De derde Kunstbeschouwing. De mededeeling in het Dagblad van gisteren dat „de Commissie (der Kunstbeschouwingen) ditmaal bijzonder gelukkig in hare keuze is geweest", bleek geen banale beleefdheidsterm. Van de geïnviteerde artisten was zoo veel en zulk mooi werk, dat reeds met eono be perkte opsomming van het aanwezige rnoer ruimte is gemoeid dan waarover do verslag gever in den regel kan beschikken. Duchattel zond een schilderij, in zich ver- eenigende al de goede qualiteiten van dezen artist, het vertolken van de rust der natuur, fraaie lucht, transparant water; Apol een mooion winter; v. d. Hart een breed landschap met, zorgvuldig getoekende tigurenVerstor „Pioenen", eigenlijk een fraaie kleurfantasie van diep purper en schitterend groenTh. Schwartze een vrouwekop in pastelHaver man het portret oenor dame in don rouw, horinnerend aan Whistiers „portret mijnor mooder", zeer goed geslaagd en waarin door het rustig houden dor détails allo aandacht naar den uitvoerig en oigenaardig bewerkten kop is geleid. Van Isaak Israels waren er oen drietal stads gezichten en eenige schetsen, alle met zwart krijtde schetsen getuigend van een ongeraeone meesterschap in het „vangen" der beweging van figuren, in het weergeven van de vreemd gebroken lijnen eener huizenrij; de toekomngen een bezield Ifinengewar, waaruit als eene ver schijning een gracht met haar druk gevel- en menscbengewoel opduikt; of oene straat bfi avond met hier en daar in helder winkellicht, volle drukte wegzwartond in de donkere verle. Reeds deze teekeningen alleen gavon aan dezen avond bijzondere waarde. Het is toch bekend hoe moeilijk de heer Israels to bewegen is zijn werk tei expositie af te staan waarschijn lijk was dan ook voor de meeste bezoekers dit hoog artistieke werk gehool nieuw. Behalve F. Verster oxposeerden van onze stadgenootenG. J. Bos, laant je met figuren T. W. Ouwerkork, Poort van een hofje op do HooigrachtR. Raar, een Hofje binnenin, wat strak maar mot goede qualiteiten van toon en teekening; Van Eek, een R. C. kerk waarin dienst wordt gehouden, in welke krijt teekening het mysterieuzo van zulk een moment heel good is uitgedrukt; Kamerlingh Onnes, Bloe men, met dunne dekverf heel nat opgezet, waardoor een uiterst t.eöre toon werd ver kregen, die doet wonschon dezen artist ook het moeilijk te hanteeren, maar zoo dankbaar pastel to zien gebruiken. Behalve de genoemden waren er teekeningen van Bisschop, „Kerk te Delft", vari Spoor „portret eener lozendo dame"; van Vaarzon Morel, knappe straatstudies (tiguren) en met de pen zeer uitvoerig geteekendo bloemen, van Hoytema „Vogels"; van Odó beeldhouw werk. J'en passo ot. des meilleurs. Bovendien had de firma Boussod, Valadon «fcCo. eene portefeuille afgestaan, waarin toe- keningen van groot.e artistieke waarde. Ook hier moet de verslaggever zich bepalen tot oene dorre opsomming. Waar echter een uiterst, mooie Joseph Israels, Binnenhuis; een fraaie zee mot pinken van Mosdag; oen uitvoerige Hoynckvan Papendrecht, militaire manoeuvres; oen handige Rochussen, gezicht op onze Ruïne tfideus de maskerade in 1890; eeri zeer artis tiek gedaan, zonnig gezicht te Venetië door Rink, een uitvoerige Bles en bovenal een Boschgezicht van mevr. Bildors—Van Bosse, een beukenlaan in toon, met helder zonlicht daarachter, tlink en frisch gedaan, krachtig en toch fijn, waarlijk een aquarel om iederen liofhebber te doon watertanden, zie waar zulke teekeningen kunnen genoemd worden mogen wfi stellig eindigen met do bovenaan gehaalde woorden „do Commissie is ditmaal bijzonder gelukkig in hare kouzo gewoost." Eón ding moet den verslaggever dan ook van het hart. Bezoek is er ongetwijfeld genoeg geweest, maar geen onkel kunstwerk droog do vermelding „Verkocht". En toch is het succes, ja het voortdurend bestaan der Kunst beschouwingen voor een groot deel afhankelijk van de belangstelling, die bet publiek ook door aankoopen moet doen blijken. Heeft men hier ter stede zoo weinig over voor de kunst? Om welke reden blijft aan de wakkere ondernemers van eene zeker niet. gomakkelijke taak doze belangrijke steun onthouden? Lato men deze uitstekende gelegenheid om hier ter stede bet kunstleven opgewekt te houden, niet door onverschilligheid ten gronde gaan. v. D. Gremengd Nieu>vs. Hedennamiddag te twee uren ontvroemdden twee kleine jongens uit eene winkelkast, staande voor do woning van den heer Van Leeuwen, aan den Nieuwen Rijn alhier, twee portemonnaios, waarvan ze er Oóno lieten vallon. Doordien ze hard wegliepen, mocht men er, hoewel men er spoedig bfi was, niet in slagen zo te grijpen. Er beeft weder een brutale kippeudiefstai plaats gehad. Ten nadeelo van den landbouwer L. D., aan den Vliot, gein. Zoetorwoude, zijn Dinsdag-nacht niet minder dan 51 kippen ontvreemd. De afgesneden koppen werden nabij het hok teruggevonden. Een twaalftal kippen hadden de dieven in hot hok achtergelaten. Het ware te wenschen, dat aan de rooverfien van kippon, welko nu achtereenvolgens in de gemeenten Voor schoten, Veur en Zoeterwoude hebben plaats gehad, paal en perk kon wordeu gesteld. In don nacht van laatstleden Woensdag op Donderdag werden ook ten nadeele van den veehouder D. Van Begeren, te Woubrugge, 9 kippen ontvreemd. De drieste dader of daders zijn daar eveneens nog oabekond. De te Benthuizen gehouden collecte voor het ionds van de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" heeft op gebracht eene som van f 8.50. De arrond.-rechtbank te Utrecht veroordeelde gisteren T. v. L., wonende te Alfen aan den Rijn, wegens mishandeling, te Nieuwkoop gepleegd, tot 14 dagen gevangenis straf. Eon zeldzaam voorval heeft zich gisteren in de zitting van hot gerechtshof te 's-Gravonhage voorgedaan. Iemand werd door de rechtbank tot ge vangenisstraf veroordeeld wogens beschadiging van eens anders goed en beleediging van een ambtenaar. Toon hij nu onlangs in hooger beroep terechtstond on hem op de gebruike lijke wijze werd gevraagd naar de redenen waarom hij in appèl was gekomon, antwoordde hfi, niet te kunnen begrijpen, waarom hfi" voor het Hof moest verschijnen, daar de straf door de rechtbank opgelegd, reeds door hem was ondergaan, nadat hfi een bevel daartoe had ontvangen. Niet bekend met de wet, meende hfi dat zfin appèl met was aan genomen. Plet Hof stelde daarop do verdero behandeling van de zaak uit tot gisteren. En rbans requireorde de procureur-generaal ver vallenverklaring van het hooger beroep, op grond ook dat beklaagde tot de uitvoeFing van het tegen hem gewezen vonnis had medegewerkt door zich daartegen niet te ver zetten. Beklaagde verzocht evenwel dat met de behandeling zou worden voortgegaan, aan- voerendo dat lifi vrfiwillig naar de gevangenis is gegaan, omdat hfi vreesde anders wel ge haald to zullen worden. Daarop ging het Hof in raadkamer en besliste dat onder do geval len in de wot genoemd voor het vervallen vorklaren van het hooger beroep, niet be hoort het onderhavige, zoodat het Hof ver plicht was de zaak af te doen. Mitsdien word voortzetting van do behandeling gelast. edoch nu kwam bekl. met het verzoek om met. die voortzetting nog eenigen tfid te wach ten, omdat hfi zich onverwacht onwel gevoelde. Dit verzoek werd door den procureur-gene raal ondersteund on door het Hof toegestaan. De verdero behandeling is nu bepaald op 9 November. Naar wfi vernemen, worden er nog pogingen aangewend om de Rotterdam- sche Suikerraffinaderij voor liquidatie te be hoeden en voor Rotterdam te behouden. Invloedrijke kooplieden zouden hunnen steun hebben toegezegd. Voor de vele belangen, daaraan verbonden in verschillende takken van nfiverheid, handel en scheepvaart, en vooral ter willo van de werkkrachten, die bfi het weder in werking brengen dezer fabriek worden gevorderd, zou het welslagen der aan te wenden pogingen zeer gewenscht zfin. NR. C.) H. G. Schreudor, die dezer dagen te Amsterdam terechtstond wegens het maken, verkoopon en in voorraad hebben van valsche 5-cts.-postzegels, is gisteren door de recht bank, overeenkomstig den eisch van het O. M., tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Poging tot moord. Voor de arr.-rechtbank te Amsterdam stond gisteren te recht J. C. S., beschuldigd van poging tot i moord op eeno vrouw A. J. Rueds vroeger werd hfi wegens zware mishandeling dezer vrouw tot gevangenisstraf veroordeeld. De ge tuigen bevestigden do verklaring van de ge tuigo A. J., die van hare wondon goheel her steld is. Het O. M. eischte eene gevangenisstraf van 8 jaren voor beschuldigde. De toegevoegde verdediger mr. Boas drong aan op eeno lichtere straf. Zooals hl fikt uit de mededeeling van den burgemeester van Rotterdam, zfin ook in de afgeloopon 24 uren (loopendo tot gisternamiddag 2 uren) geone nieuwe lfiders aan cholera asiatica aangegeven. Sterfgevallen hadden ook niet plaats. Eón Jfider blfift nog in behandeling. Te Nieuwe-Pokela is een geval van cholera asiatica voorgekomen bfi schipper Oosting, varende met. aardappelen naar een fabriek in de Ommelanderwfik (Veendam). Meerdero gevallen van twfifelachtigen aard hebben aldaar plaats gevonden. Do patiënt is beterende. Do geneeskundige inspecteur stelt een onderzook in. Do gemeente Kuilenburg word eergisteren bezocht door den geneeskundigen inspecteur voor Gelderland en Utrecht, den heer Ver- spyck, tot het nemen der noodige maatrego- lon bfi een zich aldaar in eeno slaapstede voorgedaan hebbend en reeds vermeld geval van cholera met doodelfikon afloop. De over ledene was de vrouw van den houder der slaapstodo, zekere C. J. H. De logeergasten in dio slaapstodo zullen in die gemeente ge durende eenige dagen in observatie worden gehouden, waartoe de cholera-commissie hare zeer te waardeeren hulp bereid was te ver- leenen. Te Meppel kwamen in do laatste dagen vfif gevallen van cholera asiatica voor, waarvan drio met doodelfiken afloop. Van de twee patiënten op 25 Oct. stierf één na korten tfid. Te Utrecht heeft zich weder een geval van cholera voorgedaan, bfi een man, buiten de Weerd. Hfi heet Jan Wennekes en woont Lauworecht 15. Ook diens huisvrouw is door dezelfde ziekto aangetast. To Kuilenburg heeft zich wederom een geval van Aziatische cholera met doodelfiken afloop voorgedaan. Een vreemdeling n.l., die zfin intrek genomen had bfi de thans overleden logementhoudster in de Zandstraat, werd j. 1. Zaterdag ernstig ongesteld en is Maandag middag per brancard naar het gasthuis vervoerd. Woensdag bracht men hem naar de barak buiten de Slotstraat, waar hfi dienzelfden avond overleed. De strengste maatregelen vanwege het gemeentebestuur en de choleracommissie zfin genomen. De inspecteur van het geneeskundig staats toezicht van Gelderland en Utrecht bracht de gemeente gisteren een bezoek. De oefening van het Leger des Heils, die gisteravond op de zaal: „Eendracht maakt Macht" voor het eerst zou plaats hebben, is tot nader order uitgesteld. Te Zevenhuizen, bfi Franeker, drongen Dinsdagavond twee mannen, tame- lfik goed gekleed, de woning van zekeren K. binnen, wiens vrouw zich alleen thuis bevond. Zfi grepen haar aan, rukton haar het gouden oorfizer van het hoofd en gaven dit, erg beschadigd, tegen 50 gld. onmiddollfik aan de verschrikte vrouw terug. De politie, die fiverig onderzoekt, heeft nog geen spoor van do brutale indringers gevonden. Wegens gedurige drorikonschap van den vader verkeorde een viertal kinderen te Sappemeer in den treurigsten toestand van verwaarloozing. Ten slotte is het burgerlfik armbestuur or in geslaagd den vador zfino voogdijschap te ontnomen. Du kinderen zfin nu allen gereinigd en totaal opgeknapt, en ter verpleging bi) latsoenlfike lieden uit besteed. Te Bergenop-Zoom is in do Van- Dederastraat door de stoomtram, komendo van Antwerp&ri, hot 4-jarig kind van den sigarenmaker V. overreden, met het gevolg dat een der beentjes moest worden afgezet. Do sigarenhandelaai E J. G. O. is gisteren iri Den Haag wegens bedneglfike handelingen in arrest genomen Te Gorkum is een werkman van een van de muren der voormalige Waterpoort gestort en kort daarop overleden De onge lukkige laat eene vrouw en vfif kinderen achter. De commissie in zake Neerbosch is, naar gemeld wordt, voortdurend werkzaam. De omvang van het onderzoek is evenwel oorzaak, dat zfi hare taak met zoo spoedig zal kunnen voleindigen als in den aanvaüg verwacht werd. In deze maand zfin do verschillende sub commissies aan den arbeid geweest. In het begin der volgende maand zal waarscbfinlfik wederom eene vergadering der geheele com missie worden gehouden, waarin rapporten van de sub-commissies zullen worden be handeld. In Drento is de voorraad aard appelen dit jaar zóó groot, dat vele arbeiders, die in den regel zeiven hunne benoodigdo aardappelen verbouwen, thans het overschot van hun oogst verkoopen togen den ongehoord lagen prfis van 50 cents per HL. Er zfin daar boeren, die honderden HL. aardappelen, voor verkoop bestemd, nu als vee voedsel zullen gebruiken. Ter gelegenheid der grooto najaarsmarkt te P urm erend verzond de firma Munmkhuis Zn. aldaar reeds eene bezending stieren en kalfvaarzen naar Frankrfik met speciale vergunning van do landbouw vereeni ging in het arrondissement Rothel. Eene bfizondere commissie kwam op die jaarmarkt zich persoonlfik overtuigen van den gezond heidstoestand van het Hollandscbe rundvee. Hoe .wekte het hare verbazing op, dat, bfi een aanvoer van 5130 stuks, geen onkel beest ongekeurd ter markt was aangevoerd en allen, als waarborg, gemerkt waren met het wapen van Purmerend. Deze keuring ver leende der commissio dus de zekerheid, om van het bijzonder verlof, haar door den Fran- schen minister van landbouw verleend, gebruik to maken en zich tevens van de opgedragen taak te kwfiten, om voornoemden minister verslag te geven van hare wedervaring op do markt te Purmerend. Ongetwfifeld heeft dit verslag aanleiding gegeven tot heropening van den vrfien invoer van Hollandsch vee in Frankrfik. Den burgemeester van Purmerend, jhr. C. Van Citters, komt een woord van dank toe voor do flinke maatrugelen, door hem ook reeds vroeger genomen, ten einde deze veemarkt voor besmetting te vrfiwaren. In een der kleine logementen te Deventer heeft de varkenskoopman v. d. B uit Zwolle, zich doodgeschoten. Uit Rotterdam bericht men aan het „N v. d. D. De heer J. A. V.commissaris van politie te Zalt Bommel, voor zaken alhier, werd ongesteld. Eerst in het ziekenhuis ver pleegd, is hfi thans naar het krankzinnigen gesticht overgebracht. Bfi Koevorden is een kind in een mestput gevallen en daarin omgekomen. Stak ing van betaling. Uit War schau wordt gemeld dat het bankiershuis A. Kirschrot gefailleerd is, naar mon zegt met een belangrfik passief. De firmant is in arrest genomen. De toestand in het steenkolen bekken van Pas-de-Calais verbeterde een weinig, ondanks de hardnekkigheid, waar mede de groote meerderheid der mijnwerkers volhardt in do voortzetting der werkstaking. Wel doen zich hier en daar schermutselingen voor tusschen stakers en mijnwerkers, die in de schachten afdalen, en moeten de mili tairen en de politie nu en dan handelend op treden, maar toch neemt do terugkeer tot den arbeid van dag tot dag toe. Het congres van gedelegeerden der ver eeniging van mfinwerkers in Pas-de-Calais heeft gisteren bfi gemotiveerde dagorder zfin besluit tot voortzetting van de werkstaking afgekondigd. Uit Barnsley, in Yorkshire, werd gemeld, dat ter elfder ure eene schikking is getroffen om den arbeid tegen het oude loon» aan de Hemsworth-mfin nabfi deze plaats te her vatten. Deze mfin is een der belangrijkste in het kolen-district, en verschaft arbeid aan 700 tot 800 arbeiders. Belangrijker ovenwei dan de leniging, welko door deze bevrediging in den nood van zooveel menschen gebracht wordt, is het boven reeds aangeduide feit, dat nu aan de mfin-bezitters het voorbeeld gegeven is om eene loonsverlaging niet meer als slrengo eisch voor eeno schikking op den voorgrond te doen treden. Volgens bericht uit Malta is daar eene quarantaine van vfiftien dagen in gesteld voor schepen uit Nederlandsche en andere Noord-Europeescbo havens. Du Vesuvius braakt, weder groote hoeveelheden lava uit. Er heeft zich een nieuwe krator gevormd. Do geheimzinnige verdwijning. Te Dorenweerd is door de rfikspolitie een aanvang gemaakt met hot dreggen in den Rijn naar het Ifik van Sara Juett. Ook in de bosschen aldaar is gisteren met honden gezocht, altfid nog naar 't lfik van de Engelscho vrouw van De Jong. Maandag jl. is door den rechter-commissaris voor strafzaken te Amsterdam gehoord de heer G. B Gsigarenhandelaar aan den Midden weg te Watergraafsmeer, met diens vrouw, in wiens winkel De Jong, vergezeld van mej. Schmitz, 30 Auguatus jl. kaartjes voor de Gooische stoomtram heeft gekocht. Bfi die gelegenheid vroeg Do Jong o. m. aan de winkelierster, of Naarden een stil plaatsje was. Met De Jong geconfronteerd, herkende de vrouw van den heer G. hom eerst nadat de verdachte zfin hoed had opgezet. De heer G. zelf was minder beslist in zfine uitspraak. De mededeelingen van den heer G. en diens vrouw hadden ten gevolge, dat ook werd op geroepen do heer A. E., chef van dienst van de Gooische stoomtram, alsmede diens zoon, welke stationschef to Laren is. Deze laatste moet geruimen tfid met De Jong op de stoomtram in gesprek zfin geweest. Voorts kan nog worden meegedeeld, dat een arbeider uit Laren verscheurde stukkon vrouwe- kleoren heeft gevonden dicht bfi het kamo van Laren. Van deze vondst deed hfi mededeeling aan bovenbedoelden getuige G., welko dit op zfino beurt aan den rochtor van instructie mededeelde. Bedoelde arbeider is hiorop even eens door den rechter gehoord. Dr. De Jong, te 's-Gravenhage, naar wiens oordeel, gelfik wfi reeds vroeger mededeelden, het uit een moreel oogpunt niet geoorloofd is do hypnose toe te passen om beschuldigden te dwingen aanwijzingen te doen, geeft thans, op de vraag der „Amst. Ct.", als zfine meening te kennen, dat hypnose, toegepast door des kundigen, geheel en al gevaarloos en onscha delijk is voor de gezondheid. Wat de betrouw baarheid echter betreft verklaart ook deze deskundige, dat de mededeelingen door ge- hypnotiseerden gedaan, niet altfid zfin over eenkomstig do waarheid. Daarentegen achten drs. Arntzenius en Slingenberg te Amsterdam het bypnotiseeren niet altfid ongevaarlijk en in do meeste ge vallen niet betrouwbaar, terwfil dr. Blooker te Amsterdam, zich uitlatende in den geest van het onlangs gcciteerdeartikelder„Réforme", zegt, dat men oen verdachte wel kan sugge- reeren om tot den rechter te gaan met de bedoeling aanwijzingen te doen, maar verder zal hfi zwfigen, want hem is niet gesugge reerd wat hfi zal zoggendit toch was den hypnotiseur onbekend. Ten slotte scbrfift prof. v. Overbeek de Mefier to Utrecht, die zfino persoonlijke meening niet uitspreekt, dat de zaak dient to worden beslist door de bekende specialiteiten. 13 U 1TETS LAIN 3D. IPi-aulf i'ïjlc. Dat do heer Cballemel-Lacour, president van den Senaat, waar hfi bfi officiëole gelegen heden met den president van de Kamer, den heer Casimir Périer, aanwezig is, op den voorrarig gesteld is, zal niemand hem ten kwade duiden. Bfi de gala-voorstelling op Maandag avond in de groote opera te Parfis heeft hfi echter te streng aan dien voorrang vastgehouden, door to oischeD, dat in de loge, waarin hem naast den Kamer-president de eereplaats was toegewezen, tusschen dezen en hem een schot zou worden gezet. Toen nu, terwfil de heer Périer reeds gezeten was, de heer Lacour binnentrad en zag, dat het ver langde schotje niet aanwezig was wat aan de begrfipelfike nalatigheid van den architect van het gobouw moet geweten worden weigerde hfi zfine plaats in to nemon. Eene poging om hem terug te houden door de aanbieding het schotje nog aan te brengen, wees hfi van de hand met een „te laat", omdat er dan eene beleediging van den presi dent der Kamer in zou liggen. De Fransche regeering denkt er over, naar de „Petit Parisien" zegt, op verlangen van den minister van oorlog, een standbeeld voor Mac Mahon op te richten. Duitschland. Te Keulen zfin de vertegenwoordigers der sociaal-democratische partfi van Duitschland vergaderd. De eerste zittingen werden be steed aan de behandeling van allerlei klachten over de redactie van de organen der partfi, over de geringe ondersteuning der plattelands- propaganda door de leiders der partfien. Vrfi algemeen was men voor de oprichting van een enkel gezaghebbend orgaan, maar over doel en inhoud liepen de meeningen uiteen. Velen vreesden dat de kleine socialistische bladen door dit hoofdblad zouden worden te gronde gericht. Hot leidend comité wees ook op de moei lijkheid, een geschikten hoofdredacteur to vinden. Zeer velen klaagden dat de weten- schappelfik gevormde partfigenooten zich moor toelegden op het schrfiven van booken on brochures dan op de journalistiek en dat de jongere ontwikkelden nog geene ervaring hadden. Veel werd gesproken over de propaganda op het platteland. Velo afgevaardigden, vooral uit Rfinland, waren er voor, haar voorloopig te laten rusten en zich tot de steden te be perken de geestdrift voor die propaganda schfint over het algemeen niet groot te zfin geweest. In een rapport van Auer werd haar succes bescheiden genoemd en Liebknecht merkte op, dat hot resultaat der discussie was, dat, als men invloed wilde oefenen op het platteland, men het eerst moet kennen. De opnieuw te Berlijn in omloop zfinde geruchten, dat de onderhandelingen over een Russisch-Duitsch handelsverdrag zonder tw^fd zullen mislukken, worden overdreven genoemd. Het aanbod van Russischo zfido bestaat voor loopig nog wel in do toepassing van hot zooge naamde minimaal-tarief, maar desondanks werd van goed ingelichte zfide do verwachting te kennen gegeven, dat do vermoedelijk maanden durende onderhandelingen een werkelijk resul taat zullen opleveren. Ton opzichte van do wfize, waarop de finantiéele moeilijkheden van Italië worden ingezien en de middelen om daaraan te ge- moet te komen, heerscht er, voor zoover de aard der betrekkingen het toelaat, eene vriend schappelijke overeenstemming tusschen Berlfin en Rome. Bij een onderhoud met personen uit de omgeving van den rijkskanselier werd ver nomen, dat het. overbrengen van Italiaansche waarden van Frankrfik naar Duitschland, te Berlfin in de hand gewerkt wordt. Bfi de ontvangst van den nieuwen Ame- rikaanschen gezant te Berlfin, dio gisteren ten paleize aan den keizer werd voorgesteld, gaf deze zfine levendige ingenomenheid te kennen over het succes, dat Duitschland op de tentoonstelling te Chicago heeft behaald. De keizer zeide voor beide landen belangrijke gevolgen van deze tentoonstelling te ver wachten, zoo de tegenwoordige gespannen toestand der handelsbetrekkingen zou zfin te boven gekomen. Italië. Nu bet Engelscho eskader in Italië is, werden gisteren op het déjeuner in het Bur gerlfik Casino te La Spezzia toosten gehouden door den burgemeester en den Engclschen admiraal lord Seymour, die elkander geluk- wenschten met de uitstekende verhouding tusscben beide landen voor den vrede en den vooruitgang der beschaving. Groot-Critaniiic. Lord Randolph Churchill hield eene rede op het feest van het bierbrouwers genootschap. Hfi zeide dat het wetsontwerp van sir William Harcourt, regelende de vergunningen tot ver koop van sterke dranken (waaronder in Enge land ook alle soorten van bier zfin begrepen), niet weer in het Lagerhuis ter tafel zou komen. Maar was dat wel het geval en werd het aangenomen, dan zou het toch door het Huis der Lords worden verworpen. En het Huis der Lords zou zich daardoor nog meer po pulair maken dan met de verwerping dor' Home-Rule-bill. Lord Randolph betoogde ove rigens, dat eene hervorming en eenheid der wetten betreffende alcoholische dranken noodig was, maar verklaarde tevens dat billfike scha-' deloosstelling verleend moest worden, zoo dikwfils eene „vergunning" werd ingetrokken. Yan het aangekondigd verzet van Ulster tegen do invoering van Home Rule heeft men gedurende de vacantie van het Parlement weinig vernomen. Zelfs de door de regeeriDg aanbevolen en door de meerderheid van het Lagerhuis goedgekeurde bijvoeging bfi het Home-Rule-ontwerp, welke aan het toekomstig Iersche parlement do middelen toestaat om een gewapenden opstand te onderdrukken heeft het noorden van Ierland niet in bewe ging kunnen brengen. Eerst in de laatste dagen laten de UDionisten daar weder van zich booren. Eergisteren kwam het door de unionisten van Ulster gekozen centrale comité van 600 leden (het zoogenaamde parlement van Ulster), dat den tegenstand tegen de invoering van Home Rule moet organiseeren, te Belfast bfieen. De hertog van Abercorn werd tot voorzitter ge kozen. Hfi verklaardo dat de bevolking van Ulster onherroepelijk had besloten, iederej poging, de constitutioneele verhouding tusschen Ulster en Ierland te wfizigen, tot het uiterste te bestrfiden. Eene motie in dezen geest werd met geestdrift aangenomen. Tevens word be sloten, een waarborgfonds te stichten. Yerceuigde Stilten. De minister van buitenlandsche zaken be tuigde gisteren aan den Braziliaanschen ge zant te Washington zfin leedwezen over het gebeurde met. admiraal Stanton, en voegde er bfi dat eene officiéele verklaring zou gezon den worden aan de Braziliaansche regeering. De gezant verklaarde dat door de ver plaatsing van admiraal Stanton algeheelo vol doening is gegeven en zfino regeering verder niets verlangt. Naar men verneemt, zal de stemming over de intrekking der Sherman-wet in den Senaat morgennamiddag beginnen. Het nieuwe oorlogsschip „Oregon," het machtigste van de marine der Yer. Staten, is gisteren te San-Francisco van stapel go- loopen. Hot schip heeft 4,000,000 dolbrs' gekost.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2