(§eze (gov,: ant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. it iiommer bestaat nit Th'EE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 26 September. gescheiden wegen. „Ik, zal met den dokter spreken", ant woordde de matrone met beklemde adem haling, terwijl zy het hoofd een weinig op hief en den dokter aanzag. Doch eensklaps voer eene rilling haar door de leden, toen hare oogen zich op hem vestigdensprakeloos staarde zy hem aan en vermocht niet hare blikken van hem af te wenden. K°. 10307. Woensdag 27 Septemlber. ft0.1893. PBJJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden.1.10. franco per post1.40. ifeonderJgko Nommers0.05. PEUS DEK ADVERTENTIÊN: Tan 1—6 regeli f 1.05. Iedoro regel meer 0.17|. Grootore lettere naar plaatarnimto. Voor het Inoaseoeron bniten do stad wordt ƒ0.05 berokerfd. )e heor R. C. A. L. Jansen van Afferden fc aan 's Ryks Ethnographisch Museum te ien ten geschenke gegeven eene hoogst* ngryke verzameling voorwerpen, door hem ngebracht aan de Zuidkust van Noder- !sch Nieuw-Guinea. Geïnventariseerd als |e 941 No. 1104. Aan den schenker is ank der Rogeering betuigd. Weder verminderde het aantal overge- (en oudstryders van 1830 met éón, door overladen van den heer H. Kruyff, te enlieim. verschillende rangon, ook in dien van inant-kwartiormeester, nam hij gedurende laren deel aan den veldtocht, y bereikte den leeftyd van bjjna 82 jaren. Aan de vrijwillige oefeningen in den mhandel wordt te Sassonheim voor den jtaanden cursus deelgenomen door 16 ngon. Do 12de algomeeno vergadering der Natio- Christen-Gehoel-onthouders-vereeniging [op Woensdag 27 Sept. a. s. gehouden Ion te Arnhem. Zy zal plaats hebben in folkskolfiehuis, Doelestraat. openbare vergadering zal te halfacht en gehouden in de Groote kerk, waarin ;ing door den voorzitter J. M. Heybrock, oord zal worden govoerd door ds. C. S. a van Scheltema, emor.-pred. te Arnhem, J. Do Hoest, pred. te Leiden, en prof. J. P. Valeton, te Amersfoort, toespraken zullen worden afgewisseld het zingen van eenige liederen, jn den vooravond van den dag der olge- io vergadering zal de afdeeling Arnhem openbare vergadering houden ia boven- imd volkfekoffiehuis. Op 88-jarigen leetfyd ontsliep te 's-Gra- go de hoar S. H. Hertzveld, oud-hoofd- ties bij het departement van financiën, r by werkzaam was bij de afdeeling Ie Belastingen. was ridder der orde van do Eikekroon Is oud stryder van het jaar 1830 droeg ik hot Motalen Kruis, door hare werken bekende te vroeg .pon dichteres mevr. Estella Hymans- eld was de begaafde dochter van den idono. In de gisteren door do Eerste Kamer gehouden vergadering hoeft do heer Wert* heim zitting genomen. De behandeling der faillissemontswet is aangevangen. De heer Pynappel had overwegend bezwaar ,tegon de byvoeging van art. 1, ul. de in-staat- van faillissement-verklaring als het gemeen- schappeiyk belang dor crediteuren liot wen- scheiyk acht. Hy zou niot tegen stommen, maar reserveert zyne stem over do invoerings wet, indien dan goene verandering is aange bracht. De hoer Sassen had overwegend bezwaar tegen de goiykstelling van kooplioden en met- kooplieden, vooral met 't oog op den kloinen landbouwer. Do hoer Lohman deelde volkomen dat hoofdbezwaar en was boslist tegen. Te Scheveningen was het gisteren byzon- der druk ter gelegenheid van het bezoek der Koningin Regentes aan het Kurhaus, dat voor de ontvangst van H. M. was versierd; het bordes was overdekt met een marquise van fluweel, en de zaal was weder gedecoreerd als op don verjaardag van Koningin Wilhelmina. Do loge der directie was ingericht 70or H. M., die aan deu ingang werd ontvangen door den directeur-generaal en twee commissarissen der maatschappy „Zeebad". H. M. verscheen kwart over drieën met gevolg. Hot orkest spoelde het „Wilhelmus" en alle aanwezigen stonden op. De jongejuffrouw Ruysch bood H. M. by het binnentreden der loge een bouquet aan. De muziek speelde eerst de Jubel-ouver ture van Weber; bij het slot, „Wien Neer- landsch bloed", stond de Regentes van haren zetel een vergulden fauteuil op. „Leve de Koningin!" klonk 't hierop uit een mond, waarna het publiek hoozoes liet hooren. H. M. bleef kort en liet zich nog eenige lokalen van het Kurhaus toonen. Op het torras stond het personeel van do zeebaden, dat de Regentes toejuichte. Hot bezook duurde ongeveer een half uur. Na Hr. Ms. vertrek vervolgde het orkest het keurige programma. Koningin Wilhelmina deed dien middag een iytoer naar Scheveningen. Onlangs werd bericht dat professoren van do vyf groote R.-K. seminariön zich ver- eenigd hadden, om eene nieuwe Nederlandsche vertaling van het Oude Verbond met ophelde rende aanteekeningen uit to geven. Thans verneemt do „Ty'd," dat do eorste afleveringen reed3 spoedig zullen verschenen. Het werk zal gedrukt en uitgegeven worden doer den hoer C. N Teulings, te 's-Hertogenbosch. Na,ar men verneemt, zullen met den a. 8. winterdienst op de lynen der Staats spoorwegen EmmerikAmst erdam, Rotterdam en 's-Gravenhage en UtrechtLeiden op Zon en algemeen erkende feestdagen eenige goe deren! reihen uitvallen. Do Vereeniging tot behartiging der Stoom- vaartbelangen in Nederland heeft tot de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland het verzoek gericht, niet te willen terugkomen op hare besluiten van 1887 en 1890, waarby de Gouwe in beheer en onderhoud werd ge nomen en tot verbetering van dit vaarwater werd besloten. Het adres zet uitvoerig do belangen van de Gouwo uiteen, als provinciaal vaarwater en verbindingsweg tusschen het Noorden en Zuiden van ons land, als do eenigo vaartver binding mot beweegbare bruggen tusschen het IJ en het Zuiden, noodzakeiyk voor schepen met staandon mast, of hoogen uitbouw, zooals baggerwerktuigen, terwijl ook hot onmisbare voor de defensie van eeno korte, veilige en onbelemmerde vaart wordt betoogd. Cyfers worden aangevoerd ten betoogp, dat de invloed van de opening van het tolvrye Merwede-kanaal niet zoo nadoelig voor de vaart langs Gouda is geweest, als men wel wil laten voorkomen. Gouda behield van de 38,405 schepen met 2,800,278 M3. inhoud, die vroeger aldaar gemiddeld por jaar werden geschut, na de opening van hot Merwede- kanaal 30,S99 schepen met 1,894,288 M3. Het wordt aan geen twjjfol onderhevig geacht, dat de Gouwe spoedig hare geledon schade zal inhalen, ja zolfs haar vroeger cyfer van vorkeer zal overtreffen, wanneor de verschil lende bezwaren, die dezen waterweg aankle- von, worden weggeruimd. Uit het adres blijkt voorts, dat hot aantal schepen, welke gezamenlijk te Gouda en te Vreeswyk van 1 Augustus 1892 tot 1 Augustus 1893 werden geschut 8703 met 753,641 M3. inhoud moer bedraagt dan in hot overeen komstig tydvak vóór de opening van het onbelaste Mer wede-kanaal. Op de Indische begrooting voor 1894 is eene som van ƒ12,000 voorgesteld als jaarlyksche subsidie aan do gemeente Delft in de kosten der Indischo inrichting, waar tegenover de Rogeering by overeenkomst met die gemeente invloed op het onderwys zal verkrygen, dat zal worden gesteld onder toe zicht van vyf curatoren, waarvan de burge meester van Delft lid zal zyn, terwyi de overige leden en daaruit de voorzitter door den minister zullen worden benoemd on ont slagen. De minister zal ook een reglement voor het college kunnen vaststellen en moeten goedkeuren de benoeming en het ontslag van het onderwyzend personeel, het reglement der school, het leerplan en alle in beide regelingen te brengen wyzigingen. Voorts is uitgetrokken ƒ4800 voor het onderwys in Neerlandsch-In- dische wetboeken aan hot gymnasium Wil lem III te Batavia. De minister van binnenlandsche zaken heeft in de gegeven omstandigheden geene vryheid gevonden het aanbod van de Bossche afd. van het „Nut" omtrent de Kweekschool aldaar aan te nemen. De onderhandelingen hebben derhalve geen voortgang; de verplaat sing dor kweekschool naar Nymegen staat vast. De gewone audiëntie Van den minister van financiën zal op Donderdag 28 dezer niet plaats hebben. By koninkiyk besluit zy'n benoemd tot controleur van het buitengowoon zegel en het algemeen zegelkantoor te 's-Gravenhage C Van Rossum, thans controleur van het buitengewoon zegel te Amsterdam; tot con troleur van het buitengewoon zogel te Amster dam, N. R. D. Van Steenbergen, candidaat- notaris te Zootermeer. Benoemd tot ontvanger van hot recht van successie No. 1 te Rotterdam J. Van der Laan, thans inspecteur der registr. en domei non van do lsto kl. te Rotterdam; tot ontv. der reg. en dom. te Harderwyk L. Van 't Sant, thans ontv. der reg. en dom. te Ter- borg; to Hoogeveen D. Van den Tuuk, thans surnumerair en commies ter dir. der rog. en dom. te Middelburg; te Terborg C. A. Abbing, to Grave P. W. Menalda van Schouwenburg, te Druten K. Wiersum, te Gennep R. Wessels Boer, to Oirschot S. Hulst, allen thans sum. der reg. en dom. Een wachtgeld verleend van ƒ630 aan J. C. Lignac, eervol ontslagen adjunct commies by de Algemeene Rekenkamer. Pensioen verleend ten laste van den Staat aan mr. Th. A. Van Bommel, ton bedrage van ƒ2418 'sjaars. Mr. S. M. S. Moddorman benoemd tot burge meester der gemeente Groningen. Benoemd tot assistent aan 's Ryks Veeart- senyschool te Utrecht, voor het tydvak van 1 Oct. 1893 tot en met 30 Sept. 1894, de veeartsen J. Wester, to Nieuwolda, en W. Van der Burg, te Jelsura (Loeuwarderadoel). t ©nill©ton» leden avond!" zeide hy kortaf, leden avond 1" antwoordde zij, even als kaar „binnen" geklonken had; zeker de dokter, om wien wij gestuurd ik ben dokter; uwe dienstbode ont- mij op straat", zeide Van Langen, I nader tredend, zoodat bij eindelijk ge- |vrerd, dat do dame niet oud was; zjj leer eenvoudig gekleed, hare kleeding leU kloosterachtigs. Ook zij trad nader pl eensklaps de oogeu zóó etrak op bevestigd, dat hij, ontstemd zich zoo praen te zien, vrij scherp aanmerkte: I denkt, dat wij hier onzen tijd noodig mevrouw. Wie is hier ziek, by wien geroepen?" I mijne moeder, dokter", antwoordde de vreemde, die op het hooren van den I zijner stem als inéénkromp en hem pging naar een ander vertrek, dat nog pmer verlicht was dan het eerste. hagelwitte kussens van een bed, aoakersten hoek stond, ontwaarde Van Langen het geelachtig bleek gelaat eener bejaarde vrouw; de peper- on zoutklourigo haren kwamen van onder de gehaakte nacht muts te voorschijn en de matwitte, magere handen lagen gevouwen, als tot een gebed, op het dek. „Lieve mama, Martha heeft een dokter gevonden. Gevoelt go u sterk genoeg om te spreken, of zal ik mjjnheor uw toestand be schrijven?" zeide de slanke vrouw, met hare zachte, weeke stem, die Arnold Van Langen zóó gevoelvol, zóó lieflijk in de ooren klonk, dat geen enkele toon hem er van ontging, toen zjj, zoo sprekend, zich over de zieke heenboog. Van Langen echter, die de plotselinge ver andering in hare trekken aan lichamelijk lyden toeschreef, voelde haar den pols. „Hoe gevoelt gij u?" vroeg hy, haar aan ziende, terwijl by de polsslagen telde. Deze ongedwongen natuurlijkheid zijnor zyds, gepaard mot het beslist optreden van een man, die zicli volkomen bewust is van hetgeen hy to verrichten heeft, voerde de zieke op een dwaalspoor en bracht haar in den waan, dat zj) zich vergist moest hebben. „Dokter", begon zij daarom, nu nog slechts aan haar ljjden denkend, „ik gevoel mü zoo erg zwak en vermoeid. Een telkens weder- koerende droge hoest kan m(j urenlang kwellen en maakt hot mj) vreeseljjk benauwd." „Ook 's nachts?" „Dikwijls ook 's nachts." „Slaapt u goed?" „Neen, ik kan niet slapen en sluimer ik ook al voor een oogenblik in, dan word ik gemarteld door akelige droomen, en word ik dan weer wakker, dan staat het koude zweet mij op het voorhoofd 1 Die overspanning en dat hoesten hebben my zóó verzwakt, dat ik mij nu niet eens meer zonder hulp in bed kan oprichten." „Dan zal ik u eerst iets voorschrijven, waarop u zult kunnen slapen; morgen kom ik terug en dan zullen we uw toestand eens nauwkeurig onderzoekon." „Zoudt u mij wel even papier en inkt willen geven, mevrouw?" vroeg V3n Langen, zich tot de slanke dame wendend, die al dien tyd zwyger.d aan het bed van do zieke gestaan had. „Als u zoo goed wilt zyn, dokter, in de andere kamer vindt u alles op do schryftafel", en met lichten tred hem weder voorgaande, wees zy hem in het andore vertrek met do hand eene sioriyk bewerkte dames-schrijftafel aan en bleef, terwyi hy zich daaraan neder zette, op eonigen afstand van hom staan. Door het zwakke licht kon hy nauwelyks zien te schryven; toen hy er mede gereed was, sloeg hy de oogen tot haar op. „Mag ik even vragen, hoe is uw naam?" „Yon Norden", zeide de bleeko dame, op kalmen toon. „Hoe zegt gy? Ik heb u zeker niet goed verstaan?" vroeg Van Langen verschrikt, als door eene adder gestoken, terwyl do pen hom uit de hand gevallen was. Zyn ontsteld gelaat, zyn verschrikt gebaar maakten echter blykbaar niet den minsten indruk op haar, want even kalm en bedaard, alleen iets luider, herhaalde zy „Von Norden I" Nu zag hy haar scherp en vorschend in het bleeke gelaat, terwyl diepe rimpels zyn voorhoofd plooiden, zyne wenkbrauwen zich onheilspellend fronsten. Wordt vervolgd I

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1