Feuilleton. NONDUM. Dr. C. E. Van Koetsveld, f ter: „Myne Heeren, ik zie daar een art. in 't Wetboek, dat deze laatste stemming on geldig is, de beide candidaten moeten loten." De heer Florakx: „Ik lach (de uitdrukking was veel plastischer, maar wy vertalen haar door: ik lach) met uw loten, ik ben gekozen en loot niet; adieu." (Hy verlaat de zaal). De voorzitter gaat nu tot de loting over en 't lot beslist ten gunste van den heer Willom6. Drie vischschuiten, te huis be* hoorende aan „den Oever" op het eiland "Wloringen, waren gisternamiddag in zee en trachtten wegens het onstuimige weer de haven te Nieuwodiep te bereiken. Ter hoogte van Kamperduin worden zy door stormweder overvallen. Een der schuiten verongelukte, de drie opvarenden, allen jongelieden, verdron ken. De beide andere schuiten zyn behouden binnen gekomen. De vrouw, die te Woerden door cholera werd aangetast, is gisternacht bezwe ken. De snelle doodelyko afloop doet veron derstellen, dat het een geval van cholera asiatica is geweest. Biykens ontvangen berichten van prof. Spronck, te Utrecht, is het geval met den landbouwer K., te Hoogersmilde, geen cholera asiatica doch cholera nostras. Bedoelde land bouwer gaat in beterschap vooruit. Gisteren is op het terrein der gemeente reiniging te Utrecht, onder toezicht van de brandweer en van den directeur der gemeente reiniging verbrand een schip, vroeger in ge bruik by schipper Grupper, in welk schip een zoon van den bewoner aan Aziatische cholera overleden is. Te Beriyn heeft zich weer een geval van cholera voorgedaan by de vrouw van een slager. Tusschen 26 Oct. en 2 Nov. kwamen te Hamburg 4 gevallen voor, waarvan 2 met doodelyken afloop. Te Tilsit kwamen 3 gevallen voor, te Gartz aan den Oder 2, in de omstreken van Stettin 2 en in de provincie Hannover 1. Te Athene is de quarantaine voor schepen uit Napels op 5 dagen verminderd, voor die uit de Oostenryksche havens op 2 dagen en voor die uit de havens tusschen Napels, Kaap Levea en Santa Maria gelegen op 24 uren. Te Rome deed zich Donderdag een ver dacht ziektegeval voor. Hoewol de arbeid in het departe ment Pas du Calais allerwegen is hervat, gaan de leiders der workstaking voort tot volhouden der beweging aan te sporen. Don derdag middag hield het syndicaat der myn werkers eene vergadering te Lens, waarin met algemeene stemmen op óón na tot voortzetting der staking werd besloten. Heden, Zaterdag, zal woor eene vergadering gehouden worden. Het is echter te wachten, dat deze besluiten de hervatting van den arbeid niet zullen kunnen tegenhouden, evenmin als de geweld dadige middelen, als mishandelingen, dynamiet- ontploffingen en derg., waartoe enkele heet hoofden zich geroepen voelen. Eene Bciersche prinses is ver liefd op een jong luitenant. Do luitenant is naar Metz verplaatst. De prinses bleef hem trouw, w-n nu zal luitenant baron Otto Yon Seefriod von Buttenheira binnenkort met prin ses Elisabeth in het huweiyk treden. Keizer Frans Jozef heeft aan zyn tookornstigen klein zoon den titel van graaf geschonken en als huwelijksgeschenk een kasteel en f 1,200,000. Prinses Elisabeth, den 8sten Januari te München geboren, is de oudste dochter van prins Leopold van Boieren, den tweeden zoon van den regent van Beieren, en do aartsher togin Gisela van Oostenryk, dochter van keizer Frans Jozef. Werkstaking in Spanje. Even- als te Saragossa en te Alicante, is gisteren te Madrid eene algemeene werkstaking uitge broken onder de bestellers der spoorwegen, ton gevolge waarvan er geene goederentreinen Iloopen. De ambtenaren eischen het ontslag van den chef der exploitatie. Te Damaskus is voor eenige dagen de beroemde Amayaden-moskee tot den grond afgebrand. Door de onvoorzichtigheid van een arbeider ontstond brand in het dak, het door de brandende zonnestralen uitgedroogde hout bood den vlammen rykelijk voedsel en vóór een uur verloopen was, stonden van het schoon© gebouw nog slechts de muren. Bovendien werden 167 winkels en 24 huizen in deasch gelegd en kwamen eenige soldaten en kinderen in de vlammen om. De moskee was vroeger een Christenkerk, waar als reliquie het hoofd van Johannes den Dooper bewaard werd. De geheimzinnige verdwijning. „Mr. B. Simons, die als rechter-commissaris belast is met de instructie van de zaak-De Jong, heeft het noodig geoordeeld, dat door deskundigen een onderzoek wordt ingesteld omtrent de vraag, of aan De Jong de hem ten laste gelegde feiten kunnen worden toe gerekend wegens de gebrekkige ontwikkeling of ziekeljjke storing zyner verstandolyke ver mogens. Te dien einde beeft hy tot deskun digen benoemd de heeren: dr. S. J. Hal- bertsma, te Rotterdam, vroeger directeur van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen, aldaar, dr. J. Van Deventer, geneesheer direc teur van het krankzinnigengesticht „Meeren- berg", en dr. P. Kok Ankersmit, te Amster dam, vroeger geneesheer te Meerenberg." Dit bericht, dat we aan de „N. R. Ct." ontleenen, komt aan de „Tel." nogal onaan- nemeiyk voor: Zoolang men volstrekt niet weet, dat De Jong do vrouwen vermoord heeft en hy dus toch niet wegens dergelyke feiten kan te rechtstaan, wat heeft men er dan aan uit te makon of die hem, i n d i e n hy ze bedreven hebben mocht, al of niet zouden kunnen wor den toegerekend? Of is het de bedoeling zoo meldt de „Tel." nu do zaak niet tot eene oplossing te brengen is, de godin der gerechtigheid te troosten, dat deze buit haar toch in ieder ge val zou zyn ontgaan? Intusschen meldt het „Hbl." dat genoemde deskundigen reeds heden, Zaterdag, zouden byeenkomen om bedoeld onderzoek op De Jong in te stellen. Te Dorenweerd i9 het zoeken in de bos- schen naar het lyk van Anna Sarah Juett geëindigd. Het dreggen in den Ryn wordt door de ryks-politie voortgezet. Het oen zoo wel als het ander is zonder eenig resultaat gebleven. INGEZONDEIV. Atynheer de Redacteur l Het was my hoogst aangenaam in Uw nommer van Zondag 11. een uitvoerig artikel te lezen over de maatregelen, die tegen woordig zyn getroffen in zake do vleeöch- keuring. Zeer juist werd daarin geschetst het gevaar, dat er voor een consument ligt opgesloten in hot gebruik van vleesch, dat niet aan keur onderhevig is, vooral met het oog op die vreeselyke ziekte, nl. tuberculose, welke helaas (en het meest in de nabyheid van groote stoden) thans zoo veelvuldig voorkomt. Ook hierop is o. a. gewezen op de Alge meene Vergadering der Holl. Maatschappy van Landbouw, d d. 16 September gehouden te Amsterdam, door den heer Van der Sluis, van het abattoir te Amsterdam, die verklaarde „dat het tegenwoordig standpunt der weten schap do afkeuring rechtvaardigt wegens tuberculose." En hierover zyn alle menschen, die hun verstand gebruiken, het tegenwoor dig vrywel eens. Maar nu is myne bescheiden vraag of er niet wat nauwkeuriger zou kunnen worden gelet op de Melk van tuberculose koeien afkomstig, want ook de melk van dergelyke Voor de zooveelste maal deze week viel heden weer een jongen in het water, nu in de Heerengracht, by de Katoenfabriek. Zooals in den laatston tyd meer voorkwam, begaf zich ook nu weer een tweetal te water, dat niet zwemmen en dus niet alleen niet redden kon, maar het gevaar vergrootte. Andere kameraden der jongens (er was een heele troep by elkaar) volbrachten ten slotte het reddingswerk. Omtrent de v i e r k i p p e n e n h e t haantje, voor eenigen tyd aan de "Weipoort, onder Zoeterwoude, ontdekt door don knecht B. van den landbouwer De G., in een zak, waaruit de naam des eigenaars verwyderd was, kan gemeld worden dat een en ander onder toezicht van de Stompwyksche politie is in ontvangst genomen. Haantje en zak behoorden aan A. Oudshoorn, te Stompwyk, de kippen aan Belt, aldaar, op twee uren afstands wonende van do plek, waar de zak met zyn inhoud gevonden werd. Door den kruidenier K. is te Alfen a/R. in den Hoorn met zyne hondenkar in wilde vaart het zoontje van den arbeider P. overreden, waarby dat kind het been werd gebroken. Te R o e 1 o f-A rondsveen komen in eenige gezinnen de mazelen voor. De vrees bestaat, dat die ziekte zich in die plaats snel on in ruime mate zal uitbreiden en waarschyn- ïyk een langen tyd aanhouden. Jammer voor het onderwysl Tentoonstelling te Chicago.— In de „Haarlem8che Courant" beklaagt de heer Ph. Steynis, die gedurende de tentoon stelling te Chicago correspondent van dat blad is geweest, zich, dat de heer Birkhoff, de com missaris-generaal, hem wederrechtelyk zyn pas had doen ontnemen. De „Haarl. Crt." heeft zich te dier zake tot de Nederl. commissie gowend, die te haren behoeve nadere inlich tingen te Chicago hoeft gevraagd. Doodgestooten. Een treurig ongeval had te Posterholt (L.) plaats. De opzichter J. Hendrikx van het kasteel „De Aerwinkel", eigendom van de familie Geradtz, kwam van het dorp af, toen hy op den weg oene koe, voor eene kar gespannen, zag op hol slaan. Hy wilde het dier tot staan brengen, doch kroeg hierby een karboom tegen de borst, met het ongelukkig gevolg, dat hy op de plaats dood bloof. Do ongelukkige laat eeno vrouw met 10 kinderen na. In den stoomkorenmolen van den heer K., te Stolwyk, werd door den knecht tusschen de steenkolen eone patroon gevonden, gewikkeld in vloeipapier. Geen kennis van zoodanig voorwerp hebbende, wilde by het in het vuur werpen, hetgeen gelukkig door de tydige komst van den heer K., die dadeiyk zag, dat het eeno dynamiot patroon was, werd vorydeld, waardoor groote onheilen voorkomen zyn. Het gevaarlyke voorwerp is opgezonden aan don officier van justitie te Rotterdam. (Bondscourant.) De burgemeester der gemeente Ylachtwedde heeft bepaald, dat er in die ge meente na negen uren des avonds geene dans lessen mogen worden gegeven. Uit don gemeenteraad van Hoens- broek (L.). Aan de orde is de benoeming van een wethouder. Worden uitgebracht op den heer Florakx 3 stemmen en op don heer Willems eveneens 3 stemmen. 't Zevende lid, de heer C., treedt de ver gaderzaal binnen. De voorzitter stelt nu voor eene nieuwe kiezing te houden. Dit wordt metalgemoene stemmen aangenomen. De beide candidaten zullen zich ont houden van stemming. Uitslag: Florakx 3 en Willems 1 steramen. De heer Florakx wordt als gekozen geprocla meerd. Eenige oogenblikken later zegt de voorzit- Roman van R. KOOPMANS VAN BOEKEREN. 87.) Ditmaal was onze held gelukkiger. De secretaris ontving hem allervriendelykst, nam gretig het aanbod van den student aan om hier in eene leesvergadering met dames op te treden, en zei en dit laatste viel vooral by zonder in den smaak van den sollicitant— dat dit optreden reeds in do volgende week kon plaats hebben. Haast overbodig mag het lieeten, te melden, dat Floris zyn voorstel inleidde met de noodigo verontschuldigingen en besloot met het vriendeiyk verzoek, dat het niet vau algemoene bekendheid mocht worden, hoe hy zich zelf voor doze spreekbeurt had aangemeld, hotgeen hein natuuriyk op de meest bevredigende wijze werd toegezegd. Ging zoo de zaak te Abcoude, om zoo te zoggen, van een leien dakje, ook thuis ging alles voorspoedig, zoodat men ook daar kon verklaren, dat het karretje op een zand weg liep. Om te beginnen: de mededeeling omtrent de toegezegde nutsvoordracht werd door den oudenheer gunstig opgenomen. Dat die mede deeling in eigenaardigen vorm geschiedde en mot ruime consciëntie werd voorgedragen, ligt voor do hand. Het heette nameiyk, dat Floris den secretaris toevallig had ontmoet, dat het gesprek op Nuts vergaderingen was gekomen en hoe toen het geachte bestuurslid verteld had, dat ze voor de eerstvolgende vergadering helaas I nog geen spreker hadden, enz., enz. Ik zei daar iets van de ruime con sciëntie, maar dat was niet volkomen bil'yk, daar al dat gelieg en geknoei onzen held toch wol degelyk tegen de borst stuitte en hy voor zichzelven niet ontveinsde, dat hy, wel beschouwd, slecht deed. 't Spreekt vanzelf, dat op die bekentenis eeno pleitrede volgde, waarin veel voorkwam over don drang der omstandigheden en het eenigszins verschoon bare van do noodleugen en meer van die fraaiigheden, behoorende tot do categorie der drogredenen. Dat vader Streefland nu dat geheele relaas voor zoete koek opat, is zoo vreemd niet, want er was niets onwaarschynlyks in, maar wat er volgde op zyneerwaardes goedkeurende uitspraak, in zake de voorgenomen lezing, ja, dat was wel vreemd. Immers, dat papa zelf zynen zoon den sleutel zou overreiken, waar mee deze de deur van het gesloten bin nenvertrek op den Dennenborgh zou kunnen openen, was toch waarlyk boven alle ver wachting. En toch, dit gebeurde. Toen Floris gereed was met zyn verslag van het uitstapje naar Abcoude, nam de vader het woord en sprak: „Wel zoo, wel zoo! Zoo kun je het pad naar Abcou warm houden.Ja, ja, ik moet eerstdaags ook eens naar myn vaend, den jonker Van Moer beek. Ik kon in de volgende week wel eens met je meegaan. Men verbeelde zich den schrik van den zoon by 't hooren van deze woorden I Gelukkig had de oude heer juist den bril afgezet en zat Floris met den rug naar 't venster, zoo dat zyn plotseling vorbleekon niet werd op gemerkt. Hoe hy echter terstond op draag- ïyke wyze 't had kunnen uitbrengen, dat: „Hó ja, vader! Dat moest u doenl" dat be greep by zelf niet. Genoeg, hy deed 't, en 't ging hem wezeniyk goed af. Niet lang bleef hy echter in angst en spanning; want ge lukkig antwoordde papa op de laatste uit- noodiging: „Neen, jongen 1 Ik meende 't niet in ernst.'t zou wezeniyk zyn, alsof ik met myn zoon kwam pralenMaar heb je te Abcou ook over den jonker hooren spreken „Toevallig ja, vader! Ik wandelde van 't station naar het dorp met een boerenjuffrouw, die my 't een en ander over hem vertelde. Hy leeft als een kluizenaar en is eigenlyk niet wol by 't hoofd, zei die vrouw." „Precies in den haak is hot ten minste niet met hem, daar het tusschenbeide leelyk kan spoken in zyn bovenverdieping. Evenwel, Van Moerbeek is toch ook niet, wat men krankzinnig noemt. In de termen om in een gesticht verpleegd te worden, valt hy in 't geheel niet, en als hy 't op'zyn heupen heeft, kan by heel gezellig, dikwyls ook heel kalm praten. Ja, ik zou wel durven zeggen: in den regel merkt men niets abnormaals by hem, althans niets, dat bepaald onrustbarend mag heeten. Maar 't gebeurt toch ook, dat hy zeer opgewonden is en dan kan hy rare dingen uithalen, vooral wat betreft het ge bruik, dat hy soms van zyn geld maakt. Zoo veel is zeker, dat ik het ernstig afkeur, dat koeien is hoogst schadeiyk voor de gezond heid en kan door het gebruik daarvan de nadeeligsto gevolgen hebben. Zou het daarom niet wenscheiyk zyn, ja van het grootste ge wicht, dat alle melkslyters, die hun melk van de boeren betrekken, met die leveranciers over eenkwamen dat zy hun melkvee onder con- tróle stelden van een deskundige? Is het somwyien aan het vleesch nog te bespeuren als het van een ziek rund afkom stig is, aan de melk nooit, en wordt het vleesch altyd gekookt, gebraden of gebakken geconsumeerd, de melk dikwyls rauw. En eindeiyk, wat betreft het keuren van vleesch enz., van gemeentewege, zou het daar niet alleszins gerechtvaardigd zyn, dat ook de melk af en toe gekeurd werd, al is dit niet direct om de hygiëne te bevorderen (want dan zou dit bacteriologisch moeten geschieden), dan toch om het percentage w a- tergohalte aan te toonen, hetwelk, helaas, door zoovelen zoo schrikbarend wordt over schreden, ook vooral in de karnemelk, dat het voor velen nog als een groot voorrecht is te beschouwen, als zy geen watermeter in huis hebben, omdat anders zelfs het grachtwater niet wordt ontzien. My dunkt, Mynheer de Redacteur, wanneer telkens monsters werden genomen by alle melkverkoopers, en de uitkomsten van het onderzoek gepubliceerd, evenals dit b. v. dik wyls geschiedt in Amsterdam, dan zou men er zich voor gaan wachten en een zuiverder artikel leveren. U by voorbaat dankende, Mynheer de Re dacteur, en hopende het goede, naast eene eerlyke concurrentie, in de hand te werken. Yerblyve Hoogachtend, Uw Abonnê. Met diep leedwezen zal zeker algemeen in den lande worden vernomen het overlyden van dr. C. E. Van Koetsveld, die in den af- geloopen nacht na eene kortstondige onge steldheid, op 86 jarigen ouderdom, te 's-Graven- hage bezweek. Wie den eerbiedwaardigen grijsaard nog eene korte poos geleden met opgeheven hoofd en strakrechte houding zag wandelen, zou hem zeker niet dien hoogen leeftyd hebben toegekend en evenmin als zyn physiek hebben de jaren zyne intellectueele gaven merkbaar aangetast. Nog tot in den laatsten tyd werkte hy met lust en opgewektheid in de betrekking van predikant, welke hy in do residentie 44 jaar vervulde. Schryver van vele godsdienstige werken, is zyn naam in de Nederlandsche letterkunde vooral gevestigd door zyne „Schet sen uit de pastorie te Mastland", welke by hunne vorschyning en nog lang daarna met byzondore ingenomenheid door het publiek werden begroot, en hoewel hy in den loop van zyn lang leven nog vele andore bundels novellen en kinderwerkjes schreef, die goed werden ontvangen, in de belangstelling als die de „Pastorie te Mastlana" ondervond, hebben ze zich niet kunnen verheugen. Van Koetsveld, die, te Rotterdam geboren, aldaar aan de Erasmiaansche school zyne vorming voor de Leidsche academie ontving, was achtereenvolgens predikant te Westmaas, Berkel en Rodenrys, Schoonhoven en 's Hage. Werd hy als predikant geëerd en bemind omdat hy naast een innig geloof, de hoogste verdraagzaamheid predikte en nooit aarzelde ook van den kansel te verkondigen wat hy als waarheid beschouwde, in algemeenen maatschappelykon kring heeft dr. Van Koets veld veel nut gesticht door zyn ernstig woord in moeielyke tyden en door zyn voorbeeld om wel te doen. Zoo mag met eere genoemd worden de Idiotenschool te 's-Gravenhago, welke door hem werd gesticht en waaraan hy een groot deel van zyn leven wydde. Zoo ook was hij een warm bovordoraar van de Vereeniging het „Roode Kruis," in het hoofdbestuur waar van hy jarenlang zitting had. zoon man het vryo beheer heeft over zyn vermogen. Of het nu rechtstreeks noodig is, dat hy by rechteriyk vonnis onder curateele gezet wordt, wil ik niet beweren, maar wel dat het hoog tyd wordt, dat een ander voor hem de hoofdadministratie zyner financiën waarneemt. Toen ik dat punt echter eens aanroerde by zyn zwager, wilde deze daar niets van weten. By zyne moeder of zuster behoef ik daar in 't geheel met meo aan te komen trouwens, laatstgenoemden zyn ook niet heldor van hoofd en verre van be zadigd." „Is Moerbeek een volslagen menschen- hater „Dat niet zoozeer, maar wel volslagen vrouwenhater, ja, ik zou haast zeggenals de man op dat chapitre van de Eva's doch- teren komt, dan merkt men eerst recht, dat hy wezeniyk getroubleerd is. Naar ik hoor, moet de stumper allers^handeiykst bedrogen zyn door een valsche deerne, die hem hart en hand had toegezegd, maar later bleek geen hart te hebben, 't Fyne van die historie weet ik niet, maar men beweert algemeen, dat de jonker, ofschoon altyd wel wat uitmiddelpuntig, na dien slag tienmaal zoo erg geworden is. Geheel eenig in haar soort moet de collectie citaten zyn, door hem uit oude en nieuwe boeken byeengebracht, die alle eene ongunstige getuigenis omtrent de vrouw behelzen. zeer curieus inderdaad „Is de jonker gepromoveerd in de letteren? Myn boerenjuffrouw zei, dat de jonker dokter was, maar niet een dokter, die zieken bezoekt." Zyne goedheid van hart en zyn natuuriyk lust tot arbeiden hebben Van Koetsveld ge steund om de zware beproevingen te dragen welke hem in zyn huisgezin werden opge legd. Berustend, ernstig van karakter, verlief zyn aangeboren humor hem nooit en gaver aan zyn woord en zyne geschriften dien eigen aardigen vorm, welke boeide. Dat Van Koetsveld ook in de hoogste kringen werd gewaardeerd, is gebleken uit zyne benoeming tot Hofprediker, een ambt, waarin hem, helaas! zoo vele malen de plicht werd opgelegd om te Delft aan het mausoleum der Oranjes woorden van troost en bemoediging te spreken. Dat hy ook daar niet aarzelde de waarheid te huldigen, zal ieder zich herinneren. Als gódgeleerde werden de verdiensten van Van Koetsveld o. a. gehuldigd door zyne be- noèming tot doctor honoris causa door de Groningsche hoogeschool. Zyn naam zal in dankbare herinnering biyven, ook by de velen, die hy heeft wel gedaan. Telegrammen. PARIJS, 3 November. Aan de „Temps" wordt uit Rome geseind, dat het Vaticaan ten stelligste tegenspreekt het bericht, volgens hetwelk kardinaal Rampolla zyn ontslag zou aangeboden hebben om de wijziging in de politiek des Pausen gemakkelyk te maken, en de Fran6che gezant tusschenbeide zou gekomen zyn om het aftreden van Rampolla te verhinderen. RIJSEL, 3 November. Byna alle mynwer- kers zyn weer aan den arbeidin het Noorder departement van Frankryk is de werkstakiDg als geëindigd te beschouwen. BUDA-PESTH, 3 November. De keizer heeft prins Windischgratz ten gehoore ontvangen. (Voor zoover tot dusver bekend, schynt prins Alfred "Windischgratz de meeste kans te hebben, als opvolger van graaf Taaffe, met de samenstelling van een ministerie belast te worden.l MADRID, 8 November. De troepen van Melilla (Marokko) zyn heden naar buiten ge trokken om de forten Ros, Trogoi do, Cabreriaz en Atlas van mondvoorraad te voorzien. By het terugkeeren werden zy overvallen door een waren zwerm Kabylen, die glansryk werden afgeslagen met verlies van een groot aantal dooden. De Spanjaarden hadden 3 dooden en 13 gewonden. SANTANDER, 4 November. Een schip, met dynamiet geladen, heeft vuur gevat. De vlam deelde zich mede aan de gebouwen, langs de kade en in de aangrenzende wyken. Vele hui zen branden. Het dynamiet is ontploft, bran dende stukken werden in de stad en in de nabygelegen dorpen geslingerd. Men spreekt van een groot aantal slachtoffers; hun getal is echter nog niet bekend. LONDEN, 4 November. De „Standard" ver neemt uit Nieuw-York, dat het ministerie goedkeuring gelast heeft van de papieren, noodig voor het vertrek der schepen, welke door de Braziliaansche regeering gekocht werden. Admiraal De Mello wordt door do regeeriDg der Noord-Amenkaanscho Republiek als een zeeschuimer, meer dan als een opstan deling, beschouwd. Indien hy niet voorzichtig is, zullen de Vereenigde Staten openlyk eene vyandige houding aannemen. Aan de „Times" wordt uit Philadelphia gemeld, dat de Braziliaanscbe regeering stap pen zou doen tot het aankoopen van de Kruppkanonnon, welke te Chicago tentoon gesteld zyn. LONDEN, 4 November. De laatste uitlegi ging, welke gegeven wordt van den zooge- naamden dynamiet-aanslag in Westminster, is, dat een eerzaam burger zi.ch witte oi tdoen van eene bom, welke hy eons up oen slag veld vond en lange jaren bewaarde en het voorwerp daarom van de brug wierp. Do dag bladen schynen deze lezing aan te nemen. „Ja, hy is litterarum human iorum doctor, en niet alleen een uitstekend lati nist, maar ook een yvorig beoefenaar der Nederlandsche letteren, in 't byzonder van 't oud-Hollandsch. Specialiteit mag hy heeten op het gebied van Nederlandsche spreekwoor den en, zoo ergens, dan zult ge in Moerbeek's bibliotheek vinden een ryke, ik had haast gezegd, complete verzameüng van oude en nieuwe werken over dat onderwtrp, waar onder menig zeldzaam en kostbaar boek. Zoo is in 's jonkers bezit en daar is hy niet weinig trotsch op een exemplaar van een Spreek woorden-verzameling in 1550 te Kam pen gedrukt Hy heeft het my eens laten zien en was er niet minder meo ingenomen dan een liefhebber het is met een echten Rubens of Jan Steen." Dit werk bestaat wezenlijk en ie getiteld: Ghomeene Duytscho Spreekwoorden: Adagia oft Proverbia gbeooomt. fleer ghenuechlick om te leaen, endo oock profytolyk om te weten, allen den gheenen, die der wyelick willen leren eprckoD onde Bchryuen. P. W. 1550. Gheprent toe Campon, in dye Broeder- e tra te, by my Peter Warnersen, woe- nendo in don Witten Valk. Ruim een halve eeuw geleden was dit gulden boekeka in 't bezit van wglen mynen schoonvader, Prof. G. J. Meijer, en, voor zoover kon nagegaan worden, des tijds het eenigo exemplaar in oos land. Genoemde hoogleeraar bezorgde er in 1886 een nienwe, met taalknodigo aantcekeuirgen voorziene uitgave van. Dat ik nu de vrijheid genomen heb den he« r Yan Moerbeek tot eigenaar van deze belangrijke rariteit\ te maken, zal de goedgunstige lezer mij niet tot' grove zonde aanrekenen. Wordt vervolgd), j

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2