De Leidsche Maatschappij van Weldadigheid. Heden ontvingen wy het verslag van het hoofdbestuur der Leidsche Maatschappy van Weldadigheid, ter voorkoming van verval tot armoede, over het jaar 1892/93. Daarin lezen wjj dat, mocht genoemde Maatschappij zich reeds een tal van jaren er in verheugen tot nut dezer gemeente werk zaam te zijn, ook het afgeloopen boekjaar door haar weer kan beschouwd worden als aan het doel te hebben beantwoord. Terwijl uit het vorig verslag bleek dat bestuurdoren de boide voorgaando jaren ge noodzaakt waren na 1 December niemand meer voor geregelde ondersteuning aan te nemen, zelfs indien de aanbevelingen uitste kend waren, behoefden zy dit jaar dien maat regel gelukkig niet te nemen. Hiervoor waren twee redenen, nl. dat de inschry vingen ruim 300 meer opbrachten dan verleden jaar en verder dat het hoofdbestuur, na er toe overgegaan to zyn om alle ondersteunden door het Informatie-Bureau te laten onderzoeken, besloot velo gezinnen, die door vroeger genoten hulp vooruit waren gegaan, niet verder te ondersteunen. Zoodoende konden wy, zeggen bestuurderen, ruim 530 personen (hoofden van gezinnen en alleenloopende personen) steunen, dus weer een dertigtal meer dan het vorige jaar. Dat de steun, door de Maat- schappy verstrekt, zeer gewaardeerd wordt, bleek ons uit verschillende ons toegezonden brieven van personen die, uit eigen beweging voor verdere ondersteuning bedankten, daar zy, dank zy der Maatschappy, het nu zonder verdere hulp hoopten te redden. Dit is zeker de schoonste belooning, dio de Maatschappy ten deel kan vallen voor de door haar ver strekte hulp. De som, dit jaar voor onderwijs en opleiding uitgegoven, steog tot ongeveer 375, dus is belangryk hooger dan het vorige jaargelukkig konden alle aanvragen na grondig onderzoek worden toegestaan en geven de vorderingen van de leerlingen, blykens de rapporten van de hoofden der scholen, alle reden tot tevre denheid. Aangaande de arbeiderswoningen is helaas eene riool vernieuwing noodzakeiyk gebleken en hebben bestuurderen zich daarvoor groote uitgaven moeten getroosten, zoodat zy in plaats van een gunstig jaar integondeel een zeer ongunstig hebben gehad. Het boekjaar 1892/93 over de afdeeling Arbeid kan wedorom voel goods van zich doen hooren, ofschoon het zich van het vorige heeft onderscheiden door eene stagnatie, voor alle werklieden, van twee maanden, ontstaan door te lato ontvangst van nieuwe orders voor het dienstjaar 1894; deze werden eerst ontvangen uit0. Dec. 1892, torwyl do bestel lingen voor het dienstjaar 1893 reeds 1 Nov. 1892 gereed waren. Ruim 90 kleermakers hebben gedurende 10 maanden werk gevonden en gedurende dienzolfden tyd kon aan ongeveer 110 naai sters werk worden verschaft, terwyi dz 80 breisters gedurende ongeveer 17 weken aan den arbeid kondon gehouden worden. Aan diverse arbeidsloonen is ruim 33,000 uitbetaald. Met do grootst mogelyko werkkracht zyn de kleermakers en naaisters thans bezig het nog in bestelling zynde voor het dienstjaar 1894 in gereedheid te brengen; zy moeten daarmedo 1 Nov. a. s. gereed zyn en tot dien tyd zyn bovengenoemd aantal werklieden dus in ruime mate van werk voorzien. Bestuur deren hopen alsdan in hot bezit te zullen zyn van nieuwe orders voor het dienstjaar 1895, opdat oene stagnatie als bovengenoemd vermeden kunne worden en zy hunne werk lieden geregeld aan den arbeid kunnen houden. Ook voor de breisters verwacht het bestuur spoedig nieuwe opdracht en hoopt dat deze zoo groot moge zyn, dat zy gedurende de wintermaanden gelegenheid hebben door werken tot het onderhoud harer huishoudingen veel by te dragen. Hot verslag van het Informatie bureau, deelden wy reeds onlangs mede. Hot Bureau staat thans volgens besluit van het hoofdbestuur dor Leidsche Maatschappy van Weldadigheid kosteloos open voor alle leden der Maatschappy, die f 2 50 of meer jaariyks contribueeren. Aan al die leden wordt in September eene enveloppe met aanvraag- biljetten toegezonden. Do onkosten bedroegen: aan bureaukosten en drukwerken f 80.85, aan salarissen ƒ213 en aan administratiekosten en toezicht ƒ50, te zamen ƒ343.85. Oprecht hopen commissarissen dat in het aanstaando kwade seizoen weder dikwyls en door volon van deze instelling gebruik zal worden gomaakt en dat zy op ruime schaal do oenigo juiste wyze van weldoen mogen bo- vorderen, nl. het verstrekken van hulp daar, waar men zich vooraf overtuigd hoeft, dat hulp wel goed en geen kwaad zal doen. Het door do Hulpbank voorgeschoten be drag van ƒ77,870 bedraagt ongeveer ƒ7500 minder dan vroeger, torwyl het aantal lnonors mot 28 afnamgelukkig bedroeg hot bodrag dor boeton slechts ƒ157.90, d. i. ongovoor ƒ80 mindor dan vroeger. Is do toestand onzer financiën, zoggon be stuurderen verdor, mindor slecht dar. het vorige jaar, h[j is toch vorro van rooskleurig te noemen. W;j wordon ten zoersto verblijd met een legaat, groot ƒ200, ons vermaakt door mej. Egbertina Van den Berg, die, in betrekking zynde by den weledolgeb. heer U. I. De Fremery alhier, die jaren lang lid van het hoofdbestuur onzer Maatschappy was, good in do gelegenheid was de werking der Maatschappy gade te slaan en op deze wyze ons na haren dood trachtte te steunen. Moge menigeen zich door dit voorbeeld aangetrokken gevoelen om ons krachtdadig by te staan! De heeren J. A. Van Hamel en S. J. Lo Poole, de door de Algemeene Vergadering tot het nazien der rekening 1891/92 gecommit teerden, zonden het bestuur hunne schrifteiyke verklaring, dat zy deze volmaakt accoord heb ben bevonden. Het hoofdbestuur der Maatschappy onder ging dit jaar geenerlei verandering; in de Algemeene Vergadering werd de voorloopige keuze van de heeren De Stoppelaar en Kroon bekrachtigd en de heer Coebergh herkozen. Gelukkig hebben we geen bedanken te vermelden van een der heeren medici, die ons steeds zoo welwillend en belangloos ter zyde staan, terwyi wat de andere heeren medowerkors betreft, de heer Cockuyt ons door den dood ontviel en de heeren J. Filippo Hzn., H. F. C. Gerlings, H. W. Tieleman en W. F. Verhey Van Wyk bedankten. In hunne plaats mochten wy ons reeds verheugen in den steun van de heeren Burgersdyk, Van Houten, Meiners, Schretlen, De Stoppelaar en Van Wensen, terwyi de heeren Ter Laag en Van der Meer zich nu ook bereid ver klaard hebben met ons mede te werken om zooveel mogelyk ons doel te bereiken. Ziehier de lyst der medewerkers voor den winter 1893/94: Voor genees- en heelkundige hulp: L. J. A. Braakenburg. Dr. A. Van Rhyn. Dr. W. De Jong. Dr. C. L. Rümke. Dr. G. M. Kruimel. J. A. Longepóe. Voor onderwys: J. A. Van Dyk. Voor ondersteuning: A. H. Adriani. Dr. W. De Jong. F. H. C. Baert. Dr. C. J. Van Ketwich. J. M. Van Beek. Mr. C. H. P. Klaver- A. J. Binnendyk. wyden. R. Koopmans Van J. J. Ter Laag Czn. Bookeren. C. J. Leendertz. K. De Boer Hzn. W. H. Van der Meer. C. Bonger. J. F. Meiners. H. Burgersdyk. Dr. H. Oort. M. Cahen. S. J. Le Poole. Dr. M. C. Dokhuyzen. N. F. Reyst. S. C. Van Doesburgh. Dr. W. N. Du Rieu. Mr. H. L. Drucker. P. F. Rollandet. C. Francken. A. D. D. Schretlen. F. G. H. Gerlings. J. A. L. De Stoppelaar. C. Goekoop Azn. P. H. Van der Togt Jzn. Mr. J. H. Goudsmit. F. A. Verster Van Wul- Dr. D. Bierens De Haan. verhorst. J. A. Van Hamol. Karei Van Wensen. D. Hartevelt HCzn. J. West dyk. H. M. Van der Hoek. J. C. Zaalberg Jz. J. M. Van Houten. De staat van de afdeeling: Onderstand aan hulpbehoevende gezinnen", geeft de vol gende cyfers aan: Ontvangsten. Saldo in kas van de vorigo re kening f 560.025 Van inschryvingen en giften 2079.50 huishuron der 33 arbeiders woningen1716.25 de rente dor Effecten, het kapitaal voor den Arbeid en de Leidsche Bank- veroeniging7741.15° de rente of overwinst der Hulpbank over 1892 2076.66 het fonds voor den Arbeid, teruggave van tydelyk geleende golden 15500.— de Hulpbank, voor idem 21000.- de Leidsche Bankvereeni- ging, teruggave van tyde lyk belegde gelden 48200.— aflossing van Effecten 3935.— t 102798.59 Uitga von: f 1856.58s a 408.91s V aardappelen V 431.57s brandstoffen a 2363.93 B hemden a 112.70 a dekens a 222.75 a genees- on heelmiddelen a 193.82 a huishuur, enz a 772.91s a kleeding, enz a 888.55 a pauvres honteux a 537.- a buitengow. ondersteuning a 60.- a schoolgelden en andere kos ten van onderwys. a 374.07s f 8222.81s a grondlasten, reparation en andere kosten der 33 arbeiderswoningen in de Looierstraat f 681.67 s a administratie-kosten a 545.78s a bydragen informatie-bureau a 543.85 a het Fonds voor den Arbeid, voor voorschot a 20000.- a de Hulpbank, voor idem a 19076.66 a do Leidsche Bankvereen., voor tydelyko belegging a 49300.- a aankoop Effocten. a 3990.09s a saldo kassa voor op nieuwe rekening 437.71 f 102798.59 De uitgedeeldo som van ƒ8222.815 werd verdeeld als volgt: a Onderwys en opleiding f 374.07s b. Geneeskundige hulp 193.82 c. Tydelyke hulp60.— d. Ondersteuning aan oude lieden 3250.— e. Tegemoetkoming aan scha mele armen, weezen enge- brekkigen4344.92 f 8222.81s De sommen, onder d ene aangewezen, zyn verstrekt in eetwaren, brandstoffen, bons voor huishuur, kleeding, enz. Van de afdeeling Arbeid" bedroegen de Ontvangsten: Saldo vorig boekjaar f 1929.97, pretentién id. id. ƒ9530.97, voor op diverse datums afgeleverde goederen ƒ35,518.11, restitutie assurantie-premie 80, opgenomen kapitaal ƒ15000, verkochte lompen, enz. ƒ1125.24, te zamen ƒ63,184.29. UitgavenKnip-, naai-, kluw- en breiloon ƒ33281.895, vrachtloonen, enz. ƒ400.695, maakt 33682.59, aangekochte grondstoffen ƒ5493.13, teruggegeven kapitaal ƒ15500, interessen ƒ486.26, voorschot assurantie premie ƒ80, algemeene onkosten ƒ1716.355, gestort by den Thesaurier der Leidsche Maat schappy v<m Weldadigheid ƒ5169.67, saldo kassa ƒ1076.285, te zamon ƒ63,184.29. Aan hot eind van het verslag brengen be stuurderen. aan heeren doctoren en medewer kers wederom hun oprechten dank voor de hun verleende hulp, die zy onmogelyk zouden kunnen ontberen. Wy weten, zeggen zy, by ondervinding dat ook velen, die door uwe bemiddeling op eene of andere wyze onder steuning van de Maatschappy hebben ontvan gen, u allen daarvoor harteiyk dankbaar zyn en vleien ons dat u dit te meer een spoor slag zal zyn om met lust het eenmaal opge vatte werk nog langen tyd voort te zetten. Gemeenteraad van Voorschoten. Tegenwoordig: de Voorzitter en alle leden. De Voorzitter deelt mede dat de volgende stukken zyn ingekomen: a. Besluit van Ged. Staten, houdende goed keuring van een Raadsbesluit tot betaling uit de Onvoorziene Uitgaven. Aangenomen voor kennisgeving. b. Verzoek van do wed. J. Verhoog om vrystelling of vermindering van Hoofdeiyken Omslag. Na eeoige discussie wordt besloten den aanslag op f 0.75 te bepalen (laagste klasse). c. Adres van mej. C. C. J. Boer, ondor- wyzeros aan de O. L. S. in het dorp, om eervol ontsla'g, ten gevolge harer benoeming tot onderwyzeres te Leiden. Wordt met algemeene stommen eervol ver leend met ingang van 1 Nov. a. s. De Voorzitter zegt dat B. en Ws. een brief hebben ontvangen van het hoofd der O. L. S., waarin deze in overweging geeft in plaats van mej. Boer een onder wyzer te benoemen, daar hy dit voor het 3de leerjaar, vooral uit het oogpunt van orde, gewenscht acht. B. en Ws; kunnen zich hiermede vereeni gen en stellen den Raad daarom voor in plaats van mej. Boer een onder wyzer op te roepen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. In verband daarmede stellen B. en Ws. nog voor, de verordening, houdende regeling van de jaarwedden van het onderwyzend personeel, zoodanig te wyzigen, dat daarin sub 4o. worde gelezen onder het aan de O. L. S. in het dorp verbonden personeel „twee onderwyzers of onderwyzoressen met akte voor de Fransche taal ieder op ƒ650." Conform wordt met algemeene stemmen besloten. Vervolgens wordt vastgesteld een besluit tot het voldoen van Onvoorziene uitgaven ad f 139.33 en aan B. en Ws. een krediet ver leend voor de aanschaffing van 5 lantaarn palen. Niets meer aan do orde zynde, sluit do Voorzitter do vergadering. Gemengd Nieuws. Zondag 2 2 Octobor zal voor hot front van het depot-eskadron van het 3de regiment huzaren de zilveren medaille voor 24-jarigen eerlyken en trouwen dienst worden uitgereikt aan den hoefsmid Kokke, werkzaam by genoemd eskadron. Gisternamiddag, to ongeveer halfvier, had aan het station der H. IJ.-Sp.- Maatschappy alhier oen wisselwachter het ongeluk van een rangeerendon trein te vallen. De man kwam terecht in de n&ast de spoorlyn liggende sloot, doch is daar zonder hulp weor uitgekomen. Donderdag-avond geraakte hot paard van den heerS. VII, bespannen voor een karretje, op den Kruisweg, te Haarlemmer meer, op hol. Ter hoogte van den heer B. viel de heer S. uit het voertuig en bekwam eene wonde aan het hoofd, waarna hy te voet huiswaarts ging. Het paard holde met de kar door naar Hoofddorp, om de markt heende kar kantelde by den kastelein Kam ten onderste boven, waardoor zy nogal beschadigd werd. Paard en kar waren dienzelfden dag door het bestuur der afd. Haarlemmermeer van de Holl. Maatschappy van Landbouw als 1ste prys voor de verloting aangekocht voor 900, welke koop nu weder is te niet gedaan. Op de paardenmarkt te Hoofd dorp waren den 19den dezer aangevoerd 324 paarden, veulens en hitten. De handel was matig. Te Katwyk aan Zee zyn op 20 Oct. van de haringvissckery aangekomen „Kunagonda" met 295 en „Dirk Bastiaan" met 230 maatjes pekelharing. Beren.-O.'nlangs vermeldden wy de afleiding van het gebruik van het woord „beren" voor schulden, door prof. Schlegel in de „Min er va" meegedeeld. In het „Hbl." op pert de heer Westerouen Van Meeteren eene minder geleerde verklariDg. Hy gelooft eerder aan een studentikoos gebruik van de spreuk uit den Bijbel 2 Kon. 2: vs. 24, waar staat: „Toen kwamen twee beren uit het woud en verscheurden van dezelve twee en veertig kinderen". Daaruit toch is misschien de on- middeliyk voor de hand liggende „varia" ge maakt op jeugdige studentjes, die op soort- geiyke wyze verscheurd worden door hunne schulden. Te Arnhem is do loting voor de nationale militie niet afgeloopen zonder eene demonstratie van de zyde der sociaal-demo craten. Op een grooten bak wagen, met een paard bespannen, gemend door A. Van Em- menes, zag men een slager te midden van eenige lotelingen, zooals het gebruik het wil nvt het nommer voor den hoed of de pet. Op een bord stond te lezen: „Kanonvleesch. Geen stemvee, maar slachtvee!" Op den rondrit door de stad werden biljetten rond gestrooid aan de „lotelingen." Te Naarden is een steeg, welke de Gygelstraat met het pad om de kerk ver bindt, voor het verkeer gesloten. De reden hiervan is, dat een huis in genoemde steeg in zoo'n bouwvalligen toestand zich bevindt, dat met recht onheilen verwacht konden worden. Inmiddels zyn de noodige veiligheidsmaatre gelen genomen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in de bureelen van het „Crédit Agricole", Marsolier-straat, te Parys, vlak by een bureel van politie, waar alles doorzocht en de brandkast van 1000 kilogr. omgeworpen en opengebroken is. Met dit laatste werk moeten drie of vier bekwame lieden ton minste vier uren zyn bezig geweest. Voor 230,000 fr. aan handelspapieren en een honderd fr. aan klinkende munt zyn ver dwenen. Biykbaar hadden de dieven eetwaren meegebracht en na hun zwaren arbeid een maaltyd gehouden. Natuuriyk zyn terstond alle maatregelen genomen om den dieven te beletten van de ontvreemde papieren gebruik te maken. Donderdag j 1. in den namiddag heeft op het buitengoed van den baron Van Tuyl, te Velzen, een jachtrit plaats gehad van eenige officieren van het garnizoen te Haarlem, in gezelschap van eenige Amsterdamscho heeren. Aanvoerder was de werkelyk onver moeibare majoor Van Raden. De moeilykste hindernissen werden oversprongen, waarna een défilé voor de genoodigde dames dezen aangenamen dag besloot. Weesjongen vermoord. De „Zwolsche Ct." zegt dat haar niets bekend is van het geval uit de „Haarl. Ct., volgens welke onder Markeloo een weesjongen door een landbouwer, by wien hy diende, zou zyn vermoord. Een waarschuwing. Op spe ciaal verzoek van de directie der ontvang-en betaalkas te Amsterdam, heeft „Handelsbelan gen" (wekelyksche mededeelingen van het handelsinformatie-bureau Van der Graaf Co.) in het jongst verschenen nummer in de rubriek „Uit ons archief' eene waarschuwing opgenomen tegen zekeren W. M. C. Hoogendyk. Van de rampspoedige huwelyks- reis des luchtvaarders Charbonnet wordt thans eene geheel nieuwe lezing gegeven. Te Turyn getrouwd, had by met zyne vrouw besloten, hunne wittebroodsweken aan luchtreizen te wyden, en gaf daartoe haar een nieuwen ballon, de „Stella" genaamd, ten geschenke. Onmiddellyk na het huwelyk stegen zy daarin op en daalden te Piobesi neer, waar de bevolking het paar met groote opgewondenheid begroette. Den volgenden dag zouden zy met een vriend, Ponta, de Alpen overzweven, maar by de Cairamella-toppen werd de ballon door een hevigen storm tegen een gletscher stukgeslagen. Het drietal kwam er met onbeduidende schrammen af. Zy brach ten den nacht op het ys door, zoo goed en zoo kwaad het ging, zich met de overblyf- selon van ballon en toebehooren beschut tende. Den volgenden morgen trachtten zy den berg af te dalen, ofschoon het zeer mistig was en bitter koud. Charbonnet ging voorop en verdween al spoedig in eene kloof. Zyne vrouw en de heer Ponta zwierven den ge- heelen dag rond en tegen den avond viel ook de laatste en werd ornstig gekwetst. De tweede nacht werd in de sneeuw door gebracht, in felle koude, 's Ochtends gelukte het aan het jonge vrouwtje, wier metgezel niet meer gaan kon, eene hut te bereiken; eenige mannen bestegen volgens hare aan- wyzingen den berg en brachten Ponta naar de hut. Den dag daarna werd het lyk van Charbonnet met verbryzelden schedel en ge broken ledematen gevonden. Na eenige dagen konden zyne weduwe en Ponta naar Turyn worden vervoerd. Praatjes over Kunst. Vlokken. X. Terwyl de knappe portretteur Jan Veth zich thans onledig houdt met die van vasten wil getuigende, en toch zoo beminnelyke trekken van den hoog-begaafden professor Buys in etskunst te vereeuwigen, beproeft daar een ander artist, de bekwame beeld houwer Odé, zijne krachten aan het boetseeren eener buste van genoemden hoogleeraar. En dat door Veth het buryn hier angst vallig, doch met vastheid zal worden gehan teerd, misschien wel veel-afwykend, juist door een ernstig begrypen dor verantwoordelijkheid zyner opdracht, van die „flaneerende etsnaald", waarover Carel Vosmaer indertyd sprak, is stellig te verwachten, terwyl ook voorzeker Odé met een pieus-gevoelen, hóóg-ernstig zal arbeiden aan zyn pogen, om van dat interes sante expressievolle hoofd, waarin zulke nobele gedachten en overtuigingen hebben post ge vat, eene ideaal uiting te geven, „Vereerders" van Buys (en dat zyn er vel welkom moet zyn. De „Folk-Lori8tische" schryver Joseph Jacol wiens „Celtic Fairy Tales", en „Indian Fair Tales", geïllustreerd door dien vaardigen te. kenaar John D. Batten, zoozeer in den sma-- violen, komt alweer met „More English Fairi Tales". (London David Nutt 270 Strand 1894 Alleraardigst is hiervan de band ontworpe Op het blauw-linnen omslag is aan de voorkant eene deur met klopper en sleutelg; afgebeeld, en, terwyl op den rug eene seh met neerhangend koord staat gedrukt, ve- toont de achterzijde een sleutel, in den baai J. J. bevattend (zinspeling op Joseph Jacobs En merkwaardig vindingryk dit inwyder stukje tekst„You know how to get in' this Book. Knock at the Knocker at tk Door, Pull the Bell at the side, Then, if yc are very quiet, you will hear a teeny tir voice say through the grating „Take dow the Key". This you will find at the back you cannot mistake it, for it has J. J. n the wards. Put the Key in the Keyhole which it fits exactly, unlock the door an; „Walk in" Onder de „omslagen", die niet behooren worden omgeslagen, alvorens met aandact te zyn bekeken, wil ik het jongste Kaf ontwerp rekenen van Nieuwenhuis, voor afleveringen van het by Van Looy Gerling verschynend werk „Groote Cursus in Zei: onderricht". Sneeuwklokjes-motieven zyn op allergelul kigste wyze tot de ornamenteering van eer- omlysting gebezigd voor een letterwerk, da op zichzelf reeds, in al zyne soberheic- echter overtuigend biyk geeft van het talen van genoemden artist. De jongst-verschenen aflevering van „Th; Studio" („Special Arts and Crafts Number'" is weer hoogst-interessant. Naar Williac Morris' en Walter Crane's werk zyn hie; mooie reproduction te zien. Juist nu de „Haarlemsche Courant" deze: dagen over die „Arts and Crafts Exhibitie. Society" van haren specialon corresponden: den heer S. zulke lezenswaarde artikeles in hare kolommen publiceert, acht ik hel niet ongewenscht op dit maandschrift hier nogmaals de aandacht te vestigen, w(jl de daar besproken werken, voor een groot deel, ons hier voor oogen worden gevoerd. De uitgever Martinus Nyhoff kondigt als „derde" Deel van de „Reproductions d'ancienne? gravures d'orfèvrerie hollandaise," de publi catie aan van het werk, den graveur Michel Le Blond (Blondus) betreffende. Vóór alles was Le Blond (ook Blon ge-~ noemd) graveur. Want dat hy als ontwerper veel „gestolen" heeft, o. a. naar Jost Amman en Albrecht Dü'rer, daarvoor zyn zeer velej overtuigende bewyzen aan te voeren. De dekkleeden van Johann Tschertte'sl wapen door Dürer en die van Blondusj „Hellemans" blazoen, zy zyn er één voor beeld uit de velen van. En, dat Dürer van Blondus zou hebben „afgezien!"; 't is niet wel aan te nemen! Indien de pogingen dor commissie voor de kunstbeschouwingen alhier slagen, zal op den „Vierden" avond, behalvo Odé's buste van [3 professor Buys, ook Johan Keller's ontwerp van den hoogleeraar Cobet worden geëxpc- J V. INGEZONDEN. Boterwet. Met zeer veel genoegen zagen wy dat d-. heer J. Lagerberg, als boerenzoon, het vooi de boeren opneemt. Het is ons ook bekend en^ zulks moet iedereen pry zen dat boeren alhier of elders hunne boter zien te plaatsen, maar dan berekenen zy voor moeite enz., hoogeiB prys dan zy in de Waag kunnen mrker,B daar zy anders van particuliere cliënteele niet B beter worden. Men ziet echter in de courant] aanbiedingen van boeren en boerenzonen, vaal verschillende soorten boter (een boer maak! maar éóne soorty en dan ver beneden den prys, welke in de Waag gemaakt wordt. I Zulks is den ondergeteekenden een raadsol(?)B Zouden de verbruikers zich ook niet eensl afvragen: waaraan hebben wy die byzondereB gunst van onze potjesboeren of boerenzonen te danken, die ons de boter zoo per l/s kilofl beneden den prys aan huis bezorgen, ot zouden wy deze boter onder den waren naam - en dan nog veel biliyker in prys ook in winkels kunnen bekomen? UEd. dankzeggende voor de verleende plaatsruimte en het nu eens overlatende aan andere die ook belang hebben dat do Boterwet gehandhaafd wordt, verblyven wy, Hoogachtend Wed. J. Steenhauer Zonen. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek 1VEEK van 8 14 Octoier. Datum. Uur Aantal. Gem. Eds- Standk. 8 Oct. 9 10 11 12 13 H 6.8.— 6.8.15 G.8.15 G.8.— 6.8.15 6.8.15 6.8.15 7 8 7 8 7 8 8 16.2 16.2 16 6 16. 16. 16.4 16.4

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2