Woensdag 11 October. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Bericlit. fUONDUM. Leiden 10 October. Feuilleton. Hoe eene vrouw liefheeft. I10319. A0.1893. PRIJS DEZER COURAN'T: Tcor Leidon per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. AJconderlgke Nommera- 0.05. PRIJS DER ADVF.RTENTrÈM: Tan 16 regel» ƒ1 05. Iedere regel meer /"0.17$. Grootere Ieitc-rs nsar plaaternimte. Voor bel incaasceren builen do stad wordt f 0.05 berekt nd. ;it nonimer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Wij hebben voor onze lezers 'eene ingename mededeeling. In een der eerstvolgende nommers an ons blad zal nl. een aanvang emaakt worden met de plaatsing an een nieuwen Roman van onzen ok als schrijver zoo gunstig be enden stadgenoot R. Koopmans an Boekeren, getiteld: Heden is aan de universiteit alhier de heer J. Blok, geboren te Hees (gemeente Name en), bevorderd tot doctor in de rechtsweten- kap, na verdediging van een academisch roefschrift, getiteld: „Over het onderscheid usschen medeplegen en medeplichtigen". Er wordt gemeld dat de Donderdag alhier lindigende groentijd het bewys hoeft geleverd, lat er dit jaar onder de novitii vele goede auzikale krachten zijn, zoodat men voor Sempre Crescendo" eene belangrijke verstor ing verwacht. Naar men mededeelt, zijn overgeplaatst laar Amersfoort de landmeter 2de klasse de eer B. Upmeijer en naar Leiden de landmeter ste klasse de heer J. W. Van Hiele, beiden hans te Assen. Te Oegstgeest is de volgende verorde- iing vastgesteld en afgekondigd: „Verorde- ïing houdende aanvulling van art. 55 der Ugemeene Politie-Verordening. Art. 55a. Met geldboete van ten hoogste !5 of hechtenis van ten hoogste zes dagen vordt gestraft ieder, die zich met sleden, vagens, met of zonder trekdieren bespannen, n (jsschuiten bevindt op de met vergunning an B. en Ws. en volgens de door hen ge- :even voorschriften, in deze Gemeente aan- :elegde banen, voor schaatsenrijders bestemd; n ais zoodanig door een bord met duidelijk eesbare letters aangewezen. Art 555. Met geldboete van ten hoogste 25 of hechtenis van ton hoogste zes dagen vordt gestraft ieder, die, a. de banen, in het orig artikel bedoeld, beschadigt, verspert of nbruikbaar maakt. b. bakens, planken, palen J en andere voorwerpen, welke zich bij of op die banen bevinden, beschadigt, verplaatst of wegneemt. Art. 55c. Met geldboete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste zes dagen wordt gestraft ieder, die het ijs in het Kat- wijksche kanaal, de Haarlemmertrekvaart en den R(jn verbreekt, wanneer het eene dikte heeft van vyf centimeters. Deze bepaling is niet van toepassing op het bestuur van de IJsclub „Oegstgeest", wanneer het ditnoodig acht in het belang der banen, noch op hen, die aan den kant van een der genoemde wateren bijten hakken of het ijs losmaken ora vaartuigen en houtvlotten, maar deze zijn verplicht, ter voorkoming van ohgelukken, deze plaatsen door duidelijk zichtbare bakens aan te duiden. B. en "Ws. kunnen van deze bepaling ontheffing verleenen, wanneer dé noodzakelijkheid daarvan blyk. Art. 55d. Het is verbodeu op het ijs voor het publiek toegankelijk a. kramen, tenten of tafels te plaatsen; b. ijsbanen te vegen zonder verlof van den eigenaar en van B. en Ws. Overtreding dezer bepaling zal worden ge straft met geldboete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Op de 16öe lijst van de 15de jaarcollecle voor de Scholen met den Bijbel („Standaard" vau heden) komen o. m. voor: Aalsmeer (kerken) met ƒ27.45; Katwijk aan den Rijn (kerken) met 40.94Zevenhoven met Nieuw koop (Noordeinde), Noorden, Achttienhoven, Ter-Aar, Aardam, Langer- en Korteraar 43. De Unie collecte te Katwijk aan den Rfin be droeg in de Herv. kerk ƒ28.28, in de Ger. kerk 12.66. De adviseur voor Oostersche talen en Mahomedaansch recht, onze vroegere, thans in Indiü vertoevende stadgenoot dr. C. Snouck Hurgronje, houdt zich, overeenkomstig eene opdracht van den gouverneur-generaal, bezig met de samenstelling van een werk over de staatkundige, maatschappelijke en godsdien stige instellingen der Atjehors, van welk werk, dat van regecringswege zal worden uitge- goven, reeds een groot gedeelte voltooid is. De bewerking van velerlei materiaal, ook vau linguïstischen en literarischen aard, dat door hem in Atjeh word verzameld, zal den advi seur nog geruimen tijd bezig houden. De polderbesturen onder Alfen, Boskoop en Waddenooien, voor zoover zij er bij be- j trokken zijn, hebben een adres verzonden aan de Prov. Staten van Zuid-Holland, om het plan der vaartverbetering tusschen IJsel en Ririg.vaairf, waartoe vóór G jaren besloten is, tot uitvoering te brengen. Zich beklagende dat bfi de stemming over de motie-Visser twee der afgevaardigden van het district Alfen afwezig waren en twee er tegen stemden, dringen zij er ten laatste op aan, bfi niet- uitvoering van het oorspronkelijke plan, ten minste het onderhoud der Gouwekaden op zich te nemen, waarvoor de kosten door do uitbreiding der stoomvaart en de mindere deugdelijkheid der oeverwerken weldra voor de polders niet meer te dragen zullen zijn. De verschillende rapporten en adviezen, in Indiö over den rechtstoestand van inland- sche Christenen uitgebrachf, zijn op verzoek van den Gouverneur Generaal in handen ge steld van de Staatscommissie tot herziening van do Indische wetgeving op privaatrechtelijk gebied. In de gisteren gehouden vergadering van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, afdeeling Letterkunde, heeft rar. H. P. G. Quack het levensbericht van het overleden lid prof. mr. J. T. Buys voorgelezen. Spreker had zich tot taak gesteld, zoo onbevangen mogelijk het optreden en de wetenschappe lijke beteekenis van Buys te schetsen, als een getuigenis van wat in het Nederland dor tweede helft van de 19de eeuw over de vraag stukken van Staat en Maatschappij door een der edelste en fijnste hoofden der groote liberale partij werd gedacht en geoordeeld. Aan het slot van zfine fraai gestylecrdo en met warmte uitgesproken voordracht ge komen, word de spreker luide toegejuicht door de talrijk bezochte vergadering. En deze teekenen van bijval worden herhaald, toen de voorzitter, de hoogloeraar Kern, don heer Quack uit naam der Academie bedankte voor de uitnemende wfize, waarop hij zich van de hem opgedragen taak had gekweten. Zondagmiddag vervoogden zich te Delft de burgemeester met den secretaris en een der wethouders ten huizo van den heer J. H. Waszink, arts, om hem uit naam van het gemeentebestuur te komen aanbieden een ótui, bevattende 24 stel tafelzilver, met het Delftsche wapen, terwijl op het etui eene opdracht was gegraveerd. Dit prachtige geschenk gold voor eene dankbare erkenning van het gemeente bestuur, voor hetgeen de heer Waszink tijdens de choleragevallen van 1892, geheel onverplicht, heeft verricht. In de R.-K. Ziekenverpleging te Amster dam is overleden mr. L. J. E. H. Geradts, sedert 28 December 1891 burgemeester van Roermond. Het stoffelijk overschot zal naar Roermond worden overgebracht. —Door het overly den van prof. dr. J. Knappert, kerkelijk hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam, zal weldra de commissie van voordracht voor de benoeming van kerkelijke hoogleeraren worden opgeroepen, om in de ontstane vacature te voorzien. Deze commissie bestaat uit do heerenC. H. Ten Harmsen van der Beek, pred. te Val burg; E. César Segers, pred. te Leiden; A. G. Jans, pred. te WestzaanJ. H. Geselschap, pred. te Vlissingen; Th. H. Nahuys, pred. te Zeist M. E. Yan der Meulen, pred. te B.lsward; J. C. Eykman Jr., prod, te Sleenwykdr. J. Pelinck, pred. te Farmsum; dr. J..K Koch, pred. te 's Hertogenbosch H. H. Heerspink, pred. te Eelde, en M. A. Perk, Waalsch pred. té Amsterdam. Omtrent den toestand van mr. Kouchenius wordt medegedeeld dat de nacht onrustig was en de zieke zeer pijnlijk is. Het Kamerlid Th. Dobbelmann is in de laatste 14 dagen door eene ongesteldheid, die echter niet van ernstigen aard is, verhinderd geweest de Kamerzittingen bij te wonon. Het Kamerlid mr. Lambrechls neemt in betorschap toe. Volgens het „Vad." wordt het niet on waarschijnlijk geacht, dat het Kamerlid Van Karnebeek wijlen graaf Van Bylandt zal op volgen als gezant te Londen. In do hofkapel van het paleis HetLoo had Zondagmorgen in tegenwoordigheid van HH. MM. de Koninginnen en eenige genoo- digden eene godsdienstoefening plaats. Voor ganger was ds. Voorhoeve, van Amsterdam. Tot commies ter provinciale griffie te Assen is door Gedeputeerde Staten van Drente benoemd mr. L. Offerhaus, thans adjunct commies der 1ste klasse. Tot geneeskundige voor de gemeenten Poederoijen, Brakel en Zuilichem is benoemd de heer D. J. A. Wolfson, arts teLeimuiden. Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, pass. 7 Oct. kaap del Armi; de „Koningin, Emma" arriveerde 9 Oct. van Amsterdam te Batavia; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Oct. van Padang; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 8 Oct. te Southampton de „Merapi", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 9 Oct. te Marseille; de „Salak" arriveerde 9 Oct. van Rotterdam te Batavia; de „Semarang" arriveerde 9 Oct. van Batavia te Rotterdam; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 8 Oct. Gibraltar. Bof.) Nimmer, nimmer, nimmer!" zeide zy op ilechtigen toon. „Het is onwaar myn jrave, edelmoedige, hooghartige echtgenoot looit! 't Moet eene samenspanning zfin om em in het verderf te storten; het zal alles morden opgehelderd. O, vader, neem die 'reeselyke woorden weder terug! Ik zal hem immer verlaten, al mocht de geheele wereld lem begeven. Laat my naar hem toe gaan, 'ader!" Marion", zei de oude man, „hy zal ver- •ordeeld worden tot crimineele gevangen- hap - daar is geene redding voor heui nogelyk. Als dat gebeurt, dan maakt de wet van hem vry. Zoudt ge uw zoon willen chandvlekkon Kom naar de ouderjyke voning terug en vergeet hem 't is uw licht. Hy is uwe of myne liefde niet meer fvaard. Zoo g(j het niet doet", zei de oude nan, die hare saamgedrukte lippen en haren erhoogden blos opmerkte, „zoo g(j het niet et. „Wat dan?" zei Marion bedaard. „Dan zfit ge infin kina niet!" zei de opge wonden oude man, „God zy my dan genadig 1" riep Marion. „Want ik zal hom niet verlaten noch begeven Het was een schouwspel, óm het bard- vocktigste hart te roeren: die schoone, fijn- gevormde vrouw ai de cel der gevangenis. Walter sprong van zyne rustbank op, maar hy deed geen stap, om haar te gemoet te treden. Het was ook niet noodig. Hare armen waren om zy'n hals geslagen, haar hoofd op zyne borst geleund. Eéns, tweemalen be proefde hy te spreken, maar hare hand lag op zyne lippen; zy wilde zelfs uit z|jn eigen mond niet li'ooren, dat hy gevallen was. De oude cipier, al had hy ook een steenen hart, streek met zyr.e roksmouw over zyneoogen, toen h(j de deur van de cel, waarin zy beiden wareh, sloot. „Een booze geest der hel heeft my ver leid!" sprak de rampzalige nu eindeiyk. „Maar de wet maakt u van my los", zei kjj bitter. „De uwe tot den dood!" fluisterde de schreiende vrouw. „God zegene uw edel hart, Marion! Nu kan ik myne straf dragen." Indien de dood een schitterend wit bemint, de boosaardigheid doet het ook. Elke lage nieteling, die een hekel aan Walter Clay had, greep de gelegenheid aan, om het hem te laten ontgelden. Het veiledene werd omge wroet, om allerlei onbeduidende kleinigheden van zyne geschiedenis op te halen; duistere wenken werden gegeven en onbestemde praatjes uitgestrooid, om den openbaren geest nog vyandiger tegen hem te stemmen. Er werden lafhartige steken in het donker toe gebracht door kleingeestige schurken, die doodsbleek van vrees zouden geweest zyn, indien hun slachtoffer uit de gevangenis had kunnen komen, om hun onder de oogen te zien. Verslaggevers puntten hunne pen met gretige graagte: en de extra-r.ommers der dagbladen waren vol van overdreven versla gen van den gevangene en zyn proces. Zelfs de heiligheid der droefheid van zyne echtge- noote werd niet ontzien. Dan hadt ge het gewone aantal van wyze lieden, die hunne ledige hoofden schudden en „altyd wel ge dacht hadden dat het zoo zou afloopen, omdat het doorgaans zoo gaat met menschon, die het hoofd zoo in den wind steken." Deze „inenschlievende Samaritanen" waren de eer sten en voorsten by de behandeling van zyne zaakgeene vluchtige uitdrukking op het gelaat van den in liet diepst der ziel gefol terde gevangene ontging hun, en zy wensck- ten maar dat het in hunne macht ware, onr zyn vreeselyk ïydon en hun onmenschelyk genot dagen in plaats van uren te doen duren. Niet meer dan hy verdient! was hun gevoelen eindelijk, toen het vonnis van .schuldig" was uitgesproken. Het zal zjjn hoogmoed een duim of wat doen dalenO gjj schijnheilige veroordeelaars, wie durft bel weren, dat b(j even groote gelegenheid en verzoeking uwe hooggeroemde deugd de proef beter zou hebben doorstaan? „Nu is het ergste voorbjjl" zei Walter terwijl Marion zjjne slapen bette. Ik zal wor-' stelen, om het overige te dragen, nu gjj mjj niet aan mijn lot overlaat, Maiion! Maar Nettie, die arme, onschuldige Nettie!" En de krachtige man boog het hoofd en weende over de erfenis der schande, die hy over den flinken knaap had gebracht. En zoo kropen dagen, weken en maanden voor het nu gescheiden paar voorbjj. Hy in de livrei der schande, zijn vonnis dragonde zoo goed hjj kon, onder de verdorven en de wanhopige booswichten ieder oogonblik eene verfijning van marteling ondervindende, waar van hun dom begrip en hun versmoord ge voel niets wisten. Z(j met den vinger nage wezen door een ruwen hoop, als do vrouw van den misdadiger, zenuwaohtig zich ont-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1