H. M. de Koningin Regentes woonde fondag-morgen de godsdienstoefening b(j in de kerk te Apeldoorn, onder gehoor van ds. C. Hattink. Tot stads archivaris en bibliothecaris te Maastricht is benoemd de heer J. Do Ras, aldaar. Naar aanleiding van bozwaren, by zyn departement ingebracht, tegen de formaliteiten, welke thans moeten worden vervuld b\j invoer van goederen uit Nederland 'in Duitschland, brengt de minister van buitenlandsche zaken ter kennis van belanghebbenden dat blijkens mededeeling van Hr. Ms. gezantschap te Berlijn, eon consulair certificaat van oorsprong voortaan zal worden gevorderd by den invoer van tarwe, rogge, haver, peulvruchten, gerst en maïs. Voor alle andere goederen worden geene consulaire verklaringen meer geëischt, doch zal hot bowijs van oorsprong kunnen worden geleverd door ongelegaliseerde certificaten, door de plaatselijke autoriteiten hier te lande af gegeven, of door overlegging van scheeps papieren, facturen, origineel© cognossementen, handelscorrespondention, enz., behoudens de bevoegdheid der Duitsche douane-ambtenaron om te beslissen in hoeverre gemelde docu menten do niot-Russische herkomst voldoende staven. In gevallen, waarin omtrent den oorsprong der waren uit andere landen dan Rusland geen twijfel bestaat, zijn de douane-ambte naren bovoogd in hot geheel geen bewijs mtrent den oorsprong der artikelen in te vorderen. Blijkens telegram van don regeerings- commissaris der wereldtentoonstelling te Chicago, is het werk „Cultuur en bereiding van indigo op .Java", door A. Theo. André, bekroond. Het stoomschip „Amsterdam" arriveerdo 29 Oct. van Rotterdam to Nieuw-York; de Conrai", van Amsterdam naar Batavia, arri voerde 30 Oct te Padang; de „Dubbeldam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 29 Oct. Wight; do „Gede", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 30 October te Suez; de Prinses .Sophie", van Batavia naar Amster dam, passeerde 29 Oct. Kaap del Armi; de „Semarang", van Rotterdam naar Batavia, wnveerdo 29 Oct. Southampton; de „Soonda", van Singapore naar Amsterdam, passeerde 29 Oct. Kaap del Armi; de „Glaucus", van Java naar Hamburg en Amsterdam, arriveerde 30 Oct. te Cuxhavende „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 30 Oct. Port-Said; de „Prins Maurits", van West-Indio naar Amsterdam, vertrok 30 Oct. van H&vre; do „Didam", van Niouw-York naar Rotterdam, is 30 October Prawlepoint gepasseerd; de „Jason", van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrok 28 October van Penang; do „Prins Willem I" vertrok 30 Oct. van Paramaribo naar Amsterdam; do „Prins Willem III" arriveerdo 30 Oct. van Amstordam te Paramaribo. By koninklijk besluit van 28 dezer is benoemd tot lid van do centrale commissie voor do statistiek, mr. J. H. Bergsma, oud-lid van don Raad van Ned.-Indiö, to 's Gravenhage. Benoemd K. J. A. G. baron Collet d'Escury, met 1 Nov. a. s., tot burgomcoster van Honte- nisso, met tookonning van eorvol ontslag als burgemeester van Stoppeldijk en Boschkapello. Benoemd mr. C. Van Nijmegen Schóne- gevel, met 1 Nov. a. s., tot burgemeester van Grootogast. Goedgekourd dat M. A. H. M. Stroink, burgemeester van Wannoperveen, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Met ingang van 1 Jan. a. s. aan G. Coster- man, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Zeist. Aan A. Van Baak, mot ingang van 30 dezer, ontslag verleend als burgemeester van Oud-Beierland. Benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool to Leeuwarden, L. Van der Wal, thans loeraar aan do hoogere burgerschool te Zioriksee. Aan moj. G. Chavannes, geboren te Métiers, in Zwitserland, vergunning verleend tot hot geven van middelbaar onderwijs hiertolando, mits zij overigons aan do daartoe bij de wot gestelde eischen voldoet. Pensioen voileend aan de weduwe van: C. B. H. Hakkort, brievenbesteller, f 325; A. A. Looijen, diroctour van het Koninklijk Kabinet van ponningen enz., to Leidon,/"720; dr. J. C. Van Dooromaal, geneesheer in do gevangenissen te 's-Gravenhage, ƒ660. Cr e in e n g: <1 IV i e ii w 8. Hedenmorgen word op do Aal- mikt alhier door een met brandstof beladen handwagen, welke in groote vaart van do Vischbrug kwain rijden, aan-on over hot boen gereden een b.jaard man, die daardoor eenigo oogenblikken pijn had, maar toch in staat was z\jn weg te vervolgen. Het ongoval liep dus nog gelukkig af. Naar wy vernemen, zal de kogel club „La Force" alhior half November een groot nationaal kegol-concours geven. Do vermoedelijke dader van den in de afgoloopon week te Woubrugge geploegdon kippondiafstal ton nadeolo van den veehouder D. v. B., iemand uit Leideo, is aldaar aangehouden als daarvan verdacht; het go vogel te was reods gebraden. Do wegens ziekelijkheid tot werken bijna ongoschikt geworden arbeider W. P., in het dorp Woubrugge, die zich in do afgeloopen woek per adres tot H. M. de Koningin Regentes wendde om onderstand, ontving daarop bericht, dat zijn verzoek niet voor inwilliging vatbaar werd geacht, het geen waarschijnlijk wel een gevolg zal zijn van do zeer vele dergelijke verzoeken, aan H. M. gedaan. Do volgende prijzen zijn toege- kend voor beantwoording dor prijsvragen over het gebruik van de Djlftsche Sla-olie, uitge schreven door de directie der Nod. Oliefabriek te Delft. Afd. I. Yoor huismoeders en voor vrouwen, die aan het hoofd van een gezin de keuken beheeron: ƒ200, aan mevr. Bakker KorfF Hoogeboom, te Amsterdam; f 50 aan mevr. J. Verster-Kamerlingh Onnes, te Leiden, en rnej. J. Van Sloten, to Amsterdam; ƒ25 aan mevr. Pot,-Meijer, to Tolen; mevr. C. Dek ker, te Enkhuizen; mej. A. C. v. d. Putte, te Leiden, en mej. J. M. Verkerk Veldman, te 's Gravenhage. Afd. II. Voor dienstboden en voor hen, die do kookkunst als bedrijf uitoefenen: 200 aan mej. Bertha Addink Thans, te Delft; ƒ50 aan mej. C. A. Notolenbosch, te Delft, en mej. B. G. Oogjen, te Amsterdam; 25 aan mej. H. A. W. Stephan, te Rotterdam. Afd. III. Voor andere belangstellenden in of deskundigen op het gebied der kookkunst: ƒ100 aan mej. G. Van Maarseveen, te Am sterdam; ƒ25 aan mej. M D. Wittop Koning, te Amsterdam; mej. M. T. Sprenger, te Maastricht; mej. Sophie L. Van Dijk, te 's-Gravenhage, en mej. Sophie Dolleman, te Leiden. Te Haarleramermeor, Spaarn- wouderweg C C 11, ontstond brand in hot huis, bewoond door de wed. C. Vermeer. De brand is vermoedelijk ontstaan doordien do schoorsteen tegen een houten gevel was ge plaatst, Van den inboedel, welke evenwel verzekerd was, is bijna niets gered. Naar het huis van arrest inDen Haag is ovorgebracht de koffiehuishouder K., verdacht van in den nacht van) Vrijdag op Zaterdag jl. brand to hebben gesticht in zijne woning op de Bierkade, door, na verschillende gedeelten der woning mot petroleum te hebben begoten, den brand daarin te hebben gestoken. De verdachte hooft hierop den bovenbewoner, oen der inspecteurs van politie, die met zjjn gezin reeds tor ruste lag, gewaarschuwd on de brandweer gealarmeerd, welke den brand in zfine geboorte stuitte. De verdachte had kortelings zjjn inboedel verzekerd. (D Een heer uit Amsterdam, die gisteren in Den Haag vertoefde, word op straat zijne portefeuille ontrold met ongeveer ƒ65 aan bankpapier. Hot aangekondigde bezoek van genoraal Booth aan ons land is uitgesteld tot Januari van het volgend jaar. Brand in do Warmoosstraat te Amsterdam. Eene geweldige witte rookkolom, van onderen rossig aangetint, drong zich hedennacht omstreeks 12 uren tegen den donkeren storrenhomel naar boven. De lang uitgopluimde polken stegen zóó hoog op en de gloed was zóó fel in do richting der De Ruyter-kado by hot Centraal station, dat men op het Damrak by de Beurs in don waan kwam dat een schip in het Oosterdok in brand stond. Naderendo, zag men echter dat de zuil opsteeg uit do Warmoesstraat. Het was do woning van den hoor Hartog Jacob De Vries, perceel No. 18, waarvan het boven gedeelte, een magazijn van galanterieën cn kinderspeelgoed, in lichterlaaie stond. De brand was op eene niet verklaarbare wijze, omstreeks 12 uren, uitgebroken in beaoold magazijn, terwyi de eigenaar benedon aan 't pakken was. Zjjno tien kinderen, waarvan het jongste veertien maanden is, sliepen op de tweedo vordiepiDg on werden nog met moeite gered, nadat do heer De Vries door do politio was gewaarschuwd. Do brandweer was den zeer sterken brand binnen drie kwartier geheel meester met be hulp van slechts 3 Vechtkranon. Do belendende percoelen bleven gespaard, maar van het aangetaste gebouw zjjn de bovenste ver diepingen geheel uitgebrand. Het huis was voor ƒ20,000 verzekerd by beurspolïs en de inboedel voor 25,000, waarschijnlijk eveneens by beurspolis. Eene groote menigte verdrong zich in de straat en in do stegen, in bedwang gehouden door eono sterke afdeeling politie. (H.) Do verdwenen weosjongen terug- gekeord. Uit Enschodee meldt men aan do „Tel.": In verschillondo bladen is reeds ge schreven over het spoorloos verdwijnen van den 16 jarigen A. F. J. Engel, uit Markeloo, die aldaar by oen boor werkzaam was. Er werd zelfs vermoed, dat hot jongmonsch vermoord zou zijn, zoodat dan ook de zaak in handen van de justitie was. Gistormiddag nu is bedooldo jongen gezond en wel te Enschodee op het politiebureel aangekomen. Wat bleek nu het geval te zfin Niet tevreden met zfine betrekking to Markeloo, heeft by die plaats den 23ston Juli stilletjes verlaton en zich verhuurd by een boer in Pruisen. Door de Pruisische politie is by gisteren, als zijnde niet voorzien van de noodige papieren, over de grenzen gezet on hoden morgen naar Markeloo getransporteerd. Moord te Middolburg. Gister- middag werd voor do Middelburgsche rechtbank behandeld de zaak tegen A. Do B. on C. B., de eerste beschuldigd van ernstigo mishandoling on verwonding mot een mes, met doodelyk gevolg, van Pieter Burghardt, op Hemelvaarts dag, de tweedo van medeplichtigheid aan dezelfde zaak. Het G. M. oischte tegen den eerste zeven jaren gevangenisstraf eu tegen don laatste één jaar. Uitspraak Vrijdag a. s. Do verdediging van den eersten beklaagde was opgedragen aan mr. C. Lucasse. Voorteekens van nieuwo on lusten? In 't Oldambt brandt zoo nu en dan weer een enkele hoop stroo en worden van tijd tot tyd glasruiten verbrijzeld, het laatst by mej. de wed. Poppens, te Nieuwolda. Ver leden winter was dit het begin der woelingen. De 13jarige knaap S. v. d. W., te Holwerd (Frgreep een veulen by den staart en kreeg een geweldigen trap van het dier tegen het onderlijf, met 't gevolg dat de knaap, na ergo pijn, daaraan is bezweken. Eenige dagen geleden werd 'smor gens te 5 uren de arbeider Barrevoets onder het gohucht Beek, nabij 's-Prinsenhagen, op weg naar de boerderij, waar hij workte, aan gevallen door vier mannen, vermoedelijk zoutsmokkelaars, die hem, omdat hy geen centen of tabak had, zóódanig mishandelden, dat hy later op den dag eene bloedspuwing kreeg en nu van de laatste sacramenten is voorzien. Politie en justitie doen onderzoek, doch de daders zijn nog niet gevat. Op de rivier do Oude Maas, nabij Oud-Beierland, had Maandagmorgen een nood lottig ongoval plaats. De stoomboot „De Oude Maas" kwam bij het omvaren van eene land punt in aanraking met eene aak, waarin 5 griendwerkers waren, die allen te water ge raakten. Slechts 2 hunner (ongehuwden) wisten zich te redden; do drie overigen, die vrouwen en kinderen achterlaten, vonden hun dood in de golven. Een misdadiger, die in 1850 tor dood was veroordeeld, doch gratie had gekregen en nu voor zjjn leven te Berlijn gevangen zat, is zjjne verdere straf kwijtgescholden. Do 63- jarige man vroeg dringend, dat men hem in de gevangenis zou laten; hij gaat eene zeer onzekere toekomst te gemoet en voelde zich in de gevangenis zeer op zyn gemak. Zyn verzoek kon niet worden ingewilligd. Dat gedurende de week der Russisch-Fransche feesten te Parys het ver keer on de toevloed van buiten groot waren, zelfs grooter dan te voren werd verwacht, bljjke uit eenige cijfers. De omnibussen hebben die week 5,675,461 passagiers vervoerd, wat 1 millioen meer is dan in dezelfde week van 't vorige jaar. De zes spoorwegmaatschappijen hebben het lot ongekende ontvangsten ge bracht; het maximum werd Zondag 22 dezer verkregen door de „Compagnie de 1' Ouest" met 100,000 reizigers van de banlieue en 20,000 reizigers op do groote lijnen. Ook hebben de theaters buitengewone ont vangsten gemaakt. Zoo bedroegen de gemid delden per avond van het „Ch&telet" 10,500 en van „Palais R->yal" 4000 franken. Hetzelfde kan van de cafó concerts gezegd worden, on der welke de „Folies Bergère" 8000 franken en het „Casino de Paris" 10,000 franken gemiddeld per avond ontvingen. De restaurants van de „Compagnie Duval" hebben hunne inkóopen moeten verviervou digen. Eene eigenaardige troonrede is onlangs door de koninein der Corks-oilanden gehouden. Na een woord van welkom tot de leden der volksvertegenwoordiging, sprak H. M. aldus: „"Wy hebben geene wetsontworpen op gesteld om u in overweging to geven. Do bonds-regeering is nog jong, en wy gelooven dat zy des te hooger in waarde zal ryzen, hoe minder wetten zy geeft. "Wy verzoeken u alleen te beslissen, hoeveel geld wy mogen uitgeven voor het invoeren van insecton etende vogels, want dat is eene aangelegonheid, waarin wy u vooral bevoegd achten tot oordeelen." To Pittsburg (Noord -Amerika) heeft een hevige brand gewoed, waarbij drie gebouwon van 7 verdiepingen, aan de entrepöt- maatscbappy en de ys-maatschappy behoorend, geheel zyn vernield. De schade wordt opl'/4 millioen dollars geschat. Te Londen is de prys dor steen kolen door de handelaars wederom met 4 shillings per ton verhoogd. De werkstakers in Pas-de-Calais. Gisteravond had oene dynamiet-ontploffing plaats tegen de huizen van vier mijnwerkers le Vendin-Leviel, die des morgeDs het werk hadden hervat. Er werd alleen materiëele schade aangericht; niemand werd gekwetst. Eeno bende werkstakers wierp te Lens de gendarmen met steeneneen der laatston loste toon oen revolverschot, waardoor een man gedood werd. Het slachtoffer was geen mijnwerker. Toon eel. De Hollandsche voorstellingen in onzen schouwburg werden gisteravond geopend door de Veroenigde Rotterdamscho Tooneeliston onder directie van de hoeren Lo Gras on Has pels mot de opvoering van „De Erfenis van mynheer Plumot", een blijspel uit do oude doos van Barrière en Capendu, die het twee jaar schreven na „Faux Bonshommes" (Hui chelaars en Weerhanen), cn in 1S58 werd hot voor het eorst vertoond door het Thédtre du Gymnase; in 1870 werd het weer opgevat door het Theatre du Vaudeville, daarna is het in 1873 nogmaals gespeeld en nu is het in den aanvang van dit jaar, op zijne reis over de planken, in het Odéon vertoond. By ons te lande komen de stukken van Barrière nu en dan ook eens te voorschijn, maar niet voor langen tyd. Het laatst werd deze „Erfenis" hier te lande vertoond in 187S met don heer Rosier Faassen als Plumet, welke rol nu vervuld werd door don heer Willem Van Zuylen. Oorspronkelijk heeft het blyspel vier be drijven gehad en zoo wordt het in het Nederlandsch vertaald ook gespeeld; maar op raad van Vitu heeft men de stof in drie be drijven samengetrokken, en aldus vertoont men het te Parys. j Ook de Nedeilandsche vertaling zou bij ééQ bedrijf minder zeker niet geleden hebbon. Toch is het een aanger^am onderhoudend I tooneelwerk, dat hoofdzakelijk gebaseerd is op het intrigeeren van neefjes en nichtjes ter wille van de erfenis van Plumet, den weerhaan, die onophoudelijk van opinie over zyne bloedverwanten verandert, ofschoon dit wel wat lang duurt, totdat hy gelukkig trouwt, gelukkig nl. omdat nu het gekibbel uit is. Aan alleraardigste, maar ook treffende tooneelen, o. a. tusscben de twee gepension- neerde ritmeesters, de arme ooms van Plumets bruidje, (de beide gebroeders Haspels en mevr. Van Eysden-Vink), ontbrak het daarbij niet. De rollen van die beide, tolkens met elkaar twist hebbende, maar toch aan elkaar gehechte broeders zjjn dankbaar en werden met bijzonder gevoel gespeeld. De heer Willem Van Zuylen, wien reeds by zyn eerste optreden een fraaie krans word aangeboden, was een voortreffelijk type en onder zyn invloed heerschte er in het spel van allen veel levendigheid. Dit maakte dat het zeer talryk opgekomen publiek al had de inhoud van hot stuk eigenlijk niet veel om het liif zich kostelijk amuseerde en meermalen, o. a. by het verschijnen van den door den heer Henri De Vries voorge stelden neef van Plumet, Eduard Martel, met zyn niet vervlogen, maar verloopen jeugd, het uitschaterde van lachen. Bijzondere vermelding verdient ook mej. Alida Klein, die als Pauline Protat, met haren invloed op Plumet, door hem tot het huwelijk met Clémence te bewegen, wederom liet zien dat zij meer kan dan zy dikwijls geeft. Sommigen hebben getracht uit tevorschen van wien de nieuwe vertaling van dit stuk is, wie het is, die zich achter het pseudoniem Elge verschuilt. Allicht zou men meenen hierin de initialen van een der directeuren van het gezelschap te herkennen; vermoedelyk ten onrechte, want do heer Le Gras, zoo rede neeren zy, zou zeker de uitdrukking„je kunt die erfenis wel op je buik schrijven", welke de oude vertaling van Soranus ontsierde en eene inderdaad zeer vrye vertaling is van hetgeen in den Franschen tekst staat, niet hebben overgenomen. Als nastukje werd gegeven het eveneens bekende „Regen en Zonneschijn", welks onbe duidendheid grootendeels gered werd door het spel van mevrouw Van Eysden-Vink en den heer De Vries. De geheimzinnige yerdwijniug. Het onderzoek in den omtrek van het Paviljoen op den Laarderberg werd Maandag voortgezet door ongeveor driehonderd man artillerie en infanterie, onder bevel van kapitein Van der Nagel. Tot den middag werd ijverig gezocht, doch er werd niets anders gevonden dan in den boschrand een beenen knoop on een half ver gaan papieren servetje van het hotel Laarder berg. Behalve de militairen, die dienst hadden, en den heer Batelt, hoofdinspecteur van de Amsterdamscho recherche, waren er ook nog eenige belangstellenden, o. a. een paar teeke naars voor Engelsche tydschriften. Sommigen der officieren hebben honden mede genomen om te speurendie dieren jaagden er naar hartelust achter de hazen en konynen. Hot plan bestond om, als do strook achter den watertoren gehoel was doorzocht, een onderzoek in te stellen op de hei tusschen het kamp en Bussum. By dit tot halfdrie voortgezet onderzoek werden de kogelvangers van de schietbaan doorzocht, evenwel zonder succes. Later werden op do hei tusschen den watertoren en Hilversum de twee middelste baleinen gevonden van een grys korset, onder eenig zand verborgen. Deze twee reepen, die nog verbonden waren door de koperen haken en oogon, waren blijkbaar uitgesneden uit het korset. Heden wordt het terrein by de oude Bu6sumsche renbaan doorzocht en de bosschen in den omtrek. Het „Noordbr. Dagbl." komt do lectuur over De Jong met eene bijdrage vermeerderen, die belangwekkend gonoeg is, ze hier mede te deelen. „Zekere J. H., 51 jaren, stoker van beroep, geboren en laatst wonende te Amsterdam, bevindt zich in do gevangenis te 's-Hertogen- bosch. Hij heeft zich als landlooper aangemeld, doch schynt de bedoeling te hebben een en ander mede te deelen omtrent zekeren "Willem Trompet, alias De Jong. „Genoemde H. zegt pertinent in De Jongs portret te herkennon dat van eene persoonlijk heid, die zich indertyd in zyne qaaliteit als hofmeester noemde Willem Trompet, met welken persoon hy langen tyd intieme rela'ies gehad heeft Acht jaren laüg heeft hy hem gekend en menige zeereis gemaakt op schepen waar hij als stoker, De Jong als hofmeester werkzaam was. Verschillende reizen hebben zy samen gemaakt van Holland naar Londen, Nieuw-York, Chicago, Porto, Bilbao, enz. „Mocht de man waarheid spreken, dan is niemand anders dan De Jong (Trompet) de moordenaar van Anna Verhoeven, de meid, die in den avond van 29 Maart 1892 ten huize van den heer Viotta aan de Prinsen gracht, te Amsterdam, vermoord is. „De JoDg heeft na dien moord aan H. zyne wandaad medegedeeldsamen hebben zy eenige dagen geteerd van het geld, dat ge stolen was by gelegenheid van den moord. H. weet de plaats zelfs mede te deelen, waar Trompet zich van de bloedsporen gereinigd 1 eeft. „De Jong moet eens aan H. hebben voor- gestold, diens vrouw even van kant te maken. H. heeft een tydlang] een wrok tegen zyne vrouw gehad. „Veel, zeor voel weet H. nog mede to deelenwy achten ons echter niet gerechtigd nu reeds neer te schryven wat wij weten en zoodoende een justitieel onderzoek vGora.t te loopen. „Wel kan nog gemeld, dat H. meermalen moordwerktuigen van De Jong gezien heeft dat H. op de hoogte is van te Londen ge pleegde misdaden; dat hy, de eerste maal dat Sara Juett in De Jongs gezelschap de Noordzee overstak per Harwichboot, met be stemming naar Rotterdam, Sara Juett ge waarschuwd heeft voor den persoon van De Jong. „Verdere mededeelingen moeten wy alsnog voor ons houden. Wy hopen echter op deze zaak terug te komen, zoodra omstandigheden het toelaten." De Jong zal wegens de beschuldiging van oplichterij nog voorkomen, maar dit kan nog eenigen tyd duren. INGEZONDEN. Het dilettantendom gewaarschuwd. Zelfs aan hermelyn is een zwart puntje. Wy zullen dan ook geene tranen storten nu oen ingezonden stuk in het „L. Dagblad" van Maandag rectificatie geeft ter zake van iets, dat niet heel duidelyk is aangetoond, maar waaruit valt op te maken dat de keurige tentoon stelling van overheerlyke teeken- en schilder kunst-voortbrengselen voor enkelen reden tot pruttelen heeft opgeleverd. Maar wat de inzenders wel beoogen met de tirade over „het vrywel welig voort woekerende dilettantisme hier ter stede" is zoo onbegrijpelijk als het archi-modern schil derstuk, dat op de laatste tentoonstelling op velen den indruk maakte van eene hevig gekleurde nachtmerrie. Is dit eene uitdrukking van personen, die, in het volle bewustzyn van hun volmaakt kunstenaarschap, hunne hooge minachting over het dilettantendom uitstorten? Denk die dilettanten eens weg van de tentoonstellingen, wat blijft er dan over? Kunstenaars? Een teekenmeester kan zich toch moeilyk voorstellen dat hy enkel kun stenaars zal kweeken. Zou zulk oene ver wachting niet iets hebben van eene gebrekkige navolging dor gelykeDis, die oen professor te pas bracht by het kleine getal doctorandi in zyn vak? Aan het eind der gelykenis brengt do leeuwin het op hare prolificiteit snoevend konijn tot zwygen door het antwoord „maar myu óóne, is een leeuw'" Moet het „vrywel welig voortwoekerende dilettantendom hier ter stede" in afwachting van dien éénen leeuw en zyne familie, het terrein alvast ruimen? BUITENLAND. Zwitserland. By de driejaarlyksche verkiezingen voor den Nationalen Raad te Bern zyn de radicalen in de meerderheid gebleven. De socialisten hebben volkomen de neder laag geleden. Spanje. Inzake de verwikkelingen van Spanje met Marokko wordt uit Madrid gemeld dat de minister van oorlog eerstdaags naar Afrika zal vertrekken. Prins Ferdinand van Bourbon, die als ver mist is opgegeven, bevindt zich in een buiten fort van Melilla. Hy heeft met den grootsten moed meegevochten. Men zegt dat de Kabylen gisteren een aan val hebben gedaan op eeno versterking en na een hardnekkig gevecht met groote ver liezen werden afgeslagen. Het tweede legercorps zal heden aankomen. Do republikeinsche minderheid in de Cortez heeft gisteren eene vergadering ge houden onder voorzitterschap van den oud- minister Pi y Margall, en besloot, met het. oog op de ernstigo gebeurtenissen in Marokko, weder te verscbynen in de aanstaande zitting van bet Parlement, waarvan zij de onmid dellijke byeenroeping zal eischen. In brieven uit Madrid wordt gezegd, dat de conservatieven weer aan het bewind trachten te komen door van de tegenwoor dige omstandigheden gebruik te maken. Men houdt het er voor, dat de veldtocht in Marokko gevaarlijk zal zyn. Een Engelsch eskader, bestaande uit 20 bodems, wordt te Gibraltar verwacht met het oog op de verwikkelingen in Marokko. KOLONIËN. BATAVIA, 27 29 September. Naar do „Deli-Crt." omtrent de Tamiaüg- scbe troebelen meldt, bracht de telegraaf de heuglyke tyding dat ook de sterke benting ToeDgkoeb, in Groot-Al jah buiten de gecon- centeeerde linie gelegen, door de Uoslemin is ontruimd en door onze troepen wordt bezet. Kroeng kali volgt. De zaken op Atj h hebben, dank zy de hulp van T. Oemar, en het handel', nd op treden van de met ons bevriende hoofden T. Nja Banta en T. Neq, vry plotseling een anderen loop genomen dan dien van uiterst behoedzame reserve, waaraan men langzamer hand was gewend geraakt, en het uo^r ons bezette terrein ten gevolge van de over winningen onzer vrienden belangrijk uitge breid. Of dit nu tot eene spoedige geV.cl)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2