10333. "Vrijdag S7 October. A0. 1893. tfeze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. Leiden 26 October. Feuilleton, NONDUM. IDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. i Franco per post 4 1 Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN" Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Officieel© Konnïsgrevïnerou. Kosteloozc Inëntlng. Burgemeester od Wethouders van Leiden brengen ter algomeono kermis dat op Dinsdag 31 October 1893 en volgenden Dinsdag, telkons des na middags to 2 uren, in het Elizabethahof, aan do Oudo Test, gelegenheid wordt gegeven tot koe t e- loozein enting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Le'doD, DE KANTER, Burgemeester. 25 Oct, 1893. E. KIST, Secretaris. By de besproking van de ontwerp gemeente- begrooting in de sectiën werd door een der leden het maken van bepalingen omtrent het r\jden mot vólocipèdes wen6chelyk geoordeeld, waarop door B. en Ws. wordt geantwoord dat zy vertrouwen dat met de herziening van de Algemeene Politie-Verordening spoedig voortgaDg zal kunnen worden gemaakt en dat de meest dringende ontwerpen, al zij het partiöel, het eerst ter hand zullen worden genomen, waarbij dan tevens bepalingen omtrent het wielrjjden kunnen worden in overweging genomen. Met algemeene instemming werd in eene der sectiën ook de wensch uitgesproken tot herziening van de bouwverordening, zoowel ten aanzien van het stichten van nieuwe woningen als ten aanzien van de onbewoon- baarverklariDg van bestaande woningen. De meening werd geuit dat het zeer wenschelijk was om die herziening niet te laten wachten op de algemeene herziening der strafveror deningen, welke reeds meerdere jaren in voorbereiding is, maar haar zoo spoedig mogelijk by afzonderlijk voorstel aan de orde te brengen. Voorts werd in diezelfde sectie aange drongen op meerdere toepassing van de be slaande bevoegdheid tot onbewoonbaarver klaring. Van de allerslechtste woningen be hoorde eene lijst opgemakt te worden, en daaruit ettelijke, welker bestaan niet de eenige bron van levensonderhoud van de eigenaars uitmaakt, onbewoonbaar verklaard te worden. Eene toepassing op betrokkeiyk ruime schaal zou ongetwijfeld de belanghebbende eigenaars van dergelijke huizen drijven tot vrijwillig aanbrengen van de noodzakelijkste horstel lingen. Het belang van de maatschappij by een behoorlijken staat van de woningen moot in deze aangelegenheid ongetwyfeld zwaarder wegen dan het belang der enkele huis eigenaars. Van andere zyde werd opgemerkt dat in het laatste tienjarig tijdvak ondershands en in dor minne veel gedaan is, en met succes, voor de verbetering van den woningtoestand, byv.door aanleg of verbetering van riolen en privaten, aanleg van duinwaterleiding, enz. In antwoord hierop verklaren B. en Ws. zich geheel met de hier medegedeelde be schouwingen te vereenigen. De bedoelde lyst van woningen, welke voor eene verbetering, desnoods voor onbowoon^aarvorklaring in aan merking komen, is opgemaakt. Herhaaldelijk zijn verbeteringen op aandrang van hot Ge meentebestuur reeds aangebracht. "Wat bet geraamde cijfer van ƒ2000 voor het nemen van maatregelen ten behoeve van don openbaren gezondheidstoestand betreft, meende een der leden dat het te laag was, vooral op grond, dat het niet toereikend is om eenigszins ruim uitvoering te geven aan het plan om het Stadswater door uilmaling te Katwijk te ververschen. Daartegenover werd echter aangemerkt, dat het samenkomen van de twee voorwaarden vans wenscheiykheid en mogelijkheid, buiten de gevallen, waarin Rijnland om eigen redenen toch uitmaalt, slechts zeer zelden geschiedt, zooals in den afgeloopen zomer is gebleken. Door een ander lid werd het nut van het uitmalen voor de waterverversching ontkend, op grond dat by uitmaling enkel de bovenste en minst vuile lagen van het water verwijderd worden, omdat deze specifiek lichter zijn dan de meer bevuilde lagen. Door B. en Ws. wordt hierop medegedeeld dat het aangevraagd bedrag van f 2000 door hen voldoende wordt geacht, voor zoover althans geone buitengewone omstandigheden onverhoopt meerdere uitgaven noodig mochten maken. Terecht wordt ook in het verslag li. i. op gemerkt, dat slechts zelden eene aanvrage hunnerzijds aan Rijnland tot het in woiking brengen van het stoomgemaal noodig zal wozen. Overigens achten zij de opmerking, dat daardoor enkel de bovenste en minst vuile lagen van het water zouden worden verplaatst, ODjuist; door proefnemingen toch is aangetoond dat inderdaad de geheele water massa wordt verplaatst. Een der leden drukte zijne spijt uit dat aan de Kweekschool voor onderwyzers en onder- wyzeressen de afschaffing van hot onderwijs op de viool zonder eeDigen overgangsmaat regel geschied was, en gaf in overweging om alsnog eene overgangsbepaling te maken. Bij de meerderheid van het collogo van B. en Ws. bostaat echter geen plan een voorstel in te dienen om terug te komen op het raadsbesluit van 8 Juni jl. wat betreft het onderwys op de viool aan de Kweekschool. Door een der leden werd de vraag gedaan of, overeenkomstig den in het vorig jaar uit gesproken wensch, de verzekering van de eigendommen der gemeente by de onderlinge maatschappij „do Voreenigde Gemeenten" opgezegd is. Door een ander werd do moening geuit, dat de assurantie-promie van f 0.92 per 1000, welke volgens de loopendo assurantiën be taald wordt, te hoog is, en dat veel voor- doeliger prys stellig te bedingen zal zyn, indien Burgemoeetor on Wethouders zulks mochten willen beproeven. Daarop antwoordden dezen dat de verzeke ringen by genoamdo Maatschappy zyn opgo zegd, zullende véór 1 Januari 1894 nieuwe verzekeringen by beurspolis wordon gesloten, en dat zy gaarne willen ondorzoekon of solide verzekeringen kunnen worden gesloten voor eene lager premie dan van 0.92 por mille. De Vereeniging „Uit Liefde" heeft in het Hotel „Le Soleil d'Or" hare gewone najaars vergadering gehouden, waaraan was verbondon de aanbesteding der levensmiddelen voor de deeling in het aanstaand winterseizoen. Eene flinke opkomst, zoo van leden als inschry vers, bewees algemeene belangstelling in deze liefde volle zaak. Bg het openen dor inschryvingsbiljetten bleek dat voor de levering van brood de vol gende hoeren hadden ingeschreven: Z. Van der Moy voor 47/l0 cents, N. Brum- melkamp voor 4',8/100 c., H. N. Buenders voor 5 cH. C. Snel voor 537,;,/ioo c., G. Lekker- kerker voor 43/4 c., A. D. Langeveld voor 4"/ioo c. en R. H. Pen v»or 449/l00 c., alles per brood; Voor die der rystH. Meyeraan voor 5.82 cents per kilogram, S. De Boer Az. voor 10yi0 c. per kilogram, J. Splinter voor 106Vioo c- P0r kilogram, W. B. Van Andel voor 5t0/100 c. per '/i kilogram, P. Ros voor 9TVioo c- por kilogram, G. Bergman 11 c. per kilogram, Wed. T. J. Bots voor 108I/IOO c. per kilogram; Voor de gort: H. Moyeraan voor 89/I0 cents, S. Do Boer Az. voor 87/l0 c., J. Splinter voor 8®/10 c., W. B. Van Andel voor 9'/j c., P. Ros voor 8 c., G. Borgman voor 9 c., en Wed. Bots voor 884/,00 cents, alles per liter. Aan de inschrijvers werd hierna medege deeld dat de gunning nader zoude worden bekend gemaakt. Voor het diploma van ziekenverpleegster slaagdon namens het „Witte Kruis" do dames Van Praag on A. Veldkamp, verpleegsters in hot Höpital Wallon alhier. By koninklyk besluit is benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accynzen to Woerden c. a., do heer J. P. Reede, ontvanger dorzelfde middelen te Leiden (buitengemeenten). Door den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, is overeenkomstig het advies van den pensioenraad voor burgerlyke ambtenaren aan O. H. T. Bleyswyk, eervol ontslagen postbode te Leidon, mot ingang van 16 Mei 1893, eon jaarlyksch pensioen ver leend van f 84. Benoemd is tot leeraar in bet Duitsch aan het Instituut Beresteijn, te Voorschoten, de heer Bensmann, van Heinoo, en tot loeraar in het teekenen aldaar, do heer Kosters, van Leiden. De 1ste luit. kwartierm. G. G. Do Blauw, van het 1ste rog. inf. to Leeuwarden, is over geplaatst by het 4clo bat. van hot 4de reg. van dat wapen, te Leidon. Professor Selenka, die van 1868 tot 1874 aan de Leidsche universiteit verbondon was, vierde in het begin dezer woek te Göttingen zyn 25-jarig jubileum als hoogleoraar. De minister van w., b. en n. brengt tor kennis van belanghebbenden, dat zich, tot bevordering van do belangen van de Neder- landscho inzendors op de iu 1894 to Madrid te houdon univorsoele internationale tentoon stelling, een corailó gevormd heeft, het wolk als volgt is samengesteld. oero voorzittors: Z. Exc. Wonceslao Ramirez de Villa Urrutia, minister resident van Spanje in Nederland, te 's-Gravenhage, en Z. Exc. mr. K. W. P. P. baron Goricke van Horwy- non, buitengewoon gezant on gevolmachtigd Roman van R. KOOPMANS TAN BOEKEREN. 23.) 't Is waargoede wyn behoeft geen krans felix meritis beteekent niet: gelukkig door het loon der verdienste, maar door de verdienste zelve door het bewustzyn, dat men wakker op zyn post geweest is. Trouwens van belooning of vergelding kan geen sprake zyn. Neen, maar wol van waardeoring. En nu moge men zeggen, dat zes jaren en drie maanden geen lang tydporkis; wij stom men het toe, maar vragen: is niet het lang of kort altyd betrekkeiyk? Onze studententyd duurt in den regel niet langor, eer korter dan zes jaren, en is het niet een belangryk tydperk, is 't niet De zaalge en schoonste tyd van 't leveD, Als 't al ontloken is en bloeit, Als 't hart, dat schuldloos is gebleven, Van rein genieten overvloeit? (a) Men zal 'fc eenigszins rroomd vinden, dat do president eene latgnscho uitdrukking vlecht in de to-spraak t&n een ongelotterdon burgerman, mttr men honde wel in 't oog, dat 8mit. als inwoner van Amsterdam, die woorden, felix meritio tallooza malen moeet gelezen hebben in de krooolgat van oen gebouw op de Prinsengracht, en dat by, als belaagstollend opmerker, zeke* wol naar da betee- kenie dier voorden zal gevraagd hebbon. Ter Haar. Hoe dit echter ook zy, wy passen, naar aanleiding van doze 8panne des tyds, op onzen bode hot woord toe van oenen wyze der oudheid: In korten tyd volmaakt geworden, heeft hy lange tijden vervuld Ik haal deze woorden aan, ofschoon or één onder is, waar over wy struikelen, 't Is het woord volmaakt. Levendig kan ik my voorstellen, hoe onze waarde Smit zelf do eerste zal zyn, die ons zou willen toeroepen: Volmaakt, neen. boor! dat wordt er niemand, in korten lyd niet, maar in langen tyd ook niet. Allen moeten met Paulus zoggenNiet, dat ik aireede vol maakt ben; en slechts de allerbeston onder ons mogen er met eenige vrijmoedigheid, als de apostel, bijvoegen: Maar ik jaag daarnaar! Nu juist, maar dat jagen, dat streven, wo hebben 't by onzen geachten jubilaris waar genomen. Ja, Hector NoDdum Smit! gy wist steeds, waar gy staan moest, gy stondt altyd, waar gy wozen moest, en zocht, als bode van Raymund, steeds hooger to staan, hooger, door der Vereeniging in haar geheel ten sieraad en elk haror leden in 't byzondor zooveel mogelyk van dienst te zyn! Ontvang dan, waarde jubilaris! als een blyk onzer achting, tot een aandenken aan dit tinnen jubilaeum, deze tinnen tabaksvaas, waarin een paar papiertjes, om daarvoor rook- en ander materiëel te koopen. Mocht ge menige pijp hieruit stoppen, en lange jaren vlug en fleurig biyven, zoodat niemand, van f1) Deze woorden zijn ontleend aan de Apoeriefo Booken en to Yiad*n in Do Wjjghoid van Salomo, Hoofdstuk IV vort 13 u sprekende, ooit zegge: als hy maarpypjes rooken kan! of van uw werk: het is geen pUp tabak waard! Nimmer hopen wy van u te kunnen zoggen: Hy rookt een leelyke pyp, maar wol: Smit heeft tabak in de doos! Zooals wy u daar nu voor ons zien staan, met oen traan van daDkbaro aandoening in het nog niet verduisterd oog, zoo zullen wy ons uw beeld nog menigmaal voorstellen. Gaarne brengen wy u den heilgroet, door Bilderdijk o.n stokoud vriend toegezongen, en zoggen, met oen geringo wyziging in het derde couplet: Ja, grijsheid is een schoone kroon O? 't onbesproken hoofd; Gsen flonkering van diamant, Die haren glans verdooft l Gods goedheid straalt er biyd in af, Door 't onbewolkt gelaat, Mn spreidt hem bloemen op zyn weg, Die tot zyn rustplaats gaat. Geen rimpel, dien de hand des tyds Door wang of voorhoofd ploegt, U zachte biydschap lacht er uit, 'a 's Hoogston gunst vernoegd; Ba de inspraak van 't erkentiyk hart Bij ieder levensklop, Aamt dank aan d'Oorsprong alles goeds En stygt ten hemel op. Geluk, o brave gryze vriend! Met zulk een ouderdom I Herdenk nog dikwerf dezen dag En zie zijn vreugd weerom! minister van Nederland in Spanje, te Madrid; voorzitter: dr. L. Mulder, oud-hoogleeraar, oud-voorzitter van hot Barcelona-comitó, te Haarlem; onder-voorzitterC. A. Eckstein, directeur van de topographische inrichting van het departement van oorlog te 's-Graven hage; secretarissen: W. Voute, gep. Oost- Indisch ambtenaar, te Amsterdam, en B. De Vries, consul van Turkye, kanselier van de Portugeesche legatie, te 's-Gravenhage; pen ningmeester: G. E. L. Hijmans, koopman, chef van de firma Schlette en Go., te Soera- baia, te Haarlemgevolmachtigd commissaris van het Nederlaodsch comité: J. M. Van Hulsteyn, vice-consul van Nederland, te Madrid; leden: J. J. F. Beynes, eigenaar van de koninklijke fabriek van rijtuigen en spoor wagens, to Haarlem; W. A. Hienfeld, vice- consul van SpaDje, te Amst.dr. D. De Loos, directeur van de hoogere burgerschool te Leiden; mr. H. J. A. Mulder, advocaat te 's Graven hage; S. R. Stokvis, consul van Spanje, te Rotterdam; G. Visser Bz., chef van de firma Daniël Visser en Zonen, te Schiedam; C. A. A. Dudok de Wit, lid van het bestuur van de afdeeling Amsterdam van de Nederlandscho Maatschappy van Nyver- heid, te Amsterdam. By de te Noordwyk gehouden aanbe steding van bet bouwen van lo. eene zieken barak to Noordwyk aan Zee en 2o. van een wachthuis met arrestantenlokaal, tovons be waarplaats der brandbluschmiddelen aldaar, was ingeschreven: Voor perceel I door W. v. Schaik voor ƒ2440, E. Plas ƒ2117, C. G. J. Alkemade ƒ2425 en A. B. v. d. Boon f 2245. De raming bedroeg ƒ1975. Voor perceel II door E. Plas voor f 997, A. B. v. d. Boon ƒ965, N. Den Hollander ƒ900 en W. v. Schaik ƒ890. De raming bedroog ƒ820. Perceel 1 is aan den laageten inschrijver den heer E. Plas aldaar, gegund voor 2117. Perceel II zal opnieuw worden aanbesteed, wyi één biljet niet voldeed aan do be6teks- voorwaarden en één biljet te laat was inge leverd; terwyl do daaropvolgende inschry ving te zeor do raming overschreed. De heer P. Van Eodon Hz., te Noordwyk, is benoemd tot lid van hot bestuur van don polder het Vinkoveld, ter vervanging van wylon den heer A. Marbus. De gemeenteraad van Koudekerk heeft in zijne vergadering van gisteren aan den hoor G. Van Egrnond, op zyn verzoek, op do meest eervolle wijze ontslag verleend als go- meentö ontvanger. Gedurende 39 jaren werd deze functie door den titularis waargenomen. Tot tydelyk ontvanger werd in zyne plaats benoemd de hoer Joh. Van Egmond, secre taris der gemeente. Tot poldermeester van den Hoogenwaard- schen polder in de plaats van wylon den heor J. Van Egmond werd benoemd de heer S. Huisman. Op de voordracht ter voorziening in de vacature in het college van zetters te Kou- dekeik, ontstaan door hot overiyden van den heor J. Van Egmond, werden door den ge meenteraad geplaatst de heeren G. Van Eg mond en Ph. Qualm. Ds. M. Buchli Fest, predikanl te Hillegom, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Engelen aangenomen. De minister van w., h. en n. heeft krachtens de koninklijke besluiten van 9 Nov. 1869 en 15 Oct. 1873, waarbij de stempel- merken en het afkeuringsmork voor den ijk der maten en gewichten zyn vastgesteld, en art. 9 van het bij koninklijk besluit van 12 Sept. 1874 vasfgestoldo reglement betreffende de samenstelling, hot onderzoek en don yk der gasmeters lo. bepaald, dat het goed- keuringsmerk, gedurende het jaar 1894 te bezigen, zal zijn: bij den yk en herijk der maten en gewichten de letter f in den gewonen scbryf- vorm; by den yk en heryk van gasmeters de koninklyke kroon; 2o. ter algemeene kennis gebracht, dat hot meik van het ykkantoor, waar de eerste stempeling heeft plaa's -ahad, volgens de ministeriëele beschikkingen 'an 25 Januari 1873 en 22 November 1878, voor elk der ykkantoren bostaat uit oen cyfor, voor Leiden 7. Overeenkomstig de onlangs vermelde beslissing, dat de Gereformeerde Kerk rechts persoonlijkheid bezit en dus voor hare scholen aanspraak heeft op de ryksbydrage krachtens de onderwyswet, zyn, blykens gisteren by den Raad van State, afd. voor do geschillen van bestuur, ingekomen koninklyke besluiten, thans ook ryksbydragen over 1892 toegekend voor de verschillende scholen der Gerefor meerde Kerk. In tegenstelling met het bericht van ar.dere bladen, dat de kolonel J. L. Mulder, commandant van het 1st© regiment i: Lmterie, tot generaal-majoor wordt bevorderd, deelt men ons mede, dat genoemde koloi el wegens lichaamsgebreken, op zyn verzoek, za: worden gepensionneerd. Do kolonel F. Van Tuerenhout, iris op non-activiteit, heeft het voornemen re kennen gegeven om weder in activiteit to treden. Jhr. mr. Buys van Boerenbro^k, nieuw benoemd Commissaris van H. M. de Koningin in de provincie Liraburg, begaf zich gistor. middag naar het Loo, ten einde door de Koningin Regentes in dat ambt te vordon boüedigd. Do heer Ruys zal in het laatst dezer week de residentie metterwoon verlaten en naai? Maastricht vertrekken. Ook Hr. Ms. gezant to Parys, jhr. De Stuers, thans te 's-Gravenhage vertoevende, begaf zich gistermiddag naar het Loo. Op do in Diligentia te 's-Gravenhage gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Haagsche Brood fabriek word tot commissaris gekozen de heei Van Meetoren Brouwer. Uit de mededoelingen van de directie bleek dat gedurende do eerste drie maanden van dit jaar mot eenig verlies, doch gedurende de voldoende maanden met een bovredigend voordooi gewerkt was. De directie zeide nog toe zich mot eene wyziging van de statuten to zullen onledig houdon. Wy deelon met oprecht gemoed Ia uw gezegend feest; God zeegne u met nieuwen lust, En sterko u door Zyn Geest I Deze rede van den president word met een oorverdoovend getrappel en handgeklap en met luide bravo's toegejuicht, welke teekenen van goedkeuring vervangen werden door een koor, dat telkens weer inviel met het jubelend Lang zal hy leven in gloria! Inmiddels stroomt de champagne en moet de oude bode klinken met dezen en lyntjes trekken met genen. Nu, dat won tyd. en die glazen cham pagne deden ook goed. Smit begreep toch, dat hy op do hartelyko woorden van den voorzitter diende te antwoorden en voor het fraaie geschenk behoorde te bedanken. Natuurlijk, dat moest hy doen en dat wilde hy ook gaarne, en wel liefst niet met oen eenvoudig: Ik dank u wel, heeren! Daarom was hom dat rumoer, dat gedrink en geklink, dat gejuich en gezang, 't was hem alles welkom, dewyi hy zoo een beetje bekomen kon van zijne ontroering en zyne dankbetuiging altbaDS eenigszins, hoe weiDig dan ook, kon praemedi- teeren. Emdeiyk hief de grijze dienaar zyne hand op; de president zag dit en begon gevaarlijk te hameren, en, zooals de secretaris het in de notulen vermeldde: Conticuere omnes intentique ora tenebant li Eob diep© stilte volgdo op 'techaat- rend feostgelnid. Virgilius, naar de vorialing van Engelen. Smit begon zyne toespraak Aanvankoiyk beefde de stom en sprak hy zeer langzaam maar dat werd allengs beter; na de eerste volzinnen geraakte do goede man op zyn dree* en sprak hy als een Cicero. Bestuurders en Loden van de Stu dente n-vereeniging „Raymundus"! Zeer geachte Hoeren! Daar 't hart vol van is, vloeit de mond van over. Zeer zeker, maar dat hart kan wel zoo vol wezen, dat een monsch de woorden in de keel biyven steken; de gedachten kunnen zich in ons binnenste wel zoo snel vermenigvuldigen, dat je er geen raad mee weet, en daar staat met den mond vol landen. Zoo ver was 't daar straks haast met don ouden Smit gekomen. Ja, waariyk heeren! toen ik do woordon van don presid* 'morde,' dat ryke geschenk zag en uw aller igroet mocht ontvangon, toen gine 't -ny .:s de koningin van Scheba aan Salomo's hof, toen was er haast geen geest meer i my. Maar haast is nog niet half. Nu van de eerste ontroering bekomen, nu waag ik het den mond tot spreken te openen en er iets van uit te brengen, iets van do vele gewaar wordingen, die myn gemoed vervullen. Bovendryvende is by my, nu op dit oogon- blik, 't gevoel van warme dankbaarheid. En die warmte zal blfivon, vranf op myn jarei gelykt een mensch zoo niet op een blikk pannetje, gauw heet, maar even spoedig kou Wjj oudjes ontvlammen zoo licht niet, m« doen we 't, dan blyft de vlam gestad flikkeren. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1