dcondo wjze wordt voorzien in do verwijde ring van leden, die niet dan tot schade van don raad daarin zouden kunnen blijven. Het recht tot ontbinding dor colleges wordt aan don G.-G. toegekend. Geen eed, maar eono een voudige verklaring wordt van de raadsleden govordord en aan het lidmaatschap wordt geeno bezoldiging verbonden, maar reis- en verbly flos ten zullen worden vergoed. De be paling van de plaats waar do Raad verga dert wordt overgelaten aan het gewestelijk bestuurshoofd. De organisatie biedt gelegenheid tot monde ling overleg tusschen de raden en personen, dio van het in behandeling zijnde onderwerp oono bijzondere kennis hebben of gegevens kunnen verstrekken tot oene juiste beoor- deolmg daarvan. De finantiëele decentralisatie wordt aldus opgevat, dat geene uitgaven of ontvangsten van ac algemeene begrooting worden afgevoerd ten behoeve van hare toe wijzing aan gewesten of onderdeelen van gewesten, zonder dat de wetgevende macht, dio de Indische begrooting vaststelt, hare toe- stomming daartoe verleent. Alle regelingen, die de G.- en P. raden maken, zijn onderworpen aan de bekrachtiging van don G.-G., den Raad van Directeuren gohoord. De gw. en pi. raad stelt debegToo- ting voorloopig vast, die definitief wordt vast- gostold door den G.-G. Met het oog op het toezicht van den Gouv.- Gen. wordt de bevoegdheid der raden om verordeningen te maken ruim gesteld. De regeling van hetgeen op de heeren diensten en het hoofdgeld betrekking heeft wordt aan do raden opgedragen. De openbare behandeling van zaken in die colLegièn wordt verzekerd en belangstellenden buiten de raden kannen hun licht laten schijnon. De practfik zal moeten uitwijzen of de beraadslagingen in de Maleische of Nod. taal i'. Hen worden gevoerd. AlleeD eene mondelinge beraadslaging wordt gevoerd, doch goene schrifturen worden gewisseld. Het gewostelfk hoofd kan den G. G. do bekrachtiging eoner begrooting of verordening ontraden. Gemengd Nieuws. Miss Maud Gonne, die morgen- avend eene lezing mot dames zal houden in „Docfcrlna", zal door eene eerewacht dor Leid- feche Studenten-caroussel-vereenigiDg morgen middag van het station worden gehaald. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door den surveilleerenden agent van politie in het Plantsoen eon persoon aangehouden, dio op heeterdaad was betrapt, torwijl hij bezig was duiven uit de aldaar geplaatste volière te ontvreemden. Vier dezer dieren werden in zijn bezit gevonden. Proces- vorbaal wordt opgemaakt. Do kleine Cramer, die morgen avond in het Schouwburglokaal „Vondelhoven" op zijne vólocipède zal rijden hetgeen bij steeds met graagte doet behaalde op do S;li<>vening8che Sport tentoonstelling oen Eere- piys on toon hij eens voor don koning van Beieren reed, kreeg hij na afloop van hem oftn handdruk 1 liet schijnt dus wel een bijzonder goed ryder te zijn. Id den Vliet alhier kwam het Zaterdag avond tot eene hevige botsing tus- Lclien oen zoogenaamden „Westlander" en een vaartuig, dat, door het breken van don kottïng, was losgeraakt van de sleepboot „Excelsior". Eerstgenoemd vaartuig beliep nogal schade. De botsing was oorzaak van een grooten toeloop van menschen. In don laten avond van gisteren worl uit de Heorengracht alhier opgehaald hut lijk van mej. Z aan die gracht op eono bovonwoning thuisbehoorendo. Zaterdag-avond was de juffrouw, die er nu en dan blyk van gaf niet helder van hoofd fe zijn, uitgegaan en niet thuisgekomen, redon waarom vormood word dat haar een ongeluk was overkomen Zp laat drie kinderen achter, die door haar c verlijden weezen zjjn geworden. Omstreoks te twee uren ontstond er gisteren een binnenbrandje in de school van do.i hoer J. A. Van D„ aan de Oude Vest alhier. Spoodig rood het bluschroateriaal door onze gemeente on do haspelwagon der politie was l.ot oerst op de Oude Vest on zijne slang werd reeds aan de duin waterkraan geschroefd, toon inmiddels gekomen brandmeesters orde gav-n hiormedo to staken, aangezien de brand reods mot oigon middelen gebloscht en dos geeno hulp van buiten moer noodig was. Dat vclun naar den „brand" waren komen z'cn, spreekt vanzelf. E oni go jongens, die gisteravond op Haarlemmerstraat voor de ruiten van oen spoksbigors winkel hadden gestaan, werden, bopaald door lian kijkon naar de worsten, enz., zoé bolust op hetgeen bij dien win kelier te koop was, dat zy besloten, natuur- lyk heol stillot jos, den winkel binnen to gaan om er e-n hartigheidjo weg te kapen. Maar, o woel wa»ischynlyk door hunne onhandig heid, duwden zy een schotel van de toonbank, wolke aan stuk kon op den grond viel. Door dit loven kwam de winkelier naar voren en zette de jongens, dio Inmiddels hot hazenpad hadden gekozen, mot bebnlp dor politie na. 7j{j werden achterhaald en zyn nu by do politio bekend. To Katwflk aan Zoe kwamon do vorigo weck 10 haringschuiten aan met 95 tot 300 kantjes pekelharing. Do totaio aan voer van steu. haring bedroog 85 ton. Dc ïucoste schuiten haddon schade bcloopon door vorlios Tan natten, Tariogjryz-nvoUo haring 10.50 a II, yle 7 a 8 por ton, steurharing ƒ9 a 10 per kantje (de ton vrjj). Zaterdagnacht is ingebroken in een perceel op de Lange Beestenmarkt te 's Gravenhage. De inbrekers hadden een pa neel onder in de deur losgemaakt en één man was reeds de woning binnengedrongen. De bewoners waren door het rumoer gewekt en kwamen jutet hoven aan de trap, toen een persoon door de gemaakte opening binnen kroop. Zich ontdekt ziende, Dam de inbreker door hetzelfde gat do vlucht, met nog een man, die op uitkijk had gestaan. Te Delft ia eene vrouw overleden aan cholera asiatica. De heer Van D y k, te Deutichem, ontving over do maanden September en October voorzjjne verschillende philanthropische inrich tingen o. a. giften van ƒ2000, /"1000, ƒ500, meerdere van ƒ100, enz., enz. Het „Handelsblad" beweert dat ten behoeve van het nieuwe postkantoor te Amsterdam meer ruimte noodig is, dan aan vankelijk was gedacht en door het Ryk daarom pogingen worden aangewend, om ook de „Bodega" en óe „Port van Cleve" te naasten. Het ongeluk op hotSpui. Door Woudricbemsche visschers z\jn Zaterdag in de rivier Het Spui do Ujken gevonden van Cornells Stolk, Jan Van Leenen en Ane Van de "Wete ring, zijnde de personen, die by de aanvaring hunner aak door du stoomboot „Oude Maas I" op verleden Maandag te Oud Beierland ver dronken. In een rondgezonden buitenge woon „Politieblad" verzoekt de Nederiandscho justitie namens de Italiaansche regeering opsporing en aanhouding van A. Monzelli, voortvluchtig afdeelings chef van het departe ment van nijverheid, handel, enz. te Rome. Hij is betrokken in de Italiaansche Bank schandalen. Een b e h o e f t i g g e zin te Nymogsn is verrast door de geboorte van drie welge schapen jongens. Het aantal kinderen van dat gezin is daardoor eensklaps verdubbeld. In de Friese he gemeente Gaastor- land, waar duizenden lijsterstrikken uitstaan, is in de laatste week niets gevangen. De strikken worden reeds opgeborgen. Er is dit jaar zoo weinig gevangen, dat sommigen de onkosten niet terug kregen. Bij de in de gemeente Vlist ge logen Sehansbrug, met drukke passage naar Schoonhoven, Haastrecht en Polsbroek, ziei men in een stuk weiland, vlak aan den weg, eene varkonswomng, waarop mot groote, in standolie geschilderde letters „Van Houten's Cacao' Voor de reclame schijnt niets meer heilig, zelfs geen.... varkenskot 1 Omtrent den moord in het Asser bosch meldt men oog, dat verscheidene sporen worden gevolgd en gissingen geopperd worden. De vermoorde Van Opijnen moet niet vreemd zijn geweest aan verschillende diefstallen, dio in de laatste jaron worden gepleegd. Misschien werd de geborgen buit gozamenlyk opgegraven in het bosch en is daarby ruzie ontstaan. Twee buren van don vermoorde zjjn in hech lenis genomen. Do tijd van den moord is thans vastgesteld do schildwacht den betaalmeester hoorde moordgeschreeuw tusschen drie en vjjf uron. Het lijk van V. O. is Vrijdagmorgen bo graven. Men meldt uit Meyel (L.)D e 70 jarige herbergier L. S. weigerde aan eenige gaston in zyne herberg drank te verstrekken, daar het sluitingsuur dor berbergen daar was. Met moeite kreeg hy de in zflne herberg ver toevende personen naar buiten, onder welke bedrijven lift een steek met een mes in den rug bekwam Daarop werd er met vuurwapenen op zijne wonmg gmebofeo; hy nam toen zyn jachtgeweer, loste eenige schoten Daarbuiten on trof twee personen in do boenen. Het gevolg hiervan was, dat de belhamels aftrokken. Er is proces verhaal opgemaakt. B e k k ensn fld en. Gisteravond z(jn te Uffelte (Dr.) wederom zes jongelieden het slachtoffer van. het mes geworden. Een hunnor is zoo toegetakeld, dat zyn gezicht voor altyd geschonden biyft. De daders zyn bekend. In den nacht van Zaterdag op Zondag hoeft men in café restaurant „Concor dia", St.-Loriëratoegv te Amsterdam, ingebro ken. Men had hel blikbaar vooral gemunt op de medailles va» hebaldaar gehouden wordend kegelconcours, welke eene belangryke waarde vertegenwoordigen. Uit een lessenaar is eenrg gold van de kegeljongens ontvreemd en van de geótaleeide pry«n o. a. eeno pendule en een wekker. De dief of dieven zyn waarschjjniyk in hun arbeid gestoord, anders waren de medailles van het concours, welke in een anderen lessenaar gesloten waren, alsmede de banier met medailles van Je kegelclub „Ewaldi", die in een kistje bewaard worden, een en ander ter waarde va» it ƒ600 zekor van hunne gading geweest. Een der Engelsche bladen meldt eenige byzonderheden omtrent den vermoorden burgomeester van Chicago, Harrison. Eens word de heer Harrison lastig gevallen door een baantje*.jager, die zelfs de brutaliteit had, zyn hoofd binnen de deur te stoken toen Harrison dew wilde sluiten. Do burgemeester had juist eene sigaar aangestoken en verzengde met don neg brandenden lucifer doodbedaard 's man» wefgeenJtiwerncn punthaard. Harrison was uitstekend op de hoogte der moderne Uien en «prak hooggeplaatato vreem delingen by vocrSrsor in hunne moedertaal too. By was do ziel dor in dit jaar gehouden tentoonstelling on deed bij vele daaraan ver bonden fee8teiykheden zyne eigenaardige rede naarstalenten uitkomen. Hy bezat een groot vermogen, voornamelijk doordien hy indertyd veel grond in Chicago had aangekocht. Hy bereikte den leeftyd van 78 jaar, maar van kwalen des ouderdoms was nimmer iets by hem te bespeuren. Tusschen de steden Oregon en Portland (staat Oregon) is eene electrische tram met een dertig reizigers in de Carpen- rivier gestort, doordat de dikke mist den con ducteur "belette te zien, dat de brug open was. Ongeveer 25 reizigers kwamen by de ramp om. Aan boord van het stoomschip „City of Alexandria" van de Ward lijn is tusschen Havanna en Matanzas een vat met alcohol, dat vlam gevat had, gesprongen. Het vuur deelde zich aan het schip mede, dat geheel vernield werd. Men zegt dat 34 der opvarenden omgekomen zijn. Omtrent den moord in de Bethle hem kerk te Jeruzalem verneemt men nog, dat een Oostenryksch onderdaan twee Rus sische pelgrims de kerk wilde doen binnen treden gedurende den dienst. Engelsche ge- loovigen trachtten dit te beletten, waarop de Oostenrijker eene revolver trok en twee schoten loste. Een Laliaanscke monnik werd gedood, een ander werd gewond. De Oo-sten- ryksche consul deed den moordenaar gevan gennemen; hy zal de zaak regelen met den Franschen consul, onder wiens bescherming de Italianen te Jeruzalem staan. De ramp te Santander. BIykens nadere byzonderheden zyn by eene ontploffing aan boord van het Spaansche vaartuig in de haven van Santander 150 personen omgeko men, terwyl een even groot aantal gewond werd. De brand, welke aanleiding gaf tot de ont ploffing van het dynamiet, waarmede het schip was geladen, begon in het tusschendok. Ondanks de spoedige hulp breidde de brand zieh uit tot het ruim, waar zich twintig bisten dynamiet bevonden, benevens een aan- zieniyke voorraad petroleum, welke men poogde biDnen te smokkelen. Deze gevaarlyke sloffen ODtploften, waar door niet alleen de matrozen, die by het blusschen hielpen, werden gedood, maar ook vele personen omkwamen van de talryke menigte nieuwsgierigen, die op de kaai naar den brand stonden te kyken. Ook van de be ambten, die ter plaatse aanwezig waren, verloren velen het leven. Brandende stukken van het schip werden als een regen van vuur naar allo kanten ge slingerd, waardoor een tiental der naburige huizen in brand geraakte. Een trein, welke juist op dat oogenblib het station binnenliep, werd verbryzeld. Vele reizigers werden daar door gedood of gewond. Het telegraaf kantoor werd geheel vernield, vandaar, dat de berichten over de ramp van het naburige plaatsje Bon moesten verzonden worden. De gouverneur van Santander, die op de kaai stond, is verdwenen. Een der andere beambten stond naast den gouverneur, toen de ontploffing plaats had. Hy bleef als door een wonder gespaard, maar weet niet waar do gouverneur is gebleven. De ontploffing veroorzaakte natuurlyk groote ontsteltenis in de geheele stad. Vandaar, dat het gei uimen tijd duurde voordat de brandweer kon helpen. Niet alleen in de stad, maar zelfs in de naburige dorpen werden tal van ruiten door den schok verbryzeld. Eerst toen eene afdeeling soldaten ter hulp kwam, kon met kracht hulp worden verleend on kon men over gaan tot liet blusschen van den brand, welke vele der houten loodsen en huizen op de kaai had aangetast. Het dynamiet, dat zich aan boord van het vaartuig bevond, was bestemd voor eene fabriek. Naar het schynt, heeft men het dynamiet onder andere koopwaren willen binnensmokkelen. Van het vaartuig is niets overgebleven. Uit de naburige plaatsen werden in alleryi met extra treinen brandspuiten aangevoerd, zoodat men het vuur tot de aangetaste huizen kon beperken. Aldus luidden de eerste berichten. BIykens een nader telegram uit Madrid, heeft de ontploffing echter nog ernstiger ge volgen gehad dan eerst werd gemeld. Eerst werd bericht, dat 150 personen het leven hadden verloren, maar het schynt, dat dit cijfer veel te laag is opgegeven. Het juiste aantal der slachtoffers is evenwel nog niet bekend. Het lyk van den gouvomeur is ge vonden en herkend. Het verongelukte vaar tuig is de „Cabo Machichaco" van Bilbao. Behalve het dynamiet-vaartuig, werd ook de fraaie mailboot „Alfonso XII", dio er naast lag, geheel vernield. Van de bemanning van beide schepen werd niemand gespaard. De geheele stad is in rouw, daar van do vele toeschouwers, die op de kaai stonden, slechts weinigen behouden bleven. Santander is niet alleen bekend om zyDe goede haven, maar is ook sedert eenige jaron zeer gezocht als badplaats, vooral door do bewoners van Zuid- Frankryk. De breede kaden zyn by na uit sluitend met houten huizen bebouwd. Van daar, dat de brand zich ook tot daar uitstrekte en zich zoo spoedig kon uitbreiden. in "Wales heeft men dezer dagen tegen 6 uren op verschillende plaatsen oene lichte aardbeving waargenomen. Do schok bewoog zich van do zoekust af in zuidelyke richtiDg, on werd op sommige plaatsen duide- lyk al» eene golvende beweging waargenomen. Toch was de schok niet zoo hevig als die van Augustus 1892. Hier en daar braken vensters, begonnen klokken to luiden en vielen lichte voorwerpen om, doch belang ryke schade werd nergens veroorzaakt. Overi gens was de ontsteltenis begrypelykerwyze algemeen. Een m on8 t er - pr o ces om oene erfenis zal in het einde dezer maand voor hot Hof te Brussel voorkomen. Eene zekere juffrouw Van Dessel, die achtereenvolgens met de heeren Verhagen en Meeus is gehuwd geweest, is n. 1. in April 1892 te Brussel overleden, en vermaakte by testament haar geheele vermogen, ruim 3 millioen frankeD, onder zekero bepalingen aan alle erfgenamen van haar on hare echtgenooten, die op den dag van haren dood binnen België zouden wonen. Het gevolg daarvan is, dat zich 3000 personen hebben opgedaan, die tot een deel der erfenis meenen gerechtigd te zjjn. Da Brus- selsche balie heeft met deze zaak do han den vol. De geheimzinnige verdwijning. Thans bevat de „N. R. Crt." weer bet volgende bericht: Het onderzoek naar de geestvermogens van den verdachten Hendrik De Jong heeft Zater dag nog niet plaats gehad. Gaat men inder daad tot dien maatregel over, dan zullen de door ons reeds vermelde geneesheeren in allen gevalle officiéél benoemd moeten worden door de rechtbank. Terwyl met- deze for maliteit zeker eenige dagen gemoeid zoudon zijn, kunnen wy intusscben mededeelen, dat die benoeming op dit oogenblik nog niet heeft plaats gehad. Van een Hollander, die voor eenige dagen uit Engeland is teruggekeerd en o. a. de familie Juett, te Maidenhead, opzocht, verneemt het „Hbl." dat de Engelsche politie, die lang gemeend heeft dat Hendrik De Jong en Jack the Ripper één en dezelfde persoon zouden zyn, thans op grond van onderzoekingen, die meening heeft laten varen en op dien weg geene verdere Dasporingen doet. Diezelfde persoon vernam nog van de familie Juett dat De Jong er tydens zyn ver biyf te Maidenhead herhaaldelijk op aandrong na zyn huwelyk met Sarah Juett ook het 4 jarig dochtertje van mrs. Johnston, de ge trouwde dochter des heeren Juett, mede naar Holland te nemen. BUITENLAND. Franltryk. Een medewerker van de „Temps" heeft van de afgevaardigden van Behanzin te weten kunnen komen, dat de koning een verdrag met Frankryk wil sluiten, waarin hy de rechten van Erankryk op Kotonou en Porto Novo erkent, toestemt in het aanstellen van een Franschen resident te Abomey en waar men dit verder noodig oordeelen zal en belooft de menschenofters af te schaften. Aan den anderen kant vraagt hy van Frankryk de erkenning zyner rechten op Whydah en op het land tusschen Oueme en Porto Novo. De prefectuur van de Seine heeft het plan opgevat een „gouden boek" uit te geven over de Fransch Russische feesten te Parys, dat door do eerste kunstenaars samengesteld zal worden. Het zal een verhaal der feesten en afbeeldingen der door do stad aangeboden geschenken bevatten. Op de Beurs te Parys liep Zaterdag weder het gerucht, dat Italië tot ontwapening van het 2de legercorps zou overgaan. Het parket te Saint-Dié heeft de mach tiging tot het begraven der slachtoffers van don Duitschen grenswachter geweigerd en gelastte eene nieuwe lykschouwing. Men meldt uit Oran (Algiers): Twee bataljons van het vreemdelingenlegioen wor den te Ain Sefra gereed gehouden voor even tueele woelingen aan de grens, in verband met den stryd tusschen de Spanjaarden en Mooren te Melilla. Drie Fransche pantser schepen zyn te Mores-el Kebir aangekomen. De vergadering te Lens van de gedole geerden der mynwerkers heeft met 38 legen 16 stemmen eene breedvoerig gemotiveerde motie aangenomen, waarin besloten werd tot hervattiDg van den arbeid. Duitschland. Naar in wel ingelichte politieke kringen te Berlyn wordt verzekerd, zyn de kansen voor het tot stand komen van een Duitsch- Russisch handelsverdrag aanmerkelyk ver beterd. Do Duitsche regeering heeft haro eischen, die dozen zomer van Russische zydo onaannemeiyk werden verklaard, in menig opzicht verminderd, en aldus harerzyds den weg tot gemeen overleg geëffend. Het heeft te Berlin groot opzien ver wekt, dat de minister Von Wedell deelgenomen hoeft aan een conservatief-anti semietische ver gadering van kiesgerechtigden, waar heftig tegen do Israëlieten werd uitgevaren en hnnne uitsluiting van ambachten en rechterlyke betrekkingen word geéischt. By don Bondsraad is een wetsontwerp ingekomen tot herzionmg van 's Ryks financie wezen. Daarby wordt voorgesteld, dat de Matrikclarbeitrage, do bydragen der Bonds staten, jaarlijks ton minste 40,000,000 mark minder moeten bodragen dan de sommen, welke aan dezo staten toekomen. By een grooter verschil blyfc hut teveel aan het Ryk, by een geringer onderschend wordt het tekort niet aan Matriknlarbeitrage geheven. Over schotten van 'sryks huishouding dienen als byzonder fonds tot vereffening van eventueels tekorten in volgende jaren. Als hst Vereffe- niDgsfonds hooger wordt dan 40,000,000 M., moet het overschot aangewend worden tot delgiDg der ryksleening. Is geen vereffenings fonds voorhanden, dan kunnen tot dekking van het tekort op de begrooting de verbruiks- uitgaren voor den Staat verhoogd worden, waarvoor eene bijzondere wet noodig zal zyn. - De „Figaro" verzekert dat tydens het verbiyf van aartshertog Albrecht te Berlyn besloten is, de gemeenschappelyke manoeu vres van het Oostenryksche en het Duitsche leger in het volgend jaar te houden. Om het verbiyf van do Duitsche troepen binnen het Oostenryksch-Hongaarsche ryk te vermyden, zullen de manoeuvres op de noordgreis van Bohemen gehouden worden. Een Russisch onderdaan, met name Sperling, ia to Metz gevangengenomen, op beschuldiging aan socialistische kuiperyen deel te hebben genomen, en uit het Rijks- land verbannen. Zwiteerland. De regeering heeft haren gezant te Rome last gegeven om te protosteeren tegen hot voornemen der Italiaansche regeering om de inkomende rechten in goud te laten betalen. Men zegt dat Duitschland eveneens zal pro- testeeren. Den 29sten October hoeft de Italiaansche minister van koophandel reeds verklaard, dat de regeeriDg, met het oog op den tegenwoor- digen toestand der Italiaansche markt, er van afziet, de betaling der invoerrechten in goud te eischen. Zweden ©n Noorwegen. Tot herdenking van het 28 jarig bestaan der Unie tusschen Zweden en Noorwegen, gaf koning Oscar gisteren ten paleize te Christiania een diner. De koning hield by die gelegenheid eene redevoering, waarin hy er op wees dat do Unie tusschen do beide Scandinavische staten onvermydelyk is om de onafhankelijkheid en de onzijdigheid van Zweden en Noorwegen te verzekeren. Tevens stelde de koning de nood- zakelykheid op den voorgrond, dat beide staten één gemeensehappelyken minister van buiten- landsche zaken hebben. De koning, die de hoop uitsprak dat allen zouden medewerken om de Unie te bandhaven, eindigde zyne rede met een: „Leve de Unie 1" 's Konings toespraak werd door de gasten met geestdrift toegejuicht-. Oost o n i-ï j k - H onjj-.-M!o n ax*oTi i©. By eene te "Weenen gehouden vergade ring van liberalen, die over de kieswether vorming beraadslaagden, drongen oenige socia listische werklieden de zaal binnen, waarop eene botsing ontstond tusschen hen en politie agenten, die zich in do zaal bevonden. Twee werklieden en drie agenten werden gewond. Vele personen zijn in hechtenis genomen. Groot-Britanuië. Hoewel de conferentie te Londen der mijn eigenaars Zaterdag schijnbaar tot geen resul taat heeft geleid, schynt toch eene oplossing van het geschil op handen te zyn. Na de conferentie hebben de mijneigenaars n. 1. eene tweede bijeenkomst gehouden, en met het oog op de verzoeningsgezinde houding der arbeiders besloten, een voorstel te doen tot heropening der mynen op Maandag. Op het loon zal 15 pCt. gekort worden. Deze som zal by eene Bank worden gedeponeerd ten name van een gedelegeerde, aan te wyzen door de werklieden, en zal later, zoodra het aanhangige geschil is bijgelegd, onder hen verdeeld worden over eenkomstig de beslissing, welke zal worden getroffen. Spanje. De Spaansche bladen betuigen hunne tevre denheid over de houding der andere mogend heden ten opzichte van het geschil met Marokko. Het is nu zeker dat geen der mogendheden voornemens is zich met de zaak te bemoeien, zoodat hierover geene internatio nale verwikkelingen te vreozen zyn. "Wat Engeland betreft, heeft de Engelsche gezant te Madrid de meest geruststellende verklaringen afgelegd, en ook de „Times" be toogt uitvoerig dat Spanje van Engeland geene tegenwerking te verwachten heeft. De eenige voorwaarde echter is, dat Spanje er niet toe overgaat een gedeelte van het Marok- kaansche gebied te annexeeren. Weer zyn de Spanjaarden vóór Melilla slaags geweest met de Mooren, maar ook. dit gevecht was niet meer dan eene schermut seling. Een beslissende stryd is by Melilla nog niet geleverd, maar zal toch wel spoedig volgen. Te Madrid werd het gerucht verspreid, dat de regeering de geheele reserve onder de wapenen had geroepen. Dientengevolge daal den de fondsen ter beurze. Later bleek echter, dat uitsluitend de eerste ban der reserve is opgeroepen. Ook is het gerucht in omloop, dat de Kabylen een aanval op Penongomera in den zin hebben. De minister van marine heeft lastgegeven om licht gebouwde schepen uit to rusten, ten einde do kust te bewaken en zoo noodig te kunnen bombardeeren. Brazilië. Naar aanleiding van het bericht, dat admi raal De Mello voornemens zou zyn de monarchie in Brazilië te herstellen, hebben zyne aanhangers een manifest uitgevaardigd, waarin zy verklaren dat eeno dergelyke be wering volkomen onjuist is. „Admiraal De Mello en de Braziliaansche marine" aldus eindigt het manifest „blyven der republiek getrouw". De Engelsehe en Fransche gezanten te Washington hebben een bezoek gebracht aan den minister vanbuitenlandscho zaken Gresham en hem de verzekering gegeven, dat noch Frankryk nöch Engeland het streven van admi raal De Mello ondersteunen- De Amerikaanscha minister verklaarde dat de regeering der Vereenigde Statea evtneens buiten het spol zou blyven, zoodat de Brazilianen den stryd onderling moeten uitvechten.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2