aanmerking nemend het ongunstig verleden van bekl. en het verschil in de verklaringen der getuigen voor den rechter commissaris en de veldwachters, bekl's veroordeeling eischte tot 8 maanden gevangenisstraf. Uit Pnaker meldt men aan de „N. R. Ct.": Gisterochtend had op den weg naar Delft, even buiten onze gemeente, een droevig onge val plaats. Door 't snel voorbyryden van een rijtuig op den drukken raarktmorgen, schrikte het paard voor een melkwagen en begon achteruit te slaan, met het gevolg, dat een der op den wagen zittende personen, eeno jongedochter van 17 jaar, alhier woonachtig, ernstig verwond werd. Door eene voorbijgaande tilbury opgenomen en thuisgebracht, con stateerde de geneesheer de breuk van het rechterbeen en belangrijke wonden aan beide beonon. De heer J. Luyckx, kassier te Rozondaal (N.-Br.), had gisteren het ongeluk bij het bestijgen van zijn paard mis te stappen, terwijl hy met oen voet in den stijgbeugel stond. Het nog wilde paard ging aan den haal en sleepte zijn berijder met het hoofd over de steenen. Ernstig gewond werd hjj opgenomen en be zweek reeds denzelfden avond aan de bekomen wonden. Eene juffrouw, uit Hilversum, van een bezoek aan hare familie naar huis willende gaan, nam plaats in den trein naar '8 Gravenland. Even daarna vond de conducteur haar dood in den waggon. Het bleek dat eene beroerte haar getroffen had. Per rijtuig werd zy naar hare woning te 's Gravenland vervoerd. Moord te Assen. Wandelaars in het Asser Bosch vonden gistermorgen het lyk van eon gruweiyk vermoorden man, be dekt met een aantal messteken aan het hoofd, de keel en den buik. De vermoorde stond als een onzedelijk persoon bekend. De daders zijn nog onbekend. Nader wordt nog het volgende medegodeold Het lyk van Johannes Van Oynen werd ont dekt door den heer en mevrouw v. d. W.,uit Assen, die wandelden in het Asser Bosch, achter de Buitensociëteit. Hot bleek by onderzoek, dat hier van een moord sprake moest zyn, daar het lyk zeor ernstig was verwond door verschillende sneden over hoofd, aangezicht en handen, waarvan de duim nagenoeg af wasook op het hoofd was eeno gapende snede. Het lyk is ter schouwing overgebracht naar het gerechts gebouw. Daar het voorval vermoedeiyk in den avond of gisternacht heeft plaats gehad en het zeer veel geregend had, is van eeno worsteling of sporen daarvan niets gebleken. Het verwekt, zooals te denken valt, zeer veel sensatie en men is nieuwsgierig naar de oor zaak, dio nog geheel in het duister ligt. De ver moorde is ongehuwd en ongeveer 40 jaar oud De kleeren van den man waron geheel door weekt van den rogen, zoodat de misdaad reeds cenigen tyd geleden scheen te hebben plaats gehad. De pet van den man is niet by het lyk gevonden. Gemeente- on rijkspolitie zyn druk in de weer om iets naders omtrent de misdaad te ontdekken. De misdaad heeft in elk geval plaats gehad na halfvyf Woensdag avond, toon de vermoorde van huis is gegaan. Uit Wagoningen meldt men: De toestand van den gewonden burgemeester is bevredigend. Gistermorgen heeft H. M. de Koningin per tolegraaf naar don toestand van don burgemeester met veel belangstelling geïnformeerd. Ook gisteren bleef alles rustig. Een aantal personen is gehoord en men meent genoeg zame gegevens te hebben om tot vervolging van do hoofddadors te kunnen overgaan. „Daily News" vernoemt uit Bangkok, dat do Siamoezen hun leger uil. breiden on op do sterkte van 30,000 man brengen. Een groot aantal geweron van hot nieuwo Duitsche modol is bestold, en uit Singaporo is een ruime voorraad wapenen en ammunitie aangekomen. By de laatsto overstroomingen te Villacanus, in Spanje, hoeft zich het vol gende by na ongelooflijke foit voorgedaan. Toen hot water met volle kracht in een der huizon binnendrong, stortto zich eene vrouw in zonuwachtigen schrik naar den stal, waar zich haar ezel bevond, en bracht dit dier in veiligheid naar do eerste verdieping van haar huis, waarheen zy het met de grootste moeite omhoog geleidde. Ondertusschen waron in do benedenkamer hare die kleine kinderen ver dronken. Staking van betaling Een voorname Triester Scheepsmakelaarsflrma moet in moeiiykheden vorkeeron ten gevolge van mislukte speculation in Italiaansche rente. Do verplichtingen moeten aanzieniyk zyn, byna alle Triester banken on bankiers zyn daarby betrokkon. De geheimzinnige verdwijning. Over deze zaak is al heel wat geschreven, los en vast, en nu en dan worden er zelfs, hoo treurig ze ook is, aardigheden op getapt, geiyk gisteren reeds uit het „Hbl." bleek. In donzelfdon geest werd dezer dagen aan het „Utr. Dbl." door „een bestendig lezer" het volgende geschreven: In de Boterstraat, op den breeden weg, die haar tegenwoordig met de Stroosteeg verbindt, is, diep bedolven onder het zand, de nialie van een veter gevonden. De zoo men wil- toevalligheden, waarmede deze vondst is ge paard gegaan, geven aan dit schynbaar onbe- teekenende feit, in het oog der bevolking aan deze vondst toch nog eene beteekenis, die alle, om haro bijgeloovigheid zoo bekende bewoonsters, in de hoogste spanning doet ver- keeren. Vooreerst is de malie gevonden door een zevenjarig meisje op klompen, dat nog nooit iets anders aan de voeten gehad heeft en dus geacht mag worden geen begrip te hebben gehad van wat zy eigeniyk vond. Maar terwyi zy daar „botertjes" zat te maken en daartoe een oude vingerhoed in het zand drukte, waardoor zy de malie te voorschyn bracht, trof haar dadeiyk, zooals zy zegt, een certain je ne sais quoi, aan dit koperen, maar sterk geoxydeord cylinderlje, dat haar heur spel, waaraan zy zoo hartstochteiyk verslaafd is, dat ze er anders uren mede kon doorbrengen, dadeiyk deed 6taken, en met de malie naar den schoen lapper in de buurt deed snellen. Welke de dryf- veeren waren, die hot kind juist naar dezen man dreven, is een der raadselen in deze geheim zinnige geschiedenis, die het kind zelf niet weet op te lossen. Zij was in elk geval by den schoenlapper aan het rechte kantoor. Deze ny vero man, wiens industrie hem vele dameslaarsjes in handen doet krijgen, ver klaarde dat de malie afkomstig was van eon voter, zooals die alleen door dames worden gebruikt. Men verbleekte! Zonder datiomand her, denkbeeld uitsprak, snelden allen naar do plaats des onbeils en weldra zag men „jeugd en grysheid", heeren op roode pantoffels en dainos in blauwe baaien rokken, geknield in het rond liggen en dat met lepels, vorken en aschschoppen andere gereedschappen heeft deze nyvere bevolking niet omwoe len. Inmiddels had oen „vierde klas" de malie in zyn bezit genomen en was er mede naar den Franschen schoenmaker of bol tier gegaan, die als zyn oordeel te kennen gaf, dat de malie aan een Engelschen veter was ontrukt. Ja, ontrukt en biykbaar door eene ruwe, ongeoefende, onbevoegde en althans „zenuwachtig gejaagde" hand, want aan een der uiteinden was zelfs een hoekje van de malie, ten gevolge van de ruwe behandeling, omgebogen. Zoo was de uitspraak van den scherpzinnigen schoenmaker, en nauw was die in de Boterstraat bekend geworden, of eeno rilling voer door de Boterstraat. Dat ril len voerde tot het besluit, dat de malie was van een veter van een schoen van de Engel- sche vrouw van De Jong. Iedereen wist zich nu wat te herinneren en eene juffrouw, die daar grys gewordon is in de buurt, begreep zelfs niet hoe zy zoo dom had kunnen zyn om „er niet eer op te komen." Zeker, zy had De Jong gezien, op eon avond heel laat. zoo laat, dat zy alleen nog maar „op" was, en toen was De Jong daar voorbygegaan met eene juffrouw aan den arm en daar had hy mee in die nieuwe straat, om een hoekje staan praten. Maar daar had zy geen erg in gehad, want dat gebeurt daar wel eens moer! En later was hy alleen weer om dat hoekje vandaan gekomen en daar zou ze om dezelfde reden ook geen erg in- gehad hebben, maar nu schoot het haar in eens te binnen, dat hy toen, haar voorby- gaande, onder die lantaren haar zoo vreemd had aangekeken, net zoo als iemand, die iets op zyn geweten heeft. Maar zy had er niet verder over gedacht en was naar binnen ge gaan, doch toen zy de voordeur gesloten had, dacht zy nog dat zy iemand heel in de verte hard hoorde loopen, maar heel zachtjes, net of hy zyne laarzon uitgetrokken had en op zyno kousen wegvluchtte. Al de roodtrypen pantoffels en blauw baaien rokken stonden versteld. Men vloog naar hot stadstimmorhuis om spaden en houweelen, ten oindo de zoo wonderdadig met een vinger hoed bogonnon opgravingen met kracht te kunnen voortzetton. „Vooralsnog" worden deze gereedschappen geweigerd, doch de zaak was ruchtbaar geworden. By verschillende uitdra gers worden al do voorradige gedragen da- i: oolaarsjes in beslag genomen en daaronder waren wol twaalf paren met een veter, waar aan eene malie ontbrak, en ontelbaar is het aantal, waarin zelfs niet eens veters steken 1 Men denkt aan Jack the Ripper! De geesten der vermoorde vrouwen te Haarlem, Amster dam, Gouda, enz., enz. zwerven tegenwoordig onoplioudoiyk door de Boterstraat en maken daar het ondorworp der gesprekken uit. Nu, dat is ten minste weer eens iets anders. Intusschen is de inspecteur dor recherche uit Amsterdam hier aangekomen en heeft de malie in beslag genomen, benevens een blikken snuifdoos, die daar ook in bet zand gevon den was. Ook de correspondenten van do „Times" en de „New York Herald" zyn gearriveerd. De laatsto heeft getelegrafeerd om zyne vrouw als deskundige te doen overkomen. Er worden den ganschen dag „moment-opnamen" door amateur-photografen en speciaal-artisten van buitenlandschebladen gedaan, zoodat onze Boterjacht wereldvermaard dreigt to worden. Met ongeduld wordt het. oogenblik te gemoet gezien, dat het terrein voor de delvers zal worden opengesteld. Van alle zyden stroomen de begeerigen naar den prys toe! Men mom pelt over extra-treinen. De commissie voor het vreemdelingenver keer neemt maatregelen. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Sept.-6 Oct. (Nederlandsche mail.) De luitenant ter zee 2de klasse J. Oorver, die met een spoedcertificaat naar Nederland moest, is op reis van Soerabaia naar Batavia gestorven en te Pekalongan begraven. J.-B Naar men aan de „Loc." mededeelt, heeft de legercommandant verordend, dat de uit Nederland aankomende officieren, zoodra zy te Batavia aan wal stappen, hunne indeeling moeten vernemen en zoo spoedig mogelyk hunne bestemming kunnen volgen. De „Atjeh", welke Donderdag in zee is gegaan, zal eerst drie dagen kruisen en dan van Anjer laten weten hoe het met de cholera aan boord gaat. Is de ziekte niet weer uit gebroken, dan gaat het schip door naar Nederland Uit Kotta-Radja is aan het „Bat. Hld." geseind dat Toekoe Oemar van den gouver neur den titel heeft gekregen van Panglima Prang Besar en den naam draagt van Toekoe Djohan Pahalawan. En uit Medan werd aan het genoemde blad getelographeerd dat eene vloot van gewapende vaartuigen uit Kotta Lima een deel der kust van Siak bedreigde en dat terbeveiliging daarvan van Bengkalis militaire macht daar heen was gezonden. In do „Sum. Ct." van 23 Sept. vindt men het volgende telegram: Kotta Radja, 23 September. Kapitein Notten, commandant van het corps marechaussees, wordt wegens ziekte (berri berri, naar men vreest) naar Batavia geëvacueerd. In zyne plaats als commandant van dat kourcorps is aangewezen de kapitein der inf. R. Bakkers van bet- detachement te Lampermei. Gisteren eerst viel dan eindelyk de moslo rain6che benting Toengkoeb, ten gevolge van het geweld onzer kanonnen en de insluiting door de drie hooloebalangs toekoe Neq, toekoe Banka Lamreng en toekoo Tjoet Toengkoeb. De panglima van de moslemins, met name Pandjarang, die het bevel voerde in die ben- tiDg, werd op last van toekoe Banka Lamreng vd. onmiddellUk om het leven gebracht. De meeste moslemins zijn daarop in de richting van Lamnga gevlucht en hebben, daarin geholpen door ketjiq Njaq Him van Lambada, eenige kampongs in de XXVI Moe- kims in brand gestoken. De assistent-resident Kroesen begeeft zich heden naar Toengkoeb, ten einde de vereisebte maatregelen tegen het zich weder vestigen van kwaadwilligen in der Moekims te nemen. Naar de „Soer. Crt." verneemt, is de heer J. Lublink Weddik, oud resident van Madura, aan de beterhand. Do kapiteins der artillerie W. Wetbmar en P. J. Dibbetz zullen, naar wij vernemen, binnenkort met verlof naar Europa gaan. {Bat. Nbl.) Volgens te Batavia ontvangen telegra- phisch bericht heeft de heer I. Rotgans, van de Atjeh leverantie te Oleh-leh, zich door zelfmoord van het leven beroofd. Te Batavia overleed in den middag van 6 Oct te óén uur, aan de gevolgen van eene beroerte, de heer A G. Bosch, directeur van het Bataviaasch Prauwenveer. Medan, 4 October: Do vloot van vyan- delyke schepen by Siak is naar Kotta Lima onverrichterzako teriïggokeerd. De militaire macht kwam te Bengkalis terug. Soerabaia, 5 October: Er is weer cholera met doodelyken afloop onder minder personeel der marine. In de kampongs wordt de toe stand ernstig. Door don Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiö zijn do volgendo beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: EeD jaar verlof naar Europa, wegens laDgdurigon dicnet, aan don 2den commios by de exploit, der Staataspoorwogon op Java, J. D. W. Th. Abbink. Ontslagen: Eervol nit 'e lands dioDet de op zichter 2de kl. by den waterstaat J. P. Terrarons; wegons volbrachten diensttijd, de letterzetter by do landsdrukkerij J. G. Daniels. Benoemd: Tot algemoen pakhuismeester te Soerabaia O. J. M. Weiter. Bij den waterstaat: tot opz. 2de kl. A. Van Looutot id. 3do kl. E. W. Bittorbeig en F. K. J. Bucbartz. Tot bulpondorwyzeres, mej. E. M. Bosman, onder wijzeres op non--Ctivitoit, laatsttlijk dio betrekking bekloed hebbende; tot onderwyzur 3de kl., B. B. Borgbardt, ondcrwijzor voor den Indischen dieDet, daartoo uit Nederland nitgozonden. Geplaatst: To Sidoardjo do herbenoemdo hulponderwijzeies E. M. Rosman; te Toudano als hulpondcrwyzer 3do kl. B. B. Borghardt. Overgeplaatst: Van Sidonrdjo naar de to openen openbare late lagero meisjesschool B to Batavia, de tijdelyko hulponderwijzeros J. II. Wal- beohm; van Tondona naar tlo openbare Gdo lagero school to Batavia, als hulponderwijzer, de tydehjke onderwijzer Sde kl. J. A. Knoopvan do openbare 2de lagere meiejeeechool to Batavia naar Madioen, ale hoofdonderwijzeres, de ondorwyzeres 2do kl. E. Van Loon; van de openbare letelageremoiejosschool A to Batavia naar de te openen openbare lste lagero meisjesschool B aldaar, als leto bulpoaderwyzeres, de benoemdo onderwijzeres 2do kl. C. G. Vecnhoyzen. Bepaald: Dat do benoemdo onderwijzeres 2do kl. W. O. Kroon, als lste hulponderwyzc-res geplaatst biyft aan do openbaro 2do lagero meisjesschool te Batavia. Toogevoegd: Aan den ass.-ree. van Lamongan, do adsp.-contioleur F. L. Broekveldt; aan den ass.- res. van Patjitan, de adsp.-coulr. M. M. Lucheinger. Geplaatst. Iude contröle-sfl PaDggoel, afd. Trouggalek, de control. 2do kl. J. E Meijboom. Ontslagen: Op verzot k, eervol uit zyne betrek king, wogeus ziekte, de griffier van den landraad to Neira (Banda) W M. Galla?; op verzook, eervol uit 's lands dienst, do secretaris dorrcsidentie Krawang, G. Buseelaar. Ontslagen: Eervol uit zijne betrekking, wegens ziokte, do benoemde ouderwijzer 2de klasse J. D. Wouda. B o n o e m dTot onderwijzer 2do klasse, do onder wijzer 3de kl. H. A. Stöcker. Gesteld: Onder do bovolen van den houtvester van bet bosobdistrict Som .raug-Voretenlanden de tijdelijk opziener der 5de kl. J. W. Willemeen, on zulks met intrekking zijner plaatsing onder do bovclon van don houtvester van bet boschdistrict Toeban- Boijonogoro. O v ox geplaatst: Van hotboachdistriot Semarang- Vorstcnlanden naar bot boschdistrict Toeban-Bodjone- goro de opziener lato kl. E. L. F. H. Meijer. Bij bet Binnonlandsch Bestuur in do residentie Pasoeroean. Gestold: Ter bosoblkking van den controleur van Toeren, de adspirant-controlcur J. A. A. Van der Ent; in het gouvernement Sumatra's Westkust ter beschik king van den resident van Tapanoeli, do adepirant- controleur Dr. Cb. Swaving. Ontslagen: Eervol uit bon betrekking,wegens ziekte, de opzichter 2de kl. by den wateretaat en 's lande Burgerlijke Openbare Werken E Krees en de griffier van den landraad te Bangkalan (Madoera) A. L. J. v. d. Straaten, laatstgenoemde op verzoek. Benoemd: Tot leeraar in bet hand- en recht lijnig teekenen aan de afdeeliog Hoogere Burger- echool van het gymnasium Willem III, O. J. A. Gokkel, thans mot de waarneming dier betrekking belast; tot griffier van den landraad te B&Dgkalan J. A. Ham thans gesteld ter beschikking van den buitengewoon voorzitter van don landraad te Djom- b&Dg (Soerabaia) om met grifflorsworkzaamhedon te worden belast. By het Binoenl&ndscb Bcetuur op Java en Madoera. Vorplaatet: Van de residentie Semarang naar do residentie Madoera de controleur 2de kl. H. A. Van Drougelen; van de residentio Probolinggo naar de residentie Semarang de adspirant-controleur J. Francois. Goplaatet: In de residentie Probolinggo de beooemdo adepirant-controlenr N M. C. Verweij Mejan. Bepaald: Dat geplaatst blijft in de residentie Semarang de benoemde controleur der 2de kl. G. F. K. Van Huls. Departement van Marine. Vergund: Om wegoDe overcompleet in hunnen rang naar Nederland terug te keeron aan don kapt.-luit.-ter-zee H. Van den Pauvert. van Er. Ma. wacbiechip „Gedeh" en de off. v. adm. 2de kl. C. Mathol en J. II. Van Trooijen van Hr. Ms. wachtschip „Bromo". Ontslagen. Op verzoek eervol uit 'elande dienst, do leto mach. bjj do gouv.-marino J. W. Tb. Rudolph. Belast: Met do waarneming der betrekking van opzichter leto kl. de ambtenaar op non-activiteit A. Verburgh. Familie-Berichten uit de Indische Bladen. Verloofd: F. P. Von Harenberg en F. O. Vrieee, Batavia. A. W. Brinkman en D. F. Van Leuven, idem. W. Elastelbach on K. Mansveld, Djatirogo fRembang). D. Hollander en H. B. Mclanie Schmidt, Batavia. B o v a 11 e n Mevr. P&e z.), Padang Sidempooan. J. E. Arnold B.k—De Nijs Bik (z Buitenzorg. Ovorlodon: L. Do Roo vaü Alderwerelt—De CalonDe, Batavia E. A. Boom (3 m.), idem. M. C. J. Cocliorot (2 m.), idem. BUITENLAND. Duitschland. Voor zoover zich de uitslag der verkiezingen laat overzien, verliezen de vryzinnigen 7 man daten, doch winnen er op andere plaatsen 3. Do winst en het verlies der nationaal-liberaleu wegen vrywel tegen elkander op. De anti semiet Böckel moest het onderspit delven tegen oen vry-conservatief. Tot dusver is nog geen anti-semiet gekozen. Het voornemen bestaat, by de politie eene byzondere afdeeling voor het tegengaan dor hazardspelen op to richten. Voorts zullen allo officieren op hun eerewoord moeten be loven, nimmer aan hazardspelen te zullen deelnemen. Algemeen wordt aangenomen, dat de moeste officieren, die als getuigen in het Hannoversche proces optraden, hun ontslag zullen krygon. Men seint uit Straatsburg (Elzas), dd. 2 Nov., het volgende grens-incident: De Duitsche houtvester Reiss uit Plaine, by Schirmeck, trof gisteren 5 Fransche wilddieven aan op Duitschen grond, 200 meter van de grens. De wilddieven schoten oerst, zonder den hout vester te kwetsen. De laatste schoot twee der dieven dood. Het parket heeft zich dadelyk ter plaatse begeven. Het parket overtuigde zich, dat de hout- verster by het dooden der Fransche wild dieven uit zelfverdediging had gehandeld. Te Boriyn loopt het gerucht, dat de Duitsche keizer in persoon den Ryksdag zal openen en eene troonrede zal voorlezen, welke in hoofdzaak over de belastingontwerpen zal handelen. Belgfi©. De koninklyke Academie van België heeft eene gouden medaille van 600 fr. toegekend aan Florimond Van Duyse, den bekenden toondichter, voor zyne memorie op de vol gende vraag: Onder muzikaal opzicht de geschiedenis schryven van het Fransch en Vlaamsch wereldsch eenstemmig lied, in de Belgische provinciën, van do elfde eeuw tot op onze dagen. Uit Rome wordt gemeld dat de hertog van Aosta, een neef van den koning van Italië, zich zal verloven met prinses Clémentine, jongste dochter van koning Loopold van België. Te Brussel heeft de arbc.Jersparty langs den oponbaren weg eene betooging gehouden, waarby amnestie geëischt word voor allen, die gedurende de beweging voor algemeen stem recht veroordeeld waren. De aanleiding tot de betooging was het ontslaan van den leider Maes, die 3 maanden in de govangenis door gebracht had. Groot-Britannië, In het Lagerhuis stelde minister Fowler gisteren voor, over te gaan tot de tweede lezing van het wetsontwerp tot instelling van districts- en parochie-raden. Do minister ver klaarde dat in de voorgestelde wet geen aanval ligt opgesloten tegen de bezittingen der kerk en tegen de lagere scholen, waar door particulieren godsdienstonderwys wordt gegeven. Indien de voordracht op deze punten niet duideiyk mocht zyn, is de rogeering be reid amendementen te aanvaarden. Woensdag had te Londen onder voorzitter schap van den Lord-Mayor eene vergadering plaats van de meeste Londensche parlements leden en] de voorzitters van verschillende lief dadigheids genootschappen. Het doel dezer vergadering was om over de leniging van den nood der werkloozen te beraadslagen. Voorloopig is besloten eene commissie te benoemen om een onderzoek naar de meest dringende behoeften in te stellen. Men vreest dat de groote ellende, die reeds nu te Londen heerscht, deze com missie voor eene zeer zware taak zal stellen. De Britsche Zuid-Afrikaansche Maat schappy, die pas Lobengula heeft overwonnen, staat in Engeland aan aanvallen bloot, welke voor haar misschien gevaarlyker zyn dan de stryders van dien Zoeloe-vorst. Zoo valt o. a. de „Daily Chronicle" in eene reeks artikelen Sir Cecil Rhodes, haren directeur en tegelyk eersten minister der Kaapkolonie, heftig aan. Zy noemt hem een gewetenloos avonturier, die er naar 6treeft, ryk te worden als Rothschild en in Zuid-Afrika oppermachtig te worden. Met onder steuning van eene onbekwame pers speculeerde hy ten koste van het publiek in de aandeelen der Maatschappy. De Afrikaansche bladen en de telegraaf zyn hem onderworpen. Yalschheid en bloeddorst zyn de kenmerken der Maat schappy. Zy heeft geen goud gevonden, geene dividenden betaald, niets goeds tot stand ge bracht; alleen de oprichters zyn ryk gewordon. Lobengula heeft men bedrogen en nu Mashona- land niets oplevert, wordt het ryke Matabe- lenland genomen. Het blad concludeert: 1. De Maatschappy verdient geen koninkiyk privilege; 2. hetkonink- lyk charter is door valsche opgaven verkregen 3. Lobengula heeft aan de Maatschappy geene regeerings- of administratie-rechten; 4. de Zuid-Afrikaansche maatschappy heeft hare hulpmiddelen uitgeput en de aandeelhouders hebben geen uitzicht op winst6. zy hoeft van de hulpbronnen van het ryk en de imperialis tische neigingen gebruik gemaakt voor kolossale beursspeculatiën. Gematigder dan het genoemde blad, maar niet minder gedecideerd, keurt de „Daily News" de handelingen der Maatschappy af en de regeering zorgt zooveel mogelyk, dat Rhodes in Matabelen-land niet eigenmachtig te werk gaat. Hy wordt echter in de Kaapkolonie ge steund door eene machtige party, die daarby minder het belang van Engeland dan de toe komst der Kaapkolonie op het oog heeft. Ooeteiii-Xjlc-Iiong-.-jfcloiiax-cïiie. De crisis in Oostenryk maakt weinig vorde ring. De oppositie in den Ryksraad is saam- gesteld uit onderling vyandige elementen, door gemeenschappelyke vyandschap togen graaf Taaffe tydelyk vereenigd. Zulk eene oppositie kan Taaffe ten val brengen, maar zelve iets scheppen is voor haar onmogelyk; het eenige wat zy kan doen is: veranderen of ongedaan maken, wat Taaffe heeft verricht. Daarom zal aan het hoofd van het nieuwe Kabinet geen staatsman van den eersten rang kunnen optreden, wiens naam een programma is, maar wie de uitverkorene zal zyn, is nog geheel en al onzeker. Het officieuze ,..Fremdenblatt" meldt dat de keizer voornemens is nog verscheidene poli tieke personen te raadplegen, voordat hy een besluit neemt. Spanje. Te Madrid vulde gisteren eene monigte menschen de straten van het gebouw der prefectuur tot de Fransche ambassade, in af wachting van eene Franschgozinde betooging. De gendarmen te paard moesten verscheidene malen eene charge maken om hem uiteon te dry ven, waarby drie gendarmen gewond werden. Yoor het gebouw der ambassade stond gen darmerie en politie opgesteld, om de menigte te beletten er in te dringen. Er werden 23 personen in hechtenis genomen, waaronder ook de heer Emilie Ruto, directeur van het repu- blikeinsch dagblad „Ideal". De aanleiding tot de Franschgezinde be toogingen was de volgende. Uit Marseille was geseind dat de afgevaardigde Deloncle aan den Spaanschen gezant te Parys een telegram had gericht, waarin hy hem meldde dat eene vergadering, in de „Brasserie Marseillaise" gehouden, hare oprechte sympathie voor Spanje had uitgesproken en Spanje had geluk ge- wenscht met zyn roemryk succes in Marokko. Tevens had de vergadering geprotesteerd tegen de houding der Engelsche pers, welko der edele Spaansche natie wilde voorschry ven hare bezittingen in Marokko op te geven. De personen, door wie de betoogingen op touw waren gezet, hadden daartoe geen verlof gevraagd. De regeering besloot daarom de meeting uiteen te dryven en dit gaf aanlei ding tot de bovengenoemde ongeregeldheden. Marokko. Volgens vertrouwelyke mededeelingen, te Madrid van generaal Macias uit Melilla ont vangen, hebben de Kabylenstammen, die tot nu toe den Spanjaarden goedgezind waren, do party van den vyand gekozen. Het goheele Rif is dus onder de wapenen geroepen. Volgens officiëele opgaven zyn in de ge vechten by Melilla 4 officieren en 18 onder officieren en minderen gedood, terwyl 15 officieren en 73 onderofficieren en soldaten gewond werden. Tot dusver hebben de Spanjaarden nog weinig voordeelen behaald. Trouwens, de Spaansche troepen vinden in do krygshaftige en goed gewapende Mooren op Afrika's Noord kust gevaarlyker tegenstanders dan de Engel schen in koning Lobengula's ongeregelde krygsscharen in Zuid Afrika. Tot hunne niet zeer aangename verrassing hebben de Span jaarden ondervonden, dat de Mooren ruim schoots voorzien zyn van nieuwe Remming- ton geweren en patronen, welke hun door sluikhandelaars uit Gibraltar worden bezorgd. Ten einde ten minste te pogen aan dezen handel een einde te maken, zal de Spaansche regeering de kuststreek tusschen Kaap Tres- Forcas en Oran door eene kanonneerboot laten bewaken. Voorloopig bepalen zich de krygsverrich- tingen tot schermutselingen. De Mooren komen by afdeelingen opdagen, verschansen zich achter inderhaast opgeworpen heuvels en bestoken van daar de Spaansche posten en forten met hun geweervuur. De Spanjaarden trachten dan met hunne kanonnen de vyan- den uit hunne schuilplaatsen te verdryven. Van weerszyden wordt gedurende den dag menige kogel gewisseld, zonder dat echter ernstige verliezen worden geleden. Generaal Macias, de opperbevelhebber der Spaansche troepen te Melilla, is bezig een uitval voor te bereiden, ten einde de Mooren uit de nabyheid der vesting te verdryven. Vermoedelyk zal de generaal de uitvoering van zyn voornemen niet langer meer uitstellen, want daar de beweging tegen de Spanjaarden zich steeds verder uitbreidt, is hot te ver-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2