N°. 10331. Woensdag 35 October. A0. 1893. @eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Het Rapport over onze Stadszaal. Leiden 24 October. Feuilleton. WQMDUM. VIII: 24. IEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden. iZt Franco per post Afzonderlijke Nommers .f 1.10. 1.40. .l„ 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Gelijk wi) in ons vorig nommer mede deelden, hebben de heeren F. H. Van Malsen, te 's-Gravenhage, en Scholtens, te Haarlem, rapport uitgebracht over de uitvoering der taak, hun opgedragen, oin met den heer H. Paul, den nieuwen architect onzer gemeente, na te gaan, of en zoo ja in hoeverre decon structie van de kap der Gehoorzaal of andere deelen van dat gebouw vernieuwing behoeven, ook in verband met de gebruikte materialen, tot het doen van welke vragen de gemeen- toraad was geleid door de omstandigheid, dat een voorloopig ingesteld onderzoek het ver moeden had doen ontstaan, dat de kapcon structie der groote zaal geene voldoende waar borgen oplevert voor de veiligheid, en die constructie zeer veel te wenschen overlaat. In voldoening aan deze opdracht is het ge- heelo gebouw, voor zooveel dit althans mo gelijk was, door genoemde deskundigen aan een nauwkeurig en herhaald plaatselijk on? derzoek onderworpen, en zijn zij nu in staat het volgende als resultaat van dat onderzoek ter konnis van den gemeenteraad te brengen. Ten einde daarbij zoo geleidelijk mogelijk te werk te gaan, hebben zjj in hun rapport hunne opmerkingen in verschillende rubrieken gesplitst, en wel in, voor wat aangaat: lo. oenige algemeene beschouwingen; 2o. de uitvoering en als in onmiddellijk verband daarmede staande het gehouden dage- lijksch toezicht daarop en de gebruikte mate rialen 3o. het ontwerp van eenige constructieve onderdeelen van het gebouw, op zichzelf en dus onafhankoiyk van de latere uitvoering beschouwd 4o. do werken, die naar hunne meening noodig zyn om te voorzien in de door hen ontdekte gebreken, en 6o. de raming van kosten dier voorzienings- werken en wyze van uitvoering. Algemeene beschouwingen. Hot is den deskundigen aangenaam hun rapport te kunnen aanvangen met de gerust stellende verzekering, dat, volgens hun een stemmig gevoelon, de algemeene veiligheid van het gebouw op dit oogenblik nog voldoende verzekerd is en dat daarom dan ook, wanneer zich geene exceptionneel ongunstige omstan digheden van grooten sneeuwval, gepaard met hevigen wind, voordoen, het gebouw ook nog vódr dat de door de deskundigen voorgestelde voorzieningswerken zgn aangebracht, niet aan het gebruik zal behoeven te worden ont trokken. Toch zal hot wenschelyk zyn met het aan brengen dier voorzieningen, welke hier beneden nader zullen worden opgegeven, niet te lang to wachten, en ze in elk geval nog vóór den winter uit te voeren, iets, waartegen waar- «chynlyk wel geen overwegend bezwaar zal bestaan, daar ze meerendeels van betrekkeiyk zeer eenvoudigen aard en weinig kostbaar zyn Zyn eens deze voorzieningen aangebracht, dan zal, naar de overtuiging der commissie, het gebouw in voldoenden staat verkeeren, al meent zy ook nu reeds dadeiyk daarbij te moeten opmerken, dat de zetting, welke enkele deelen van het bouwwerk nu reeds hebben ondergaan, hierdoor niet geheel zal worden weggenomen. Wilde men ook dit laatste be reiken, dan zou de geheele kap en dakbedek king moeten worden afgenomen en gedeeltelijk vernieuwd, iets, waartoe de commissie niot kan adviseeren, omdat het nut, dat men daar mede zoude bereiken, in geene verhouding zou staan tot do groote daarmede gepaard gaande kosten. Uitvoering, gehouden dagelijksch toezicht daarop, gebruikte materialen. Weinig gunstig, om niet te zeggen hoogst ongunstig is het eenstemmig oordeel der des kundigen over de onder deze rubriek ver vatte onderwerpen. De uitvoering voornamelijk van die onder deelen van het gebouw, welke buiten het gezicht gelegen zyn, kan naar hunne meening niet genoeg veroordeeld worden. Ten bewijze hiervan mogen enkele zaken, hieronder met name genoemd, dienen. De gebruikte steenen der buitenmuren, alleen die van den voorgevel uitgezonderd, zyn slecht gesorteerd geworden en voolal, evenals de gebruikte mortal, van mindere qualiteit dan in het bestek daarvoor beschreven stond de looden slabben in de muren, welke moeten dienen om inwatering te voorkomen, beant woorden, doordien zy slecht en onoordeelkundig zyn aangebracht, weinig of niet aan hunne bestemming; de beraping der zoldermuren aan de binnenzyde (en dit betreft honderden vierkante meters) is door den aannemer een voudig weggelaten, niettegenstaande zulks in het bestek als verplichtend was voorgeschre ven; het houtwerk van de kappen is niet altijd van die hoedanigheid, welke men daar voor billijkerwijs zou kunnen vorderen op verschillende plaatsen zun verzaagde en daardoor voor het doel, waarvoor zy bestemd waren, minder doelmatige stukken hout aan gebracht op andere plaatsen weder zyn oude stukken hout verwerkt, waar, volgens den eisch van een behooriyk betaald werk, nieuwe materialen hadden behooren te worden gevor derd; lasschen en einden van gordingen en nok zyn niet behooriyk ondersteund; de houtverbindingen zyn veelal ondoelmatig, in allen gevalle niet volgens de regelen der kunst gemaakt, terwyl voor versterkingen dier verbindingen byna overal eenvoudig draadnagels, in stede van bekoorlijke ijzeren bouten of beugels, gebruikt zyn; niet slui tende en slechte houtverbindingen zyn met plankjes en latjes aan elkaar geknoeid; do zinken dakbedekking is op verschillende plaatsen, met het oog op te verwachten uit zetting en inkrimping door warmte en koude, ondoelmatig aangebracht; van de pan bedekking behoeft een groot gedeelte nu reeds vernieuwing; do ondersteuning van den vloer van het tooneel is niet overal voldoende en dient versterkt te worden, terwyl die van den vloer der groote zaal ook op enkele plaatsen verbetering behoeft; nu reeds treft men in het gebouw op enkele plaatsen, zoo o. a. tusschen het eerste en tweede raam van de grooto zaal aan de oostzijde, vry be- teekenende lekken aan, die by eene behoor lyke uitvoering nog niet hadden mogen voor komen en ten spoedigste herstelling ver- eischen; enz., enz. Het is aan deze gebrekkige uitvoering, die onder oon bohoorlyk dagelyksch toezicht on mogelijk had kunnen plaats hebben, dat de deskundigen ook toeschrijven het breken van eene der trapleuningendaarby toch is door hen een totaal gemis van yzeren doken op gemerkt, welke in geen der zandsteonen balusters hadden mogen ontbreken. Daar evenwel op dit oogenblik in dit gebrek ook by de andore trapleuningen reeds door den tegenwoordigen gemeente-architect is voorzien op eene wyze, die ook naar het oordeel van do beide andore deskundigen allo vrees voor eene herhaling van een dergelijk geval buiten sluit, meenen zy dit punt buiten verdere be spreking te kunnen laten. Minder stof tot aanmerkingen heeft hun het aangebracht stukadoorwerk en het in het gezicht vallend binnen-timmerwerk dor ver schillende zalen gegevenwel is waar zyn er enkele scheuren in het plafond der groote zaal ontstaan, eensdeels door het drogen en krimpen van de specie, andersdeels ten gevolge van het doorzetten der daarboven gelegen kap, en treft men paneelwerk aan, dat los en gescheurd is, doch dit zyn zaken, welke tot het gewoon onderhoud kunnen gerekend worden te be hooren, en dan ook hier buiten verdere be schouwing worden gelaten. Zyn eens de door de commissie voor te stellen voorzieningen aan de kap aangebracht en daarna de van geen onrustbarenden aard zijnde scheuren in het plafond uitgehakt en bijgewerkt, dan be hoeft naar hare meening voor oene herhaling daarvan geene vrees meer te bestaan. Het ontwerp op zichzelf beschouwd, onaf hankelijk van de uilvoering. Het eigenlyke ontwerp van het gebouw heeft den deskundigen het algemeen wederminder reden tot aanmerkingen gegeven. Zoo komt hun b.v. de constructie van het balkon in de grooto zaal alleszins solide voor, en ook de uitvoering daarvan, als zy ten minste mogen afgaan op een gedeelte, wat door lion, door opbreken van een gedeelte der planken bevloering, meer bopaaldeiyk aan een gedétail- leerd onderzoek is onderworpen, schynt hun van dien aard te zyn, dat hierover geene on gerustheid behoeft te bestaan. Voor de veiligheid by een eventueel gedrang daarop, ware het evenwel wenschelyk geweest, dat langs de voorzijde eene dunne yzeren of koperen balustrade ware geplaatst. Minder gunstig luidt het oordeel evenwel over de constructie van de kap boven de grooto zaal. Is reeds de houtzwaarte der verschillende onderdeelen daarvan zoodanig gekozen, dat zy de grenzen van mindere soliditeit nadert, zoo zou toch dit gebrek niet zoo groot geweest zyn, wanneer slechts de uitvoering minder slordig ware geweest en aan enkele doelen eene andere plaats ware gegeven, waarby zy meer aan het doel, waarvoor zy zyn aange bracht, hadden kunnen beantwoorden. Nu is van een en ander het gevolg geweest, dat byna alle kapbeenen boven de groote zaal, welke daarby ook nog niet alle op denzelfden afstand van elkaar staan, verzet zyn, en door zettingen van belangrijken en ernstigen aard (sommige van meer dan 10 cM.) zyn waar te nemen, welke, zullen zy op den duur zoo al niet tot grooto ongelukken, dan toch zeker tot een hoogst kostbaar onderhoud aanleiding geven en daarom door het aanbrengen van versterkingen zoo spoedig mogelyk dienen te worden gestuit. De kappen boven de andere deelen van het gebouw zyn, wat constructie betreft, beter ontworpen, al ware het ook aldaar wenschelyker geweest, dat de houtzwaarten grooter waren genomenmet het ver vangen van enkele verzaagde onderdeelen door nieuwe en het aanbrengen van eenige yzeren banden en bouten, zyn deze voldoende te verbeteren. Werken, die noodig zullen zijn om in de gebreken te voorzien. Uit het bovenstaande volgt onmiddellijk, welke voorzieningen naar de meening der des kundigen zullen behooren te worden aange bracht om alle gevaar voor de toekomst geheel weg te nemen. Zy bestaan in: lo. eene verplaatsing van enkele schoren van de kapspanten boven de grooto zaal, het aanbrengen van enkele trekstangon mot wartels daarinhet versterken van eenige gedeelten van de nok en van de gordingen, gedeeltelyk door tusscbenplaatsing van nieuwe gordingen, ge deeltelyk door het aanbrengen van yzeren ver bindingsstukken, en het vorvangen van enkele verzaagde constructiedeelen door nieuwe; 2o. het versterken van enkele verbindingen in de overige kappen door yzeren bouten en beugels en het vervangen van enkele ver zaagde deelen daarin door andere als boven; 3o. het opnemen en naar den oisch van het werk woder opnieuw leggen van verschillende gedeelten der zinken dakbedekking en van een groot gedeelte der panbedekking onder by- levering van nieuwe pannen; 4o. het opnemen en weder leggen van ver schillende gedeelten gootbekleeding; 5o. het uitnemen en naar don eisch van goed werk weder leggon van byna alle looden slabben 6o. hot herstellen van de nu reeds in het gebouw voorkomende belangryko lekken; 7o. het nazien en by werken van het plafond boven de groote zaal, en 8o. het versterken van do ondersteuningen van do vloeren van het tooneel en van de groote zaal. Raming van kosten der voorgestelde voor- zieningswerken en wijze van uilvoering. Zooala wy reeds meldden, zullen de kosten daarvan hot bedrag van f 2500 niet te boven gaan. Wat de uitvoering betreft, meenen de des kundigen de opmerking niet achterwege lo mogen laten, dat deze met veel zorg en om zichtigheid zal behooren te geschieden en der halve niet voor aanbesteding geschikt is; zy zal huns inziens ondn" onmiddellijke leiding van onzen gemeente-architjct cn in eigen beheer dienen te geschieden. Door het voorgaande meenen de deskundigen aan hunne belangryke opdracht in haar go- heel te hebben voldaanmochten nog nadere toelichtingen of ophelderingen worden noodig geacht, dan verklaren zy zich tot het geven daarvan gaarne bereid. Ten aanzien van een desbetreffbnd ver zoek van Dr. Jan Ten Brink, deelen B. on Ws. den gemeenteraad mode dat de zoor van adressant, Cornelis Willem Ten Brink, den 27sten September 1893 voor het laatst de lessen heeft bygewoond en dat vóór den 28sten September twee leerlingen uit het gezin van adressant het Gymnasium bezochten, na dat tydstip slechts één uit dat gezin. Ingevolge do bestaande bopalingen op do heffing van schoolgeld, is voor het eerste kwartaal, aanvangende 1 September 1893, verschuldigd een vierde van /150, voor de vol gende kwartalen telkens een vierde van 100. B. en Ws. geven daarom in overweging aan adressant vrijstelling of terugbetaling te verleonon van schoolgeld voor zyn zoon Cor nelis Willem, vroeger leerling van het Gym nasium, over de laatste drie kwartalen van den cursus 1893/94. s- Naar aanleiding van het verzoek van mevr. de wed. Dr. G. C. SteynisNoordziek, deelen B. en Ws. mede dat hare dochter Johanna Steynis, vroeger leerlinge der Hoogere Burgor- school voor Jongens, in dezen cursus geen onderwijs heeft genoten; eerst was zy door ziekte verhinderd, thans is zy van studie veranderd. Zy geven mitBdien in overweging aan adressante vrystelling of terugbetaling van schoolgeld te verleenen voor hare dochter, vroeger leerlinge der Hoogere Burgerschool voor Jongens, over don cursus 1893/94. By besluit van den 24sten Augustus 11. werd door den gemeenteraad een krediet verleend van f 375 voor het overbrengen van het archief naar het nieuwe gebouw aan de Boisotkade. Vermits deze werkzaamheden thans zyn afgeloopen en de kosten daarvan hebben bedragen f 355.98, stellen B. en Ws. voor in deze uitgaaf te voorzien door directe vol doening uit den post Onvoorziene Uitgaven, waartoe een staat ter vaststelling by het voorstel is gevoegd. Er bestaan geene bedenkingen tegen de inwilliging van het verzoek van don hooi J. Van Bladel, om ontslag uit zyne betrekking van derden onderwyzer aan de Jongensschool 2de klasse, zoodat B. en Ws. in overwoging geven hem dat ontslag eervol te verleenen overeenkomstig zyn verzoek met ingang van 1 December 1893, wegens zyne benoeming tot onderwyzer aan eene byzondere school voor meer uitgebreid lager onderwij» te 's-Gravenhage. Roman van It. KOOPMANS YAN BOEKEKEN. 19.) „Niet waarschijnlijk", zoo sprak Floris ein delijk, terwijl hy, reeds op weg naar de deur, nog even stilstond, „niet waarschijnlijk, maar toch ook niet onmogelijk is 't, dat ik reeds morgen het geld heb. In dat geval zal ik niet tot Donderdag met de uitbetaling wach ten. Maar voorondersteld nu, de dame zendt mij een bankje van duizend galden, zult gij voor aat geval zorgen, dat ge terstond het mij toekomende kunt teruggeven?" „Al naar hetgeen gy onder terstond gelieft te verstaan, mynheer Stroeflandl Maar dat zyn byzaken. In ieder geval verzeker ik u, dat ik bereid ben, zoo noodig, naar eon kantoor hier in de buurt te gaan on daar te wisselen zooveel en op welke manier ge maar wilt." Zooals men licht kan nagaan, kwam Floris reeds den volgenden morgen, en we 1 bytyds, zyne schuld by Rafols afdcon. Natuurlyk, want zoolang l.ot bewuste bankbiljet nog in zyn bezit was, had hy rust noch duur. De jonk man toch kwelde en martelde zichzelven af met gedachten van allerlei gebeurlijke din gen, waardoor hij zyn schat weer kon kwyt raken of vorhinderd worden daarvan uitbe taling te doen aan zyne crediteuren. Ja, 't geld brandde hem om zoo te zeggen in den zak, en toen Rafels er mee was uitgegaan, om het te wisselen, zat hy angstig en gejaagd op 'smans terugkomst te wachten, daar hy nu weer zich folterde met voorstellingen in dezen trant: Als dat bankbiljet nu maarniet onecht bevonden wordt! Als het Rafels maar niet onderweg ontstolen wordt! Als die dui tendief straks maar niet gaat probeeren or meer af te houden dan hem toekomt, ja, als hy er maar niet mee van doorgaat!. ...Ein delyk, daar is de man terug en alles komt opperbest in orde. Rafels neemt geen cent meer dan hem toekomt, biedt een glas port- wyn aan en geeft een royale fooi voor de meid. Een oogenblik aarzelde Floris om die fooi aan te nemen, daar hy ze immers toch niet aan de bedoelde persoon kon overhan digen, en ten minste vooralsnog de herkomst niet duideiyk kon verklaren. Toch streek Streefland ook die guldens voor de dienst bode op: hy kon ze immers bewaren tol dat hy kans zag ze behooriyk aan de rechtheb bende tor hand te stellen. Rafels trachtte nog een poosje na te praten en beproefde een ge sprok aan to knoopen, maar Floris haastto zich afscheid te nemen en vertrok met het heimeiyk voornemen nimmer in dat huis terug te koor on. Dat was zeker, denkt de lezer, een heel pak van 't hart, toen hij zoo met den voornaamsten zyner schuldeischers finaal had afgedaan 1 Zeker, dat was 't ook, een heel pak, maar niet het gebeele. Eenigszins ver ruimd was Floris' gemoed, toen hy, na 't bezoek by Rafels, weer de straat opging, maar volkomen rustig was 't daarbinnen op verre na niet. Onvorwyld spoedde hy zich r.u naar de andere personen, by wie hij nog ir 't kryt stond, en 't gelukte hem met allen volkomen en tot wederzydsch genoegen af to lekenen. Zoo is dan nu die zaak uit dn wereld; er is schoon schip gemaakt, do schuldbrief is verscheurd, de rekuiiing gequiteerd, alles is in orde, alles afgedaanGoed zoo, Floris! Daar kan een hartelyke golukwen^ch >p staan I Neen, geene toejuichingen, gcone geluk wen schen! Wie er mee aankomt, hem wyzen wy terug met een nadrukkeiyk: N o n d u m, nog niet! Immers nog niet alles is afgedaan, nog niet uit de wereld is de zaak. Afgorekend heeft de jonkman mot sommige croditeuron, niet met den hoogsten Schuldeischer. Durft hy Rafels en die andere lui, die iets van hom te vorderen hadden, nu ohdor do oogon komen, niet den onbekenden afzender van tien brief, wiens gift hjj hooft verduisterd, niet zynen vader, wien hij de hem toekomende gelden bodrieglyk heeft onthouden. En zelfs 8 hi voor die twee personen zich verootmoedigd, en hunne vergiffenis zal afgesmeekt en verkregen hebben, zelfs dan nog is niet alles in orde. Want dan blyft nog de herinne ring aan het gepleegde kwaad, het be- wustzyn, dat hy zoo slecht heeft kunnen wezen, zoo diep hoeft kunnen zinken. Die herinnering, dat bewustzyn, dat is de worm, die niet sterft, het vuur, dat niet wordt uit- gebluscht. In het schuldboek van den even- mensch kunnen wy de pen halen door menige bladzyde, maar in 't eigen levensboek gaat dat doorhalen niet zoo gemakkelijk, en in 't gedenkboek, dat voor Gods aangezicht is, wordt niet spoedig het „voldaan" onder de rekening geschreven. Terwyl wy zoo de schuld van onzen held geenszins verkleinen, laat 6taan dan wegcij feren, willen wy den gevallene in zooverre recht laten wedervaren, dat wy doen uitko men, hoe hy ook zelf aan geen wegcyforen dacht. Neen, maar wel aan goedmaken van 't bedreven kwaad dacht hy. Eenigszins en zeer gebrekkig goedmaken natuurlijk, nu ja, maar Floris zat ten minste niet stil, hy trachtte althans iets te doen. Dat toonde hy terstond na het afbetalen zijner schulden. Im.n*rs n.-g dienzelfden dag ging hij pogingen aanw-no<-n om den afzender van den geheim zinnige i 'Tief op te sporen. Het best leek hem toe eene advertentie te plaatsen in de -tadscour-nten. Gelukte het hem op die wyze •ïen gever der duizend gulden uit te vinden, 'an zou by onverwijld dien persoon een be zook brengen en hem alles zeggen. Dat en waarom hy zich het bankbiljet had toege eigend, hoe hy terstond driehonderd gulden en later do rest zou rostituoeren, en hoe ein deloos dankbaar hy dien heer zou zyn, indien deze zou kunnen besluiten, in de zaak te berusten en haar voor den ouden heer ver borgen te houden dit alles zou hy met al de kracht, die in hem was, voordragen en ein digen met de dringende en herhaalde bede, hem toch niet in 't verderf te storten. Moei- lyk, hachelyk was de zaak zonder eeniger. twyfel, ja, zyrie onderneming stond tameiyk wel met een waagstuk gelyk, maar, zoo rede neerde Floris, we zullen maar zeggen: Die niet waagt, die niet wint. En te winnen was er. Dit in de allereerste plaats, dat hy, Floris door dezen maatregel te nemen, zou toonen, dat by de zaak niet lichtvaardig opnam. Ja, een menach heeft by gelegenheid al oen zeer eigenaardige manier en veel vry moedighei I om zyn geweten te paaien, 't Zou me niet verwonderen, of de jonge Strec-fland beproeft straks zich zeiven diets te maken, dat het eigoniyk heel gelukkig en goed is, dat het geld in zyne en niet in zyus vaders handen terechtgekomen is, daar papa misschien niet eens werk er van gemaakt zou hebben, den afzender op te sporen. Zooveel is zeker, dal Floria zoodanige pogingen tot opsporing alles zins plichtmatig noemt en voor zichzelven betwyfelt, of de oudeheer wel terstond daar toe overgegaan zou zyn. Nu, wat de beide laatste punten betreft, hierin had hij, afge scheiden van het wederrechteiyk toeöigenen dor geldsom, slellig geen ongelyk. Nog dienzelfden avond word door Floris de volgende advertentie gestold en 's anderen daags, met toestemming van zynen gewone boekhandelaar, ter plaatsing in het Handels blad en de Amsterdammer opgezonden. Lectorem Benevolum ealvere jubet. N. N. IV. Loctorem enz. beteokont zooveel alsN. N. N. wenacht den gocdguDStigou lezer heil. N. N. N. kan ook aanduiden: Nomen nolo nominate, d. L: den naam wil ik niet noemen. (Wordt vervolgd.i

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1