N°. 10309 Vrijdag 29 September. A0.18S3. Qeze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on~ en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 28 September. Feuilleton. Op gescheiden wegen. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: ▼oor L«idon per 3 mundenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS L NER ADVERTENTIËN: Ven 1—6 regelt f 1.0, Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar pit incassoeren buiten de stad wc. atsruimte. Voor het >dt f0.05 berokend. De 15de jaarlyksche collecte, gisteren alhier langs de huizen gehouden ten voordeele van de christelijke scholen te Leiden, heeft opgebracht/"606.97. In den dank- en bedestond, gisteravond in de Pieterskerk gehouden en welke door eene groote schare werd bijgewoond, werd gecollecteerd 74.28, zoodat het totale be drag der inzameling dit jaar bedraagt/"681.25. Gedurende de 1ste helft der maand Sept. ■zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: Hulskamp, Lotter, Amsterdam; L. A. Diehl, •G. Kwaek, Stelsel, 's-Gravenhage; Van der Bluy, De Bley, HaarlemA. v. d. Vliet, Leiden H. v. d. Velden Tilburg, Nijmegen; A. C. Verhoog, J. De Boer, Filips, Riccer, Rotterdam Verzyl, Blokhuis, Utrecht; Canti, VIaardingen; P. Molenkamp, Voorhout; C. v. d. Stigchel, niet vermeld. BriefkaartenGez. Pommee, Amsterdam; M. Hoogendyk, Gouda; Braun, 's-Gravenhage; C. C. Van Berckel, Haarlem; B. Vos, ScheveningenK. Pape, Zandvoort. Brieven, verzonden geweest naar België: La Comtesse T. C. d'Elzuis du Chénoy, Brus sel; naar Frankrijk: S. Neeb, Parys. Verschillende gedelegeerden ter confe rentie voor Internationaal Privaatrecht zyn heden van 's-Gravenhage naar hunne woon plaatsen teruggekeerd. De gezanten van de landen, welke zy vertegenwoordigden, deden den afgevaardigden uitgeleide. De heer Legrand, gezant van Frankrijk b\j ons Hof, heeft zich heden naar het buiten land begeven. By koninklijk besluit van 25 September is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Hoogeveen D. Van den Hurk, thans surnumerair en commies ter directie der registratie en domeinen te Middelburg. De minister van oorlog werd heden op zijne audiëntie door een aantal hoofd- en andere officieren uit Den Haag en andere garnizoens plaatsen gecomplimenteerd. Gisteren werd in perceel 370 van de Heerengracht te Amsterdam met eene huis houdelijke plechtigheid het tweede studenten huis ingewijd van de „Vereeniging ter bevor dering der inwendige zending". Ds. Van Dijk, van Deutichem, was daarby tegenwoordig. De inrichting biedt ruimte voor 23 studenten, hier allen theologen. Zooals men weet, is op de Nieuwe Heerengracht reeds eene inrichting, waar studenten in de medicy'nen en in de theologie samen kunnen wonen. Door den Commissaris der Koningin in Noord Holland is benoemd tot buitengewoon gemeente-veldwachter te Haarlem K. Tackema, bezoldigd middernachtzendeling aldaar. Dr. A. Nyland en dr. H. Van Capelle, leeraren in physica en zoölogie aan de Ryks- normaalschool te Sneek, hebben, naar het „Utr. D." meedeelt, tegen 1 Oct. a. 8. als zoodanig ontslag aangevraagd naar aanleiding van verschil van zienswyze met den districts schoolopziener over don duur derzomer-racantie. In enkele bladen, schryft de „Utr. Crt.", treffen wy eene uitvoerige lyst aan van de verdeeling der ingezetenen naar gelang van hun aanslag in de gemeentelyke inkomsten belasting. Die opgave bevestigt wat wy reeds meer dan eens opmerkten omtrent het be trekkelyk gering aantal inwoners onzer groote steden, die een eenigszins aanzienlyk inkomen hebben. Zoo worden thans te Rotterdam, op eene totale bevolking van ruim 220,000 zielen, niet meer dan 1249 ingezetenen aangeslagen op een inkomen van ƒ5100 of hooger, 568 op een van meer dan ƒ10,000, 223 op een van meer dan ƒ20,000, en 39 op een inko men van ƒ51,000 of hooger. Te Amsterdam waren blykens het vóór eenige weken gepubliceerde verslag omtrent de uitkomsten der plaatselyke directe belas ting naar het inkomen over het dienstjaar 1890/1891, op eene bevolking van ongeveer 427,000 zielen, 3052 ingezetenen met een inkomen van meer dan ƒ5100, 1280 met een van meer dan' f 10,000, 450 met een van meer dan ƒ20,000 en SOmeteen van ƒ51,000 en hooger. De laagste klasse, zoowel te Rotterdam als te Amsterdam, omvat de personen met een geraamd inkomen van 600 a 700, terwyi het getal aangeslagenen in alle klassen be draagt te Rotterdam nog geen 20,000, te Amsterdam 1892-'93 ruim 39,000 en na aftrek der oninbare nog geen 36,000. In de twee grootste gemeenten des ryks wordt dus nog niet één tiende gedeelte der ingezetenen geacht een jaariyksch inkomen te hebben van minstens 600. Uit Haarlem schryft men, dd. 27 Sept. In de op heden gehouden Raadsvergadering werd besloten, overeenkomstig het voorstel van B. en Ws., om op bet adres van de socië teit „De Kroon" om schadevergoeding afwy- zend te beschikken en de aan den burgemees ter gezonden sommatie voor kennisgeving aan te nemen. Dit is het staartje van de kermis. Zooals indertyd werd medegedeeld, deed de commis saris van politie op den avond van den laatsten kermisdag de zaal dier sociëteit, alwaar het gezelschap van Van Haarlem optrad, ontrui men, op grond dat de kermis gesloten was. Het bestuur der sociëteit insinueerde by exploit den burgemeester als hoofd der gemeente, daarby protesteerende tegen de handelingen van den commissaris van politie en van de door die sociëteit geleden schade, begroot op ƒ1500, zullende het die schade verhalen daar en waar zy zal goedvinden. Een paar dagen later requestreerde het by den Raad en wilde in der minne de zaak regelen voor eene vergoeding van ƒ650. "Wy moeten nu afwachten waar de sociëteit „De Kroon" hare schadevergoeding zal vragen. Grappig en voor vele plaatsen verrassend zal het zyn, als de rechter met de in de insi nuatie vermelde gronden zich vereenigt en de gemeente aansprakeiyk stelt voor onrecht matige daden (zooals wordt gesteld) van den commissaris van politie, die hier gemeente ambtenaar wordt genoemd. Met welken angst zal de benoeming van een commissaris van politie door de betrokken gemeente worden afgewacht. En men mag dan wel vooral uit zien naar een commissaris, die millionnair is, op wien alle onrechtmatige daden verhaald kunnen worden! Een request, onderteekend door 6900 inge zetenen, is by den Raad ingekomen om de kermis alhier op den ouden voet te her stellen. Het stoomschip „Edam", van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde 28 Sept. Lizard; de „Merapi", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 28 Sept. van Perim; de „Obdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 28 Sept. Lizardde „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 28 Sept. van Bou- logne-sur-Merdo „Schiedam" arriveerde 27 Sept. van Amsterdam te Nieuw-York. Gemengd Nieuw». Niet alleen over Leiden en om streken, maar ook boven Amsterdam brak gisteravond omstreeks kwart over tienen een zwaar onweder los. De bliksem was thans in workelykheid niet van de lucht, schrikwek kende donderslagen knalden terstond na het weerlicht en een stortregen sleeg neer op straten en grachten. Al de wandelaars vlucht ten in winkels en in portieken, o Paar(*en der rytuigen werden schichtig en yele huizen overstroomden de goten, zoodat water in de kamers liep. "Wonder boven wonder sloeg de bliksem daar ter stede, en voor zoover bekend, in aen omtrek nergens in. Alleen werd de brandweer gealarmeerd voor eene overgeloopen dakgoot in de Spuistraat. Zoowel de telephoon als de leidingen van het electrische licht deden een knappend geluid hooren. Eerst na een half uur bedaarde het hemelvuur, dat was zooals het in de laatste jaren nog niet is voorgekomen. Ook boven het verder gedeelte van Noord- Holland woedde het onweer. Daar sloeg de bliksem in het telegraaftoestel van het station te Oosthuizen. Een gedeelte er van is geheel gesmolten, zoodat het toestel onbruikbaar was en men hedenmorgen niet kon seinen. Het onweer boven Leidens omstreken bleef eveneens niet zonder gevolgen. Ook thans weer sloeg de bliksem in eene boerenwoning en wel onder Zevenhuizen. Het weerlicht, dat de slaapkamer trof, veroorzaakte brand, welke spoedig met emmers water gebluscht werd, zoodat hy geene onheilen of schade van be- teekenis kon aanrichten. In den omtrek van Maastricht schynt de barbaarsche gewoonte te bestaan de varkens te brandmerken. In een ingezonden stuk in „Ons Zuiden" wordt daarop de aan dacht gevestigd. Schrik en angst bevangen u, - schryft de inzender als gy den brand- merker met het gloeiend yzer in de hand het varkenshok ziet binnentreden, om het arme dier eene diepe wonde op het acèéerste ge deelte van het lyf tce te brengen. Nauwelyks heeft het varken de groote N, omgeven van een breeden cirkel, ontvangen, of het dier loopt razend door den stal, en zou zyn kwaad doener verscheuren, indien het hem nog kon genaken. Dat het arme dier er verschrikkelyk van ïydt, getuigt de weigering van voedsel gedurende verscheidene dagen. Volgens den schryver geschiedt deze wreede maatregel om den smokkelhandel in varkens tegen te gaan. Kannibalisme. Een stoker te Terneuzen werd de vorige week door iemand aangevallen, waarby hem een stuk uit de wang gebeten werd. By den doktor gekomen om de wond te doen heelen, verzocht deze hem het stuk uitgebeten vleesch om dit te kunnen aanhechten, waarop de verwonde verklaarde dat dit door zyn aanvaller was opgegoten. 47.) „Dokter, ik zou gaarne uw raad wenschen in te winnen. Men heeft ra ij te Schonbrunn een keurig ingericht optrekje, geheel buiten den wind en aan den zonkant gelegen, aan bevolen, om daar dezen zomer heen te trek ken; wat dunkt u, zou dat goed zyn?" Reeds by de eerste woorden harer dochter gaf de zieke teekenen van onrust en nu gaf zy Van Langen een wenk; deze begreep haar en antwoordde de blinde: „Wat zal ik u zeggen, dergelyke optrekjes zyn doorgaans vochtig, ook al schynt er den geheelen dag de zon op; ik geloof derhalve niet dat ik het u zou kunnen aanraden. Bui tendien is de lucht in Schonbrunn niet zui verder dan hier; hier hebt u de heerlyke morgenzon en woont u eigenlyk ook buiten." „Maar in den zomer is het hier te warm." „Niet voor uwe mama, die juist behoefte heeft aan warmte. Mevrouw Von Norden, neem u nu straks een tweeden poeder en dan l:om ik voor vanavond r.og terug. Uw dienaar, freule!" „Tot ziens, dokter", zeide de blinde, in gedachten verdiept, nauwlettend luisterend naar den stap van haren echtgenoot, tot zy de klamme, kille hand harer moedor op de hare voelde en zich verschrikt tot deze wendde. „Wat hebt u, mama?" „Niets, kind, ik wil u alleen vertollen hoe onze dokter heet. Hebt ge ooit van een dokter Fernau gehoord?" „'t Kan wel zyn maar ik herinner my dien naam toch op het oogenblik niet; ik zou zeggen dat ik zyne stem meer gehoord had, als zy niet telkens zoo heesch en zoo afge meten klonk. Gisteravond trof die klank my zoo, dat ik had kunnen schreien, en ook eer gisteren sprak hy zon kort en zoo hard, dat my het hart in de keel klopte." „En toch staat er op zyne trekken niets dan zachtheid en goedheid te lezen." „Zoo, ziet by er niet ernstig, somber, byna dreigend uit?" „Hoe komt ge aan eene zoo geheel ver keerde voorstelling?" vroeg de barones, en voer na eenig aarzelen voort: „Ik wil uniet verhelen, hy heeft wel iets ernstigs over zich, maar tooh, had hy dien donkoren ringbaard niet, dan zou ik zweren dnt Van Langen, or tegenwoordig zoo moest uitzien'." „Van Langen!" Als vernietigd gonis de blindr> neder op een stoel, hare moeder had den naam uitge sproken, die zulk een weerklank vond in het diepst van bare ziel. „O, mama, hoe kan een ander gelyken op de hooge, odele gestalte van den man, die. „Hy golykt op hem, Astrea, en toch zou ik dan weer zeggen van niet; ik zou ook nooit den moei hebben gehad met genenvjQ te spreken als ik reeds met dezen gf,daan heb. Doch nu de naam Van Lang en tus. schen ons is uitgesproken, zal al rjet andere my minder zwaar vallen!" „Wat bedoelt u, mama?" „De onthullingen, die ih^ u to doen heb." „Hebt u my onthullipgen te doen? stel dit liever uit tot later*. u reeds zooveel gesproken." „Neen, nog hedi6n) 0p djt oogenblik moet ge my aanhoor*-jnn0p de zïeke, terwyi zy de armen uit strekte, om hare dochter tot zich te trektien. Doch d'd eenmaal zoo prikkelbare, heftige vrouw bad sinds lang geleerd, zich zoowel in smart gjg jn vreugde te beheerschen en nam I slecht^ de )jan(j harer dochter vast in d-d I ^'ure, terwyl zij zeide: „Of Van Langen nog wel eens aan u den ken zeu?" „O zeker, maar met, haat en afkeer." „Spreek zoo niet, Astrea, daar ik de be. werkster van uw ongelukkig lot ben." „U? Neem, ik heb myzelve ongelukkig ge maakt ik had in hem moeten gelooven vDat kondt ge niet; want listig als eene^ fjang zaaide ik tweedracht tusschen uliedj6n en maakto u belden van elkaar afkeer!'g Zoo moest het wantrouwen wel wortel schjeten in uw hart. Ik wist echtst niet, dat gy hem toen zoo liefhadt," „En hoe weet u dit dan '-uj" „Ik heb uw dagboek - Zwaarmoedig liet Ar het'£0ofd zinken. „Mama, zou het niet beter zyn wanneer lieten rusten in den duis- arin het evenals myne oogen wy het verleden teren nacht, wa begraven is?" -gen zullen niet in dien duisteren nac jven, daar ik op God vertrouw en op ok er FernaUi die 20 opereeren zal." »H'd ze opereeren? Dat nimmer! Ik begryp u liet, mama; u, anders zoo terughoudend, 8 preekt met een vreemde, niet alleen over uw eigen lyden, maar ook over het myne." {Wordt vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5