Maandao; November. A°. 1893. (Beze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Kdkeriki. Leiden, 4 November. Feuilleton. NONDUM. LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor J.eidon por 3 maanden.f 1.10. Franco por post Afzondorlijko Nummers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENHBN: Van 1—6 rogels f 1.05. Iedere regol meer f 0.171. Grootero lettors naar plaatsruimte. Voor hot incasseoreu bullen uo stad wordt f 0.05 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nominer verzonden No. 7 van Kikeriki. Nadat hedenmorgen] het vaandel van het vierde reg. inf. van de woning van. den tot commandant der tweede divisie bonoomden kolonel commandant, den heer Bloem, door eene vaandel compagnie en do stafmuziek was afgehaald, werd dit voor het front der troepen met de gebruikeiyke militaire plechtigheid overhandigd aan den majoor Mac Leod, com mandant van het vierde bataljon van genoemd regiment, waarna het, op dezelfde wyze als h6t gehaald was, word overgebracht naar diens woning op „Yreewyk", tot de benoeming van den nieuwen kolonel commandant zal hebben plaats gehad. Hot bezoek van den minister van binnen- landsche zaken aan deze gemeento deze week, zal, naar men meldt, waarschyniyk in verband staan met do aanhangige grensregeling van de gemeenten Leiden, Zoeterwoude, Leiderdorp en Oegstgeest. Zooals bekend is, zyn do rapporten van de gemeenteraden en de daartoe uit do ingezetenen gekozen commission van die gemeenten over deze zaak, reeds sedert twee jaren geleden naar de Hoogere Regeering gozonden, zonder dat deze daaromtrent eene beslissing heeft genomen. Nu echter onlangs door onzen burgemeester by de behandeling der gemeente-bogrooting is te konnou gegeven dat in de bewuste zaak eene spoedige beslissing verwacht kon worden, mag, meent men, daaruit worden afgeleid dat de minister zyne aandacht aan do grens regeling gaat wydon. De gezondheidstoestand van den hoer Van dor BreggeD, dykgraaf van Rynland, lid der Eerste Kamer en van den gemeenteraad alhier, gaat niet vooruit. Eene slepende ziekte ondermynt steeds zyne reeds hevig geschokte gezondheid. Een der Haagsche correspondenten van het „D. v. N." schryft: De kol. Bloem van het 4de is divisie-com mandant te Arnhem geworden. De minister had den overste Snyders van den goneralon 6taf tot kolonel commdt. van het 4de willen benoemen, doch de koningin heeft dit goweigord, omdat deze overste door zyn lange afwezigheid uit den troep, voor dat commandement ongeschikt is. Nu de koningin den overste Snyders, wegens ongeschiktheid niet tot kolonel van het 4de bevorderen wil, biyft hy voorloopig maar weer by den generalen staf. De pasbenoemde kolonel Langguth, die eerst voor het lste reg. te Leeuwarden bestemd was, zal nu het 4de krygen, en de lt.-kol. De Sitter, van het reg. grenadiers en jagers tot kolonel van het 1 reg. worden benoemd. Mej W. J. M. Schummelketel, te Lei- muiden, is benoemd tot onderwyzeres aan eene openbare school te Charlois, en de heer A. Van Tilburg, te Zevenhuizen, tot onder- wyzer. Mej. Cath. Van Rennes deelt ons mede, dat omtrent het doel van de kunstreis welke zy wil ondernemen, eene onjuiste voorstelling ingang heeft gevonden. Naar zy schryft, hooft zij tot die reis besloten voomameiyk omdat zy uit verschillende steden van ons land, vooral uit kleinere plaatsen, meermalen was aange zocht; hare eigen liederen en vooral hare kinderliedjes toch eens te komen voordragen. „Geenszins, aldus vervolgt zy, is hetmyne bedoeling, om, zooals enkele bladen vermelden, andere zaDgeresen, die my, zoo staat er, op 't punt van uitspraak en voordracht veelal teleurstellen, eens te laten hooren hoe myne liederen gezongen dienen te worden „Ik verklaar hier gaarne, dat ik verscheidene zangeressen en zangers weet te noemen, die myne eenvoudige liederen met smaak voordra gen, en verscheidene onderwyzeressen ken, die myne kinderliederen met groote toewyding en voortreffeiyke resultaten instudeeren." (Hbl.) Het Indisch Genootschap te 's-Graven- hage zal op Dinsdagavond 14 November a. s. eene algemeene vergadering houden tot be handeling van het onderwerp: de resultaten verkregen met op Java uitgevoerde bevloei ingswerken," in te leidon door den heorJ. L. Pierson, te Amsterdam. De najaarsvergadering der Algemeene Synodale Commissie zal gehouden worden op Maandag 13 November a. s. en volgende da gen. Deze commissie zal ook eene beslissing moeten nemen in zake de benoeming van oen kerkeiyk hoogleeraar te Amsterdam. De vraag zal aan de orde komen, wie dezen hoog leeraar zal bezoldigen. Naar men aan het „Utr. Dagbl." mededeelt, zal de „Vereeniging tot bevordering van den bloei dor Universiteit te Amsterdam" het traktement- voor den te benoemen hoogleeraar waarschyniyk voor hare rekening nemen. In de te Amsterdam gehouden jaarlyk- sche algemeeno vergadering van aandeelhou ders der Noordwyksche Stoomtram wogmaat- schappy zyn twee der aftrodende loden van het bestuur, de heeren J. G. De Groot Jamin Jr. en F. C. P. Boterhoven de Haan, herkozen on werd in plaats van nu wyien mr. Th. W. Van der Schalk tot lid van het bestuur go- kozen mr. W. C. Th. Van dor Schalk. Voorts werden verslagen uitgebracht en balans en winst- en verliesrekeningen goed gekeurd. De resultaten der exploitatie worden eenigs- zins voordeeliger, doch er kan nog geen sprake zyn van dividend. H. M. de Koningin en H. M. de Ko ningin-Regentes hebben elk eene belangryko gift doen toekomen aan bestuurderen van het Willem Barendsfonds te Terschelling. Ook ontving het fonds een geschenk van Teyler's Stichting te Haarlem. In de residentie is aangekomen de heer mr. F. Vredenryck Engelenburg, hoofdredac teur van de „Volksstem" te Pretoria en go- delegeerde van de Commissie ter behartiging van de Transvaalscho belangen op de wereld tentoonstelling te Antwerpen in 1894. In do schouwburgzaal te Deventer wordt op 7 dezer een feest-concert gegeven ter viering van het honderdjarig bestaan der vereeniging: „Unis par les sons de la Musiquo". Als solisten treden op Julia Uzielli (Frankfort) en Charles Gregorowitsch (St.- Petersburg). Do „Deventer Courant" bevat naar aan leiding van dit jubileum de portretten van eenige vroegere directeuren der Vereeniging en van de beide solisten. Het hoofdbestuur van den Bond van Noderlandsche Onderwyzers vindt veel instem ming met zyn adres tot verhooging der minima van de salarissen. Gevolg govende aan hot verzoek van 13 afdeelingen, is ook thans door het hoofdbestuur van het Noder landsche „Onderwyzers-Genootschap" in ge lijken zin een adres aangeboden. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 Nov. van Padang. Hot concert van de Dames Johanna Yan der Wissel c. s. Zeer tegen zyn zin wordt de muzikale ver slaggever van dit blad er toe gedwongen iets te zeggen over het gebouw der Gehoorzaal, en wel dit: Eene gemeente, die zulk eene tochtige kast, als do foyer op dit oogenblik voorstelt, durft verhuren, handelt in de hoogste mate immoreel. Er is in die geheelo zaal niet óóne deur, die werkeiyk sluit; en wanneer er morgen hier ter stede eene epidemie van rheumati8me en bronchites uitbreekt, dan kun nen de gemeente en hare regeerende organis men zich met volle gerustheid toevoegen: „wy hebbon het gewild." Moeten we nu per se vachten tot alle rap porten zyn uitgeplozen, commissies zyn be noemd enz. enz.? Ware het niet heel wat wyzor eenige fiksche tochtlatten aan te bren gen? Eén van beiden: öf de zalen moeten bruikbaar zyn öf zo moeten niet gebruikt worden. Want ik laat voor een oogenblik het bezwaar voor onze gezondheid andoren praatten zelfs van ons leven buiten rekening onze gezondheid wordt door concertbezoek toch zelden gebaat. Maar, wanneer men eene ganschen avond zou willen trappelen om zyn koude voeten te verwarmen; indien men lust voelt jas aan te trekken en hoed op te zetten, dan loopt men gevaar zyn goed humeur te verliezen; dat is voor iedereen een groot ge vaar op een concert, maar speciaal voor hem, die zyne indrukken moet kenbaar maken aan het publiek. Wy zullen het dan ook wyten aan decon structie van den foyer, dat wy dezen avond niet warm konden worden, hoewol toch ook eenigszins het concert zelf daaraan schuld had. Daar ontbrak de schoone sekse ver geve ons de opmerking eene krachtige, lei dende hand, die de directie van het geheel tot zich had genomen. Dit was aan kleinig heden merkbaar. Men begon niet op tyd,tus- schen de verschillende nummers werd te lang gewacht, enz. Of moesten wy de pianiste beschouwen als do leidsvrouwe Daartoe bezit zy nog niet die groote routine, die een eerste vereischto is; duideiyk was dit merkbaar in de beide oorste deelen van het D-moll-Trio van Mendelssohn, waarin de pianiste zonder eenige schade aan het geheel met minder be scheidenheid en moer beslistheid had kunnon optreden. Wat technische volmaaktheid betreft, was deze damo toch wel het verst van de vier optredenden. Niet alleen had zy quantitatief het zwaarste werk, omdat zy in alle nummers van het programma moest medewerken, maar in het middengedeelte der „Romanze" van Gernsheim en de geheelo „Valse Chromatique" van Godard werd eene virtuositeit van hoogen rang vereischt. In dit opzicht won zy het dan ook van al hare mede-comparanten, maar in een ander opzicht moest zy èn voor mej. Willy Jaeger (viool) en voor Amanda Ebeile (zang) onderdoen: en wei wat betreft het natuuriyk muzikaal gevoel. Juist in de „Valse Chromatique" van Godard, dat heeriyk fijne tonen spel, met haren zacht-verleideiyken melo- dischen gang, kwam dit aan het licht. Eerlyk gezegd, werd dit stukje onherken baar, door een bijna geheel ontbreken van rhythmischen cadens en eene zeer weinig ge- leideiyke wyze van voordragen. Deze dame heeft ons dan ook het meest genoegen geschonken door de wyze, waarop zy de Piano-partij in de D-moll Sonate (voor piano en viool) van Gade speelde; dat was èn technisch èn muzikaal geheel in den haak; niet weinig echter bracht hiertoe bij de opvatting, die er o. L door het spel van mejuffrouw Jaeger werd ingelegd. Dezo is van allen zeer zeker de muzikaalste. De opvatting van de Romance van Svendsen was zeer juist; en ook uit het oogpunt der vaardigheid, belooft deze jonge damo veel. Haar streek en toon zyn van goeden huize; slechts de technische zekerheid ontbreekt hier on daar. En nu mejuffrouw Amanda Eberle; dezo jongo dame is reeds langer gewoon voor het publiek op te treden; al wi3t men het niet, zou men het dadeiyk hebben gemerkt; oven- goed was het merkbaar, dat doclameeren meer voor haar geschikt is dan zingen; althans heelwat fijner dan het gehalto van hare stommiddelén, heelwat beter dan dé zuiver heid der tonen, was hare voordracht: deze was werkeiyk voortreffelykhet meeste go- noegen vond ik dan ook in het liedje van A. Reimann „Phyllis und die Mutter", waar de muziek by-, de dictie hoofdzaak was. De vierde naam op hot programma was een die in do muzikale wereld zeer bekend ismej. Corry Appy vervulde de cello party in het Trio van Mendelssohn en speelde ons een onbeduidend Concertstück van Golter- mann en dito Elegie van Batta voor. Deze jonge dame zal nog dogelyk moeten studeo ren eer zy in hare familie eeno waardige plaats inneemt. Wy willen haar hierover niet te hard vallen, want ook hier ligt do fout eenvoudig aan een te vroeg optreden. Wie weet, hoe sterk zy daartoe is aangezet Trouwens, aan dit euvel gingen al onze solisten mank. Ware dit concert gegeven voor een of andc-r liefdadig doelwaren de solisten do gasten ge weest Yan eenig concertgovond genootschap, ons oordeel ware waarschyniyk oneindig zachter geweest; mochton dus de dames, die dozen avond organiseerden, vallen over eenige hardheid in ons betoog, zy bedenken dat dit niet aldus is uitgevallen, omdat ik hunne groote gaven over het hoofd zie, maar omdat ik meende by myne beoordeeling den maat staf te moeten gebruiken, dion men kiest by de beoordeeling van volrype artisten. Mr. E. Gemengd Nieuws. Zooals uit achterstaande ad vertentie biykt, treedt Dinsdagavond in het schouwburglokaal „Vcndelhoven" do amateur- trickrider Cramer, uit Utrecht, op. Het is een nog jeugdige knaap, die proeven van zyne bedrevenheid op Rover en Bicycle geeft. „Do Nederlandsche Sport" zegt omtrent dezen ama- teurrydor: „Met onbegrypeiyke vlugheid voerde de knaap de stoutste toeren op zyne machine uit, waarvoor hy van het publiek een dank baar applaus inoogstte. „Het kan als eenebyzondorheid vermeld wor den, dat het hem mogelyk was geheel alléén een talryk publiek van 8 tot 10 uren in verrukking te houden, met slechts twee kleine pauzen. Met onbegrypelyko zekerheid en gracieuze houdingen volbrengt hy zyne 140 verschillende figuren. Hy werkt daarby zonder de minste inspanning en gaf na afloop niet de minste blykon van vermoeidheid; waren er zelfs by eene warme tomperatuur geeno sporen van transpireeren." Wy raden dus ieder, die a. a. Dinsdagavond in de gelegenheid is, naar „Vondelhoven" te gaan. Men zal zich den tocht niet beklagen. Men schryft ons heden uit SassenheimOp de woning, bewoond door den landbouwer T. Bergman, onder deze gemeente, werd gisternacht op zeer brutale wyze inge broken. De booswicht, door inklimming zich be vindende in het woonvertrek, bespeurde tot zyne teleurstelling dat de kast, waarin het geld gewooniyk werd bewaard, gesloten was. Hy had toen de verregaande brutaalheid zich in het slaapvertrek te begeven, licht te maken en don sleutel uit den zak van de vrouw te halen, welken hy op een stoel aan het bed zag liggen. Daarop is hy weer in het woonvertrek gegaan en ontvreemdde uit eene portefeuille een bank biljet van f 26 en f 15 zilver uit een doosje. De vrouw, toen iets hoorende, maakte haren man wakker, die terstond op hot gerucht afging en het twyfelachtige genoegen had den dief het venster te zien uitspringen. Wel zyn boer en knechts dadoiyk gaan zoeken en deed de politie heden yverige na sporingen, doch alles bleef vruchteloos, hetgeen zeker in den aard der zaak zelve ligt, daar alleen geld is gestolen en geeno andere zaken, welke gemakkeiyk tot ontdekking kunnen leiden. Roman van E. KOOPMANS YAN BOEKEUEN. 86.) „Neen, maar een likje honig heb ik wel by de handZeg, juffrouwDoet de jonker ook nog zaken, of leeft hy van zyn rente? Hy is zeker ryk, nietwaar?" „Zo zeggen dat hy wel een millioen heeft. Voor deu kost behoeft hy dus niet te wer ken, en zaken doot hy dan ook niet, maar hy studeert heel veel en moet verschrikkeiyk veel boeken hebben, Meester heeft gezegd, dat de jonker zooveel als dokter is, maar niet een dokter, die zieken bezoekt.Wat voor dokter het dan moet zyn, dat begryp ik niet." Hier nam het gesprek eene wonding, daar Floris meende voorloopig genoegzame inlich tingen bekomen te hebben en dus over andere dingen begon te spreken. Na een vluchtig bezoek op het terrein, waar vroeger het beroemde slot stond, stapte Floris nu onverwyid naar den Dennenborgh, die ongeveer een half uur gaans van de kom van 't dorp verwijderd lag. Dank zy de inlich tingen van Aagje I)yk, hield de jonge man zich voorbereid op een ongunstig onthaal en eene totale mislukking zynor plannen. Des niettemin besloot hy eene poging te doen gehoor by don heer Van Moerbeek te vragen, en zich door een aanvankelyke afwyzing niet terstond uit het veld te laten slaan. Het huis de Dennenborgh was een deftige ouderwetsche woning, het midden houdende tusschen een kasteel en een gewoon burger manshuis. Daar in de naaste omgeving geene andere woningen staan en de luiken mee- rendeels gesloten zfin, maakt hot geheel den indruk van eenzame somberheid, en kan men dus zeggen, dat dit buiten, wat zyn uit wendig voorkomen betreft, in overeenstem ming is met de leefwyze en het karakter van zynen bewoner. De schel ging moeilyk over, misschien wel ten gevolge van het zeldzame gebruik, dat er van gemaakt werd, daar de gewone boodschappen, zooals van bakker en slager, aan de achterdeur werden afgedaan. Een gryze bediende, die de functiën van portier en huisknecht waarneemt, opent de deur. Zooals Floris wel verwacht had, kreeg hy op zyne vraag, of mynheer de jon ker thuis was, ten antwoord: „De jonker is wel thuis, maar niet te spreken. Hadt u een boodschap?" „Ja, maar die kan ik alleen aan den heer dos huizes overbrengen." „Ook niet aan de juffrouw?" 'k Vraag excuus; maar wees zoo goed dit kaartje aan mynheer te geven." „Ik zal uw kaartje aan de juffrouw over handigen. Gaat u maar even in de zykamer." Floris trad in het aangewezen vertrek, alwaar zich na verloop van oen paar minuten een lango zwarte damo by hem vervoegde. Met dat zwarte bedoel ik niot, dat zich eene negerin op den drempel vertoonde, neen, want gelaat en handen waren perkament- kleurig, maar zwart waren kleed en hoofd haar, zoo ook de oogen en de tulen muts. „Uw dienaar, Mevrouw!" „Juffrouw, als 'k u verzoeken mag!Wat was er van uw dienst?" „Ik zou den jonker zeer gaarne een oogen blik willen spreken." „Onmogelyk, mynheer!" „Ik ben de student Streefland, zoon van den Amsterdamschen dominee." „Al was u de zoon van den keizer aller Russen, dan mocht ik u nog niet aandienen. Maar kan u my de zaak niet meedoelen?" „Pardon, mejuffrouw! dat gaat niet!.... Ik ben expres uit Amsterdam overgekomen." „Al kwam u expres uit China, 't zou u niet baten. Maar zeg my ten minste, over welk soort van zaak u mijnheer Van Moer beek wenschte te spreken." „Ja, wat zal ik zeggen? Enfin, wees zoo beleefd aan mynheer te zeggen, dat ik hem over oen classieke curiositeit wenschto te raadplegen." Over welke curiositeit hy dan zou praten, ja, dat wist Floris op dit oogenblik nog niet. Maar daarover maakte hy zich niemendal ongerust. Want dit stond vast, dat hy, als hy daar werk van maakte, thuis wei 't een of ander zou opdiepen, dat voor literarische rariteit kon doorgaan en stof leveren tot het houden van een consult. „Een classieke curiositeit?" herhaalde juf frouw Teske, „zeer goed, ik zal't den jonker, al8 hy aan tafel gaat, meedeelen." „Zou u niet dadeiyk. „Voor geen geld ter wereld. Maar kan u de bewuste curiositeit niet schrifteiyk be handelen?" „Toch niet, juffrouw!.... Maar och! ik bid u. „'tSpyt my, mynheer Streefland! maar ik kan en mag niet aan uw verzoek voldoen." „Dus moet ik onverrichter zake weer naar Amsterdam gaan?" „Ja, mynheer!.... Kan ik het helpen? 't Eenige, wat ik u raden kan, is dit: vraag schrifteiyk belet.... U is student, nietwaar? Dus u kent Latyn. Opperbest! Schryf dan oen Latynschen, zoo mogelyk zeer poötischen brief aan den jonker, en vraag, wanneer hy u gehoor kan verleenen. Breng vooral de harteiyke groeten over van uwen vader en vergeet niet het feit te vermelden, dat gy vandaag een vergeefsche reis hebt gemaakt. Van myn kant dit beloof ik u zal ik myn best doen, uw verzoek te ondersteu nen. Nog iets. De jonker houdt byzonder veel van den vroegen morgen, of in dezen tyd van 't jaar zou ik liever moeten zeggen, dat hy gaarno in den laten na-nacht in de weer is Hy staat altyd, 't gehoele jaar door, des morgens to vyf uren op. Als ge u bereid verklaart voormiddags te zes uren uwe opwachting by hem te komen maken, dan steelt ge zfin hart. Den chirurgijn Mulder ontvangt hy wol eons vóór zessen.'' „Maar beste juffrouw! hoe wil ik zoo voor dag en dauw hier reeds to Abcoude zyn?" „Nu, hy zal van uw aanbod waarschyniyk geen gebruik maken, maar aangenaam zal 't hem zekor zyn, als ge 't hem presentoert. Ja, ja, mynheer! de jonker is een heel zonder linge, maar in den grond ook een heel goede man." „Ik zou, om zulk eene vroege visite te kunnen maken, hier moeten vernachten. Wacht eens Ija, dat was te probeeren Met uw verlof, juffrouw! zou uzoo vriende'.yk willen zyn my het adres op te geven van den secretaris van 't Nut?" „Met genoegen, mynheer StreeflandHierop gaf juffrouw Teske de gevraagde inlichtingen aangaande den naam en de woonplaats van den bedoelden Nutsbestuurder en Floris nam daarna zyn afscheid en toog regelrecht naar don secretaris, in do hoop daar betei te zullen slagen dan hier op den Dennenborgh. Boter, ja, want op het landgoed, dat moest bij al zuchtend erkennen, had hy niet veel succes gehad, 't Eenige, waarmee hy zich kon troosten, was dit, dat hy alle hoop mocht koesteren, eerlang, zij het dan ook nog niet spoedig en in ieder geval niot zonder moeite, don man te zullen spreken, met wiens geld hy zich verrykt of liever zich gtred had uit dringenden nood. Tot zulk eene verwachting gaven rechten reden, dat Van Moerbeek een erge zonderling, schatryk, liefhebber van 't Latyn en van do godsdienstoefeningen, en eindeiyk een vor eorder van den oudenheer was. {Wordt e>trvolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1