•fcwO-JU—IU IW openingen aangebracht, welke voor afvoer vati bodorven lucht zorgden. De spreien* eindigde hiermede z(jne voor dracht en ward door den voorzitter namens de vergadering voor zyne bydrago bedankt. Het hoofdbestuur der Maatschappij had ouder gewoonto weder verschillende brandende vragen, o. a wijst ons aan hen, die in hunne bouwwerken een oorspronkelijk type vertoo- nen en een eigen karakter hebbenwat is uw oordeel over partiele bestedingen; verder over Morleysteen, comentvlooren, parquets- tapis, levertraan in plaats van lijnolie, cham pignons, enz., maar ook over kamers van arbeid, werkeloosheid on hygiène. Voor al dezo vragen werden commissiën benoemd, die in eene der volgende vergaderin gen hun rapport ter tafel zullen brengen om besproken to worden. Naar aanleiding van den wensch der afd. Leiden van hot Ned. "Werkliedenverbond om als lid to worden toegelaton, werd besloten, ook in verband met het reglement, geene veroenigingen, doch alleei* personen to ballo- toeren. Hier tor stede heeft op initiatiof van het Dep. Leiden van het „Nut" zich een comité gevormd ter bestrijding van werkeloosheid. Dit comité wenschte dat eon afgevaardigde van de afdeeling daarin zitting nam. Do ver gadering benoemde daarvoor den heer J. J. Planjer. In do vragenbus werden 2 vragen gevonden, éóne over het gebruik van Belgischen steen en «'éne over het rapport omtrent de Gehoor zaal alhier. Baido vragen gaven eene levendige discussie en werden geheel afbehandeld. Do voorzitter sloot daarna dezo vergadering met eeno horinnering aan de leden om iets van hunne teekeningen of andere zaken af te staan voor do tentoonstelling bjj de herdenking van het 25 jarig bestaan der afdeeling, welke den 23sten Nov. zal gehouden worden. Geinengd IVienws. Het Yarióté-gezelschap, directeur t/o heer H. Van Os, uit Rotterdam, gaf gister-, Zondagavond een „Grand Spectacle Concert" in het Schouwburglokaal „Vondelhoven". Dat zulke voorstellingen zeer gewild zyn, bloek ook nu weer uit de stampvolle zaal. Het geheele programma te bespreken, zou ons te ver voeren, doch wo willen toch even wijzen op do voordrachten van den heer N. De Haas, op „the Cromwolls", English song-, dance- and pantomisme artists. In het kort: alles wat er te zien en te hooron gegeven werd, mocht ieders goedkeuring wegdragon, getuige het telkons luide applaus, dat door de zaal weorklonk. Velen hopen daarom dat de lieer Uljee, vooral met het oog op do nu naderende winter avonden, het Leidsche publiek nog menig genoeglijk avondje zal verschaffen. Naar wij vernemen, zal do alhier in do helft van November te houden chrysan- thomums-tentoonstelling plaats hebben in de buiten-sociëtoit „Amicitia." Vele bloemkwee- kers bereiden zich reods voor op deelneming aan do expositie dier schoono, in zoovele fijno schakeoringen voorkomende bloemen. Aan den Niouwen Rijn geraakte hodenmiddag een jongen to water, spoedig gevolgd door oon ander, dio hem redden wilde. Eon derde persoon 6prong or by en rodde do twee drenkelingen. Door hot uitglijden van zijn bougol had do baggerman Z. Zaterdag namid dag to halfvyf hot ongeluk van zyno schuit in het Levendaal to vallen. Met behulp van eonigo personen werd de man op het drogo gebracht. Door hotgemeentebostuurvan 's-Gravenhage worden eenige aanvullingen voorgesteld der politie-verordoning. Hoofd- zakoiyk zyn dit maatregelen, dio elders reeds zyn ingevoerd. Alleen de volgonde bepaling is zeker iets nieuws. Ten einde alles weg te nemen, wat stoornis in het onderwys aan het Gymnasium goeft, wordt aan de Haagscho Tramwegmaatschappy do verplichting opgelegd om haro wagens in de nabyheid van het gebouw stapvoets to doen ryden. Hot gebod is ook tot andere voortuigen dan trams uitgebreid. By den commissaris van politie te Scheveningen, den heer L. G. Vernóe, zyn nog voor den jeugdigen dierenboschormer Jac. Tuyt giften ingekomen uit 's-Gravenhago, Dioron, Deventer, Rotterdam en Scheveningen. Zaterdag-middag gaf de arres tatie van twee beschonken personen op de Gedempte Botersloot te Rotterdam weder aanleiding tot eon hevig verzet van een kwaad willig publiek. Een twintigtal agenten, door eon ryksveldwachter, een brugwachter, een matroos en eon paar burgers geholpen, slaag don er ten slotte in de beide beschonkenen, alsook twee dergenen, dio zich het hevigst verzet hadden, naar het politebureel op do Kaasmarkt te brengen. Plot trekken van do hartsvangers bloek by deze gelegenheid vol- doendo om den kwaadwilligen ontzag in te boezemen. Er werd daarvan echter geon ge bruik gemaakt. Van een der agenten werd de helm stukgeslagen. To Rotterdam, oen der vier groote centra van don veehandel in ons vaderland, gaat tegonwoordig al zeer veel om. Zoo liet do maatschappy van den stoombootdienst op do Lok op den jongsten marktdag varen: eeno veoboot van Culemborg, oeno van Nieuw- poort, eeno van Groot-Aminers, eene van Borg Ambacht en oene van Streefkerk, terwyl daarenboven met do geregeldo dionsten der stoombooten .Schoonhoven", „Culoinborg en Vreeswijk" mode veel -vee vervoerd werd. Men schryft uit Amsterdam: Eene der Amsterdamsche vakvereenigiDgen heeft een goed voorbeeld gegeven met het oog op de werkeloosheid. De schoenmakorsvoreeni- ging „Steeds voorwaarts", eeno machtige organisatie heeft gesticht oen informatie bureau tot het verkregen van arbeid. Vier patroons in verschillende deelen onzer stad hebben zich beschikbaar gesteld om de namen op te nemen van gezellen, die werk zoeken, en van bazen, die kDschts willen aanstellen, 's Avonds worden die verschillende namen opgenomen in een boek aan het centraal bureau. Daar kunnen dus alle inlichtingen worden verschaft. Vooral voor de werkgevers is deze inrichting van groot gewicht. Met 1 November treedt het stelsel in werking. Zaterdag-avond omstreeks zeven uren ontstond te Amsterdam in eeno loods op do werf „Koning William", van den hoer Heemstede Obelt, Hoogte Kadyk, brand, welke zich in den beginne vry ernstig liet aanzien. De brandweer, die spoedig ter plaatse aanwezig was, bluschte de vlammen binnen korten tijd. De „Jan Van der Heyden", welk* ook op de plaats des onheils kwam, behoefde geen water te geven. In de loods waren eenige booten opgestapeld, die alle verbrandden. Alles was by beurspolis verzekerd, uitgezonderd eenige brancards, waaronder een van het „Witto Kruis." Slechte tyden. Eene landbou- werswoniüg onder Haarlemmerliede met 11 HA. weiland bracht in publieke veiling op f 22,490twaalf jaren geleden was die hofstedo aangekocht voor f 36,000. Met het oog op den druk der tyden maken zich meerdere gezinnen, zoowel in deze gemeente als te Haarlemmer meer, tot landverhuizing gereed. Een mooi voorbeeld gaven enkele landhoeren onder laatstgenoemde gemeente en Sloten, door 5 en 10 pCt. mindoring in pachtsom too to staan, in hoofdzaak tot aankoop van veevoeder, doordat de hooioogst gering was. Een schippersj ongon to Meppel is Vrydag aan de Aziatische cholera overleden. Gisteren is ook de vader van den knaap aangetast en naar de barak vervoerd. Schipper P. Karsten aldaar, die Zaterdag door cholera asiatica werd aangetast, is in den loop van den dag overleden. Te Hansweord is het geneeskundig onder zoek op uit België komende schepen opge- hevon. Zaterdag had te Zeist een eerste geval van cholera met doodelyken afloop plaats. De over ledene is eeno vrouw van 72 jaren. Een inge steld onderzoek door den geneeskundigen inspecteur bracht aan het licht, dat de be woners van dat huis water gebruikten uit eene pomp, by eon varkenshok geplaatst, torwyi een gemoente-pomp, die uitstekend water geeft, in de onmiddelyken nabyheid staat. Naar aanleiding van oon paar cholera-go- vallen, in de Pekela's voorgekomen, is hot kanaalwater to Veendam door den burge meester dier gemeente besmet verklaard. Toch heeft de raad van Voendam met op één na algemeene stemmen bosloton, de kermis a. s. Dinsdag te laten doorgaan. De vyfdaagsche quarantaine, welke tusschen- dekspassagiors vóór hun vertrek naar Amerika in het hotel der N.-A. S.-Maatschappij te Rot terdam fot dusverre moeten ondergaan, wordt met het eindo dezer maand opgeheven. Ook de quarantaine wegens het heerschen van cholera, to Lobith ingesteld voor de uit Duitschland komende schepen, is opgeheven. Do „Rhenus" vertrekt van daar wederom naar Nymegen. Te Beek, by Nymegen, wordt door belasting-ambtenaren reeds zes weken lang een even over de grenzen gelegen Luis bewaakt, waarin ongeveer 180 KG. chloroform bewaard wordt, naar men vermoedt mot het voornemen om die in Nederland binnen te smokkelen. Overdag bewaakt een ambtenaar voor en een ander achter het huis den schat; 's nachts worden de posten verdubbeld. De administratie weet voor wien het chloroform bestemd is. Het vierjarig dochtertje van den heer H. Relnink, te Surhuisterveen (Fr.), speelde in de nabyheid der oudorlyko woning, doch viel al spelende in eone sloot, waarin het wichtje verdronk. Ten huize van dr. Van Praag, Amstel 171, te Amsterdam, is diefstal met buitenbraak gepleegd. Het perceel was sinds oonigo dagen tydeiyk onbewoond. By hunne thuiskomst vonden de bewoners alle kasten en deuren opengebroken, doch vroemd genoeg, niet veel gestolen; het voornaamste is eone pendule met coupos on oenig kleingeld. De voorwerpen van waarde zyn onaangeroerd gebleven, doch er is veel vernield. Ook de wynkelder was opengebrokende dieven bobben zich echter met slechts éóne flesch vergenoegd. Dj politie houdt zich mot het onderzoek bezig. De stryd in Zui d-A f r i k a. Do Engelsche regoering heefc nu opheldering gegeven over den moord op do gezanten van den Matabelen koning Lobengula. Volgen^een officiéél telegram van sir Henry Loch, dat roeds verleden Maandagavond ontvangen werd, maar eerst nu openbaar is gemaakt, heeft de zaak zich aldus toegedragen: Den lSden October kwam de koopman Dawson met drie inboorlingen, gezanten van Lobengula, in het kamp van kolonel Goold-Adams. De kolonel, die niet wist dat zy als gezanten kwamen, gaf, toon hy hoorde dat do inboorlingon hot kamp wildon verlaten, bevel hen daar te houden, totdat hy van Dawson zou vernomen hebben, wie en wat zy waren. De inboor lingen werden daardoor ongerust; een hunner stak twee soldaten dood en werd by eeno poging om lo ontvluchten neergeschotenden tweede trof hetzelfde lot. De dorde inboor ling, een halfbroeder van Lobengula, is met Dawson naar Palapyo vertrokkon. Het slot van 6ir Henry's telegram luidt: „Dözq gebeurtenis is diep to betreuren en ik heb het strengste onderzoek gelast." Volgens berichten uit Kaapstad wenscht de Engelsche regeering nu reeds met de „Chartered Company" de vredesvoorwaarden met Lobengula vast te stellen, in afwachting dat deze verslagen wordt; de onderhandelingen tusschen de regeering en de „Company" zullen, naar men zegt, weldra beginnen. Op verzoek van den opper-commissaris zal sir F. Carrington met de eerste mail naar Zuid- Afrika vertrekken, om met sir Henry Locb te boraadslagen over de verdere maatregelen, die in Matabelen-land noodig kunnen worden. Eene strydmacht van 300 man is Vrijdag uit Mafekiug vertrokken naar Tati, waar zy binnen 25 dagen verwacht wordt. Moord van een Italiaan. By eene vechtpartq in de Bethlehem-kerk te Jeruzalem is een Italiaanscho monnik ge dood en werden twee andere gewond. De Italiaanscho consul heeft geëischt dat een onderzoek zal ingosteld worden. Op het oogen'olik dat de Russische officieren Dinsdagavond van Parqs naar Lyon vertrokkon, heeft iemand in de vlak bij het station gelegen gevangenis Mazas getracht zich op te hangen. Golukkig werd hij door een cipier bytijds afgesneden. Door den directeur ondervraagd wat hem gedreven had, antwoordde Jrq met de grootste opgewonden heid: „Hoe wilt ge, dat iemand zich niet van kant maakt, die op zulk een oogenblik ge vangen zit?" Volgens do „NewYork Herald" begint men zich ongerust to maken over het lot van kapitein Nansen en zyn schip de „Fram". Zooals bekend is, tracht kapitein Nansen de Noordpool te bereiken. Eenige Samojeden hebben bet schip gerui- men tyd geleden gezien in de Jugor Schar- straat, zynde de doorvaart tusscben Siberië en het eiland "Waigat. Aangezien do Jugor Scharstraat evenwel niet bqzonder lang is en sedert van de „Fram" niets meer vernomen werd, maakt men zich ernstig ongerust over hot lot van het schip. Deskundigen beweren dat de „Fram" öf vergaan is, öf do Nieuwe Siberische eilanden heeft bereikt. Do geheimzinnige verdwijning. Naar de „Tel." verneemt, heeft de justitie te Arnhem den 25sten dezer een onderzook ingesteld naar het lyk van miss Sarah Anna Juott in de bosschcn by Oosterboek mot do St.-Bernardshondon van don heer E Lofvers to Dieren. Het onderzook zal worden voortgezet. Volgens do „A. Ct." werd een put uitgo dregd, gelogen by de uitspanning Doornwerth, waar men vermoedt dat De Jong hot lyk van miss Juett zou ingeworpen hebben. Op de Blaricumsche heide, achter de Crai- loosche bosschen, is Zaterdag don goheelon dag gezocht naar het lyk van de vermiste Maria Schmitz. Dien morgen vertrok do heer Batelt naar Laren. Het onderzoek geschiedde ditmaal door militairen, artillerie en infanterie, met kader mee een driehonderd man, onder bevel van don kapitein Van der Nagel, dio op verzoek van den minister van justitie waren gerequireerd uit het garnizoen te Naarden. Het onderzoek heeft niet de resultaten op geleverd, welke men er van hoopte. Heden, Maandag, zou de heide aan den an deren kant van den straatweg, in de buurt van den watertoren, worden onderzocht. Na nog het gevoelen te hebben medege deeld van do lieoren dr. W. P. Ruyscb, te 's Gravenhage, prof. dr. D. Doyer, to Leiden, en dr. Wintgens, te Roermond, wier adviezen geeno nieuwe gezichtspunten openen (prof. Doyor deelt mede dat naar zfine meening het hypnotiseeren voor do gezondheid gevaarlyk is en niet te vertrouwen), komt do „Amst. Ct." tot de volgende conclusie: „Indien wy uit de ingekomen antwoorden oeno conclusie zouden trekken, dan zou het deze zyn, dat het advies van de deskundigen als dr. Van Renthergem en Arie De Jong door do meeste medici wordt erkend en dat hypnose, toegepast door een deskundig geneesheer, geon gevaar oplevert, doch voor eene toepassing tot hot verkrygen van aauwyzingen by verdach ten èn van oen juridisch ön van een medisch standpunt als verwerpelyk wordt beschouwd. BUITENLAND. Frankrijk. Een der leiders van de socialistischo groep in do Kamor heeft aan oen vertegenwoordiger der „Matin" verklaard, dat de socialisten onmiddeliyk na het byeenkomen der Kamer zullen verzoeken, dat het ministerie-Dupuy in staat van beschuldiging gesteld wordt. „Weigert de Kamer dit verzoek, dan zullen wy bywyzo van protest allen de zaal ver laten", verklaarde do afgevaardigde. Naar aan leiding van dit bericht vraagt de „Tomps" of daardoor de toestand der proletariërs zal verbeteren. „De zaal in massa verlaten als gezamenlijke betooging is in het reglement van de Kamer verboden", zegt het regoerings- blad verder; „men zou in dit geval echter niet streng kunnen zyn en den heeren socia- listischen afgevaardigden kunnen veroorloven wat lucht te happen, als zy daaraan zooveel behoefte hebben. Mochten z\j soms niet terug- keeren, dan moet men ze vooral niet laten halen, die afgevaardigden, waarop het volk trot8ch mag zijn en voor wie het algemeen stemrecht al to toegevend is geweest." Duit-ücliland. Do „Kreuzzeitung" spreekt een elders ver meld telegram tegen, volgons hetwolk de Duitsche regoering by de regeering van de Transvaal zou geprotesteerd hebben tegen het verleenen van hot dynamietmonopolio aan oene Fransche maatschappy. Duitschland, zegt het blad, heeft wel is waar groote be langen in de Zuid Afrikaansche republiek, maar het is de vraag, of dynamiet tot de artikelen van vrye concurrentie behoort. De stryd over het dynamietmonopolio schynt meer een stryd van binnenlandsche belangen te zyn, en misschien in het de wensoh van zekere kringen geweest, er vreemde mogendheden in to betrekken. Prof. Schweninger is na eene korte vacantie te Friedrichsruhe teruggekeerd en bevond toen dat prins Von Bismarck nog lang niet woer op krachten is gekomen; hy heeft hem daarom de grootste voorzichtigheid en volkomen rust aanbevolen. De prins moet vooreerst van zyne reis naar Varzin afzien on zal waarscbynlyk den geheelen winter te Friedrichsruhe moeten doorbrengen. Von "Bismarck s geestelyko vermogens hebben door de ziekte niets geleden, zoodat hy in staat is veel te schryven en te lezen. De beide Franschen, die in Augustus to Kiel gevangen werden genomen onder de verdenking van spionnage, zullen terechtstaan wegens hoogverraad. De Duitsche keizer heeft inzage ver langd van alle stukken in het proces wegens woeker, dat tegenwoordig voor de rechtbank te Hannover gevoerd wordt en waarin een zestigtal officieren van het Duitsche leger betrokken zyn, hetzy als slachtoffers, hetzy als getuigen. Keizer Wilhelm heeft tevens gelast dat allo regimentscommandanten een onderzoek moeten instellen naar het bedrag van de schulden, welke de officieren hebben, en uit te maken, of deze schulden door het spel zyn veroorzaakt. De commandanten moeten aan den minister van oorlog rapport uitbren gen over den uitslag van hun onderzoek. De keizer heeft uitdrukkelijk verklaard, dat hy krachtig tegen de speelwoede zal optreden en de officieren, die aan het spel verslaafd zyn, zonder onderscheid uit den dienst zal ontslaan. Spanje. De vyandelykheden by Melilla zyn aange vangen, zoo meldde eeü telegram uit Spanje. Eigenlijk wa6 dat reeds lang gebeurd, maar waarscbynlyk gaan de Spanjaarden nu offen sief te werk. Generaal Macia veert hen aan. Intusschen wordt verzekerd, dat ook de keizer van Marokko tegen de Rif Kabylen oprukt, maar eerst over vier weken hen zóu kunnen bereiken. Wanneer hy dan tegenover do zegevierende Spaujaardon staat, zullón- moeilijkheden niet uitblyven, maar misschien gelukt het eene ernstige botsing te voorkomen. Volgens latere berichten hebben de Spaan- sche troepen eeno kleine nederlaag by Melilla geleden. Terwyl zy bezig waren met hot aan leggen van loopgraven vóór het fort Cabellos, werden zy door de Kabylen overvallen en moesten zich voor de overmacht terugtrokken. Generaal Margallo zelf gaf bevel tot den terugtocht. De bladen te Madrid sporen tot kalmte aaD, maar hekelen de onvoorzichtigheid van gene raal Margallo. Mon zegt dat de artillerie der forten van Melilla den vyand zware verliezen berokkende. De kruiser „Venavisto" dwong de Arabieren tot den aftocht. Na het ontvangen van het gewichtige nieuws uit Melilla kwam de ministerraad gisteren by een onder voorzitterschap van Sagasta. Er is besloten niets van het voorgevallene voor het publiek geheim te houden en de „Gaceta", het officiëele orgaan, deelt dan ook alle be richten door do regeering uit Melilla ontvan gen, mede. Generaal Margallo, do gouverneur van Melilla, is Zaterdag gesneuveld in oen gevecht met de Kabylen. Dezen leden groote verliezen aan de zyde der Spanjaarden was het verlies geriog. Generaal Mathias zal het bevel op zich nemen. Er zullen onmiddeliyk verster- kiügen worden gezonden. Generaal Margallo sneuvelde by eon uitval uit het fort Cabreziras, waarin hy was opge sloten. Kort daarna werd het fort ontzet door inmiddels aangekomen versterkingen. Do Ara bieren telden 10,000 man togen 2000 Span jaarden, die over eone lijn van 4 kilometers verdoold waren. De „Imparcial" spreekt van 70 dooden en 122 gewonden. Men gelooft echter, dat het verlies grooter is. Generaal Ortega heeft do burgery van Melilla van wapenen voorzien in afwachting van de versterkingen, welke moeten komen. Groot-Britaunië. Men seint uit Portsmouth dat het pantser- schip 1ste klasse „Ramillies" vertrokken is om zich by het eskader in de Middellandsche Zoe te voegen. Dit pantserschip is aangewezen om do plaats van de verongelakte „Victoria" te vervullen. Het Engelsche eskader vertok gisternamiddag te 4 uren van La Spezzia naar Gibraltar. Do menigte op de kaden en de talryke personen, die in booten rondvoeren, juichten de Engel- schen zeer toe. Een by het departement van koloniën ontvangen telegram omtrent den Matabelen- oorlog meldt, dat de Engelsche troepen onder bevel van kolonel Goold Adams eene stel ling hebben ingenomen op eenigen afstand van de rivier Rama, ongeveer 55 mylen van de plaats, waar de weg van Catti deze rivier snydt. Zy wachten op de aankomst van levens middelen en ammunitie, welke onderweg zyn. Kolonel Adams heeft voorposten uitgezonden om de kraals in den omtrek van Buluwayo, die door koning Lobengula bezet zyn, te verkennen. Oosten:i~ijl£-lïoiigr.->XoFiui-c*liie. In parlementaire kringen te Weenen loopt een gerucht, hetwelk ook door verscheidene bladen wordt medegodeeld, dat graaf Taaffe zyn ontslag heeft genomen. Andere bladen verzekeren dat do aanvrage om ontslag tot nu toe nog niet is ingediend, en zy schynen het by het rechte eind te hebben. Keizor Frans Jozef is Zaterdag morgen om vyf uren in de hoofdstad teruggekeerd, ten einde de quaestie tot eene oplossing te brengen. Volgens eeno officieuze mededeeling, welke heden in de dagbladen te "Weenen zal ver schijnen, heeft het ministerie nog niet zyn ontslag genomen, maar is eene gewichtige be slissing weldra te wachten. Hedenmorgen is ministerraad gehouden, onder voorzitterschap van den keizer. Mocht graaf Taaffe als minister-president aftreden en niet opnieuw door don keizer met de vorming van een kabinet worden be last, dan zouden, volgcn3 het „Berliner Tago blatt," öf graaf Badeni, öf graaf Windischgr&tz voor het premierschap in aanmerking komen. Genoemd blad troost zich met de gedachte, dat hetzy graaf Taaffe al dan niet weder op treedt, in allen gevalle het Taaffe-systeem, t. w. de politiek van „schipperen," heeft af gedaan. "Voreonigde Staten. Na eene rede van den hoer Sherman heeft de Senaat besloten Zaterdag niet over het ontworp-Voorhees te stemmen. De leiders ver wachtten dat de stemming heden, Maandag, zal plaats hebben. By het ontworp-Voorhees wordt voorgesteld dat zilver en goud beide als standaard-munt in gebruik zullen blyven. Zoowel goud als zilver zullen gemunt worden tot geld van gelyke innerlyke en verwisselbare waarde, in eene verhouding, die zal worden vast gesteld by internationale overeenkomst, of door wettelyke waarborgen, die de hand having der vaste verhouding tusschen beide metalen en de gelfjko betaalkracht van eiken dollar ten allen tyde kunnen verzekeren. Bq dit voorstel wordt verder bepaald dat in de wet van 14 Juli 1890 (de Sherman-Act) de clausule betreffende den aankoop van 4,500,010 onsen zilver per maand zal worden opgeheven. De burgemeester van Chicago, majoor Carter Harrison, is in zyne woning doodge schoten. Omstreeks vyf aren kwam Zaterdag jl. een man den burgemeester sproken en loste, na op zyn schellen binnengelaten te zün, vier revolverschoten op hém. De burgemeester, die op de sofa lag, werd doodelyk getroffen en overleed twintig minuten later. De moor denaar werd in hechtenis genomen en naar het stadhuis gebracht. De politie had groote moeite om den man te beschermen tegen de woedende volksmenigte, die hem wilde lynchen. De moordenaar heet Prendorgast, had reeds herhaaldelijk naar verschillende posten ge solliciteerd en was dus een z.g. „baantjes jager". Sedert eenige dagen had hy reeds blyken van zinsverbijstering gegeven. De burgemeester Harrison was een bejaard man. Na zyne rechtsgeleerde studiën vol tooid te hebben, maakte hy geduronde twee jaren eeno reis door Europa en vestigde zich daarna te Chicago, waar hy eene handels zaak vestigde. In 1879, na zyn terugkeer van eene tweede reis naar Europa, word by door de democratischo party tot lid van het Huis van Afgevaardigden gekozen. Kort daarna werd hy gekozen tot burgemeester van Chicago, een post, dien hy gedurende vele jaren bekleedde. Do heer Harrison speelde eene groote rol in de politiek en had roeds meermalen hevige twisten met zyne republikeinsche tegenstanders. Over eenige dagen zou de burgemeester in het huweiyk zyn getreden met miss Annie Howard, eeue ryke erfdochter uit Louisiana, wier bruidsschat 4,000,000 doll, bedroeg. Telegra m men. WASHINGTON, 29 October. De Senaat hoeft alle amendementen der zilverparty ver worpen. De aanneming van het wetsvoorstel tot afschaffing der Sherman-wet zal misschien in het begin der week volgen. NIEUW YORK, 29 October. De invoer van goederen heefc in de afgeloopen week bedra gen 7,374,540 dollars. De uitvoer van specie naar Europa beliep in hetzelfde tydvak, in goud 24,000 dollars, in zilver 596,160 dollars. BUENOS-AYRES, 29 October. Tot de uit gifte van vyftien millioen cedulas der Natio nale Argentynsche Bank is besloten. LIMA, 29 October. Ofschoon geene wan ordelijkheden zyn voorgevallen, heerscht toch groote opgewondenheid onder de bevolking. Het ontslag van het ministerie in Peru is zeker. CHICAGO, 30 October. De vermoorde burge meester van Chicago, do heer Harrison, was vyfmalen burgemeester. Een onderzoek eindigde met de schuldigverklaring van Prendergast, die naar de terechtzitting verwezen werd. De „Daily News" verneemt uit Nieuw-York, dat de burgemeester zich steeds by de minst ontwikkelde en oproerigste elementen aange naam trachtte te maken en openly k instemde met de terechtgestelde anarchisten.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2