogte is, vindt in de keuze van som mige der opgehangen kunstwerken eene proeve van 's mans gynaekophobie of vrouwen vrees. Onder laatstgenoemde soort behooren de volgende stukken, waarvan wy opgave doen, met de tt-rmen, daarvoor, iu den door Yan Moerbeek zelf opgestelden catalogus gegeven. Eva, haren man de verboden vrucht aan biedende, Genesis 3 12 Hinc i 11 a e lacrymae1). Job's huisvrouw, haren zwaar beproefden man sarrende en tot God verzaking aansporende, Job 2: 9 3) Culmon doloris1). De Danaïden in de helNo hominem Toen zeido Adam: do vrouw, dio Gij mg gogeven bobt, die heeft mij van dien boom gogovon en ik heb gogeten. Vanhier al die ollendo. Toen zeido z^do huisvrouw tot hem Houdt gij nu nog vaat aan Uwe oprechtighoid? Zegen God en sterf 1 4) Hot toppunt der smart. De dochters van konlDg Dauaua vermoordden o c c i d ito Francisca da Rimini ibidem, N o adulterato2). De ontmoeting tusschen Macbeth en de drie heksen De drie Furiën Portret van Simonides 5). Voordat wy van het schilderwerk afscheid nemen, moot ik nog melding maken van een paneel boven do kamerdeur, een zoogenaamd witje; voorstellende een viertal naakte jon gentjes, die zich met bellen blazen vermaken. Er staan twee schryftafels in deze kamer; een voor het venster, waaraan de bewoner daags werkt en een midden in de kamer, waar aan hy plaats neemt, als de kaarsen zyn ont stoken. Do kaarson, ja, want-onder de zonder lingheden van onzen jonker behoorde, dat, behalve in de keukon, nergens in zyn huis ooit een lamp brandde. Om nu by destudeer- zaal te blyven; in het midden hangt aan de zoldering een koperen kroon, waarop een dozyn kaarsen, die echter zelden aangestoken worden Alle avonden echter, en in 't hartje van den in den bruidsnacht hunne echtgeDooton en moeten deswege in don Tartarus eon van allo kanton door boord vat onophourloljjk mot water aanvullen. 1) Gij zult niet doodslaan. 2) Gij znlt geen overspel doon. Sbakepore'B Afacboih. Act. I. 8c. 3. 4) Tisipbono, Mcgaora cu Alokto, vrouwelijke wezens, wier hoofdversiersel niet nit baarlokkon, maar uit elaogon bestaat, en die met adders zijn omgord. Aan dit drietal is de niet Zeer liefelijke task opge dragen do misdadigers te vervolgen ou te pijuigen. Beroemdo Griekscho dichter, die in z^uo Jamben de vrouwen met swgoon, vossen, bonden en apen vorgeiykt. winter ook iederen morgen, worden de bougies der armblakers ontstoken. Zulke candelabers staan er niet minder dan drie op do tafel; van welke do middelste tevens inktkoker is. De inkttoestel heeft slechts twee kandelaars, op ieder van de beide luchters rechts en links is echter plaats voor vier kaarson. In do hoeken der kamer, tegenover do ramen, zyn nog twee meubels, die wy van naby moeton beschouwen, nameiyk een buffet en een klok, beide zeer ouderwetsch en uit stekend onderhouden. Do klok, een zoogenaamd staand horloge, heeft boven de wyzerplaat nog een paar figuren met beweegbaar mechaniek. Men ziet in dat kunstgewrocht een engeltje als orkest directeur, en wei van een muziekgezelschap, bestaande uit vogels. Met iederen slingerslag beweegt de kapelmeester zyn dirigeerstok en op dezelfde maat openen en sluiten do vogeltjes hun bokjes en kleppen met de vleugels. Yan het behangselpapier komt niet veel te zien, daar byria alles achter de boekenkasten en schilderyeD verborgen is, maar wat er van te zien is, een naukingvervigo grond, met choco ladekleurige bladen of zyn 't veeren? on flotsblauwe bloemen. Br staan in 't geheel zeven stoelen in de kamer, zes gewone mot groenachtig gele trypen zitting en één fau teuil, waaraan alles van zwart leder is of liever met zulk leer bekleed, alles, behalve de pooten, die op rolletjes staan. {Wordt vcrvolQd.\

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1