GEVRAAGD, Pianino. V.°. 1^310 Zateviiaja: SO September. A0.1893. feze (Com jnt wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. ~TAN~Nlï3jËS Letter-Sigaren M. KOOIJ, ZANGSCHOOL,. HH. Slagers! Heerlijke Tafelperen Vcrkooping te Haarlem, 'tWAPEHVAI HAARLEM, Jansstraat 85. op Donderdag 5 October 1893, Moderne SCHILDERIJEN, H. C. MEERBURG MPz., In Lossing LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: ▼an 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17%. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren buiten de 3tad wordt ƒ0.05 berekend. Wet op de krijgstucht. Hot ontwerp van wet op de krijgstucht is aan do Tweede Kamer rondgedeeld. Uit de toelichting in het algemeen blijkt het volgende: Het nauwe verband, waarin het militair strafrecht en het krijgstuchtelijk recht tot elkander staan, maakt het wenschelijk, dat ooiie herziening van beide tegelijkertijd plaats hebbe. Over de werking van het Reglement van Discipline voor het krijgsvolk te lande, zooals dit na de in 1879 daarin gebrachte wijzigin gen luidt, is men over het algemeen niet ontevreden. Ofschoon bij de marine meermalen ernstige klachten over verslapping van de krijgstucht zijn gerezen, en daarbij somtijds behoefte schoen te bestaan aan eene meer gestrenge en indrukmakende straf, kon toch ook daar do tucht met toepassing van de thans bestaande strafmiddelen in den regel vrij wol gehandhaafd worden. Do Regeering kan echter niet -ontkennon, dat zich bezwaren voordeden, die iriet dan door eene zeer vrije of analogische interpretatie van de reglemen ten waren te ovenvin non. Tevens in aanmer king nemende datr de noodzakelijkheid van aanvulling van leei aten dikwerf is gebleken, dat do geheele inrichting van de reglementen verouderd is; d:it z?j allerlei leerstellingen en beschouwingen inhouden, die, hoe nuttig hare strekking ook wezen moge, in eene wet niet op hare plaats zijn; dat het krggs- tuchteiyk straffensrtelsel voor menige verbete ring vatbaar is; eindelijk dat bij de invoe ring van het nienwe TVetboek van Militair Strafrecht de Reglementen van Discipline toch niet ongewijzigd zouden kunnen blijven; op al deze gronden acht zij het wenschelijk om de thans goldende disciplinaire voorschrifton aan eene algemeene herziening te onder werpen. De ervaring, dat de handhaving van de disci pline mot de thans verouderde reglementen bij de landmacht niet bezwaarlijk viel, en dat ook bij de zeemacht de tucht over het alge meen, zij hot dan ook niet altoos zóó als men wenschen zou, kon gehandhaafd worden, de omstandigheid, dat bij de wijzigingswetten van 1879 de meer humane moderne richting haren invloed reeds krachtig heeft doen gelden, vooral ook de waarlioiddat de beginselen, waarop do militaire tucht rust, onveranderlijk dezelfde blijven, dirt alles moet, meent zij, nopen tot voorzichtigheid bij eene nieuwe regeling en weerhouden van het doon van proefnemingen. Met behoud alzoo, in hoofdzaak, van de grondslagen, waarop de thans vigeerende wet geving gebouwd is, worden in het ontwerp nieuwe bepalingen alleen voorgesteld, ten einde ondervonden gebreken te herstellen, ge bleken leemten aan te vullen of wenschelijke wijzigingen aan te brengen. In aansluiting aan den weg, bij de her ziening van het militair strafrecht gevolgd, is ook voor het krijgstuchtelijk recht voor zee- en landmacht de nieuwe regeling in één ontwerp vervat. Het ontwerp bevat eene in algemeene ter men bevatte omschrijving van krijgstuchtelijke vergrijpen, en doet die in de latere nummers volgen door eene speciale aanwijzing van eene reeks van feiten, die onder de daar aangegeven voorwaarden, mede als krijgstuchtelijke ver grijpen te beschouwen zijn. De beginselen waarvan het ontwerp, te dezen opzichte is uitgegaan, komen hierop neder: De militaire disciplinaire vergrijpen worden in twee soorten of klassen onderscheiden. Tot de eerste soort behooron alle handelingen of verzuimen, die, wel is waar, geen delict opleveren, doch desniettemin eeno schending van eeno op don militair als zoodanig rustende, algemeene of bijzondere verplichting in zich bevatten. De andere rubriek van krjjgstuchtel\jke vergrijpen bevat een aantal feiten, waartegen in de strafwetgeving is voorzien, en wel lo. eene reeks van delicten, die, wanneer z'y onder zeer verlichtende omstandigheden zijn gepleegd, gevoegelijk disciplinair kunnen worden afge daan, en 2o. ettelijke overtredingen, waardoor ook wel de algemeene rechtsorde, maar in veel sterker mate de krijgstucht wordt aan gerand. Gemesgd Nieuw». De brandweer te Amsterdam had gisteravond druk werk. Pas was haio hulp ingeroepen geweest bij een zwaren bin nenbrand in perceel 46 Jacob-Van-Ca open- straat, waarbij eene kamer en alkoof geheel uitbrandde, of hare hulp werd te 7 u. 48 min. opnieuw ingeroepen, thans voor oen feilen uitslaanden brand, welke een hoogst ernstig aanzien had. Het werkvolk van de diamantslijperij „Do Onderneming", van de firma Eggerdink Co., waarvan do gebouwen behooren aan den hoer Pronk, had de fabriek verlatende stoom kraan was afgedraaid, alle licht was uit en ae portier Roos en diens vrouw zaten juist kalm in hunne kamer, toen een schipper, die met zijne schuit lag in de Nieuwe Vaart by de Kattenburgerbrug, kwam waarschuwen dat de vlam uit hot gebouw sloeg. Natuurlijk was het echtpaar Roos danig verschrikt, doch had nog do tegenwoordigheid van geest de hoofdkraan der gasleiding dicht te draaien. Ver in de stad en vooral in de Plantage zag men do vlammen hoog opgaan en toon de brandweer zeer spoedig aanrukte, was het gebouw eene vuurzee. Onder leiding van den commandant en onder commandant toog de brandwoor fluks met volle kracht aan don arbeid. Met twee stoomspuiten en vier slangen uit de Vechtwaterleiding werd aan de zjjde der Nieuwe Vaart water gegeven, op de Hoogte Kadijk met twee Vechtkranen. De „Jan Van der Hoyde" rukte ook aan, doch behoefde geen water te geven en voer om kwart voor negenen weder weg. Toen was trouwens alle govaar gewekèn. Dat het hier oen erstige brand had kunnen worden, zal men begrijpen als gezegd wordt dat de slij perij grenst aan de pakhuizen van hot Vriesse- veem, waarin juist gisteren oene groote lading kapok was geborgen. De gevel van deze pakhuizen was reeds door het vuur aange tast, doch spoedig was dit vuur gebluscht. Aan den kant van de Hoogte KadiJk grensde het brandende gedeelte aan de paardenstallen van de Amst. Ornnibus-M'J- Daar waren alle mogelijke maatregelen genomen, doch de dieren behoefden niot van stal genomen. Daarnaast bevindt zich in perceel 19 e n winkel van verfwaren, toebehoorende aan den heer A. Ilengeveld, firma Wijnberg. Eene slang dor brandweer lag door den winkel in de achter kamer en door de ramen kon men het. bran dende gebouw bespuiten. De heer Hengeveld heeft daardoor nogal eenige waterschade; in don aanvang was de gloed zóó hevig, dat de bewoners het in die kamer niet konden hit- houden. Achter dit perceel tegen de slijperij was eene bewaarplaats van teer, terpentijn, enz., zoodat het vuur ook hier ruim voedsel had kunnen vinden. Do slijperij en de machine kamer zijn geheel uitgebrand; alles was ver zekerd, doch de schade is vooralsnog niot te bepalen. Noch van de Nieuwe Vaart, noch van do Hoogte Kadtfk is iets van de aange richte verwoesting te bespeuren. (Hbl.) Omtrent den moord van jl. Zondag nacht te Utrecht wordt nog het volgend* gemeld De vorslagene, J. D. genaamd, is 22 jaren oud en was dien avond met een anderen man, zekeren T, met wien hy in hetzelfde kosthuis was, uitgeweest. Volgens verklaring van T. waren hij en D. omstreeks halfeen een berucht huis in de Bot er- straat binnengegaan, waar zy maar kort waren verbleven omdat T. twist met eene daar aan wezige vrouw kreeg. Van plan zijnde om naar huis te gaan, gingen zij, de Boterstraat uit komende, de Lijnmarkt in, doch waren nog maar weinige passen voortgeloopen, toen zij opeens haastige voetstappen achter zich hoor den, waarop T. had omgekeken en toen twee mannen had gezien, waarvan de één hem terstond oen geduchten slag op het hoofd toebracht, zoodat hy zich slechts met moeite heeft kunnen staande houden. Wat er verder is gebeurd, weet hjj echter niet, doordien hy, na den slag te hebben bekomen, nog enkele passen was doorgeloopen, daarna had hjj zijn makker „politie" hooren roepen en was hy dezen toen gevolgd. Nog denzelfden nacht werden door de politie in de woning der voormelde vrouw gearresteerd E. K. en diens broeder R. K., welke laatste door T. is her kend als de persoon, die hem den slag heeft toegebracht. Gewasschen melk. Door de rechtbank te Assen is een zeer gegoed land bouwer, tevens gemeenteontvanger, teWem- menhove, gemeente Zuidwolde, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen, omdat hy op 21 Juni jl. aan de roomboterfabriek firma Fritzlin en Maas, te Lutten, gemeente Hardenberg, had doen afleveren ongeveer 100 liter melk, wetende dat die melk door de by voeging van ruim 25 percent water was vervalscht en die vervalsching aan de directie der fabriek verzwy'gende. De vervalschte melk was op verzoek van den directeur der fabriek onderzocht aan het proefstation der ryks- landbouwschool te Wageningen. De beklaagde had aan den directeur der fabriek 200 gulden aangeboden vóór het geval, dat deze de gedane aanklacht zou willen intrekken. De gehuwde dochter van den beklaagde, die wegens eenzelfde feit had terechtgestaan, werd vrygesproken. Tegen beide beklaagden had de substituut- officier van justitie, mr. Scholten, eene ge vangenisstraf van 2 maanden gevorderd, terwyi de verdediger van de beklaagden, mr. Oldenhuis Gratama, advocaat te Assen, tot vrijspraak had geconcludeerd. Eenige weken geloden werden door dezelfde rechtbank twee ingezetenen van do gemeente Noig wegens een dergeiyk feit veroordeeld, ieder tot 14 dagen gevangenisstraf. Vervolg der Advcrtentiëii. met 1 November e. k.een lBEEHïENHlIIS met ongeveer zes Kaniers, voorzien van Gas- en Waterleiding en in den omtrek der Paar- donsteeg. Adres aan lnet Bureel van dit Blad onder No. 5850. 7 zijn om liunne deugdol|jke qualiteit do aan dacht van ioderon kenner «aard. Do prijzen dezer Sigaren z|jn in volgorde van het ABC van ÏO tot 131) gulden per inille, terwijl in iederon prijs de meest gebruikelijke fatsoenen voorradig zijn. Voor Lelden zijn de Leller-Slgaren in kistjes met gedeponeerd fabrieksmerk en van iliandteekening voorzien uitsluitend verkrijg baar in het Magazijn van 5848 20 Breestraat I'JI. Aanmelding van leerlingen vóór 1 October by voorkeur Zaterdags van 2 5 uren, Utrechtsche Veer No. 1. 5575 6 C. LRIPEkOVEN. Iemand van fatsoenlyke Familie zoekt plaatsing om zich verder in het Vloeschhou- wersvak te bekwamen. Adres letter B aan het Adv.-Bureel van AVIEGAND BRUSS, Boskoop. 6860 G verzendt «F. GERRITSEN, te Dodewaard, in Mandjes van 5 KG. 25 stuks fr. na ontv. van postw. a f 1.25. 5851 7 Vraag prijsopgave van Appelen, Peren en Aardappelen voor Winterprovisie. Eeno fonkelnieuwe PIANINO TE KOOP voor f 280, mot vyf jaar garantie. Te zienHoogewoerd No. 60. 5863 6 in hot Verkooplokaal F. II. ROCIIUSSE>, Makelaar, zal in veiling brengen des namiddags Ie 1 uur en 7.00 noodig den volgenden dag, ten overstaan van den Notaris W. K. LOEFP* DE FRAAIE VERZAMELINGEN doels afkomstig uit de nalatenschappen van de WelEd. Heoren F. J. VAN DEN MOLEN, Kunstliefhebber, e. a., waarbij voorkomen stukken van L Apol, Jan H. B. Koekoek, AV. Koekoek, AV. C. Nakken, H. Savrij, A. Schelfhout, C. Springer, AV. Verschuur, A. J. Van AVijngaerdt, enz., onz. Bezichtiging Dinsdag 3 October particulier en AVoensdag 4 October rubliek, telkens van 104 uren. Catalogus a 10 Cents verkrijgbaar aan bovengenoemd lokaal. 5857 30 C immissionnair in Effecten enKas«ier Brccstraat 134, Lelden, incasseert Wissels on Quitantiën op Binnen- en Buitenland. 7375 0 op hot Raadhuis te Leiden, op Baandag den 2don Oct. 1893, 's voormiddags te tien uren precies, van eene hoeveelheid van 509 Hectoliters Gas-Cokes, verdeeld in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, en zulks bij afslag, tegon dadelyke betaling en binnen veertien dagen af te halen aan de Gasfabriek, kloppen zeven Cents per HL. Bezorgen vyf koopen en Bezorgen zes Cents por IIL. Bestellingen worden aangenomen aan hot kantoor der Gasfabriek en aan hot Magazyn in de Pieterskork-Koorstoeg 28, uiterlijk tot Zaterdag-namiddag te 3 uren. 5865 17 eene lading grove Ruhr- on Hacliclkolcn, afgehaald 60 Cts., thuisbezorgd 65 Cts. per H.L. P. VAN DER BEER, 5827 7 Oude Ryn No. 30,

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5